[ Toni @ 04.05.2005. 22:20 ] @
Ovde mi je prvi post ali pratim ova deo foruma...

odlucio sam da uzmem PowerBook 17" 2GB rama ... na netu sam video da ce svi sistemi koji se budu prodavali imati novi operativni sistem TIGER... i pitam ja danas u AppleCentru da li masine dolaze sa tim sistemom i oni mi kazu da ne i da ce morati da platim doplatu.

Mislim nije to sada bog zna sta kada se vidi koliko kosta cela masina ali stvarno ne mogu da verujem to ciganjenje.

Tako da po svemu sudecu PB ce mi doneti drugarica iz amerike za par nedelja.

Cisto princip.

EDIT by madamov: promenjen naziv teme kako bi iskoristili ovu staru temu za sva buduća pitanja oko ove tematike, jer malo malo, pa neko načne novu temu sa istim pitanjem: "Zašto su Apple proizvodi skuplji u Srbiji"

[Ovu poruku je menjao madamov dana 08.11.2006. u 10:32 GMT+1]
[ vindic8or @ 04.05.2005. 22:58 ] @
nije samo princip. apple u americi drasticno manje kosta nego kod nas.
[ SIT @ 05.05.2005. 07:26 ] @
Citat:
Toni: Ovde mi je prvi post ali pratim ova deo foruma...

odlucio sam da uzmem PowerBook 17" 2GB rama ... na netu sam video da ce svi sistemi koji se budu prodavali imati novi operativni sistem TIGER... i pitam ja danas u AppleCentru da li masine dolaze sa tim sistemom i oni mi kazu da ne i da ce morati da platim doplatu.

Mislim nije to sada bog zna sta kada se vidi koliko kosta cela masina ali stvarno ne mogu da verujem to ciganjenje.

Tako da po svemu sudecu PB ce mi doneti drugarica iz amerike za par nedelja.

Cisto princip.



to je potpuno bezveze
ja bih rekao da su ti pb "pali sa kamiona"
[ vukk @ 05.05.2005. 08:37 ] @
Citat:
Toni:
Tako da po svemu sudecu PB ce mi doneti drugarica iz amerike za par nedelja.


ispravno, čak i sa plaćenom carinom i porezom je 20% jeftinije nego ovde ;-)




[ SIT @ 05.05.2005. 08:44 ] @
da me neko ne rauzme pogrešno
jel ima neka drugarica za mene
[ madamov @ 05.05.2005. 12:23 ] @
Citat:
odlucio sam da uzmem PowerBook 17" 2GB rama ... na netu sam video da ce svi sistemi koji se budu prodavali imati novi operativni sistem TIGER...


U najgorem slučaju, ako ga kupiš po zvaničnom objavljivanju Tigera, a to je bilo 29. aprila, dobićeš instalacioni DVD sa pantherom plus naknadno ubačeni DVD sa Tiger Upgradeom. Osim ako laptop stvarno nije ispao sa kamiona...
[ MrNo @ 05.05.2005. 14:19 ] @
Moje misljenje je da posto oni nisu direktni preprodavci nego neka treca ili cetvrta ruka ne dobijaju apgrejd diskove od Apple-a.
To je isto kao kad bih ja sada odlucio da prodam moj PB na eBay-u ...
[ vindic8or @ 05.05.2005. 15:06 ] @
si siguran da apple centar nije zvanicni distributer?

sajt im je identican svim apple sajtovima. hm...

nista me ne bi cudilo tho...
[ madamov @ 05.05.2005. 15:18 ] @
Citat:
si siguran da apple centar nije zvanicni distributer?


Ne distrubiter, već ovlašćeni Apple diler. Jeste.
[ SIT @ 05.05.2005. 20:36 ] @
uh ljudi ja se našalio ....
nemojte opet sve iz početka, ko je diler a ko distributer ... i tako dalje ....

moj stav je sledeći
autorizovani diler: obezbeđuje računare po najpovoljnijoj ceni, nudi servis i podršku, daje garanciju ...
ako stvari ne stoje tako, onaj ko daje autorizaciju treba da se zabrine ....
a tržište kažnjava (toni i njegova drugarica),

iz tog razloga nema monopola na tržištu. da toni može da bira ....

pozdrav
ps
najbolja ponuda nije uvek najjeftinija ponuda
[ Toni @ 06.05.2005. 10:14 ] @
E hvala vam :)

Ali imam jos jednu stvar koja se desila istovremeno kada i ovo sa OS-om.

