[ haker72 @ 25.04.2005. 07:48 ] @
JEli znate neki program za 3d modelovanje automobila?Ali baš da je za tu namjenu!
Znam da ima neki Dosch Design- 3D Models ali gdje to skinuti
POMOZITE...
reject:izmenio naslov i izbacio gomilu praznih redova
[ reject @ 25.04.2005. 12:08 ] @
http://www.doschdesign.com/
[ forgotten @ 25.04.2005. 14:29 ] @
Citat:
JEli znate neki program za 3d modelovanje automobila?Ali baš da je za tu namjenu!



Alias Studio Tools > U tom paketu se nalazi Auto studio koji je namenjen "bas" za modelovanje automobila :)
[ miksin @ 25.04.2005. 18:42 ] @
i sta taj radi?
mora da pravi malu decu, a?
[ forgotten @ 26.04.2005. 14:24 ] @
http://www.alias.com/eng/produ...iotools/autostudio/index.shtml
[ ne11e @ 28.04.2005. 22:20 ] @
Mozesh u swakom programu za 3D svrhu ja trenutno za te svrhe koristim 3ds max i Mayu i zadovoljan
[ miksin @ 29.04.2005. 12:25 ] @
i ja koristim max ali verovatno je ovo bolje, zar ne?
procitaj sve sa onog linka
[ IvanRD @ 30.04.2005. 11:46 ] @
Alias se koristi u automobilskoj industriji (medju ostalih) ovde da se naprave povrsine (NURBS sa fenomenalnom kontrolom krivljenja) koje onda 'ozbiljniji' inzenjerski CAD paketi koriste za izradu delova. (Po mojoj proceni ce sve manje da se koriste ovakvi programi jer alatke za povrsine u inzenjerskim CAD programima postaju sve bolje i bolje, a mogu industrijski dizajneri da ih koriste.)

Za modeliranje automobila za rendering i animacije (zasto bas automobile?)- to je druga prica... mozes da koristis sta hoces - od maxa, maye, cineme, svejedno... zavisi sta pokusavas da postignes. Ovi 3d programi za animaciju u principu ne daju dobre povrsine za proizvodnju, narocito ako koristis tehnike poligonalnog modeliranja ili SubD (Sub-Devision).

Ivan
[ mlradak @ 02.05.2005. 23:07 ] @
Ako je u pitanju pravo inzenjersko crtanje, onda nema nikakve dileme:

CATIA !!!!

Koriste ga BOING, Porsche, BMW, ...

U sebi ima staticke i dinamicke analize opterecenja, deformacije, ... Mogucnost formiranja sklopova, podsklopova, dodeljivanja materijala, mehanickih karakteristika, standardnih delova, sklopova, podsklopova (navrtke, vijci, ...), ...

Dassault Systems - proizvodjac - dolazi na oko 5 diskova sa HELP-om. Kosta oko 7.000€...25.000€ zavisno od ukljucenih paketa i klasifikacije kupca (da li je to skola, faks, ...)
[ tforgo @ 03.05.2005. 01:36 ] @
Koliko vidim haker72 hoce da modeluje neki auto za vizuelizaciju, a ne za proizvodnju. Znaci tebi definitivno ne treba ono sto koriste BOING, Porsche, BMW...(Catia) nego samo neki od ovih Max Maya Lightwave i sl. Imas na netu gomilu tutoriala i polako korak po korak ... to ti je to.

Za tih 7.000€...25.000€ bolje da kupis pravi auto :)
[ Pedja_Bakic @ 15.05.2005. 13:19 ] @
U 3d modelovanju automobila postoje dva odvojena posla: surfacing i ono ostalo sto rade inzenjeri.

Surfacing znaci modelovanje spoljnih povrsina automobila - onoga sto automobilu daje izgled. Inzenjeri rade ono sto se ne vidi ali daje automobilu mogucnost da uopste postoji - delove koji su ispod spoljnih povrsina. Ova dva posla umeju nekada da se preklapaju, ali vrlo malo.

Tipican program za surfacing (koriste ga Giugiaro, Renault, BMW, GM, Ford, Honda, i manje vise svi proizvodjaci automobila i dizajniranih stvari) jeste Alias Studio.

Inzenjeri koriste nesto drugo, koliko ja znam to je najcesce pro-e ili catia. Oni takodje koriste i mnoge druge programe za raznorazne svrhe - recimo za stres simulacije...
[ ekser @ 15.05.2005. 19:05 ] @
Koji bi program bio dobar lagan za naučiti i pristupačan recimo za izradu branika, hauba spoijlera znači da se može lako crtati krivine, udubine, zaobljenja.......a da se daju prave dimenzije dosjednih dijelova auta.
[ Pedja_Bakic @ 18.05.2005. 01:33 ] @
Ja sam u po ovom pitanju svakako pristrasan jer je meni najomiljeniji program Alias Studio. Ali, mislim da je i najbolji, jer ako se solidno savlada interface program postaje izuzetno intuitivan i brz za rad - a svakako je rezultat izuzetno kvalitetan i precizan. I da - mogu se izvuci sve mere bez problema, ukljucujuci i stvari kao sto su radijusi, distance, projektovane distance, precizni radijusi sa racionalnom geometrijom, zapremine, itd...
Trebalo bi da postoji i PLE verzija - treba videti na Alias sajtu.
[ ekser @ 18.05.2005. 03:38 ] @
Jesi li uradio kakav dio od auta da pokažeš.
[ urnebes @ 19.05.2005. 21:10 ] @
kolko je velk taj alias studio? jel može imat samo 150 MB??
[ graja @ 25.05.2005. 16:39 ] @
Pozdrav svima!

Ono sto mi stvara problem, a za sta nisam uspeo da nadjem odgovarajuce tutoriale su animacije mehanickih sistema u automobilu (na primer premotavanje uzeta/lanca sa jednog kotura na drugi, sistem klip-klipnjaca-radilica((-zupcasti remen-bregasta osovina-klackalice-ventili)) itd.)

