[ Dalibor81 @ 30.04.2005. 10:19 ] @
Imam naizmenicni prekidac koji pored dva polozaja poseduje jos jedan u kojem je sve ugaseno, i radi na principu tastera, znaci sam se vraca u neutralan polozaj. E sad: ja sam probao da izvedem nekakvu semu na kojoj bi on sa odredjenim brojem dioda mogao da menja polaritet na DC motoru, ali ne moze nikako samo sa diodama, tu fali jos nesto a mene zanima sta. Montirao sam nosac za veb-kameru na terasu do ulice, pa bih malo da se prdacim sa elektronikom i da pomeram tu kameru. Trebala bi mi sema ili pomoc u izradi iste, pa ako neko ima znanja, i volje da pomogne. Za znanje se ne brinem, samo nek je volje.
Pozdrav i hvala!!!
[ damiru_2 @ 30.04.2005. 11:12 ] @
Za to ti je potreban unakrsni prekidač, ili ako ti je lakše - dvostruki naizmenični (napravljen kao celina). Diode u ovom slučaju ne pomažu, jer je potrebno promeniti polaritet napona na samom motoru.
[ Dalibor81 @ 30.04.2005. 11:25 ] @
Znam za te prekidace, ali nemam, a pogotovo ne kao taster, treba mi nesto kao vrata od CD-ROMa, ako je moguce a jeste
[ damiru_2 @ 30.04.2005. 11:30 ] @
Jedino rešenje koje ja trenutno vidim pomoću takvog prekidača bi bilo ako dodaš jedan rele sa mirnim i radnim kontaktima (umesto unakrsnog prekidača), s tim što bi rele trebalo da bude predviđen za rad na istom naponu (objasniću kasnije zašto).
Potrebno je sa napajanja dovesti + pol na prekidač, a sa jednog njegovog kontakta odvesti + pol na mirni kontakt relea. Sa drugog kraja prekidača se odvede + pol na drugi mirni kontakt relea kao i na napajanje relea. Tada se rele uključuje i postavljenim unakrsnim vezama (oponašajući unakrsni prekidač) menja polaritet na motoru. Zato bi trebalo da rele radi na istom nazivnom naponu kao i motor.
Srednje izvode relea vežeš na motor i to je sve.
Nadam se da sam bio jasan. Ako nisam, nacrtaću ti i šemu.
Inače moglo bi se ovo rešiti i pomoću tranzistora umesto relea, ali ne znam koja je snaga motora, pad napona bi bio procentualno malo veći ako se radi o naponu od 6V a i šema bi bila malo komplikovanija.

Pozdrav.
[ JOJO847 @ 30.04.2005. 12:28 ] @
kakav motor imaš za to ?
[ Proko @ 30.04.2005. 12:36 ] @
Šema uopšte nije komplikovana, i pad napona nije ni 1,5V (ukupno, dioda + tranzistor), ako se tranzistorima obezbedi dovoljna pobuda da odu u zasićenje.
[ Dalibor81 @ 30.04.2005. 13:34 ] @
Hvala Proki za semu, motor je obican od kasetofona, mislim da ima oko 10W, to lupam. Sada cu pogledati da li imam takve tranzistore, pa ako nemam videcu za neku zamenu!
Da ne moze slucajno BF 871
Pozdrav
[ Proko @ 30.04.2005. 13:53 ] @
BF871: 300V, 50mA
Znači, ne odgovara ovoj nameni.
[ Dalibor81 @ 30.04.2005. 14:21 ] @
Kakvi su ovo? Izgledaju isto kao BD 535, ali imaju neku cudnu oznaku, da nije to to, samo po nekom "levom" standardu?

L78M05cv L78M12cv
88505 88509

i D880.
Sve su tranzistori, ali oznake?.?.?.?.?.....
[ Proko @ 30.04.2005. 14:33 ] @
LM78M05 - IC - stabilizator 5V, 0,5A
LM78M12 - IC - stabilizator 12V, 0,5A
D880=2SD880 - 60V, 3A = BD241
[ Dalibor81 @ 30.04.2005. 14:56 ] @
Koliko sam ja shvatio moze BD-535 i taj D880, u onu semo sto si mi dao, sa onima BC-xxx necu da te gnjavim, nego nikako da uparim dva jednaka za taj prekidac, sve sam spremio jos mi oni fale.
[ Dalibor81 @ 02.05.2005. 13:01 ] @
Nasao sam ovo: LA6510 i mislim da je namenjen za ovo sto meni treba, pa da li je??
[ Toskovicd @ 02.05.2005. 16:45 ] @
Ma kupi na buvljaku jednu Bugarsku roto antenu ( sa motorom ), skini antenu, i eto ti pokretnog nosača ( to se u video nadzoru zove PAN funkcija ili levo - desno ) , to ti je mala majstorska tajna prijatelju moj, a uz to dobiješ i mali đžojstik koji ti sluzi za pomeranje levo-desno.
Jeftinije garantovano od svake šeme ( plus ušteda vremena ) , uz dužno poštovanje konstruktorima.
Pozdrav.
[ Dalibor81 @ 02.05.2005. 17:39 ] @
Ma u redu je to, ali meni je zanimljivije da ja to sam uradim, samo zbog ucenja a i dosta me interesuje elektro-mehanika.
Pozdrav
[ pctel @ 02.05.2005. 21:07 ] @
Citat:
Dalibor81: nikako da uparim dva jednaka za taj prekidac, sve sam spremio jos mi oni fale.

