[ MrNo @ 24.04.2005. 17:58 ] @
Desilo se da preko posla dobije kopiju Tigra u petak, cak 7 dana ranije. Ovo je prvi put da je Apple poslao nesto pre vremena, kad smo dobili disk bio sam malo sumnjicav :)
Razmisljao sam dali da ga instaliram ili ne, ali ipak je znatizelja prevagnula na kraju. Moje zamorce u ovom slucaju je 1.2 GHz Cube, Radeon 9000 Pro sa 1GB RAM.

Spotlight - stvar je super, mnogo bolji i brzi od obicne pretrage. Za tili cas nalazi sam fajl ili tu rec u bilo kom dokumentu.
Automator - nisam ga jos uvek probao ali cini mi se da obecava :)
Dashboard - nista posebno, jos uvek nisam kako da ga iskljucim. Deluje mi kao kich :)
Safari 2.0 - po brzini je isti kao i 1.3 jedina razlika je RSS koji jos uvek nisam testirao.
System Preferances GUI je malo redizajniran, nista posebno
OS dolazi sa ugradjenim Engleskim recnikom, sto mi se cini kao dobra stvar.
Core Image - Radeon 9000 ga ne podrzava ...

Dali je brzi od Pantera? Sad, sistem se dize malo brze, medjutim pokusam sa da uradim benchmark sa XBench-om i na kraju kompjuter se smrzo ... Veoma cudno, nisam dobio KP, mogao sam da pomeram misa ali ne i da kliknem na otvorene aplikacije ili Finder. Pomogao je samo hard reboot. Ovako nesto mi se nikada nije desilo sa Panterom.
Na prvi pogled, uopste mi ne deluje kao neki posebni apgrejd. Ovih par novih stvari bar po meni nisu vredne 130$. Sto ne znaci da nisu dobri dodaci. Sve ovo mi vise lici na service pack nego na potpuno novi OS.
Naravno ovo pisem samo par sati posle instalacije tako da verujem da tu ima jos dosta stvari koje cu tek naknadno otkriti.


[ MrNo @ 24.04.2005. 18:02 ] @
U medjuvremenu sam uspeo da poteram XBench i rezultati su identicni naspram Pantera.
[ hulja @ 25.04.2005. 06:53 ] @
vidis da si ipak na kraju odmah isprobao cak sta vise napravio promociju tiger!
i ja bih uradio isto.ja sam uvek skakao na nove sisteme do sada (windows) i iako su svi pricali sacekaj pa da vidimo itd. ne mogu reci da sam imao losa iskustva.ovo je prva smena na apple od kad sam presao ali uradi isto.moram priznati da ne zivim id kompa kao i da koristim mali broj uglavnom ugradjenih app pa i nema puno prilike da se prikazu problemi.
uvek sam smatrao da je razlika veca medju sistemima od onoga sto se moze primetiti na desktopu ili svakodnevnom alatu mislim da treba preci u krajnjoj liniji zbog novog kernela verovatno bolje integracije revizije app i slicno.
razumem da ljudi koji zive od kompa nisu u fazonu da rizikuju prvi pa da im stane "produkciona linija".
jedan sam samo zakljucak napravio kod istrazivanja novih sistema nikad ali nikad ne stavljajte bete sistema.
pozdraV
[ Dusan Marjanovic @ 25.04.2005. 19:57 ] @
Evo da i ja dam svoje viđenje ukratko.
Sviđa mi se što iChat ima podršku za jabber konačno.
Zatim Mail.app su mnoooogo bolje odradili.
Čini mi se da je Tiger brži u radu.
Lepo je i što safari ima podršku za rss :)
[ bibby @ 26.04.2005. 16:00 ] @
a ono sto zanima pc korisnike - jel tiger ima novi izgled? :)
[ madamov @ 26.04.2005. 16:13 ] @
Citat:
a ono sto zanima pc korisnike - jel tiger ima novi izgled? :)


Ne mnogo.
[ madamov @ 26.04.2005. 16:15 ] @
Na prvi pogled, odlično. B)

Do sada u ovih desetak minuta koliko se igram sa njim najviše su me obradovali odvojeni ćirlični i latinični formati datuma i imena dana i meseci.
[ madamov @ 26.04.2005. 16:28 ] @
Sledeće što upada u oči je da je Xgrid klijent ugradjen u OS, možete ga naći, odnosno podešavati u System Preferences->Sharing.
[ Dusan Marjanovic @ 26.04.2005. 17:15 ] @
Kad smo već kod internacionalizacije, izgleda da nema više bug-a koji se pojavljivao u pantheru, a to je da se po dodavanju srpske latinične i ćirilične tastature, automatski doda i ruska i još neka.
[ MrNo @ 26.04.2005. 19:13 ] @
Ako uperite misa na bilo koju rec, i pritisnete control - apple - d izbacice znacenje reci u recniku
[ Dusan Marjanovic @ 27.04.2005. 00:53 ] @
Sjajno :) Odakle si pokupio ovaj tip? :)
[ diff @ 27.04.2005. 09:21 ] @
Je l' probao neko kako radi sa ntfs particijama, tj. da li korektno i pise po njima?
Nisam bas u toku, je l' to moguce i sa 10.3.9?
[ madamov @ 27.04.2005. 16:10 ] @
Citat:
Nisam bas u toku, je l' to moguce i sa 10.3.9?


Apple reče da jeste, ali nisam probao.
[ MMX @ 28.04.2005. 09:56 ] @
Meni se sviđa kod Tiger-a to što su konačno rešili problem non US tastatura. Sada mogu da stavim serbian latin tastaturu kao default, a da se to setovanje ne promeni kada startujem neki drugi program.
[ MrNo @ 28.04.2005. 21:33 ] @
Citat:
Dusan Marjanovic: Sjajno :) Odakle si pokupio ovaj tip? :)


Pronasao sam na nekom od foruma. Mislim da je bio Macnn.
[ SIT @ 29.04.2005. 00:35 ] @
meni se najviše dopada što kalkulator sada radi u 64 bita
[ MMX @ 01.05.2005. 16:00 ] @
Da li je neko probao pisanje po ntfs particiji? Priključivao sam preko USB fioke hdd na kome je NTFS particija, ali... mogao sam samo da iščitavam podatke. Da li u sistemu treba uključiti neku opciju?
[ madamov @ 26.05.2005. 11:52 ] @
Citat:
Dashboard - nista posebno, jos uvek nisam kako da ga iskljucim. Deluje mi kao kich :)


Juče videh na VersionTrackeru DashOff. Je li neko probao kako radi?
[ madamov @ 26.05.2005. 12:02 ] @
Za one koje mrzi da ga traže evo linka:

http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/26886
[ madamov @ 26.05.2005. 15:54 ] @
A evo ga još jedan koji može da isključi dashboard i spotlight:

http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/26899
[ hulja @ 27.05.2005. 07:05 ] @
da li je moguce da nekome dashboard i spotlight toliko smetaju?
meni licno dashboard deluje kao vrlo upotrebljiv pogotovu za alate odnosno sitne app.
spotlight?iako ne bih preterano cesto ovako nesto koristio posto generalno znam gde spustam fajlove opet nije lose imati.nemoguce da nekome smeta spotlight.
nije cak ni kic::)