[ ImPlant @ 03.07.2002. 18:27 ] @
ne znam da li sam na pravom mestu [temi] ali me interesuje sledece:

da li je neko od vas radio nesto sa berzama na net-u i kakvi su mu utisci?
koliko se moze verovati nekoj firmi na netu?
kako da proverim neku firmu [da li je registrovana i gde itd...]
...
sta je sve potrebno da znam o nekoj firmi pre nego sto pocnem da saradjujem sa njom tj bre nego sto se odlucim da brebacim moj novac na njihov racun?

takodje vas molim da dodate bilo sta sto mislite da je bitno

HVALA

.
[ ventura @ 03.07.2002. 19:24 ] @
Imas neka pogresna shvatanja te vrste poslovanja, i koliko vidim neke stvari ti nisu bas najjasnije.


Sta je berza? Berza je mesto na kome se prodaju i kupuju akcije. Svaka berza je koncentrisana na odredjenu 'oblast' poslovanja, tako npr NASDAQ (Koji je nastao spajanjem NASD i AMEX) listuej tech kompanije, dok je recimo NYSE staromodan i on vise voli 'old school' kompanije. Ali svakako to ne znaci da na NYSE nema neka tech firma, i vice versa.

Berza je jedna veoma komplikovana stvar. Berzu u sustini cine ljudi i nije je tako lako napraviti, odnosno ne moze svako da napravi berzu i da ona radi...

Recimo NYSE je berza stara vise stotina godina i pitanje poverenja tu ne postoji.

Ja ne razumem tvoj problem ali u principu shvatam sustinu tvog pitanja, iako je sve nakaradno postavljeno i pobrkano.

Recimo da ti sada imas u steku $100,000 i hoces da ih ulozis u neku kompaniju.

Prva stvar koju treba uradis jeste da otvoris racun u nekoj brokersoj kuci (Salomon Smith, Datek, Goldman Sach...), ja sa Datekom imam dosta iskustva i oni su mi se pokazali najbolji bilo u fillovanju ordera, bilo u order executionu... Ali na Dateku fali jedna stvar, a to je 'personality'. Ti recimo kad imas account kod Goldman Sach, ti imas svog licnog brokera, sa kojim se savetujes, razgovaras, itd.. A na Dateku imas kompjuterki ekran ispred sebe, i prepusten si sam sebi.

Posto vidim da nemas iskustva, preporucio bih ti da otvoris racun u nekoj poznatoj brokerskoj kuci, i da njima prepustis brigu o svom novcu, koji oni investiraju u svoje projekte (Financiranje IPO-a recimo), ili svoje mutual fundove. Ti tu mozes da biras recimo dali hoces opciju IPO, ili hoces neke riznicnije ili manje rizicnije mutual fundove.

Returnovi (kamate) u danasnje vreme su skroz pobrkani. 1999-2000, kamate od po 65%-150% godisnje, nisu bile neuobicajane, danas medjutim se cifra krece oko 5%-10% za dobarl ow risk mutual fund, pa do 20% za neki rizicnij mutual fund.

Jedna stvar koju moras da utuvis sebi u glavu pre nego sto igde das novac je: "NIKO NE GARANTUJE DOBITKE. I NIKO NE GARANTUJE DA TI DO KRAJA GODINE NECES IZGUBITI SVE STO SI STAVIO, ILI UDVOSTRUCITI NOVAC" u tome je cela poenta berze, i zato se broker bira prema iskustvu i radnoj istoriji.

Posto nisi iskusan investitor, i vidim da nemozes da sagledas sve akpekte i rizike, ne bih ti nikako preporucio investiranje u samo jednu kompaniju, pogotov ne zbog toga sto se neiskusni investori oslanjaju na manje vise ovisne analiticare i njihove analize, pa se i desavaju stvari koje se desavaju (ENRON, WorldCom...). Dakle sve radi na principu 'u se i u svoje kljuse...'

Ja nemogu da ti dam nikakav savet u sta da investiras (nelegalno je), ali mogu ti reci kako bi ja postupio, ali za to mi treba celokupan tvoj profil.
Znaci:
-sa koliko novca raspolazes
-na koji vremenski period radis investiciju

-sta ocekujes od investicije
-koliki return
-koliki rizik si spreman da podneses
-dali zahtevas konstantan priliv novca, ili bi mogao da istrpis padove koji mogu da traju 1 mesec, 1 godinu, pa i 5 godina.. ali to je sve u zavisnosti na koliko vremena radis investiciju
-kolika su tvoja primanja, dali imas stalni radni odnos (ovo je da bi se utvrdilo dali ti finansijski mozes da izdrzis eventuelni pad)
- ...

Ovo su sve neka uobicajena pitanja koje ce da te i pitaju prilikom otvaranja racuna, a sve da sto bolje prilagode tvoje investicije tvojim licnim potrebama.
[ ImPlant @ 03.07.2002. 22:39 ] @
ja se izvinjavam sto sam bio nejasan ali mislio sam na "Currency Trading" tj na berze tog tipa [i to su valjda berze samo sto trguju samo sa novcem]
konkretno me interesuje foreign exchange preko http://www.oanda.com
[ ventura @ 04.07.2002. 04:05 ] @
Mislis na FOREX...

E tu je vec komplikovano... Iako je teoretski na money exchangeovima rizik manji, tu najlakse izgubis pare...

Cela fora je u tome sto te puste da sa $500 kontrolises ticked od $100,000 ... tako da kad imas recimo $1000 na racunu, ti kupis $200,000 i onda te move lagano ocisti... Tu se svi zalete i svi padnu na tome... Cela fora je da se nikada ne kreditujes vise od 2x ...

Mislim nece tebe nijedna firma prevariti i uzeti ti novac, ali ima gomila firmi koje imaju svoje polise, i sta znam... Kod nekih lakse mozes izgubiti novac a kod drugih teze... Dovoljno je recimo da te ne updatuju na vreme sa kvotama...
[ Shadowed @ 04.07.2002. 15:15 ] @
Mislim da je njemu najveci problem situacija kad on posalje njima pare na racun, napravi account i nista se ne dogodi - jednostavno kazu nismo dobili pare. Mislim, pogledao sam malo taj sajt (a i da nisam lako bi se doslo do takvog zakljucka) i zakljucio da skoro svako moze da napravi sajt na kome kaze "Ej, mi imamo promet od 15*10^11$, mi cemo ti davati informacije, mi ovo, mi ono..." i da napravi (ili plati nekome za to) igru u Javi i onda pokupi novac od manje ili vise naivnih ljudi. I mene takodje interesuje kako biti siguran sto se takvih stvari tice (i koliko se moze biti siguran)...
[ ventura @ 04.07.2002. 15:44 ] @
Nisam gledao sajt te firme... Ali sto se tice FOREXA mogu da preporucim firmu preko koej sam ja radio http://www.globalforex.com/

Novac iz Jugoslavije ti nemozes da posaljes u svakom slucaju... Treba ti novac na racunu u inostranstvu da bi uradio SWIFT... Ali opet ja tu nevidim rizik, jer ne moze neko da ti uzme novac a da u nemozes nista... Kad ti posaljes SWIFT, ti imas potvrdu o tome..A taj novac treba da legne na necij racun, i neko mora da ga podigne... ostalom, ako ne dobijes to za sta si poslao novac, samo podneses tuzbu i prilozis kopiju SWIFTa...
[ Shadowed @ 04.07.2002. 16:44 ] @
Sad postajem sve vise zainteresovan za ovo. Kako bih ja kao neko ko zivi u YU i nema mnogo mogucnosti za putovanja u inostranstvo (a ni poznanika odande) mogao da otvrim neki racun i gde (sta preporucujes).
Napomena: nemam bas neku preveliku lovu koju bih investirao za FOREX ~500$.

Uostalom, posto vidim (iz ovog i drugih postova) da dosta poznajes temu, mozda bi bilo dobro da napises nesto opsirnije o sistemu uopste (kako do racuna u inostranoj banci, kakav je njihov odnos sa nasim bankama, vrste racuna, nacini za transfer novca i sl.).
Mislim da bi ovo veoma zanimalo dosta ljudi a mnogi odavde neznaju skoro nista (ili nista) o tome.
Hvala u svakom slucaju i ovo do sad e verovatno dosta znacilo meni a verujem i ImPlantu.
[ ventura @ 04.07.2002. 17:33 ] @
Sa $500 bih ti preporucio takovani MiniFOREX... cela fora je u velicini tiketa... Recimo u MiniFOREX-u ti sa $50 kontrolises $10,000, naravno i tu moze da se zaradi kao i na pravom forexu, samo sto su cifre manje srazmerno, a i taj MiniFOREX je vise za ucenje...

Sto se tice transfera novca, to ja mogu da ti odradim sa svog racuna u USA, a ti mene da isplatis ovde u Beogradu... Naravno u tom slucaju ti snosis troskove SWIFTa... sto en bi trebalo da bude vise od $50...

Link: http://www.globalforex.com/mini/

[ Malcolm @ 09.07.2002. 15:03 ] @
Ventura, ako bi mogao malo vise da napises o poslovanjima preko neta, negde u septembru planiram da izbacim magazin ... voleo bih ako bi napisao par tema vezanih za poslovanje preko neta ... koje bih uz tvoju dozvolu stavio u magazin!
[ Miroslav Mitrovic @ 09.07.2002. 21:34 ] @
Pa malo o tim forama na berzi.Recimo ja nemam pojma ni kako funkcionise berza ( u smislu kupovine kako se radi preko neta) a zanima me.Pa ako si rasolozen napisi malo o tome!
[ ventura @ 09.07.2002. 22:33 ] @
Berza


Akcije
U poslednjih par godina, za vreme sve vece ekspanzije Interneta i propratnih tehnologija, termin berza se sve cesce spominje u nasim zivotima. Tekst koji sledi, ima nameru da malo rasvetli i objasni taj pojam, kao i nacin na koji sve to radi. Dakle sta je u stvari akcija, akcija je u stvari mali deo jedne kompanije. Ukoliko je kompanija podeljena na 100 akcija (podelu radi drzava u kojoj je kompanija osnovava), onda vi kupovinom jedne akcije posedujete 1% od te kompanije, i ukoliko ta kompanija zaradi 100 mil $, u toku godine, vi cete dobiti 1% od ukupnog prihoda, odnosno 1mil$. Zasto bi to kompanije radile? Uzmimo za primer da je jednoj farmaceutskoj kuci potrebno 5mil$ za novu opremu. Trenutno taj novac kompanija ne poseduje, i recimo da je do sada ta kompanija poslovala putem pozajmnica, i da je sada odlucila da svoje akcije iznese na trziste, recimo na NASDAQ. Kompanija ce prvo da proveri dali ispunjava sve zahteve koje postavlja NASDAQ za placeovanje akcija na njihovu listu (jer je broj kompanija koji se traduju na jednoj berzi ogranicen od strane same berze), ukoliko su ti zahtevi u redu, kompanija ce da podnese zahtev za IPO (Initial Public Offering), sto je u stvari jedna takoreci anketa, u kojoj investitori na toj berzi odlucuju koliko su spremni da ponude za jednu akciju te kompanije. Recimo da je IPO bio $17 po akciji, i da je kompanija zadovoljna tom ponudom. I recimo kompanija ce da postavi 300.000 akcija na trziste da bi skupila kapital od 5mil$. Ovo ne garantuje da ce kompanija da proda tih 300.000 akcija po ceni od $17, vec ce ta cena da varira oko te cene, u zavosnosti od performansi kompanije, i trenutnog stanja na trzistu. Kompanija ce da dobije 5mil$ od prodaje akcija i ulozice u novu opremu, i pocece da stvara profit, sto je vise profita, to su vece dividende na svaku akciju, i ukoliko neko poseduje veliki broj akcija, godisnji profit samo od dividendi posta sve veci i veci, i prema tome, ljudi su spremni da plate sve vise i vise za akciju te firme, i shodno tome cena akcija raste, i obratno, ukoliko firma ne pravi dovoljno profita, dividende su manje, i cena akcije obicno opada. Ovo su neki opsti slucajevi, ali na berzi nista se ne odvija po nekoj semi, tako da se dosta cesto desava da dividende padaju, a cena akcije vrtoglavno raste, iz ko zna kog razloga.

