[ Aleksandar Marković @ 25.04.2005. 22:04 ] @
Francuska glumica Brižit Bardo, koja vodi fondaciju za zaštitu životinja, tvrdi da se u Srbiji vodi "masakr nad životinjama koje lutaju zemljom".

"Ranjenog srca i rastužene duše tražim od Vas da se napokon okonča taj odvratni masakr, čije su žrtve životinje koje lutaju Srbijom. Brojna svedočenja propraćena fotografijama, koje ilustruju užas zločina nad tim nevinim stvorenjima, dolaze do moje Fondacije. Životinje u Srbiji postale žrtve jednog dela stanovništva koje nad njima, sa sadističkim zadovoljstvom, vrši divlju torturu, Paralelno, eskadroni smrti metodično patroliraju u svakom kvartu Beograda, kako bi masovno trovali ono malo životinja koje su preživele to istrebljenje. Na Vaš narod je pokazano prstom i on je okarakterisan kao krvnik i zločinac prema životinjama, Vaša prestonica postala je kao Bukurešt, vitrina užasa", -> Bardo i navodi da se "sa pasa u Srbiji navodno često dere krzno".

Vaša iskustva, mišljenja ... ?
[ Emil Ranc @ 26.04.2005. 01:01 ] @
Hmmm... ima nečeg u tome, doduše ja jedan drugi događaj nisam mogao da zaboravim - kada su pre par godina u nekom zatvoru streljali dva šarplaninca zato što nisu reagovali kada je neki zatvorenik pobegao. Inače imali su oko 15 god, i definitivno im nije bilo mesto "na straži", ali takva kazna!
[ mrkidivx @ 26.04.2005. 01:31 ] @
Ja sam za to da se svi džukci lutalice po gradovima pobiju.Da li treba da se čeka da raskomadaju još nekog nevinog prolaznika?
[ Davor Vlajkovic @ 26.04.2005. 01:47 ] @
Citat:
Brojna svedočenja propraćena fotografijama, koje ilustruju užas zločina nad tim nevinim stvorenjima, dolaze do moje Fondacije. Životinje u Srbiji postale žrtve jednog dela stanovništva koje nad njima, sa sadističkim zadovoljstvom, vrši divlju torturu


Logican zakljucak nakon procitanog ovog clanka... :(
[ tdjokic @ 26.04.2005. 03:20 ] @
Citat:
mrkidivx: Ja sam za to da se svi džukci lutalice po gradovima pobiju.Da li treba da se čeka da raskomadaju još nekog nevinog prolaznika?

Pobijes jedne, uskoro se rode i porastu drugi - ne samo da je to "pobijanje" nehumano i u suprotnosti sa evropskim standardima, nego i nefunkcionalno. Potrebna je mnogo sira aktivnost da bi se taj problem resio, a za to ocigledno nema ni volje, ni para. Prema tome, i dalje cemo strepeti sa svoje zivote. Na kraju krajeva, ne ujedaju samo lutalice, i "redovni" psi ujedaju kad se njihovi vlasnici ne pridrzavaju odredjenih pravila. A bice da je ova tvrdnja istinita - mi se i jedni prema drugima ponasamo sadisticki - bacili drugara sa mosta u Savu, sta onda ostaje za zivotinje?
[ Emil Ranc @ 26.04.2005. 03:27 ] @
Citat:
mrkidivx: Ja sam za to da se svi džukci lutalice po gradovima pobiju.Da li treba da se čeka da raskomadaju još nekog nevinog prolaznika?


Khm... a ja sam za to da se pobiju svi što nabave kera pa kad im dosadi da ga drže, puste ga na ulicu.

Isto tako, prevencije radi mogli bismo pobiti npr. sve navijače, pa onda sigurno ne bi izbijale tuče na stadionima, zar ne?

Mislim stvarno... naravno da nisam za ovo što sam rekao, kao što ni ove tvoje fašističke metode ne podržavam.

Definitivno nisu svi psi lutalice krvoloci koji u čoporima kolju sve redom kao izgladneli vukovi - da je tako, možda bi se i složio sa tvojim predlogom. Naprotiv, ne znam nikoga ko je stradao od psa lutalice, a znam mnoge koji su stradali od pasa sa gazdama.

Pozdrav
[ superbaka @ 26.04.2005. 08:58 ] @
ova lujka verovatno ima generisanu skriptu koju malo izmeni i salje sirom sveta... daleko od toga da smo mi najgori po ovom pitanju, mi samo imamo ORCA-u da na to podseca strance...
bez obzira na to sto volim zivotinje, prava ljudi sam uvek stavljao ispred prava zivotinja... zna se kako i gde se cuvaju zivotinje! kod kuce, u dvoristu ili drugom ogradjenom prostoru... zivotinja se ne cuva ispred zgrade i tu hrani, pogotovu sto ce tu teritoriju da smatra svojom i da je "brani" od slucajnih prolaznika... nagledao sam se silnih napada pasa na studente u Studenjaku jer su ih studenti hranili u krugu doma...
takodje nisam ni za sterilizaciju koju je svojevremeno propagirala ORCA i ova lujka jer, pre svega, to veoma kosta, a i kad budem video da se sterilisane lutalice slobodno setaju ulicama Pariza, Berlina, Moskve, tad moze i kod nas...
varijanta sa azilom moze ako su dobrovoljci sposobni da ga odrzavaju od donacija i drugih prihoda ali nikako od para iz budzeta!
na koji nacin ce se zivotinje kod nas ubijati zavisi samo od opste svesti i kulture gradjana i za to ce trebati da prodje puno vremena, pored donosenja visokih kazni za ovako nesto...
[ Dark Icarus @ 26.04.2005. 09:13 ] @
E da prostite na izrazu, sad ću da opsujem, ali to je samo u funkciji toga što sam se iznervirao i što ne mogu dovoljno da naglasim koliko mi se neke stvari gade.

Sve mi se čini da gospojica Bardo, mnooooooooogo sere. I to na dva načina:

a) laže; i
b) ponaša se prema životinjama humanije nego prema ljudima.

Citat:
Brižit Bardo: Paralelno, eskadroni smrti metodično patroliraju u svakom kvartu Beograda, kako bi masovno trovali ono malo životinja koje su preživele to istrebljenje.
Ma jeste, u svakom kvartu... Gde su ti eskadroni smrti koji metodično sistematski ubijaju pse? Ja u životu nisam video ni jedan. A živeo sam u 4 različita dela grada. Mada, što jes' jes', jesam jednom video one iz gradskog zelenila kako uređuju Tašmajdanski park, možda oni imaju dvostruki identitet pa seju cijankalijum po parkovima u kojima se igraju deca. Ili možda odredi smrti imaju neki personal cloaking device. Evo kod mene u kraju lutalica koliko hoćeš.
Citat:
Brižit Bardo: Na Vaš narod je pokazano prstom i on je okarakterisan kao krvnik i zločinac prema životinjama
Zaboravila je da kaže da smo zli i nemoralni.

Mnogo priča, a malo radi. Zašto ne dođe do Beograda pa da pogleda da li ima lutalica ili nema, a možda mi usput pokaže taj neki odred smrti.

Ljudi se u Kongu međusobno čereče svaki dan. Stotine hiljada dece umire od gladi u Africi. U izvesnim državama ljudi su primorani da za bedne pare rade u industriji droge, ili, još gore, u franšizama neke velike kompanije gde često deca rade 16h neprestano za pola dolara nadnice. Ali njoj je, eto, krivo što se mi odnosimo loše prema životinjama. Očigledno su joj lutalice sa beogradskih ulica važnije od jedne trećine čovečanstva koje gladuje.

Mene članak koji je Davor linkovao nije šokirao. Svi znamo šta se dešava sa životinjama koje završe na našem stolu, kao što svi znamo i da ih ne kolju intelektualci ili direktori sa završenim koljačkim fakultetom. Po meni je ubijanje životinja normalna stvar; e sad, ne bih nikad ubio životinju iz čiste obesti (žao mi je onih šarplaninaca).

Ja sam za to da se odradi jedna dobra psihološka studija o tome zašto ljudi ne vole da budu podsećani na brutalnost klanja. Da li ih podseća na njihove destruktivne porive? Da li ih proganja skrivena krivica zato što jedu životinjsko meso?

Zašto na primer ja moram da se stidim samo zato što sam mesožder po biologiji? Moram da pređem na voće i povrće iako bi mene divlja životinja rado pojela za hranu da ima priliku? Mi smo na vrhu lanca ishrane, i samim tim zaslužujemo da se ophodimo prema životinjama kako god hoćemo. Pa i da ubijamo iz obesti. Hijene to često rade, na primer. Ako su svinje htele da ne budu pojedene, trebalo je da evoluiraju mozak pa da one drže nas u štalama i kolju nas.

I za kraj jedno pitanje: je li Brižit Bardo pokazala takvu divnu milost i potpisivala peticije za nas kada su bebe zbog sankcija umirale u porodilištima?
[ mrkidivx @ 26.04.2005. 10:41 ] @
@tdjokic

Citat:
Pobijes jedne, uskoro se rode i porastu drugi


Kad porastu drugi pobiješ i njih.



Citat:
ne samo da je to "pobijanje" nehumano i u suprotnosti sa evropskim

standardima


Znaš šta već mi je muka od tih "evropskih standarda"!

Citat:
nego i nefunkcionalno


Što nefunkcionalno-najjeftinije i najefikasnije!

Citat:
Potrebna je mnogo sira aktivnost da bi se taj problem resio, a za to ocigledno nema ni volje, ni para


Normalno da nema ni volje ni para, pa gde ti živiš u Americi ili Švedskoj gde se isprđuju od love na svakom koraku pa smišljaju takve nebuloze kakve su naprimer prava životinja!?

Da neće još možda da izjednače prava čoveka i životinje majku mu!?

Pa onda gluposti tipa da se ne vrši eksperimentisanje na životinjama (jok nego treba vršiti na ljudima!?), kako onda ti mudraci misle da se dođe do napretka u medicini da padne sa neba?

Mislim da ljudski život vredi mnogo više od životinjskog!




@Emilio Ranchez

Citat:
kao što ni ove tvoje fašističke metode ne podržavam


Fašističke metode!?

Fašističke metode su ako su uperene protiv čoveka!
[ mrkidivx @ 26.04.2005. 10:44 ] @


Citat:
Definitivno nisu svi psi lutalice krvoloci koji u čoporima kolju sve redom kao izgladneli vukovi


Nisu svi!?