Kod prekidacke elektronike je totalno nebitno uparivanje tranzistora, znaci ne moraju ni da lice jedan na drugi, ponasace se identicno.
Na uparivanje pazi kad se budes bavio pojacavackom tehnikom inace... sad cu da citiram mog nekadasnjeg profesora elektronike:
Citat:
Kad se tranzistori lepo ne upare, onda umesto Lepe Brene cujes Harisa Dzinovica
[ alexa_pg @ 02.05.2005. 23:04 ] @
Da bi se kasetofonski DC motor okretao po potrebi lijevo-desno, moze da se poveze kao sto je nacrtano na semi. Ne kazem da predhodna sema ne valja, cak je vrlo dobra za obrazovne svrhe, ali je ova sa manje elemenata i jednostavnija. Napon ~12V je napisan odprilike, zavisi od radnog napona motora.Isto vazi i za kondenzatore.
[ stojakovicv @ 03.05.2005. 01:16 ] @
Ako se ne varam previse ste zakomplikovali stvar. U redu sve to stoji sto se tice edukacije, al jedan obican naizmenicni prekidac sa tri polozaja (klik-klak) resava problem, naravno uz odgovarajuci izvor napajanja za motor!

Srednji polozaj prekidaca cini da motor miruje, a levi odnosno desni ga pogoni u odredjenu stranu.

[ Dalibor81 @ 03.05.2005. 09:39 ] @
Citat:
stojakovicv:
Srednji polozaj prekidaca cini da motor miruje, a levi odnosno desni ga pogoni u odredjenu stranu.

Ako ponovo procitas moj prvi post videces da prekidac i jeste takav, ali ne moze bez neke elektronike, jer kako god da se izvede neki polovi se "sudaraju" na motoru.
[ Proko @ 03.05.2005. 09:42 ] @
Citat:
alexa_pg: Da bi se kasetofonski DC motor okretao po potrebi lijevo-desno, moze da se poveze kao sto je nacrtano na semi. Ne kazem da predhodna sema ne valja, cak je vrlo dobra za obrazovne svrhe, ali je ova sa manje elemenata i jednostavnija. Napon ~12V je napisan odprilike, zavisi od radnog napona motora.Isto vazi i za kondenzatore.
Citat:
stojakovicv: Ako se ne varam previse ste zakomplikovali stvar. U redu sve to stoji sto se tice edukacije, al jedan obican naizmenicni prekidac sa tri polozaja (klik-klak) resava problem, naravno uz odgovarajuci izvor napajanja za motor!

Srednji polozaj prekidaca cini da motor miruje, a levi odnosno desni ga pogoni u odredjenu stranu.

Sve je ovo tačno, uz pretpostavku da u prvom slučaju imamo na raspolaganju naizmenični napon, a u drugom slučaju dva jednosmerna.
Ja sam (možda pogrešno) pretpostavio da se radi o samo jednom DC napajanju (naprimer baterije), i u tom slučaju nije moguće jednostavnije rešiti problem.
[ Dalibor81 @ 03.05.2005. 09:43 ] @
@alexa_pg mislim da ce ona sema da radi samo sa naizmenicnom strujom (ac), i to sa pola napona, jer ce jedna dioda propustati samo jednu poluperiodu, je li tako ili sam ja pogresio?
Hvala i pozdrav
[ pctel @ 03.05.2005. 11:27 ] @
Nisi precizirao da li imas naizmenicnih ili jednosmernih 12V, odatle dilema. sa naizmenicnim bi bilo mnogo lakse. Ako si slucajno planirao da "krades" struju od kompjutera, onda mozes iskoristiti cinjenicu da isti ima i +12V i -12V, tako da ti nikakva dodatna elektronika nece biti potrebna. Samo pazi na snagu, -12V nema ni celih 10W, pa nemoj da ga preopteretis.
[ Dalibor81 @ 03.05.2005. 12:14 ] @
Pa nije bas obavezno da napajanje bude iz kompjutera. Ono resenje sa naizmenicnom strujom mi je dosta prosto, ali bi (sto neko ovde rece edukacije) pokusao da primenim oba. Ali kod onog sa naizmenicnom mi je problem pad napona za 50%, a kod jednosmernog problem sa tranzistorima koji sam vec naveo, a ne znam koje zamene su moguce. Onaj tvoj (pctel) predlog za mesanje kondezatora mi deluje nekako previse grub, zar svaki iz BD serije moze to da uradi?
Pozdrav i hvala
[ pctel @ 03.05.2005. 13:52 ] @
Nema pada napona od 50%. Mislim da svaki BD to moze identicno da uradi.
Da ne bude zabune, BD nije kondenzator...
[ Dalibor81 @ 03.05.2005. 14:04 ] @
Ja se izvinjavam jer je moja greska, pogresno sam napisao, u pitanju je stvarno tranzistor, ali mi je tvrdnja nekako cudna! Ajde Proko (posto tebi mozda najvise verujem) reci mi da li je u ovakvim situacijama svaki tranzistor jednak, i posto nisam neki expert reci mi malo vise pod uslovom da te ne mrzi o primeni tranzistora i kako se odredjuje koji moze sta da zameni. Hvala vam unapred a posebno Proki jer mi je na svaki post dao dobar odgovor.
Pozdrav
[ Dalibor81 @ 03.05.2005. 14:07 ] @
Citat:
pctel: Nema pada napona od 50%. Mislim da svaki BD to moze identicno da uradi.
Da ne bude zabune, BD nije kondenzator...


