[ banditi @ 28.04.2005. 22:56 ] @
_Resampling? Buducnost produkcije? Kvalitet? Mane?

_Unknown-ova lektira produkcije!
Scc.
[ Ni ten ichi ryu @ 28.04.2005. 23:02 ] @
resampling?
ako pričamo o istoj stvari, resampling je sve samo ne budućnost produkcije. Nema potrebe izlagati signal nepotrebnim konverzijama ako već postoji mogućnost cele produkcije sa istom frekvencijom semplovanja.

kvaliteta nema. Prebacivanje 48khz fajla u 192khz će povećati veličinu fajla i... i ništa više :)
downsampling ima nekog smisla naravno, ako ti je finalni proizvod redbook audio cd a snimak je rađen na većoj sample rate. Zato se ja nadam da ćemo uskoro preći na bolji standard i time izbeći downsampling totalno.
[ vindic8or @ 28.04.2005. 23:06 ] @
hajde nam objasni sta si tacno mislio za pocetak.

da li na promenu sample rate (ovo sto je Ni Ten objasnio) ?

ili na mrcvarenje samplova insertima i automatizacijom, bounce, re-import i ponovno mrcvarenje efektima i editovanje?


vrlo me interesuje kako je to buducnost produkcije? :)
[ banditi @ 28.04.2005. 23:39 ] @
Jednim delom na promenu sample ratinga 22050 na 44 100 hz.
Ipak ne gubi nikakav kvalitet zvuk,zar ne?
Ja imam malih problema sa resemplovanjem nekih loop-ova,pa sam pokrenuo ovu temu,nisu mi bas sve stvari jasne.
Idem u detalje,preslusavam ploce u radiju,nadjen neki jazz loop iz 1974,snimim pesmu u SF-u,wav extensia,sample rate 44 100 hz,sve to bude ok. Kvalitet zvuka doteram,kompresujem itd... Hocu da odstranim jedan deo sempla iz pesme,npr,jednu kratku deonicu od par sekundi,isecem u Forgu i napravim kao mali loop koji se vrti i ritmicki savrseno uklapa,ne ispada,i nema greske,otvorim ga u Acid 4.0 (Sonic Foundry),kako bi ga postavio na relativno sporu bitazu,uzimam kao primer 89.000 bpm-a,otvorim i beat loop,koji se reprodukuje normalno na toj bitazi (radjen u Reason-u npr),kako bi ga spojio sa gore navedenim semplom (jazz),(svaki je otvoren u posebnom audio kanalu),u tom trenutku jazz loop postaje mnogo usporen i muzicki ne izdefinisan.Posle nekog vremena otkrio sam da je u pitanju resempling.Ranije sam taj problem pokusavao da sredim pitch bender-om,na sta on reaguje samo ubrzanjem sempla a ne sredjivanjem njegove definisanosti,kao na primer kada ga slusam u obicnom Winamp-u onako kako sam ga isekao u SF-u.
Rad Acid-a 4.0 mi se izuzetno svidja,posto ima dobar editor,i vrlo dobar je za sklapanje vec napravljenih deonica.
Komentar,pomoc,prijatelji,muzicari?

Pozz.
Unknown.
[ Ni ten ichi ryu @ 29.04.2005. 00:03 ] @
ne kvari se kvalitet fajla, samo se udvostručuje veličina.

Ono što tebi treba je recycle, da iseckaš svoje loopove i da ih pretvoriš u rex fajlove koji mogu da menjaju tempo bez promene pitch-a/boje.
[ banditi @ 29.04.2005. 00:12 ] @
RECUCLE? Propellerhead ga proizvodi?
kada budes imao vremena,pojasni mi malo detaljnije kako se javljaju ti problemi i sta je ustvari rex file? Gde se o koristi?
Pozdrav,i hvala.
Unknown.
[ vindic8or @ 29.04.2005. 01:26 ] @
hm da. usporavanje u odnosu na originalni tempo ti daje i pitch shifting.
mozes da koristis neki time stretch program koji koristi Prosoniq MPEX algoritam, sto ce ti dati do +-30% time stretch, bez promene pitcha.

ili mozes da koristis recycle, koji spada u grupu Hit Point Calculatora, koji kada ucitas neki sample pronadje sve velike promene u nivoima i podeli ceo sample na delove (splices) koji se pojedinacno playback-uju. ima i ugradjene envelope, compression i efekte. bubnjevi su ocigledni ovde posto svaki udarac inicijalno bude jako glasan. ali moze da se ucita bilo koji sample. rex fajl je krajnji fajl koji u sebi ima sve pojedinacne splices. tako da se triggeruju pojedinacno. ako previse spustis tempo u odnosu na originalni, primeti se razmak izmedju splicova inace.

resampling inace nema veze s tvojim problemom. i ne preporucujem ti da radis upsampling, ne samo sto ne dobijes nista na kvalitetu (istina, ne izgubis nista takodje), nego nepotrebno zauzimas RAM memoriju i CPU load (ako ubacis neke inserte na taj kanal).

ova tvoja izjava oko buducnosti produkcije mi i dalje nije jasna tho :-)
[ banditi @ 29.04.2005. 15:18 ] @
Mislio sam da je resempling buducnost produkcije,jer sam bio u zabludi da resemplovanjem se povecava kvalitet zvuka,ocigledno je da sam se prevario.
Pozdrav!
Unknown.
[ MARKO MAXIMUS @ 29.04.2005. 15:24 ] @
>
NOP resempling samo menja rezoluciju ali od loseg snimka nemozes dobiti
dobar ni uz puno doteravanja slicno kao sto od fotografije male velicine
(sa malim brojem pixela) nemozes da napravis super kvalitetan Wallpaper
lol :)

Poz