[ loga @ 27.06.2002. 18:10 ] @
Dugorocna upotreba droge "ecstasy" (ekstazi) je povezana sa gubitkom i ostecenjem pamcenja, izvestavaju istrazivaci za zurnal neurologije (Neurology Journal).


..Ekstazi je popularni naziv za blagi psihodelik (MDMA), koji utice na deo mozga zaduzen za pamcenje i ucenje.

Istrazivaci su pratili 15 korisnika ekstazija, starih izmedju 17 i 31 godine, tokom perioda od godinu dana. Dobrovoljci su uzimali svoju drogu, u proseku, pet puta svaka dva meseca. Memorija im je bila testirana svaki dan. Istrazivaci su pronasli da su rezultati testova opadali ili ostajali isti, i da je ekstazi posebno uticao na gubitak retrospektivnog pamcenja.Na primer, sposobnost ponavljanja kratkog proznog pasusa, procitanog naglas, ili odmah ili nakon kratke pauze, je opadala na 50%.

Istrazivaci su naglasili da ne postoji kontrola kvaliteta ulicnih droga, tako da njihovo istrazivanje moze samo priblizno da proceni kolicinu uzete droge svakog dobrovoljca.

(Pazite se;)

[Ovu poruku je menjao secret dana 18.09.2004. u 23:09 GMT]
[ anon315 @ 27.06.2002. 18:31 ] @
Ja sam slucajno naleteo na jednu veoma zanimljivu emisiju (zamislite, na rts-u :) ) u kojoj pominju lika koji je bio profi kaskader (terminator i ostali poznati akcioni filmovi) i koji je dobio parkinsonovu boles'. Znaci uzasna ukocenost itd ... E, sad najpopularniji lek je neki ldop-a (dopamin) koji smanjuje ukocenost tj. omogucava pokretljivost, kretanje, ali negativan efekat je sto dolazi do stravicnih nekontrolisanih pokreta, znaci postoji kontraefekat, verujte mi, cini mi se da je bolja nepokretnost od onog uzasa ...

U svakom slucaju, lik je prso i poceo da se gudrira na svoju ruku i to MDA-om tj. ekserima, ekstazijem. Naravno, primao je ldopamin i zamislite doslo je do neverovatnih rezultata, naucnici provalili da se lik gudrira, ali kombinacija ldopa i eksera je imala skoro savrsen efekat, lik je maltene izgledao normalno, a negativan efekat dopamina se skoro potpuno izgubio ... To je onako ukratko, e sad postoje rasprave o tome koliko je sve to pametno, jer to je ipak kratkotrajno resenje, naime ima posledice, jer dugorocno uzimanje eksera vodi, znamo svi vec cemu ...
Bilo kako bilo, to je kljucni momenat za dalja istrazivanja u lecenju parkinsona - EKSER :)))

Zato ona stara da sve ima svoju dobru i losu stranu je primenljiva i na gudru :)))

Jos samo da odstrane negativne efekte mda i eto leka za parkinsona ...
[ Ivan Dimkovic @ 27.06.2002. 20:30 ] @
Vecina supstanci mogu biti lekovi ili droge - to zavisi od:

1. Doziranja
2. Razloga za upotrebu
3. Strucnog nadgledanja
4. Kvaliteta supstance

U vecini zemalja postoji viseslojni sistem kontrole supstanci (recimo u usa tzv "Schedule N")

U svakom slucaju ako su razlozi:

1. Visestruke medicinske doze
2. Zbog rekreacije / uzivanja
3. Bez strucnog nadgledanja
4. Kvaliteta koji kontrolise ulica

Onda moze doci do velikih problema ako je osoba neodgovorna i nezrela.

Sto se MDMA i srodnih supstanci tice - to su relativno nove droge sa jos dosta toga sto treba da se ispita. XTC moze da izazove probleme sa pamcenjem i to je fakat - zbog toga mislim da je XTC vrlo opasna supstanca, mozda cak i stetnija od nekih opijata (mada je greska pricati o toksicnosti bez pominjanja psihofizickih posledica).
[ EagleOne @ 15.09.2002. 13:10 ] @
Ekstazi nije relativno nov narkotik, u manje vise izmenjenom obliku se koristio josh za vreme drugog svetskog rata, izmedju ostalog bio je poznat kao droga ljubavi ili mornarska droga, zbog moreplovaca (naravno nisu bili jedini posetioci j. kuca) koji su ga koristili da bi poboljsali sexualne odnose ...

p.s. zasto je izgubio popularnost, pa je opet stekao poslednjih godina ne znam, ali iz onoga sto sam ja citao nije menjao hem. strukturu ...

p.s.s. komsija mog brata iz toronta, decko od nekih 18 god., je svima pricao, da kao pravi ex, da je dope king itd, naravno niko mu nije verovao, dok prica nije nekako dosla do pandura, koji su pri pretresu kuce nasli oko 200kg (nisam sad tacno siguran oko cifre, ali u svakom slucaju je xxx kg) upotrebljivog,naravno ne u tabletama, extazija, koji je lik napravio gotovo zezanja radi po recetpu sa neta da bi svima pricao da je eskobar i sl. ...
[ Ivan Dimkovic @ 15.09.2002. 13:30 ] @
Problem je sto je prekursor za amfetamine eksplozivna supstanca, svuda ilegalna (osim u avganistanu, mozda) i taj njegov komsija je mogao da digne u vazduh stan i zgradu. Ameri inace muku muce sa tim house-facilities, jer se amfetaminske supstance prave relativno lako po receptima sa neta.

U svakom slucaju - ekstazi (ako se uzima redovno) izaziva permanentno ostecenje serotoninskih receptora i prirodnih zaliha serotonina. Posle duze upotrebe ostaju dozivotne posledice jer se novoformirani receptori (tek posle ~2 godine!!! ) ponasaju sa manje od 50% efikasnosti.

Osim za osecanje srece, serotonin sluzi i za vise intelektualne funkcije, pamcenje, i jos mnogo toga - tako da je konstantno uzimanje XTC-ja vrlo opasna stvar po buducnost neke osobe.

U svakom slucaju - djubre - btw, xtc nije narkotik , vec stimulans :)
[ Marko Bijelic @ 15.09.2002. 17:50 ] @
Malo sam zaobisao temu ali cista da priupitam:

Kakav je uticaj trave ? Koliko je trava stetna pri uzimanju u manjim kolicinama. Postoje li kakve prednosti od trave , sem relaksacije ?

Takodje zanima me kakva je stetnost pri mjesenja raznih pica plus trava posto sam vidjao likove kod kojih takvo nesto izaziva gadan trip.
[ luner @ 15.09.2002. 18:05 ] @
Samo vi momci cepajte tu hemiju i za par meseci ce i M$ Winblows 3.11 da vam postane prekomplikovan.

U moje vreme je pitanje bilo "si pusio nesto?" a danas cujem da je aktuelno "si jeo nesto?".

Ekstazi prvo pokida zeludac (vidimo se za par godina kad cirevi prorade) a onda mozak i sve ostalo.

E sad, trava je daleko manje stetna tj. moze da se podvede i pod opijate koji i nemaju stetnog efekta. Medjutim sve ovo sto se prodaje na nasem podneblju je uglavnom doslo iz nama prijateljske Albanije tako da je prskana svakojakim kancerogenim materijama tako da verovatno nije nista manje stetna od gore navedenih eksera. Posebno cesta i preterana upotreba mogu da skucaju mozak.

Ali, kako nas narod kaze "ekser se ekserom izbija" dakle, samo napred :).
[ Ivan Dimkovic @ 15.09.2002. 18:07 ] @
E ovo je bas sad off topic..

Anyway, postoje neke indicije da trava moze imati medicinsko dejstvo, zbog toga je pomerena sa Schedule 1 u Schedule 2 u CA, USA (Schedule 1 znaci da je supstanca potpuno ilegalna i bez ikakve medicinske vrednosti) a Schedule 2 je malo labaviji, ali i dalje pod strogom kontrolom (by the way - u SCHII je i kokain, koji ima medicinsku upotrebu u stomatologiji i plasticnoj hirurgiji, i donekle u psihijatriji - ali je i toksican i veoma opasan).

Ubuduce za ovo konsultujte internet - postoji mali milion sajtova koji se bave ovom tematikom, posto je [es] tehnicki forum, a ne forum o ljudskim pravima :) Ajde da se drzimo tehnickih tema u nauci...


PS: za svaku drogu se ponekad moze reci da je "korisna" i "lekovita" jer su vecina droga u pocetku i bile legalni lekovi - ali generalno postoji mnogo vise stetnih nego korisnih strana za svaku od njih, pa su stoga i zabranjene - da li je to pravilno, dobro, korisno ili nije i da li se krsi sa elementarnim ljudskim pravima - ostavimo za neki drugi forum.

Luner: opijati imaju stetne efekte, tacno je da nisu toksicni (mala ispravka - priordni i polu-sinteticki nisu toksicni, sinteticki jesu i te kako i unistavaju jetru i bubrege) - ali izazivaju fizicku zavisnost i uz dugotrajnu neadekvatnu upotrebu velike promene u strukturi licnosti, a to svakako nije nesto sto se moze okarakterisati kao dobro, bas naprotiv :) By the way, konstantna upotreba jakih opijata izaziva permenentne mutacije opijatnih receptora i unistavanje prirodnih zaliha endorfina (to je opijat koji proizvodi mozak), za cije regenerisanje je potreban ciklus od 3 do 5 godina... nista od toga nije za igru.

Na kraju - cak i da neka supstanca nije toksicna, i da nema neke mnogo opasne efekte, verovatnoca da na ulici dobijete cistu supstancu je ravna nuli - obicno je sve to pomesano sa toksicnim i kancerogenim materijama, jer kriminalce koji to proizvode ne zanima zdravlje njihovih "klijenata" , nema tu ISO9001 kontrole kvaliteta :))) - a da ne zaboravim, to je ilegalno u nasoj zemlji :)


[ random @ 16.09.2002. 00:18 ] @
Citat:
..Ekstazi je popularni naziv za blagi psihodelik


Blagi psihodelik? Gospode Bože, koliko ti novinari nemaju pojma šta pišu... Kako onda čovek da pročita i ozbiljno shvati ostatak teksta?

Btw, mislim da i THC deluje na/oštećuje kratkoročno pamćenje.
[ Trunks @ 16.09.2002. 00:33 ] @
Citat:
luner:
Medjutim sve ovo sto se prodaje na nasem podneblju je uglavnom doslo iz nama prijateljske Albanije tako da je prskana svakojakim kancerogenim materijama tako da verovatno nije nista manje stetna od gore navedenih eksera.

Khm, mislim da je jedina gotivna stvar u Albanaca -- trava.
Ne znam odakle ti te priče da je prskaju čime god.
[ EagleOne @ 16.09.2002. 10:17 ] @
Citat:
luner
--------------------------------------------------------------------------------

Samo vi momci cepajte tu hemiju i za par meseci ce i M$ Winblows 3.11 da vam postane prekomplikovan.
=======

Samo ne znam kome je ovo upuceno u ovom topicu, ili ja ne citam dobro ili vi znate nesto vise o memberima koji su pisali u ovom threadu.... :confused:

Citat:

Ivan Dimkovic:
.. Ubuduce za ovo konsultujte internet - postoji mali milion sajtova koji se bave ovom tematikom, posto je [es] tehnicki forum, a ne forum o ljudskim pravima :) Ajde da se drzimo tehnickih tema u nauci...
=======

:) Ne vidim ko je pominjao ljudska prava i sl. ... Tacno tezi off topicu, ali opet iako je [es] tehnicki f. pod naukom valjda podrazumevamo i hemiju , biologiju , medicinu ... itd.

p.s. Da li si siguran da dovodi bash do mutacija, koju neizbezno sledi disfunkcija hemo receptora ili dovodi do drugacijih strukturnih i fizioloskih poremecaja u celiji koji se isto zavrsavaju, njenom nefunkcionalnoscu (u svakom slucaju dugorocno deluje kao guided missile)...
[ Ivan Dimkovic @ 16.09.2002. 11:20 ] @
Pa obicno strucnjaci tu vrstu promene nazivaju mutacija - ali celog sistema, naime - dolazi do promena u vezama (sinapse) izmedju opijatnih receptora kao i do promene na samom receptorskom mestu (npr. morfin jeste slican endorfinu ali je ipak sirina molekula malo veca sto dovodi do neizbeznih promena na duze staze) -

Posledice ovoga su da osoba iako potpuno hemijski oslobodjena od supstance duzi niz meseci (cak i do par godina) ima problem sa raspolozenjem i cesto zbog toga ponovo postaje ovisnik, uostalom to moze da kaze svaki dugogodisnji ovisnik o dopu. Kako je filogenetski ovaj sistem (opijatnih receptora) stariji od kognitivnih funkcija coveka, posledice se jako tesko svesno kontrolisu pa su osobe sa ovim problemom dugo vremena pogresno tretirane kao ljudi koji ne zele da se odviknu od losih navika.

Bottom line - iako nesto nije toksicno moze biti opasno iz mnogo drugih razloga, tokicnost je samo jedna losa karakteristika, postoji jos set drugih. Ne treba olako nesto nazivati "neskodljivo" samo ako nema toksicno dejstvo na tkivo.

