[ MarijanKo @ 26.04.2005. 19:03 ] @
Za pocetak cu da citiram jednu poruku
"Poznato je da slike sa Canonovih aparata najbolje izgledaju na monitoru, a to posto je monitor aktivan emiter svetlosti, automatski znaci da bez pripreme izgledaju manje atraktivno u stampi na papiru koji je pasivan (samo odbija svetlost)."

E sada Pitanja?

kakva su prvo vas iskustva u obradi takvih slika..

Na sta treba da se obrati paznja i sta treba da se koriguje da bi slika koja inace na ekranu izgleda sasvim pristojno ako ne i savrseno isto tako dobro ili priblizno izgledala i na papiru....

Dakle prvo je jedna obrada slika koja od izvorne slika pravi prihvatljivu sliku na ekranu
a druga obrada je ta koja sliku priprema da u stampi bude sto bolja.

Na prvi deo se sada ne bi preterano fikusirao koliko na drugi deo.. A to je priprema za stampu.

Ja konkretno imam (pokvareni) canon A80 koji pravi poprilicno dobre slike koje na ekranu izgledaju mnogo lepo dok u stampi vec ima odstupanja. Posebno kada su tamniej slike u pitanju kao da mi stampa jos zatamnjenije na papiru.. Nikako da podesim pravi odnos osvetljenosti...

Prva pomoc mije bila da smanjim nivo boje u stampacu za jedan podeok a u nekim slucajevima sam sliku posvetljavao i do 10%... Onda sam morao da korigujem i colornu paletu sa ektana da bi u stampi bila isto takva... Prebacivanje u cmyk i korekcije i slicno..

Eto raspalite sada...
[ AMomcil @ 26.04.2005. 21:57 ] @
Prvo pitanje - gde i kako stampas? Cini mi se iz poruke da stampas na ink-jet-u?
Ako jeste, onda je bitno sta rade drajveri, sta tu koga koriguje i sredjuje.
Ako nije, vec u radnji, onda je jos gore, zavisi kakve korekcije rade i pripreme.

Na koji nacin je tvoj A80 pokvaren? Sta mu fali? Ako slike izgledaju kako treba na ekranu, ne moze nista da bude posebno pokvareno da ne valjaju samo na papiru.

Ekran i papir jesu razliciti medijumi, pre svega se odredjene boje razlicito dozivljavaju, uglavnom veoma svetle i tople sa jedne i tamne i hladne sa druge strane. Gamut (raspon boja) je takodje nesto drugaciji. Prelaz u CMYK je jos jedna stvar, mada vecina print masina danas radi u sa sRGB-om, posebno Ink-jetovi, koliko znam.
U nacelu za prebaivanje na papir treba malo jaci kontrast, cesto i vise zasicenja, takodje jace ostrenje, posebno za veca uvelicanja. Ali sve to zavisi od toga gde se i kako stampa. Neke boje mogu imati drugaciji odziv, ali je to vec stvar kalibracije i monitora i izlaznog uredjaja (stampaca).
[ tarla @ 26.04.2005. 22:52 ] @
sve je to relativno. svaki stampac ima svoje karafeke. citao sam testove u BUG-u (podavno doduse). naime testirali su laboratorije za izradu.

opale neku sliku bez uklanjanja crvenih ociju, malo losije ostrine, itd i onda odnesu da vide ko ce najbolje da popravi. u velikom broju slucajeva su se razocarali jer su ljudine samo pukle na izradu bez ikakve popravke :)
[ MarijanKo @ 27.04.2005. 03:17 ] @
e sada da dodam detalje kako bi prica imala konkretne elemente..