Unapred hvala za svaki koristan link, naslov knjige (SRP/GER/ENG) ili bilo sta sto bi mi moglo pomoci!
[ forgotten @ 25.05.2005. 21:05 ] @
Citat:
graja: Pozdrav svima!

Ono sto mi stvara problem, a za sta nisam uspeo da nadjem odgovarajuce tutoriale su animacije mehanickih sistema u automobilu (na primer premotavanje uzeta/lanca sa jednog kotura na drugi, sistem klip-klipnjaca-radilica((-zupcasti remen-bregasta osovina-klackalice-ventili)) itd.)

Unapred hvala za svaki koristan link, naslov knjige (SRP/GER/ENG) ili bilo sta sto bi mi moglo pomoci!


Tutorial za to ne verujem da postoji, ali zato postoji program "inventor" koji radi takve stvari sto se tice kinematike kretanja i sl. Jedina zackoljica je to, sto je potreno dosta znanja u vezi tog programa da bi se ista u njemu uradilo. Inace, mnogo je slican Pro/E-u i Pro/Desktopu (ista namena).
Ne verujem da sam ti mnogo pomogao al' jbg.
[ bokisha @ 07.06.2005. 23:47 ] @
Da li si cuo za program CATIA,u njoj se rade skoro svi automobili kao npr.BMW
Ali program je VEOMA, VEOMA zahtevan,zauzima 3GB bez helpa,a s helpom oko 5GB!
i treba ti minimum 512MB RAM-a, i jos,da bi provalio program potrebno ti je oko godinu i po dana,a da modeliras oko pet godina,pa ti sad vidii.......
Pozdrav od bokija sa MASINSKOG FAKULTETA U BEOGRADU
[ MOHOK7 @ 08.06.2005. 06:16 ] @
>
Prosecno inteligentan pas nauci CATIA daleko brze
Jel ti to sudis po sebi ??

Pozdrav s ove strane Alpa
MOHOK
[ IvanRD @ 08.06.2005. 13:00 ] @
uf ala ti je komentar... gde bas nadje da ga poredis sa psom? Jel moze bar ovde bez vredjanja?

Slazem se da je 5 godina za modeliranje preterano za bilo koji program (bre ceo faks zavrsis za ovo vreme a ne funkcije programa...)





[ MOHOK7 @ 08.06.2005. 20:28 ] @
U ovom casu suradjujem sa firmom GHM
www.ghm-engineering.at/
Rade menjace i reduktore kako za sportska vozila tako i za teretna prodaju
pamet celom svetu. E tamo je zaposlena nekakva macka zavrsila za kelnericu.
Imala udes sa autom. Poslali ju na kurs da zavrsi za tehnickog crtaca.
Nakon sest meseci dobila posao u GHM ZA MESEC DANA usvojila rad na Pro E Na
zahtev jednog od kupaca da mu se delovi isporuce u CATIA naucila je za 15
dana ponavaljam PETNAEST DANA CATIU
Job je isporucen za nekakvu indijsku firmu i Rotax ( ta vam je firma valjda
poznata)
Ta mudrovanja oko nauke su cesto preterana, da bi se zamaglila licna
nesposobnost dizu se stvari u nedostizne visine kao to je tesko puno
komplikovano i statijaznam.

U sredu sam prvi put u zivotu uzeo raditi sa Pro E Danas sam zavrsio
kompletnu radilicu, sledece nedelje hoce da mi uvaljaju da radim menjac za
BMW.
Ne komplicirajte vise nego sto treba.
Pozdrav s ove strane Alpa
MOHOK
[ tforgo @ 08.06.2005. 23:41 ] @
Za petnaest dana naucila catiu? Pa da je tako lako svi bi se bacili na proektovanje, modelovanje i sl. To zvuci kao reklama koja se cesto vrtila na radiu za skole koje vrse obuku na racunarima. "za sedam dana naucite raditi na racunaru! poznavanje engleskog jezika nije neophodno" video sam dosta njih koji su prosli kurs, a ono sto su znali posle tih sedam dana su ciste osnove. Ne bih to nazvao poznavanjem rada na racunaru. Za svaki posao treba vremena, niko se nije naucen rodio.

Poz
[ forgotten @ 12.06.2005. 08:09 ] @
Citat:
tforgo: Za petnaest dana naucila catiu? Pa da je tako lako svi bi se bacili na proektovanje, modelovanje i sl.


I nije bas tako... ne moze svako da projektuje i modeluje tek tako. Tih petnaest dana, po mom misljenju, odnosilo bi se na nekog ko zaista ima talenta za takve stvari. Jbg ne zanima taj posao svakog.

[Ovu poruku je menjao forgotten dana 12.06.2005. u 09:11 GMT+1]
[ graja @ 28.06.2005. 14:17 ] @
E, bas ste me lepo inspirisali da sednem i napisem vam svima odgovor. Dakle, u zivotu se bavim rapid prototypingom. Znaci, iz mojih ruku ne izlaze simulacije, tehnicki crtezi itd. nego gotove funkcionalne mustre. Meni ne trebaju nikakve simulacije, CATIE, PRO-E-i, Auto-CAD-ovi, SOLID EDGE-i, mrzi me da ucim milion programa . Meni treba nacin da svoje ideje brzo bacim na film i gledam ih kako se vrte, znaci nekoliko povezanih poluga i sl. Fajlove za proizvodnju pravim u COREL-u i izvozim ih kao DXF na DOS software kojim teram CNC glodalicu u radionici. Radi? Nego sta! Pogledajte i sami:
www.cnc.dzaba.com
OK, ovo nije bas neki mehanicki sklop, ali je ono sto je i trebalo da bude. Ja sam slusao muziku na tom zvucniku.
Dakle jos jednom: nemojte mi preporucivati da ucim CATIa-u. Naucite me da animiram radilicu, klip, klipnjacu (zupcasti remen, bregastu, klackalice, ventile) u 3DS-u. Iskljucivo u 3DS-u! Nije moguce da to ne zna niko od vas?! Ili da niko od vas ne poznaje nikoga ko je takve ili slicne stvari ikada radio?! Nije valjda da se niko nikada nije sreo sa nekom knjigom koja se bavi tom tematikom?! Ne verujem!!!