Znači kad neko dete šeta ulicom treba da razmišlja da li je baš taj džukac lutalica krvoločan ili ne!?
[ Zikka @ 26.04.2005. 11:31 ] @
Da je B.B. prolupala to je poznato odavno. Jos pre 30-40 godina je javno napadala svoje dojucerasnje koleginice kao monstrume,koljace, ubice ,... zato sto su nosile bunde od raznoraznih zivotinja . Kao glumica isticala se likom i telom a ne glumom gde je vazila za losu glumicu. Ko ne veruje neka pogleda bilo koji njen film pa neka ga uporedi sa bilo kojim filmom njene najvece neprijateljice Elizabet Tejlor. Kada je osetila da je vec zasla u godine i da ne moze vise da glumi priglupe klinke prekinula je karijeru i pocela da se bavi zastitom zivotinja. Posto joj jezicnost nikada nije bio problem ali recitost ocigledno jeste tako ona i nastupa. Neko je gore pomenuo za generisanu skriptu i sa tim se potpuno slazem. Ocenila je da smo mi sada sposobni mislim finansijski da uradimo neke stvari i otuda krecu -
("eskadroni smrti metodično patroliraju u svakom kvartu Beograda, kako bi masovno trovali ono malo životinja koje su preživele to istrebljenje. Na Vaš narod je pokazano prstom i on je okarakterisan kao krvnik i zločinac prema životinjama, Vaša prestonica postala je kao Bukurešt, vitrina užasa").
Definitivno je da mi u mnogim stvarima ne postujemo naase zakone koji su uglavnom blazi od evropskih (higijena) . Ali nas to ne cini ubicama i sadistima.Zakone cemo promeniti kao i sve drugo sto smo promenili zadnjih godina . Neke stvari bi bolja kaznena politika lepse uredila. Bili bi smo mnogo disciplinovaniji. Ali ovakve reci samo iritiraju i ohrabruju nas i provociraju da budemo losiji nego sto vec jesmo.
[ Aleksandar Marković @ 26.04.2005. 11:42 ] @
p.s.
Temu sam pokrenuo jer je pismo B.B. poslednjih dana stiglo na vise raznoraznih adresa, sto vladinih, sto nevladinih ... ukljucujuci tu i kabinet Predsednika Srbije...
[ mrkidivx @ 26.04.2005. 11:51 ] @
Ja bih lično to pismo upotrebio za korisnu stvar posle obavljanja velike nužde.
[ caiser @ 26.04.2005. 12:26 ] @
mrkidivx, ti si jedan vrlo bolestan covek.
[ _djevojka_ @ 26.04.2005. 12:39 ] @
Bardot nema koga da napada, pa okrenula na Srbiju. Too bad.

Shteta shto nije poslala svoje slike iz mladosti u kozhnim chizmama:
http://www.extractando.com/entretenimiento/image/Bardot21.jpg

Kozhni kaish:
http://www.extractando.com/ent...elebridades/Bardot_pic20_E.htm




A ovdje pocinje da se bavi reciklazhom:
http://www.extractando.com/ent...elebridades/Bardot_pic12_E.htm
[ mrkidivx @ 26.04.2005. 12:50 ] @
Ja bolestan zašto?
Da nije zato što mi je na prvom mestu čovek?

Drugo, momče pripazi šta pričaš!
[ _djevojka_ @ 26.04.2005. 13:07 ] @
Izgleda da svadja ne mozhe da zaobidje ni ovu temu.
[ vindic8or @ 26.04.2005. 13:13 ] @
eze

ako zanemarimo propalu glumicu i njenu opterecenost zivotinjama i njihovim pravima, tj zanemarimo njen stil izrazavanja u toj izjavi, mozemo da dodjemo do toga da stvarno jeste istina to sto govori.

u nasoj zemlji, i nasem gradu, se stvarno mucki ubijaju zivotinje. stvarno postoje organizovane grupacije ljudi koji se setaju po parkovima u raznim delovima grada i bacaju otrovanu hranu koju ne samo lutalice, vec i kucni psi jedu i umiru. pre 3 dana sam cuo da je neko u karadjordjevom parku LOPATOM odalamio psa i ubacio ga u obliznji kontejner.

setite se samo one price iz mirijeva od pre koji mesec. kada je neki debil pucao u lutalicu, koji su lokalci znali godinama, ono deca se igrala u parku s njim svaki dan i to. i jos gomile sranja s vesti, i ono sto ne stigne na vesti.

a sto je najgore, to ne resava problem, samo nas predstavlja kao divljake. problem lutalica se jednostavno ne resava po principu "hajde svi nervno labilni da otruju/upucaju/zakolju/izlopataju po jednog i bice sve u redu" . to nas cini stokom, a lutalice se i dalje razmnozavaju i ima ih vise
.
niko ne predlaze sheltere, ili sterilizaciju lutalica, tako da ne mogu da se razmnozavaju. ovako im je grad kao shuma divljim zivotinjama.
[ Davor Vlajkovic @ 26.04.2005. 13:14 ] @
Nije ovde rec o tome da li treba ubijati zivotinje, ili da li je Brizit Bardo licemerna ili sta vec.

Masite poentu.

Ovde se stavlja akcenat na sadizam, dakle uzivanje u mucenju i ubijanju neduznih zivotinja. Clanak koji sam linkovao odlican vam je primer kako stranci sticu ovakvu sliku o nama. Nakon alarmiranja nevladinog sektora u SCG, vest ce brzo doci do stranih medija. A nakon alarmiranja stranih medija - well you get the point...

Cinjenica je da ovakva "vest" moze da skodi (i skodice) ionako ne bas slavnom imidzu zemlje.

[edit] vindic8or je sve rekao:

Citat:
a sto je najgore, to ne resava problem, samo nas predstavlja kao divljake.
[ Downforce @ 26.04.2005. 14:26 ] @
Ako se u Srbiji jedni prema drugima ponasamo sadisticki i vrsimo torturu-sta tu imaju zivotinje da traze?Sto se pasa lutalica tice,pre bih poubijao ljude koji bacaju djubre po ulici nego njih.Prekinite da smarate sa Brizit Bardo,nije ona tema.
Citat:
mrkidivx: Nisu svi!?

Znači kad neko dete šeta ulicom treba da razmišlja da li je baš taj džukac lutalica krvoločan ili ne!?

A ulicom seta dzukac i razmislja:
Da li je ovo potomak onih krvolocnih kretena koji me po ceo dan sutiraju,gadjaju,izdiru se na mene...
Da je dzukac krvolocan klao bi sve redom.Dete ne bi trebalo uopste da ima posla sa dzukcem(osim ako je dzukac detetov).Problem pasa lutalica se resava na normalan nacin.Druga stvar je sto je kod nas najjeftiniji nacin da ih sve pobijete.
[ mrkidivx @ 26.04.2005. 14:27 ] @
Citat:
niko ne predlaze sheltere, ili sterilizaciju lutalica, tako da ne mogu da se razmnozavaju


Da, ali to košta.




Citat:
Nakon alarmiranja nevladinog sektora u SCG, vest ce brzo doci do stranih medija


Da, uvek ima "dušebrižnika"...
[ mrkidivx @ 26.04.2005. 14:35 ] @
@Downforce


Citat:
pre bih poubijao ljude koji bacaju djubre po ulici nego njih


Bez komentara.


Citat:
ulicom seta dzukac i razmislja


Opa sad znamo šta džukac razmišlja!


Citat:
Dete ne bi trebalo uopste da ima posla sa dzukcem


Ma nije valjda, sad ćemo još da razmišljamo o emocijama džukela i gledamo u bob da li će nekoga da napadne ili ne!
[ vindic8or @ 26.04.2005. 16:32 ] @
Citat:
mrkidivx:
Da, ali to košta.



jea. nema nista za dzabe. ja placam porez tho.
[ mrkidivx @ 26.04.2005. 17:33 ] @
Svakako, ali da li je taj novac potrebniji za zbrinjavanje neke džukele ili nekog čoveka?
[ superbaka @ 26.04.2005. 17:34 ] @
znas li sta je sterilizacija? kod muzjaka je to kastracija, kod zenke ovariohisterektomija (vadjenje materice i jajnika)... da li mislis da jedna ovakva hirurska operacija kosta manje od 50 evra? ili da to rade studenti veterine za dz, vezbajuci malo kasapljenje, pa kome uspe uspe, a kome ne, sta ces, daj drugu kucu... pa koliko jos kosta rekovalescencija? da ga hranis i zbrines jedno 15-ak dana dok se ne oporavi od operacije... i sta posle? da ga pustimo na ulicu? hoces da ti porez ide na to? bolje posalji pare crvenom krstu, oni ce znati bolje da ih iskoriste...
[ Dark Icarus @ 26.04.2005. 18:16 ] @
@mrkidivx
Što te toliko traumiraju lutalice? Ljudi koji imaju problema sa lutalicama uglavnom "nadrljaju" kada naiđu na čopor landara, zato što ustuknu, krenu da idu uza zid, počnu da ih zaobilaze, izbegavaju da ih gledaju u oči... to psi naravno protumače kao znak slabosti i krenu da se prave važni, a u čoporu mogu da budu čak i opasni. E sad, nisu ljudi krivi što ne znaju psihologiju pasa (ne bih je znao ni ja da nemam pse od rođenja), ali bilo bi lepo kada bi naučili jednostavnu lekciju kako da rasteraju džukele.

btw slušajte sad ovo, kad smo već kod prava životinja: po pravilima Evropske Unije, uzgajivači svinja moraju da obezbede pravilnu temperaturu i osvetljenje svinjama, da ih hrane tačno određen broj puta dnevno i - na svake četiri svinje da imaju po jednu igračkicu za žvakanje.
[ mrkidivx @ 26.04.2005. 18:34 ] @
Citat:
Što te toliko traumiraju lutalice? Ljudi koji imaju problema sa lutalicama uglavnom "nadrljaju" kada naiđu na čopor landara, zato što ustuknu, krenu da idu uza zid, počnu da ih zaobilaze, izbegavaju da ih gledaju u oči... to psi naravno protumače kao znak slabosti i krenu da se prave važni, a u čoporu mogu da budu čak i opasni. E sad, nisu ljudi krivi što ne znaju psihologiju pasa (ne bih je znao ni ja da nemam pse od rođenja), ali bilo bi lepo kada bi naučili jednostavnu lekciju kako da rasteraju džukele.


I šta sad dal treba možda da uvodimo izučavnje psihologije džukaca po školama samo zato da bi znali kako da se ponašamo ako nas okruži čopor pasa lutalica!?

Shvati, mene UOPŠTE ne interesuje psihologija džukaca niti bilo koje životinje.Ja hoću (a u budućnosti i moje dete ako ga budem imao) da mogu slobodno da hodam ulicama grada bez bojazni da će me neki džukac izujedati ma kakav razlog bio; da li je zaražen beslilom, bolestan ili mu se jednostavno ne sviđam.
[ Downforce @ 26.04.2005. 18:44 ] @
Citat:
mrkidivx: I šta sad dal treba možda da uvodimo izučavnje psihologije džukaca po školama samo zato da bi znali kako da se ponašamo ako nas okruži čopor pasa lutalica!?

Shvati, mene UOPŠTE ne interesuje psihologija džukaca niti bilo koje životinje.Ja hoću (a u budućnosti i moje dete ako ga budem imao) da mogu slobodno da hodam ulicama grada bez bojazni da će me neki džukac izujedati ma kakav razlog bio; da li je zaražen beslilom, bolestan ili mu se jednostavno ne sviđam.


Isto to ne mozes znati ni za ljude.To nije razlog da ih ubijas zbog toga(ni ljude,ni dzukce).

[quote]Dark Icarus: @mrkidivx
Što te toliko traumiraju lutalice? Ljudi koji imaju problema sa lutalicama uglavnom "nadrljaju" kada naiđu na čopor landara, zato što ustuknu, krenu da idu uza zid, počnu da ih zaobilaze, izbegavaju da ih gledaju u oči... to psi naravno protumače kao znak slabosti i krenu da se prave važni, a u čoporu mogu da budu čak i opasni. E sad, nisu ljudi krivi što ne znaju psihologiju pasa (ne bih je znao ni ja da nemam pse od rođenja), ali bilo bi lepo kada bi naučili jednostavnu lekciju kako da rasteraju džukele.

Potpuno se slazem.
[ mrkidivx @ 26.04.2005. 18:57 ] @
Citat:
Isto to ne mozes znati ni za ljude.To nije razlog da ih ubijas zbog toga(ni ljude,ni dzukce).


Nije mi nikako jasno kako možeš izjednačavati ljude i životinje.

Vidiš da ubiješ čoveka-to je zločin.
Da ubiješ psa lutalicu-to NIJE zločin.