Za razliku od opijata, XTC i sve ostale amfetaminske supstance, sa druge strane, izazivaju drugacije hemijske promene vec posle nekoliko uzastopnih uzimanja - vec rekoh, mehanizam delovanja kao i same zalihe serotonina bivaju permanentno ostecene - ja mislim da niko ne zeli da se kljuka anti-depresivima do kraja zivota (osim ako ne mora)...






[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 16.09.2002 u 12:11 PM GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 16.09.2002. 11:41 ] @
Ja licno nemam nista protiv ovih diskusija, open-minded pristup ovoj temi je vrlo dobra i korisna stvar - ali cinjenica je da ipak malo skrecemo sa okvira ES foruma.

Tacno je i da je forum "Nauka" siri od IT tehnologija, zato ovaj thread i nije pomeren/zakljucan - samo skoncentrisimo se na naucne fakte, a ne na pitanja cime je sta prskano ili sa cime je seceno :)
[ Marko Stankovic @ 17.09.2002. 16:21 ] @
Citat:
Trunks:

Khm, mislim da je jedina gotivna stvar u Albanaca -- trava.
Ne znam odakle ti te priče da je prskaju čime god.


Kada si pomenuo travu i albance setio sam se nečeg što se desilo jednom mom ortaku koji inače radi za UNDP. Otišao je nešto poslom u Veliki Trnovac (mesto u kome ima više droge nego u celoj kolumbiji) i zezali su se sa nekim dedom od 70 godina, koji je naravno albanac, i rekli mu nešto u fazonu: "Ej deda aj nam nadji malo vutre da duvamo" i deda ih pogleda i kaže im nešto u fazonu "EEE bre sinko, kakva bre vutra, pa mi to više ni kravamo ne dajemo" :))))))) Vidiš koliko su oni napredovali ;))))
[ Trunks @ 18.09.2002. 01:01 ] @
Sve je to super, zezanje, ali vratimo se nauci.
[ VRider @ 18.09.2002. 14:24 ] @
"Ko puši,
zdravlje ruši,
ko duva,
zdravlje čuva!"

Sve zavisi od načina i količine kako uzimaš. I med te može ubiti.
U ostalom, pušenje škodi, pa milioni puše, od piljenja u monitore gubimo vid, pa još niko nije spalio svoj monitor.
LEGALIACIJA ZA SVE! Ko voli nek' izvoli!
[ Aleksandar Marković @ 28.05.2003. 18:34 ] @
Šta je ekstazi ili MDMA (C11H15NO2)?

- Ekstazi spada u grupu opojnih droga, a ima psihodeličko i psihostimulativno dejstvo tkz. psihodelični amfetamin. To je derivat amfetamina u obliku tableta i, za razliku od lekova, ima aplikacije. Konzumira se oralno, uglavnom s alkoholom. Korisnik ove droge može da igra i skače pet do šest sati bez prekida. Postoji više vrsta ekstazija s efedrinom, kokainom, kofeinom i ostalim štetnim sastojcima.

- Inače MDMA je sintetička hemikalija koja se dobija iz ulja sasafratovog drveta. Ekstazi je prvi put proizveden 1912. godine, a upotrebu od širih narodnih masa je našao tek zadnjih dvadesetak godina. Drugi nazivi za ekstazi su: MDMA, eks, ekser, tableta, pasulj, a za efekat: eksiranje i tripovanje.

- Dejstvo počinje posle 30-60 minuta, ali onda se brzo dovodi do vrha. To lansiranje traje samo par minuta, ali daje utisak da traje mnogo duže, a zatim dejstvo traje oko 3-4 sata. Za to vreme čovek ima osećaj da je sve na svetu pravedno, postaje otvoreniji i komunikativniji, i dolazi do smanjenja ciničnih i kritičkih misli. Neki ljudi osećaju drugačije raspoloženje i par dana posle uzimanja ekstazija, neki su u depresiji, a neki su veoma raspoloženi. Neki, posle doživljaja fantastičnog, ne želeći da to osećanje ode padaju u tešku depresiju i to se naziva slom. On nije redovan i zavisi od individue.

- Za razliku od heroina, ekstazi ne stvara fizičku zavisnost, već psihičku. Međutim, ovu drogu karakteriše ubrzani rad srca i veliki gubitak tečnosti. Moguća je čak i smrt usled dehidracije i infarkta. Pravila u doziranju nema, a usled dugog konzumiranja nastaju komplikacije na srcu, bubrezima, jetri, javljaju se tikovi i nervni problemi. Ova droga deluje i na štitnu žlezdu i hormon rasta.

Šta je LSD ili C20H25N3O?

- I ovo je sintetička droga, "jača" od ekstazija. LSD poznatiji kao trip, konzumira se kao ekstazi, samo je drugačije upakovan. Najčešće se prodaje u formi sličica, kao karton ili papir premazan LSD-ijem, s likovima iz crtaća: Bart Simpson, Popaj, Smeško. Može se naći i u obliku pilula, želatina, tečnosti i praha.

- Kap LSD-a može imati ogromnu količinu droge, pa se ona razblažuje tako da kap ima otprilike srednju jačinu. LSD se stvara od lizergične kiseline u kristalnoj formi. Prvi put stvoren je 1938. a njegovo psihoaktivno dejstvo je otkriveno tek 1943. Tek šezdesetih je postao popularan, tada je zabranjen zakonom. Drugi nazivi za LSD su esid, sid, el, trip, doza.

- Stanje udrogiranosti se karakteriše kao tripovanje, letenje ili prženje. Kad se pojede LSD treba mu oko 20-60 minuta da počne dejstvo, koje zatim traje oko 6-8 sati. Kod većine ljudi postoji još dodatnih 4-6 sati kada je spavanje otežano i kada se primećuje razlika od svakodnevice, ali osećaj nije dovoljno jak da bi se nazvao trip.

- Trip predstavlja stanje kada čovek oseća da ima malo više energije i da su stvari malo drugačije nego obično. Dok se efekat pojačava opažaji postaju sve drugačiji, tok misli nejasan, i emocije se brzo menjaju (strah, sreća, iščekivanje, bes, prijatnost, iritacija). Često kod prvog tripa u životu javlja se flešbek.

Šta je kokain ili benzilmetil ekognin H17C21NO4?

- Kokain se vadi iz biljke koja se naziva koka, koja se uzgaja uglavnom u planinskim delovima Južne Amerike. Kokain je beli prah gorkog, umrtvljenog ukusa. Najčešće se ušmrkava mada se može ubrizgati ili pojesti. Kokain se može i popušiti, ali se to skoro nikad ne čini jer visoke temperature uništavaju ili oslabljuju dejstvo. Zbog toga se od kokaina pravi malo drugačija smesa koja se puši, koja se naziva krek, koja je ekstremno zavisna, čak posle prvog dima.

- Kokain je gorka, bela kristalna droga. Korišćenje i uzgajanje kokaina traje već hiljadama godina, a maha je uzelo još u XIX veku. Drugi nazivi za kokain su: koka, sneg, prah, belo. Kokain deluje skoro trenutno, u zavisnosti od načina uzimanja, a dejstvo traje samo oko 5-20 minuta. Kratko dejstvo i dovodi do zavisnosti jer što je kraće dejstvo zahteva više šmrkanja, a i svaki sledeći put potrebna je sve veća količina droge.

- Iskustvo sa kokainom je veoma relativno i zavisi i od individue i od doze. Mogući efekti su dobro osećanje, smanjen apetit, stimulacija, seksualno uzbuđenje i povećana koncentracija. Negativni efekti mogu biti povišena temperatura i ubrzan rad srca, paranoja, vrtoglavica, morska bolest, nasilno ponašanje, pa čak i šlog i infarkt.

- Sigmund Frojd je dao interesantan pregled reakcije na kokain: "Par minuta pošto osoba uzme kokain doživeće čudan osećaj svetlosti, brzine na usnama, koju prati toplina, i ako popije hladnu vodu osetiće toplinu na usnama i hladnoću u grlu, a u drugim prilikama preovlađujuće osećanje je hladnoća u ustima i u grlu. Posle prvog uzimanja osetio sam da je disanje postalo sporije i dublje, i osetio sam se umornim i pospanim. Zevao sam često i osećao sam se dosadno. Par minuta kasnije krenula je prava euforija praćena hladnim podrigivanjem. Takve simptome sam uvideo i kod drugih."

- Kokain spada u istu grupu gde i opijum, morfijum i heroin. To su narkotici. Njihova upotreba zahteva ponovno unošenje supstance, ali svaki put sve veću dozu. Neuzimanje droge dovodi do jakih fizičkih tegoba koje postaju neizdržive. To stanje se naziva kriza. Zato se nastoji da se do droge dođe na bilo koji način, pa se ta bolest naziva narkomanija. Jedini način za skidanje sa narkotika jeste izdržavanje krize koje je uvek veoma bolno i nesnosno i često može dovesti do poremećaja, ali ako čovek izdrži krizu celu, prestaje svaka zavisnost od narkotika.

Droge ili ubrzavaju, ili usporavaju centralni nervni sistem i po tome se psihoaktivne droge i dele na tri vrste:

1. stimulativne droge ili stimulatori (kafa, nikotin, amfetamini)

2. psihoaktivnih droga čine takozvani depresante droge iliti droge za smirenje (aspirin i barbiturati, tj. a) analgetici; b) opijati ili narkotici - droge dobijene iz maka: opijum, morfijum i heroin. U narkotike spadaju i alkohol, marihuana i hašiš.

3. halucinogene droge, nazivaju se i psihodeličnim drogama, a u njih spadaju LSD i meskalin.



[ BORG @ 28.05.2003. 19:09 ] @
A trava ? l;)

Evo, jedan text ... pa ko zna Engleski ... l;)

http://www.faqs.org/faqs/drugs/hemp-marijuana/index.html
[ Aleksandar Marković @ 28.05.2003. 19:21 ] @
Citat:
BORG:
A trava ? l;)


Šta je marihuana?

- Najproširenija medju drogama jeste marihuana. Marihuana se dobija od vrste konoplje cannabis sativa. Kanabis je lisnata divlja biljka koja raste u tropskim i umerenim oblastima. Uzgaja se i u poljima i u staklenicima, a sve zbog dobijanja njenog lista i tučka koji mogu biti ili popušeni ili pojedeni. Dolazi i u koncentrisanoj formi koja se naziva hašiš, ili u obliku crne, lepljive tečnosti – hašišovog ulja.

- Pored vrste Cannabis sativa postoje i Cannavis indica i Cannabis ruderalis. Naziv "hemp" se koristi za pomešane vrste Cannabisa koje nemaju narkotička dejstva i koje se koriste u industriji. Jačina droge zavisi od pakovanja do pakovanja. Najjača pakovanja se zovu "one-hit-shit" i ona deluju po uzimanju jednog dima. Za neke druge potrebno je više uvlačenja, a kod nekih i ceo džoint.

- Drugi nazivi za marihuanu su: trava, vutra, vuja, gandža, džidža, dop, šit, utrazavunje. U principu, većina ljudi može pošteno da se uduva posle 3,5 grama kvalitetne trave. Marihuana utiče na nervni sistem putem sastojaka koji se nazivaju kanabinoidi.

- Smatra se da je kanbinoid nazvan THC (C21H30O2) najzaslužniji za psihoaktivne efekte. Kad se marihuana popuši ona počinje da deluje skoro trenutno. Najjače deluje posle otprilike 20 minuta i dejstvo traje oko 1-2 sata. Ako se pojede, dejstvo počinje tek za nekih sat, dva i traje oko 3-4 sata. Utisak pri uzimanju jeste euforija, zatim opuštanje i promena percepcije.

- Reakcija zavisi i od količine i jačine kanabisa. Ako se uzme slaba, mala doza reakcije mogu biti sledeće: dobro osećanje, neznatno pojačanje čula mirisa, ukusa, sluha, razgovornost, kikotanje, povećan apetit i naklonost prema muzici. Pod jačim dozama čovek drugačije vidi, ima drugačiju viziju vremena, pažnja je otežana, često isprekidana, a pravilan tok misli je skoro pa onemogućen. Negativni efekti marihuane mogu biti: paranoja, suva usta, problemi sa disanjem, nervoza i ubrzano lupanje srca. Zatim nelagodno osećanje u nekim situacijama i sve teže održavanje pažnje, otežano pamćenje, umor i zbunjenost.
[ shiggy @ 29.05.2003. 05:12 ] @
hehehehhe

Igraj za zivot Drogane :)))))))))))


Nema droge koja nije shtetna ako nishta drugo ono po psihu choveka. To shto neki lik nece moci da se seti stiha koji je malopre prochitao, je nula u ondnosu na paranoju, asocijalizaciju i depresiju koji droge donose. Da se ja pitam ne bi ja jurio narko dilere po ulici nego narkomane i to sve. Ako se drogira gubi socijalno i ostale beneficije koje normalni ljudi poseduju. Ako neko ne zna britanci su vrlo lepo kinu kontrolisali opijumom, nisu komunisti zadzabe pobili narkomane. Tako treba i ovde.
[ Aleksandar Marković @ 02.06.2003. 20:49 ] @
Po istraživanjima najmanje 50 % mladih uzrasta od 16 do 20 godina bar jedanput do sada probalo je neku drogu.