Pozdrav svima & hvala unapred!
[ forgotten @ 29.06.2005. 15:49 ] @
Citat:
graja Naucite me da animiram radilicu, klip, klipnjacu (zupcasti remen, bregastu, klackalice, ventile) u 3DS-u. Iskljucivo u 3DS-u!


Covek, u tvom prvom postu nigde nisi spominjao rec 3ds. Bezveze ljudi pisali odgovore. Budi precizniji sledeci put.
[ cs_coyote @ 30.06.2005. 12:27 ] @
Citat:
tforgo: Za petnaest dana naucila catiu?


Cemu skepsa? Pa u postu covek lepo kaze da je korisnik vec radio sa parametarskim softverom. Petnaest dana je sasvim dovoljno da se pocne ozbiljno raditi sa slobodnim povrsinama (provereno vise nego jednom) a kamoli sa solidima, sto je u konkretnom primeru verovatno bio slucaj.

Znam firmu u kojoj su trazili 150 Pro/E modelara, da bi radili u Catia-i. A sve se desilo prilikom migracije sa Catia-e ver.4 na ver.5, kada su na osnovu iskustava drugih saznali da je lakse Catia-i 5 nauciti jednog Pro/E korisnika nego Catia 4 korisnika.
Iz ovih razloga ni meni licno nije bilo tesko da posle petodnevnog kursa radim kompleksne slobodne povrsine u Unigraphics-u.

Inzenjering i tehnicko poznavanje pri tom nemaju veze sa alatima u kojima se modelira, i niko ne spori da se za to vec mora u skolu.
[ SlavishaT @ 18.07.2005. 00:00 ] @
Citat:
bokisha: Ali program je VEOMA, VEOMA zahtevan,zauzima 3GB bez helpa,a s helpom oko 5GB!
i treba ti minimum 512MB RAM-a, i jos,da bi provalio program potrebno ti je oko godinu i po dana,a da modeliras oko pet godina,pa ti sad vidii.......
Pozdrav od bokija sa MASINSKOG FAKULTETA U BEOGRADU


Kolega Boki, pretjera ga brate mili. Za manje od pola godine i cisti pocetnik ce savladati bilo koji CAD program, da moze da projektuje neke konkretne stvari , pa cak i u Mechanical Desktop-u. 5 godina rada, da bi se savladalo klikanje na misu… smjesno.
Konkretno o Catia se ’’spjevaju’’ mitovi i legende, a moj cimer koji studira elektrotehniku je svjestio za jedan dan da izmodeluje svaki primjer koji je dobio za graficki iz osnova masinstva. Drugog dana je naucio da kreira nacrte i graficki je bio gotov. To su konkretne stvari naucene za dva dana. Nema tu sta da se provaljuje.
Cinjenica je da je za osposobljavanje covjeka da radi potrebno manje od cetiri godine koliko traje srednja strucna sprema, i nemojte da se cudite kako je kelnerica za sest mjeseci naucila tehnicko crtanje i koriscenje Pro/E-a.
Ja se vise cudim nasem trenutnom sistemu skolstva u kome covjek zavrsi srednju masinsku skolu a ne zna da nacrta obicni vijak, a ni Pitagorinu teoremu :-).

Automobile mozes modelovati u bilo kom programu. Uzmi i vjezbaj prvi program za modelovanje koji ti padne saka, sigurno neces uzalud vrijeme potrositi. Veoma brzo ces doci do modelovanja spojlera, hauba i svega ostalog.

Mhok7, jesi li skoro zavrsio mjenjac? Ima tu mnogo posla, s obzirom da mozda radis sam.



[Ovu poruku je menjao SlavishaT dana 18.07.2005. u 01:02 GMT+1]
[ icobh @ 15.08.2005. 20:08 ] @
www.zmodeler2.com ZModeler2 - prvenstveno namjenjen za izradu low poly automobila. Stara verzija (1.0.7) posjeduje oko 20 različitih filtera za exportovanje scene u razne game formate, što alat čini itekako zanimljivim.

[Ovu poruku je menjao icobh dana 15.08.2005. u 21:10 GMT+1]
[ bokisha @ 22.08.2005. 11:31 ] @
pa nije fora da se provale funkcije,to je bar lako
nego je fora napraviti neku funkciju
budi baja pa smisli nesto,e za to ti treba MNOGOOO vremena
[ bokisha @ 24.08.2005. 09:41 ] @
Modeliranje i CAD uopste nije problem odraditi.Posto vidim da MOHOK nije izashao iz part desing-a,i onda sigurno nije cuo za ostale module koje sadrzi CATIA,sigurno ne zna da primeni MKE(metoda konacnih elemenata),proracun kretanja i pisanje koda za CNC masine,da napravi neki DATA BASE,CAM sistem,CAE sistem,dinamicki i stadicki proracun,proracun na zamor materijala, itd...
To se ne uci za 15 dana,jer su citave studije razvijene na osnovu tih problema.Zato mu je pametnije da cuti, da ne vredja, da se ne pravi pametan(jer NIJE PAMETAN),a i da NE laze da je on kao dobio ponudu da konstruishe menjac za BMW,smeshno.Vidi se da je priuceni bravar,koji je seo i proglavio par funkcija i sad misli da je pametan.Hihihihihihihihi

Drugo,rad u CATIA-i se ne svodi bas na klikanje misa po ikonicama.Hteo sam da kazem da je potrebno dosta vremena da se savlada ovaj program,misleci i na programiranje funkcija koje cemo koristiti kad projektujemo,programiranje baza podataka.
Zaista,programiranje nije bas naivno i treba dosta sedeti i raditi.
Ok, mozda sam malo preterao sa vremenom,ali to za to vreme sam podrazumevao da se BAS savlada program i da se zna u mali prst.

