[ chiro @ 20.04.2005. 15:24 ] @
Pozdrav svima!
Moj problem je sledeci:

Imam dvije tabele, u jednoj se nalaze artikli koje sam dobio po nekoj cijeni, a u drugoj artikli koje sam prodao po nekoj cijeni:
(Treba napomenuti da u nabavci jedan te isti artikal moze biti nabavljen po razlicitoj cijeni)

Tabela 1.: nabavka
art_id | kolicina | nabavna_cijena
--------------------------------------------
1 | 10 | 1200
2 | 50 | 500
1 | 15 | 1500
...

Tabela 2.: prodaja
art_id | kolicina | prodajna_cijena
------------------------------------
1 | 15 | 2000
2 | 2 | 1000
...

Sada bih trebao izracunati dobit po FIFO pravilu. Koristim Firebird bazu.

Ako bi mi neko mogao rijesiti problem ili barem postaviti neki link koji govori o ovoj problematici bio bih mu puno zahvalan. Trazio sam po Googlu bez uspijeha.

Unaprijed hvala!
[ Riste Pejov @ 21.04.2005. 08:50 ] @
A da nam malo objasnis FIFO pravilo ili sta uopste zelis reci sa time da se zarada kalkulira prema tom pravilu.

Nadam se samo da FIFO nije First In First Out .... ako je to ... onda objasni kako ces to primeniti pri kalkulaciji dobiti
[ chiro @ 21.04.2005. 13:33 ] @
FIFO znaci bas to sto si i mislio: First In First Out.
Znaci prvo se prodaje ono sto se prvo nabavilo.

Tabela 1.: nabavka
art_id | kolicina | nabavna_cijena
--------------------------------------------
1 | 10 | 1200
2 | 50 | 500
1 | 15 | 1500
...

Tabela 2.: prodaja
art_id | kolicina | prodajna_cijena
------------------------------------
1 | 15 | 2000
2 | 2 | 1000
...

U gornjem slucaju na artiklu br. 1 sam zaradio 10*(2000-1200)+5*(2000-1500), a na drugom sam zaradio 2*(1000-500).

U aplikacijama za obrt je FIFO uobicajen nacin izracunavanja zarade i inventara. Zato sam mislio da je neko vec koristio to u svojim aplikacijama ili da ima neko opste rijesenje za problem.
[ ultraKeen @ 22.04.2005. 08:05 ] @
>(Treba napomenuti da u nabavci jedan te isti artikal moze biti nabavljen po razlicitoj cijeni)

Ako je situacija kako kazes, onda se nekako mora razlikovati na nivou primarnog kljuca (cak!) isti artikal nabavljen po razlicitim cenama, tj. mora se dodati po jos jedna kolona u obe tabele i mozda jos po jedna kolona koja ce drzati u sebi kolicinu artikala pri svakoj nabavci/prodaji... recimo da je ona prva kolona za razlikovanje razlicitih nabavki istog artikla datumskog tipa, pa onda nju koristis za FIFO pravilo... ili ono obrnuto od njega pravilo, sto je meni logicnije, ali to je vec stvar biznis pravila ;)
[ oJee @ 27.04.2005. 09:17 ] @
Nekad davno su me natjerali da radim nekakav program po FIFO sistemu (doduše tad sam radio u accessu) i koliko se sjećam u tabeli nabavka sam imao polje Dostupno, koje je bilo sortirano po datumu i sa njega sam skidao količine.

U tabeli prodaja sam pored prodajne cijene stavljao i nabavnu cijenu (moglo se desiti da za izlaz jedne robe imam više cijena, pa time i više zapisa u tabeli prodaja).

Sa nabavnom cijenom u tabeli prodaja ne bi trebao biti problem da izračunaš dobit.
[ Walker @ 27.04.2005. 09:26 ] @
FIFO je metod u racunovodstvu.A i pojam u racunarstvu ;)
[ chiro @ 28.04.2005. 23:47 ] @
Svima hvala puno na (pokusaju) pomoci. Smislio sam neki algoritam koji izgleda radi tako da problem vise ne postoji. :-)

Jos jednom hvala!
[ drbogi @ 29.04.2005. 22:48 ] @
Ne mere ti to bez datuma, eto tebe za koji dan opet.
[ chiro @ 02.05.2005. 18:21 ] @
Citat:
drbogi: Ne mere ti to bez datuma, eto tebe za koji dan opet.


Naravno da 'ne mere' :-) bez datuma. Datum postoji od samog pocetka ali ga nisam spominjao (jer sam mislio da je ocito). Izvinjavam se sto sam bio neprecizan pri postavljanju pitanja.

Jos jednom puno hvala svima!