Grupi od 100 mladih ljudi ovog uzrasta postavio sam pitanje da li su do sada "nešto" probali i njih 75 je diglo ruku - dr Sveta Mitrović, šef Centra za lečenje politoksikologije dece do 18 godina.

Najmladji pacijent u centru imao je 14 godina

Cene narkotika u BGD

heroin - 30 do 40 evrića
kokain - 60 do 75
LSD (trip) - 15
amfetamin (spid) - 20 do 35 po gramu
ekstazi - 5 evrića po tableti ali i za 200 dindži
marihuana - 4 do 5 e. po gramu

[Ovu poruku je menjao secret dana 02.06.2003. u 20:53 GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2003. 20:51 ] @
Citat:
heroin - 30 do 40 evrića
kokain - 60 do 75
LSD (trip) - 15
amfetamin (spid) - 20 do 35 po gramu
ekstazi - 5 evrića po tableti ali i za 200 dindži
marihuana - 4 do 5 e. po gramu


Vis' bogati.. i isplati se ponekad doci na odmor u Beograd :) xexe
[ Mihailo @ 02.06.2003. 21:28 ] @
Citat:
shiggy:
Ako se drogira gubi socijalno i ostale beneficije koje normalni ljudi poseduju. Ako neko ne zna britanci su vrlo lepo kinu kontrolisali opijumom, nisu komunisti zadzabe pobili narkomane. Tako treba i ovde.


Super ideja, prvo narkomani, pa pederi, kurve, onda lagano pređemo na Cigane, Jevreje, i naravno priznamo vrhovnu vlast Đijang Ce Mina (ili kako se već zove)
Evropo, evo nas ....

A da, to će biti teže izvodljivo jer oni koji bi trebalo da jure dilere i narkomane (tipa panduri) obično neće da se kače sa kolegama u službi i stalnim mušterijama :))))))
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2003. 22:36 ] @
A da ne zaboravimo da je spisak za odstrel komunista u kini malo duzi - i ne odnosi se samo na narkomane. Ako hoces da zivis u totalitarnom zatucanom drustvu, izvoli se odseliti u kinu - ali samo da te upozorim da su najveci izvoznici gudre (Tajland, Burma, Mjanmar) zemlje u kojima je za posedovanje narkotika odredjena smrtna kazna. Bas deluje, vidim :)

[ Mihailo @ 03.06.2003. 03:22 ] @
Offtopic: jel' sam ja nešto istripovao ili je Burma=Mjanmar?
[ Ivan Dimkovic @ 03.06.2003. 10:21 ] @
Dodjavola ja i moje znanje geografije... moram proveriti. Mislim da si u pravu, ali cu uraditi doublecheck :)

Svejedno - Mjanmar je prilicno poznat po izvozu dopa a Tajland po izvozu amfetamina - u obe zemlje drzave vode tzv "war on drugs" i planiraju smrtnu kaznu pa cak i za posedovanje grama istih supstanci, pa to ne smeta Mjanmaru da bude drugi na listi svetskih izvoznika (bili su prvi dugo vremena dok ameri nisu proterali talibane iz Avganistana), a sve amfetaminske supstance u Japanu su "made in thailand" :)


[ salec @ 03.06.2003. 11:55 ] @
Burma jeste staro (kolonijalno?) ime Mijanmara.

Jedna stvar nije spomenuta u ovoj temi, a to je da su vecina opojnih droga (a skoro sve sinteticke) uvedene u zapadnu populaciju kao "neskodljivi (ponekad tradicionalni) lekovi" i proslo bi bar po 15 godina legalnog koriscenja pre zabrane, dovoljno da se stvori armija ovisnika!
Amfetamini (1930 i neke do 1950 i neke), ekstazi (tokom 1960-ih), kodein (opijumski derivat, "lek za smirivanje kaslja(!)") (do 1930-tih, valjda?), kokain (do 1950-tih), cak i heroin! (krajem 19.veka).

Prema tome, pazite! psihotropne supstance i razni "energetski" alkaloidi iz tropskih kisnih suma i "cudesni" lekovi dalekih kultura, nisu na spisku zabranjenih materija, ali su popularni i jos uvek suvise novi da bi smo znali kako ce u buducnosti da se ispolje.
Tokom devedesetih se gomila ljudi ovde "navukla" na Bensedin, koji nije namenjen za dugotrajno uzimanje. Ne kazem da je nov, niti zabranjen, niti da ce se zabraniti, ali ko zna? Ispitivanja u medicini ne traju krace od nekoliko decenija.
[ ventura @ 03.06.2003. 12:05 ] @
Kodein se i dan danas koristi kao lek protiv kaslja... doduse u manjem koncentratu za obican kasalj, a u vecem za upale i sl...
[ McKracken @ 03.06.2003. 12:18 ] @
Citat:
ventura:
Kodein se i dan danas koristi kao lek protiv kaslja... doduse u manjem koncentratu za obican kasalj, a u vecem za upale i sl...


Zato i imas gomilu navicenih na "cough medicine" :) U principu ovek moze da se navuce na bilo sta. Eto ja sam se navuk'o na pljeskavice...
[ Ivan Dimkovic @ 03.06.2003. 12:30 ] @
Kodein se nalazi u maku, kao i morfin (iz koga se dobija heroin) - i dosta lekova protiv kaslja ima kodein, mada je praksa da se u poslednje vreme kodein zamenjuje nekim sintetickim opijatnim analgeticima koji nemaju efekat euforije, pa i nisu zanimljivi delu populacije koji zeli da bude "high" :)

Citat:

Amfetamini (1930 i neke do 1950 i neke), ekstazi (tokom 1960-ih), kodein (opijumski derivat, "lek za smirivanje kaslja(!)") (do 1930-tih, valjda?), kokain (do 1950-tih), cak i heroin! (krajem 19.veka).


Btw, heroin je (TM) - Bayer-ov trademark za lek izbacen u isto vreme kad i aspirin (napravio ga je isti covek) - sinteticko ime je diacetilmorfin (koristili ga za sve - od zubobolje pa do lecenja zavisnosti od opijuma, !!) - bilo je potrebno dobrih 30-tak godina da ga izbace iz upotrebe :)

Amfetamini su bili korisceni jako dugo kao lekovi za mrsavljenje, sve dok nisu primeceni sporedni efekti koji su jako poznati omladini :) Amfetamini se i dan danas koriste u, recimo, vojskama nekih razvijenih zemalja - gde je potrebno drzati ljude budne 20-tak sati.

USA avijacija je koristila argument premorenosti i dejstva amfetamina na pilota koji je u Avganistanu pogodio neku kanadsku jedinicu - sto je groteska, jer u isto vreme imaju nevidjenu kampanju "war on drugs" a njihove "boys" kljukaju istim speed-om kada treba da se opali po nekoj 3rd world zemlji.


Citat:

Eto ja sam se navuk'o na pljeskavice...


To je kancerogeno, bwe :)


[ salec @ 03.06.2003. 13:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:

Amfetamini su bili korisceni jako dugo kao lekovi za mrsavljenje, sve dok nisu primeceni sporedni efekti koji su jako poznati omladini :) Amfetamini se i dan danas koriste u, recimo, vojskama nekih razvijenih zemalja - gde je potrebno drzati ljude budne 20-tak sati.



Za 20-tak sati ti ne treba ništa...to možeš "iz mesta".

Gledali ste film "F.I.S.T." ? Tridesetih godina, mnogo kamiondžija u USA je zaglavilo u jarku jer su non stop vozili od obale do obale i zaspali za volanom. Ovo je specifično američki problem, jer u to vreme nije postojala ni jedna druga zemlja sa tom dužinom drumova (OK, SSSR, ali mislim da su oni bazirali svoj kontinentalni saobraćaj na Transsibirskoj železnici). Amfetamini su uvedeni u upotrebu da bi se rešio taj problem na pogrešan način, koji nije opterećivao biznis "nepotrebnim" troškovima. Izdavani su im "over-the-counter" (bez recepta, samo platiš i nosiš) kao lek za budnost.

Iz istog razloga ih štekuju vojske svih zemalja u strateškim količinama kao neophodno sredstvo za neprekidne višednevne ratne operacije (proboj fronta i gonjenje, na primer). U suštini, u određenoj situaciji, od dva zla manje ("If tomorow the war could be over...Wouldn't it be worth fighting for? Wouldn't it be worth duying for?") - možda se neće baš svi navući, pogotovo što nisu svesni da je to što kasnije imaju apstinentska kriza...
[ Ivan Dimkovic @ 03.06.2003. 14:38 ] @
Citat:

pogotovo što nisu svesni da je to što kasnije imaju apstinentska kriza...


Dugotrajni fizicki "withdrawal" znaci od amfetamina ne postoje, ono sto je tragicno je psihicka kriza (nervni slomovi, napadi paranoje, ...) kao i kod kokaina - i svakako je nenormalno tako nesto stekovati u bilo kojoj armiji, no - kako "cilj ne bira sredstva"... Jos jedna cinjenica u prilogu mojoj tvrdnji da vojske prave psihicke bolesnike i da ih treba ukinuti :)

Amerikanci inace tvrde da je na vojniku da odluci da li ce koristiti amfetamine... hmm.. kad je vec dzaba speed.... :)

[ Zoran Rašković @ 19.06.2003. 05:21 ] @
Mnogo ste daleko otisli od teme :)
[ Zoran Rašković @ 19.06.2003. 05:34 ] @
Citat:
E sad, trava je daleko manje stetna tj. moze da se podvede i pod opijate koji i nemaju stetnog efekta.


Trava nije opijat, a to da nema stetnog efekta....he he :)
[ Zoran Rašković @ 02.07.2003. 03:44 ] @
Evo zanimljivog linka na kome je slideshow o tome sta "E" radi mozgu:

http://www.dancesafe.org/slideshow/
[ kazama @ 03.09.2003. 01:06 ] @
Ekstazi je samo materijalna sprava sakuljanja energije.
Dileri nikada nece biti upoznati sa ovom teorijom jer spadaju u najnizi nivo.....
Razmisljajte o ovome.
Neko koristi sve............ ZASTO?
[ cbbj @ 26.09.2003. 04:40 ] @
Nisi istripovao, Burma jeste Mjanmar. Tako se nekada zvala ta drzava, a sada joj je zvanicno ime "Mjanmar".

Sto se tice topica, ne cudim se nista, a oni koji su imali iskustva sa tom drogom potvrdili su mi da je ovo tacno. Stavise, posledice "rupa" u secanju traju i dugo nakon sto covek ostavi tu drogu.
[ Ivan Dimkovic @ 26.09.2003. 08:51 ] @
Kao sto rekoh, ekstazi izaziva permanentno ostecenje procesa koriscenja serotonina koji je, izmedju ostalog, zaduzen i za vise intelektualne radnje.

Promene su nereverzibilne, bar posle 2 godine na majmunima koji su korisceni za eksperimente.

To sto postoji enorman napor da se e-jevi izreklamiraju kao relativno sigurne supstance je ravno ludilu, cak i neke mnogo "teze" droge su neuporedivo manje toksicne po mozdano tkivo. Ako se nesto postigne - to je generacija zombija kao posledica totalnog nedostatka serotonina (tj. nemogucnosti delovanja istog zbog unistenih receptora)

[ salec @ 26.09.2003. 10:07 ] @

"....Eeexcellent..."
[ Ivan Dimkovic @ 26.09.2003. 12:29 ] @
A propo vojske, raznih met/kristal met i srodnih amfetamina - neke vojske su odlucile da koriste preparat Modafinil (http://www.modafinil.com/) za odrzavanje budnosti ljudi.

Modafinil je alfa-1-adrenegicki agonist (http://www.modafinil.com/alpha1.html) i izaziva stimulaciju, budnost i sl... bez stetnih efekata koji imaju amfetamini (za uzivaoce gudri, na zalost - nema ni euforije ;-) tipa nedostatak apetita, nesanica, visok potencijal za formiranjem zavisnosti, depresija posle prestanka uzimanja, ostecenje serotoninskih puteva, itd..

Ono sto je interesantno, je da prilikom duzeg koriscenja modafinila kod zdravih ljudi dolazi do pojacanja koncentracije, budnosti i motornih sposobnosti, tj. do unapredjivanja mentalnih sposobnosti.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/en...uids=1973114&dopt=Abstract
[ littleboy @ 26.09.2003. 18:51 ] @
Citat:
Judge Dred:
Citat:
E sad, trava je daleko manje stetna tj. moze da se podvede i pod opijate koji i nemaju stetnog efekta.


Trava nije opijat, a to da nema stetnog efekta....he he :)


Hajde, reci koji je stetan efekat, i daj neki argument, studiju neku i slicno da jeste stetan.

A ja cu da iznesem svoje argumente, da nije stetna za mozak, kao sto se govori.


[ Zoran Rašković @ 02.10.2003. 14:58 ] @
Pa nemam sta da se raspravljam sa tobom... Ako mislis da nije stetna, pokreni kampanju da je legalizuju kod nas...