Markets
Verovatno ste dosta puta na TV videli snimke sa trading floora neke od berzi, i verovatno ste ostali zacudjeni kako se neko uopste znalazi u tom haosu, i sta se tu ustvari desava. Trading flood jedne berze moze se uporediti sa nama mnogo poznatijom - zelenom pijacom. Uzmimo za primer ovaj scenario, vi ste u ulozi brokera (kupca), koji na trading floor-u (pijaci) ima pootrebu da kupi akcije odredjenih kompanija. Odsetacete do pit-a (tezge) gde se prodaju akcije koje trazite, i pitacete pit brokera (prodavca) da vam da quote (cenu), za datu akciju. Ukoliko vam cena ne odgovara pitacete drugog prodavca da on napravi svoju ponudu (profesionalno nazvano bid/ask price). Otici ce te do pit brokera koji vam je dao svoju ponudu, cenkacete se sa njim i kupiti akcije po ceni koju nagodite. Zamislite sada sledeci scenario, recimo sada ste na ekvivalentnoj zelenoj pijaci, i kupili ste krompir (akcije) koji vam je bio potreban od prodavca na standu (pit broker-a). E sada vam preostaje da kupite jos i paradajz. Lutate po okolnim standovima (pot-ovima) ali niko vam ne daje dobru ponudu, i dok se raspravljate sa prodavcem oko cene, prilazi vam penzioner(local - skr. local broker) i kaze, evo ja cu da ti prodam kilo po toj i toj ceni. Sklopite deal, ti uzmes kilo od penzionera, das mu pare, i zavrsio si posao. Uradio si ono sto si zeleo. Dakle na berzi, odnosno na trading floor-u, akcije se mogu kupiti na pit-ovima (gde se prodaju indeksi, i gde velike kompanije prodaju akcije), od brokera koji vam direktno prodaju akcije koje oni zastupaju, ili od locals-a, brokera koji posluju na svoj racun, i sami kupuju/prodaju svoje akcije i time zaradjuju za zivot.
Trenutno postoji dve vrste berzi. Auction i OTC, posto je NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotation system) najveci OTC market, cesto se umesto NASDAQ skracenice upotrebljava i skracenica OTC. Glavna razlika je u tome sto OTC ne rade na principu aukcije, vec na principu ponude/potraznje. Glavna razlika izmedju NASDAQ i NYSE (dva najbolja predstavnika razlicitih tipova), je u tome sto su akcije na NYSE vecino bluechip kompanije, cija je cena relativno stabilna, i koju do izvesnih granica kontrolisu sami floor brokeri, dok cena nije kontrolisana na OTC marketu. Sta je u stvari NASDAQ? NASDAQ je udruzenje od oko 600 dilera (MM - Market Makers), koji traduju nekh 15.000 razlicitih kompanija.

Trading
Kupiti akcije se strucno naziva 'take positions', postoje dve vrste 'pozicija' - Long i Short. Long Position, je i najpoznatije. Dakle vi posedujete pare na racunu, i kazete brokeru da vam kupi recimo 2000 akcija po recimo 40$, pod predpostavkom da ce cena da raste. I recimo kada naraste na 60$, vi je prodate i imate profit od 20$ po akciji. Short Position je malo komplikovanij. Pri kupovini na short, vi ustvari ocekujete da ce cena akcije pasti i da na tome napravite profit. Kako to radi? Recimo, vi trenutno pratite akciju XYZ, cija trenutna cena iznosi $100, i predpostavljate da ce za mesec dana cena ta akcija pasti na manje od 20$. Kontaktiracete vaseg brokera i reci da vam pozajmi 1000 akcija XYZ kompanije, i da ih proda po trenutnoj trzisnoj vrednosti, i kada to obavi, vama ce na racun leci 100.000$. I recimo za mesec dana, cena akcije padne na $10, i vi onda uzmete i kupite 1000 akcija XYZ firme, koje ste platili 10.000$ i vratite ih brokeru a vama na racunu ostaje 90.000$ profita. Za razliku od Long pozicije, Short pozicija mora da bude odobrena od strane brokera/brokerske kuce, jer u slucaju da vi napravite profit na short poziciji, te pare ustvari idu iz dzepa samog brokera.

===========================================
===========================================

Ovo je deo koji sam spremao za PC Press prosle godine, a koji nisam zavrsio... Pisacu jos o options, futuresima, commodities, money markets... Neke tehnike tradeovanja, ATS sistemi... Ali to sve kad navatam vremena...
[ Malcolm @ 10.07.2002. 00:21 ] @
Ventura da li si za to da napises jedan ovakav tekst o berzi za pocetnike?
ako mozes posalji mi na mail
[email protected]
[ ventura @ 10.07.2002. 00:32 ] @
Pokusacu da napisem u toku ove nedelje, ako uhvatim nesto vremena...

Inace, kakav magazin planiras da izbacujes? Casopis neki ili samo publikaciju...
[ Shadowed @ 10.07.2002. 09:50 ] @
Citat:
Malcolm:
Ventura da li si za to da napises jedan ovakav tekst o berzi za pocetnike?
ako mozes posalji mi na mail
[email protected]


Pa ako vec napise neka ga ostavi ovde :)
[ Miroslav Mitrovic @ 10.07.2002. 12:57 ] @
Ventura ovo je bas bilo dobro !!!Ako budes nastavio pisanje stavi barem link gde se moze procitati!!
[ Malcolm @ 10.07.2002. 17:03 ] @
[quote]Shadowed:
Citat:
Pa ako vec napise neka ga ostavi ovde :)


Jest a kome cu onda da prodam magazin :-))))))
kad ce svako reci nemoj to da kupujes imas na elitesecurity za dz :-)))))
zezam se malo :-))))
[ ImPlant @ 12.07.2002. 19:07 ] @
da li neko moze da napise nesto o nacinima transfera novca putem neta ???

.
[ ventura @ 12.07.2002. 20:52 ] @
Citat:

da li neko moze da napise nesto o nacinima transfera novca putem neta ???


Budi malo specificnij...
[ Marko Bijelic @ 13.07.2002. 12:45 ] @
Da li je neko cuo pricu o 16-godisnjaku koji je prije dvije godine
zaradio fine pare na vrlo jednostavan nacin?

Naime on bi kupovao akcije neke potpuno nepoznate firme pri kraju radnog dana. Nakon toga bi poslao e-mail raznim brokerskim kucama i institucijama koje rade
na berzi u kojima bi prognozirao kako ce sutradan da skoce akcije te firme koje bi on prethodno kupio. Zahvaljujuci tim njegovim porukama akcije te firme bi sutradan stvarno i skocile i uduplavale se nekoliko puta tako da ih je na kraju dana prodavao pa mnogo vecim cijenama. Nakon sto je taj proces ponovio nekih 6-7 puta i zaradio nekih 150.00 $ odlucio je da kupi mecku od 60.000$ sta je upalo u uci poreznicima i predstavnicima vlasti tako da su ga skontali, na kraju je morao platiti odstetu od nekih 40.000$ ali mu je zato ostalo 50.000$ + mecka. Stvar koja ga je dosta izvukala je to sto je na kraju svakog maila stavljao da su to samo predvidjanja i da on ne odgovara za tacnost tih podataka.
[ U--G @ 13.07.2002. 12:54 ] @
Prica je delimicno tacna, uhvatili su ga, morao je da vrati sve + kazna, uradio je na nacin sto je slao look a like emailove poznatih brokerskih kuca... imao sam negde taj clanak, ako ga nadjem poslacu ga.
[ ventura @ 13.07.2002. 17:40 ] @
Tih likova imas koliko hoces..

Interesantno je da su oni svi radili to u prolece 2000 kad je najveci boom bio... Tad si mogao g**** upakovano da prodas i da zaradis milione..

Jedan od njih je

Title: The cyberscam kid

Author(s): Marianne Lavelle

Issue Date: OCTOBER 30, 2000

Words in article: 394

Lead Paragraph: It turns out that the cyberscam kid did not walk away empty-handed from his dust-up with the Securities and Exchange Commission.



Only a month ago, securities law enforcers were holding up Jonathan G. Lebed as an example. They forced the 16-year-old from Cedar Grove, N.J., to repay $272,826 in gains plus interest they said he had made by manipulating stocks through postings on Internet message boards. But last week, Lebed revealed that the SEC actually allowed him to keep $500,000 from



Mada sam citao negde da je neki iz kalifornije oko $800,000 napravio, i da mu je ostao samo Mercedes ML, i da mu je SEC sve ostalo uzeo.. Mislim to je glupo... Pametni su oni o kojima ne citamo u novinama, e njima se divim :)

[ ImPlant @ 13.07.2002. 18:36 ] @
Citat:
ventura:

Budi malo specificnij...


najvise me interesuje "OFF SHORE" pre svega jer sam na nekoliko mesta cuo o tome pa me interesuje recimo: izmedju kojih banaka je mogudje transfer novca na taj nacin (i sta je sve potrebno od podataka ili sta vec)

.
[ ventura @ 13.07.2002. 18:52 ] @
Citat:
najvise me interesuje "OFF SHORE" pre svega jer sam na nekoliko mesta cuo o tome pa me interesuje recimo: izmedju kojih banaka je mogudje transfer novca na taj nacin (i sta je sve potrebno od podataka ili sta vec)


Ti si pobrkao sve... OFF SHORE izraz se koristi za kompanije koje sluze za virtuelno pranje novca.. Nema to veze sa regularnim transferima...

Kako se to radi... Recimo firma se bavi nekim poslom u YU, i treba da plati 20% poreza drzavi... Onda se ta firma registruje na Kipru gde je porez 3% umesto 20%, i registruje ekspozituru u BG, i onda prakticno rade isti posao samo sto placaju manji porez...

A transfer novca se radi putem SWIFT-a (PostGiro) i to nema veze sa internetom, vec se to radi nekim bankarskim komunikacijama... Znaci napravi se nalog za prenos odredjene cifre na taj i taj racun u toj i toj banci, plate se pare, banka gdfe si uplatio zove routing banku i daje joj informacije o prenosu, routing banka prenosi te informacije finalnoj banci gde se novac stavlja na racun korisnika...

A kako sam novac prelazi iz jedne banke u drugu, to ti ne bih znao reci...
[ ImPlant @ 13.07.2002. 19:18 ] @
hvala ti sto si mi to pojasnio


.
[ torbica @ 14.07.2002. 04:42 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
najvise me interesuje "OFF SHORE" pre svega jer sam na nekoliko mesta cuo o tome pa me interesuje recimo: izmedju kojih banaka je mogudje transfer novca na taj nacin (i sta je sve potrebno od podataka ili sta vec)


Ti si pobrkao sve... OFF SHORE izraz se koristi za kompanije koje sluze za virtuelno pranje novca.. Nema to veze sa regularnim transferima...

Kako se to radi... Recimo firma se bavi nekim poslom u YU, i treba da plati 20% poreza drzavi... Onda se ta firma registruje na Kipru gde je porez 3% umesto 20%, i registruje ekspozituru u BG, i onda prakticno rade isti posao samo sto placaju manji porez...

A transfer novca se radi putem SWIFT-a (PostGiro) i to nema veze sa internetom, vec se to radi nekim bankarskim komunikacijama... Znaci napravi se nalog za prenos odredjene cifre na taj i taj racun u toj i toj banci, plate se pare, banka gdfe si uplatio zove routing banku i daje joj informacije o prenosu, routing banka prenosi te informacije finalnoj banci gde se novac stavlja na racun korisnika...

A kako sam novac prelazi iz jedne banke u drugu, to ti ne bih znao reci...

sad ti ne objasnjavas dobro.
off shore u principu je izraz za firme, banke, osiguravajuca drustva, fondove i sl. koje ne smeju da rade u zemlji gde su registrovana vec iskljucivo sa trecim zemljama. Zasto? U domicilnim zemljama porezi na profit su zaista veliki te dosta zemalja dozvoljava razne oblike off shore organizacija (cak i gomila drzava u US, npr Delawere)
Uglavnom su obaveze smesne kod registrovanja, recimo taxa osnivacka od 1000$, knjigovodja ili advokat a Kipar je najlosiji primer zato sto se tu placa porez na dobit od 3-4%. Drzavae tih zemalja se zadovoljavaju da gomila novca je u transferu preko njihovih banaka, te im ostaje provizija i sl.
Naravno poverenje u off shore kompanije je mnogo manje.
Kako to u praksi funkcionise, pa Ventura nije do kraja objasnio "pranje" para.
Recimo ti stancujes cackalice gde je u ceni od 1 dinara 50 para troskovi a 50 para zarad (profit) da iti ne bi na kraju godine platio 40% od 50 para poreza na profit ti "kupis" recimo "knowhow kako se prave cackalice" od off shore kompanije u iznosu od 45 para po pakli sto se prebacuje na racun tvoje off shore kompanije te ti je onda poreska osnovica samo 5 para :)
[ torbica @ 14.07.2002. 04:45 ] @
Citat:
ventura:
Nisam gledao sajt te firme... Ali sto se tice FOREXA mogu da preporucim firmu preko koej sam ja radio http://www.globalforex.com/

Novac iz Jugoslavije ti nemozes da posaljes u svakom slucaju... Treba ti novac na racunu u inostranstvu da bi uradio SWIFT... Ali opet ja tu nevidim rizik, jer ne moze neko da ti uzme novac a da u nemozes nista... Kad ti posaljes SWIFT, ti imas potvrdu o tome..A taj novac treba da legne na necij racun, i neko mora da ga podigne... ostalom, ako ne dobijes to za sta si poslao novac, samo podneses tuzbu i prilozis kopiju SWIFTa...

nije tacno platni promet sa inostranstvom je uspostavljen i mozes da posaljes SWIFT iz skoro svake banke...
[ ventura @ 14.07.2002. 13:14 ] @
Torbice, nije tacno.

Novac mozes da posaljes u inostranstvo samo u 'hitim' medicinskim slucajevima.. Odnosno za lecena i sl. Za privatne svrhe to nije dozvoljeno...

Da moze slobodn da se posalje novac onda bi ukinuli ono prijavljivanje love na granicama... A vidis i sam da to jos uvek nisu uradili..

A kao sto rekoh, primanje novca radi savrseno...
[ Ivan Dimkovic @ 14.07.2002. 14:14 ] @
Nije tacno - novac MOZES poslati kao fizicko lice u inosranstvo sa deviznog racuna(bar u mojoj banci moze), ali postoje limiti:

1. Max 5000 eura bez fakture

2. Za > 5000 eura je neophodan dokaz za svrhu transfera (fakture, racun za skolarinu, racun za medicinske usluge, tralala)

3. Do 500 eura kao "poklon"

4. Sve pare ako imas iseljenicku vizu (selis se iz zemlje)


Zakon je skoro promenjen, pa bi ga trebalo dobro procitati.

