[ _str_ @ 21.04.2005. 13:50 ] @
Skinuo sam sa neta mplab 7.10 i nekoliko asm fajlova. Problem je u tome sto ni jedan
program ne koristi sintaksu od gore navedenog. Neke manje programe sam prepravljao
ali vece je smor.
Zanima me koji je jos program popularan za pic a da ima simulator?

Evo fajlova u asembleru originalnih i onih koje sam dobio u mplab-u, tu je .err.
[ _str_ @ 22.04.2005. 13:36 ] @
Evo resio sam problem. Da malo prosirim temu sada imam jedan problem druge prirode.
Prilikom simulacije mplab ne registruje stanja na ulaznim pinovima (simulacija pritisnutog tasera). Za ovu namenu koristim: Debugger> Stimulus Controller>New. Dali u necemu gresim?
[ grabik @ 29.04.2005. 03:35 ] @
Prvo da kazem da ne radim sa mplab, pogledaj u helpu za mplab sim pin stimulus tu ti je objasnjeno.

Debugger> Stimulus Controller>New Scenario

kada otvoris klikni na `pin` pa odaberi RA4 (ako sam pogodio primer koji hoces da simuliras) dalje pritisni `action` i odaberi `toggle` ne zatvaraj prozor startuj simulator otvori jos i `view` `special function registers`, kada pokrenes simulaciju pritisni `fire` dugme za RA4 koji si kreirao u special function registers, vrednost PORTA odnosno RA4 ce se promeniti u jedinicu ako ponovo pritisnes promenice se u nulu a videces da se i program drugacije izvrsava na "licitarskom" kontroleru.
[ _str_ @ 30.04.2005. 21:50 ] @
Nisam mislio nista lose o PIC mpu. Cak sta vise vidjao sam ih na nekim profesionalnim uredjajima.
Mala ispravka "licideri" ne "liciteri" se odnosi mozda na lokalni naziv tezgi po vaserima koji prodaju plasticne decje igracke.

Mnogo ti hvala na odgovoru!
[ grabik @ 01.05.2005. 01:19 ] @
Ne zivim od pisanja programa za mikrokontrolere ali ako bi odlucio da zaradim neku paru od toga dobro bi razmislio o PIC mikrokontrolerima.
Mikrochip je izbacio "studentsku" verziju C za 18-tice koja je besplatna i za komercijalnu primenu koliko sam ja shvatio iz citanja njihove licence istina nema neke optimizacije koje ima puna verzija koja se placa. Razlika u ceni 18-tica i 16-tica je sve manja.Ne znam asembler radio sam dosad samo sa C-om, a i PIC asembler mi se ne svidja. Sa Atmelovim mikrokontrolerima nisam nikad radio brzi su u matematici i navodno laksi za pisanje koda u asembleru od PIC-eva ali rade na manjem taktu od PIC.
Na netu sam dosta citao o kritikama u vezi bagovitih PIC kompajlera ali i o bagovitim atmelovim mikrokontrolerima.
Navodno nisu svi mikrochipovi mikrokontroleri isti neke koriste puno cesce za industriske primene dok neki nisu pogodni.
Tako da pre primene istih (PIC)malo pogledas koji tipovi su licideri a koji su provereni za industrijsku primenu da bi sebi ustedeo zivce i naravno novac.

Za ""licideri" ne "liciteri"" licideri su onaj sareni hleb sa ogledalcima i ukrasima na sebi i nisu za jelo ispravi me ako gresim.

Pozdrav
[ _str_ @ 01.05.2005. 18:17 ] @
Kada sam se olucivao sa kojim kontrolerom da krenem imao sam izbor MOTOROLA, PIC i ATMEL. Bio sam zagrejan za motorolu MC68HC11. Dosta solidan kontroler ali vec u to vreme imao je zastarelu arhitekturu. Drugi razlog je cena, za puno para malo toga, naravno ne sumnjam u kvalitet istog.
Setjuci netom naidjem na atmelov avr studio, jako dobar asembler koji je uz to i potpuno besplatan. Jako mocno okruzenje koje poseduje i interfejs za gcc c kompajler. Razmisljao
sam i o PIC mk. ali me je odbila "egzoticnost" modela.
U pravi si da pic mk. rade na visoj frekvenciji ali za svaku komandu potrose 4 takta. Situacija kod avr je drugacija, preko 80% komandi se izvrsava za 1 takt(izuzetak su uslovni skokovi). Nova generacija avr-a rade na duplo vecem taktu od starijih modela.
Na primer jedan ATmega8515 -16MHz teoretski moze da izvuce do 16mips. Sa druge strane PIC18F4431 -40MHz izvuce 10mips.
Naravno, nezahvalno je pricati o brzini jer na kraju zadnju rec ima ubaceni softver.

U pravu si za licidere, verovatno su ljudi evoluirali od sarenog 'leba do plasticnih drangulija

sve najbolje
[ grabik @ 02.05.2005. 01:03 ] @
Ako si radio sa AVR mk. da li atmel ima alat kao mikrochip "mplab icd2 in-circuit debugger" radi hardversku simulaciju koji je jeftin a moze se i napraviti u samogradnji.
[ _str_ @ 02.05.2005. 10:10 ] @
Ima vise vrasta ali su svi komercijalne verzije. STK500, ICE50, ICE200, JTAGICE, AVR Butterfly. Jedino od ICE200 imam semu ali je nikad nisam pravio. Kada pravim nesto novo prvo odradim semu pa onda na osnovu nje pisem program. Na kraju se bakcem sa PCB.
Softverski simulator me jos ni jednom nije izneverio.
[ lord Vader @ 13.12.2005. 01:40 ] @
Citat:
grabik: Ako si radio sa AVR mk. da li atmel ima alat kao mikrochip "mplab icd2 in-circuit debugger" radi hardversku simulaciju koji je jeftin a moze se i napraviti u samogradnji.


Koliko sam te razumeo postoje šeme dibagera za PIC? Da sam napraviš?
[ grabik @ 14.12.2005. 01:28 ] @
http://home.vrweb.de/~lotharstolz/stolz.de.be/icd/main.html


http://www.edaboard.com/viewto...amp;highlight=icd2&start=0


http://www.edaboard.com/download2.php?id=55428

http://www.nebadje.org/doku.php?id=neblab:icd2clone

mozes i na google samo kucaj icd2