Zašto ne bi onda dodatni faktor rizika (džukce) jednostavno eliminisali?
[ Downforce @ 26.04.2005. 19:01 ] @
Citat:
mrkidivx: Nije mi nikako jasno kako možeš izjednačavati ljude i životinje.

Vidiš da ubiješ čoveka-to je zločin.
Da ubiješ psa lutalicu-to NIJE zločin.

Zašto ne bi onda dodatni faktor rizika (džukce) jednostavno eliminisali?


Da li si ikada imao psa?
[ mrkidivx @ 26.04.2005. 19:09 ] @
Pitanje je totalno irelevantno ali ću odgovoriti, ne ja lično nisam imao psa jer živim u soliteru ali sam imao česte kontakte sa njima kod rođaka.Sa dotičnim psima nikada nisam imao problema i odnosi su uvek bili prijateljski.

Ja nemam nikakvih problema sa psima koji su u dvorištu i koji imaju vlasnika, ali imam problema sa džukcima koji lutaju gradom.Jednostavno oni predstavljaju jedan ( nepotreban ) faktor rizika više.
[ Downforce @ 26.04.2005. 19:18 ] @
Citat:
mrkidivx: Pitanje je totalno irelevantno ali ću odgovoriti, ne ja lično nisam imao psa jer živim u soliteru ali sam imao česte kontakte sa njima kod rođaka.Sa dotičnim psima nikada nisam imao problema i odnosi su uvek bili prijateljski.

Ja nemam nikakvih problema sa psima koji su u dvorištu i koji imaju vlasnika, ali imam problema sa džukcima koji lutaju gradom.Jednostavno oni predstavljaju jedan ( nepotreban ) faktor rizika više.


Nabavi jednog,odgaji ga od steneta,vodi ga u setnje.Igraj se sa njim dok je mali,i gledaj kako odrasta.Probaj to da uradis i shvatices koliko gresis.
Sto se tice rizika-znas li koliko odraslih ljudi i dece gine u automobilskim nesrecama?
Da li to znaci da su i automobili nepotreban rizik?
[ vindic8or @ 26.04.2005. 19:21 ] @
ja se ceo zivot "druzim" sa lutalicama gde god da ih sretnem, a svuda ih ima.
0 (nula) puta sam imao bilo kakav problem sa njima, cak i kad laju, laju iz straha zato sto ih bije ko stigne. spustis se malo, pruzis ruku, onjusi te i izvrne se na ledja :)
psi su jednostavne zivotinje.

nema razloga panici i strahu od lutalica. mnogo su opasniji kucni psi koji nisu pravilno vaspitani ili ih kod kuce maltretiraju (na razne nacine).
[ zus @ 26.04.2005. 19:37 ] @
Slazem se vindic8or da kucni psi mogu da budu agresivni, ali i ulicni kerovi znaju da budu itekako opasni.
Kako god bilo, voleli ih mi ili ne lutalice predstavljaju veliki problem.
[ mrkidivx @ 26.04.2005. 19:45 ] @
Citat:
Sto se tice rizika-znas li koliko odraslih ljudi i dece gine u automobilskim nesrecama?


Opet, automobili su nužni-džukci ne.

I na kraju:

vindic8or, Downforce i svi koji mislite slično kao oni-moje mišljenje se neće promeniti
ono je takvo kakvo jeste i bilo bi potpuno isto i da sam imao SVOG psa, a ono glasi:

Psi lutalice ili džukci su totalno nepotreban rizik, pogotovu u gradovima.Nisu svi u mogućnosti da se odbrane od eventualnog napada niti su dužni da to čine.Pas bez kontrole vlasnika nema šta da traži na ulici!
[ BytEfLUSh @ 26.04.2005. 19:55 ] @
Živa bića nisu nužna, a predmeti, nežive stvari, alatke - jesu? Hmm...


[Ovu poruku je menjao BytEfLUSh dana 26.04.2005. u 20:57 GMT+1]
[ Dark Icarus @ 26.04.2005. 19:56 ] @
Rizik? Na čemu to baziraš? Fino, ako misliš da su rizik, daj brojke. Koliko je ljudi napadnuto od strane lutalica prošle godine... Koliko je napadnuto ove godine... kolika je frekvencija napada... Koliko je to napada godišnje po lutalici... koliko je to napada godišnje po čoveku... E, onda možemo da govorimo o rizicima.
[ Downforce @ 26.04.2005. 19:56 ] @
Citat:
mrkidivx: Opet, automobili su nužni-džukci ne.

I na kraju:

vindic8or, Downforce i svi koji mislite slično kao oni-moje mišljenje se neće promeniti
ono je takvo kakvo jeste i bilo bi potpuno isto i da sam imao SVOG psa, a ono glasi:

Psi lutalice ili džukci su totalno nepotreban rizik, pogotovu u gradovima.Nisu svi u mogućnosti da se odbrane od eventualnog napada niti su dužni da to čine.Pas bez kontrole vlasnika nema šta da traži na ulici!


Automobili nisu nuzni,a ti si uzasno sebican covek.Tebi i slicnima najteze je ziveti sa samim sobom.
[ mrkidivx @ 26.04.2005. 20:52 ] @
@BytEfLUSh

Citat:
Živa bića nisu nužna, a predmeti, nežive stvari, alatke - jesu? Hmm...


Da psi lutalice nisu nužni i šta je tu nejasno?
Da li to po tebi znači da je potpuno normano da oni šetaju gradom i predstavljaju potencionalnu opasnost?


@Dark Icarus

Pa čitaj malo novine skoro je baš bio jedan slučaj.
Nisam statističar niti me statistika interesuje ali je itekako bilo slučajeva.
Još nešto, dovoljan je i samo neprijatan osećaj kada neko ide ulicom a u susret mu ide dotični džukac ili čopor.

@Downforce

Citat:
Automobili nisu nuzni


A džukci po ulicama jesu jel?

Citat:
a ti si uzasno sebican covek


Ako je sebičluk ako želim da budem bezbedan onda da JESAM sebičan!


Citat:
Tebi i slicnima najteze je ziveti sa samim sobom


Ja sasvim lepo živim sa samim sobom a i sa ljudima oko sebe, a ti?


[ Dark Icarus @ 26.04.2005. 21:10 ] @
Citat:
mrkidivx: Nisam statističar niti me statistika interesuje ali je itekako bilo slučajeva.
Tačno. Bilo je slučajeva. I u Zoni sumraka su pisali da je bilo slučajeva da je Hitler viđan na ulici. Od tih slučajeva, koliko se desilo u Beogradu? Koliko se desilo kada je gazda dotičnog psa bio prisutan? Pre samo 500 godina bili bismo srećni da nas vuk ne pojede kada odlazimo ujutro do poljane da obavimo izvesne posliće, a sada nam odjednom zaboga smeta rizik od pitomih pasa na ulicama Beograda.
A besnilo nemoj ni da pominješ, besnilo je a) iskorenjeno iz šire okoline, b) neviđeno već decenijama u ovoj državi i c) izlečivo.

Citat:
mrkidivx: Još nešto, dovoljan je i samo neprijatan osećaj kada neko ide ulicom a u susret mu ide dotični džukac ili čopor.
Ček', ček'... zato što tebi nešto daje neprijatan osećaj mi moramo to da iskorenimo iz ovog društva? Znači li to da ljudima sa homofobijom treba da uslišimo strah tako što ćemo pobiti sve pedere i lezbejke? Ja ne branim prava džukaca, i potpuno razumem da se neki ljudi osećaju nelagodno pored pasa - ali poenta je u tome da je to iracionalan strah koji nikome ne koristi. Iracionalni strahovi se leče, ne udovoljava im se.
[ mrkidivx @ 26.04.2005. 22:30 ] @
Citat:
I u Zoni sumraka su pisali da je bilo slučajeva da je Hitler viđan na ulici


Krajnje je neukusno izrugivati se žrtvama pasa lutalica na taj način.


Citat:
Od tih slučajeva, koliko se desilo u Beogradu?


Rekoh nisam statističar a i Beograd nije jedini grad u Srbiji.


Citat:
Pre samo 500 godina bili bismo srećni da nas vuk ne pojede kada odlazimo ujutro do poljane da obavimo izvesne posliće, a sada nam odjednom zaboga smeta rizik od pitomih pasa na ulicama Beograda.


Da smeta i to ne samo na ulicama Beograda.

Citat:
A besnilo nemoj ni da pominješ, besnilo je a) iskorenjeno iz šire okoline, b) neviđeno već decenijama u ovoj državi


Siguran si?


Citat:
c) izlečivo


Uh, kako je to utešno!




Citat:
Znači li to da ljudima sa homofobijom treba da uslišimo strah tako što ćemo pobiti sve pedere i lezbejke?


Opet klasična zamena teza!


Citat:
Ja ne branim prava džukaca, i potpuno razumem da se neki ljudi osećaju nelagodno pored pasa - ali poenta je u tome da je to iracionalan strah koji nikome ne koristi. Iracionalni strahovi se leče, ne udovoljava im se.



Prvo ja nemam nikakav iracionalan strah po pitanju pasa.

Drugo ne mali broj puta sam video kako muškarci, žene i deca u širokom luku obilaze džukce ili čopor džukaca što znači da se popriličan broj ljudi ne oseća prijatno (i bezbedno) u njihovoj blizini.

Treće takođe sam vrlo često bio u prilici da vidim kako dotični džukci istrčavaju na ulicu i prepadaju bicikliste i motoriste i time im ugrožavaju bezbednost a i kompletan saobraćaj.

Četvrto u ranim jutarnjim časovima prošetaj malo ulicama pa kaži utiske.

Na kraju da te pitam nešto:
Da li si ti za to da se dotični džukci nesmetano kreću ulicama gradova?
[ zus @ 26.04.2005. 22:43 ] @
Citat:
Dark Icarus:besnilo je a) iskorenjeno iz šire okoline, b) neviđeno već decenijama u ovoj državi i c) izlečivo.


c) OK.
a) i b) nikako
[ Dark Icarus @ 26.04.2005. 22:58 ] @
Citat:
mrkidivx: Krajnje je neukusno izrugivati se žrtvama pasa lutalica na taj način.
:D E ova ti je bila dobra. Uporno promašuješ poentu: koje žrtve pasa lutalica? Pa nisu lutalice rizik po nacionalnu bezbednost! Ti slučajevi koje ti navodiš uopšte nisu indikator. Naravno da postoje opasni psi, ali pas koji luta po ulicama Beograda od rođenja (ako pogledaš pažljivije, Beograd je u osnovi teme, ja se vezujem za BG jer tu živim) nije opasan! Potpisujem! Opasni su oni psi koje su ljudi odgajali pa pustili, ili oni koji su navukli debeli razlog da se plaše ljudi - a i oni će ih pre izbegavati i napašće ih samo kada su saterani u ćošak!
Citat:
mrkidivx: ne mali broj puta sam video kako muškarci, žene i deca u širokom luku obilaze džukce ili čopor džukaca što znači da se popriličan broj ljudi ne oseća prijatno (i bezbedno) u njihovoj blizini.
Što je, naravno, deo problema.
Citat:
mrkidivx: Treće takođe sam vrlo često bio u prilici da vidim kako dotični džukci istrčavaju na ulicu i prepadaju bicikliste i motoriste i time im ugrožavaju bezbednost a i kompletan saobraćaj.
Žao mi je, moraćeš bolje od toga. Ne sećam se da su lutalice ikada izazvale saobraćajnu nesreću. Takođe, bavim se biciklizmom i do sada nisam morao da nosim toljagu sa sobom.
Citat:
mrkidivx: Četvrto u ranim jutarnjim časovima prošetaj malo ulicama pa kaži utiske.
:D Pa šetam ja često u ranim časovima, a bogami i u kasnim... kakve to veze ima?
Citat:
mrkidivx: Na kraju da te pitam nešto:
Da li si ti za to da se dotični džukci nesmetano kreću ulicama gradova?
Zašto da ne? Granted, treba da postoji služba koja će se baviti hvatanjem opasnih životinja... ali da ne bude metod "lopata u glavu svim lutalicama, pa i onoj čivavi koja me nervira". Meni lutalice ne smetaju, i dok god je tako, zašto ih ne bih pustio da žive?

btw. raspitaj se šta je zamena teza a šta je analogija.

