[ Zlatko @ 21.04.2005. 12:14 ] @
Interesuje me da li je zakonikom regulisano koriscenje tudjeg materijala na sajtu bez odobrenja autora.

Naime, planiram da pokrenem tuzhbu protiv jedne organizacije koja koristi moje fotogradije na svom sajtu bez mog ovlashcenja. Iako je vishe puta opominjan, predsednik te organizacije je nastavio sa objavljivanjem mojih fotografija

Da li je uopshte bilo kod nas slichnih sporova?

[Ovu poruku je menjao secret dana 22.04.2005. u 17:32 GMT+1]
[ broker @ 21.04.2005. 12:43 ] @
Ako mozes da dokazes da su fotografije tvoje, mozes.

Javi na priv sta je konkretan problem, mozda moze da se ipak dogovori da se to resi bez suda, posto je to najgore resenje za sve.
[ Zlatko @ 21.04.2005. 13:40 ] @
pa ni ja ne volim reshavanje sporova preko suda, ali kad je neko bezobrazan onda je to jedino reshenje

btw
bez problema mogu da dokazhem da su fotografije moje
[ mkdsl @ 21.04.2005. 13:52 ] @
Da, slazhem se da je najgore reshenje sud. A na koji nachin koristi tvoje slike? Da li koristi putanju sa tvog sajta na svom sajtu (takozvani hotlinking) ili uzima tvoje fotke, drzhi ih na svom serveru i onda koristi na svom sajtu? Zato shto u prvom sluchaju tvoj administrator mozhe da zabrani hotlinking (to sam ja uradio pre par dana), a tim putem ti i krade bandwidth tvog servera.

Najbolje da odesh na njegov sajt, deskni klik na fotku - properties, i vidi odakle vuche tu fotku. Za zabranu hotlinkinga mozhesh slobodno da mi se obratish na PP.

PS. Btw, neki ljudi kojima kradu fotke putem hotlinkinga reshavaju to zamenom fotki eksplicitnog sadrzhaja . Mislim da mu ne bi odgovaralo da na sajtu (josh ako je ozbiljne tematike) vidi golu ribu u seksualnom chinu .

PPS. Tuzhba ce ti oduzeti puno vremena, novca i nerava. Probaj sa nekom alternativom.
[ Zlatko @ 21.04.2005. 14:01 ] @
ne ne
ne znam kako su te fotke doshle u njegov posed, ali nalaze se na njegovom serveru i koristi ih za sopstvenu promociju.
Fotografije je slao josh nekim sajtovima, ali oni su nakon moje, veoma civilizovane, intervencije, bez problema uklonili slike.

PS. shto se tiche tuzhbe, vremena i nerava imam na pretek, a ni sa novcem ne stojim neshto loshe :)
[ broker @ 21.04.2005. 14:43 ] @
Taman dokti budes angazovao advokata i to nekoliko puta da sprmi papire i ostalo, oni ce te zeznuti i sklonice slike, pa neces vise imati osnov za tuzbu a vec si se istrosio.

Probaj da se dogovoris da te potpisu kao autora fotografija i da stave link ka mestu gde ih ti drzis (ako ihdrzis) pa bi time trebali da budete zadovoljni i ti i oni.

Od tuzbe ce samo advokati da se ovajde (i drzava).
[ neo01 @ 22.04.2005. 15:50 ] @
Citat:
mkdsl: Najbolje da odesh na njegov sajt, deskni klik na fotku - properties, i vidi odakle vuche tu fotku. Za zabranu hotlinkinga mozhesh slobodno da mi se obratish na PP.

PS. Btw, neki ljudi kojima kradu fotke putem hotlinkinga reshavaju to zamenom fotki eksplicitnog sadrzhaja :). Mislim da mu ne bi odgovaralo da na sajtu (josh ako je ozbiljne tematike) vidi golu ribu u seksualnom chinu :).


Hm, da li bi ova zamena fotki mogla da se uradi preko neke web skripte? :-) I kako bi se ovo izvelo (idejno)?
[ mkdsl @ 22.04.2005. 16:29 ] @
Na to sam naleteo na jednom forumu dok sam guglao o hotlinkingu. S obzirom da hotlinking spada u jednu vrstu "kradje" (shto autorskih prava, shto bandwidth-a), ljudi su to reshavali na razne nachine. Izmedju ostalog, naishao sam i na takav odgovor: chovek je lepo uploadovao na svoj server fotku, koju je nazvao isto kao i fotku koja je hotlinkovana na nekom tudjem sajtu, a originalnu fotku rename-ovao i promenio putanju da bi i se i dalje prikazivala na njegovom sajtu. Tako da se na sajtu "zlog" korisnika pojavila fotka khm khm, a na originalnom serveru i dalje stoji prava fotka (sa drugim imenom).

Ne bih ti znao reci poshto nisam programer (i ne bavim se php skriptingom), ali cenim da verovatno postoji neki nachin. Ali o tome verovatno mozhesh naci vishe informacija na web sekciji ovde.

Shto se tiche hotlinkinga (tj. zabrane istog), ja sam to reshio na ovaj nachin. Dodushe, ne kako bih ja voleo, ali radi. Poenta je staviti url do direktorijuma gde su fotke, tu smestiti .htaccess, i to je to.
[ neo01 @ 22.04.2005. 16:34 ] @
HVALA @MKDSL! :-)

Ima fazona sa strane servera, i sa strane web skripti. Korisne informacije na:

http://websiteowner.info/articles/pages/hotlinking.asp
http://wordworx.com/
http://www.alistapart.com/articles/hotlinking/
http://keystonewebsites.com/articles/hotlinking.php
[ user999 @ 25.07.2008. 20:49 ] @
sumnjam da bi ti se tužba isplatila. (vrijeme, novac, energija, moguća zastara ...)