Posto u cenovniku postoji samo cena PB sa 512mb rama a nigde ne pise doplata koja se placa lik mi je rekao da moram da kupim taj sa 512 pa da dokupim ram i da odem u njihov servis da pitam koliko ce sve to da kosta sa UGRADNJOM???

pa kao da sam vec doneo masinu iz neke druge prodavnice...

Nije mi jasno ali znam da me je taj lik odvratio da kupim racunar tog dana kod njega.
[ SIT @ 06.05.2005. 10:42 ] @
Pa hvala bogu,
i nikad više da mu ne uđeš u radnju,

ps
(znam da nema veze sa temom ako nekom smeta nek slobodno briše)
evo šta se meni desilo juče
uđem u radnju da kupim telefon, pitam jel imate taj i taj xxx telefon
prodavac kaže nemam,
ja pitam a šta imate, a on kaže imam piNOKIU, Samsung i kako priča teče
on iz neke torbice izvuče xxx telefon!!!
ja ne mogu da verujem! mislim da sam izgledao kao homer simson
htedoh da ga pitam čoveče šta bre to radiš jel prodaješ il ......
pitam jel može preko računa? on kaže nemože... hvala doviđenja

odem u drugu radnju i kupim telefon kako dolikuje
a ne da mi ga vadi telefon iz gaća

jel znate šta je meni suludo, izgleda da se 2-3 hiljade vrlo lako izgovara

pozdrav

[ henrik @ 06.05.2005. 11:50 ] @
AppleCentar dere pošto im se može. Mojoj firmi su naplatili reinstalaciju OS-a na jednom G5 10k dindži, i narezali Panther na 2 DVD-ja koje su takođe naplatili. Na jednom je bilo 650MB instalacije, na drugom readme od 10k.
[ Darko Selakovic @ 06.05.2005. 15:00 ] @
Citat:
henrik: AppleCentar dere pošto im se može. Mojoj firmi su naplatili reinstalaciju OS-a na jednom G5 10k dindži, i narezali Panther na 2 DVD-ja koje su takođe naplatili. Na jednom je bilo 650MB instalacije, na drugom readme od 10k.


Neznam odakle ono "pošto im se može"!
Postoje ovlašćeni prodavci http://www.yuapple.com/prodavci.html , postoje preporučene cene, a postoji i prodavačka etika tj, zar treba da se naplaćuje "instalacija" dodatne memorije?
[ madamov @ 06.05.2005. 16:02 ] @
Citat:
Na jednom je bilo 650MB instalacije, na drugom readme od 10k.


Panther dolazi na 4 CD-a, tj. na dva DVD-a uz mašinu, šta su onda snimili?

A za reinstalaciju sledeći put potraži još neke ponude.
[ juzznjak @ 06.05.2005. 18:37 ] @
Citat:
Postoje ovlašćeni prodavci http://www.yuapple.com/prodavci.html , ...


cekaj, ovo je apple dao ovim hrvatima (citam iz domena), a oni dali nama (yu) ?!? znaci da mi nemamo direktnog apple zastupnika.

mora da dodam kako ne bi bilo pogresno protumaceno, nemam nista protiv hrvata (iz susednog domena:)) nego mi prosto logicno da bi direktno preko appla bilo sve povoljnije. Znam da se uvek ide preko regionalih zastupnika, ali zar smo bre toliko slabi?
[ vukk @ 06.05.2005. 21:04 ] @
Citat:
Toni: lik mi je rekao da moram da kupim taj sa 512 pa da dokupim ram i da odem u njihov servis da pitam koliko ce sve to da kosta sa UGRADNJOM???


taj isti, napred pomenuti, je na pitanje kako očistiti providni poklopac katodne cevi iMac-a G3 pominjao neki specijalni alat i hteo da naplati tu radnju 20 evrića, što je moj brat uradio sam kod kuće i to sa običnom `glinericom`, a da ne pominjem šta je sve hteo od softvera, naravno za ne male pare, da snimi i proda kao da drži tezgu ispred SKC-a, a ne radnju, kobajagi `autorizovani diler` , pih . . .



[ madamov @ 06.05.2005. 22:13 ] @
Citat:
mora da dodam kako ne bi bilo pogresno protumaceno, nemam nista protiv hrvata (iz susednog domena:)) nego mi prosto logicno da bi direktno preko appla bilo sve povoljnije. Znam da se uvek ide preko regionalih zastupnika, ali zar smo bre toliko slabi?