@zus
Zaboravio sam magične reči "u urbanim sredinama". My bad. Ali kad već diskutujemo o tome, lisice su te koje nose besnilo, ne psi lutalice.
[ Downforce @ 26.04.2005. 23:43 ] @
Citat:
BytEfLUSh: Živa bića nisu nužna, a predmeti, nežive stvari, alatke - jesu? Hmm...


[Ovu poruku je menjao BytEfLUSh dana 26.04.2005. u 20:57 GMT+1]


To je upravo poenta.Tu se mrkidivx malo okliznuo.
[ mrkidivx @ 27.04.2005. 00:25 ] @
Citat:
Pa nisu lutalice rizik po nacionalnu bezbednost! Ti slučajevi koje ti navodiš uopšte nisu indikator.


Izvini a koliko slučajeva je potrebno da bi postali neki indikator?

Citat:
Naravno da postoje opasni psi, ali pas koji luta po ulicama Beograda od rođenja (ako pogledaš pažljivije, Beograd je u osnovi teme, ja se vezujem za BG jer tu živim) nije opasan! Potpisujem! Opasni su oni psi koje su ljudi odgajali pa pustili, ili oni koji su navukli debeli razlog da se plaše ljudi - a i oni će ih pre izbegavati i napašće ih samo kada su saterani u ćošak!



Da još ćemo utvrđivati genezu pasa lutalica; da li su lutalice od rođenja ili su to naknadno postali lii su napušteni-sve je to nebitno. Ti psi su na ulici i bez nadzora i tačka.Ovde se ne govori samo o Beogradu.


Citat:
Citat:

mrkidivx: ne mali broj puta sam video kako muškarci, žene i deca u širokom luku obilaze džukce ili čopor džukaca što znači da se popriličan broj ljudi ne oseća prijatno (i bezbedno) u njihovoj blizini.


Što je, naravno, deo problema


Deo problema ko?
Ljudi?
Znači hajde da lečimo ljude da se, jel te, ne plaše džukaca koji šetaju gradom!
Ma nije valjda!?
Sve za njegovo "veličanstvo" džukca na slobodi-svi ćemo da se menjamo!

Citat:
mrkidivx: Treće takođe sam vrlo često bio u prilici da vidim kako dotični džukci istrčavaju na ulicu i prepadaju bicikliste i motoriste i time im ugrožavaju bezbednost a i kompletan saobraćaj.


Žao mi je, moraćeš bolje od toga. Ne sećam se da su lutalice ikada izazvale saobraćajnu nesreću. Takođe, bavim se biciklizmom i do sada nisam morao da nosim toljagu sa sobom.




O zanimljivo!
Znači treba čekati da se dogodi nesreća pa ćemo eventualno tada preduzimati neke korake!
Super je to što se baviš biciklizmom ali ako ti nisi imao probleme ne znači i da ih drugi nisu imali.


Citat:
mrkidivx: Četvrto u ranim jutarnjim časovima prošetaj malo ulicama pa kaži utiske.


:D Pa šetam ja često u ranim časovima, a bogami i u kasnim... kakve to veze ima?


Opet dobro po tebe!
Ali vidiš ljudi JESU imali vrlo neprijatne susrete sa džukcima u vreme kada su ulice puste.


Citat:
btw. raspitaj se šta je zamena teza a šta je analogija


Potpuno ti je promašena analogija.
[ mrkidivx @ 27.04.2005. 00:30 ] @
Citat:
BytEfLUSh: Živa bića nisu nužna, a predmeti, nežive stvari, alatke - jesu? Hmm...


[Ovu poruku je menjao BytEfLUSh dana 26.04.2005. u 20:57 GMT+1]




To je upravo poenta.Tu se mrkidivx malo okliznuo.


I opet ponavljam da psi lutalice NISU nužni.
[ BytEfLUSh @ 27.04.2005. 00:48 ] @
Meni smetaju automobili. Plašim ih se. A vidim da ih i ljudi na ulici izbegavaju (samo pretrče ulicu ako im neki dolazi u susret). Hajde da ih sve uništimo!
[ mrkidivx @ 27.04.2005. 00:52 ] @
Vrlo duhovito!
[ superbaka @ 27.04.2005. 09:17 ] @
Citat:
zus: c) OK.
a) i b) nikako


mali dodatak:
a, b, c :
nikako!

i sta se vise zaje*avate? psima nije mesto na ulici!
[ mrkidivx @ 27.04.2005. 10:07 ] @
To ja uporno pokušavam da dokažem ali nekima očigledno nije jasno!
[ sinpetrovic @ 27.04.2005. 10:11 ] @
Smatram da je potrebna jedna kolicina pasa lutalica na ulicama kao sto ima i macaka lutalica i gledam na njih kao na cistace od raznih glodara koji bi preplavili gradove i prigradska naselja.

A sto se tice vlasnika koji napuste psa, ja bi njih lepo iza brave na 5 - 6 godina pa bi se i taj problem resio.

[ Dark Icarus @ 27.04.2005. 13:15 ] @
Citat:
superbaka: mali dodatak:
a, b, c :
nikako!
Čekaj, ovo me interesuje, a i trebaće mi za ispit, pa me ispravi ako negde pogrešim. Koliko ja znam (u ljudskoj medicini, to je kanda moj region) postoji vakcina za besnilo, i jedinstvena je po tome što može da se aplikuje posle dolaska u kontakt sa virusom a da opet ima vremena da pokrene imunski sistem. Period inkubacije besnila u ljudi je 6 meseci... besnilo je jedina bolest koja nelečena ima mortalitet 100%, ali zato lečena vakcinom ima mortalitet 0%. Znam cifre za SAD - godišnje 40 000 ljudi primi aštitu protiv besnila posle suspektnog izlaganja a imaju 1-2 smrtna slučaja godišnje (što su verovatno imunodeficijentni pacijenti).

Citat:
superbaka: i sta se vise zaje*avate? psima nije mesto na ulici!
E, stani sad! Ne pričamo o tome da li bismo ih makli sa ulica već da li ih treba pobiti. Pa ne bih ja populisao grad lutalicama namerno, ali ako su već tu, meni ne smetaju! Kada bismo nekako mogli da ih sve transportujemo u neku šumu i nateramo ih da tu ostanu i žive u blagostanju, to bi bilo idealno! Ima ova država i drugih problema, ljudi, nemamo mi resursa da zbrinjavamo lutalice!

@mrkidivx
Ja i dalje smatram da smo mi na vrhu lanca ishrane i da imamo pravo da radimo sa životinjama šta hoćemo. Tako da, tehnički, čovek ima pravo da pobije sve lutalice. Ja nemam nikakav legalan, pa ni moralan argument protiv potpunog iskorenjivanja pasa lutalica. Ali zašto bih to radio? Zašto bi iko to radio? Ti bi pobio toliko pasa samo zato što ti smetaju? Meni ne smetaju, a kao vlasniku psa bilo bi mi žao da ih neko pobije, ergo, protiv toga sam. Ako pogledaš moje prve postove ja sam se žestoko usprotivio protiv BB.
[ BytEfLUSh @ 27.04.2005. 13:25 ] @
Citat:
Ja i dalje smatram da smo mi na vrhu lanca ishrane

Slažem se.
Citat:
imamo pravo da radimo sa životinjama šta hoćemo

Ne slažem se. Ukoliko niko nema nameru da pojede te pse, ne bi ih trebalo ubijati. Na žalost, ne postoji zakon protiv toga (?), ali meni je malko nemoralno ubijati druge životinje samo zato što to možemo da uradimo.
[ Dark Icarus @ 27.04.2005. 13:39 ] @
Citat:
BytEfLUSh: Ne slažem se. Ukoliko niko nema nameru da pojede te pse, ne bi ih trebalo ubijati.
Bullseye! Ne bi ih trebalo ubijati. To je moja poenta. Možemo to da radimo, sa legalne (za neke možda čak i sa moralne) strane... ali ne treba to da radimo. Nema potrebe, nema opravdanja.
[ ctrl alt del @ 27.04.2005. 14:11 ] @
Zaboga, odakle vam podatak da je besnilo izlečivo? To je jedna od retkih smrtonosnih viroza i kad se bolest pojavi lekari mogu samo da se gledaju i prepišu opelo. Bolest se može sprečiti preventivnom vakcinacijom, pre same infekcije ili davanjem seruma ako se pretpostavlja ili zna da je čoveka ujela zaražena životinja ili je na drugi način inficiran. Serum je delotvoran samo ako se da dan ili dva posle infekcije, a mislim da nije apsolutna zaštita, pogotovo ako je povređen veći krvni sud, pa je virus već napravio "krug" po celom telu i došao do nervnog tkiva. Što se tiče izjave da se "već decenijama ne pojavljuje u široj okolini i što je iskorenjeno u našoj državi", pa zašto bi onda bila obavezna vakcinacija pasa i mačaka (lovačkih pasa i dva puta godišnje) i otkud vesti u novinama da se pojavljivalo u Mladenovcu, Surčinu, Sopotu - govorim samo za okolinu Beograda. Silvatično (šumsko) besnilo stalno postoji i prirodni akumulatori virusa su lisice. Samo je pitanje sticaja okolnosti kada će virus doći u naseljena mesta.
Nemam statističke podatke o ovoj temi (mogu da ih nabavim ako nekoga baš zanima), ali besnilo svakako treba uzeti kao faktor kada se govori o psima lutalicama.
Osim besnila, tu su i razne vrste glista, posebno ehinokokus. Postoje i druge zoonoze. Treba li govoriti o opasnostima za decu i kućne pse prilikom šetnji po parkovima i ulicama, kada se hoda između "minskih polja". Na kraju, ali naravno ne najmanje važno je i povremeno napadanje i povređivanje ljudi.

Moj stav je da psima (i mačkama) lutalicama nije mesto u gradu (ni u selu, ni u šumi). Svestan sam da su za njihovo postojanje odgovorni ljudi, ali ovo stanje se mora jednom preseći. Mi smo siromašna zemlja i mislim da je suludo izdvajati ogromne pare za hvatanje, sterilizaciju i ponovno puštanje na ulice, gde će se vratiti u ciklus širenja zoonoza. Nisam ni za ubijanje. Treba ih pohvatati i odvesti u neki azil, utočište, šengri la, gde bi u ograđenom prostoru dočekali prirodnu smrt. Ako se pomenuta francuska dokona penzionerka toliko brine za naše lutalice, neka izvoli da isfinansira takve azile po Srbiji ili nek ih lepo vodi u "humanu" Francusku :) Ali ne preko Italije - tamo ih JEDU. Ja sam protiv izdvajanja i dinara u ove svrhe dok god postoje problemi izbeglica, siromašnih, bolesnih, nezbrinute dece... Tek kada se reše problemi ljudi možemo priuštiti sebi da budemo "humani" prema životinjama na način na koji se to radi u EU. Eventualno bi izvor finansiranja mogao da bude neka vrsta poreza na posedovanje pasa i mačaka. Znam da će mnogi sad graknuti, al samo da se zna da sam do skoro imao psa i da ću ga uskoro opet imati, zato mi ne prepisujte etikete.