Kao pravno lice koje je registrovano za trgovinu sa inostranstvom mozes neograniceno raditi transfere, naravno uz racune i placen porez.
[ ventura @ 14.07.2002. 14:56 ] @
Raspitacu se.. ali mislim da taj zakon jos uvek nije usvojen..

Znam da je bilo satro usvjeno 5000EUR za prenos preko granice, pa kad su mi dolazili neki koreanci, ispao je problem jer su im oduzeli sve na surcinu, pa sam ja onda morao da se jebem sa ambasadom da im vrate to... Znaci zakon jos nije usvojen... Ali prica se da ce biti..
[ d.acha @ 27.07.2002. 23:45 ] @
Zdravo ja sam Dacha, novi ucesnik u ovom forumu.

Hteo bih da iznesem svoje iskustvo na temu placanja, tj. slanja novca iz YU u svet.

Od januara ove godine nekoliko puta smo imali potrebe da platimo neke usluge firmi iz Kanade cije usluge koristi moja firma. Princip je sledeci. Oni posalju email-predracun (profakturu), ja ga odstampam u 2 primerka, takodje instrukcije za placanje u 2 primerka, odem na salter u komercijalnu banku i oni mi sa njihovog racuna, a u moje ime, plate. Provizija je 3%, ali minimalna provizija mora biti 10dm, sada 5eur. Zepter banka je tada imala proviziju 2%, a minimalna zasticena provizija je bila 20dm.

E sada, posto firma koristi te usluge, a ne ja licno, hocu da i to institucionalizujem pa sam upravo danas dobio predracun banke (neka manje poznata "Nova Banka"). U ponedeljak idem u SDK placam im sa dinarskog racuna, nosim im opet onaj email-predracun i oni salju. Kod njih provizija je 1.000 din po SWIFT-u, bez obzira na cifru koja se placa + naravno standardna menjacka provizija za "dinari u devize".

Znaci mozes i kao pravno i kao fizicko lice, samo su meni uvek trazili profakturu za placanje, jer kao ne moze drugacije ako placas nekoj firmi preko, ali ne znam kako je ako se placa fizickom licu u inostranstvo.

Pozdrav,
Dacha
[ ventura @ 27.07.2002. 23:56 ] @
SWIFT placanje je ok sasvim za neke B2B transakcije..

Ali sta ako klijent hoce da kupi recimo naocare koje kostaju $100 kod tebe.. Dali on treba da ide u banku, placa $20-$30 za SWIFT, da se maltretira... Kad jednostavno moze da ukuca broj svoje kreditne kartice i da resi problem...
[ d.acha @ 28.07.2002. 01:57 ] @
ventura,
tu si apsolutno u pravu, sto je komplikovaniji sistem za placanje vise ljudi odustaje od kupovine, ali ja sam pricao o tome da li se moze ili ne slati kinta odavde u svet, nije bilo price o prodaji robe nego o deponovanju para na racun u USA da bi se investiralo u shares, funds itd.

pozdrav,
d.

[ torbica @ 28.07.2002. 03:19 ] @
Ventura, poenta je da ovde objedinimo sve informacije koje su tacne a nije bitno ko je u pravu.....
dalje sto me interesuje...
da li neko ima cenovnik PTT za pakete recimo iz Bgd-a do gradova u unutrasnjosti i ka inostranstvu + iskustva...
[ Miroslav Mitrovic @ 02.08.2002. 23:10 ] @
Citat:
ventura:
Recimo u MiniFOREX-u ti sa $50 kontrolises $10,000, naravno i tu moze da se zaradi kao i na pravom forexu, samo sto su cifre manje srazmerno, a i taj MiniFOREX je vise za ucenje...

nesto sam pogledao stare poruke i setio se nesto.E Ventura ovde si napisao da sa $50 konrolises $10,000,jel tako?Sada me interesuje ako puknes na berzi da li mozes da puknes vise nego sto imas na racunu?Nadam se da me razumes!
[ ventura @ 03.08.2002. 10:28 ] @
Nemozes da puknes sa vise nego sto imas...

TI recimo imas $550 na racunu. Sa $50 ti 'kupis' $10,000, i ostalo ti je jos $500 na racunu.

Recimo kupio si $10,000 USD, i vrednost naglo opadne, kada padne ispod $9,500 lot se prodaje i ti si onda 'cleared by the edge', odnosnto izgubio si pare... a sve dok varira u opsegu od $500 (ili koliko vec imas slobodnog kesa) ti si ok.
[ Miroslav Mitrovic @ 03.08.2002. 10:53 ] @
Citat:
torbica:
da li neko ima cenovnik PTT za pakete recimo iz Bgd-a do gradova u unutrasnjosti i ka inostranstvu + iskustva...

Pogledaj ovde mislim da ces naci!Kakva iskustva?Mislis na inostranstvo?Pa ja sta god da sam slao u US stiglo je.Jeste da putuje 20 dana ali stigne.Za Juznu Ameriku (Meksiko) putuje cak po 30 dana i vise a da li stigne pa javicu ti za jedno 10-ak dana!

E hvala ventura ipak si me razume to sam hteo da cujem.
[ ImPlant @ 28.10.2002. 16:48 ] @
naisao sam na problem pri pokusaju da otvorim akaunt kod jedne forex firme

posto ovde nisam mogao da navedem ceo dokument najbolje je da odete na http://217.26.67.140/ pa da vidite u cemu je problem

hvala
.
[ ventura @ 28.10.2002. 17:10 ] @
Za drzavu ih nazoves telefonom i pitas kako da sumbitujes aplikaciju..

A a ovo drugo je jednostavno ime i telefon tvoje banke, koju oni mogu da nazovu da se raspitaju malo o tebi...
[ O_D_E_Z @ 23.12.2002. 02:59 ] @
Evo ovako, mene malo vise interesiraju te SWIFT transakcije (ako moze neko da malo rece vise o njima-recimo razlike tih i regularnih transakcija recimo kad kupujemo sa creditnim carticama, mislim nacin prijenosa novca, zastita itd....)
I jos jedna stvar.....Evo konkretno zanima me jeli moguce recimo sa "malim" novcima (recimo 500$) da se uz pomoc dionica (on line) "napravi" profit ? Koliki bi taj profit mogao da bude s obzirom na ulozeno (realno gledano) I dali je moguce to sve izvesti "from home" (osim naravno neke prvobitne uplate na neki acount preko banaka ili kako vec)?
Ako itko moze da nesto vise o postupku ovakve vrste trgovine (ako je ikako moguce ...."step by step.......how to") ????
Hvala unaprijed!
[ Goran Rakić @ 23.12.2002. 13:05 ] @
Kako postati milioner. Kako zaraditi prvih milion dolara. Kako se obogatiti od kuce. Postanite bogati ne radeci nista. to su samo neki od naslova knjiga koje mozes naci u nasim knjizarama ;))))
[ ventura @ 23.12.2002. 16:01 ] @
Citat:
O_D_E_Z:
Evo ovako, mene malo vise interesiraju te SWIFT transakcije (ako moze neko da malo rece vise o njima-recimo razlike tih i regularnih transakcija recimo kad kupujemo sa creditnim carticama, mislim nacin prijenosa novca, zastita itd....)


SWIFT transakcije nemaju nikakve veze sa kreditnim karticama... To su babe i zabe... SWIFT (poznatij kao Wire Transfer) je nacin na koji se pare sa tvog bankovnog racuna prebacuju na neki drugi...

Citat:
O_D_E_Z:
I jos jedna stvar.....Evo konkretno zanima me jeli moguce recimo sa "malim" novcima (recimo 500$) da se uz pomoc dionica (on line) "napravi" profit ? Koliki bi taj profit mogao da bude s obzirom na ulozeno (realno gledano) I dali je moguce to sve izvesti "from home" (osim naravno neke prvobitne uplate na neki acount preko banaka ili kako vec)?
Ako itko moze da nesto vise o postupku ovakve vrste trgovine (ako je ikako moguce ...."step by step.......how to") ????
Hvala unaprijed!


Sa $500 ne mozes ni da pokrijes commision koji ce da nastane dok tradujes... 'How to' za ovu oblast su raznorazni fakulteti, gomile knjiga, i brdo iskustva... Za pocetak pocni da citas www.invest-faq.com, pa kad pohvatas osnove, znaces gde da nastavis...
Realno, ako ti krenes da tradujes sa $500, za godinu dana ces imati $0 na racunu...

Za veoma dobar godisnji return se smatra sve izmedju 5-15% na osnovnu investiciju.
[ Ivan Dimkovic @ 23.12.2002. 16:39 ] @
Citat:

Evo ovako, mene malo vise interesiraju te SWIFT transakcije (ako moze neko da malo rece vise o njima-recimo razlike tih i regularnih transakcija recimo kad kupujemo sa creditnim carticama, mislim nacin prijenosa novca, zastita itd....)


SWIFT je samo nacin brzog prenosa sa jednog bankovnog racuna u banci A do drugog bankovnog racuna u banci B - i nista vise. Sigurnost je sasvim dovoljna za bilo sta jer se i ne radi preko "nesigurnih" puteva.

Kreditna kartica je malo parce plastike kojim kompanija koja ti je izdala karticu garantuje da ce te troskove platiti firmi koja je dobila tvoju autorizaciju da naplati odredjenu sumu novca - a da ce od tebe tvoja issuing kompanija uzeti malo kasnije - kreditna kartica ne mora direktno biti vezana za odredjeni bankovni racun, kao i sto mozes imati vise kartica koje ces "podmirivati" sa jednog racuna.

[ VRider @ 24.12.2002. 20:35 ] @
Citat:
torbica:
...Kako to u praksi funkcionise, pa Ventura nije do kraja objasnio "pranje" para.
Recimo ti stancujes cackalice gde je u ceni od 1 dinara 50 para troskovi a 50 para zarad (profit) da iti ne bi na kraju godine platio 40% od 50 para poreza na profit ti "kupis" recimo "knowhow kako se prave cackalice" od off shore kompanije u iznosu od 45 para po pakli sto se prebacuje na racun tvoje off shore kompanije te ti je onda poreska osnovica samo 5 para :)


Ja bih rekao da je to utaja poreza, a ne pranje para. "Ti jesi muckao, ali u skladu s propisi". Za pranje para trebas NONAME parama da das poreklo.
[ ventura @ 24.12.2002. 20:46 ] @
Pa kad utajis porez onda to i jesu pare bez porekla koje se trebaju 'oprati'...
[ VRider @ 24.12.2002. 21:02 ] @
Njegove pare su vec oprane. Na 5 para po paklici cackalica ce da plati 40% poreza na dobit, a offshore firma (koja zaradjuje 45 para po paklici) ce platiti u nekoj drugoj zemlji 2-3% poreza na svoj dobit. To sto si ti vlasnik obe firme i sto drzava ostaje uskracena za porez, to je druga stvar.
"A je l' ja moram u ćorku?"
"Pa moraš ako si mućkao."
"Ali ja nisam mućkao kao što drugi mućkaju. Neeee. Ja sam mućkao u skladu s propisi."
[ andra @ 29.05.2003. 05:43 ] @
[quote]Malcolm:
Citat:
Shadowed:
Citat:
Pa ako vec napise neka ga ostavi ovde :)


Jest a kome cu onda da prodam magazin :-))))))
kad ce svako reci nemoj to da kupujes imas na elitesecurity za dz :-)))))
zezam se malo :-))))



Pa dragi moji evo proslo je godinu dana a od tog teksta za pocetnike ni traga ni glasa.... Medjutim, ipak sam pre neki dan slusao na radiju izvesnog gospodina kako reklamira svoj casopis i kako vrlo lepo objasnjava kako se u njegovom casopisu moze naci opsiran clanak o akcijama, berzi i poslovanju na slican nacin preko interneta.
Slucajno ili ne, taj casopis pocinje na slovo "M........."
Dakle?
[ BojanM @ 02.09.2003. 20:39 ] @
Izvadio sam ovu temu iz naftalina zato sto smatram da je veoma bitno u ovom
periodu "tranzicije" socijalizam -komunizam sto vise toga nauciti o berzanskom poslovanju.Pogotovo o internet berzanskom poslovanju .Interesuju me sledece stvari:
-da li je moguce strancima (non US residents ) da otvaraju racune u on-line
brokerskim kucama u USA?
-ako je moguce na koji nacin se obavlja finansiranje racuna?
-kako je regulisano placanje poreza?
-koje su dobre brokerske kuce?
i jedno pitanje koje se odnosi na SCG-da li neko zna nesto o Beogradskoj berzi
posto njihov sajt vise zbunjuje nego sto obavestava



[ ventura @ 02.09.2003. 20:52 ] @
Citat:
BojanM:
-da li je moguce strancima (non US residents ) da otvaraju racune u on-line
brokerskim kucama u USA?


Jeste, ali pri tom imas neka ogranicenja. (margin trading, itd..)

Citat:
BojanM:
-ako je moguce na koji nacin se obavlja finansiranje racuna?


Putem SWIFT transfera, cekovima...

Citat:
BojanM:
-kako je regulisano placanje poreza?


Porez na dobit placas u USA, nakon sto podmiris sve svoje obaveze.
Znaci, ako ti radis trading iz YU, i tebe link kosta 1000eur mesecno, to tebi ulazi u trosak za poslovanje. Ako na kraju zaradis 30,000eur, i pri tom si imao troskova 15,000eur, porez ces platiti samo na tih 15k.