Kao prvo koristim stampac HP deskjet 920c koji je interesantan po jednoj cudnoj osobini
a to je da kada stampan ferlauh 4 osnovne boje C M Y i K a ferlauf ide od 0 do 100% u lineranoj gradaciji jedino se Cyan odstmapa tako da gradacija ide od 0 do nekih 75% (a prikazanan intenzitet boje isto ide od 0 do 75%) a onda odjednom Skace an 100% i tako ostaje na 100% za ceo ostatak intervala od 76% do 100%...
Cini mi se da su zbog toga sliek koje imaju ljubicastu boju previse ljubicaste. cvet koji ima nijansu ljubicaste odjednom postaje drecavo ljubicast..

recimo slike koje napravim na plazi gde prevladavaju boje peska i koze i mora i oblaka se o\dstampaju da izgledaju neverovatno lepe.. sve sto ui sebi ima nijanse smedje okera peska i kombinacija zute crvne i crne daje odlican otisak ali cim se umesa neka boja koja u sebi ima cyana pocinje belaj...

Onda slike koej na keranu izgledaju dovoljno svetle na papiru su pretamne..Iako sam na ekrnau podesio osvetljenje na najmanje..Mada u pitanju je TFT 17" monitor..

onda sto se tice granulacije.. kod povecane ISO osetljivosti ili nocnih snimaka manje ekspozicije vidljive su te granule.. kojim metodama smanjiti njihov nivo da slika buide bez shuma..

Ja recimo zbog toga pravim nocne snimke sa ekspozicijom od 15 sekundi i ISO 50 kako bi imao sto lepse slike .. ali to vbazi samo za staticne objekte..

cim je u pitnaju recimo klizaliste i pokret pocinju veliki problemi.

evo recimo kako popraviti boje na slikama koje su napravljene nocu..
ponekad su previse zute nekad previse plave.. u zavisnosti da li stavim auto za white balance. mada za nocno snimanje stavljam najcesce e sad se ne secam kako se tacno pise a ne mogu da vidim jer mi kazera ne radi (pokvarena je) cini mi se da je fluorescent... za to podeseno..


Onda neke slike imaju kako se kaze isprane boje.
kako dati punocu bojama... zivost..
paleta je nekako bledunjava.. kako je osveziti

to su neki od detalja koje bi trebnao da porpavljam na slikama...

ili najtipicniji problem. uklanjanje crvenih ociju ... primera radi 3 osobe na slici sve tri gledaju u objektivc ali jedna osoba ima neverovatno crvene oci dok drguge dve nista...

za sada toliko.

Mada najvaznije pitanje je da li postoji neki postupci koji sliku u CMYK modu sredjuju da bi ona kakva je bila na ekranu bila i takva priblizno i u stampi na pljuckavcu
[ tarla @ 27.04.2005. 12:19 ] @
opet sve je pitanje kolkko se to isplati na pljuckavcu stampati kuci. paprir + ketridzi + amortizacija stampaca,....

ja kako god preracunam ne isplati se.
osim ako neces neku domacu pornjavu :)
[ MarijanKo @ 27.04.2005. 13:51 ] @
Citat:
tarla: ja kako god preracunam ne isplati se.
osim ako neces neku domacu pornjavu :)


Zanimljivo :) onda ja nema srece pa da naletim na takvuosobu raspolozenu za :)
salim se.

Sto se tice isplativosti
isplati se... :)
Primera radi ..
Papir kosta 30 dinara na njega stanu 4 fotografije velicine 13x10 sasvim dovoljno..
kertridz kosta 1200 dinara i mozes da ostampas 100 stranica A4 e sad na amortizAciju koliko odlazi nemam pojma...
neka je 50 dinara maximalna cena za full stampu A4...
Ne znam koliko je kod drugih sto stapaju digitalne slike mada bi mogli to i ovde da napiste ali ja imam podatak da stampa A4 fotografije kosta 100 dinara.

ovako digitalno odstampana fotografija mene kosta 12 dinara komad...

Posto jako jako dugoooooo nisam nikakav film davao na razvijanje i pravio fotke ne znam ni koliko kosta razvijanje film a ni koliko kosta fotografija formata 13x10.. cm naravno.

mada mogao bi da pokazem recimo da uradim da jednu sliku odstampam.. da je onda skeniram i uporedim sa originalnom slikom..
to bi definitivno bilo dobro da odradim..