Na kraju da malo iskočim iz teme: Zašto se u ovoj zemlji ne poštuju pravila o držanju i šetanju pasa? Ne pamtim kada sam video psa sa korpom ili vlasnika koji nosi kesu da počisti za svojim ljubimcem. Tačno se zna gde se u BG mogu slobodno puštati psi bez povodnika. Umesto povodca u našim parkovima se može samo čuti dovikivanje "ne plašite se, neće..." Vlasnici ne shvataju da se neko možda plaši pasa i nije dužan da razmišlja hoće-neće. Jel treba da se dogodi još neki napad na decu kao što je bio slučaj sa dve devojčice pre par godina, mislim na Banovom brdu i kod Pejtona? Zar je problem da svaki policajac koji vidi psa bez povodca/korpe i vlasnika bez kese, izvadi tefter i napiše mandatnu kaznu 100, 500, 1000 dinara. Brzo bi se isfinansirao neki azil za lutalice.
Citat:
sinpetrovic: Smatram da je potrebna jedna kolicina pasa lutalica na ulicama kao sto ima i macaka lutalica i gledam na njih kao na cistace od raznih glodara koji bi preplavili gradove i prigradska naselja.

Mislim da je ovo pogrešno razmišljanje. Veća je potencijalna opasnost od lutalica nego realna korist od uništavanja glodara. Ne mogu se na gradove odnositi ideje o povezanosti i ravnoteži predator/plen i zauzetosti/upražnjenosti ekoloških niša kao što to važi za prirodne ekosisteme. Čovek nije stvorio ni šumu, ni lisicu, ni fazana i nema pravo da istrebi lisice zato što mu jedu fazane i kokoške. One su tu bile pre nas i njihov nestanak bi poremetio mnogo toga. Sa druge strane, čovek je stvorio i grad u kome živi, a posredno i pacova i psa lutalicu u njemu, pa ima puno pravo da odlučuje kome tu ima, a kome nema mesta.
[ mrkidivx @ 27.04.2005. 14:39 ] @
@Dark Icarus

Citat:
Ima ova država i drugih problema, ljudi, nemamo mi resursa da zbrinjavamo lutalice!


Tako da se opet vraćamo na ono najefikasnije i najjeftinije-eksterminaciju.

Citat:
Ti bi pobio toliko pasa samo zato što ti smetaju?


Ne zato što mi smetaju već zato što predstavljaju rizik.
[ Dark Icarus @ 27.04.2005. 14:47 ] @
Citat:
ctrl alt del: Zaboga, odakle vam podatak da je besnilo izlečivo? To je jedna od retkih smrtonosnih viroza i kad se bolest pojavi lekari mogu samo da se gledaju i prepišu opelo.
Kao prvo, kada se pojave simptomi bolesti onda je već kasno za bilo šta (a i to je diskutabilno), ali do pojave simptoma prođe šest meseci!!! Sasvim dovoljno da jedna zdrava doza vakcine okine imunski sistem da se aktivira i da pobije sve skotove.

Možda nisi obratio pažnju na brojke. 40 000 dobije vakcinu posle suspektnog izlaganja... recimo da je od tih 40 000 10% stvarno izloženo... umre jedno ili dvoje godišnje... 1.5/4 000 = 0.038% . Zaboga, prehlada ima veći mortalitet od ovoga!

Kao drugo, jedna od retkih smrtonosnih viroza? HIV? Poxviridae? Ebola? Marburg? Hepatitis C virus?

Citat:
ctrl alt del: Bolest se može sprečiti preventivnom vakcinacijom, pre same infekcije ili davanjem seruma ako se pretpostavlja ili zna da je čoveka ujela zaražena životinja ili je na drugi način inficiran.
Netačno. Kao što rekoh, besnilo je jedina bolest kod koje je moguće dati vakcinu posle izlaganja. Pre izlaganja se vakcinišu samo profesionalno ugrožena lica. Ovo je tzv. "postexposure prophylaxis"

Već sam pojasnio da kada sam rekao da je iskorenjena da sam mislio na ljude u gradovima. Upravo i jeste iskorenjeno vakcinacijom, a vakcinacija je obavezna da bi i dalje ostalo iskorenjeno jer je rezervoar infekcije u divljini. (verujem da si na to mislio kada si rekao "akumulator" besnila)

Citat:
ctrl alt del: tu su i razne vrste glista, posebno ehinokokus
Koji se može dobiti ako jedemo travu po kojoj se psi valjaju i... kako još? Ko dobije ehinokokus od lutalice, znači da ga je mazio ili ljubio, a onda jeo neopranih ruku... nešto mi se čini da u tu populaciju ne spadaju ljudi koji se plaše lutalica, ergo, ehinokokus nije valjano opravdanje da se lutalice pobiju.

Što se tiče kažnjavanja vlasnika pasa... evo moja pudla sa svojih jedanes' kila se šeta po gradu bez povoca i bez korpe. Ako se plašiš moje pudle, rado ću mu staviti povodac i korpu. I vezati mu oči da ti ne bi slučajno okinuo glavu kada trči po parku. (Do sada je izmasakrirao samo sedmoro dece i pojeo tri poštara...)
[ superbaka @ 27.04.2005. 14:50 ] @
da, besnilo je 100% smrtonosno za ljude... mada... prvi izuzetak je Metju Vinkler, decak kod koga je dokazano klinicko besnilo a koji je ipak preziveo... cuo sam za jos jedan slucaj ali ne znam ime... takodje postoji slucaj gde je zena obolela od besnila nakon 27 godina inkubacije! zivotinje se vakcinisu pre ujeda a ljudi nakon njega jer taj soj vakcine razvija brzo imunitet... kod zivotinja je inkubacija prosecno 14 dana a najranije 10 dana, iako se uzrocnik u salivi moze naci i posle 24h! inkubacija zna veoma da varira u zavisnosti od mesta ujeda, tj. sto je dalje od CNS-a, to je i duza inkubacija... postoje i sojevi za vakcinaciju pre ujeda kod ljudi, a kojima se vakcinise medicinsko osoblje koje radi sa tim virusom... nesto detaljnije ne znam da ti kazem jer mi je literatura u Paracinu a ja sam sad u Beogradu... pogledacu pa cu ti reci... za ovaj serum o kome prica ctrl alt del ne znam, u svakom slucaju ne ide uz vakcinu a znas i zasto... :)
[ Dark Icarus @ 27.04.2005. 15:03 ] @
Hvala u svakom slučaju! Inače, na South Carolina katedri za mikrobiologiju navode tri slučaja oporavka od kliničke forme besnila u istoriji, a CDC (Atlanta) navodi šest. Svejedno, u svim slučajevima je pacijent dobio profilaksu, pre- ili post- exposure.

Zaključak: nelečeno besnilo sigurno ubija, tu priče nema.

Serum postoji, ali je skup pa ga kod nas i nema... a nije ni potreban, zbog vakcine.
[ Dark Icarus @ 27.04.2005. 17:33 ] @
Upravo sam bio na vežbama na klinici za infektivne bolesti. Lepo sam pitao infektologe i dobio informaciju da je humano besnilo u našoj državi poslednji put zabeleženo 1974. godine.

Valjda smo time završili priču o besnilu kao elementu zbog kojeg se treba plašiti lutalica. Bar se nadam.
[ mrkidivx @ 27.04.2005. 22:30 ] @
Što nije nikakva garancija i da se ne može opet pojaviti.Osim toga besnilo nije jedina bolest koja preti od džukaca lutalica.

Na kraju da rezimiramo; ako za vlasnike pasa važi pravilo da moraju svoje pse da šetaju na povodcu, da pas mora da ima korpu na čeljustima, da svog psa mora redovno da vakciniše, zašto bi to pravilo bilo izuzetak i za pse lutalice.Oni ne ispunjavaju bukvalno ni jedan od ovih uslova i UVEK su potencionalna opasnost po okolinu.
[ Dark Icarus @ 28.04.2005. 01:42 ] @
Citat:
mrkidivx: ako za vlasnike pasa važi pravilo da moraju svoje pse da šetaju na povodcu, da pas mora da ima korpu na čeljustima, da svog psa mora redovno da vakciniše, zašto bi to pravilo bilo izuzetak i za pse lutalice.Oni ne ispunjavaju bukvalno ni jedan od ovih uslova i UVEK su potencionalna opasnost po okolinu.
U al ti je rezime! Pa naravno da ne ispunjavaju ni jedan od ovih uslova - to su psi. Ti hoćeš da pas sam ušeta u pet shop i kaže "dobar dan, ja sam lutalica, da li biste molim vas mogli da mi date jedan povodac i korpu..."?
Ako me sećanje služi, korpe su uvedene pošto se desilo par incidenata sa pit-bulovima i sličnim domaćim psima... dakle, to nisu bile lutalice, već psi namerno trenirani da budu krvoločni... a znate i sami kakav nam je sociološki presek, uvek će se naći neka usijana glava da se pravi faca sa svojim Ubicom i da ga huška na druge pse ili možda čak i ljude.

I očigledno pitanje: Kako bi jeli i ko bi ih vodio na povocu?

Citat:
mrkidivx: Što nije nikakva garancija i da se ne može opet pojaviti.
Naravno da jeste garancija, nije besnilo nestalo iz vedra neba, već zato što imamo nacionalne regulative, standarde, itd. Osim ako ne padnemo u varvarstvo usled nuklearnog rata, ne vidim zašto bi se ti standardi menjali na gore.

Citat:
mrkidivx: Osim toga besnilo nije jedina bolest koja preti od džukaca lutalica.
Jasno mi je to, ali me živo interesuje da li znaš koje su to još bolesti koje "prete".
[ mrkidivx @ 28.04.2005. 02:41 ] @
Citat:
I očigledno pitanje: Kako bi jeli i ko bi ih vodio na povocu?


Sad karikiraš valjda si shvatio poentu-jednostavno su bez ikakve kontrole.


Citat:
Naravno da jeste garancija, nije besnilo nestalo iz vedra neba, već zato što imamo nacionalne regulative, standarde, itd. Osim ako ne padnemo u varvarstvo usled nuklearnog rata, ne vidim zašto bi se ti standardi menjali na gore


Možda je tebi garancija ali ne i meni.Tako su pričali i za variolu veru da je iskorenjena pa nas iznenadi 72 (valjda).


Citat:
Jasno mi je to, ali me živo interesuje da li znaš koje su to još bolesti koje "prete


Nisam doktor ali moja majka jeste, ako te baš interesuje raspitaću se.
[ sinpetrovic @ 28.04.2005. 08:14 ] @
Citat:
mrkidivx: ako za vlasnike pasa važi pravilo da moraju svoje pse da šetaju na povodcu, da pas mora da ima korpu na čeljustima, da svog psa mora redovno da vakciniše, zašto bi to pravilo bilo izuzetak i za pse lutalice.Oni ne ispunjavaju bukvalno ni jedan od ovih uslova i UVEK su potencionalna opasnost po okolinu.


Hmmm, sta da ti kazem, ja mog psa drzim na povodcu, ali mi nepada napamet da mu stavim korpu iz jednog razloga, sta je sa onim psima i koji idu bez povodca i korpe, sta ako bi napao mog kucu, ne bi bilo sanse da se obrani.

Secam se dok je bio "stene (ovcara)" 6-7 meseci setam ga ja, a ono ide neki ogroman terijer ili rotvajler nemam pojma ni sam pored gazde bez povodca i korpe i gazda taj vice cuvaj psa!

Dakle moze povodac, korpa nikako! sve dok ne budem video da svi ti drugi veliki psi ne budu imali korpe.