Citat:
BojanM:
-koje su dobre brokerske kuce?


JP Morgan, Goldman Sachs, Merill Lynch, BNP, Salomon Smith Barney (Citibank)...

Za online trading preporucujem Ameritrade (Datek je usao u merger sa njima), ili za malo profesionalnij trading, trading platofmu QChart Metastoch Pro + Level2 streaming od Lycos-a, i MBT Trading platformu.

Citat:
BojanM:
i jedno pitanje koje se odnosi na SCG-da li neko zna nesto o Beogradskoj berzi
posto njihov sajt vise zbunjuje nego sto obavestava


Sta te tacno zanima?
[ BojanM @ 02.09.2003. 21:02 ] @
Hvala na neverovatno brzom odgovoru.
Sto se tice Beogradske berze koliko sam ja shvatio obim trgovine je neverovatno mali,prodaju se ogromni paketi akcija po velikim cenama tako da za obicnog smrtnika tu nema mesta.Nego me zanima kako stoje stvari sa obveznicama stare devizne stednje ,koliki return covek moze da ocekuje na godisnjem nivou,zatim
koje su dobre nase brokerske kuce .
[ ventura @ 02.09.2003. 21:18 ] @
Citat:
BojanM:
Hvala na neverovatno brzom odgovoru.
Sto se tice Beogradske berze koliko sam ja shvatio obim trgovine je neverovatno mali,prodaju se ogromni paketi akcija po velikim cenama tako da za obicnog smrtnika tu nema mesta.Nego me zanima kako stoje stvari sa obveznicama stare devizne stednje ,koliki return covek moze da ocekuje na godisnjem nivou,zatim
koje su dobre nase brokerske kuce .



Pa imaju oni dobar obrt.. Ali tu uglavnom radi burazer ekonomija, odnosno mozes da napravis kes, al samo ako mutis i porezes veze...

Tipa da odkupis neku kolicinu stare devizne stednje, pa onda kada recimo Delta Holding dodje i hoce da kupi deviznu stednju, kako bi platila pekabetu koju je kupila na tenderu, nema dovoljan volume stare devizne stednje, i ti im se onda ubacis tu i kazes evo prodacu vam ja toliko, po toj ceni...

ne znam tacno koliki su bili returni, ali znam da je ispadala solidna cifra, od oko 8% na godisnjem nivou...
[ Goran Rakić @ 03.09.2003. 20:06 ] @
Citat:
BojanM:
Hvala na neverovatno brzom odgovoru.
Sto se tice Beogradske berze koliko sam ja shvatio obim trgovine je neverovatno mali,prodaju se ogromni paketi akcija po velikim cenama tako da za obicnog smrtnika tu nema mesta.Nego me zanima kako stoje stvari sa obveznicama stare devizne stednje ,koliki return covek moze da ocekuje na godisnjem nivou,zatim
koje su dobre nase brokerske kuce .


Što se beogradske berze, prodaju se akcije iz privatizacije, i to od malih akcionara (ovih što su se ovajdili za papiriće za dž) i akcijskog fonda i fonda pio koji imaju između 40-60% zavisno po kom zakonu je rađena privatizacija preduzeća. (ona po "starom" zakonu-40% plus akcionari koji su odustali sa otplatama akcija ako je bilo otplaćivanja akcija, po novom zakonu-60% tako da oni mali akcionari nisu ni važni).

Sve transakcije mogu obavljati jedino brokerske kuće, članovi Beogradske berze i niko više (spisak ima na sajtu belex.co.yu). Transakacija se obavlja između brokera prodava i brokera kupca (što može biti ista brokerska kuća, ma koliko bolesno to bilo). Zakazivanje same prodaje (popularno "Objavljivanje prospekta preduzeća" organizuje broker emitenta (konsultanska firma koja vodi proces prodaje akcija ispred firme čije su to akcije). E sada , sama transakcija može biti različitog tipa. Postoji metod "Minimalna cena - minimalna količina", "Preovlađujuća cena", i još neki što ja ne znam (a to se sada skoro i menjalo). Po prvom metodu, prodavac akcija prilikom davanja naloga brokeru prodavca popunjava donji limit cene, broker kupca na prodaju dolazi sa nalogom koliko hoće minimalno da kupi i po kojoj ceni, i onda se radi uparivanje naloga, sve što je preko cene koja je ponuđena se prodaje na transakciji. Po drugom metodu, uparivanje naloga se radi u rasponu od +/- 20% cene od cene koja je najčešće ponuđena (preovlađujuće), pa ako se nalozi upare, registruje se prodaja. Prvo se uparuju najveći nalozi, tako da i to može biti uslov za izvođenje/neizvođenje transakcije.

Što se zakazivanja tiče, to radi broker emitenta ili emitent direktno, objavljivanjem prospekta gde on dostavlja osnovne podatke o preduzeću (broj akcija, nominalna vrednost, valja i vrednost kapitala, izveštaj o prošloj poslovnoj godini itd. - vidi na belex.co.yu). Nakon toga berza dodeljuje slobodan termin za održavanje transakcije. Ukoliko ne bude bilo transakcije tog dana, zakazuje se automatski sledeća u nekom narednom terminu.

Drugo što se na berzi prodaje su akcije van privatizacije (tj ranije privatizovanih preduzeća gde već postoji vlasnik većinskog paketa a da to nije akcijski fond), ali to je mnogo mali obrt. Treće su obveznice stare devizne štednje i valjda još neke obveznice. To ima redovan obrt, postoji i softver za sve to tako da možeš trgovati elektronski, ne znam da li moraš biti član BSE-a za to (mislim da moraš). Najveći obrt je obveznica koje dospevaju kasnije, jer se za ubrzanu (aukcijsku) privatizaciju sve isto vrednuju, a normalno cena ovih "kasnijih" je znatno niža, stim što često dolazi do paradoksa da one zbog potražnje dobiju veću cenu na nekoj transakciji nego ostale. Najčešće je ponuda ispod potražnje (kada ima potražnje jer kada neko kupuje, on kupuje dosta) pa se može i lepo zaraditi na provizijama, ali i na nelegalnim van berzanskim dogovorima.

Ipak ja mislim da veću zaradu možeš imati od onih prvih akcija, gde se trudiš da skupiš paket od oko 15% akcija i to onda ponudiš nekome ko kupi većinski (ali ne kontrolni) paket od Akcijskog fonda. Tada cene premašuju i po 5x nominalnu vrednost, a ti od manjinskih akcionara možeš kupiti to dosta povoljno, naravno treba ti brokerska kuća, ali ona može kupiti akcije u ime fizičkog lica tako da ćeš jedino platiti proviziju od 0.8-1% na iznost transakcije koliko brokeri najčešće uzimaju, plus ako želiš neke konsalting usluge. Spisak zakazanih transakcija imaš dosta dobro urađen (ažuran) na belex.co.yu

Ako si pitao za nekog našeg brokera, imaš na trgu nikole pašića Fimaks broker koji dosta dobro posluje:
http://www.belex.co.yu/clanstvo/clanovi/fimaksbroker/index.html

Pitaj ako nešto nije jasno.
[ salec @ 04.09.2003. 11:42 ] @
Da li mogu da kupujem akcije preko brokera na sitno, po malo, čisto zbog dividende (neke od firmi na berzi imaju finu godišnju profitnu stopu), umesto ulaganja love u banku na račun?
Recimo, ako sam dobro razumeo šta piše u prospektima berze, čini mi se da se ne bih zeznuo kad bih kupio akcije Hemofarma ili Somborske fabrike akumulatora, makar ih i ne prodavao kasnije ako skoči (ili padne) cena. Šta mislite o tome?
[ ventura @ 04.09.2003. 13:28 ] @
Citat:
salec:
Da li mogu da kupujem akcije preko brokera na sitno, po malo, čisto zbog dividende (neke od firmi na berzi imaju finu godišnju profitnu stopu), umesto ulaganja love u banku na račun?
Recimo, ako sam dobro razumeo šta piše u prospektima berze, čini mi se da se ne bih zeznuo kad bih kupio akcije Hemofarma ili Somborske fabrike akumulatora, makar ih i ne prodavao kasnije ako skoči (ili padne) cena. Šta mislite o tome?


Najvise ti se isplati da kupujes BZNBS, odnosno Blagajnicki Zapise Narodne Banke Srbije, tu ti je kamata na mesecnom nivou 0.94%, iliti 12% na godisnjem nivou..

Ja sam jutros kupio po drugi put 100 zapisa za caleta, to mi je drugi put da kupujem blagajnicke zapise, ja uzimam XL-G serije od 60 dana, gde je kamata 2.13%, odnosno on na 100 zapisa zaradi nekih 3,200 eura, iliti 1600eura mesecno...

Moze se napraviti i dobar return kupujuci staru deviznu stednju, pa preprodavati drugima, ali stara devizna stednja nema toliki trading volume, ali u principu ti i sav svoj profit zasnivas i na tome da u nedostatku akcija na marketu ti uvaljas svoje akcije po vecoj ceni nekome...
Ali BZNBS su odlicna stvar... Mesecno izdaju zapise u vrednosti od oko 20 miliona evra sveukupno, ali imas i zapise koje izdaju na 7 i 15 dana... tako da nikako nemozes imati problema sa kolicinom novca...
[ igors @ 04.09.2003. 13:57 ] @
Citat:
Goran Rakić:

Ako si pitao za nekog našeg brokera, imaš na trgu nikole pašića Fimaks broker koji dosta dobro posluje:
http://www.belex.co.yu/clanstvo/clanovi/fimaksbroker/index.html



"23. OKTOBAR 2002.
Disciplinska komisija Beogradske berze, kao prvostepeni disciplinski organ, donela je rešenje o izricanju disciplinske kazne suspenzije u obavljanju trgovine akcijama na Berzi, u trajanju od jedne godine prema članu Berze - FIMAKS BROKER A.D. Beograd. Upravni odbor Berze, kao drugostepeni disciplinski organ, na XV/02 senici, dana 15.10.2002. godine potvrdio je rešenja Disciplinske komisije Berze.
Imajući u vidu navedeno, FIMAKS BROKER A.D. Beograd u periodu od 23. oktobra 2002. godine do 23. oktobra 2003. godine ne može trgovati akcijama na Beogradskoj berzi."

http://www.belex.co.yu/infoedu/aktuelnosti/index.html
[ Goran Rakić @ 04.09.2003. 15:05 ] @
da ti znaš ko sve nije dobio takve kazne...
bez brige...

Inače oko kupovine akcija na "malo", zakonski je naravno moguće, ti kao fizičko lice preko brokera možeš slobodno da kupiš i jednu akciju, ako ima odgovorajuće ponude. Inače ako neko poseduje kontrolni paket akcija, nećeš se ovajditi od didvidende to je sigurno, plus što daljih prodaja neće biti sa nekim profitom sigurno. Tako da ta trgovina po svetskim merilima postoji samo tamo gde struktura akcionara to dozvoljava. Problem je što je strukturu akcionara legalno i normalno nemoguće dobiti...
[ salec @ 05.09.2003. 13:01 ] @
Citat:
Goran Rakić:
Inače ako neko poseduje kontrolni paket akcija, nećeš se ovajditi od didvidende to je sigurno,


A zašto? Je li to znači da će onaj ko upravlja da profit pravi malverzacijama (u fazonu direktora društvene firme koji je vlasnik privatne firme sa kojom društvena posluje na svoju štetu) da ne bi delio dobit sa drugim deoničarima? Zar ne postoji zakon protiv toga? (Izvinjavam se ako je ovo suviše naivno pitanje)
[ Goran Rakić @ 05.09.2003. 17:31 ] @
Prvo, dividenda se može, a ne mora isplaćivati ukoliko firma napravi profit na kraju godine. Rukovodstvo firme (a ne skupština akcionara/zastupnika akcionara) u potpunosti odlučuje koliki je iznos dividende, ako uopšte odluče da je podele.