Sto i ocu u nekim od narednih postova


[Ovu poruku je menjao MarijanKo dana 05.05.2005. u 01:29 GMT+1]
[ Abdee @ 27.04.2005. 19:15 ] @
Marijane,

Stampa digitalne fotografije nije Ctrl-P vec slozen, ponekad i dug, proces koji zahteva odredjen nivo znanja... Pre svega probaj da KALIBRISES MONITOR (TFT je malo problematican kad su fotografije u pitanju, al' kad "proradi" onda je pjesma), pogledaj malo po Luminous Landscapeu tutorijale i opise programa koji se koriste za stampu na ink jetovima... Za skidanje suma se koriste alati kao sto su Neat Image i Noise Ninja ili besplatni Noiseware...

Crvene oci se javljaju cesce kod osoba sa plavim ocima i kada ne gledaju u onu crvenu lampu... To je u stvari krv... Otklanjaju se u PS, ACDSee, Picasi... Guglaj malo...
[ MarijanKo @ 27.04.2005. 20:52 ] @
eev ga stizu slike za poredjenje koje ce dati malo jasniju sliku




[ MarijanKo @ 03.05.2005. 17:13 ] @
http://luminous-landscape.com/

definitivno pogledajte ovaj sajt.
To je upravo ono sta sam trazio u ovoj temi i tamo se daju odgovori na skoro sve..
Izvinjavam se ako vec negde postoji link ka ovom sajtu..

Ako ne obavezno ga dodajte...
[ MarijanKo @ 04.05.2005. 13:44 ] @
na netu sam nasao PDF fajj knjige koja se zove

Mastering Digital Printing
od autora Harald Johnson-a

Prvo pregledavsi svih 425 stranica sam nasao odgovore na sva pitanja vezana za digitalnu stampu na ink jet stampacima.....

Fajl je velik 23 megabajta :)
Da li je dozvoljena razmena PDF fajlova?

Ne znam da li smem da citiram delove iz knjige...
Ali bi ovako rekao
Kvalitet slike odstampane na pljuckavcu zavisi od sledecih faktora.

1. Digitalna slika i njena obrada za stampu
2. Color management nonitora
3. Color management stampaca
4. Boje koje se koriste u stampacu
5. Papir za stampu

Svaki od ova 4 parametra znacajno uticu na izgled finalne fotografije..
I svaka stavka ima svoje procedure kako bi dobili zadovoljavajuci rezultat..

Ono na sta bi ja posebnbo obratio paznju je upravo izbor kombinacije Papira, color managementa i boja stampaca.. Oni najvise doprinose vernosti i kvalitetu odstampane fotografije.. Znaci nije samo dovoljno imati sliku kakvu zelimo na ekranu.. Sto donekle moze da se vidi u primeru od 4 fotografije kako su se drugacije odstampale na razlicitim papirima za razliku od slike kako su izgledale na ekranu...

Zanimljivo je da ponekad fabricke preporuke kako bi trebalo podesiti u printer setingsu ne daje uvek najbolje rezultate.

Ono sto je definitivno je da se i te kako nego isplati licno stampati svoje fotografije..
U foto radnji ce vam je doterivati po njihovom ukusu ako ce da je doteruju uopste.
Imajuci svoj papir svoj stampac i poznavajuci sta i kako podesiti stampac i kako pripremiti sliku daje odlicne rrezultate na ink jet stampacu..

Primera radi ja stampam na HP 920c stampacu i kvalitet fotorgafija je stvarno odlican ako pre toga izaberem odgovarajuci papir..
kao sto sam gore naveo srednja cena izadje da je A4 fotografija 50 dinara a 10x14 fotografija znaci 12,5 dinara. Barem mene toliko kosta.

Toliko o generalnom pristupu problema digitalne stampe na inkjet stampacima
[ MarijanKo @ 05.05.2005. 00:51 ] @
Eh da zaboravio sam da dodam ..
zavrsnu obradu fotografije...
Lakiranje .. voskiranje .. plastificiranje..
Sta god.. samo da se odstampani sloj zastiti od atmosferskih uticaja
i tako fotografiji da vecu postojanost i otpornost.