E sada se mozemo vratiti i na velike lutalice, oni nazalost nece imati korpe ni povodce.
[ Dark Icarus @ 28.04.2005. 18:55 ] @
Citat:
mrkidivx: Možda je tebi garancija ali ne i meni.Tako su pričali i za variolu veru da je iskorenjena pa nas iznenadi 72 (valjda).

Ma da, to je isto. Brkaš lončiće strašno. Variola je zvanično iskorenjena tek '79. '72. kada se desila epidemija kod nas, virus je i dalje postojao na velikom broju žarišta u svetu. Zna se tačno ko je "uvezao" variolu '72. i odakle. Besnilo i dalje postoji po prirodnim rezervoarima u šumama, ali to nije bitno jer postoji vakcina. Koliko puta moram da ponovim to? Da bi se pojavila variola dovoljno je bilo da jedan čovek ode u Bagdad i da neko kine u njegovom pravcu. Da bi ti se pojavilo humano besnilo potrebno je da odeš u šumu, da te ujede besan pas, a da se ti ne javiš lekaru mesecima.
[ zus @ 28.04.2005. 19:49 ] @
>Trogodišnju Anđelu Budimir je tokom šetnje u kragujevačkim Šumaricama pretprošle nedelje napao pit-bul vlasnika Veljka Petrovića i teško je povredio. Javnost je još uvek zaprepašćena događajem i zahteva da krivci odgovaraju i da do sličnih incidenata ne dođe ponovo. Koliko smo stvarno blizu, odnosno, koliko smo daleko od otklanjanja uzroka ovakvih događaja?

Neizlečiva i smrtonosna bolest

Dodatan strah za zdravstveno stanje trogodišnje Anđele, ali i zdravlje građana Kragujevca, izazvala je potvrda da je pas koji je ujeo devojčicu bio zaražen besnilom - neizlečivom i smrtonosnom bolešću zajedničkom za sve sisare. Pravovremeno pružena pomoć sprečila je da Anđela oboli od besnila, ali opasnost postoji za ostale građane grada na Lepenici.

Prema podacima Gradskog zavoda za zaštitu zdravlja samo u Beogradu u proteklih godinu dana registovano je oko 3,500 ujeda pasa, a više od polovine povreda su naneli psi koji imaju vlasnika. Ovi podaci su donekle u suprotnosti sa mišljenjem šire javnosti da psi lutalice predstavljaju glavnu opasnost po građane, zbog čega se posle svakog napada pasa, krivica svaljuje na lutalice.


>Pojava slučajeva besnila ne iznenađuje


"Apelujemo na medije da pre nego što bilo šta objave u vezi sa besnilom informaciju provere kod nadležnih institucija, koje su, poštujući proceduru, utvrdile činjenice, da ne bi izazivali paniku kod građana", stoji u saopštenju Organizacije za poštovanje i brigu o životinjama Fakulteta veterinaske medicine - ORCA, koje je usledilo nakon pisanja dnevne štampe o pojavi besnila. "Želimo da istaknemo da je ovoliki broj pasa, kao i pojava besnila u ovakvom stepenu na našim ulicama posledica višedecenijskog pogrešnog odnosa prema ovom problemu", naglašava se u saopštenju i dodaje da "ova alarmantna situacija mora biti razlog više da se ubrzano krene u sprovođenje novog programa rešavanja ovog problema".

> Ne baš tako daleko

Poslednjih nedelja Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu proglasilo je veći broj opština zaraženim besnilom. Međutim, da se ne radi "samo o tamo nekim selima" ne potvrđuje samo slučaj Kragujevca, već i činjenica da se na spisku opština zaraženih besnilom od pre nekoliko dana našla i beogradska opština Mladenovac.



Aleksandar Ljubenović
[ Shadowed @ 28.04.2005. 21:10 ] @
Hm, prvo sam hteo da isprozivam ovog divx-a i napricam gomilu stvari al' sam odustao (em me mrzi, em nije kulturno).
Samo hocu da prokomentarisam ovo da se psi nece sami setati na povocu.
Ja video - pas ide Knez Mihajlovom, vezan mu povodac za ogrlicu, drugi kraj drzi u ustima i seta tako... samog sebe :). Nigde nisam video vlasnika (ili bar nikog ko je izgledao kao vlasnik).
[ Lazar-I @ 28.04.2005. 23:01 ] @
Da li bi smanjenjem broja pasa lutalica došlo do povećanja broja pacova?
[ zus @ 28.04.2005. 23:08 ] @
S' obzirom na povecanje broja Kineza mislim da necemo imati problema sa psima i pacovima.

[Ovu poruku je menjao zus dana 30.04.2005. u 07:56 GMT+1]
[ mrkidivx @ 29.04.2005. 00:11 ] @
Citat:
Da li bi smanjenjem broja pasa lutalica došlo do povećanja broja pacova?


Ne.
[ Dark Icarus @ 29.04.2005. 14:17 ] @
Citat:
zus: S' obzirom na povecanje broja kineza mislim da necemo imati problema sa psima i pacovima.
E, ova ti je dobra! Zamisli, mi se sve vreme prepiremo, a jedino je zus video kako će se problem sam razrešiti. Rešenje prihvatljivo za sve - i Kinezi siti, i ulice bezbednije za mrkidivx-a, i Brižit Bardo skinuta nam sa... hm... vrata.
[ Downforce @ 30.04.2005. 11:36 ] @
Ne bih da zakeram,ali sta cemo onda sa kinezima?
[ misa J. @ 30.04.2005. 13:19 ] @
http://64.233.183.104/custom?q...en&lr=lang_sr&ie=UTF-8
[ Dark Icarus @ 01.05.2005. 19:29 ] @
Citat:
Downforce: Ne bih da zakeram,ali sta cemo onda sa kinezima?
E, onda ćemo NJIMA povoce i korpe... ili možda neki azil...
[ Ivan Dimkovic @ 01.05.2005. 19:39 ] @
Citat:

zus: S' obzirom na povecanje broja kineza mislim da necemo imati problema sa psima i pacovima.


Rasizam je zeznuta stvar, a u velikom broju slucajeva baziran na neistinama - pa ipak,

http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/ch.html

Citat:

1.72 children born/woman (2005 est.)


Ne bih rekao da se broj Kineza povecava, stavise vrlo jasno se vidi da opada. Naravno, to nece pomoci eliminisanju stereotipa. Nekima ce uvek biti krivi neki "kinezi".

Cisto poredjenja radi:

USA - http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/us.html

Citat:

Total fertility rate: 2.08 children born/woman (2005 est.)


[ caboom @ 01.05.2005. 19:42 ] @
hm, zanimljivo... moram da primetim da je hrana u bloku 70 bolja i higijenskija od vecine velikosrBskih pecenjara u kojima sam se redovno trovao.
[ mrkidivx @ 01.05.2005. 20:09 ] @
Bre Ivane zar ne vidiš da se ljudi zezaju...
[ Downforce @ 01.05.2005. 23:01 ] @
Citat:
mrkidivx: Bre Ivane zar ne vidiš da se ljudi zezaju...


Istina.Samo hocu da kazem da ce nekom uvek nesto(ili neko)smetati.I da,rasizam jeste zeznuta stvar.
[ van t hoff @ 01.05.2005. 23:13 ] @
Konkretno pitanje, kako zvati sintere ako imate problema koji je telefonski broj, i da li je to moguce ?

Evo ja imam slijedeci problem. U naselju neka dijabola hrani i gaji psa ispred svoje zgrade, ne znam kako bi nazvao psa, polulutalica ? To nije problem, problem je sto je covjek dresirao psa da bude agresivan i napada ljude kad god mu je "vlasnik" u blizini, u ostalim situacijama pas je miran. Volim zivotinje i sve ovo mi se ne dopada pogotovo pomisao na ubijanje i spaljivanje psa koji nije kriv, isto mi ne pada tesko za "gazdu". U pitanju je poremecena osoba, pa sa vlasnikom nema razgovora.

Tako da mislim da mi je prakticnije da zovem sintere, nego da ubijem psa ili vlasnika kad mi napadne nekog od clanova porodice...
[ Downforce @ 02.05.2005. 14:44 ] @
Citat:
van t hoff: Konkretno pitanje, kako zvati sintere ako imate problema koji je telefonski broj, i da li je to moguce ?

Evo ja imam slijedeci problem. U naselju neka dijabola hrani i gaji psa ispred svoje zgrade, ne znam kako bi nazvao psa, polulutalica ? To nije problem, problem je sto je covjek dresirao psa da bude agresivan i napada ljude kad god mu je "vlasnik" u blizini, u ostalim situacijama pas je miran. Volim zivotinje i sve ovo mi se ne dopada pogotovo pomisao na ubijanje i spaljivanje psa koji nije kriv, isto mi ne pada tesko za "gazdu". U pitanju je poremecena osoba, pa sa vlasnikom nema razgovora.

Tako da mislim da mi je prakticnije da zovem sintere, nego da ubijem psa ili vlasnika kad mi napadne nekog od clanova porodice...


Psa ces se otarasiti uz pomoc sintera,ali kako se otarasiti ludog gazde?Pitanje za razmisljanje...
[ zus @ 02.05.2005. 15:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Rasizam je zeznuta stvar, a u velikom broju slucajeva baziran na neistinama


Ivane, napamet mi nije palo da uvredim bilo koga. Inace u Kini se zaista jedu psi i pacovi, tako da se nisam sluzio neistinama.
[ Dark Icarus @ 02.05.2005. 18:24 ] @
Citat:
Downforce: Psa ces se otarasiti uz pomoc sintera,ali kako se otarasiti ludog gazde?Pitanje za razmisljanje...
Na svu sreću, gazda nije pomenut u pismu gospoj'ce Brigite tako da nije frka i ako ga pojede mrak... Lepo se vidi da su samo psi lutalice domen njene brige, a ljude ko je(KHM, KHM!)... nešto me boli grlo... A ni psa ne smeš da se otarasiš, jer si odmah nekulturni varvarin :) .

A Ivane stvarno nije fazon da opet braniš prava drugih kultura :D , nije ovo nacionalna uzbuna niti hajka...
[ Shadowed @ 02.05.2005. 18:32 ] @
@van t hoff.
Nabavi veceg, snaznijeg i krvolocnijeg psa. I treniraj ga da bude agresivniji (po mogucstvu da agresivnost bude usmerena na tog psa i/ili vlasnika).
[ drgrozozo @ 03.05.2005. 02:21 ] @
gradski psi nemaju nikakvo mesto u lancu ishrane niti u kontroli stetocina.

naravno da je strasno ubiti nesto zivo, pogotovo tako inteligentnu zivotinju, ali kao narod i drzava mi nemamo para za vise. i psi se ne vesaju, streljaju niti deru zivi nego se uspavljuju injekcijom.

drugo je pitanje da li mi treba ne samo da drzimo lutalice nego i da oslobodimo svinje, iguane, zmije, nojeve & co. da se setkaju po gradu, a mi da ih kupamo, hranimo i vakcinisemo.

nazalost mi smo mali, takve pare nemamo, da smo pre 100nak godina na vreme usli u zagadjivanje okoline, tamanjenje flore i faune i lokalnih domorodaca sad bi smo ih mozda i imali.

a sta je stvarni problem? to sto je bb ocigledno malo zavrnula slavinu onima koji joj odavde salju slike kojekakvih uzasa, pa ce verovatno isti morati da nadju jos vece grozote ili da nadju nekog drugog da mu salju svoje radove, pa moze da nam se desi jos jedan ovakav thread sto ce da nas kosta zamaranja prstiju oko grupice bitangi.
[ mrkidivx @ 03.05.2005. 15:02 ] @
Ma bb je očigledno pomešala tablete...
[ pctel @ 03.05.2005. 17:00 ] @
Citat:
nazalost mi smo mali, takve pare nemamo, da smo pre 100nak godina na vreme usli u zagadjivanje okoline, tamanjenje flore i faune i lokalnih domorodaca sad bi smo ih mozda i imali.