Oni će pak odlučiti da dividendu podele ukoliko:

1) je većina akcionara manjinska, imaju neke interese da uspore kristalisanje vlasništva nad akcijama pa na taj način motivišu akcionare da ne prodaju akcije (aka "Knjaz Miloš")

2) oni sami su 100% vlasnici, ili su pod kontrolom ubedljivo većinskog vlasnika, koji na taj način želi da podigne dobit

3) marketing, za sada nije bilo ovakvih slučajeva, jer firma koristi podatak da je napravila dobit od toliko i toliko, investicije od toliko i toliko... 2000 dinara po akciji nije podatak za reklamu

4) postoji neka specifična situacija u preraspodeli akcija, rukovodstva, i položaja države u svemu tome (Galenika, Hemofarm...) ali su tu dividende 1-2k dinara, što je malo

Vlasnik koji ima >=51% akcija i shodno tome ima kontrolu rukovodstva (preko skupštine, gde šta on kaže to i bude) neće dopustiti deljenje dobiti, već će istu uložiti u investicije ili će je izvući van firme (plaćanjem nekih fiktivnih uslugama trećoj firmi, pod njegovom kontrolom). Situacija se donekle menja poreskim olakšicama, pošto je sada dobit najmanje oporezovana, ali sigurno je da ukoliko neko ima 60% akcija neće tu neku dobit prepoloviti pre nego što je uzme, zar ne?
[ ventura @ 05.09.2003. 18:33 ] @
Gorane, svaka čast... Drago mi je da vidim momka od 18 godina koji je vec ovladao tematikom :)
[ ntduke @ 29.09.2003. 16:21 ] @
Ko god da zeli da se bavi time, najbolje nek se posveti americkoj berzi,
i to, da:
1. uvede isdn, DSL nema jos, ko zna kad ce.
2. kupi hardver, i dual-head karticu, za 2-3 monitora.
3. otvori racun kod brokerske kuce sa direktnim pristupom, a malim provizijama.
Treba jedno 2,5 hiljade dolara.
4. trguje emini, najbolje ES - S&P, ili Nasdaq NQ tzv. kontrakte - tj. futures, tu je volume veliki i najmanje je manipulacija.
5. Namesti grafike, i radi tehnicki iskljucivo.
6. spremi zivce, jer je po pitanju emocija vrlo zahtevna igra.
Nikakvi posrednici, to je propast. Samo - sam svoj majstor.
Pozdrav.
[ mikirurk @ 02.02.2004. 22:06 ] @
ja sam nov na ovom forumu mada sam ga cesto citao jer ima dosta korisnih stvari,
postavio bih pitenje VENTURI posto sam zakljucio da je veoma dobro upucen u tematiku>

VENTURA,interesuje me konkretno posto ja posedujem 60 akcija neke yu firme,to nije nesto ali za nase uslove nije ni malo jer je trenutna cena akcije oko 3000 din.
a realna kao oko 5000.
interesuje me dali bih ja mogao te akcije da ponudim na nekoj svetskoj berzi a ne na beogradskoj gde to ide preko brokera (i kupovina i prodaja) sto malo smrdi kao sto znas.
kako bih ja mogao da raspolazem njima i dali sa njima nekako moze elektronski da se trguje.kako ih u opste pravdati(vrednovati,predstaviti) kao elektronske kad su to hartije od vrednosti?

ja nemam pojma .
hvala unapred!
[ ventura @ 02.02.2004. 23:01 ] @
to ti je investicija od nekih 2600evra, sto i nije tako mnogo... Nisam nikad radio na BelEx-u sto se tice trgovine akcija, ali mogo bi da proveris koliki su commisioni, da te to ne bi ubilo... jer radis sa manjim sumama...

Akcije kupljene na BelEx-u, nemozes da prodas na inostranim berzama (koliko je meni poznato), znaci zaboravi na trading na NYSE, Nasdaq, FTSE, itd...

BelEx opet koliko mi je poznato nema omoguceno elektronsko trgovanje, i sam sistem trgovanja im je malo glup, tako da ne verujem da ce u skorije vreme uvesti elektronsko trgovanje... mozda neka brokerska kuca to uradi, ali to po meni nema vajde... jer samo trgovanje na belexu je veoma sporo i nakaradno, tako da nemas ti mnogo koristi od pristupa stistemu 24/7 ...

Sto se tice 'pravdanja/predstavljanja', ti kad imas racun kod brokerske kuce i kupis preko racuna elektronski 100 akcija, ta brokerska kuca onda skladisti informacije o tome koliko ti imas akcija itd... i ti ako hoces u svakom trenutku mozes da zatrazis da ti se izda sertifikat (papir) i onda ti se tih 100 akcija skine sa racuna, a ti dobijes na ruke papir na kome pise da si vlasnik 100 akcija... to je reseno sve prilicno dobro, i ne treba takve stvari da te brinu...
[ Gilence @ 03.03.2004. 12:20 ] @
Gospodo, 'bar dan. Kao sto i vidite potpuno sam new user na ovom forumu i da budem iskren zbog ove teme i jos jedne a vezano za .net sam se odlucio prikljuciti ovom forumu.

1. Svaka cast za temu
2. Ventura svaka cast za opis "berzanskog" poslovanja i sve ostalo.
3. Momci, ma, odusevljen sam samim forumom, a pogotovo ovom temom. Jako mi je em milo em drago da postije mladi sa sve ovakvim interesovanjima i znanjem. Na raznoraznim forumuma sam clan, gost..blabla (zao mi sto nisam ES ranije spazio:()

Moje iskustvo u "berzanskom poslovanju" online i nije bas nesto veliko tako da, a sto se toga tice, samo cu pratiti ovu temu.
Sto se tice naloga za placanje, SWIFT-a (nekada, poznat kao wire transfer, to nisu iste stvari, ogromne izmene je doziveo wt, mada se jos uvek i u inostranstvu, ne samo kod nas, "zargonski" koristi WT kao way of payment condition), imam poprilicno iskustvo sa istim i koristim e-bank usluge nekih banaka iz inostranstva. Malo je skuplje jer mi je dial in no. u insotranstvu :(. No, com. je u tom slucaju najnizi, varira od banke do banke, a valuta najkraca. To pominjem jer je neko pitao kako sve to moze (da trguje na berzi i da salje naloge iz zemlje). Pa ako koga zanima pojasnicu.
Vezano za off-shore company i EU banks, mislim da je neko i tako nesto pitao, vrlo je izvodljivo i tim kompanijama trgovati na berzi. Elem, poznato Vam je da dosta clanica EU dozvoljavaju, a opet zavisi i od politike banaka, otvaranje non-resident corp. racuna, tako da racun neke companije sa off shore destinacije je izvodljivo i u EU banks, ja konkretno imam takve racune u CIB, HV, Dresdner, Nbi, B.S.. Takodje je moguce u EU, otvarati predstavnistva off shore company u joint venture ili nekim drugim odnosima, a sa npr. potpunom odgovornoscu off shore company, te ta firma istupati na berzama ili preko posrednika gde nije omiljen pristup off shore kompanijama.
Delawere.. neko je to pomenuo, ja sam imao ideju da tamo regujem off shore, no tamo postoje ogromni limiti u poslovanju, nacinu knjizenja,... srpski receno"sto sranja"...Tako da, to bas i nije, "poreski raj", kako sam imao prilike da negde procitam nas termin za off shore.
Sto se tice pranja novaca, neko je pomenu da "prljav" novac postane legal. Pa i to je vid pranja novca, a i utaja poreza(kako je neko pomenuo) podpada pod ML iz opet pomenutih razloga, elem, poznato Vam je je poprilicna muka uci u trag poreklu novca kada "neke" swiss banke prihvate kapital na sebe, sto znaci ko hoce da pere, samo neka novac posle "par" offshore transakcija zavrsi u swiss.
To su one banke sto imaju [B]samo
tablu 20cmx20cm, na ulazu u velelepnu zgradu :) haha.

E tako, eto malo se i ja ispisa, cisto da doprinesem razvitku, ove, meni zanimljive, teme.
Caos
I.C.
[ tmujo @ 12.03.2004. 07:26 ] @
Pozdrav svima,
Treba mi pomoc.....
Postoji li neki program za izradu grafova koji dozvoljava unos podataka sa nase berze (znaci rucno). Ono sto sam ja nasao uzima podatke sa neta jer, normalno, ljudima ne pada na pamet da bi neko to rucno radio. Kod nas se, na zalost, mora.
Hvala unapred....
[ ventura @ 12.03.2004. 08:16 ] @
Excel?

[ toleander @ 24.03.2004. 15:09 ] @
oki, da se i ja ukljucim:) lm, zanima me ova prica sa blagajnickim zapisima, kako, gde, kada? da li se sa nekih ~1000EUR uopste moze uci u tako neku pricu, da li to ide preko nekih posrednika, kojih, itd... tnx
[ Bonno @ 24.05.2004. 00:01 ] @
Pozdrav,
Hocu da otvorim racun u nekoj americkoj banci;
da bih kupovao akcije na americkoj berzi.
Da li neko moze da mi preporuci nekiu banku ili link
na kojoj bih mogao odavde (on-line), to da uradim.
Nasao sam neke sajtove; ali ne znam koliko su oni sigurni i efikasni.
Npr.: www2.valisinternational.com & www.netbank.com
Takode sam cuo da sve transakcije iz USA u Srbiju idu preko
American Express bank Ltd, New York;
pa bi otvaranjem racuna kod njih izbegao placanje vise provizija….
Da li neko zna nesto vise o svemu ovome da mi objasni?
[ ventura @ 24.05.2004. 08:35 ] @
Ako hoces da izbegnes limite koje imaju inostrani drzavljani pri trejdovanju, onda ti je najbolje da otvoris firmu u USA, pa onda na ime firme da otvoris racun i da trejdujes....
[ ntduke @ 28.05.2004. 19:01 ] @

Bonno,

Otvori racun kod IB, tu je direct access pristup. On line je relativna stvar, treba
ti direktan pristup, sa 1 sec izvrsavanja naloga, i uz min.provizije.
Dakle, www.interactivebrokers.com ! Racun je preko njih u Citybank-u.
On-line se popune svi obrasci, za strance ima i W8 obrazac, za oslobadjanje poreza.
Ameri popunjavaju W9 za IRS, i placaju porez, stranci ne. Kasnije sam sebi saljes
virmanom novac. Min. za margin account je 2,5h $, to mora da se ima na racunu.
Jedini problem je da nesto zezaju za SCG, ne znam, proveri i pitaj ih, mailom.
Transakcije ne idu preko Amer.Expressa, to nema veze sa zivotom, direktno se
kacis, preko interneta na server brokera, i za sekund ces znati da li zaradjujes ili
gubis, prosto. Odmah na ekranu vidis koliko imas na svom racunu.
Kakvi limiti za strance, limit je stanje na racunu, ako imas margin a ne cash
account? Treba nekih 30-50% novca na racunu, overnight, ako drzis akcije,
zavisi kako koje, nije uvek isti procenat.
Ako ovi nece, probaj MBTrading, ili vidi na www.elitetrader.com, pa brokers,
imas linkove i komentare.


[ despot @ 21.06.2004. 15:01 ] @

Poštovana gospodo,
Moje ime je Vladimir Despotović i apsolvent sam na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Pripremam diplomski rad na temu: Hedžing transakcije banaka na finansijskom tržištu. Bio bih veoma zahvalan za bilo kakvu vrstu sugestije, pomoći, što se tiče Vašeg praktičnog iskustva iz ove oblasti.
Da bih se bavio uspešno ovom tematikom neophodno je da 24 časa dnevno u periodu od oko 3 meseca pratim kretanja na valutnom i kamatnom tržištu. Imate li neki predlog sajt, literatura -sta je najboljie za ovakve stvari?
npr. TenFore mi je ponudio da za 200 eura imam 3 meseca njihovu uslugu

Moj završni rad će Vam biti dostupan, u bilo kom obliku pisanom ili elektronskom, a Vaša pomoć će biti vidno istaknuta u diplomskom radu.


Srdačan pozdrav,
Vladimir Despotović
apsolvent ekonomije, smer: finansije, bankarstvo i osiguranje
Tel: ++381-11-2140701
Mob:++381-64-1974496
e-mail: [email protected]
Omladinskih brigada 74/7
Beograd, 11070






[ aleksandaraleksandar @ 21.06.2004. 18:34 ] @
Citat:
despot:Poštovana gospodo,
Pripremam diplomski rad na temu: Hedžing transakcije banaka na finansijskom tržištu. Bio bih veoma zahvalan za bilo kakvu vrstu sugestije, pomoći, što se tiče Vašeg praktičnog iskustva iz ove oblasti.
Da bih se bavio uspešno ovom tematikom neophodno je da 24 časa dnevno u periodu od oko 3 meseca pratim kretanja na valutnom i kamatnom tržištu. Imate li neki predlog sajt, literatura -sta je najboljie za ovakve stvari?


http://www.virtualstockexchange.com/

izvestaji kasne 15 minuta. imas skoro SVE. preseke Y/Y, Q/Q, ... analize, ..., kupujes i prodajes.

znaci otvoris account (free), dobijes 100 000 $ i kupis MSFT deonice, YHOO, cekas da se pojave Google deonice, i pratis sta se sa njima desava. ako u periodu od 12 meseci ostvaris (neki) rezultata (imas stranu za pracenje) ides u USA na doskolovavanje i/ili posao.

uostalom probaj: http://www.google.com/search?s...8&q=virtual+stock+exchange
[ ntduke @ 25.06.2004. 13:00 ] @

Despote,

idi na http://www.quotetracker.com/qsources.shtml , download-uj program,
taj quotetracker, to se ne placa.
Za izvor podataka, uzmi www.scottrade.com, isto free. Samo se registrujes.
Quotetrackeru naznaci kao source podataka da je scotttrade. I to ti je to,
real time podaci for free. Limit je 10-tak razlicitih simbola.
Imas linkova na netu koliko hoces. Ne znam na koje hedzing transakcije mislis,
konkretno. Koje banke, americke? I za kamate, sta konkretno? Kad ce ici gore,
to? Pa verovatno kad 10-year bonds predje 4,875%.
Komplikovana je to prica, i zavisi od mnogo toga, ne od toga da li ces to
pratiti 3 meseca. Uopstena prica i konkretna stvar je vrlo razlicito.
[ despot @ 25.06.2004. 22:25 ] @
Teorijski deo izgleda ovako:
Kamatni rizik i valutni rizik odražvaju potencijalnu mogućnost gubitka profita i erozije bankarskog kapital , pogotovo u uslovima inflacije, fleksibilnih deviznih kurseva i varibijalnih kamatnih stopa.Suština je u kombinaciji transakcija sa finansijskim instrumentima koji divergentno reaguju na promene deviznog kursa (valutni hedžing), i na promene kamatne stope (kamatni hedžing).
Faze za odvijanje hedžing transakcija su: 1) monitoring, 2) predviđanje promena kamatne stope i deviznog kursa, 3) određivanje finansijskih instrumenata za minimiziranje rizika, 4) kombinacija tržišnih transakcija
Finansijski instrumenti koji se koriste su: fjučersi, forvardsi, opcije, i svopovi.

