[ Arnold Layne @ 26.04.2005. 00:19 ] @
Ne mogu da nadjem uparene el34 cevi a da nisu 15 evra komad. Zvao sam Ei nis i oni prodaju visak koji im preostane od izvoza za stvarno male pare (vise no duplo jeftinije) ali cevi nisu uparene.

Ono sto mene zanima je da li ja mogu da uzmem cetiri neuparene cevi i onda da svaku bias-ujem kako njoj odgovara, (cetiri razlicite kontrola bias-a za cetiri cevi). Hocu li time moci da nadomestim te razlike izmedju neuparenih cevi?

Evo sheme u attachu po kojoj bih to izveo.

hvala
[ zoran @ 26.04.2005. 01:40 ] @
Savetujem ti da te cevi iz Ei negde proveriš , pre nego što bude kasno. Ne izvoze oni ništa , više ni Rumunima to ne treba.
[ Arnold Layne @ 26.04.2005. 09:03 ] @
Pa ja vidjam po stranim prodavnicama imaju skoro svuda Ei kao neku srednju klasu. Sada ne znam bas u poslednjih 2 meseca, ali pre toga sam imao kontakte sa covekom iz engleske koji ih je koristio za svoja pojacala i bio je prilicno zadovoljan.

A da li je jedina razlika izmedju neuparenih cevi taj bias koji na nju primenjujem ili ima jos nesto pa ovo moje resenje nece da radi?
[ zoran @ 26.04.2005. 14:40 ] @
ne znam tu ti ne mogu pomoći , znam da su cevi za tv bile očajne. Mada mi je sumnjivo , zašto bi bio njima problem upariti cevi kada ih oni i proizvode !i?
[ gane1 @ 26.04.2005. 20:16 ] @
JA sam dosta dugo trosio cevi iz EI i nisam primetio da su ocajne!I EI IZVOZI cevi i ima ih cak i u Japanu trenutno,tako da je ovo dezinformacija!Ei hoce da upari cevi ali tada malo vise kostaju kao sto je i receno!Ima na jednom sajtu i neki ludi amer kome je neko iz antisrpskog lobija platio da razbija EI cevi ali to treba videti samo kao patoloski slucaj!
Sto se uparivanja tice,radice to ako se svakoj cevi podesi mirna struja posebno,ali za cetiri cevi ne savetujem,a dve bi i prosle!Bice THD malo veci nego obicno ali ako je gitarsko pojacalo to nekako i pije vodu!Nije jedini problem u mirnoj struju /BIAS-u/!
Problem je u tome sto ce cev koja ima manji oprednapon lakse odnosno brze da se pobudi ,"trcace"ispred one druge i izoblicenje je najblaza pojava!Zbig razlike u pojacanju biva jedna poluperioda pojacana vise u odnosu na drugu itd...daleko bi nas odvelo nabrajanje sta se sve tu desava!Mozda da kupis malo vise tih neuparenih pa da sam nadjes najslicnije!Inace oni je prave kao 6CA7!
[ Arnold Layne @ 26.04.2005. 20:17 ] @
Koliko ja znam to je na distributeru, da li ce uparivati ili ne. Cak i u preprodaji mogu da nadjem po Nisu tone ei cevi, jeftino (el34 desetak evra, 12ax7a 5 evra...) ali nisu uparene.
[ Arnold Layne @ 26.04.2005. 20:26 ] @
A najnovija informacija iz Ei-a direktno:

proizvodnja traje dok im ne nestane materijala (cirka nedelju dana), a posle toga se najverovatnije zaustavlja na neodredjeno vreme zbog pretstojece privatizacije koja ce takodje da stoji neodredjeno vreme (kao sto to kod nas biva), a posle toga cemo videti sta ce biti.

Ono sto imaju a da nije vec naruceno za izvoz je jako mali broj cevi na lageru i ne ocekuju nista u skorijoj buducnosti.

Koji bedak. Samo se nadam da ce nesto i ispasti od te privatizacije, stvarno bi bilo lose da izgubimo takvu jednu marku.

P.S. Raspitao sam se za bias, i covek mi je objasnio da u p.p. varijanti, sa izjadnacenom mirnom strujom na svim cevima, pojacalo moze da radi bez ikakvih problema sa elektronske strane (u smislu nece crci nti ce ista pregoreti) ali u zavisnosti od AC pojacanja koje se razlikuje izmedju neuparenih cevi moze doci do drasticnih tonalnih promena (isto sto je i guja napisao).

tako da idem na varijantu plati pa se klati

hvala na pomoci
[ gane1 @ 29.04.2005. 18:27 ] @
Samo dve ce u pus pulu ce da rade solidno i neuparene,ali za cetiri komada nesto mi je tesko da verujem!Vidjao sam to u praksi i nikad se tu nije moglo govoriti o dobrom a kamoli stabilnom radu!Ja sam se skolovao na cevima pa imam dosta primera!Inace proizvodjac uparuje cevi,ja i neki moji prijatelji smo u vise navrata kupovali cevi uparene od EI!U svakom slucaju puno srece!
[ Arnold Layne @ 29.04.2005. 18:52 ] @
Zaista ne zelim sada da izgleda da ja naturam znanje ili da znam bolje od ganeta (ipak sam samo hobista pocetnik), ali ja sam ovako shvatio celu pricu: Postujem deo teksta sa www.geofex.com->Tube Amp FAQ da ne bih bez veze mlatio terminologiju.