Pozdrav od Bokisheeee
[ IvanRD @ 24.08.2005. 13:58 ] @
Boki, rekao si da je 5 godina potrebno za modeliranje... to nije tacno, nemoj sad da se vadis na MKE, proracune kretanja, programiranje CNC masine itd itd.

Evo ja projektujem delove za izradu i jos nisam 'programirao' svoje funkcije. Jel mozes malo da pojasnis?

Stvarno ga pretera, CAD programi su alatke za olaksavanje posla i slazem se da nije dovoljno samo kliktati po ikonama, ali ne zbog kompleksnosti funkcija, nego treba znati sta pokusavas da postignes. Projektovanje delova ne polazi od dobrog poznavanja Catije ili bilo kog drugod CAD programa, nego od razumevanja materijala, procesa i njihovih ogranicenja.

Inace, Catija je tako glomazna i puna funkcionalnosti i napravljena za rad timova ljudi na istim projektima... tako da i ne rade svi inzenjeri u svim delovima paketa. Na primer znam ljude koji rade samo FEA (MKE) i nikad ne koriste funkcije za modeliranje. Sve zavisi sta ti je posao i sta pokusavas da postignes.

CAD ti samo olaksava posao kao jednom inzenjeru i dizajneru tako da tvoje price su vise za plasenje male dece nego neki konstruktivni komentari.

Ajd budi pozdravljen,
Ivan




[ adrzlatko @ 24.08.2005. 22:23 ] @
I nadprosecno intelegentnom psu bi trebalo svtlosna godina da nauci bilo sta o 3d modelovanju. Moj savet za modelovanje automobila je da mozes da koristis i besplatna resenja kao sto je Blender. Za bilo koji ozbiljniji rad u bilo kojem 3D programu ipak je potrebno dosta vremena i treba poceti iz pocetka i biti uporan. 3DS-MAX je mozda najpogodnjiji,jer knjige koje se mogu naci u Srbiji su najbolje za ovaj program. Moja preporuka za pocetnike je 3DS-MAX 5 Biblija u izdanju Mikro knjige. Potrebna masina za relativno ugodan rad u bilo kojem ozbiljnijem 3D programu:
Pentium 3 - 1.3GHz / AMD Athlon 1200 - 1.2GHz
512 MB - memorije / bolje DDR
GeForce 4 - 64MB / izbegavajte slabije Ati varijante 7000,9200
Monitor 19" CRT ili 17" TFT na rezoluciji 1200x1024.


[Ovu poruku je menjao adrzlatko dana 24.08.2005. u 23:27 GMT+1]
[ adrzlatko @ 24.08.2005. 22:45 ] @
Moras da pocnes da ucis bilo koji 3D program iz pocetka,jer u bilo kojem drugom cak i specijalizovanom paketu principi rada su uvek ali uvek isti.
Problemi na koje ces da naidjes u toku modelovanja automobila i nisu bas tako mali ako si pocetnik: koriscenje pozadinske slike(blueprints) za pocetak. Ne postoji ni jedan toliko specijalizovani program za modelovanje automobila u par koraka ako,predpostavljam to trazis. Opredeli se za neki 3D program nabavi literaturu i skidaj tutorijale sa mreze.Uz svakodnevni rad od odprilike 1-2 sata dnevno verujem da ces moci da za najduze godinu dana imas vrlo kvalitetno modelovane automobile. Pozdrav
[ bokisha @ 24.08.2005. 23:06 ] @
Ivane, pitanje je bilo da li postoji neki program u kome moze da se modelira automobil.Slazem se sa tobom da na projektovanju automobila rade citavi timovi,ali ovaj covek je verovatno hteo sam da modelira automobil.
Onda, MOHOK se hvali kako su mu ponudili da projektuje menjac za BMW,meni je to smeshno!Sta ti mislis i o tome?To u fabrici rade timovi,i POZNATO mi je da BMW ima svoje timove koji su zaduzeni za ovu vrstu posla!Zar ne?
I projektovanje delova polazi od same ideje kako ce taj deo izgledati do logike razmisljanja kako taj deo odraditi u nekom programu(npr. CATIA) i za to ti je POTREBNO da dobro valdas programom da bi ga odradio za sto krace vreme jer ce se naci neko ko ce to odraditi pre tebe!
A sto se tice programiranja, da li si programirao neku bazu podataka?

pozz od bokija
[ SlavishaT @ 25.08.2005. 05:26 ] @
Cao. Bokisa izvini ako sam te uvrijedio, ali zvucao si, kako je Ivan rekao kao da zelis da uplasis nekoga, kao da je modelovanje automobile bauk. Pa i to rade zivi ljudi od krvi i mesa. Ovdje bi prije postavio pitanje hoce li covjek modelovati automobile (recimo za video igru) ili da ga pravi. Ako hoce da ga pravi potrebno mu je mnogo…..mnogo rada, ali i to ziv covjek uradi, pomocu CAD paketa ili ne, svejedno je.
Program je naravno samo pomagalo i rad u njemu nije samo klikanje kako sam se izrazio. To je bio moj odgovor na tvoju recenicu da je potrebno oko pet godina da se program provali. Treba znati raditi svoj posao, a program se brzo nauci. Ljudi su pravili dobre i udobne automobile i prije savremenih kompjutera a kamo li CAD/CAM sistema poput Catia ili ProE.
Rekao bi i to (iz mog malog iskustva) da je pored vremena izrade proizvoda (vremena modelovanja, svejedno i to utice na krajnje vrijeme izrade) najvaznije kostanje njegove izrade koje zavisi od mnogo faktora koje je glupo spominjati u ovoj temi, - kao i sve ovo o cemu pricamo. U svijetu velike konkurencije je veoma tesko ostvariti profit, pa ne znam zasto cudi sto je neko priucio curu konobaricu da radi nacrte u Pro/Enginer-u. Glupo je inzinjera placati po njegovoj satnici da radi taj posao kada i ona ili bilo ko moze raditi isti posao za mnogo manju satnicu.
Pozdrav

