[ loga @ 27.06.2002. 17:33 ] @
Termin 'gorivne ćelije' sve se češće susreće u napisima i razgovorima o automobilima. Svima je jasno da nafte još uvijek ima, ali svakim danom sve manje.Osim toga i ekološka svest jača, pa je logično da se pojavljuju razna, više manje uspešna rešenja koja bi trebala zameniti naftu. Najinteresantniji način zamene nafte u pogonu četvorotočkaša jeste električna energija. Na tom polju Honda je stavila naglasak na korišćenje gorivnih ćelija (fuel cells) i dala mu potpunu privilegiju u razvoju alternativnih goriva.

Jedna od Hondinih krakteristika jeste svakako inovativnost i primenjivost novih ideja, kao i kod većine japanskih proizvodjača. Model FCX je sasvim novo videnje limuzine po pitanju dizajna i pogona a po prvi put se mogao videti u Evropi na proteklom salonu u Ženevi. Honda vrlo je zanimljivo dizajnirana. Prednji kraj je kraći od izduženog repa. Zbog tog, vrlo kratkog FCX-ovog nosa aerodinamika i penetracija kroz vazduh su odlični. Osim toga dobijeno je mnogo više prostora za sedenje nego što bi se prema kompaktnim dimenzijama moglo zaključiti. Crte su glatke, jednostavne i na nekim delovima zaobljene a ponegde i oštre. Jedna od stvari koje odmah primetimo jeste da su brisači sakriveni, a nema ni klasičnih retrovizora... Svetla su trouglastog oblika i može se slobodno reći da se uklapaju u dizajn blatobrana.

Honda je krenula sa dva prototipa koji koriste tehnologiju pretvaranja vodonika u električnu energiju. Prvi je opremljen sa ćelijama snage 60 kW koje su rezultat istraživanja Ballard Power Systems-a. Gorivo je spremljeno u rezervoaru od fine legure. U drugom prototipu kao gorivo se upotrebljava metanol, alkohol sa velikim procentom vodonika i veoma malo ugljenika. Putem "on board" Hondinog sistema metanol se pretvara u vodonik. Time je rešen najveći problem automobila sa električnim pogonom, tj "spremanje" energije u velikim, teškim i skupim akumulatorima. Sastav gorivnih ćelija izbegava taj problem i nudi proizvodnju električne energije "na licu mesta". Vrlo bitna ekološka komponenta doživljava svoje zvezdane trenutke, jer jedini nus produkt jeste vodena para, a CO2 se može zaboraviti za uvek. Jedini problem jeste velika eksplozivnost vodonika, ali šta je ta činjenica za ljude koji misle na ekologiju naše planete... Gorivne ćelije su kod ovog mališe smešteni u podu, potpuno odvojeno od putničkog i prtljažnog prostora kako ne bi zauzimali dragoceni deo namenjen korisnicima. Prednosti ovog smeštaja su spuštanje težišta, ali i izdizanje vozačkog položaja čime se poboljšava vidljivost.

Sam elektromotor pokreće prednje točkove. Oba spomenuta prototipa nastala su na osnovu hondinog električnog automobila EV Plus. FCX još je u razvoju i nisu poznati neki detaljiniji tehnički podaci i performanse. Ali, bez obzira na sve, EV Plus je postigao odlične rezultate. U razdoblju od dve godine 100 vozila je prešlo ukupno 370.000 kilometra. Švajcarska do 2010. godine želi elektrifikovati 8% od ukupnog broja registrovanih vozila. S` obzirom na najave iz Honde koje govore o komercijalizaciji modela FCX do 2003 godine zemlja satova, sireva i visoke ekološke svesti bi mogla biti plodno tlo za hondin automobil pokretan gorivnim ćelijama.

...
akodje ne smijemo ni zaboraviti