Kad smo vec kod toga da li negde u Beogradu postje radnje gde mogu da se kupe posebni sprejevi s kojima se premazuju.zasticiju fotke odstampane na ink-jet stampacima..?
Nesto kao lakovi ili fiksatori za boje. Kako li se vec to zove. A uz put da i odredjeni dodadni sjaj
[ SoSo @ 05.05.2005. 01:53 ] @
HP-ov 920c je porlicno star model. Inovacije koje susrecemo kod novijih stampaca se ne ogledaju samo u povecanju rezolucije/brizne i poboljsanju kvaliteta stampanja, vec i u koriscenju novih mastila. Tako npr. u najnovije Photosmart stampace, koji koriste PhotoRet Pro se stavljaju ketridzi sa tzv. Vivera mastilima koji omogucavaju da otisak ostane nepromenjen i preko sto godina (naravno uz koriscenje originalnog preporucenog papira). Poenta: na tvom mestu ne bi bilo lose razmisliti o kupovini novog foto-stampaca. Sto se tice zastita, mogu pomoci u odredjenim situacijama, ali na mastilo najrazornije, pored vlage, utice UV zracenje, pa ti nabrojani metodi nece biti previse od koristi.

Pozdrav!
[ Axel DPS @ 05.05.2005. 05:34 ] @
Citat:
Vivera mastilima koji omogucavaju da otisak ostane nepromenjen i preko sto godina (naravno uz koriscenje originalnog preporucenog papira).
Ovakvu prezentaciju svoijh proizvoda se nije usudio "Kodak" da objavi a ima iskustvo preko sto godina.Zvanicno dva najkvalitetnija i najskuplja tipa foto papira su "Rojal Kodak" i "Fuji Arhive"(sdrze najveci procenat srebra) a njihova garancija je 12 godina.Verovatno treba jos da rade i uce da dostignu Vivera & HP.To su price za malu decu.
[ MarijanKo @ 05.05.2005. 10:39 ] @
Da naravno u knjizi je posebno obradjena tematika otpornosti boje na UV zracenja.. Napravise ljudi posebnu nauku od toga :)... Ali ta istrazivanja bi trebale da prate i primene kompanije koje se bave pravljenjem mastila za ink jet stampace...

A sto se tice HP 920c jeste star je stampac ima mu vec dve godine ali sam ja veoma zadovoljan kvalitetom stampe plus veliki plus tog stampaca su ogromni rezervoari za mastilo ako tako mogu reci. koje vec cetvrti put dopunjavam do vrha tako da mi je cena stampe footgrafija zbog toga veoma povoljna da tako kazem.. I odstampao sam na stotine A4 kolora. ne znam tacno koliko ali ih uhaha ima :)

Ali zasto sam spomenuo premazivanje. Ne zbog UV zracenja nego zbog vlage..
jedna obicna kad vode moze da upropasti sliku. Menije znaci Vlaga neprijatelj broj 1 :)

Ako si stampam korice za cd ili dvd to niej problem jer je papir zasticen fizicki :) ili plastikom kod cd-a ili folijom kod dvd kutije. a
Ali fotografije nisu nicim zasticene osim ako ih stavim u album nakon susenja.ali obavezno nakon susenja :)jer oce da se zalepi neosusena boja za foliju ili ako stavljam sliku ispod stakla oce da se papir zalepi za staklo i to bas rtuzno izgleda :)...

mala lekcija :) Uvek sacekati da se fotografija osusi!!!!!!!!!!!! :)