PS. Pogledajte, ovi ljudi za modelovanje ne koriste cak ni Generative Shape Design, nego siromasniji Wireframe and Surface

http://auto.ba/upload/vrata.JPG
http://auto.ba/upload/gornji%20dio.JPG
http://www.escad-group.com/pdf/referenzen_8.pdf




[Ovu poruku je menjao SlavishaT dana 25.08.2005. u 06:47 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao SlavishaT dana 25.08.2005. u 06:55 GMT+1]
[ haustor_01 @ 17.10.2005. 21:05 ] @
PS. Pogledajte, ovi ljudi za modelovanje ne koriste cak ni Generative Shape Design, nego siromasniji Wireframe and Surface

http://www.escad-group.com/pdf/referenzen_8.pdf

... hajd decko ne lupetaj previse...

[ Buki3d @ 23.10.2005. 00:00 ] @
Da ne shvatite ovo kao kontriranje raznim stavovima iznetim do sada,iznosim samo svoje iskustvo.

Za kompletno savladjivanje jednog programa za 3d viszualiizaciju(Max,Maya i sl)
je potrebno najmanje TRI godine.

Za savladjivanje recimo Pro-E(koji licno ne koristim,al ima dosta radnih kolega u
firmi koji ga koriste) minimum godinu dana.

Savladati potpuno,znaci biti PROFI a ne hobista.Inace Pro-E ne bih preporucio nikome,ukoliko nema veeeliku firmu i puuuno para,strahovito skup software,sa prilicnim brojem modula za koje se ekstra pljune lova.

Za ono sto kolegi treba,vizualizacija automobila ili delova automobila su
Max,Cinema,Lightwawe(tu mogu i modelirati i raditi vizualizaciju,animaciju)
to su kompletni paketi ili MODO,moj favorit kad je u pitanju modeliranje,
za sada samo modeler,sledeca verzija ce nuditi i vizualizaciju

Buki3d
[ manijac @ 09.11.2005. 10:59 ] @
Evo ima izvrsnih objasnjenja modelovanja iz razlicih programa
http://www.carbodydesign.com/tutorials.html
[ tact @ 10.11.2005. 14:28 ] @
Osnovi cati-e se mogu nauciti za 15 dana. Ali to su samo osnove. Da bi modelirao auto moras znati i naprednije tehnike. Moras poznavati i tehnologiju izrade i materijale da bi ono sto si modelirao moglo i da se napravi. Sta mislis: sto toliko ljudi radi na razvoju samo jednog tipa automobila?
[ icobh @ 03.06.2006. 18:51 ] @
Ovdje se može vidjeti kako neki ljudi, koji su počeli sa 3d dizajnom prije npr. 2 mjeseca, mogu da naprave jedan auto vrijedan poštovanja, barem po preview slici: http://www.bhmotorsports.com/RBR/downloads/4053
[ 3D-generik @ 04.06.2006. 22:05 ] @
Sto se tice modelovanja automobila, najjaci program je Alias Studio Tools (kakva crna catia ili Pro E).
[ 4n0n @ 28.12.2006. 12:23 ] @
Za 15 dana garantiram da covjek nije u stanju nauciti samo funkciju pojedinog toolbox-a u Catii V5. Tako da ta informacija o kelnericama koje rade na Catii pada u vodu. Posto su tu malo ozbiljnije stvari u igri, nije ok pricati po forumima o cemu se tu zapravo radi, i koje firme rade na kojim aplikacijama... Rec cemo za pocetak da se Njemacka auto-industrija ne razlikuje bas toliko koliko npr. USA. Catia je u svakom slucaju alfa i omega sto se tice konstrukcije i detaljiranja, simulacija se radi na drugim programima (gdje i ja sudjelujem, glavom i bradom:). Uglavnom da ne duljim radim na programima za koje odgovorno tvrdim da jos nisu vidjeli Balkana, jer da jesu netko bi ih pomenuo na ovom forumu. Moderatorima svaka cast, kao i sveopcoj organizaciji, sve pohvale, pratim vas vec oko godinu dana i dosta ste mi valjali. Samo naprijed. P.S. Ako ima netko zainteresiran moze nastaviti diskusiju, ali ne tipa kelnerica koje rade za 15 dana na Catii.
[ error-exe @ 08.01.2007. 22:20 ] @
Ljudi nemojmo preterivati pa da je tako jednostavno da bi i kelnerice naucile za petnaestak dana kursevi na fakultetu ne bi trajali po ceo semestar nego desetak dana i drugo pitanje da li to samo radis po ceo dan ili imas i druge obaveze i jos nesto Catia je veoma komleksna da bi se naucila za par meseci pod ovim podrazumevam da se ne kocis na svakom koraku nego da radis bez trzavica znaci treba ti malo vise od par meseci intezivnog rada da bi upoznao filozofiju progama i tek onda mozes da krenes ozbiljno da radis

