[ Milanović Ivan @ 03.05.2005. 08:22 ] @
Hitno !!! Molim Vas za savet.Danima razmišljam o kupovini digitalca (ne spavam noćima ) ali nikako da prelomim. Razmišljam konkretno o 2 modela
1. Canon a75
2. Nikon 4100

Molim sve one koji imaju iskustva sa jednim od ova 2 modela da odgovore na ovu temu posebno oni koji imaju Nikon 4100, jer Canon sam već isprobao i zaista mi se svidja naročito kvalitet fotki koje pravi, ali me sa druge strane privlači Nikon jer je manji, koristi 2 baterije ima neograničeno snimanje a takodje je 4Mpix u odnosu na 3.2Mpix. Interesuju me posebno iskustva ljudi koji su bili u prilici da isprobaju i Canon i Nikon aparate i njihovo mišljenje na ovu temu.


Napominjem da sam amater i da bih aparat koristi u specijalnim prilikam
rodjendani,žurke ,letovanja a ne za profesionalne ili umetničke fotografije
Ovo napominjem zato što znam da Canon ima ručna podešavanja a Nikon ne
pa me interesuje koliko se stvarno to često koristi i koliko znači u prilikama u kojima bih ja koristio aparat.

Pošto mi je ovo prvi aparat pomoć bi mi dobro došla
Unapred Hvala svima koji odgovore na ovu temu.
[ proton6 @ 10.05.2005. 19:49 ] @
Canon A75 je već stariji model, a ako porediš sa Nikonom 4100 koji ima 4.0 Mpixela koji ima dve baterije ja bih se pre odlučio za Canon A510 koji ima isto 4.0 Mpixela i korisi dve AA Ni-Mh baterije i ima više funkcija ( 4100 nema manuelne funkcije ).
[ cavaboss @ 15.05.2005. 00:01 ] @
Imao sam prilike da se detaljno upoznam sa mogucnostima bas ova dva modela aparata koje si pomenuo. Krajem aprila kupio sam nikon coolpix 4100, a canon a75 sam koristio prosle godine na letovanju. Ono sto je najvaznije napomenuti: kvalitet fotografija dobijenih canonom A75 i nikonom 4100 su istog kvaliteta, znaci sasvim O.K. Ipak ima sitnica na koje bih ti ukazao.

Nikon - prednosti:
Manjih je gabarita i laksi je, jer koristi 2 baterije.

Medjutim, ima dve mane u poredjenju sa canonom:

1) Filmski zapis je ocajnog kvaliteta za razliku od canona ciji je filmski zapis sasvim korektan.

2)Kada slikas u zatvorenoj prostoriji ili bilo gde gde se zahteva blic, treba mu dosta vremena (10-ak sekundi) dok napuni blic za sledece fotografisanje (tada mu se displej automatski iskljucuje), sto me nervira do besvesti.Znaci, vremenska razlika izmedju dva snimka je prevelika (bar za moje kriterijume).

Razlika u rezoluciji 3,2 MP i 4 MP je gotovo neprimetna.

Takodje canon ima i manualne finkcije sto za tebe nije bitno sa obzirom da si naveo sta bi slikao. Ipak ako si zainteresovan za fotografiju preporucujem ti malu knjizicu "Dobar 101 savet o fotografiji", pisac Majkl Lengford. Pozeljno je imati manuelne funkcije, jer neki put automatikom neces postici ono sto zelis.

Znaci, preporucujem ti Canon, da sad mogu da biram uzeo bih A510 ili A520.