Mada kad vec spominjemo matila.. pada mi na pamet
Koliko je moguce umesto originalnog mastila za HP 920c u kertridze dolijevati recimo neka novija mastila od hp-a? jesi li kompatibilna.. To bi mogao da proverim kod firmi koji se bave dopunjavanjem kertridza..
[ kameni @ 05.05.2005. 12:17 ] @
Izvinjavam se zbog ponovnog pokretanja slicne teme. Posto planiram da kupim neki stampac za izradu fotografija, pitanje je da li neko zna da li je Canon PIXMA iP4000 dobar (moze i neka druga preporuka) za ovu namenu i vidim da mu je cena negde oko 140E kod nas. Da li kod nas ima dovoljno potrosnog materijala (kertridza) za ovu seriju, i da li moze da uradi solidnu 20x30 sliku. Ne razumem se u kvalitet foto papira, pa moram ponovo da pitam koliko kosta foto papir A4 - koji je na nivou kvaliteta u foto radnjama. Takodje primetio sam da pri izradi slika 10x15 uvek mi proizvoljno odseku, gornji i donji deo slike. Pretpostavljam da je to zato sto je 15x10 slika formata 3:2, a ne 4:3 kao sto je na aparatu. Pitanje je da li je najbolje da sliku npr. 2048x1536 (3 Mp), ja u Photoshopu crop-ujem na 2048x1366 po svojoj zelji i tako odnesem u radnju da bi zadovoljile odnos 3:2.
[ damiru_2 @ 05.05.2005. 14:35 ] @
Evo jednostavne tabele za tvoje potrebe. Fotografije kropuj dole navedenim vrednostima i svaki put će ti izraditi baš takve kako si ih pripremio...

Obične fotografije, 300 dpi (piksela po inču)
9 x 13 cm ( 8,9 x 12,7 cm) - 1051 x 1500 piksela
10 x 15 cm (10,2 x 15,2 cm) - 1205 x 1795 piksela
13 x 18 cm (12,7 x 17,8 cm) - 1500 x 2102 piksela
15 x 21 cm (15,2 x 21,6 cm) - 1795 x 2551 piksela
18 x 24 cm (18,0 x 25,4 cm) - 2126 x 3000 piksela
20 x 30 cm (20,3 x 30,5 cm) - 2398 x 3602 piksela
25 x 38 cm (25,4 x 38,1 cm) - 3000 x 4500 piksela

Pozdrav
[ kameni @ 05.05.2005. 16:04 ] @
Hvala na odgovoru... Najvise mi je pomoglo da znam tacne dimenzije slika (tj. 10x15 su ustvari 10,2x15,2)... Posto bih gledao da sliku sto je moguce manje smanjim (da zadrzim vecu stranicu u originalu), onda bih sliku 1600x1200 crop-ovao u 1600x1074, tj. da se nadogradim na tvoj proracun tabela bi izgledala ovako:

9 x 13 cm ( 8,9 x 12,7 cm) - duza strana/1.427
10 x 15 cm (10,2 x 15,2 cm) - duza strana/1.490 (npr. 1600x1074, 2048x1375)
13 x 18 cm (12,7 x 17,8 cm) - duza strana/1.402
15 x 21 cm (15,2 x 21,6 cm) - duza strana/1.421
18 x 24 cm (18,0 x 25,4 cm) - duza strana/1.411
20 x 30 cm (20,3 x 30,5 cm) - duza strana/1.502
25 x 38 cm (25,4 x 38,1 cm) - duza strana/1.5

ako ne gresim, jer mozda ne odgovara svakom crop-ovanje u bas te dimenzije (koje si naveo), pa bi ovako naspram izbrane zeljene duzine ili sirine dobili drugu stranu...

Pozdrav
[ SoSo @ 05.05.2005. 17:28 ] @
Problem, je sto su mere papira prevedene iz inca u centimetre, pa su zatim zaokrugljene vrednosti na prvu decimalu, pa su se pojavile greske. 10 cm x 15 cm je u stvari 4" x 6". Obrni okreni, uvek ces doci do odnosa 2:3, odnosno 1.5. Drugo je pitanje koje formate koriste konkretne masina za izradu fotografija, u to se vec ne razumem, ali ne verujem da je npr. kraca strana istina 10.2 cm, a ne 10.16 i da je duza strana 15.2 cm, a ne 15.24cm. Sto se tice PIXMA-e IP4000, za stamapnje fotografija svaka preporuka, ali na obicnom papiru stampa nesto losije nego vecina HP-ovih stampaca. Sve u svemu, na mene je ostavila pozitivan utisak.