sto se tice animiranja kaisnika remenika klipa i drugih sklopova to mozes da uradis u SoliWorksu, ProE, Inventoru, Catii .....Pozdrav kolegama iz Nisa
[ bokisha @ 09.01.2007. 00:11 ] @
Ja sam o tome pricao pre vise od godinu dana, a neki me ljudi ovde, zbog toga, zestoko obrukase i ispljuvase
pozzdrav
P.S.
I dalje mislim da je potreban duzi period da se nauci CATIA ;-)
[ saooter @ 12.02.2007. 14:37 ] @
Sve zavisi....!
Ako imas neko predznanje iz modeliranja u 3d programima, i imas dobru literaturu, (mozda i malo talenta), mozes za kratko vreme da naucis Catiu V5.
Ali sa druge strane neko ko nista nezna u vezi 3d programa, pa pocne da uci na Catiji onda njemu treba mnmogo, mnogo vise vremena!
Pozzz
[ baneXtheGreat @ 14.09.2007. 16:05 ] @
Catia... Heh... Vrhunski program i zaista dosta vremena treba da se nauchi... Mislim da niko ni ne zna shta sve mozhe u njoj da se radi.. Mada, u principu kada se nauche osnove, vremenom se mozhe sve nauchiti... Ali prvenstveno radom... Ma sve zavisi od zhelje choveka koliko vremena posveti samom programu... A i nekima lezhi vishe, nekima manje...
Za modeliranje automobila (ne profesionalno) i nije bash neshto zahvalan, ali mozhe...
[ MOHOK7 @ 14.09.2007. 16:34 ] @
4n0n :-)
Hajde da se svadjamo.
CAD konstrukter koji vlada ProE treba maksimalno dve nedelje da pocne da radi u CATIA.
Obrnuto ne ide ProE ima vise nego neugodnu korisnicku povrsinu.
Macku koju sam pomenuo poznajem osobno zadnja informacija je da radi za KTM. Da se ne ponavljamo jos uvek stojim iza onoga sto sama napisao.
MOHOK

[ baneXtheGreat @ 14.09.2007. 16:59 ] @
Slazhem se, ukoliko se radi samo o npr. part design-u ili o odredjenoj grupi... Ali za rasplinavanje po catia treba ipak dosta vremena... sketcher, assembly i sheet metal je u principu dovoljno za veoma pristojan rad i sa isQstvom u solidu ili ProE dovoljno je 2 nedelje...
Ja sam u proshlom postu prichao (Qcao) o malo shirem poznavanju programa...
[ bokisha @ 14.09.2007. 21:17 ] @
Citat:
MOHOK7: 4n0n
CAD konstrukter koji vlada ProE treba maksimalno dve nedelje da pocne da radi u CATIA.
Obrnuto ne ide ProE ima vise nego neugodnu korisnicku povrsinu.
Macku koju sam pomenuo poznajem osobno zadnja informacija je da radi za KTM. Da se ne ponavljamo jos uvek stojim iza onoga sto sama napisao.
MOHOK


I dalje odgovorno tvrdim da se ni CATIA niti bilo koji drugi slican program ne moze savladati za dve nedelje( cini mi se da si rekao dve nedelje).Koliko god tehnicki poznavao tematiku (tehnicko crtanje, projekcije, kotiranje, standarde, ovo-ono...) NE MOZE SE SAVLADATI program u toj meri da se moze modelirati nesto slozenije od diska koji na sebi ima rupe i koji ima jednu zaobljenu i jednu oborenu ivicu!!!
Pusti me tih prica,jednostavno tvrdim da se NE MOZE SAVLADATI! Cak i da imas nekoga ko ce da ti prica kako se sta radi ( a vrlo je bitno i iskustvo, jer na osnovu njega lakse izmodeliras neke delove nego sto si to radio u pocetku), ma koliko covek bio inteligentan ( a MOHOK to poredi sa PSOM PROSECNE INTELIGENCIJE) jednostavno mozak ne moze da primi za tako kratko vreme toliko informacija.
u PRO-E radim oko 3 godine i opet ne mogu da kazem da ga znam skroz i da znam da koristim sve module( a opet napredniji sam korisnik) i svaki put kada ga koristim naucim nesto novo.COVEK SE UCI DOK JE ZIV!!!
Programi tipa kao sto su CATIA, PRO-E, SW i td... toliko su obimni da se korisnik bazira samo na jedan modul i njega usavrsava. Sta tacno radi ta riba za KTM necu da ulazim u to,hehehe,... mozda je za dve nedelje savladala modeliranje srafova sa motore koje pravi KTM,ili i dalje kuva kafu u dezvama koje su projektovane u Catiji !
Moze se reci da si u pravu za to da se korisnik PRO-E-a lakse snalazi u CATIA okruzenju!
I pozdravi tu ribu kada je budes video
bas bi voleo da je upoznam
pozdrav
[ PH42-CNC @ 17.09.2007. 10:42 ] @
Citat:

I pozdravi tu ribu kada je budes video
bas bi voleo da je upoznam


I šta bi onda, mislim kad je upoznaš?
[ bokisha @ 17.09.2007. 11:12 ] @
Pa da razmenimo iskustva, kao sto znas ja malo slabije stojim sa CATIA-om
A ona je, ipak, savladala program za dve nedelje

P.S.
A o ovome cemo detaljnije na obelezavanju tvoje prve polovine prve plate tvog prvog radnog mesta!!!
[ MOHOK7 @ 17.09.2007. 14:24 ] @
"I dalje odgovorno tvrdim da se ni CATIA niti bilo koji drugi slican program ne moze savladati za dve nedelje( cini mi se da si rekao dve nedelje)"
1) Dobro ti se cini :-)
2) Tvrdnja je vrlo neodgovorna

Sta tu ima neobicno?
Jel vi imate problem sa time da je u pitanju zena? I to jos kelnerica? Pa ste bolesni od muke sto zena uradi pjevajuci ono sto vi ne mozete zube lomeci?
Macho problemi ??
MOHOK

PS
Inace za pro E si u pravu ovde kazu da se taj program uci oko 6 meseci a tek nakon 2 godine rada mozes sa pravom reci, sada mogu poceti u njemu da radim. :-)


[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 17.09.2007. u 16:37 GMT+1]
[ doctor_fricz @ 17.09.2007. 16:18 ] @
PRO-e je daleko slozeniji za rad od Catije.Znaci CATIA je daleko laksa za ucenje, ali MOHOK mislim da ga pretera, dve nedelje?!!!!Brate mili...
Da li je ta "kelnerica" imala ikakvo predznanje o 3d modeliranju ili je krenula od NULE???Ako je bilo sta radila ranije, onda je mozda i moguce?
A sta je konkretno savladala?Koji modul?