Ne vredi nama da pricamo o nepravdama pre jednog ili vise vekova, sada postoje medjunarodne konvencije koje je nasa zemlja potpisala. Drugim recima, ako drzava nema para da se oslobodi pasa kako se to radi u civilizovanom svetu to ljudima ovde ne daje za pravo da pse ubijaju vilama, tojagama, snajperima i gasnim komporama. Znaci, ako imas para radis onako kako se radi, ako nemas onda to uopste ne radis. ne mogu da shvatim da ljudi ovde veruju da ce jednog dana uci u EU a da ce i dalje moci da rade sta hoce i kako hoce ako nemaju para?!
Posebno bih naglasio da ne mislim da se "zapad" prema zivotinjama ponasa humanije, cak naprotiv, "istocna" kultura, obicaji i navike su daleko prirodniji u pogledu dolaska na svet, drzanja i smrti zivotinja, ali kako mi zelimo da budemo deo "zapada" tako moramo postovati pravila i uslove koje oni pred nas postavljaju. I evo jos malo, da neko ne pomisli da smo mi srbi najgori od svih ljudskih izroda:
Citat:
sa dalmatinca izvlače iz kaveza i odvlače u uski prolaz iza jedne od tržnica u južnoj Koreji. Dok mu se oko vrata steže omča, pas od šoka čini nuždu. Metalnu šipku spojenu na generator guraju psu u usta i puste struju. Tu radnju ponavljaju nekoliko puta. Omamljenog, ali još živog psa prže let-lampom da bi spalili sve krzno. Čitav postupak traje sat vremena, a svrha mu je da životinja luči što više adrenalina (koji se izlučuje uslijed nanesene boli i šoka), tako da je u trenutku smrti njime zasićeno meso. Takvo se meso smatra snažnim afrodizijakom koji muškarcima omogućuje dugotrajne erekcije. Većina od ukupno dva milijuna pasa koji se pojedu u južnoj Koreji priprema se prženjem ili na način youngyangtang (krepka juha), a meso se prodaje za 20.000 wona po kilogramu. Dok se meso brzo kvari ako nije pohranjeno u hladnjaku, erekcija navodno traje satima.

Sto se Kineza tice, njihovim zakonom je strogo zabranjeno ubijanje pasa, ali bez obzira na zabrane u svakom otmenijem restoranu se moze dobiti psece meso.
[ Ivan Dimkovic @ 03.05.2005. 17:16 ] @
Citat:

Čitav postupak traje sat vremena, a svrha mu je da životinja luči što više adrenalina (koji se izlučuje uslijed nanesene boli i šoka), tako da je u trenutku smrti njime zasićeno meso.


Adrenalin u mesu se uopste ne smatra necim dobrim, vec toksicnim - u vecini civilizovanog sveta :-)

Btw, adrenalin je vazokonstriktor (skuplja krvne sudove) i jedino sto moze je da unisti erekciju - poznatiji je i kao hormon stresa :-) Toliko o afrodizijackoj sposobnosti istog.

Kina je velikom svojom povrsinom i dalje nerazvijena zemlja - i mitovi ocigledno prezivljavaju prost naucni fakat.
[ mrkidivx @ 03.05.2005. 17:56 ] @
@pctel

Citat:
Znaci, ako imas para radis onako kako se radi, ako nemas onda to uopste ne radis


Znači po tebi samo zato da bi zadovoljilji neke zapadnjačke (ponekad opičene) norme mi treba da pustimo džukce da slobodno šetaju ulicama jer nemamo novca da ih "humano" uklonimo?

[Ovu poruku je menjao mrkidivx dana 03.05.2005. u 18:58 GMT+1]
[ srki @ 03.05.2005. 17:58 ] @
Citat:
pctel:
Ne vredi nama da pricamo o nepravdama pre jednog ili vise vekova, sada postoje medjunarodne konvencije koje je nasa zemlja potpisala. Drugim recima, ako drzava nema para da se oslobodi pasa kako se to radi u civilizovanom svetu to ljudima ovde ne daje za pravo da pse ubijaju vilama, tojagama, snajperima i gasnim komporama. Znaci, ako imas para radis onako kako se radi, ako nemas onda to uopste ne radis. ne mogu da shvatim da ljudi ovde veruju da ce jednog dana uci u EU a da ce i dalje moci da rade sta hoce i kako hoce ako nemaju para?!


Slazem se sa pctelom. A sto se tice zapada nema potrebe da se uvek ugledamo na njega, pa ponekad je dovoljno samo da koristimo zdravu logiku pa ce nam se i nacin resavanja stvari cesto sam poklopiti sa nacinom kako se to resava na zapadu.

Takodje mislim da ne treba kretati od posledice nego od uzroka. Zasto ima mnogo pasa na ulici? Ako je zbog toga sto ih ljudi hrane to znaci da je ljudima ipak stalo do pasa na ulici (iako ja mislim da je to pogresno). Ako nije razlog to sto ih ljudi hrane nego sami nalaze glodare onda je i to dobro, zar ne? Eto da bi se odrzala prirodna ravnoteza i da bude dovoljno pasa na ulici taman toliko da mogu da se svi hrane pacovima treba lepo uvesti zakon da je zabranjeno psa hraniti na ulici. Ko hoce da ga hrani neka ga lepo prisvoji. Eto to je samo jedan moj predlog bez mnogo razmisljanja pa slobodno kazite mane ili dajte bolji predlog.

A sto se tice BB i gladne dece mislim da vam je razmisljanje zastarelo i pomalo komunisticki. Ona ima pravo da sa svojim novcem radi sta hoce. To da li je luda ili ne to nema veze. Pa i neki daju pare za obnovu Hilandara dok ima ljudi koji nemaju sta da jedu. Neki daju za hram Sv. Save a i dalje ima ljudi koji nemaju sta da jedu. Neki daju pare da odu na more dok neki nemaju sta da jedu. Neki daju pare za bioskop dok neki nemaju sta da jedu....Pa za bilo sta da date pare a da to nije neophodno uvek mozete da to kritikujete. Da li je to normalno? Naravno da ne, ljudi imaju prava da rade sa parama sta im je volja. Ako ona voli zivotinje ne znam sto odmah pominjete gladne? Pa i vi mozda mozete da se odreknete nekih stvari pa da date. I sta kada ti gladni potrose sve vase pare i pare od BB. Da li je resen neki problem? Naravno da nije, gladnih ce i dalje biti a i ti kojima smo dali hranu ce tu hranu potrositi. Da me ne shvatite pogresno, naravno da treba pomoci ljudima u nevolji ali ne treba osudjivati svakog ko potrosi pare u neke druge svrhe.

A sto se tice Orce, mislim da je dobro sto se oni zale strancima jer ipak od njih onda dobijaju pare za projekte pa unose devize u zemlju.
[ mrkidivx @ 03.05.2005. 18:02 ] @
Citat:
Ona ima pravo da sa svojim novcem radi sta hoce.


A mi opet imamo pravo da je uopšte ne zarezujemo, zar ne?
[ srki @ 03.05.2005. 18:06 ] @
Naravno, je l' sam rekao suprotno? Samo imaj na umu da i drugi imaju pravo tebe da ne zarezuju. Meni recimo nikada nisu smetali psi na ulicama i imam pravo da te ne zarezujem ali kakve to ima veze sa diskusijom, ne znam sto je to bitno?
[ pctel @ 03.05.2005. 18:17 ] @
Citat:
mrkidivx:
Znači po tebi samo zato da bi zadovoljilji neke zapadnjačke (ponekad opičene) norme mi treba da pustimo džukce da slobodno šetaju ulicama jer nemamo novca da ih "humano" uklonimo?

Grubo receno, upravo tako. Mislim da nema dileme oko toga da nemanje novca ne daje za pravo nikom da krsi zakone i povelje. Reci suprotno je isto kao reci da covek koji nema novca ima pravo da ukrade auto ako se nocu vraca kuci neosvetljenim ulicama gde bi mogao da slomi nogu ili da ima pravo da se useli u tvoj stan ako je beskucnik koji bi mogao napolju da se prehladi. Znaci, jos jednom, zna se sta se sme a sta se ne sme i imanje/nemanje novca nema nikakve veze sa tim.
[ van t hoff @ 03.05.2005. 18:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Btw, adrenalin je vazokonstriktor (skuplja krvne sudove) i jedino sto moze je da unisti erekciju - poznatiji je i kao hormon stresa :-) Toliko o afrodizijackoj sposobnosti istog.
Nije, care :), adrenalin je vazokonstriktor i vazodilatator.
Zamisli juri te tigar ili grupa skinheda, a tebe adrenalin vazokonstrikuje, trcao bi kao baba pod anestezijom. Tako ne ide.

Adrenalin vrsi vazodilataciju krvnih sudova srca i skeletnih misica. Za penis ne bih nista tvrdio, ali interesanto zvuci ;)

Pozdrav,
e one

p.s. da ne bude nista o temi, ja nikada nisam imao problema sa lutalicama, iskljucivo sa psima koji su imali vlasnike ...

p.s.s. mada ne vidim poentu u tome da ti se digne dok te jure skinhedi, opet ti nisu ti Koreanci mutavi, ne bi oni to radili hiljadama godina da ne funkcionise (flesh: mozda taj pseci adrenalin bas zbog drugacije strukture ima takvo dejstvo)

[Ovu poruku je menjao van t hoff dana 03.05.2005. u 19:28 GMT+1]
[ mrkidivx @ 03.05.2005. 18:24 ] @
@pctel

Ja nikada ne volim da generalizujem stvari, zaboga ovde se radi o životinjama.
Znači ,na primer, lav pobegne iz zoološkog vrta predstavlja rizik za sve ali niko ne sme da ga ubije jer jelte to nije humano!?
[ srki @ 03.05.2005. 18:38 ] @
Lav ce skoro sigurno nekome da ugrozi zivot za psa nije tako. Ako te pas napadne onda ga slobodno ubi sto se mene tice ako ne vidis neki drugi nacin da prezivis. Mene su u zivotu ujela dva psa i oba psa su imala vlasnika. Da li znaci da treba ici i pobiti sve pse jer moze da se neki otrgne vlasniku pa da nekoga ujede?

Mrki, moras malo da pravis razliku, ne mozes sve da strpas u isti kos (da generalizujes). Pitaj zenske osobe kada se vracaju nocu same kroz mracne ulice ili parkove da li se vise plase pasa ili ljudi? Da li to znaci da treba uvesti policijski cas za muske osobe da neko ne bi imao opasnost kada se vraca nocu kuci? Pa vecu opasnost za tvoje buduce dete predstavljaju automobili nego psi lutalice. 100 ljudi, 100 cudi, svakome nesto smeta i neko bi pobio pse, neko bi uklonio automobile sa ulica, neko bi zabranio kretanje posle 8 uvece itd..Ja bih voleo da se problem pasa lutalica resi ali nikako na taj ekstreman nacin koji ti predlazes.

Sta mislite o mom predlogu za resenje problema?

[Ovu poruku je menjao srki dana 03.05.2005. u 19:53 GMT+1]
[ mrkidivx @ 03.05.2005. 18:51 ] @
Citat:
Ako te pas napadne onda ga slobodno ubi sto se mene tice ako ne vidis neki drugi nacin da prezivis


Znači sad bi svako trebao da nosi pištolj čisto za svaki slučaj.