Evo jednog stetnog efekta: smanjuje moc kratkorocne memorije. Po meni je to vrlo stetno, ne znam tebi...

I ako hoces da vodis raspravu na temu o kanabisu, otvori novi topik.
[ The Mars @ 21.10.2003. 10:42 ] @
http://leda.lycaeum.org/?ID=9260


Pa, znači ketaminom se može izazvati NDE , i još je jeftin i nije kontrolisan.

Bože sačuvaj ...
[ Ivan Dimkovic @ 21.10.2003. 15:57 ] @
Ketamin je kontrolisan u USA (sch III), ali u EU i SCG je kontrolisan kao i svaki drugi anestetik ili centralno delujuci lek (recept, itd...). Brand-name ketamin (Ketalar) moze da se nabavi i po internetu bez recepta, ali ne u formi za takvu vrstu upotrebe kakvu neki ocekuju :)

Iako "legalan" (sta god to znacilo, valjda da ne hapse ako pronadju tu supstancu bez recepta) u pitanju je medikament sa vrlo jakim psihoaktivnim dejstvom, mnogo vecim od vecine "relaksacionih" supstanci, mada je u celoj toj grupi (sa PCP-om, recimo) jos i najbezbedniji.


[ The Mars @ 22.10.2003. 07:30 ] @
Naravno da je opasno, zato se i eksperimentiše na ljudima koji su 'nevažni',za koje niko neće pitat.Niko to neće isprobavat na svom djetetu,osim ako je nenormalni sadista. Moje lično mišljenje je da se ti efekti danas mogu postići i bez droge, već pomoću napredne tehnologije.Ali, droga je sigurno korištena za izazivanje kojekakvih efekata da bi se utvrdili procesi koji se pri tom dešavaju u mozgu i onda se gleda kako ostvariti inverzni put, izazvati procese koji izazivaju te iste efekte.
Seeing eternity is a serious business, izgleda ...
:(


Eto, samo priča o tom čovjeku koji je imao moždani udar i posle je samo mogao da trepće očima.1997 su mu negdje u Atlanti (ne znam više gdje sam taj primjer pročitala) ugradili implantate u mozak i posle je mogao mislima da pokreće kursor na ekranu ! E, sad pomisli i na inverzni put, nametanje misli i akcija pripremljenih u nekom računaru i ... eto zombija ! Bez ikakve droge. I još kad se sjetim da nam je jedan prof na faksu spomenuo kako je vojna nauka uvijek 50 godina ispred civilne, onda je sve ovo bilo poznato i 40 tih , taman za 2.Svjetski Rat ... ne znam koliko ima smisla uopšte više razmišljat o ovome...
[ The Mars @ 22.10.2003. 07:49 ] @
E da, Ivane, ova poruka što stiže mail-om sa foruma se razlikuje od tvoje poruke u forumu. Pa, da li to znači da ako neko posle izmjeni svoju poruku onda ne stigne ta nova promjenjena poruka mail-om ...dobro, ali zar ne piše onda izmjenio poruku tad i tad ...
[ dava @ 26.05.2004. 16:31 ] @
Ja potpuno razumijem ljude koji vole razne droge, odnosno da probaju nesto drugacije, da dozive osjecaje koje nikada nisu osjetili ili da se proved. Od nekih droga nema fizicke krize(navlacenja), ali tu je ono gore-psihicka kriza. Mnogi toga nisu svjesni ali to je tako, jer dovoljno je da nesto probas, to ti se svidi, pozelis opet i to je psihicko navlacenje iz kojega veliki broj ljudi ne moze naci izlaz (ovo se prvenstveno odnosi na heroin).

A ako neko nesto uzima radi boljeg provoda nemu ce biti tada super, ali sta kasnije?
Jednostavno se naviknes da (recimo izlazis u grad) sredjen necim, a kada se ne sredis onda ti je sve bezveze (paranoja). Znaci navuk`o si se.
[ Ivan Dimkovic @ 26.05.2004. 16:43 ] @
Citat:

Od nekih droga nema fizicke krize(navlacenja), ali tu je ono gore-psihicka kriza. Mnogi toga nisu svjesni ali to je tako, jer dovoljno je da nesto probas, to ti se svidi, pozelis opet i to je psihicko navlacenje iz kojega veliki broj ljudi ne moze naci izlaz (ovo se prvenstveno odnosi na heroin).


Svaka droga stvara psihicku zavisnost, ako ti se svidi :) To je bar jasno...

Heroin osim tipicne fizicke zavisnosti i krize koja ne traje preterano dugo u odnosu na neke druge supstance spontano razara prirodni mehanizam nagradjivanja - tj. osnovu sistema vrednosti kod coveka koja te tera da nesto uradis da bi bio nagradjen osecanjem srece, zadovoljstva i sl.. - izgleda bezazleno nekom ko se sa tim igra, ali posle postaje ozbiljan problem iz koga se jako tesko izlazi - pa zbog toga ima toliko ljudi koji uopste na mogu da ostave isti. No, ovo svi znaju je li tako :)

Citat:

A ako neko nesto uzima radi boljeg provoda nemu ce biti tada super, ali sta kasnije?
Jednostavno se naviknes da (recimo izlazis u grad) sredjen necim, a kada se ne sredis onda ti je sve bezveze (paranoja). Znaci navuk`o si se.


Sta da se radi, neko i to voli... nisam za to da se bilo sta brani ljudima jer ce prirodna selekcija reci svoje :) No, jbg, neka sistemska pravila moraju da postoje.. ne bi voleo da te, na pesackom prelazu, pregazi neka dileja nasmrkana speedom ili kokainom, ne?

[ Aleksandar Marković @ 16.09.2004. 18:44 ] @
Ekstazi, tipične „klub droge", koja je do sada bila vezivana za rejv partije i tehno muziku, ali koja se u sadašnjoj post rejv fazi sve više širi po klupskoj sceni. I ako se zbog ekstazija retko dolazi na lečenje u specijalizovane ustanove, ova supstanca je toliko opasna da je u Engleskoj svrstana u istu i restriktivnu kategoriju kao i heroin.

Na uličnom tržištu ekstazi spada u onu vrstu droga u slengu poznatih kao"feel good" ili „Love drug" (droga dobrog doživljaja, droga ljubavi). Oni koji je koriste tvrde da doživljavaju duboko pozitivna osećanja, empatiju za druge, ublažavanje anksioznosti i upadljivo opuštanje. Njihovo doživljavanje zvuka boja, dodira je drugačije. Smanjuje se potreba za hranom, pićem, snom i odmorom što im omogućava da na klupskoj sceni izdrže celu noć u igri ili dva ili tri dana na posebnim žurkama.

Ekstazi, međutim, ima direktno neurotoksično dejstvo. On, dakle, direktno oštećuje moždane ćelije. Uzet u „overdozi" izaziva ubrzan rad srca, visok pritisak, grčeve u mišićima, a u većim dozama gubi tok svesti ili epileptične napade. Opisane su dramatične posledice sa halucinacijama, paranoidnim doživljavanjima i depresivnim sadržajima.

Smrt u slučajevima koji su opisani nastaje u hipertermiji i dehidraciji zbog otkazivanja rada srca i bubrega. Sam po sebi opasan, ekstazi stiže na ulicu često pomešan sa drugim psihoaktivnim supstancama.
[ Ivan Dimkovic @ 16.09.2004. 18:50 ] @
Btw, kljucni rad o neurotoksicnosti XTC-ja je opovrgnut od strane samog autora. Naravno, prica o neurotoksicnosti ce ostati vecno - jer je politicki korektna :)

http://www.cognitiveliberty.org/dll/ricaurte_recant.html

Citat:

The CCLE is pleased to see that Dr. Ricaurte has admitted a major error in his government-sponsored studies on the dangers of MDMA (he used the wrong drug). Criminal drug prohibition predisposes government-funded research to show harms associated with various illegal drugs, and also predisposes research funded by drug policy reform groups to show little if any harm, and perhaps some benefit. Thus, because drug prohibition necessarily politicizes all research concerning prohibited drugs, CCLE is concerned that similar errors in the future are not only inevitable, they are encouraged.




[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 16.09.2004. u 20:51 GMT]
[ Aleksandar Marković @ 16.09.2004. 18:51 ] @
Metamfetamin u narkoslengu poznat kao "led", "staklo", "kristal" opasna je i nepredvidljiva droga koja spada u kategoriju psihostimulansa. Sporo se metaboliše u telu i ponekada je potrebno dva dana da se izluči jedna doza. Definitivno je utvrđeno da oštećuje rad srca, ali i da deluje na krvne sudove mozga. Takođe dovodi do dramatičnog povišenja telesne temperature i epileptičnih kriza što se bez brze intervencije završava smrću. Opisane su epizode na nivou duševnih poremećaja paranoidnog i depresivnog tipa koji mogu trajati veoma dugo.

PCP (pi si pi), poznat kao "Angel dust",davne 1926. godine otkriven je kao anestetik, ali je zbog ozbiljnih pratećih efekata izbačen iz upotrebe. Prema S. Petroviću, uživalac prolazi kroz tri faze:

- U prvoj oseća poremećaje u oblasti telesne sheme doživljavajući da se telesno smanjuje, da postaje sve manji i manji, što je praćeno doživljajem bestežinskog stanja, a što opet može biti praćeno uživanjem ili, naprotiv, panikom.
- U drugoj fazi dominiraju halucinogeni doživljaji i dezorijentacija u vremenu i prostoru.
- Treća faza vezana je za psihotična stanja tipa depresije i paranoje. Paranoidno ponašanje često vodi ka nekontrolisanoj agresiji. S obzirom na to da je PCP primarno anestetik, osećaji dodira i bola otupljeni su tako da uživalac PCPa u fizičkom sukobu tnože biti veoma nasilan i opasan jer ne oseća bol.

Ta osobina ove droge je ako ne najdominantnija ono sigumo najupadljivija i za okolinu najopasnija kao što je za samog uživaoca najdramatičnija osobina PCP mogućnost deklanširanja trajnog duševnog oboljenja.

Nedavno je utvrđeno da je za mnoge smrti odgovoma supstanca koja se na ulici prodaje sa logom Micubišija. Sastoji se od od supstance PMA (koja se često meša sa ekstazijem] koja ima jak halucinogeni efekat i često smrtni ishod. Ulično ime joj je "smrt" i "Micubishi double stac".

U poslednje vreme ulični hit kombinacije sa ekstazijem je varijanta ekstazivijagra. Kao što je poznato, vijagra je 1998. godine počela da se koristi kao efikasno sredstvo kod seksualnih (erektilnih) poremećaja. Ubrzo je međutim dospela na ulicu gde je kombinovana sa ekstazijem i amilonitratom poznatim kao "poppers". Zna se da ekstazi snižava erektilne mogućnosti, tako da je vijagra preuzela suportativnu ulogu u tom smislu.

Kombinovana droga nazvana "sextasy" koristi se na klupskoj sceni za celonoćno igranje i maratonski seks...
[ Ivan Dimkovic @ 16.09.2004. 18:52 ] @
Btw, kljucni rad o neurotoksicnosti XTC-ja je opovrgnut od strane samog autora te studije. Naravno, prica o neurotoksicnosti ce ostati vecno - jer je politicki korektna :)

A, i lepo je kad ti DEA placa racune :)

http://www.cognitiveliberty.org/dll/ricaurte_recant.html

Citat:

The CCLE is pleased to see that Dr. Ricaurte has admitted a major error in his government-sponsored studies on the dangers of MDMA (he used the wrong drug). Criminal drug prohibition predisposes government-funded research to show harms associated with various illegal drugs, and also predisposes research funded by drug policy reform groups to show little if any harm, and perhaps some benefit. Thus, because drug prohibition necessarily politicizes all research concerning prohibited drugs, CCLE is concerned that similar errors in the future are not only inevitable, they are encouraged.


[ 0OvErDoSe0 @ 20.09.2004. 02:05 ] @
Neki su bas aktivni u ovoj temi

Ko radi neboji se gladi!
[ electrobuka @ 15.12.2004. 13:56 ] @
ma dajte bre
pa uzmite i zgutajte par komada
zaboravicete da je stetan
[ Aleksandar Marković @ 19.05.2006. 22:24 ] @
http://www.businessweek.com/ap...n_id=apn_home_down&chan=db
[ Aleksandar Marković @ 28.06.2006. 15:39 ] @
Kokain - droga bogatih, kako ga nazivaju, definitivno je osvojio Evropu. Prema podacima Ujedinjenih nacija, ovu drogu svakodnevno konzumira čak 3,5 miliona Evropljana, što je četvrtina ukupnog broja korisnika te droge u čitavom svetu.

„Većinu korisnika kokaina u Evropi čine obrazovane osobe iz raznih profesija koje ne priznaju da su postale zavisnici“, stoji u izveštaju Kancelarije EU za borbu protiv droge i kriminala (UNODC).

U izveštaju se još navodi i da se širom planete povećava broj korisnika marihuane, takozvane lake droge, i da SAD ostaju najveće svetsko tržište kokaina. Procene su da u SAD živi čak 40 odsto od ukupnog broja kokainskih zavisnika iz celog sveta.