Nisu nikakvi problemi na relaciji musko-zensko u pitanju, ali veoma je diskutabilno to sto je ona savladala ove stvari za samo dve nedelje?
Ovo me podseca na one glupe reklame na TV-u, ono fora sedis i gledas TV a tom prilikom mrsavis, sto svi znamo da je nemoguce.
[ MOHOK7 @ 17.09.2007. 16:28 ] @
Nije krenula od nule.
Riba je pre toga radila dve tri godine u ProE i kada je kupac zatrazio konstruktera koji zna da radi u CATIA lepo je sela i za dve nedelje dovoljno savladala program da bi mogla i u njemu da radi.
Ne vidim u svemu nista neobicno radi se o tome da ona radi isti posao sa drugim alatom,
Inace ovde nikada nitko nije dovodio u pitanje tvrdnju da CAD konstrukter koji valjano vlada Pro E moze da za nekoliko nedelja dovoljno da savlada CATIA da bi poceo raditi i u tom programu. Ne znam otkuda dizete toliku galamu oko toga?
MOHOK
[ bokisha @ 17.09.2007. 16:41 ] @
Pa cekaj, ovde se radi o CAD konstruktoru koji se sa PRO-E presaltao na CATIA, a ne o kelnerici!!!????
Cek, sta je ona kelnerica ili CAD konstruktor???
I sve ove godine smo ziveli u zabludi?
[ MOHOK7 @ 17.09.2007. 16:57 ] @
08.06.2005. u 21:28
izgleda da nisi procitao kako je sve pocelo tog datuma i u to vreme :-)
Macka je po zanimanju kelnerica nakon udesa nije vise mogla raditi taj posao i zavrsila kurs za CAD konstruktera.
MOHOK

[ doctor_fricz @ 17.09.2007. 23:02 ] @
Pa nisi se tog dana bas izrazio kao danas.Koliko sam video rekao si da je riba savladala PRO-E za 6 meseci, itd itd
A danas kazes da je riba radila 2-3 godine u PRO-E, pa se onda za 15-estak dana presaltala na Catiju!!
Daj odluci se, nije lepo od tebe sto lozis ljude ovde i sto je ova tema odavno resena i otisla u off a vi se i dalje raspravljate o nekakvim "super-kelnericama" ...
Sva ova prica sa kelnericom mi lici na reklamu iz "FOLIRANATA" - " ja sam po zanimanju drvoseca, ali posto sam tehnoloski visak zaposlio sam se kao stomatolog!"

[ MOHOK7 @ 18.09.2007. 07:49 ] @
Savladala ga je za 6 meseci (kao i svi ostali ovde)
Ne izvrci
[ doctor_fricz @ 18.09.2007. 08:28 ] @
Citat:
MOHOK7: Nije krenula od nule.
Riba je pre toga radila dve tri godine u ProE
MOHOK


Pa sta je onda ovo
[ MOHOK7 @ 18.09.2007. 10:41 ] @
:-)
Ovo sa vama kao sa decom u vrticu.
Da ponovim jos jednom (zadnji puta)
1) Kelnerica
2) Imala Saobracajku (ne moze vise da radi kao kelnerica)
3) Za sest meseci kursa savladala rad u Pro E i nakon toga pocela da radi u firmi kao CAD konstrukter ta firma inace salje ljude da konstruiraju direktno kod kupaca (slicno leasingu)
4) Nakon otprilike dve tri godine jedan od kupaca iskazao potrebu za CAD konstrukterom koji radi u CATIA
5) Ona lepo sela i za 2 nedelje naucila CATIA dovoljno da moze da radi konstrukcije kod kupca.

Ako nekome nakon ovog objasnjenja nije jasno onda neka se da pregledati kod onog doktora za vrlo vrlo nervozne.
A sto se tice programa nemojmo oko toga praviti teatar, sednes i sistematski jedno za drugim kad udjes u to kako program "misli - reaguje" onda mozes poceti raditi, ostalo je rutina koja se stice iskustvom.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

[ MOHOK7 @ 18.09.2007. 10:48 ] @
Ja ne znam kojem to CAD konstrukteru koji vlada sa Pro E treba vise od par nedelja ucenja da bi poceo raditi u CATIA.

MOHOK
[ nemanjagoku @ 18.09.2007. 14:57 ] @
Citat:
MOHOK7: :-)
Ovo sa vama kao sa decom u vrticu.
Da ponovim jos jednom (zadnji puta)
1) Kelnerica
2) Imala Saobracajku (ne moze vise da radi kao kelnerica)
3) Za sest meseci kursa savladala rad u Pro E i nakon toga pocela da radi u firmi kao CAD konstrukter ta firma inace salje ljude da konstruiraju direktno kod kupaca (slicno leasingu)
4) Nakon otprilike dve tri godine jedan od kupaca iskazao potrebu za CAD konstrukterom koji radi u CATIA
5) Ona lepo sela i za 2 nedelje naucila CATIA dovoljno da moze da radi konstrukcije kod kupca.

Ako nekome nakon ovog objasnjenja nije jasno onda neka se da pregledati kod onog doktora za vrlo vrlo nervozne.
A sto se tice programa nemojmo oko toga praviti teatar, sednes i sistematski jedno za drugim kad udjes u to kako program "misli - reaguje" onda mozes poceti raditi, ostalo je rutina koja se stice iskustvom.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK


"...Veca je verovatnoca da se covek pari sa petunijom nego sa vanzemaljcem..."
izjava isprovociranog Carla Sagan-a povodom susreta (izmedju ostalog i sexualnih) sa vanzemaljcima

Mislim da i ovo sa kelnericom spada u tu kategoriju, ili barem ta firma u kojoj ona radi...