Kako se radi u praks, kod nas i u inostranstvu? Ne znam. Poslao sam mailove svim domaćim bankama, još pre nedelju dana, ni jedna me nije udostojila svog odgovora. Možda se i ne bave hedžingom. Malo ću vijati i profesore sa faxa, ali sumljam da i oni imaju iskustva sa ovim.
Odgovorili su mi jedino TenFore (servis koji pruža real-time finansijske informacije), i ponudili svoje usluge za 200 evra u periodu od 3 meseca. E-magazin je najavio u novom broju nešto o hedž fondovima. Uzgred zanima me i Vaše mišljenje o International Trading School iz Beograda
( www.trading-school.com), koja nudi trader obuku, za prilicnu svotu novaca.

Srdačan pozdrav,
Vladimir Despotović
apsolvent ekonomije, smer: finansije, bankarstvo i osiguranje
Tel: ++381-11-2140701
Mob:++381-64-1974496
e-mail: [email protected]


















[ ntduke @ 26.06.2004. 16:18 ] @

Licno bih zaobisao tu skolu, ima ih po internetu, americkih gomila, kurseva,
i sl, svi gledaju samo da otmu novac. Da je to tako lako, vise niko ne bi vozio
autobus. Biti broker u smislu posrednika, nista lakse, da li klijent gubi ili zaradjuje,
uvek se uzme procenat, to moze svako. Zaradjivati stalno, za sebe, vec je sasvim druga prica. Mnogo je linkova na internetu, treba napraviti selekciju u moru toga.
Trenutno je na americkoj berzi opsti haos, i potpuni casino...Fed Rezerve intervenisu svakodnevno, sa ogromnim novcem. Volume je mali, na S&P najmanji
u zadnjih 10god. Ako neko misli da graficima moze da provali kako ce se
Yahoo, Ebay, Taser, Rimm, amazon i sl, ponasati dnevno, grdno se vara...
Voleo bih da neko iz te skole, od predavaca npr, najavi tacno, primera radi,
kako trgovati yahoo, lol. Yahoo trenutno raste, a platiti ga 35$ treba biti insane
potpuno.
+ Fed preko Citibank i JPMorgana intervenisu u derivatives, futures. Strahovite
manipulacije su i na emini kontraktima, te je i tu tesko, cak i uz odlican setup.
Neko ko dobija informacije unapred ocito, od banaka, na S&P prakticno kontrolise
20$ ukupnog volume-a, idu preko racuna sa br.990N, Geber trading-a, i niko
nista ne preduzima, vec mesecima unazad. Investigation, kao, lol.
U praksi, pa banke rade vec godinama tzv. carry trade, idu short i long istovremeno, pa uzimaju razliku. Moguce da kamate ne dignu sad na prvom sastanku, vec kasnije. Cela je to komplikacija, kako i zasto, bi zahtevalo par strana teksta...Market je kontrolisan, trenutno, maximalno, eto.
TenFore, ja za njih nikad cuo. Kakve real-time info? Ja bih za podatke uzeo ovo
gore navedeno, a vesti npr - http://cbs.marketwatch.com/news/default.asp?siteid=mktw to je sve free.
[ ventura @ 26.06.2004. 18:58 ] @
Sto se tice trading school-a, tu ima i za i protiv...
Za, je to sto naucis dosta korisnih stvari sto se tice osnove trejdinga, teorije itd... Protiv je ponajvise to sto se sav dalji trading zasniva na tehnickoj analizi... sto je suludo... a izmedjuopstalog, i sama cena tog kursa nije zanemarljiva...
Konkretno sam upoznat sa ITS-om, i iako nisam u najboljim odnosima sa Bergerom, mislim da mogu da dam par nepristrasnih komentara...
Prvi i drugi kurs vredi zavrsiti ako si nov u poslu, jer ces tu da naucis teoriju, tehnicki deo kako koristiti trading platformu itd... nakon toga dolazi neki mentorski (mentolski) program od 3 meseca, koji kosta 5000evra... sto je suluda cena... Prvo da je Berger toliko dobar trader da od njega mozes nauciti nesto, njemu ne bi padalo na pamet da se sa nekim aka 3 meseca za 5 soma, nego bi za ta tri meseca napravio 500,000 soma... al to je druga prica...
bezobrazno je to sto za tih 5000 evra koliko placas, nemas ni licencu za qcharts, vec moras sam da kupujes, to je smesna cifra (oko 130dolara), ali ako vec dajes tolike pare onda bi bio red da dobijes i to... I plus trejdujes samo sa oko 1000-1500 dolara koliko sam ja skapirao... znaci njemu je tu rizik da ces picu max par stotina dolara, nakon cega ti zabrani da trejdujes... sto je glupost... ja sam bio u nekoj prici da trejdujem kod njega u nekom timu sto je hteo da pravi, ali prvo moram da zavrsim te kurseve... glupost... a posto se malo razumem u tematiku, onda mi je poceo servirati pricu kako 5000 dolara nije nista, da te uci covke njegovog iskustva, pa pobogu on tebi daje desetine hiljada dolara rizika (sto apsolutno nije tacno) itd...

Da ne bude samo pljuvanje coveka, opet ponavljam, vredi otici, ali samo na osnove i to je to... dalje sve sam...
[ ntduke @ 27.06.2004. 19:05 ] @

Tako je ventura, tacno 100%. Ma lazu masovno, i ne vredi to te pare.
Evo za ovog npr:http://www.tradersgalleria.com...main/tradingmodules/?psrc=left
Don Miller, trading the e-minis, ja cu cd sa kursom da prodam kome god je zanimljiv, za 100$, ja sam ga uzeo od nekog lika svojevremeno za 200$.
Toliko i vredi, nije los za pocetak, 800$ tesko.
http://www.donmillerqqq.com/index.cfm/emini/?src=modules
Na sta ti ides ventura, zar ti e-minis nije prakticnije, sa manjim ulaganjima.
To bar ide prilicno tehnicki, akcije mnogo manje. Mislim da oko 2K $, koliko treba
za jedan kontrakt, je realnije nasim ljudima, za daytrading treba 25K min na racunu.
Pozdrav.
[ ventura @ 27.06.2004. 20:04 ] @
Ja sam ranije radio za tudj account, tako da mi ti daytrading limiti nisu predstavljali problem... Ja sam imao problem zbog (tadasnjeg) Datekovih uptick/downtick pravila kod daytradinga jer sam imao pristup raw konzoli a nisam se pridrzavao tih pravila... itd itd... ali uglavnom ne trajdujem vise poodavno....
[ cvele @ 24.08.2004. 14:47 ] @
www.mvi.co.yu/virtual

Virtuelno trgovanje na Beogradskoj berzi akcijama i obveznicama!
[ sojic @ 10.12.2004. 12:16 ] @
@ventura: primetio sam da se razumes o berzama. Nasao sa nesto: http://www.capitalspreads.com pa da vidis o cemu se radi. Ja se ne razumem u berzama, ali hteo bih da probam.
[ ventura @ 10.12.2004. 12:33 ] @
CapitalSpread.com je koliko vidim kladjenje na dogadjanja na berzi... Sta znam... To mi ne uliva poverenje u smislu da se mogu neke ozbiljnije pare naraviti jer zavisis od samo jedne firme... A i ne uzimaju se u obzir realni uslovi trzista, nit ces nauciti nesto o realnom trgovanju... Tako da ti je moj savet da uzmes trading platformu of mb-a (www.mbtrading.com), streaming od Lycos-a (www.qcharts.com), i ides lagano...



[Ovu poruku je menjao ventura dana 10.12.2004. u 14:24 GMT+1]
[ sojic @ 10.12.2004. 13:13 ] @
Jel ovo qcharts program za pracenje dogadjaja? A ova prva forwarduje na http://www.mb-trading.ch/ i ne izgleda mi kao berza, nego kao online shop.
[ ventura @ 10.12.2004. 13:24 ] @
Izvini, adresa je http://www.mbtrading.com/, ne znam zasto sam stavio minus

znaci kada instaliras platformu ti dobijes osnovne stvari za trading i streaming quotes... Ali qcharts ti prosiruje streaming quotes na charting, pa imas futures, pa imas timesales, pa imas svasta jos korisno...
[ sojic @ 10.12.2004. 13:41 ] @
http://www.mbtrading.com malo vise ako moze. Kao sto vidim nema Makedonije. Dali bih mogao da otvorim account preko nekog drugog?
[ tritacke @ 21.12.2004. 10:15 ] @
TRI TACKE - marketing agencija, zeli Vam zdravlja, osmeha, ljubavi i uspeha u Novoj 2005. godini. UZIVAJTE U ZIVOTU! www.tritacke.co.yu
[ urke081 @ 19.08.2005. 13:42 ] @
Mozda je tema malo izlizana, ali sam se tek sad ukljucio u svu ovu pricu. Interesuje me trgovina na domacim berzama(glupo al sta cu). Konkretno me zanima finansijsko trziste(berze u Cg) [url]http://www.montenegroberza.com/[/url] i [url]http://www.nex.cg.yu/[/url].U sta je bolje ulagati (u A ili u B listu). Da li firme sa slobodnog trzista spadaju u rizicnu grupu sa malim ulaganjima i velikim povracajem?
[ ciro_808 @ 19.08.2005. 14:05 ] @
Što se niša nepiše ovde više ?
Jel ko radio sa DealBook FX2 (za forex), da mi kaže svoje mišljenje, Hvala!
[ Milan_Ristic @ 06.12.2005. 00:09 ] @
Iako je tema starija...mora se priznati da je izuzetno dobra i da
vredi nastaviti diskusije.
Citao sam sve ovo sto je napisano...i sve me to jako interesuje.
Gde bih mogao naci (ako postoje) neki video tutoriali-kursevi o nekim osnovama o tome...potrebni su mi samo naslovi pa bih posle skidao pre p2p.
Svaka informacija,savet je dobrodoslo.
Puno hvala !

I jos nesto sta mislite o Google akcijama...da li neko ima iskustva ?
[ SHOMI_NS @ 17.12.2005. 02:20 ] @
Naisao sam na ekstra sajt za virtuelnu kupovinu akcija na stranim berzama.

http://investsmart.coe.uga.edu/C001759 The StockQuest

Registrujes se na sajtu i dobijes 100k $ virtuelnih naravno, i mozes sa njima da kupujes i prodajes akcije.Registracija je free.Preporucio bih svakome ko tek upoznaje svet berzanskog poslovanja jer je stvarno sajt extra.Tamo postoji i Stock Guide sa svim mogucim uputstvima vezano za berzu.

Posto vidim da ima ljudi koji se aktivno bave trgovinom akcijama pitao bih sledece:
Vec godinu dana "vezbam" sa StockQuestom krenuo bih u ozbiljno poslovanje sa akcijama preko neta.Pa me interesuje koje on-line inostrane brokerske kuce bi ste mi preporucili? Pokusao sam kod http://www.schwab-global.com/ oni za International online acount traze 25 000 $ , http://www.sharebuilder.com/ moze samo u US, probao sam http://www.buyandhold.com/ ali i kod njih moze samo ako si iz US.
Znaci koje bi ste mi brokerske kuce ponudili koliki su troskovi transakcija,troskovi odrzavanja racuna itd.Izdvajao bih odprilike 100$-200$ mesecno za kupovinu akcija dollar-cost-averaging metod.Hvala unapred..................

[ SHOMI_NS @ 20.12.2005. 00:56 ] @
Ok pregledao sam http://www.mbtrading.com/ i video da odgovara onome sto trazim osim sto na njihovoj listi nepostoji SCG.I need help over here.........
[ despot @ 21.12.2005. 00:48 ] @
predlažem da malo pokrenemo nas same a time i ovaj forum u neku akciju

npr. mene zanima miniFOREX,
Pozivam sve druge koje zanima ova problematika da se nadjemo negde
- svi zajedno u istom trenutku
varijanta 1. virtuelno npr. u nekoj od soba na Krstarici
varijanta 2. fizički npr. u nekom kafiću u Beogradu
varijanta 3. fizički kod mene u stanu na Novom Beogradu, ja častim pićem, hranom, konakom (za one koji nisu iz Beograda) i svojim znanjem; razmenimo literaturu, iskustva, linkove i družimo se

mislim da je najbolje da kombinujemo gornje 3 varijante
dosta vala više ovog mrtvila

svi zainteresovani neka se oglase na ovom forumu,
ili nek se jave na privatan e-mail [email protected]
ili 064/6143628

pozdrav,
deSPOT
[ ntduke @ 22.12.2005. 13:05 ] @

Shomi, klikni ovde, http://www.elitetrader.com/br/
pa tu levo na spisku iskopaj nekog koji prihvata
SCG, ne znam koja im je to stupidna fora, da ne prihvataju.
Gledaj i da provizije budu sto manje, i trazi real-demo softvera/platforme najpre.