Antonio Marija Kosta, izvršni direktor UNODC, kaže da bogate zemlje moraju da nađu način kako da pomognu farmerima u Latinskoj Americi da umesto koke gaje legalne useve.

„Potražnja za kokainom u Evropi je dostigla alarmantan nivo. Pozivam sve evropske vlade da ne ignorišu ovu činjenicu. Previše obrazovanih Evropljana iz raznih profesija redovno koristi kokain i negira da su postali zavisni. U medijima se jasno ne kritikuju javne ličnosti koje koriste kokain, što mlade ostavlja zbunjenim i ranjivim“, kaže Kosta.

Širom sveta kokain se smatra „glavnom dizalicom“, odnosno pokretačem dobrog raspoloženja. U pitanju je stimulativna droga koja uživaocima uliva lažno samopouzdanje. Kokain se već odavno povezuje sa modnom industrijom, što su potvrdile i nedavno objavljene slike čuvene britanske manekenke Kejt Mos kako ušmrkava kokain na nekoj zabavi u toaletu. Međutim, kokain je pronašao svoj put do zaposlenih i u drugim industrijama, kao što su mediji, pop muzika, berze... Uz kokain, ovi društveni slojevi navodno lakše podnose svakodnevni pritisak kojim su izloženi. Kokain je tako pobedio ekstazi, koji je nakratko u drugoj polovini 90-ih bio popularniji među narkomanima, pre svega zbog buma koji je napravila tehno muzika.

Koliko je kokain popularan u evropskim prestonicama svedoči i podatak iz Londona. Krajem prošle godine stručnjaci su analizom uzoraka vode iz Temze utvrdili da žitelji prestonice Velike Britanije svakog dana ušmrknu 150.000 linija ove droge. To znači da u Londonu, koji ima oko šest miliona stanovnika, ima 250.000 uživalaca kokaina. Dnevnik „Sandej telegraf“ je preneo da, pošto prođu kroz organizme korisnika i kanalizaciona postrojenja, oko dva kilograma ove droge svakodnevno završi u Temzi.

Drugi poražavajući primer o raširenosti kokaina u Evropi stiže iz Nemačke. Naime, naučnici na Institutu za biomedicinska i farmaceutska istraživanja u Nirnbergu su na čak 90 analiziranih novčanica evra otkrili tragove kokaina. Narkomani koriste novčanice da bi od njih napravili cevčice kroz koje ušmrkavaju drogu.

A. Petrović
[ Ivan Dimkovic @ 28.06.2006. 15:52 ] @
Citat:

icon Čak 3,5 miliona Evropljana svaki dan uzima kokain


Ceo izvesaj: http://www.unodc.org/pdf/WDR_2006/wdr2006_volume2.pdf - ima i cenovnik ;-)

"Cak" je manje od 1% sto je sasvim u granicama normale, tj. proseka i verovatno se radi o lapsusu u novinama jer su rezultati semplovani na godinu dana a ne na svaki dan (toliko bogatih nema ni u Luksemburgu ;-). Slicni podaci na godisnjem nivou bi se dobili i za heroin, i znacajno veci za travu - ove statistike sluze za punjenje novina, vecu stetu od 1% kokaina cine automobilski udesi pa niko nece da zabrani proizvodnju brzih kola.

Citat:

čak 3,5 miliona Evropljana, što je četvrtina ukupnog broja korisnika te droge u čitavom svetu.


Pa i Evropa je sigurno vise od cetvrtine stanovnistva dovoljno bogatog da sebi priusti takvu losu naviku, dakle i 1/4 je u podudaranju sa brojem ljudi srednje klase u svetu (EU sigurno uzima 1/4 toga) - sigurno nece u Indiji i Kini da smrcu belo.
[ biotech @ 28.06.2006. 16:02 ] @
al je sve lepo u EU
jeli dimkovicu...nije lose lobe ponekad mada isuvise skupo
za nas..naravno ne treba preterivati...mislim exit je jednom godisnje
[ ksalol84 @ 28.06.2006. 16:05 ] @
Znam iz licnog iskustva.he he he ho ho
[ _djevojka_ @ 28.06.2006. 16:05 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa i Evropa je sigurno vise od cetvrtine stanovnistva dovoljno bogatog da sebi priusti takvu losu naviku, dakle i 1/4 je u podudaranju sa brojem ljudi srednje klase u svetu (EU sigurno uzima 1/4 toga) - sigurno nece u Indiji i Kini da smrcu belo.


Da li je moguce biti dovoljno bogat, gledajuci da je bogatstvo relativno?

Ako nema novca da kupi, ode i ukrade, proda - eto para. Uostalom, zasto da se cima i trosi novac? Ako je iole dobar hemicar, moze da otvori svoju laboratoriju, i pravi $.

Ako ikada budete imali priliku da pogledate seriju slika x-ta-see korisnika (u periodu od dvije-tri godine), i pogledate ih retrospektivno, tacno da se upitate sta im je trebalo da to sebi rade.
[ Ivan Dimkovic @ 28.06.2006. 16:12 ] @
Citat:

Da li je moguce biti dovoljno bogat, gledajuci da je bogatstvo relativno?
Ako nema novca da kupi, ode i ukrade, proda - eto para. Uostalom, zasto da se cima i trosi novac? Ako je iole dobar hemicar, moze da otvori svoju laboratoriju, i pravi $.


Pa i nije bas - vecina korisnika kokaina su ljudi srednjeg i viseg staleza, i malo ko od njih je u stanju da pravi svoje labs niti ima vremena / znanja da se time bavi, i lakse im je da to kupuju na ulici (kod lokalnog dilera, tj.). Za lab ti trebaju i prekursori, a prekursore ces vec malo teze da kupis tek tako jer su kontrolisani isto kao i gudra koja se od njih pravi - moras ili da organizujes falsifikovanje papira radi kupovine kod hemijskih fabrika - ili da kupujes na crnom trzistu sto je vec ulazak u organizovani kriminal, nesto sto takvoj grupi ljudi ipak ne treba - bas ce Joe-the-back-office-guy da falsifikuje licencu za posedovanje prekursora i da kupuje kao lazna firma od XYZ Chemicals, Inc. ;-)

Ostaje jako mali procenat ljudi spremnih i sposobnih da se sa time petljaju a, pogodi - ti ljudi su vec verovatno krimosi i "proizvodjaci" ;-)

Osim toga, ima tu i marketinga kao i razloga zasto bi neko uzimao te stvari - belo je izvikano i ima status "classy" gudre i popularan je u clubbingu, a takodje efekti bas prijaju odredjenoj grupi ljudi, dok heroin obicno kaci one koji pate od stalnih depresija i zive u nekim oblacnim i smrznutim vukojebinama (Skotska i severna Skandinavija recimo) - a USA i EU ne oskudevaju sa wannabe-baticama kao i hronicno depresivnim ljudima.

Ybg - veliki biznis - ako se pogleda koliko je razlicita Retail u EU vs. Wholesale u zemljama proizvodnje + smanjenje cistoce vidi se da je to biznis koji donosi ohoho para pa ostane za marketing & promociju ;-)
[ biotech @ 28.06.2006. 16:26 ] @
sinteza kokaina verovatno moze da se izvede ali nije ekonomski isplativa
heroin je sinteticka supstanca

(e stvarno dimkovicu, bez tebe bi ovaj forum bio apsolutna nula, sve znas poz poz poz ;-)
[ Ivan Dimkovic @ 28.06.2006. 16:28 ] @
Citat:

heroin je sinteticka supstanca


Nope - i heroin i kokain su polu-sinteticke supstance, tj. neophodne su biljke da bi se napravili (heroin: mak, kokain: koka)

Doduse, postoje sinteticki ekvivalenti ili bar vrlo slicne stvari i jednom i drugom - no to je vec off-topic, jel.

Citat:

(e stvarno dimkovicu, bez tebe bi ovaj forum bio apsolutna nula, sve znas poz poz poz ;-)


Nikad ne znas dal ces se penzionises prevremeno i povuces na neko uncharted ostrvo da pocnes... mali privatni biznis ;-)
[ biotech @ 28.06.2006. 16:52 ] @
prevremena penzija je svakako nesto o cemu razmisjam samo tesko to nesto ide u srbiji
ali nikad se ne zna

koliko ja znam kokain nema neki korak koji ukljucuje hemijsku promenu supstance
samo preciscavanje, koncentrisanje dok heroin ukljucuje koliko se secam esterifikaciju
morfijuma acetonom ili tako nesto. nemam beleske sad tu kraj mene, dole su mi
u laboratoriji

da ne bude zabune cela prica oko heroina mi se GADI
[ DDN @ 28.06.2006. 17:09 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Osim toga, ima tu i marketinga kao i razloga zasto bi neko uzimao te stvari - belo je izvikano i ima status "classy" gudre i popularan je u clubbingu, a takodje efekti bas prijaju odredjenoj grupi ljudi, dok heroin obicno kaci one koji pate od stalnih depresija i zive u nekim oblacnim i smrznutim vukojebinama (Skotska i severna Skandinavija recimo) - a USA i EU ne oskudevaju sa wannabe-baticama kao i hronicno depresivnim ljudima.


"Popularan u clubbingu...." Odakle ti ove informacije? Tvoje licno misljenje ili...?
Nisi u pravu, heroin je jednostavniji za nabavku i dosta je jeftiniji od kokaina, nema to nikakve veze sa depresijom i regionom, da je to toga svi depresivni bi bili na kokainu.
U Srbiji svaki skolarac moze da dodje do pola grama heroina za 500 dinara sto i nije bas neka para, a kokain je dosta skuplji.
[ _djevojka_ @ 28.06.2006. 17:34 ] @
@Ivan:
Citat:
Pa i nije bas - vecina korisnika kokaina su ljudi srednjeg i viseg staleza, i malo ko od njih je u stanju da pravi svoje labs niti ima vremena / znanja da se time bavi, i lakse im je da to kupuju na ulici (kod lokalnog dilera, tj.)...


Odakle vadis podatke? Sve same pretpostavke. Takodje, zaista bih voljela da si kojim slucajem otisao na predavanje (sada vec pokojnog profesora statistike) - 'kako obradjivati cifre kako ti odgovaraju - statistikom'. Originalan naslov - kako lagati statistikom.

Citat:
Za lab ti trebaju i prekursori, a prekursore ces vec malo teze da kupis tek tako jer su kontrolisani isto kao i gudra koja se od njih pravi - moras ili da organizujes falsifikovanje papira radi kupovine kod hemijskih fabrika


Za lab ti ne treba nista posebno. Vecinu stvari mozes da kupis u supermarketu, neke stvari mozes da kupis u farmaciji, neke kod samih nabavljaca (sve zavisi sta ti treba). Uostalom, zasto da organizujes falsifikovanje papira radi kupovine kod hemijskih fabrika, kada je lakse da platis nekom za sladoled da ode do farmacije i kupi koju kutijicu odredjenog lijeka. Manje cimanja. Ako je veci grad, ide organizovana grupa, i prerada pocinje. Source ti je pred nosom. E sad, dal' si vican da identifikujes source, to je vec druga stvar.

Igrom slucaja, imali smo dilera koji nam je bio komsija; druga kuca od nas. Svaki put je valjao na parkingu stanice za vozove (nije subway) , i to u sred bijela dana, kada prolazi mnostvo ljudi. Bio je malo preglup za dilera, gledajuci da je uspio da se izazove eksploziju u sopstvenoj laboratoriji van grada (u vikendici), nekoliko dana prije nego mu je milicija pokucala na vrata. Izgleda da ako nesto zapalis, to gori, pa cisto kuljanje dima u sred ljeta stvara paniku da nije pozar blizu nacionalnog parka.

I da, poceli sa x-ta-see, a nastavili sa kokainom/heroinom/drugim drogama...
:)






[ Dark Icarus @ 28.06.2006. 17:38 ] @
Citat:
_djevojka_: Ako ikada budete imali priliku da pogledate seriju slika x-ta-see korisnika (u periodu od dvije-tri godine), i pogledate ih retrospektivno, tacno da se upitate sta im je trebalo da to sebi rade.
Nije ekstazi tako loš, samo je izašao na loš glas . Pogledaj seriju slika hroničnog alkoholičara...

Ozbiljno, citiram podatak iz Equinox:Book of Science (publikacija popularne nauke, sa vrlo verodostojnom reputacijom)
Citat:
Since 1985 there have been fewer than a hundred Ecstasy related deaths, while estimates of deaths related to either long-term or short-term abuse of alcohol number around thirty thousand each year

Citat:
biotech: da ne bude zabune cela prica oko heroina mi se GADI
Politička korektnost strikes again
[ biotech @ 28.06.2006. 17:59 ] @
Citat:
Dark Icarus: Politička korektnost strikes again


a sta tebi je to super fazon sta?
[ Igor Gajic @ 28.06.2006. 21:05 ] @

Napraviti drogu u kucnoj laboratoriji je neverovatno lako, dovoljno
je imati samo malo vestine u hemiji, malo improvizacije i eto ti gudra.
A recepte mozete vrlo lako naci na internetu. I to ne samo za mainstream droge.


edit:obrisan link

[Ovu poruku je menjao superbaka dana 28.06.2006. u 22:29 GMT+1]
[ Igor Gajic @ 28.06.2006. 21:34 ] @


Zasto obrisa link?
[ ventura @ 28.06.2006. 23:20 ] @
Citat:
Igor Gajic: Napraviti drogu u kucnoj laboratoriji je neverovatno lako, dovoljno
je imati samo malo vestine u hemiji, malo improvizacije i eto ti gudra.
A recepte mozete vrlo lako naci na internetu. I to ne samo za mainstream droge.