Citat:
If you mismatch, try to get the DC current the same in both sides of the output transformer, and an imbalance in the AC gain of the tubes. The logical limit of this AC mismatching is to remove all the AC drive from one output tube , which is a technique used by at least one commercial amp maker. This effectively keeps the output transformer happy with respect to DC, and gives you a single ended output stage; this also costs you a large amount of your available output power, but, hey, we're after tone, right?


Je li u pravu ili nije?

U svakom slucaju ovo je sada vec cisto teoretski posto sam odlucio da cim prodju praznici uzmem uparene cevi. Da ne pravim sebi vise problema nego sto ih vec imam.

Pozdrav
[ zoran @ 30.04.2005. 00:08 ] @
E tačno tako. I ne Ei , nikako.
Zar ti nije sumnjivo zašto proizvođač ih ne prodaje u paru ? Oni ih proizvode , a nemaju "vremena" da ih upare. Ma ajde

vozdra________
[ Arnold Layne @ 30.04.2005. 09:24 ] @
Zorane kada si vec toliko protiv Ei, mozes li mi reci gde mogu da nadjem neku drugu marku cevi kod nas.

I ovo sto j Ei je toliko retko i tesko naci, a stvarno nisam video da kod nas neko prodaje Svetlana ili JJ Tesla cevi.

Ako znas stvarno bi mi znailo.

Mozes i na pm da mni posaljes, ako je zabranjeno reklamirati na forumu.
[ zoran @ 30.04.2005. 21:34 ] @
Našao sam ti samo EL34 ROEHRE komad 21€ , za kvalitet ti garantujem , mada sa njima ne radim.
adresa: BG/ASWO 011/3431-922 šalju poštom

vozdra________
[ Arnold Layne @ 30.04.2005. 23:13 ] @
pogledacu

hvala
[ gane1 @ 02.05.2005. 08:59 ] @
Ne razumem vezu onog posta na engleskom i originalnog pitanja!Ne treba znanje da se od pus pula napravi singl pojacalo to stoji,ali ne moghu a da ne pitam sta se dogadja za transformatorom koji NEMA procep itd...To ce svakako da svira ali KAKO!To jedino moze da se prihvati kao resenje za krajnju nuzdu!A sto se tice Ei cevi ja imam pedesetak pari 6CA7 uparenih i vrlo sam zadovoljan kako rade i koliko traju!Konacno mozes uvek da nabavis i 6L6 ako neces EL34!Ima klijenata koji traze da na cevima pise RCA ili ko zna sta vec,ali drasticne razlike u karakteristikama NISAM uocio a uveravam te da imam cime da to vidim!O trajanju mozemo da pricamo to sigurno stoji,mada je i to dosta problematicno u danasnje vreme jer sad svi imaju tehnologiju da naprave lampu!
[ zoran @ 02.05.2005. 19:49 ] @
Možda svi imaju tehnolohiju za pravljenje , ali nema više kvalitetnih komponenti.
Isto se dešava i sa katodnim cevima , koje sve manje i manje traju.
[ Arnold Layne @ 05.05.2005. 19:04 ] @
A kako bih prosao sa dva para el34 umesto sa cetiri uparene. Mislim kada vec ne mogu da nabavim kvartet, da li je moguce i izvodljivo da napravim dvojnu bias kontrolu i onda da tako resim citav problem.

Posto kazes da sa cetiri neuparene nece zvuciti nikako, a sa dve jos i moze. Pa mi se sve cini ako stavim 2 medjusobno neuparena para, tu sam negde. A parove jos i mogu da nadjem ponegde, dok mi je covek koji, valjda, preprodaje neke americke cevi ovde napricao kako se za kvartete ceka mesecima i jos kosta ko svetog petra kajgana....

Naravno onda se postavlja pitanje kako te parove rasporediti, i da li ima veze kako ih rasporedjujem...

P.S. Nije meni problem da ja nadjem el34 ili 6ca7 ili pak 6l6, vec mi je problem sto niko to (osim korato-a, koji trenutno nema nista u magacinu) ne uparuje.

Stvarno sam u skripcu, napravio sam celo prokleto pojacalo, sa sve improvizanom turret plocicom, i nebrojenim nocima petljanja sa kablovima i ko zna scim jos. A sada ne mogu sve to da probam jer odjednom niko vise ne uparuje cevi koje prodaje.

Evo i sheme izlaznog stepena, pa da mi kazes svoje misljenje...

hvala
[ Arnold Layne @ 05.05.2005. 19:09 ] @
P.S: Gane, da li ti prodajes te 6ca7 parove, ako da, ajde mi posalji cenu ma p.m.

hvala