[ aludanyi @ 23.04.2005. 11:27 ] @
Da li moze neko da mi odgovori na par pitanja...

1. Nameravam da odem u Dubai i da tamo nadjem posao.

Imam preko 20 godina iskustva sa kompjuterima od toga 12 profesionalno. Imam "some college" odnosno odustao sam u 2. godini. Imam i velikog iskustva u grafickom dizajnu...
www.8ung.at/aludanyi (tu mogu naci moj portfolio oni koje zanima :)
Podjednako sam dobar u Windowsu i UNIX-u (Linux, Solaris uglavnom sa nesto malo iskustva sa AIX-om). Programiram uglavnom u C/C++ ali sam isto iskusan u C#, nesto manje Java... i ostali manje vise popularni programski jezici (VB.NET, Python... dobro de nekad sam radio i u Fortranu i u Asembleru...). Iskusan sam u radu sa bazama podataka (uglavnom SQL Server i izrada aplikacija u Visual Studiu (C# i VB.NET podjednako). Projektovao sam nekoliko aplikacija koristeci UML, ali ne smatram sebe iskusnim u ovoj oblasti - mada se permanentno usavrsavam :)
Poznajem mreze i iskusan sam administrator i Windows i UNIX okruzenja... ajd da ne duzim vise :)
U grafickom dizajnu sam nekoliko godina intenzivno radio u Photoshopu, Corelu, Illustratoru, 3DS Max-u i jos nekolicini programa, kao i editovao sam preko 3000 sati materijala u Adobe Premieru i After Effects-u (uglavnom televizijska produkcija, ukljucujuci preko 50 reklamnih spotova - mada ovo ne smatram nekom referencom, poznavajuci stanje na SCG televizijskom trzistu '95-2002 u kom periodu sam radio pomenute stvari, kvalitet je bio zadnja stvar po proiritetu).

Razumem, citam, pisem i govorim (he he :) na Srpskom, Madjarskom i Engleskom jeziku (sva tri na nivou maternjeg jezika - Engleski recimo malo manje od toga ali veoma blizu)

E sada mogao bih nekako da se snadjem i da isfinansiram mesec (mozda cak i dva) dana da budem u Dubai-ju i da za to vreme pokusam da nadjem posao. Koliko sam citao vizu mogu da obezbede hoteli...

Pre nego sto krenem u Dubai, nameravam da polozim MCP ispit i ako postoji negde u SCG ili u okruzenju onda RHCE, nadam se da bi ovo mogao da mi kompenzira nedostatak BSc (fakultetske) diplome.

Ono sto me zanima je da li je ovo izvodljivo, (naci posao u tom nekom roku)? Zatim za koje cifre tamo vredi raditi, i sa kojom cifrom moze covek da zivi? Pored toga me zanima mnogo toga o Dubaiju (na Netu sam vec sve procesljao ali bih zeleo da cujem iz prve ruke), pa ako ima nekoga ko je tamo, rado bih porazgovarao sa njim.

P.S. vise me zanima IT posao ali moze i graphic design.

Unapred zahvalan.
[ dejankr @ 23.04.2005. 18:36 ] @
Pogledaj ovaj sajt ako već nisi http://www.jobsindubai.com/
Možda ti nešto pomogne
[ rafiki @ 26.04.2005. 16:20 ] @
Ne zelim da te obeshrabrim, ali zivot u Dubaiju ume da bude prilicno skup.

Bio sam tamo neko vreme pre nekoliko godina i meni je bilo super, ali sam imao super uslove (plata, smestaj, kola, troskovi - sve placeno).

Sto se tice viza, hoteli mogu da ti obezbede samo turisticku vizu sa kojom nesmes da radis, naravno. I ne samo to: umeju cesto da obezbede tkzv. tranzit vizu sa kojom smes da udjes u UAE i da ostanes 15 dana. Vizu sa kojom mozes da radis moze da ti obezbedi firma koja te zaposljava. I to samo onda ako je ta firma registrovana u nadleznoj instituciji za imigraciju.

Cifre za koje vredi raditi su veoma rastegljiv pojam. Znam da je osoblje u hotelu u kome sam ziveo dobijalo oko 1000AED mesecno (1$=3.65AED), imali su smestaj i hranu pride. E od tih para oni su jos i slali nesto kuci (Indija, Vijetnam, Indonezija,...) i tamo zidali kuce.

Za razliku od njih zena i ja smo trosili preko 1000$ mesecno samo za hranu, nesto garderobe i retke izlaske. Samo za gorivo sam trosio preko 300$ mesecno (naravno i taj trosak je bio pokriven od firme ;) )

Inace dva BigMac obroka u McDonald'su su kostala 14 AED, a jedno pivo u lokalima u kojima ga sluze 15AED pa na gore. Cene u samoposlugama u kojima Evropljani kupuju su poprilicne - narocito u odnosu na nase cene.

Smestaj (bar onaj pristojan) je prilicno skup, jer nedostaje stanova. Secam se da je jedan poznanik kucicu sa 2 spavace sobe placao jeftinih 68000AED godisnje. Skolovanje za decu takodje je skupo (ako te to interesuje). Javni prevoz su koristili samo nizi slojevi, za sve ostalo moras da imas kola, jer peske neces nigde stici - u pojedinim ulicama pesacki prelazi skoro i da ne postoje. Jedino sto je rentiranje kola jeftino- firma je placala oko 500€ mesecno po kolima (ali je iznajmljivala bar 20-tak kola). Nasa (YU) medjunarodna dozvola je vazila. Medjutim, ukoliko dobijes residence vizu, onda moras da imas i lokalnu dozvolu da bi mogao da vozis. A jedini nacin da je dobijes je da polozis vozacki u UAE. Sto opet kosta i para i vremena.

Sve ovo sto ti govorim je vazilo pre nekoliko godina, ali verujem da su mnoge stvari jos uvek iste.

Treba da imas na umu da je Dubai svetski hit vec nekoliko godina i da se u njega ulazu silne pare. Cene nekretnina su skocile bar 20% u zadnjih par godina i iako se veoma puno gradi potraznja je jos veca od ponude. Priliv stranaca je takodje ogroman, sto ima i negativne posledice. Mada, sto se mene tice, mislim da je Dubai jedan od najsigurnijih gradova na svetu. Onog sitnog ulicnog kriminala skoro da nije ni bilo i mozes da se setas po celom gradu kad god ti padne na pamet. Sta da ti kazem kad na kolima nema ni alarma?

Toliko od mene, nadam se da ce ti se javiti i neko ko je jos uvek tamo i ko moze da ti da svezije informacije.

Zelim ti puno srece i nemoj mene da krivis kad sletis na aerodrom u Dubaiju u 2 ujutru a temperatura je 30+C i vlaznost > 90% (i to u oktobru :) )