Nisu ni Slovenci ništa jači, i po ulasku u EU idu preko iste firme. Bilo je pre mesec-dva rasprave na ovu temu na ovom forumu.
[ SIT @ 07.05.2005. 10:23 ] @
Citat:
vukk: taj isti, napred pomenuti, je na pitanje kako očistiti providni poklopac katodne cevi iMac-a G3 pominjao neki specijalni alat i hteo da naplati tu radnju 20 evrića, što je moj brat uradio sam kod kuće i to sa običnom `glinericom`, a da ne pominjem šta je sve hteo od softvera, naravno za ne male pare, da snimi i proda kao da drži tezgu ispred SKC-a, a ne radnju, kobajagi `autorizovani diler` , pih . . .


uh vukk-e
pazi malo, to je zaista bedak,
što se tiče čišćenja monitora po meni je to sasvim u redu, cena od 20 po meni nije prevelika
(ipak su firma)
a što se tiče sw, to je bruka i sramota, zaista ... zaista ... bedak...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.05.2005. 22:24 ] @
Ja sam od nedavno poceo da razmisljam o prebacivanju na Mac.
Za Win nisam vezan, Linux imam i za PPC arh, a zeleo bih i da probam nove stvari :)
Razocarao sam se kad sam video koliko je MAc jeftiniji u USA, i to sa regularnom cenom, bez popusta za studente i sl. PowerBook 15" koji bih ja zeleo je 2299$, tj. oko 1800eur. U Nemackoj je isti model skoro 2400 eur, a kod nas 2650.

Zanima me koliko ce me zaista kostati taj "amerikanac" kad mi ga donese "drugarica"? :) Da li se mora platiti carina (i kolika je? Da li postoji neki povracaj novca na USA carini?), tj. moze li on proci kao licni komp. osobe koja ga unosi?
[ madamov @ 23.05.2005. 00:06 ] @
Carina 5% ili 10% ukoliko je proizveden na Tajvanu, plus PDV. Garancija na laptop važi svuda u svetu.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.05.2005. 20:28 ] @
Znaš šta me zanima. Posle koliko vremena laptop postaje polovna roba? Ako ja odem u USA, kupim ga tamo za sebe, koristim ga izvesno vreme, zar i tad moram da plaćam carinu? Ja sam taj komp tamo mogao kupiti i polovan, šta bi onda bilo? Zaista mi nije do davanja još 200€ na te dažbine.
[ madamov @ 24.05.2005. 08:20 ] @
Citat:
Posle koliko vremena laptop postaje polovna roba?


E, nemam pojma, nisam ti ja carinik, može odmah da prodje kao lični lapotop bez upisivanja u pasoš ,a ne mora.

Citat:
a sam taj komp tamo mogao kupiti i polovan


Polovan ili ne, po zakonu se uvek plaća carina kada nešto uvoziš, što onda imamo carinu na polovna kola?
[ popapple @ 25.05.2005. 22:06 ] @
Tek da javim, u isporuci robe iz Budimpeste proslog petka powerbook 17” mi je stigao sa Tiger-om. Sto se tice nasih cena, jako je nezahvalno to komentarisati, zato sam se dugo i drzao van foruma ali moramo shvatiti da je nas put sa ruba planete ka civilizaciji, u zemlji u kojoj je do 2001. godine zvanicna distribucija Apple proizvoda bila strogo zabranjena i kaznjiva po medjunarodnom pravu, dug i mukotrpan www.mac.co.yu
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.05.2005. 23:12 ] @
Kažeš "u isporuci robe" što mi zvuči kao da govoriš u ime pravnog lica. O kome se radi? Zanima me takođe da li su cene u Budimpešti povoljnije nego u Nemačkoj..ili su barem iste?
I za kraj, jel možeš da pojasniš ono za 2001. godinu?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.05.2005. 23:49 ] @
Sad sam slučajno naleteo na adresar Epicentra, tako da pretpostavljam da imam čast..Popović Miodrag :)
[ popapple @ 26.05.2005. 00:39 ] @
Da ja sam Pop,
Sto se tice 2001, tada je Americki kongres izglasao skidanje sankcija sa izvoza Apple i IBM opreme u Srbiju. Sankcije su uvedene 1991. nase licence su suspendovane do skidanja sankcija, niko nije ni pomisljao da ce to potrajati celih 10 godina.
[ madamov @ 26.05.2005. 11:48 ] @
Citat:
Zanima me takođe da li su cene u Budimpešti povoljnije nego u Nemačkoj..ili su barem iste?