Neverovatno lako je i dobiti sedmicu na loto-u... Potrebno je samo zaokružiti 7 brojeva na listiću, i eto zarade od 3 miliona evra...

Što se tiče sinteze većine droga (pa i kokaina u ovom slučaju), na internetu se mogu naći nekakvi recepti, koji pored toga što uključuju hemikalije koje se ne mogu tek tako nabaviti, ili se nabavljaju teže od same droge, krajnji produkt je u 99% slučajeva beskoristan jer je krajnji produkt isomer...

Isomeri su supstance sa istom hemijskom formulom, i nekad istim vezama između atoma, ali su atomi unutar molekula totalno drugačije raspoređeni, što znači da taj molekul verovatno neće imati ni približna svojstva originalnom...

Na stranu što je proizvodnja sintetičkog kokaina skupa rabota, ono 'samo' kao što je zaokruživanje 'samo' sedam brojeva za pogodak na lotou, je upravo kreiranje molekula koji ima istu formulu, iste veze, i isti raspored atoma unutar molekula kako bi svojstva tog molekula bila 100% identična sa originalom...

Citat:
_djevojka_
Za lab ti ne treba nista posebno. Vecinu stvari mozes da kupis u supermarketu, neke stvari mozes da kupis u farmaciji, neke kod samih nabavljaca (sve zavisi sta ti treba).


Baš se i ne bi složio sa tobom...

Za većinu sintetičkih droga je potreban GBL, GHB, PCP, Ketamin, ili nešto slično tome, a to nije 'off-the-shelf' stvar koju možeš tek tako kupiti... Naravno, te supstance imaju i neke svoje legalne upotrebe i mogu se nabaviti, ali to su stvari koje se žestoko kontrolišu...

Citat:
biotech: sinteza kokaina verovatno moze da se izvede ali nije ekonomski isplativa


Upravo tako... Moguće je izvesti sintetičku sintezu kokaina, ali bi te u tom slučaju 1 kilogram kokaina koštao oko 50,000 dolara ... Što je veoma glupo, kad je za 3,000 dolara moguće kupiti 'prirodni' kokain u Kolumbiji direktno na izvoru...
[ Ivan Dimkovic @ 28.06.2006. 23:40 ] @
Moram da odgovorim _djevojci_ uz moje skromno znanje hemije i medjunarodnih zakona:

Citat:

Za lab ti ne treba nista posebno. Vecinu stvari mozes da kupis u supermarketu, neke stvari mozes da kupis u farmaciji, neke kod samih nabavljaca (sve zavisi sta ti treba).


Jedina stvar koja se relativno lako i jeftino moze sintetizovati "u kuhinji" je metamfetamin (uz rizik eksplozije doduse ;-) i, _djevojko_ verovatno pomenuta ekplozija/unistavanje kuce potice od proizvodnje istog. Naravno, osim nekoj napaljenoj deci u skoli, tesko da nekom iskusnijem moze da se zavalja metamfetamin umesto koke a i cena doticnog sintetickog djubreta nije bas neka da se moze nazvati long-term isplativim biznisom pogotovu kad se uzme u obzir da to rade i drugi "u kraju" a i murija ne voli neregistrovane proizvodjace kontrolisanih supstanci puno u svom reonu ;-)

Kao sto Ventura rece - kokain je izuzetno skup za sintetizaciju i smesno je i misliti o tome - proces je toliko komplikovan da ovo mogu da rade samo farmaceutske kuce, a i njima se to ne isplati jer za specijalne potrebe stomatologije gde se kokain u izuzetno retkim slucajevima koristi sasvim lepo koristi i prerada biljke koja je par redova velicine jeftinija. Cak se ne isplati ni krimosima - dakle ne isplati se nikom.

Isto vazi i za proizvodnju heroina - teoretski, moguce ga je napraviti sinteticki tako sto bi se prvo proizveo morfin na ovaj ili onaj nacin - a onda acetilizovao, ali je i to mnogo skuplje od bastovanstva - a, da... acetil-anhidrid neophodan za ovaj proces se ne prodaje na pijaci a ni u lokalnoj zoo-apoteci :))) Doduse moguce uz odredjeno naprednije hemijsko znanje napraviti fentanil (koristi se u uvodjenju u totalnu anesteziju) koji je bar 20-tak puta jaci od cistog heroina a ima iste efekte - medjutim, za proizvodnju ovog medikamenta su isto potrebni odredjeni prekursori mada mozda, samo mozda, u levim banana zemljama ne kontrolisu prekursore za fent. (osim ako nisu na UN listi sto me mrzi da kopam - go figure koga to zanima)

Catch zasto sad svi ne bi krenuli da proizvode kilograme sintetickog heroina (fentanila 10 grama + nekog neutralnog djubreta kilogram) je u tome da je za to potrebno cisto skoro-homogeno mesanje i ozbiljna oprema koja se ne kupuje na maminu kreditnu karticu - inace, cak i ako ovo uspe, u vasem kraju ce vrlo verovatno rapidno biti povecan mortalitet lokalnih dzankoza i zgubidana zbog nemogucnosti potpuno homogenog mesanja, i vrlo verovatno nekoliko lokalnih batica, konkurenata u biznisu, vrlo nezadovoljnih razvojem situacije koja ne ide u njihovu korist ;-) Batice ne vole probleme... murija isto ;-) Bad deal - ili se zavrsava ispod mosta, ili iza resetaka brzo :-)

Naravno, u svakoj zemlji koja je rizik za ovako nesto je strogo kontrolisan promet prekursora koji se nabavljaju tako sto:

a) Ste legalna firma, uz tonu dozvola i izvestaja u svakom koraku ko je kome sta prodao, kuda ide i sl...
b) Ste veoma veoma povezan i visoko-rangiran krimos
c) Ste zaludeli student tehnologije/hemije koji se domogao malo medicinskih uzoraka... irelevantno kolicinski

Elem - bottom line kucna proizvodnja droge, osim metamfetamina* je pipe-dream - otprilike kao sedmica na lotou - bolje je baviti se lotom.

(*)Tu naravno ne racunam kucnu botaniku pero-lakog tipa.

@DDN - mislio sam na EU klubsku scenu - ne i Srbiju... profilisanje upotrebe gudre je poteklo i iz onog UN izvestaja IIRC, nisam ga ja izmislio, niti proveravao doduse.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.06.2006. u 00:50 GMT+1]
[ Igor Gajic @ 29.06.2006. 00:00 ] @
Postavio sam ovde link ka receptima, koji je moderator sa dobrim razlogom obrisao.
Malo sam pozurio. Inace bi mnogi clanovi ovog foruma imali "mali hemicar" komplete do sada.

Dovoljno sam se bavio hemijom da bih ti rekao da pravljenje psihoaktivnih supstanci u kucnoj
izvedbi nije preterano tezak zadatak. Naravno da je potrebno malo vise reaktanata i laboratorijske
opreme, ali to je sasvim izvodljivo. Za proizvodnju sintetickih droga potrebna ti je veca kolicina polaznih,
relativno jednostavnih hemikalija. Naravno, potrebne su komplikovanije supstance od HCL,C6H6,CCl4, C6H14,....
Ali, iole dobro skolovan hemicar moze da napravi komplikovanije supstance od njih. Za proizvodnju droga obicno se koriste prekursori, prilicno komplikovana jedinjenja, koja se dobijaju ekstrakcijom iz raznih biljaka. Npr u razi, koji je sasvim legalna biljka, nalazi se liserginska kiselina, prekursor u dobijanju LSD-a.
Tretiranjem ovih prekursora dobijaju se sinteticke droge, koje se preciscavanjem dovode
do velikih cistoca.

Hemija organskih supstanci nije preterano komplikovana, ako koristis prave katalizatore i
drzis se uputstva. Za dobijanje pravih isomera koji su potrebni potrebno je da se apsolutno
pridrzavas uputstva za pripremanje date hemikalije, tj. temperatura, katalizatori, pritisak, mesanje,....

Naravno, u toku pripremanja ovih supstanci reaktanti su cesto visoko eksplozivne, zapaljive
supstance, i dovoljna je mala nepaznja da cela laboratorija odleti u vazduh. Druga opasna stvar
je visok rizik od zavisnosti od krajnjeg produkta! Poznat je slucaj sa LSD-om. Albert Hofmann, covek
koji je prvi napravio doticnu drogu bio je zavistan od LSD-a iako ga nije konzumirao! LSD se lako apsorbuje
preko koze i dovoljno je da jedna kap dospe na kozu pa da dozivis veoma jake halucinacije. A toku pripremanja
tesko je biti sasvim uredan.

[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2006. 00:07 ] @
@Igor Gajic,

Svaka drzava koja drzi do sebe kontrolise sve supstance koje su prekursori za dobijanje bilo kakve droge (tj. takodje kontrolisane supstance) i to mozes vrlo lako da proveris tako sto odes do velikoprodaje hemijskih jedinjenja i pokusajem kupovine nekog od tih prekursora koji se navode u receptima - i sistem je namesten tako da se ne isplati sintetizovati prekursore od nule - iako je to teoretski i u praksi moguce i sigurno pise u "receptima" - medjutim to je vrlo neprakticno i skupo.

Dakle, u praksi to znaci da - hipoteticki, ako hoces da se bogatis - tesko ce ici. Ako hoces da se drogiras, jeftinije je izaci na ulicu i kupiti robu koja se proizvodi negde drugde od strane ljudi koji nemaju probleme sa kupovinom prekursora ;-)

Kao sto rekoh - ovo ne vazi recimo za metamf. i par drugih gluposti koje mozes dobiti tipa rastvaranjem tableta za kasalj i ostalih slicnih sranja za klince-zgubidane - ali to je vec posebna prica. Na kraju krajeva, cudan je ovo svet - svasta ljudi danas koriste kao "rekreacione supstance" - od sredstva za ciscenje video rekordera, kojekakvih lepkova, rastvaracai sl... ali one "classy" stvari na koje se obicno misli kad se pomene gudra su skupe sa razlogom - da moze svako da ih proizvodi, cena bi bila tacno nula ;-)
[ T-Jay @ 29.06.2006. 00:22 ] @
GBL je supstanca koja kad se pomješa sa NaOH daje GHB, a GHB ili Liquid-X je droga sama za sebe..
što se tiče nabavke supstanci...nije ni to tako teško....postoji google...
ja sam našao neku tvrtku u UK koja legalno prodaje gbl...

[Ovu poruku je menjao T-Jay dana 29.06.2006. u 03:40 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2006. 00:38 ] @
GBL spada u ono sto sam podveo kao "lepkovi, rastvaraci" (ovo je rastvarac) - dakle, moze se nabaviti - ali se leba od toga najesti ne moze, sto je i bio bottom-line, a sad to sto se sa rastvaracem neko drogira je opet stvar licnog ukusa - zabranjivati rastvarace, cistace glava za video rekorder, industrijske lepkove i sl je nemoguce :-)

Probaj sa prekursorima za heroin i ostale opijate, xtc, LSD i slicne "prave" droge koje stvarno kostaju $$$... lokalna carinska ispotava ce biti vrlo srecna da ih vidi na prelazu ;-)
[ Igor Gajic @ 29.06.2006. 00:53 ] @
Sa mog stanovista, ova rasprava je cisto akademskog stanovista.
Ja licno nemam nikakvu nameru da sintetisem droge ni za licnu upotrebu,
niti za prodaju.

Naravno da postoji UN sporazum o zabranjenim supstancama, inace bi bilo laboratorija
na svakom koraku.

Link:

http://en.wikipedia.org/wiki/DEA_list_of_chemicals


Ali za dovoljno organizovane ljude, sa pravim znanjem sve je moguce.


Npr. opis kako se dobija ecstasy za EU trziste:
Link:

http://mdma.net/club-drugs/global-ecstasy.html


40,000 ekstazija kasnije, iskustvo coveka koji je uzeo previse ekstazija

http://mdma.net/ecstasy/excess.html



[Ovu poruku je menjao Igor Gajic dana 29.06.2006. u 02:26 GMT+1]
[ _djevojka_ @ 29.06.2006. 13:20 ] @
@ventura

Ocigledno da se razmisljanja diskutanata razlikuju, sto je sasvim ok.

Ako primjetis, nisam navela specificne primjere sinteza, a kao sto si i sam naveo - naravno da sve zavisi od isplativosti. Pri tome, ne mislim da je vrijedno spominjanja sta nije isplativo.

