[ _alokiN_ @ 01.05.2005. 11:36 ] @
Skinuo sam novi kernel sa neta i instalirao ga i to je sve ok. Ipak, ostaje par stvari koje me interesuju...

Citao sam par how-to-a i uglavnom se svuda kaze da je bolje napraviti sto manji kernel, a najveci deo stvari ostaviti kao module. Sad, koliko je to tacno u slucaju da se ti moduli u svakom slucaju ucitavaju prilikom startovanja sistema? (na primer, ostavim podrsku za zvuk kao modul, ali kad god je komp ukljucen ide neka muzika...)

Kako mogu da vidim velicinu kernela? Jel to odgovara file-u bzImage ili necemu drugom?
[ _alokiN_ @ 07.05.2005. 09:33 ] @
Jel ima bar neko neki link na tu temu??
[ Comrade @ 10.05.2005. 13:09 ] @
Pa ako si prosecan pc user vise od pola stvari ti ne treba pa mozes slobodno sroz da ih iskljucis. A velicina bzImage-a ti znaci ako ces da ga stavljas na disketu a inace velicina imaga i nije tako bitna.
[ _alokiN_ @ 13.05.2005. 17:22 ] @
Znam da dosta stvari nije potrebno, i to ne samo ako si prosecan pc user, ali je pitanje da koja je zapravo razlika izmedju koriscenja modula i direktnog ugradjivanja u kernel (sem sto module mozes po zelji da iskljucis). A velicina kernela valjda jeste bitna, jer je on stalno u memoriji...

[ Comrade @ 13.05.2005. 17:57 ] @
Ako danasnji mainstream kompjuteri imaju 512MB-nu ram memoriju nije bitno da li je kernel 1, 2, ili 10MB. A modula je pozeljno sto manje da imas, krace traje bootovanje.
[ mulaz @ 13.05.2005. 18:12 ] @
ma na novim kompjuterim to se i ne vidi dobro, al recimo kad imas modul za usb disk, scsi emulaciju, firewire, 15 razlicitih sensora na maticki (zato sto neznas koji je pravi) ,,... imas tolko stvari, koje nikad ne upotrebljavas odjednom, zato ti jednom treba samo firewire, jednom samo usb disk. ako ti se modulu pokretaju avtomatski, onda ti ni ne vidis razike, ako ne treba rucno da ukucas modprobe *

smisao modula je i kod kompjuttera ukljucenih duze vreme (godinu, dve...). kad se pravi updatae nekog dela sistema. ako imas recimo neku stvar kao modul, onda je nadjena nega greska, mozes samo da izbacis onaj modul, skompajliras novi, i ubacis. i uptime ti se ne vrati na nulu :)
[ _alokiN_ @ 13.05.2005. 19:23 ] @
Ok, to zvuci prilicno logicno za module. A sto se tice velicine kernela, znam da mi nije bas mnogo bitno da li je za 2-3 mega veci, ali me je cisto interesovalo gde se vidi njegova velicina (da li je to velicina bzImage-a ili nesto drugo...). Hvala na odgovoru za module, bilo bi lepo ako neko zna i ovo za velicinu kernela. Poz.
[ Apatrid @ 13.05.2005. 20:16 ] @
Sto se modula tice, ja bih te ipak uputio da procitas ovo:
http://www.tldp.org/HOWTO/Module-HOWTO/

Narocito da obratis paznju na prvih par poglavlja, istorijat, "Case for LKM". Lijepo i poprilicno iscrpno objasnjeno sto se dobija modulima, zasto ih treba praviti a postane jasno i gdje ima smisla ne raditi sa modulima.

Sto se velicine kernela tice, stvari su dosta zakomplikovane uvodjenjem initrd-a koga koristi veliki broj distribucija danas. Taj "inicijalni ram disk" sluzi da se u memoriju stavi kod koji se koristi samo prilikom inicijalizacije, a onda se, najcesce, sve to ukloni iz memorije. Kernel, takodje, reciklira i podatke koji su korisceni u inicijalizaciji a poslije nijesu potrebni.

Na mrezi ce se cesto cuti prica o "velicini kernela" gdje ljudi podrazumijevaju velicinu vmlinuz fajla. Meni je oduvijek bila interesantnija finalna slika u memoriji, kad se proces podizanja sistema zavrsi. Kernel to sam ispise (dmesg|less), ali ce podaci biti odvojeni za memoriju u kojoj je kod od memorije koja se koristi za interne kernel strukture (podaci).

[ _alokiN_ @ 14.05.2005. 12:24 ] @
Hvala za link i odgovor... Poz.