[Ovu poruku je menjao ntduke dana 22.12.2005. u 14:17 GMT+1]
[ edo_maajka @ 15.02.2006. 21:31 ] @

ma ljudi vi tu pricate o stranim burzama, a ne vidite ono sto imate u dvoristu. pa amerikanci dolaze u CG, Banja Luku, Srbiju, Makedoniju i razvijaju trziste i kupe vrhnje (kajmak :-) ), a vi mastate o NYSE. ma imate priliku doma zaraditi ko nigdje u svijetu. za NYSE ce biti jos vremena
[ nosidam @ 24.03.2006. 14:58 ] @
pricao o berzi je veoma zanimljiva stvar i treba da se daje sto vise ideja i da pisete o primerima jer tako ce biti najlakse da se razume nesto.
Nastavite sa pricama.
[ salicsale @ 25.03.2006. 16:30 ] @
pre nego preporucim nacine na koje mozete vise saznati o radu na berzama preko interneta i sta treba da trazite ukratko cu vam reci moje misljenje iz prve ruke.

Toplo preporucujem svima da u sirokom luku zaborave sve sto ima veze sa berzama jer je to jedan od najtezih poslova koji postoje.Za pocetak shvatite da vam niko nista negarantuje dakle mozete raditi 24h dnevno i opet gubiti a mozete raditi i 10min dnevno i opet zaraditi.Medjutim stvar je malo gora od kocke jer da bi ste imali bilo kakvu sansu morate imati ludacku hrabrost da uletete pre svih zatim izdrzati dok ste u gubitku i pobeci sa osrednjiom zaradom onda kada ste u odusevljenju samim sobom i kada svi tek ulaze, i tako iz dana u dan.

Ukoliko neko misli da ce nesto zaraditit taj se grdno vara. Pare koje bi ste namenili trgovanju (posto ce te ih svakako izgubiti) odvojte i po mom misljenju najbolje utrosite na knjige ali i na zivu obuku negde u inostranstvu ali ne na neki kurs od 3 dana vec kao nacin da prezivite tamo dok nepokusate da udjete u neku finansijsku kucu. Naravno pre toga bi trbalo da imate nekog osnovnog pojma o cemu se tu radi i kako se radi i u te svrhe bog nam dade internet gde ima gomila besplatnih stvari.

Sve u svemu trba vam najmanje godinu dana da procitate nekoliko knjiga, da proresetate nekoliko charting paketa, da provalite cime se sve to trguje, da se usemite gde se nalaze relevantne informacije u vezi toga cime trgujete, da dobijete osnovni uvid u analizu, i ceo zivot da zivite sa mozda i trebalo bi.

Elem mislim da su svi shvatili poruku ali ko je bas navalio evo sta trba traziti. Pre svega besplatne charting pakete koji se skinu i instaliraju kljucne reci "charting", zatim objasnjenja i clanci o svemu sto ima veze sa tgovanjem "trading" "fundamental analysis" "technical analysis" "stock" "long short put call", zatim brokerske kuce kod kojih ce te otvoriti stvarni ili demo racun "demo account", zatim knijge koje ce vam u najopstijem objasniti sta koji indikator pokazuje (iako to sve ima na internetu ) "Gerald Appel" "Wilder" "Gann" "Eliot" "Bollingr" "Granville"....., uz sve prethodno naravno opste reference kao "school" "learn" "definition" "knowledge"....

Sto se tice video materijala zao mi je sto nemogu vise da ponudim jer sam stotinu puta brisao sve iz kompa ali evo sta trnutno imam od interesantnih adresa (sareno):

http://www.clicklive.com/NYMEX/symposium_2003/content_page.htm
http://www.kwikpop.com
http://www.topgunsoftware.com/
itd
obicno svaki od brokera, data provajdera ili provajdera charting platformi ima na svom sajtu takve prezentacije gde nezavisno od toga sta nude moze da se shvati kako i sta radi.

Naravoucenije pare u slamaricu.

[ trend83trader @ 12.04.2006. 19:54 ] @
Pozdrav svima!

Imam nekih godinu dana iskustva sa berzanskom trgovinom (virtuelnom, od negde se mora poceti). Pokusao sam da otvorim racun preko optionsXpress.com, poslao sve papire i dobio napush na finjaka. Tipa drago nam je da ste zainteresovani ali nismo u mogucnosti da drzimo racune rezidentima scg zbog regulatornih i sigurnosnih tandara-mandara razloga. Ipak, ima offshore brokersaka kuca u Luksemburgu internaxx.com preko koje mislim da moze da se trguje i koji nemaju problema sa nama. Poslali su mi poshtom prospekte i application form. Caka je u tome sto racun mozete da fundirate iskljucivo sa bankarskog racuna u EU (starih 15 clanica) i jos nekih odababranih lokacija u svetu. Dakle prvo put pod noge pa u Schwabiu ili Austriju.
Sto se tice optionsXpress ostao mi je pending account u slucaju da se regulativa promeni. Bar imam pristup real-time streeming quotes i Dow Jones newswire za dzabe.

Za one koji sa malo para pocinju preporucio bih knjigu "How to make money in stocks" od William O'Neil-a. Morate imati konkretnu strategiju. Kada i sta kupiti, kada prodati i koliki gubitak ste spremni da podnesete. Na netu sam nashao solidan charting program za dzh. Incredible charts pro. Kad istekne free-trial dobijate 18h delayed data feed, ali program radi. Nadam se da ce nekom ovo koristiti.

Ono sto mene zanima je kakvi su prospekti za zaposlenje kod nas sa ovim vestinama i znanjima? Da li nase brokerske kuce trguju sa akcijama i futuresima na NYSE, Nasdaq, NYMEX, LSE, IPE, itd.? Zavrsavam faks i stvarno bih zeleo ovim da se bavim.

Unapred zahvalan,

Branko
[ salicsale @ 14.04.2006. 21:39 ] @
Evo sajta koji je prepun video objasnjenja pisanih objasnjenja i krajnje korisnih stvari na njihovom forumu.... dobro ga procesljajte.
http://www.worden.com/XMLPage.aspx?xmlpage=trainingpage

trend83trader
Naleteo si na nesto bezveze trazi platforme i brokere koji su u Americi jer oni su vrlo liberalni i nepitaju mnogo. Sto se tice primene tog znanja kod nas ja ne znam nikioga ko trguje ali znam da banke izlaze normalno na trziste valuta.
Pozdrav
[ trend83trader @ 16.04.2006. 16:16 ] @
Nista, pokusacu preko e-trade.com ili ameritrade. Kakva je kod njih situacija? Prihvataju li oni da drze racune rezidenata SCG?
Sto se banaka tice, cuo sam na CNBC da societe general ima jak asset management sektor. Ipak ono sto je ocigledno je da banke koje dolaze kod nas nemaju nameru da zaposljavaju domace talente za ovakve stvari. Samo se traze ljudi obuceni za davanje potrosackih kredita stanovnistvu da sto pre zapadnemo u duznicku krizu.

pozdrav,

Branko
[ dr7jo @ 17.04.2006. 14:27 ] @
for trend83trader

Ne znam zasto te interesuje NYSE itd. planiras da ides u Ameriku da radis ili te interesuju zbog zarade?
Ako te interesuje samo zbog zarade, na NYSE broker koji napravi klijentu 15% godisnje je kralj.Na Beogradskoj berzi su go-
disnji prihodi mnooooogo veci, slazem se da je veci i rizik ali uz pravilne i pravovremene procene sve ispod 50% godisnje je smesno. Pa pogledaj samo koliko procenata prometa na Belexu otpada na strane investitore. Mislis da oni nisu culi za NYSE ili AMEX, ili vise vole Srbiju? Trenutno, najvece zarade svojim klijentima u svetu prave fondovi koji ulazu u Kini, Balkanu i Rusiji.(i to bas tim redosledom).
Praksa je pokazala u svim zemljama u tranziciji da su na pocetku razvijanja trzista kapitala generalno sve akcije duboko potcenjene i da su na srednji rok donosile kapitalnu dobit u proseku preko 150%. (vidi istorijske cene nasih akcija na belex.co.yu). Kada vidis da je trenutno Belex fm (kompozitni indeks BG Berze i sve akcije su ukljucene u njega) na nivou od 1670 indeksnih poena, a bazna vrednost od 1000 , znaci u proseku je svaka akcija listirana na berzi porasla 67%.
A kad uporedis, to da verovatno nemas predstave o americkim kompanijama, da te njihovi brokeri navlace uglavnom na junk akcije( sto je i logicno, oce neki deckic iz tamo neke Srbije da ulozi par hiljada(u najboljem slucaju) dolara ). Mislis da je nekom stalo i da ima vremena da ti objasnjava za par hiljada dolara. Dok budes nesto naucio izgubices sav kapital, dok skupis novi sve ce se pormeniti i tako u krug.
Spominjes, banke i asset management sektor. voleo bih da mi objasnis asset management i kako ti mislis da to funkcionise.
[ trend83trader @ 18.04.2006. 13:17 ] @

Obim trgovanja na belexu je strasno mali. Likvidnost nikakva. Moras imati insider info, sto je neko na forumu reakao sve funkcionise po burazer principu. Naravno, tu si u pravu da bih trebao dati sansu nasoj berzi i probati prvo tu nesto da uradim. Ne kazem da ne bih voleo ovde da radim, verovatno cu i raditi.
Takodje ja se ne oslanjam na savete americkih brokera ili analiticara. Znam da oni cesto preporucuju mediokritetne akcije (vecina akcija uvrstenih u DJIA su sporog rasta). Koristim odredjene fundamentalne parametre (YoY Q earnings +20%, ROE >15, Net profit margin>Indu. avr. NPM, Last price >90%xYear high. >80%x5-Y high. itd.) i tehnicku analizu (MACD, Accumulatio/distribution indikatori). Takodje bitno je znati kakvo je trziste (bull/bear market ili sideways market kakva trenutna situacija) Ovih dana bi trebao da prostudiram Economic Value Added analizu akcija. A o americkim kompanijama se mogu saznati svi relevantni fundamentalni podaci koji se mogu saznati o domacim kompanijama.
Fondovi koje spominjes da ulazu u Kini, Rusiji, i drugim zemljama u razvoju su dostupni malim investitorima u vidu Exchange-traded fondova kojima se trguje na AMEX-u (ticker simbol EEM bi bio jedan od primera).

Virtuelni fond koji sam osnovao 16 februara '06. i koji trenutno ima akcije 27 kompanija je ostvario profit od 13.83% u odnosu na 3.51% za S&P500 i 4.80% za NASDAQ u istom periodu.

Ne planiram da idem u Ameriku.

U industriji finansijskih usluga asset management (upravljanje aktivom) se u uzem smislu odnosi na kolektivne investicione sheme (mutual funds), upravljanje penzionim fondovima i upravljanje bogatsvom (za budzovane). Postoje specijalizovane asset management firme poput BlackRock Inc. (preuzet od Merrill Lynch), Fidelity Investments, Alliance Bernstein Holdings, itd. Banke koriste novac koji skupe od depozita i zarade, jednim delom za kreditiranje a jednim delom za kupovinu raznoraznih HOV (kod nas cesce obveznice). Takodje osnivaju sopstvene mutual fondove u koje njihov komitent moze uloziti novac na malo. U americi minimalni pocetni iznos cesto nije veci od $2500. Posle tih $2500 mozete ulagati $100, $200 ili bilo koji drugi iznos kad pozelite (cesto na mesecnom nivou). Kod asset managementa me najvise interesuje upravljanje diversifikovanim portfoliom HOV (uglavnom akcija), ali me takodje interesuje trziste finansijskih derivata i to uglavnom robni fjucersi.
[ salicsale @ 18.04.2006. 16:36 ] @
E ovako slatko se nisam odavno obradovao. Svaka cast 83. Vec sam oguglo na masovnu pojava da se svi predstavljaju kao strucnjaci za sve moguce (prosto covek pomisli al sam glup!!) ali ovo tvoje ucutkivanje ovog neotkrivenog talenta me je stvarno nasmejalo. Samo napred.

Ma ne znam koliko si se upustao u pricu oko otvaranja racuna za trgovanje. Stvarno je prosto, samo prati sta ti kazu i naravno citaj sve sto potpisujes mada tu se u principu ili slozis ili nema racuna. Ovo ti kazem jer nekad ocigledne stvari su tako zapetljano recene da ti treba dva dana da shvatis. U principu ako je YU ili SCG na sajtu sve bi trebalo da ide ok. Obrati samo paznju na leveridz jer je bitan i pri otvaranju i pri trgovanju i pri zatvaranju racuna.
[ dr7jo @ 19.04.2006. 07:47 ] @
A ti verovatno planiras da ulozis preko 1 milion eura kad kazes da su ti prometi mali i slaba likvidnost. Imas preko 50 hartija koje imaju zadovoljavajucu likvidnost i svakodnevni promet. Vidim da si procitao jednu knjigu o analizi akcija. Cak ne prihvatas ni sugestije americkih analiticara vec sam rasudjujes. Docekace te rasirenih ruku u USA, talentovane investitore koji misle da sve znaju svi obozavaju iz razloga dok neko ne izgubi ti ne mozes da zaradis. A to o cemu pricas su fondovi a ne asset management.Da ulazes 100 ili 200 USD? Mislis li da ce nekog zanimati taj iznos i da ce da se bakce sa tvojih 200 USD? Pa u Srbiji nece niko da ti radi AM bez 100.000 eura. Vidi se da te zanima berza i da si nabijen teorijom ali se takodje vidi da nemas prakse. Moj ti je savet, ako imas barem malo kapitala kreni polako sa BG berzom, pa kad je prerastes onda kreni na razvijenija trzista.
[ trend83trader @ 19.04.2006. 14:15 ] @

Fondovi jesu jedan od oblika asset managementa. Sto se tice malih iznosa, oni jesu bitni jer onaj ko ulaze je jedan od milion koji konstantno ulazu ili povlace svoj novac. I tekako ce se baktati sa 200, 1000, ili 5000. Ali oni na te iznose ne gledaju kao na individualne vec ih ukljucuju u zdruzene pulove investicionih sredstava. Naravno ako hocu da neko upravlja mojim novcem na individualnom nivou, razumljivo je da niko nece da upravlja iznosima manjim od 50.000 ili 100.000. U tvojoj prvoj poruci si spominjao brokere kao ljude koji bi trebali da donose investicione odluke za mene i kako to njih ne bi interesovalo za nekoliko hiljada dolara. Tacno, ali to je slucaj kod full service brokera. Oni su skupi i preko njih ne bih ni ulagao. Zato su izmisljene diskontne brokerske kuce koje se ne gnushaju na male iznose.