Takodje, i dalje mislim da ti za lab ti ne treba nista posebno. Vecinu stvari mozes da kupis u supermarketu, neke stvari mozes da kupis u farmaciji, neke kod samih nabavljaca (sve zavisi sta ti treba). Zasto mislim? Zato sto znam. Iako ni ja ne planiram da se bavim buckurisem u basti, sasvim je jednostavno (bar meni) osmisliti sintezu odredjenih stvari, i ostati pri skromnom budzetu. U nekoliko navrata u sklopu xyz projekta sam isla u obilazak kucnih laboratorija (da ih tako nazovem), i primjetila sam da su njihovi budzeti bili jos skromniji. Mozda je tebi nepojmljivo da laboratoriji moze da se nalazi u sred mirne ulice, okruzena gomilom kuca; jedna je bila u centru grada; jednostavno - lokacije su ti kao kada biras gdje ces da otvoris prodavnicu. Nikad ne znas sta se desava kod komsije.

@Ivane:

Citat:
Naravno, osim nekoj napaljenoj deci u skoli, tesko da nekom iskusnijem moze da se zavalja metamfetamin umesto koke a i cena doticnog sintetickog djubreta nije bas neka da se moze nazvati long-term isplativim biznisom pogotovu kad se uzme u obzir da to rade i drugi "u kraju" a i murija ne voli neregistrovane proizvodjace kontrolisanih supstanci puno u svom reonu ;-)


Izvini, ne bih se slozila sa tobom. Itekako je isplativo za duze staze, stavise – stabilan priliv novca, nikad nisi u minusu, imas redovne kupce, i ostane ti dovoljno vremena da planiras dalju produkciju i distribuciju – tj. da radis na biznisu, a ne samo u njemu. Sound business sto bi rekli. :) Nema veze sto to rade drugi u kraju, jer nije hard core, a pacijenata ima dovoljno za sve. Murija cak i saradjuje sa neregistrovanim proizvodjacima. Svako ima svoje veze; a bivsi komsija je cesto dobijao posjete u sred noci od strane nemarkiranih policijskih kola – tipovi su imali samo policijski bedz sa strane, i ostali bi veoma kratko, a vracali se sa malom papirnom kesom u koju inace ide rucak. McDonald’s Drive In.

Sto se tice napaljene djece u skoli, imali smo veoma neprijatnu situaciju prosle godine, gdje smo otkrili (zajedno sa roditeljima jednog djeteta), da je dijete mini-diler u osnovnoj. Mali je bio cetvrti razred osnovne/10 god/, i uzimao odredjene lijekove koji su mogli da uzmu po $2/3/4 – po piluli - na marketu. Ona se brinula zasto nema poboljsanja, i nakon nekoliko telefonskih, raznih provjera itd., otkrili da je decko prodavao 'bombone' drugoj djeci. Ne zelim da ostavljam tacne detalje lijeka i sl., jer je forum otvoren za sve, ali malom dileru je rodjena majka bila nabavljac, ako primjetis po fabuli – a da ona to nije ni znala. Privatna skola, pa djeca imaju malo vise dzeparca za uzinu.

A sto se tice droge - za ‘klince-zgubidane’ i one koju zoves ‘classy’ za srednji stalez – i jedna i druga je kaka. Onaj ko nema $ za kaku, nadje ih – bilo legalnim putem bilo drugim avenijama.

Kad smo vec offtopic sa drugim drogama, Tasmaniji snabdjeva 40% svjetske farm. industrije sa nekoliko farma makova/Papaver somniferum. Ko hoce na google, moze.

Citat:
Elem - bottom line kucna proizvodnja droge, osim metamfetamina* je pipe-dream - otprilike kao sedmica na lotou - bolje je baviti se lotom.


Mozda je tako kod tebe u Njemackoj, ali u AU nije slucaj.
[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2006. 13:32 ] @
Citat:

Mozda je tebi nepojmljivo da laboratoriji moze da se nalazi u sred mirne ulice, okruzena gomilom kuca; jedna je bila u centru grada; jednostavno - lokacije su ti kao kada biras gdje ces da otvoris prodavnicu. Nikad ne znas sta se desava kod komsije.


Mislim da se mi uporno ne razumemo - nije nikakav problem sastaviti kucnu hemijsku labaratoriju, problem je nabaviti prekursore za bilo koju supstancu koja spada u Class A/B (1/2) u vecini zemalja - jer da nije tako danas bi svako sa malo boljim znanjem hemije imao lab i pravio 'bombone'.

Heroin praviti ne mozes jer nemas acetil-anhidrid, kokain se ne isplati praviti u kucnoj lab, sinteticki opioidi su komplikovani za pravljenje i yield je mali da bi cena bila isplativa. Ekstazi i Metamfetamin eventualno mozes jer prekursori mogu da se nadju u prirodi / kucnoj radinosti, ali je cena istog djubreta na trzistu niska da bi se neko obogatio od toga a rizik je veliki.

Doduse, kao sto ti rece - moguce je da nekom klincu to cini lep izvor profita i stabilnost, ali je ipak to small-scale nuspojava u vecini sveta da bi se sad neko preterano ozbiljno mlatio istom - vise ljudi rikne od zloupotrebe oruzja pa ga niko na zalost ne brani danas.

Mozda u Australiji ima gomila meth fabrikica - ima ih i u USA i u EU, ali postoji razlog zasto to nije major biznis - small scale, i relativno mala lova u odnosu na "glavne" droge.

Sto se Class A/1 supstanci tice - ne zaboravi da onog momenta kad ti uspes kupiti, recimo, acetil-anhidrid uz pomoc "veze" ili na crnom trzistu, ti vise nisi "pametni klinac sa labom" vec deo organizovanog kriminalnog lanca - to te svrstava u kategoriju krimosa i onda je izlisno pricati o tome sta se moze - jer se onda moze sve ako imas mozga i jos nekih stvari i nedostatak skrupula ;-)

Citat:

Kad smo vec offtopic sa drugim drogama, Tasmaniji snabdjeva 40% svjetske farm. industrije sa nekoliko farma makova/Papaver somniferum. Ko hoce na google, moze.


Ok, kad imas farme maka u okolini koje se slabo kontrolisu pricamo o specijalnom slucaju - nisu bas svi naseljeni tamo gde mak uspeva i gde je razudjenost takva kao u AU - cini mi se da je AU pogodna skoro ko Azija za neke stvari :-))

Citat:

Mozda je tako kod tebe u Njemackoj, ali u AU nije slucaj.


Pa kad imate onoliki kontinent pretezno naseljen kengurima - da ovde mozes da imas plantazu maka i sl.. u dvoristu verujem da bi situacija bila malo drugacija ;-)
[ Igor Gajic @ 29.06.2006. 14:18 ] @
Citat:

Heroin praviti ne mozes jer nemas acetil-anhidrid



Ako vec ne mozes da kupis acetil-anhidrid u prodavnici napravi ga sam.



Sledeci postupak ima prilicno dobar yield, a upotrebljene supstance je lako naci.


Acetic Anhydride

The apparatus for this process is similar to that used for the preparation of acetyl chloride. The same precautions for exclusion of moisture must be observed but it is unnecessary to provide the inverted funnel arrangement, since hydrogen chloride is not evolved.

In a 250ml. rb flask fitted as for making acetyl chloride, place 60 g. of finely pulverized anhydrous sodium acetate (*) Arrange in place the condenser, dry receiving flask and drying tube; the receiver need not be cooled. Check to insure that all connections are tight. Cool the reaction flask in a bath of cold water and add dropwise, through the addition funnel, 40 g. (36 ml.) of acetyl chloride.

After the addition has been completed, remove the water bath and shake the flask to obtain good mixing of the reactants. Recheck the connections for tightness.

Dry the outside of the flask with a towel and heat it with a mantle or oil bath. Continue the heating until no more distillate comes over but do not overheat the solid residue.

To the distillate add 4-6 g. of finely powdered anhydrous sodium acetate, to react with a small amount of acetyl chloride that may be present. Add a boiling chip and redistill the crude acetic anhydride. Collect the product distilling at 132-138? in a dry flask. The yield is 30-40 g.

* Note: Commercial anhydrous sodium acetate usually contains some moisture. To remove moisture fuse 70-80 g. in a casserole (either in an ordinary oven, or a microwave) and stir until no more water is evolved. Do not overheat! Cool and quickly pulverize. Store in a tightly sealed container before use.
[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2006. 14:24 ] @
Bice ovde belaj uskoro vidim ja ;-)
[ _djevojka_ @ 29.06.2006. 15:02 ] @
@Igore:

Shvatam da zelis Ivanu da objasnis da nije tesko napraviti acetil-anhidrid, ali time objasnjavas i mnostvu drugih ljudi. Btw, navedi odakle si iskopao informacije. Ivan voli da zna source. :)

@Ivane:

Bez uvrede, ali cini mi se da mislis da je mnogo stvari komplikovano napraviti, sto zaista nije slucaj; sve je stvar snalazljivosti - da mozes da iskoristis stvari koje su u svakodnevnoj prodaji, a zaista nema mnogo cimanja. Zasto da se ciljaju kontrolisane supstance/pre-cursors, ako ima toliko stvari koje mozes da kupis legitimno?

Citat:
Mislim da se mi uporno ne razumemo - nije nikakav problem sastaviti kucnu hemijsku labaratoriju, problem je nabaviti prekursore za bilo koju supstancu koja spada u Class A/B (1/2) u vecini zemalja - jer da nije tako danas bi svako sa malo boljim znanjem hemije imao lab i pravio 'bombone'.


A ko vrsi kontrolu u Afganistanu? :)

Citat:
Ekstazi i Metamfetamin eventualno mozes jer prekursori mogu da se nadju u prirodi / kucnoj radinosti, ali je cena istog djubreta na trzistu niska da bi se neko obogatio od toga a rizik je veliki.


Ljudi se bogate od toga. Niko se ne bogati preko noci, pa i tome treba vremena, ali rizik im je izgleda isplativ.

Citat:
Doduse, kao sto ti rece - moguce je da nekom klincu to cini lep izvor profita i stabilnost, ali je ipak to small-scale nuspojava u vecini sveta da bi se sad neko preterano ozbiljno mlatio istom - vise ljudi rikne od zloupotrebe oruzja pa ga niko na zalost ne brani danas.


Ovdje se ozbiljno mlate istim. Vjerujem da je isti slucaj i u drugim zemljama, samo zavisi gdje zivis, gdje se kreces, sa kim si u kontaktu.

Citat:
Mozda u Australiji ima gomila meth fabrikica - ima ih i u USA i u EU, ali postoji razlog zasto to nije major biznis - small scale, i relativno mala lova u odnosu na "glavne" droge.


Slazem se da se ne slazemo. Ako ne mozes da pocnes big od pocetka, otvoris small business iliti SME, razradis ga, i on raste.

Citat:
Sto se Class A/1 supstanci tice - ne zaboravi da onog momenta kad ti uspes kupiti, recimo, acetil-anhidrid uz pomoc "veze" ili na crnom trzistu, ti vise nisi "pametni klinac sa labom" vec deo organizovanog kriminalnog lanca - to te svrstava u kategoriju krimosa i onda je izlisno pricati o tome sta se moze - jer se onda moze sve ako imas mozga i jos nekih stvari i nedostatak skrupula ;-)


Osoba postane dio lanca cim se ukljuci u prodaju/konzumaciju/pravljenje droga. Zavisi samo koja si karika.

Citat:
Ok, kad imas farme maka u okolini koje se slabo kontrolisu pricamo o specijalnom slucaju - nisu bas svi naseljeni tamo gde mak uspeva i gde je razudjenost takva kao u AU - cini mi se da je AU pogodna skoro ko Azija za neke stvari :-))


Dajes ljudima ideje. :)

Citat:
Pa kad imate onoliki kontinent pretezno naseljen kengurima - da ovde mozes da imas plantazu maka i sl.. u dvoristu verujem da bi situacija bila malo drugacija ;-)


Pa ne treba ti English Rose garden da se bavis botanikom. Hidroponika/dnevna soba???

I da, obozavam 'warning' za konoplja.org:

Information which can be obtained from our web page is meant exclusively for educational purposes. KONOPLJA.ORG does not promote use of cannabis or any other legal or illegal drugs.

KONOPLJA.ORG does not accept any responsibility for different ways the information from this site might be used.

Sve u edukativne svrhe. :)
[ Igor Gajic @ 29.06.2006. 15:08 ] @


Citat:

Btw, navedi odakle si iskopao informacije. Ivan voli da zna source.


Necu da ti kazem.

Raspricaces.
[ _djevojka_ @ 29.06.2006. 15:15 ] @
@Ivane:

Citat:
Citat:
_djevojka_: Ako ikada budete imali priliku da pogledate seriju slika x-ta-see korisnika (u periodu od dvije-tri godine), i pogledate ih retrospektivno, tacno da se upitate sta im je trebalo da to sebi rade.

Citat:
Nije ekstazi tako loš, samo je izašao na loš glas . Pogledaj seriju slika hroničnog alkoholičara...


A bi bilo bolje uporediti te slike sa pacijentima koji su koristili heroin (i da, koji su jos medju zivima). Posto sam radila sa sve tri vrste pacijenata, smatram da su ovi treci vizuelno najgori. Jel' ima neko bolje primjere?

