[ Pootneek @ 02.05.2005. 10:38 ] @
Vec duze vrijeme razmisljam o ovome i shvatio sam da bi ovo mogao biti dobar zajednicki projekat.

O cemu se radi?

Cilj mi je se u prvom dijelu projekta napravi bibliotela (dll) srpske gramatike. Neke od funkcija bile bi:

Declension(Noun) - program daje deklinaciju imenice
IsCase(Noun, Case) - da li je Case odgovarajuci padez od Noun
GiveCase(Noun, Case) - daje odgovarajuci padez imenice Noun
Conjugation(Verb, Person, Tense) - daje oblik glagola Verb lica Person i vremena/nacina Tense

itd.

Mozda vam izgleda jednostavno, ali ima dosta da se radi - nasa gramatika je slozena.

Sta je cilj ovog programa?

Biblioteka MorfologijaLib je vrh ledenog brijega. Vec kao dll bila bi veoma korisna; neke od primjena bile bi odlicna osnova sa srpski spellcheck program i za nepogresivu konverziju latinicnih tekstova u cirilicnu, zatim za ucenje i analizu srpskog jezika. Medjutim - to nije njegova osnovna namjena. Ok, sad se spremite :) Konacan cilj je masinsko prevodjenje sa engleskog na srpski i obrnuto. Ambiciozno, ali i izvodljivo. Makar je vrijedno pokusaja, ako nista drugo.

Ovo znaci da ce pored dijela za morfolosku obradu rijeci (nastavci i gradnjenje rijeci, tj. MorfologijaLib) biti potrebni jos neki moduli - prije svega SintaksaLib, odnosno program koji bi na osnovu recenice "izveo" sintaksicko stablo zajedno sa svim odnosima unutar recenice.

Programsko okruzenje

Idealno bi bilo kada bi programsko okruzenje bilo multiplatformsko, npr SWI Prolog. Ali, ovo je "idealno" i od toga sam odustao jer ne poznajem neki C jezik :( tako da ostaje VB 6 na Win98 i Access 97, bar dok ne naucim neki bolji jezik.

Vjerovatno pogadjate sta je sve potrebno da bi GramatikaLib proradila. U pocetku samo VB a poslije i neki napredniji Prolog algoritmi (SintaksaLib). Access sam uzeo kao dobru osnovu za pocetak eksperimentisanja - baza podataka moze da bude obican fajl.

Ako imate ideja - javite. Ako bi projekat zazivio na njemu bi se radilo pod nekom Open Source licencom i bilo kakva zarada je iskljucena.

Ako biste zeljeli da se prikljucite, ne ocekujte neki veliki napredak odjednom. Ja kao (neka vrsta) idejnog rukovodioca bi bio zauzet prije svega fakultetom (studiram engleski).