Citat:
Axel Digital Photo Store: Ovakvu prezentaciju svoijh proizvoda se nije usudio "Kodak" da objavi a ima iskustvo preko sto godina.Zvanicno dva najkvalitetnija i najskuplja tipa foto papira su "Rojal Kodak" i "Fuji Arhive"(sdrze najveci procenat srebra) a njihova garancija je 12 godina.Verovatno treba jos da rade i uce da dostignu Vivera & HP.To su price za malu decu.


A kakve veze ima srebro i cena papira za stampanje fotografija sa stampom na ink-jet stampacima? Sto mesamo babe i zabe? Ne iznosi samo HP "takve price za malu decu", vec i Canon i Epson (HP sam samo uzela kao primer jer sam jos uvek pod utiskom fenomenalnih otisaka koje Photosmart 8450 postize sa tim mastilima). Druga je stvar sto se to ne svidja kompanijama i pojedincima koji se profesionalno bave izradom fotografija i sto je doslo vreme da svako za par stotina evra moze da ima foto-laboratoriju u svojoj kuci, mada, mislim da ovaj thread nije mesto da o tome polemisemo.
[ tarla @ 05.05.2005. 20:39 ] @
Citat:
SoSo:
A kakve veze ima srebro i cena papira za stampanje fotografija sa stampom na ink-jet stampacima? Sto mesamo babe i zabe? Ne iznosi samo HP "takve price za malu decu", vec i Canon i Epson (HP sam samo uzela kao primer jer sam jos uvek pod utiskom fenomenalnih otisaka koje Photosmart 8450 postize sa tim mastilima). Druga je stvar sto se to ne svidja kompanijama i pojedincima koji se profesionalno bave izradom fotografija i sto je doslo vreme da svako za par stotina evra moze da ima foto-laboratoriju u svojoj kuci, mada, mislim da ovaj thread nije mesto da o tome polemisemo.


pa jesi li razmislila da se mozda foto papir pravi i od srebra izmedju ostalog. jedna cinjenica ce uvijek da stoji kako god to gledali. UVIJEK ce postojati masine koje su usko namjenjene izradi fotografija. svako ko ima skener i stampac moze da fotokopira u kuci ali obicno ide u fotokopirnicu kada imas vise od nekoliko kopija jer je brze, i lakse i kada mu bude usput. takodje svako moze da stampa knjige kuci ali je jeftinije kupiti gotovu nego hiljadu listova provlaciti kroz stampac.


ono stoj e mene iskustvo naucilo je da ove tinte kojima se dopunjavaju ketridzi ne vrijede ni 1 paru. tako da ko misli da stampa nesto MORA da kupi originale.

citao sam testove stampe fotografija i po nekim podatcima potrebno je dosta slika izvuci da bi bili u pozitivi.

kom opanci Tom i Dzeri
[ MarijanKo @ 05.05.2005. 22:41 ] @
Dokle god imam slike u digitalnom formatu ne vidim potrebu da slike stampam na skupom papiru niti da koristim novi stampac i nove kertridze..
Dobra stvar kod stampaca koji imam je kao sto sam naveo "veliki rezervoar" za mastilo sto cini stampu jeftinom rabotom..

Ako mi se vremenom slika upropasti ponovo cu da je odstampam i opet ce biti sveza i nova.. jeidnipravi problem je znaci kako pozudano uskladistiti digitalne fotografije..
Da li na DVD? da li na dva DV-a pa kad nakon periodicne provere se utvrdi da je jedan dvd necitljiv narezati novi dvd.. tako da uvek imam dva narezana dvd-a?
Ili ce mozda da se pojave neki novi mediji sa pouzdanijim skladistenjem podataka?.. Ko ce ga znati...

U svakom slucaju samo za reprezentativne fotografije bi ja birao kvalitetniji papir kvalitetniji stampac i kvalitene premaze z zastitu fotografije od atmosferskih uticaja..
za siru primenu dozvoljeni su kompromisi po pitanjuodsnosa cene i performansi.

Tako da A4 papir gloosy kod nas kosta negde oko 35 dinara. Na veliko se moze dobiti i cena ispod 30 dinara. E na tu cenu se dodaje cena stampe u zavisnosti koji je stampac u pitanju i koji je kertridz u pitanju.