Kako nema pada napona kada sam ja tu konstataciju naveo za semu sa diodama bez tranzistora, a koliko znam dioda propusta samo jednu poluperiodu (od moguce dve) pa je napon duplo manji.
Pozdrav
[ alexa_pg @ 03.05.2005. 14:12 ] @
@dalibor81 Tacno. Sklop sa seme radi sa naizmenicnim naponom kako je i napisano. Ti sec ako imas DC izvor, tvoj motor vezati po Prokinoj semi, a ako imas "suv trafo" onda ga vezes po ovoj drugoj. Tvoj izbor.
Sto se tice drugog dijela pitanja, da motor radi sa pola napona, ja to ne bih tako nazvao. Motor i dalje radi sa punim naponom (u ovom primjeru 12V) samo sto je u pitanju jednostrano (polutalasno) ispravljanje. Mana jednostranog ispravljaca je veliki napon brujanja (u odnosu na dvostrani), i ako sa njim napajas neki pojacavac, imaces valiki brum u zvucnicima. Zato se kod takvih sklopova (pojacala i nekih drugih uredjaja..), preporucuje dvostrano ispravljanje. Kako DC motor po tom pitanju nije mnogo zahtjevan, mozes ga napajati i iz jednostranog ispravljaca.
[ Dalibor81 @ 03.05.2005. 14:19 ] @
Koliko sam ja upucen to sto ti zoves dvostranim ispravljacem je GREC ili GRECOV MOST, sa cetiri diode i kondenzatorom, ali i dalje mi nije jasno kako moze jedna poluperioda biti jednaka sa naponom kao dve?
[ Proko @ 03.05.2005. 14:49 ] @
Jedna poluperioda JESTE sa naponom ista kao i dve, ali između postoje praznine, koje može delimično da popuni kondenzator. Za vreme te poluperide protiče dva puta veća struja, za rad motora, i za punjenje kondenzatora, koji obezbeđuje energiju za vreme druge, nepostojeće poluperiode. Od veličine kondenzatora i struje potrošnje zavisi koliko je to uspešno, odnosno koliki je "napon bruma", tj varijacije napona.
Što se tiče tranzistora u prekidačkom režimu, bitno je da on može da izdrži potrebnu struju, napon napajanja, i da bude brz, ukoliko je frekvencija uključenja i isključenja velika. Njegove linearne karakteristike u ovom slučaju nisu bitne.
Ako se žele što manji gubici na tranzistoru, poželjno je da bude sa što manjim naponom saturacije (lo sat), i ako mu se obezbedi potrebna pobuda, gubici mogu biti reda 0,1-0,15V! U ovakvom slučaju brzina mu nije jača strana, ali to nije ovde tema.
[ Dalibor81 @ 03.05.2005. 15:48 ] @
Ali zar kondenzator nece teziti da kompenzuje struju pa ce od "postojoce" poluperiode oduzeti na sebe jednu polovinu koju ce nakon opadanja te poluperiode do nule nadoknaditi strujom "iz sebe", sto opet navodi na moju tvrdnju, mada imam rezerve jer stvarno nisam strucan pa ako nisam u pravu onda nista. Sto se tice tranzistora, mislim da gubici i disipacija nisu toliki problem za ovako prosta kola koja rade na niskom naponu i sa relativno malom strujom, sta vi mislite o tome. Pod "malom" strujom podrazumevam istu <1A.
Pozdrav
[ Proko @ 03.05.2005. 18:52 ] @
Ako transformator ima dovoljno snage, on će napuniti kondenzator na maksimalnu vrednost te jedne poluperiode. Zatim sledi pražnjenje kondenzatora, čija brzina zavisi od kapaciteta i od potrošnje. Znači, moguće je sa manjom potrošnjom i velikim kapacitetom imati približno isti napon kao i kod punotalanog ispravljanja. Nedostaci su što nam treba veći kapacitet, jača dioda, pa i jači transformator za isti efekat.
Gubici na tranzistoru upravo dolaze do izražaja pri malim naponima (relativno su veći), a i pri većim strujama. Šta je veća struja, zavisi od tranzistora, ali generalno, ako je pri uključenom tranzistoru napon na njemu 2V, ili 0,1V, kada to pomnožiš sa strujom dobiješ disipaciju, odnosno snagu koja se troši na tranzistoru, a to nije svejedno.
[ stojakovicv @ 03.05.2005. 22:54 ] @
Evo kad sam morao da crtam i prekidac!

