[ anon676 @ 27.06.2002. 10:58 ] @
Cg je novi jezik koji je izbacila Nvidia, jer naime kako Nvidia kaže uz par linija koda 3d programeri moći će da urade mnogo više nego pre. Jezik je baziran na Plain C-u i po mom mišljenju veoma je lagan (izbačeni su Polja bitova, unije, nabrajanja i još mnogo korisnih stvari). Za sada ima samo beta verzija Cg kompajlera za Windows, ali ima i Cg toolkit za Linux što će naravno i privući mnogo ljudi. Ostaje nam samo da čekamo...

Link: http://developer.nvidia.com/view.asp?IO=cg_toolkit
[ dulesmc2 @ 03.10.2002. 21:03 ] @
ipak bi trebalo da uzmes Renderman ili nesto slicno.
(on je jos jednostavniji ,i jos je brzi)
[ tosa @ 07.12.2002. 17:28 ] @
Renderman je fleksibilniji ali CG ima podrsku u hardware-u, a i pored toga
100% je kompatibilan sa DX9 HLSL sto je velika prednost... (barem za sada)
[ Mrav @ 08.12.2002. 17:10 ] @
Koliko sam ja razumeo on bi trebao da olaksa rad sa pixel i vertex shader-ima, posto se postepeno prelazi na potpuno programabilne graficke procesore (ili Visual procesore kako Nvidia naziva svoj najnoviji GeForceFx) i sigurno je da ce to olaksati rad u odnosu na masinski jezik koji je do sada morao da se koristi da bi se ovako nesto implemetiralo, sve u svemu pretpostavljam da cemo u buducnosti cesto vidjati kombinaciju c/c++ i cg (ne verujem da u samom cg-u moze da se implementira sve sto je potrebno).

Dakle ne vidim cg kao standalone jezik, sta vi mislite o tome?
[ Reljam @ 08.12.2002. 20:04 ] @
Cg definitivno nije standalone jezik - to je bas kao sto kazes shaderski jezik. Ono sto ostaje da se vidi je kako ce to da se kosi sa DX9 HLSL-om, jer HLSL bi trebao potencijalno da bude kompatibilniji (znaci da osim nvidia-e, radi i na ATI i Matrox karticama (i svima drugima koji su DX9 kompatibiline)). Ako sam dobro shvatio cg, tako nesto je moguce i tu raditi sa cg 'cross-compilerom', ali mi nije jasno sta se tu dobija, tj zasto ne direktno pisati u HLSLu.

Videcemo uskoro kada izadje ceo DX9.
[ Mrav @ 09.12.2002. 12:18 ] @
Za DX9 to vazi, ali sta ce biti sa OpenGl-om, mozda ce sve moci da se uradi pomocu ekstenzija, ili kombinacijom OpenGL + Cg, da li neko zna da razjasni malo ovo?
[ Reljam @ 09.12.2002. 17:31 ] @
To je reseno preko ekstenzije, ako se ne varam. Znaci slobodno mozes da koristis Cg tu. E sada, ako hoces da pises i za Ati kartice, tu vec nastaje zanimacija :)