Ako se za dopunjavanje kertridza placa recimo 1200 dinara a sa njima mogu da se odstampaju 100 (ovaj broj direktno zavisi od volumena rezervoara za mastilo) full kolornih A4 stranica eto cene po A4 strani.47 dinara. I ako stavimo 3 dinara za amortizaciju.. 50 dinara.

Nego ono sto mene vise interesuje je da li bi neko meni mogao da p[reporuci neki dobar inkejt pljuckavac :) formata A3 za neku razumnu cenu...

Ili mozda neki povoljan ploter za stampu velikih formata..

Postoji li neki kako se kaze entry level stampaca za tunamenu..
A3 stampu u recimo rolni sirine bar 50 cm i duzine . pa kod plotera su te duzine skoro neogranicene :) (osim valjda fizicki memorijom)

Voleo bi recimo neek sliek pejzasa i neke odlicne panoramne fotografije.. Dobijene spajanjem 6 i vise fotografija da odstampam i okacim na zid..
Koliko su tu najpovoljnije cene i kakav je kvalitet tako odstampanih fotorgafija..
[ SoSo @ 06.05.2005. 00:54 ] @
Citat:
tarla: pa jesi li razmislila da se mozda foto papir pravi i od srebra izmedju ostalog.


Nije trebalo ja da razmislim, vec je trebalo ti da procitas sta sam ja napisala.
Poenta: zasto problematiku koja je vezana za hemijske procese nastanka klasicne fotogarfije prebacivati na polje mlaznih stampaca. Te dve stvari se dijametralno razlikuju, kao i papiri koji se koriste za jednu i drugu stvar.
Da ce uvek biti onih koji nose slike "na razvijanje" - bice- kao sto ima ljudi koji jos uvek koriste crnobele filmove, ali evidentno je da dosta ljudi ipak radi slike i u domacoj radinosti...opet, to nije ovde tema.

Citat:
MarijanKo:Nego ono sto mene vise interesuje je da li bi neko meni mogao da p[reporuci neki dobar inkejt pljuckavac :) formata A3 za neku razumnu cenu...


Nije los HP-ov DeskJet 9300, mozes ocekivati slican kvalitet fotografija kao i na svom stampacu. Najveci format papira na kome on stampa je 330 x 1270 mm. Naravno ne radi se o foto-stampacu i ne treba ocekivati cuda. Pisala sam neku recenziju za njega, pa ti mogu poslati na mail ako te zanima. Sa druge strane DJ 1220 je tek nesto losiji, a jeftiniji je skoro 100 evra, ali jos jednom, to nisu foto-stampaci i ipak se kvalitet odstampanih fotografija ne moze porediti sa najnovijim osmobojnim foto-stampacima.

Pozdrav!
[ joojant200 @ 06.05.2005. 11:04 ] @
Ja sam koristio HP DJ1220 i Canon photo Glossy papir.

Za 4x6" format kako god okrenem dobijem 20%tak posto losije fotke nego u foto radnji. Takodje, bele margine su otprilike po 5 milimetara sa svake strane fotke.
Za A4 fotke ispadnu stvarno super.

Prilikom stampanja obavezno iskljucim u driverima HP gluposti (autofokus, autocolor,autocontrast...) i stavim minimize margins (ako se to ne checkira onda je margina sa jedne strane oko centimetar).
Takodje malo je zeznuto staviti 4x6 papir, posto, ako se imalo stisne sa pridrzacima, ili ostavi labav, fotka ce se odstampati krivo - ali uz malo vezbe i iskustva udje se u rutinu.

Zakljucak:
Za A4 fotke - odlicno samo napred
Za 4x6fotke - zgodno je kada ti trebaju odmah rezultati, ili nekom hitno trebaju fotografije za dokumenta ;) ili npr. dogadjaje i prezentacije na poslu stampamo na stampacu i stavljamo u album.
Za svoju kucnu upotrebu ja i dalje nosim u foto-radnju.
[ kobac66 @ 06.05.2005. 12:58 ] @
Citat:
joojant200: Za svoju kucnu upotrebu ja i dalje nosim u foto-radnju.