Idi u najblizu radnjju za elektroniku i trazi klik klak prekidac sa tri polozaja. Radi lakse montaze uzmi onaj koji se montira tako sto se samo izbusi jedna rupa fi 5mm i kroz nju se provuce vrh prekidaca, odnosno polugica.
Ta polugica kad je u srednjem polozaju, prekidac ne daje nikakav izlaz, a ako je pomeris leo ili desno , dobijes polaritete napona razlicite.
Ne znam kako si povezao taj tvoj prekidac, al ocigledno je da nisi dobro ili povezao , ili nisi dobro izmerio sta se desava sa kontaktima, koji se sa kojim spaja kad ti kliknes na njega.

Na slici koju sam nacrtao mislim da je sve jasno i da ce svi razumeti o cemu se radi.

Srednji izvodi na prekidacu su ti sa napajanja, a krajnji idu ka motoru. naravno, krajnje mozes vezati u dva zajednicka cvora pa onda vodis samo dve zice do motora, nisam to nacrtao , a mrzi me da sada prepravljam.

[ damiru_2 @ 03.05.2005. 23:06 ] @
Samo što se taj prekidač ne zove "naizmenični". Budi tako ljubazan i pogledaj sve poruke vezane za ovo pitanje, biće ti mnogo toga jasnije.
Već sam mu ponudio takvo rešenje, ali Proko je dao mnogo bolji primer.

Pozdrav
[ Dalibor81 @ 04.05.2005. 09:35 ] @
Probao sam oba resenja, Prokino je bez mana, ali je slozenije, a ovo sa AC strujom, dve diode, dva kondenzatora i prekidacem je solidno, samo se iz meni jos ne poznatih razloga motor previse zagreva, ali u ovom konkretnom slucaju to nije toliko bitno jer radi dosta kratko (samo dok pomeri kameru). Da nije uzrok pregrevanju lose filtrirana struja, i kako bi se resio taj nedostatak?
Hvala i pozdrav
[ pctel @ 04.05.2005. 14:25 ] @
Pre ce biti previsok AC napon. Za 12V DC treba ti ~9V AC, a ~12V AC daje oko 16V DC.
Proko, ti mu ovo potvrdi, svi znamo da si ti pronalazac od poverenja, drugacije nece poverovati.
[ Dalibor81 @ 04.05.2005. 15:18 ] @
Citat:
pctel: drugacije nece poverovati.


A zasto ne bih poverovao??!!??
Iako mi je logicnije da iza diode napon opada, ali sve je moguce, dobro ne bas sve ali....
Sacekajmo Proku
[ Proko @ 04.05.2005. 17:32 ] @
To baš i nije neki izazov da vam pišem o najosnovnijim stvarima elektrotehnike.
Pad napona na silicijumskoj diodi je nominalno 0,7V, dok pri većoj struji može biti i preko 1V. Ali, naizmenični napon 12V ima max. amplitudu 16,92V, što znači da posle diode imamo 16V. Prilikom većeg opterećenja (potrošnje) taj napon se smanji, ali ne zbog diode, već zbog transformatora i padova napona između dve poluperiode. Ako bi transformator bio mnogo jači, i kondenzatori mnogo veći, ne bi bilo bitnog smanjenja napona.
DC motoru ne smeta loše filtriran napon i ne greje se zbog toga, već zbog većeg napona. Pošto se radi o kratkotrajnim uključenjima, to ne predstavlja nikakav problem.
Inače, motori za kasetofone su obično 6, 9 i 12V, i imaju u sebi elektronski regulator brzine, koji ne trpi promenu polariteta. Kada se on odstrani, ostaje nam motor čiji je radni napon obično za trećinu manji. Izuzetak su stari motori, koji imaju centrifugalni regulator, i tu može da se menja polaritet.