Citat:
Ozbiljno, citiram podatak iz Equinox:Book of Science (publikacija popularne nauke, sa vrlo verodostojnom reputacijom)
Citat:
Since 1985 there have been fewer than a hundred Ecstasy related deaths, while estimates of deaths related to either long-term or short-term abuse of alcohol number around thirty thousand each year


Super. Jel' trebas da budes registrovan statisticki podatak, pa da ljudi obrate paznju da imas problem - pardon, da si imao, jer te vise nema? Since 1985...until when? Hm? Koje podrucje? Ko je radio research? Mogu uzeti i citirati stvari i iz New England Journal of Medicine - samo zato sto imaju verodostojnu reputaciju. :)

Jos ozbiljnije, mislim da je numericki stravicniji podatak o tome koliko ljudi koriste x-ta-see svakodnevno - samo sto se niko ne bavi tom statistikom. I ne, nisu to clubbing junkies koji ti padnu na pamet, nego ljudi koji imaju 'ozbiljne' poslove - predaju u skoli, rade u farmaciji, doktori, pravnici. Znaci, everyday people.
[ ventura @ 29.06.2006. 15:30 ] @
Citat:
Igor Gajic:
Ako vec ne mozes da kupis acetil-anhidrid u prodavnici napravi ga sam.

Sledeci postupak ima prilicno dobar yield, a upotrebljene supstance je lako naci.


Citat:
_djevojka_

Shvatam da zelis Ivanu da objasnis da nije tesko napraviti acetil-anhidrid, ali time objasnjavas i mnostvu drugih ljudi. Btw, navedi odakle si iskopao informacije. Ivan voli da zna source. :)



I uputstava za izradu atomske bombe ima koliko hoćeš po internetu... Ali to ne znači da je lako napraviti atomsku bombu... Ključni 'sastojak' je obogaćeni uranijum ili plutonijum, sve ostalo je manje više jednostavno i poznato...

Isto tako za sintezu kokaina ti treba efendrin, a za sintezu heroina acetic anhydride... Ti si citirao neki tekst koji ofrlje objašnjava kako se sintetiše acetic anhydride... Evo ti uputstvo kako se pravi atomska bomba, a koje je ekvivalentno tom citiranom tekstu:

"Za izradu atomske bombe vam je potrebno oko 10kg plutonijuma239, napravite jednu sferu od plutonijuma težine oko 8kg, sa konusnom rupom u sredini... Od preostalih 2gb plutonijuma napravite konus. Postavite dosta RDX-a iza konusa, kako bi nakon detonacije RDX ispucao konus u sferu od plutonijuma. U isto vreme kada se konus zabije u sferu od plutonijuma, potrebno je detonirati i RDX koji je postavljen oko sfere kako bi masu još više kompresovao, i napravio snažniju eksploziju. Kada sve to napravite, spakujte u kućište i prodajte binladenu za debele pare."

Eto, to ti je 'recept' za izradu atomske bombe, isti kao ovaj što si ti dao za sintezu acetic anhydride-a. Da bi sintetisao taj acetic anhydride trebaju ti ove dve glavne hemikalije:
acetyl chloride, CAS 75-36-5
anhydrous sodium acetate, CAS 127-09-3

Mislim da ove dve hemikalije ne bi mogle tek tako da prođu kroz carinu, a da neko ne obrati malo veću pažnju na to... Isto tako kada bi sintetizovao neku od ovih hemikalija, opet ti trebaju neke druge hemikalije koje će izazvati sumnju carine/policije, i eto tebe na besplatnim časovima klavira...

[ _djevojka_ @ 29.06.2006. 15:53 ] @
@ventura:

Izgleda da ni ti ni Ivan ne shvatate da se dosta hemikalija mogu naci u zemlji (ne bukvalnoj zemlji, ali u sklopu njenih granica), tako da price o carini, kako ce neko da obraca paznju, kako su striktni sa papirologijom - jednostavno su zamorne. Pricamo o malom business-u (a taj ti i treba, prije nego sto se odlucis na vece), pa stvari mogu da prodju i u ruksaku. Posto ne planiram da ti ponavljam/objasnjavam koliko (ili bolje: kako) je to jednostavno - u drugacijim smo vodama - ti tehnika/kompjuteri, ja farma/hemija, mislim da je sasvim ok da se ne slazemo. :)

Igor je vec jedanput stavljao link za detaljnija uputstva, ali kao i moderator koji mu je to obrisao, ni ja nisam za to da se bilo sta od tih informacija izlaze na forumu. Moj komentar je bio prijedlog da stisa dozivljaj (nista licno, samo ima dosta malih wanna be druggie hemicara), i da ne pise takve stvari na ES.
[ Igor Gajic @ 29.06.2006. 16:01 ] @
@_djevojka_
Razumemo se.


@ventura
anhydrous sodium acetate, formula CH3CONa, i ucenici osnovne skole bi trebalo da
znaju da naprave ovu supstancu.

acetyl chloride, formula CH3COCl, malo teze je dobiti ovu supstancu,
ali ko ima volju moze i da je napravi.


Poenta je, dobiti acetil-anhidrid nije problem, sve mozes da nadjes u prodavnici,
problem je dobiti opijum, odnosno morfijum za sintezu heroina.

Yield te reakcije je relativno mali i potrebne su ti velike kolicine opijuma, i to je
glavni razlog sto je heroin tako skup.

[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2006. 16:03 ] @
_djevojka_ - ne znam kako je u Australiji, ali u EU se hemikalije kupuju uz licnu kartu a mnoge ne mogu da kupe fizicka lica. Budi sigurna da je uzastopna kupovina prekursora za acetil-anhidrid, i supstance koja se inace koristi u tehnologiji izrade filmova - od strane nekog klinje nesto sto dize par obrva u finansijskoj inspekciji a kasnije i negde drugde.

Naravno moguce je falsifikovati dokumenta - ali kao sto rekoh, onda upadamo u veci kriminal i iskreno onda nema puno razlike izmedju klinca i nekog major dilera.

Ja ne sporim da je to moguce, cak mislim da bi svaka natprosecno inteligentna osoba sa malim znanjem hemije i tehnologije i nedostatkom skrupula to mogla da izvede ako je spremna da rizikuje eventualni zatvor - ali da je svaka ozbiljna drzava dovoljno zasticena od takvih pojava da su one niche i bivaju otkrivene vrlo brzo posto neko krene da prodaje tu robu ili, obicno, pre u samom procesu pokusavanja nabavke osnovnih sastojaka - i taj podatak da 1% ljudi u toku godinu dana smrkne kokain po EU je potpuno marginalan - jer je 1% na godinu dana mala cifra.

Mislim od 100 ucenika u nekoj srednjoj skoli - 1-2 ce imati iskustvo sa heroinom, kokainom, 5-6 sa xtc-jem - njih 10-20 sa travom... big fat hairy deal, da nema ovih supstanci verovatno bi se odvaljivali od alkohola, ili da toga nema mozda bi neko od njih skocio sa solitera ili nesto ludje... c'est la vie - ne bih da zvucim okrutno, ali zivot nikad nije bio fer ;-)

Citat:

problem je dobiti opijum, odnosno morfijum za sintezu heroina.


Pa nije problem ako zivis u zemlji gde imas 100 kvadratnih kilometara sa nekoliko kengura i mnogo biljki maka - treba ti samo skalper i pec ;-) Naravno po urbanijim delovima zemljine kugle je to ipak malkice teze a i ne uspeva mak svuda.
[ _djevojka_ @ 29.06.2006. 16:22 ] @
@Ivane:

Ti vuces na heroin, kokain, ja vise na x-ta-see & meth; procenat ljudi izlozenim drogama u osnovnim/srednjim skolama u AU je mnogo veci nego cifre koje ti navodis.

Citat:
Naravno moguce je falsifikovati dokumenta - ali kao sto rekoh, onda upadamo u veci kriminal i iskreno onda nema puno razlike izmedju klinca i nekog major dilera.


Kriminal je kriminal. Ko gleda velicinu? Isto kao sto je zavisnik - zavisnik. Pa zavisio on od meth ili od koke - nije nista ni bolji ni gori.

Onaj decko (bivsi mini-diler) trenutno radi small business projekat u svojoj osnovnoj skoli, i vec su do sada dobili izuzetne rezultate na nedavnom takmicenju osnovnih skola. Projekat nema veze sa hemijom. :) I da, decko ima smisao za biznis, samo je trebao da se usmjeri malo bolje od pocetka. :)
[ biotech @ 29.06.2006. 18:46 ] @
ja priznajem da je najlepse nesto sto sam osetio u zivotu
je kad sam progutao ekser, mislim malo je otuzno ali tako je ;-(
[ g@rfild @ 29.06.2006. 21:49 ] @
Citat:
ja priznajem da je najlepse nesto sto sam osetio u zivotu
je kad sam progutao ekser, mislim malo je otuzno ali tako je ;-(

Bolje od orgazma?
[ biotech @ 30.06.2006. 01:29 ] @
Citat:
g@rfild: Bolje od orgazma?


pa progutaj jedan ksero pa proceni
[ AF goku @ 03.05.2009. 14:31 ] @
Da li mozda znas kako se pravi atrijum???
[ sm0ker @ 30.08.2009. 22:07 ] @
Atrijum??? Stvarno ne znam... Neznam ni sta je, ali znam da si SIGURNO pogresio oko spelovanja, jer tako nesto nepostoji...


Citat:
ventura: Isto tako za sintezu kokaina ti treba efendrin


Ne, ne..... uh kakva glupost... za sintezu kokaina ti treba ATROPIN koji se nalazi u tatuli i belladoni i koji su delirijanti... (:::ironija:::), ali i pored toga sinteticki (farmaceutski) kokain je VEOMA, VRLO tesko napraviti i za iskusnog hemicara...

Za sintezu Metamfetamina (speed, ice, glass) ti treba efedrin, koji je i glavni prekurzor, odnosno redukcijom efedrina se dobija metamfetamin... Mada metamfetamin je i najlaksa 'droga' koja se moze sintetizovati dok su kokain, LSD i fentanil jedne od najtezih...

Ovo ne govorim oz perspektiva hemicara, jer ja to nisam, vec iz perspektive ghetto cookera... Informacija na netu ima trilion, pa cak i foruma koji se bave time, ali bi bilo neumesno to prikazivati i davati takve informacije, jer zadnje sto zelim je da neki klinac pod uticajem mojih txt-ova, zapali kucu, sa sve kuljanje dima od zapaljenog Red Phosphora, i ugusi se od HCL-a 38%...

Citat:
Igor Gajic:

Yield te reakcije je relativno mali i potrebne su ti velike kolicine opijuma, i to je
glavni razlog sto je heroin tako skup.


Pa i nije bas... Hektar polja maka daje prosecno od 10-15 kg opijuma, a morfijum je 10 % svih alkaloida... Znaci od toga dobijas 1-1,5 kg morfijuma. Neka bude 1 kg. Dalje od te kolicine sintetizujes heroin, i recimo da si pocetnik i da dobijes 70 % return, ti imas 700 gr dopa, koji se moze udariti 1 : 10 da bi izasao na ulicnu cistocu.... ladno 7 kg... E sad... ljdui i kod nas sade mak, i to SAMO zbog semena maka koji se koristi u kulinarstvu... a CAURE seljaci bacaju ili ih koriste zimi za grejanje... I sada netreba biti inzenjer NASA-e da izvalis da ce klinac otici kod seljaka i reci mu daj mi sve caure sto imas, dacu ti neku kintu, tebi i ovako netrebaju (bacas ih), a seljaku je mak primarna kultivaciona kultura tako da ima 4 ha zemlja pod njim i.... eto ti dopa....


just my 2 cents...
[ Ivan Dimkovic @ 31.08.2009. 08:40 ] @
Fentanil mozda jeste tezak da se napravi ako si ghetto cooker, ali hemicar sa malo aparature moze da ga proizvede relativno lako - daleko lakse od kokaina.

A onda lepo 1gr fentanila na kilo secera i kafe i eto ti vestacki dop odlicne snage (i malo kraceg trajanja "rada", doduse)... doduse, nezgodna stvar je sto moras da ga jako dobro izmesas, inace ako nekom zapadne "gusci" deo... zaboravice da dise, bukvalno :-)
[ Hofmann25 @ 20.02.2013. 14:26 ] @
Posle 4 godina da se vratimo na staru temu. Izgubio sam stari nalog pa sam napravio novi. Da vas pitam, zna li neko sastav exera, naravno MDMA je pure estasy ali pored njega u tablete zargonski nazvane exeri ide jos stvari. Koje su to stvari?
[ boro62promaja @ 26.04.2016. 16:40 ] @
Koje se eksplozivne materije javljaju prilikom kuvanja meta ?
[ dusanboss @ 26.04.2016. 23:03 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Fentanil mozda jeste tezak da se napravi ako si ghetto cooker, ali hemicar sa malo aparature moze da ga proizvede relativno lako - daleko lakse od kokaina.

A onda lepo 1gr fentanila na kilo secera i kafe i eto ti vestacki dop odlicne snage (i malo kraceg trajanja "rada", doduse)... doduse, nezgodna stvar je sto moras da ga jako dobro izmesas, inace ako nekom zapadne "gusci" deo... zaboravice da dise, bukvalno


Ivane iznenadjuješ me svojom upućenešću u tematiku .

Ipak razlika u dejstvu fentanila i heroina je ogromna i teško da je neki iskusniji junky ne bi primetio.