Takodje. Ipak ispedne bolji kvalitet a i jeftinije je.

BTW... Ima li neko preporuku za program kojim bih radio osnovne stvari oko obrade slika tipa redukcije crvenih ociju, kropovanja na odredjeni format itd?
Radim ja to u photoshopu ali je mnogo glomazan i spor.

Znaci preporuka za nesto malo, efikasno i brzo?
[ tarla @ 06.05.2005. 21:09 ] @
ja koristim gimp..
open source :)

nemam para za photoshop. sto se tice stampanja ja nosim u laboratoriju. mozda dok jos padnu cijene kvalitetnih stampaca i opreme za stampanje kuci presaltam se i na kucno.

doduse ko razvija pornjavu iz kucne radinosti samo naprijed :)
[ SoSo @ 07.05.2005. 03:17 ] @
Citat:
joojant200: Ja sam koristio HP DJ1220 i Canon photo Glossy papir.


Iskustvo mi govori da se HP-ovi i Canonovi papiri i mastila "ne vole medjusobno". Ima i razloga zasto... Sa HP-a ispadaju solidni otisci na Lexmarkovim papirima, koji su ipak jeftiniji od HP-ovih.
[ kameni @ 10.05.2005. 13:14 ] @
Ja se slazem da se slike normalno cuvaju u digitalnom formatu, ja bar pravim kopije svih slika (i dobrih i losih, da bih tokom vremena video kakve su bile nekad kakve sad, ima li napretka itd...:) na 2 DVD, za slucaj ako neki crkne...
Ali mislim da smo na ovom forumu svi dovoljno pametni da to znamo...

Medjutim volim da ponekad izradim neke slike koje mi se svidjaju, prvenstveno u A4 formatu (za sebe ili nekom na poklon)...

Od proslog posta kupio sam Canon PIXMA iP4000 stampac za 135E u radnji sa garancijom (prvenstveno zbog A4 fotografija) i stvarno sam impresioniran kvalitetom slika koje daje na punom A4 formatu (borderless printing) cak i sa slikama u 2mpix (1600x1200). Do sada sam napravio 30-ak komada, prvenstveno za testiranje, na 5 vrsta foto papira: Canon, HP i KMP od 170 do 280g, satin mat, mat, semi gloss, gloss, high gloss... i mogu reci da se kvalitet moze meriti sa kvalitetom u foto radnji, cak u nekim situacijama je mozda i bolji od vecine njih...

Izmedju ostalih 'nebitnih' (sala naravno) stvari kao sto su 2 treja, dvostrano stampanje, stampanje na CD... stampac je vrlo tih (necujan skoro) i sliku A4 formata izbaci za otprilike 1 minut.
Jos jedna stvar koja mi se izuzetno svidja, je sto kad zavrsite stampanje, zaklopite stampac, tako da on izgleda otprilike kao kvadar i nigde nije izlozen nekom spoljnom uticaju npr. prasini, sto je po meni vrlo bitno za ink-jet stampace...

Jos uvek eksperimentisem, prvenstveno zbog papira, jer jos uvek nemam iskustva da uvek iz prve ubodem setovanje za papir, nekog drugog proizvodjaca (ali dobro svaka skola se placa), mislim nisu to neke velike razlike, ali ipak mogu da se primete...
Uz njega ide izmedju ostalog i software: Canon easy print, koji omogucava u 3 klika misem (vrlo slican onom u foto radnjama), stampanje slika bilo kojih velicina, da ih rasporedi po vazoj zelji... tako da preporuceujem da prethodno obradjene slike (u npr. Photo Shop-u), stampate iz ovog software-a...
Takodje i direct print opcija lepo funkcionise, i sve u svemu mislim da je dobra investicija...

Voleo bih da cujem druga misljenja i iskustva, kao i savete prvenstveno oko vrsta papira, koji daju solidne rezultate, a nisu toliko skupi kao ovi gore nabrojani, kolike su im cene (ili koji papir je uspeo da da najbolju, najkvalitetniju sliku, da li ima jos zadovoljnih korisnika itd :)...

Hvala unapred