Citat:
Da li znaci da treba ici i pobiti sve pse jer moze da se neki otrgne vlasniku pa da nekoga ujede?


Ne, samo one bez vlasnika koji slobodno lutaju.
[ srki @ 03.05.2005. 18:55 ] @
Zasto, u cemu je razlika i jedni i drugi predstavljaju rizik? Cak mislim da psi vlasnika predstavljaju veci rizik (iz licnog iskustva).
[ mrkidivx @ 03.05.2005. 19:01 ] @
Pazi, odnos vlasnika prema svojim ljubimcima i njihovo nepoznavanje je posebna priča.Ovde je stvar u tome što imamo pse lutalice koji su bez IKAKVE kontrole.Dakle psi koji bukvalno mogu da rade šta hoće i napadnu bilo koga ako im se ćefne.
Sve je to rizik, jedan potpuno nepotreban rizik.
[ srki @ 03.05.2005. 19:08 ] @
Ali zasto i dalje prelazis preko cinjenice da psi vlasnika predstavljaju veci rizik po podacima Gradskog zavoda za zaštitu zdravlja? Zasto onda ne pobiti sve pse a ne samo lutalice? Zar ne mislis da bi trebalo da gledas po tome sta zaista predstavlja veci rizk a ne sta ima potencijal da predstavlja veci rizik? Pistolj bi pre trebalo da nosis zbog pasa vlasnika nego lutalica. Pa vecina ljudi koje znam su imali vise problema sa psima vlasnika a i tako kazu statistike. Zar nije to nepotreban rizik?
[ mrkidivx @ 03.05.2005. 19:14 ] @
Kada se zna vlasnik dotični će biti kažnjen a njegov pas, ako je neophodno, biti ubijen.

Lutalice su bez bilo kakve kontrole-mogu napasti bilo koga i bilo gde i izgubiti se.
[ Dark Icarus @ 03.05.2005. 19:14 ] @
btw. i vijagra je delimično vazokonstriktor :) Plus, činjenica je da je za erekciju zaduženiji parasimpatikus od simpatikusa (a parasimpatikus je vezan za vazodilataciju).

A i ti koreJanci su idioti najvećeg reda ako stvarno tako rade; za početak, adrenalin se sintetiše po potrebi u našem telu i razgrađuje se ako ga pojedemo; a ako i hoće da žderu adrenalin, bolje im je da izvade nadbubrežne žlezde (koje se i zovu adrenalne) i da njihov sadržaj koriste kao sos ili tako nešto.

Da li je adrenalin afrodizijak? Ne direktno, rekao bih... svakako ne u onom smislu u kojem koreJanci to rade.

@mrkidivx
Nije baš isto lav i lutalica. Jedno je ubiti stvorenje koje preti tvom opstanku ili ubiti stvorenje radi hrane. Drugo je ubiti bespomoćno stvorenje samo zato što ti imaš neki nerealan problem sa istim.

I pre nego što odgovoriš: ne, lutalice ne prete tvom opstanku...
[ mrkidivx @ 03.05.2005. 19:21 ] @
Citat:
Drugo je ubiti bespomoćno stvorenje samo zato što ti imaš neki nerealan problem sa istim.

I pre nego što odgovoriš: ne, lutalice ne prete tvom opstanku...


Hej, ako je po vama normalno da džukci šetaju gradovima i predstavljaju deo urbanog miljea OK.
Iskreno me smara ovo ubeđivanje odoh na večeru pa gledam tekmu.
[ srki @ 03.05.2005. 19:36 ] @
Mrki, mogao bi malo da se potrudis da shvatis o cemu mi pricamo. Uopste nije rasprava o tome da li je normalno da psi setaju ulicama (i sam sam rekao da shvatam da je to problem) nego je rasprava o tome na koji nacin to resiti. Ti si rekao jedan ekstreman nacin sa kojim se nikako ne slazem. Sta ja imam od toga sto ce vlasnik da bude kaznjen ako meni njegov pas odgrize prst. Da li mi to daje za pravo da zahtevam da svi psi budu ubijeni? Naravno da ne ali problem je sto ti to trazis za pse koji po statistici predstavljaju manji rizik.
[ pctel @ 03.05.2005. 20:14 ] @
Statisticki, od pusenja cigareta umire 1.000.000 puta vise ljudi nego od ujeda pasa. Za ugrozavanje zdravlja odnos je verovatno isti. I pored NEUPOREDIVO vece opasnosti koja mi preti od pusaca nego od psa lutalice, ja nemam pravo da nosim bezbol palicu i zveknem po tintari onoga koga vidim da pusi cigaretu. Znaci, bez obzira da li opasnost preti, nemamo pravo da opasnost smanjujemo na zakonski nedozvoljene nacine.
[ superbaka @ 03.05.2005. 21:47 ] @
cek bre, adrenalin i noradrenalin su vazokonstriktori i bronhodilatatori pre svega! ne vazodilatatori... a kad predju u CNS, joj lepote... culi ste za specificno umirenje koje nastaje kada se koristi efedrin? e, pa on upravo prazni depoe adrenalina u mozgu...
[ Ivan Dimkovic @ 03.05.2005. 22:02 ] @
Upravo, efedrin i pseudoefedrin sire krvne sudove (vazodilatatori), i zbog toga se koriste za sve i svasta.

Adrenalin skuplja krvne sudove (vazokonstriktor), sto je logicno - jer se time zivotinja/covek priprema za borbu i potencijalno krvarenje kao rezultat borbe... u svakom slucaju erekcija je poslednja stvar koja je u tom momentu (pripreme za borbu/same borbe) potrebna, pa adrenalin sigurno nece pomoci tu preterano :-)

Tako da Korejanci/Kinezi imaju pogresan afrodizijak koji dobijaju mucenjem jadnih zivotinja... pre bi se reklo da posle tog "afrodizijaka" mogu imati probleme.

Uzas kako zivotinje moraju da stradaju zbog necijih... suludih ideja, koje su jos i kontraproduktivne.

Koliko zivotinja treba da bude muceno zato sto nekom mentolu ne moze, sa oprostenjem, da se digne? Hvala Bogu da je moderna medicina izmislila vijagru :)
[ EagleOne @ 04.05.2005. 12:21 ] @
Pozdrav ekipi sa foruma nauka!!

Nekako sam iskopao stari mail i dobio password za es (+van't hoff se bunio sto sam iskoristio njegov user name ;)).

Da ne skerecemo skroz sa teme samo cu kartko odgovoriti, jer bi bilo glupo da ostane kako je sada, a to je pogresno.

Adrenalin jeste i vazodilatator (cak je i noradrenalin).
Zavisno od tkiva na koje deluje, sto zavisi od receptora kojima je destvo posredovano, a dalje od specificnog biohemijskog mehanizma (koji na kraju dovodi do ulaska ili izlaska Ca++ celiju), adrenalin i noradrenalin su vazokonstriktori i dilatatori.

Noradrenalin je opsti vazokonstriktor posto se uglavnom vezuje za svoje α1 receptore, ipak on je i vazodilatator kada kada se vezuje za β1 receptore na srcanom misicu.

Adrenalin ima jos sire i vaznije vazodilatatorno koje sledi po vezivanju za svoje β2 receptore siroko rasprostranjene po povrsini glatkih misica endotela arteriola i prekapilarnih sfinktera skeletnih misica. Isto dejstvo ima i na koronarne atrerije posredstvom β2 receptora (nor i adrenalin deluju sinergicno).

Znaci oba ova hormona imaju i vazodilatatorno dejstvo zavisno od adrenoreceptora za koje se vezju (vezivanje za α1 u oba slucaja dovodi do vazokonstrikcije).

Vidim da ste medicinski orijentisani, a ne verujem da je to gajton(ako sam pogodio ime) precutao.

Hteo sam jos nesto da dodam, ali palim na adu, pa "cujemo se" ;)

Pozdrav !!
[ EagleOne @ 04.05.2005. 19:19 ] @
p.s. efedrin je sinteticka supstanca ;)

Sto se tice dzukaca, ja sam licno prisustvovao akciji sterilizacije koju je finansirala fondacija BB (sve se to desavalo ispred ulaza moje zgrade:))... i sta reci, koliko je samo ljudi iz naselja donelo svoje licne kucne ljubimce, predstavljajuci ih kao lutalice, da bi dobili besplatnu sterilizaciju ...

Zatim mi se ucinilo da akcija ima smisla, jer posto u naselju ima podosta lutalica, prema kojima se ljudi inace ok odnose (generalno), proslo je prvo prolece i jesen da nije bilo stenadi po ulici.

Inace sve ovo podosta znam jer svako kuce u naselju znam po imenu, godinama su tu... znam ko je ciji potomak, kad je koji dosao na svet itd. jer su mi simpa i nikada nije bilo frke sa njima.

Sta sam poceo... izgledalo je da ima smisla, ali dzaba vec sledece godine su dosli neki novi kucici i sve iz pocetka... zakljucak akcija nije imala nekog efekta... Tuzno je gledati kako kamioni svake godine razvalce novu stenad po asfaltu, ili komsije koje ih u kesama kao nose u selo ...

Mislim da ovaj problem definitivno treba sto hitnije resiti, jer iako meni ne smetaju, ima ljudi koji se plase pasa, a znam i neke koje su napali psi.

pod 1. Treba na papir staviti cene pojedinih resenja i vreme u kojima ce se izvoditi, trajanje, zaboga pa mi cemo finansirati tu akciju, a onda mozemo da pricamo, ovako... Ali nisam za to da ih puskama poistrebimo...
[ zus @ 25.05.2005. 17:50 ] @
Danasnja vest: Gradski zavod za zaštitu zdravlja objavijo da je za godinu dana u Beogradu bilo 3500 ujeda pasa.
[ van t hoff @ 25.05.2005. 18:21 ] @
Znaci oko 10 dnevno, na milion i po stanovnika.
Mogli su da objave za koji broj su odgovorne lutalice, a za koji ne.
[ stamip_bg @ 22.11.2007. 22:53 ] @
Imam veliki problem a u vezi je zivotinje koja mi je usla u lozionicu . PACOV.
Kako ga skloniti dalje. Ima li neko ideju sa kojim pouzdanim nacinom to uraditi.
Postoji ona zujalica u koju nisam siguran a kazu da je vrsta psa TERIJER SMRT za njih.
Pokrenuo sam vrlo veliku temu i hitnu.
Mnoge to muci pa daj da to cujemo ko sta zna da se nezvanih gostiju oslobodimo
jer su zarazni.
POZDRAV SVIMA KOJI MI DOBRO MISLE.
[ LiL DeViL @ 30.11.2007. 21:54 ] @
ako pacova ima vise,ili je samo taj jedan u pitanju,slobodno pusti dva,tri terijera.U roku od 2 dana vise nece biti pacova veruj mi,provereno:)
[ KittyKat @ 01.04.2010. 02:57 ] @
Ne znam kako se odnosimo u Srbiji, diskutabilno je, ali ja bih sve ove koji iz obesti nose bunde i nekakva krzna - opelješila porezom!!

Šta će nekome bunda od krzna u ovim klimatskim uslovima?! To treba Eskimima, i treba im živo meso da prežive hladnoću... snobizam.. fuj!
I to a i jedenje živog mesa... čista perverzija.

Dakle, odvratno i muka mi je od toga. Evo zanimljivog klipa o tome (šokirajuć je i jako potresan, ne preporučujem onima sa slabim želucem), pa ako se nekome krzno posle ovoga ne zgadi, taj nije normalan:






Jadne životinje, nije mi dobro...