Ovo doduse nije uradjeno u CATIA vec u ICEM Surf-u ali koliko vremena treba za ovo???
[ MOHOK7 @ 21.09.2007. 08:28 ] @
"Mislim da i ovo sa kelnericom spada u tu kategoriju, ili barem ta firma u kojoj ona radi..."
Ma u neku ruku si u pravu Nemanja "KTM" i "Rotax" su leve firme :-)
Prvi prave valjda najbolje kross motore na svetu a drugi najbolje dvotaktne masine na svetu.
MOHOK

Ljudi ja vam samo pokusavam pomoci da se upoznate kako su stvari organizirane u "ostatku sveta" sto bolje poznajete kako stvari hodaju ovde biti ce vam lakse da se ukljucite u poslovne tokove vani i to vam moze samo koristiti.
Sve vise dobijam dojam da ste stvorili nekakvu zatvorenu izolovanu grupu koja je svoje mastarije proglasila za realnost.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

[ reject @ 21.09.2007. 13:10 ] @
Citat:
MOHOK7:Sve vise dobijam dojam da ste stvorili nekakvu zatvorenu izolovanu grupu koja je svoje mastarije proglasila za realnost.

Ovo je jedan od najvecih problema na ovim prostorima.
Sa strane ljudi koji "rade ovaj posao", ili se izdaju za takve, svi su geniji i znaju sve o svemu
(za sta postoji logicno objasnjenje, jer se porede sa samim sobom tako da je sve sto rade uvek
fenomenalno) i sve moze da se uradi bez problema - dok ne pocne da se radi.
Sa strane poslodavaca, njihov novac je svetinja i mnogo, mnogo vredi, tako da svaki
radnik mora da peva kad (ako) dobije bedu za koju su se pogodil (za sta postoji logicno objasnjenje,
jer uvek postoji "genije" koji ce da uradi isti posao za manje pare - na sta ce to da lici, to je vec
druga tema). I tako...
[ nemanjagoku @ 21.09.2007. 17:03 ] @
Nazalost, moram da se slozim sa MOHOK oko njegovog stava, mada mi moje slaganje lici na onu cuvenu izjavu "..da se vise ne slazem ni sa svojim stavom". Elem, ove godine sam se uverio da je njegova prica ipak OK jer sam bio u jednoj nemackoj inzenjerskoj firmi na job interview-u (Minhen) za posao Class A Surface Modelar (ICEM Surf i sl...). Tamo sam bio pet dana i radio zajedno sa njihovim osobljem na nekom delu za VW (da ne davim sada o tome) i blago receno bio sam "zatecen" (negativno, naravno) onim sto sam tamo video. Svejedno, dobio sam ugovor ali ga nisam potpisao (mozda je to sa ove distance bila i greska) ali su se nasi stavovi i ocekivanja u pogledu tog angazmana prilicno razlikovala. Da pojednostavim, tamo stvarno rade "kelnerice" u raznim oblicima i nijansama a ja nisam video priliku da uposlim sav svoj potencijal. Ma kakav potencijal, to ja ionako radim ovde i mnogo vise od toga. Ne bi to meni ni smetalo da je sa druge strane materijalna satisfakcija bila odgovarajuca ali nije. Koliki obim i slozenost posla, toliko i para...I to je to...I kako god to da okrenes nekako mu sve to dodje na isto...Ali bice jos prilike...
[ MOHOK7 @ 21.09.2007. 19:45 ] @
To nije moj "stav" nego iskustvo a sve lezi u cistoj matematici:
1) CAD konstrukter sa kursom (obucena kelnerica) = 1300 EUR netto = 2600 EUR brutto
2) CAD konstrukter sa maturom (masinski tehnicar ovde HTL ) = 1700 EUR netto = 2400 EUR brutto
3) CAD masinski inzenjer (diplomirani masinac) = 2500 EUR netto = 5000 EUR brutto
Eh sad poslodavci imaju ovde da se bore sa firmama iz Kine Indije Srbije i statijaznam iz kojih sve ne zemalja i normalno je da paze na svaku zutu banku.

Masinski sklop je masinski sklop projektira ga inzenjer konstrukciju radi tehnicar a modele drljaju "kelnerice" i sve funkcionira vise nego perfektno (u odnosu na nase prilike) o tome kakvi se sve "lomovi" dogadjaju i pod kojim pritiskom ljudi rade da ne govorimo ovde.

Cilj je jednostavan uz sto manje troskove doci do sto kvalitetnijeg proizvoda. Proizvod ima svoju trzisnu cenu i niko od vas kada kupuje BMW ne zanima se ko je radio konstrukciju osovine i ko je radio model osovine. Svi pitaju koliko para kosta takav auto.

Mozemo to uporediti sa krumpirima:
Da li je iko od vas spreman na pijaci platiti trostruku cenu za krompir zato sto je njivu kopao inzenjer poljoprivrede?
Siguran sam da nije. Inzinjer poljoprivrede radi svoj posao a seljak se dograbi motike i radi svoj a krumpir opet ima svoju trzisnu cenu bude li njivu kopao inzinjer i za to dobijao punu platu to nece dugo da traje bankrot je neminovan.

nemanjagoku
Mogu si zamisliti kako je to tamo izgledalo sa tobom kad su ti "nudili posao" zvali su te iz jednog razloga, ovde su nasi inzenjeri izuzetno cenjeni bukvalno imaju daleko vise znanja od svaba ali svi poslodavci odreda ocekuju da im dodjes drljati dan i noc za upola manju platu od svabe. Siguran budi da bi te zaposlili sa opisom poslova koje drlja "kelnerica" a za koju nedelju bi ti natovarili posao inzenjera za istu platu :-) to im je uhodana praksa. Nasi ljudi obicno odrade posao i cekaju (uzalud) da ih poslodavac "nagradi" ali toga ima samo u bajkama. Nema majci da te plati dobrovoljno ili ces da ga tuzis ili ces da ga ucenis. Ü oba slucaja rizikujes otkaz jer onda traze drugu zrtvu.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

to je realnost a drustvo koje je ovde opet diglo na mene kuku i motiku moze i dalje da sanja.