Ja nisam tvrdio da sve znam, a ti si taj koji se vata za striktne teoretske definicije. Ono sto sam naucio na berzi je da na njoj nema mesta egu. Knjiga ''How to make money in stocks'' je JEDNA OD KNJIGA koje sam procitao i predstavlja poucan prakticni vodic za malog investitora.
Ne znam mnogo o nasoj berzi. Statistika iz 2005 godine pokazuje da je promet akcija (volume) iznosio 126.663 za celu godinu. Toliki obim prometa zabelizi kompanija na NASDAQ-u sa malom kapitalizaciom i flotaciom u jednom danu! Jedna kompanija - jedan dan. Belex - cela godina! Na zapadnim berzama mozes da biras akcije 10000+ kompanija, a ti mi spominjes 50 nasih koje imaju kontinuiranu trgovinu. U americi se kontinuirana tgovina podrazumeva za svih tih 10000 i kusur kompanija. Ako se zaglavis zbog slabe likvidnosti kako onda da izvuces svoj novac. Nebitno koliki je iznos u pitanju. Jos ce vremena morati da prodje dok nasa berza ne bude funkcionisala kako treba. Mnogo vise novca ce trebati da postoji u investicionim fondovima, mnogo vise kvalitetnih kompanija listiranih na berzi, i mnogo vece ukljucenje malih investitora u berzanske tokove. Struktura vlasnistva u kompanijama ce morati da se menja ne samo sa aspekta drzavni/privatni kapital, vec ce vlasnicka struktura morati da se udalji od koncepta strukture vecinskog vlasnistva. Retka su javna akcionarska drustva na zapadu u kojima jedan investitor ima >51% vlasnistva kompanije. Takva struktura postaje sve redja kako raste trzisna kapitalizacija.

E sad, ne znam zasto si zapoceo ovo takmicenje u pishanju u dalj, ali nije ni bitno. Na ovaj forum sam dosao da se informisem o tome koliko je interesovanje nasih ljudi za berzanska dogadjanja u svetu i kakva je situacija kod nas. Ako neko zeli da investira u inostranstvu neka to uradi, ko hoce kod nas neka proba, ma nemam nista protiv. Ovde nisam dosao da prosudjujem, komentarisem i nipodastavam tudje aspiracije i investicione odluke kao sto ti ocigledno, iz meni nepoznatih razloga, jesi.
Alas, posto znas kakva je nasa berza mogao bi da me informises kakva je situacija, sto je jedna od poenti ovog foruma. Interesuje me koliki je broj market-makera na nasoj berzi i imali dodatne potraznje za njima? Da li nase brokerske kuce zaposljavaju dodatne kadrove? ZASTO nase brokerske kuce ne investiraju u, ako ne u akcije, onda makar u robne fjucerse na inostranim robnim berzama. Na fjucersima se mogu zaraditi mnogo vece pare (ali i izgubiti) zahvaljujuci leveridzu. Zasto mi sami sebe konstantno iskljucujemo i svetskih ekonomskih dogadjanja? To mi recimo, nikada nece biti jasno.


P.S.: Hvala sale na podrsci i razumevanju!
[ dr7jo @ 05.05.2006. 14:50 ] @
"Alas, posto znas kakva je nasa berza mogao bi da me informises kakva je situacija, sto je jedna od poenti ovog foruma. Interesuje me koliki je broj market-makera na nasoj berzi i imali dodatne potraznje za njima? Da li nase brokerske kuce zaposljavaju dodatne kadrove? ZASTO nase brokerske kuce ne investiraju u, ako ne u akcije, onda makar u robne fjucerse na inostranim robnim berzama. Na fjucersima se mogu zaraditi mnogo vece pare (ali i izgubiti) zahvaljujuci leveridzu. Zasto mi sami sebe konstantno iskljucujemo i svetskih ekonomskih dogadjanja? To mi recimo, nikada nece biti jasno."


Ovo je skoro i najbitnije sto si pitao. Ti i da zelis i da imas sredstva da ulazes na stranim trzistima ne mozes. Po nasem zakonu o deviznom poslovanju je zabranjen izvoz kapitala. Iz tog prostog razloga nase brokerske kuce ne ulazu na stranim berzama. Mada, veliko je pitanje i da je dozvoljeno da li bi to i radile, jer je trenutno u svetu jako malo trzista (ima ih ali ne previse) gde se mogu postici ovoliki prinosi. Uskoro je najavljeno donosenje novog zakona koji ce dozvoliti investicije u inostranstvu i kad se donese zakon o investicionim fondovima bice neminovno (iz razloga ponude i traznje za hartijama) deo portfelja drzati i u akcijama stranih kompanija.
I ako si me pogresno razumeo, ja ne zelim da nipodastavam nicije aspiracije vec sam samo upitao zasto bi neko ulagao kapital u inostranstvu za mnogo manje prinose nego sto ih ima kod kuce, a pritom cini zakonski prekrsaj.
Na nasoj berzi trenutno ne postoje market maker-i, ali ce verovatno profunkcionisati do kraja godine. Za dodatnu potraznju za market makerima ne razumem.
A takodje ne razumem sta znaci da li brokerske kuce zaposljavaju dodatne kadrove? pa valjda zaposljavaju onoliko ljudi koliko im treba, a mladi ljudi koje interesuje berza i fin.trzista su uvek dobrodosli.
[ ntduke @ 06.05.2006. 14:15 ] @

Branko,

Ja ti savetujem da krenes na futures, radi Nq, ili S&P kontrakte. Treba ti oko 2H $ na racunu. Otvori racun, kod
brokera sa direktnim pristupom, dakle sa platformom koja trenutno izvrsava naloge. Nikako kod onih kod kojih se
to izvrsava u nekom iole odlozenom periodu. Najpre moras da nadjes dobitnu kombinaciju, graficki setup, koji
ti omogucava veliku verovatnocu pogadjanja. To radi na simulatoru, postedeces sebe gubitaka tako.
Futures se radi tehnicki, u tome je ceo stos. Nije lako, ali jeste izvodljivo. Treba dosta strpljenja i zivaca.
Za nerezidentni racun napolju, pa to uradi bilo gde, Madjarska npr, taj grad najblizi Subotici npr. Zakon? Pa mi smo jedna
od retkih zemalja gde ne mozes virmanom da posaljes novac napolje. I da, banke zanimaju krediti stanovnistvu samo.
Pitaj Narodnu Banku, npr. - da zelis da kupis zlatnu polugu od 1kg, i kako to da uradis, pa ces shvatiti sve...
Licno, nemam blage veze o nasoj berzi, niti me iskreno receno zanima. I da, obim trgovanja je mali, to bilo kakvu
trgovinu ovog gore navedenog tipa potpuno iskljucuje. Neko ko investira, ceka duzi period, mozda, ali za trgovinu,
u navedenom smislu, zaboraviti momentalno.
A ako nadjes dobitnu kombinaciju, trading setup sa npr >90% pogadjanja, neces ni hteti da radis u bilo kojoj banci.
Radices za sebe iskljucivo.
Poz.
[ marko63 @ 24.05.2006. 18:59 ] @
Brateeee!!
gde mi zivimo na Balkanu citam ovo sve i neverujem ocima.

kako se posluje ovde kod na. NIsam imao pojma da tako nesto uopste postoji.

Auuuuuu berze, agenti, dileri, brokeri, lazne firme i lazirani mailovi, poreske utaje obrtanje kapitala preko noci, zatvor lopovluk prevare. A ja sada kada sam dobio VISA kreditnu(tako je ja zovem inace nije kreditna ima tu milionnekih podvrsta) misli usao u svet placanja novca itd... ponekad se stvarno zapitam da li je sve to otislo u 3 PM sa tim likovima koji to rade i od toga zive. koji su bre to lopovi i fukare da je to neverovatno. Berze,,,, ja misli da tu ljudi prodaju celik vunu zlato, akcije Microsofta..... kada tamo ima nekih milion PIO,SIO,MIO,RIO,ALO, More bre.... strasno ne zelim nikada da se iselim odavde.Joj SM sta si ucinio od nasih zivota da bogda se vrteo po milion puta pod onom Lipom hokstapleru. Ziveo napredni svet i svetska ekonomija.
[ duxan k @ 02.06.2006. 20:23 ] @
Momci, bavim se FOREX-om od pocetka 2005 god., i ono sto mogu iz svog iskustva da vam kazem je da zaobidjete u sirokom luku nasu berzu - BELEX. Zasto? Ima vise razloga:

1. Mala ili nikakva likvidnost sto znaci da kada budete hteli da prodate doticnu akciju, necete moci u tom momentu ili bar ne po toj ceni pa onda cela vasa kalkulacija pada u vodu.
2. Nastimovani bilansi stanja, bilansi uspeha i toka gotovine. Uz to da nadodam da prospekti izlaze oko 6 meseca u tekucoj godini!!! Shvatate sta to znaci? Trebate da cekate 6 meseci da bi ste sznali kako je vasa kompanija poslovala prethodne godine. Da ne pominjemo ne postojanje kvartalnih izvestaja.
3. Inside trading. Bilo od strane berzanskih posrednika, bilo uprave preduzeca. (Ima toga i u SAD ali kod nas nikada niko zbog toga nije odgovarao).
4. Ne postojanje dobrog data feed-a od strane berze (chart im kasni po pola sata - video svojim ocima), ne mozete da vidite dubinu trzista, tj. koliko ima naloga za kupovinu/prodaju i to po ponudjenim cenama.
Ima toga jos ali da ne pisem dal;je.

Jos jedna stvar, batalite knjige bilo ko da ih je pisao, zaobidjite sve gurue marketa i ostale market wizarde. Svi koji pisu te knjige, pisu ih da bi zaradili pare od vas, a da znaju to sto vama prodaju zaradili bi u jedno prepodne.

Zato vam ja licno preporucujem FOREX (za one koji ne znaju - svetska trgovina valutama), najvece trziste na svetu, promet po par hiljada milijardi americkih dolara, i sto je najbolje liverage kao ni za sta drugo, ide i do 1:500 itd...
[ salicsale @ 02.06.2006. 22:51 ] @
Slazem se forex zakon. Inace evo odlicnog brokera jer kolko sam sam se na drugim forumima informisao potpuno je ECN znaci nema diling deska i kako oni tvrde ne idu protiv tebe kao ritejl brokeri nego samo izvrsavaju tvoj nalog. Ono sto je EXTRA je 1-2 pipsa na glavnim parovima. Jedino sto mene licno nervira je sto nemozes da postavis limit i stop blize od 10 pipsa u odnosu na sadasnju cenu (doduse zato mozes da trgujes u spredu sto nigde drugo nisam video) i sto im je mali leveridz. Doduse i platforma im je lose uradjena,komplikovana. Al sve to nebi bilo strasno da nemoras da popunjavas IRS formulare sto nema nigde. Sve u svemu dobra je za nekog ko nebi radio dejtrejding a hoce maximalnu ustedu na spredu i radi na iole duze.
http://www.globalforexnow.com/
[ Mr ROI @ 20.07.2006. 15:07 ] @
Mogli bi se FOREX-ovci povezati, pa eventualno i napraviti mali "fondic" il slicno ???
[ Tano6 @ 12.10.2006. 14:46 ] @
Postovani ucesnici foruma svi koji su zainteresovani za uzivo diskusiju o forexu, trgovanju na forexu, idejama i sve sto ih interesuje da bi naucili o forexu, mogu svaki dan od 21 cas da posete sobu na ovoj adresi:

http://client.hotconference.net/conference.php?id=51177696

Kada snimite program aktivirajte program upisite svoje ime i prezime, kliknite ok, posle toga unesite sifru: forex2006

Pozdrav
[ Aleksandar Marković @ 27.10.2006. 12:05 ] @
Svi oni koje generalno zanimaju investicijski fondovi od sada imaju novi specijalizovani portal www.fondovi.hr, namenjen potpunim početnicima, ali i iskusnim profesionalcima.
[ SHOMI_NS @ 06.11.2006. 10:28 ] @
Da li neko zna kako se mogu (ako se uopste mogu) kupiti akcije Nacionalne Stedionice?
Posto sam ja iz Novog Sada moze li mi neko objasniti proceduru tacno kako i sta da trazim od brokera i koje brokere biste mi vi preporucili.

Pozdrav....
[ trader11 @ 22.11.2010. 16:19 ] @
Šta je sa sportskim berzama? Broker iz svoje kućne fotelje. Ima li kakvog iskustva?