Pop ide po robu u Budimpeštu, ali je ne kupuje tamo. B) Kao ni ostali ovdašnji dileri.
[ Ivan Dimkovic @ 26.05.2005. 12:03 ] @
Citat:

Znaš šta me zanima. Posle koliko vremena laptop postaje polovna roba? Ako ja odem u USA, kupim ga tamo za sebe, koristim ga izvesno vreme, zar i tad moram da plaćam carinu? Ja sam taj komp tamo mogao kupiti i polovan, šta bi onda bilo? Zaista mi nije do davanja još 200€ na te dažbine.


Evo ja cu ti odgovoriti - da li je laptop polovan ili ne, to nema veze sa placanjem carine.

Za carinu je osnovno pitanje da li je doticna sprava vec uvezena u zemlju ili se sad prvi put unosi.

Ako se prvi put unosi, i ako je njegova kataloska vrednost veca od zakonskog maksimuma za uvoz robe za licnu upotrebu bez carine (u Srbiji je to nesto jadno... tipa oko 100 eur ako se ne varam) - bio on polovan ili ne, ti si duzan da platis carinu.

E, sad - ti mozes (napominjem ovo je krsenje carinskih propisa i mozda jos nekog zakona! i moze rezultovati odgovarajucim zakonskim merama protiv pocinioca i, naravno - novcanom kaznom) da se napravis Tosa, da strpas notebook u svoj ranac i da prodjes kroz "zelenu liniju" carine ("nothing to declare") recimo na beogradskom aerodromu.

Ti si time dao do znanja carinskoj sluzbi da nemas nista za prijavljivanje, i oni to postuju - medjutim ako posumnjaju u to, preturace ti po torbi/rancu - i onda ces morati da objasnis odakle ti laptop, i zasto nije prijavljen pri izlasku iz zemlje (jasno, jer ga nisi kupio u toj zemlji :-) - i, eventualno, da platis kaznu + naravno, maksimalnu carinu za taj uredjaj... ako ne uspes da smislis dobru pricu.

U principu, ako nemas velike torbe, sanse da te maltretiraju su vrlo niske (mene recimo do sad niko nije zaustavljao na zelenoj liniji) - ali opet, na tebi je da odlucis da li 200 eura vredi vise nego potencijalno cimanje i prekrsajna prijava - svako ima neku svoju meru, neko to nece uraditi, a neko ce rado usparati 200 eura na racun drzave - ja sam ti rekao kako stvari stoje, da je stvar moguca ali i da je zakonski prekrsaj, a sad... na drugima je da vide sta ce ;-)
[ SIT @ 26.05.2005. 13:05 ] @
Let iz new yorka i ništa za carinu?
no way jose!
ja gled'o kako tipa "razvaljuju"
[ Darko Selakovic @ 27.05.2005. 16:38 ] @
Znači, miriše na legalnu kupovinu!
[ MacMladen @ 27.05.2005. 18:51 ] @
Ova poruka kasni jer nisam jos provalio kako se odgovara iz maila - primam help kao i svaki dummy...

dakle...

Povracaj u USA ne postoji zato sto se kod njih porez ni ne placa, bar ne u obliku koji je poznat u Evropi.

U Evropi postoji povracaj poreza radi izbegavanja dvostrukog oporezivanja i njega ostvarujes pri izlasku iz zemalja EU overom racuna i kasnijim vracanjem u istu prodavnicu ili da prihvatis da ti vrate na granici uz neku proviziju koja moze da ide i do 33% !

Da li ces preneti masinu preko carine sa placanjem ili bez, zavisi od carinika i tebe.

Zakonski gledano, ne postoji mogucnost. Nebitno je da li je polovan ili ne, njima je bitno da li si ga ti izneo pa ga vracas (pri iznosenju moras da ga prijavis i popunis deklaraciju sa serijskim brojem i modelom, pri cemu imas problem ako vrednost prelazi neki iznos a to je mislim 1000 evra) sto je jedini slucaj da te propuste legalno.

Posto se leti avionom, sansa da prenes i pravis se lud je mala jer sve ide kroz aparate a i pitacete da se izjasnis sta imas da prijavis. Ako kazes nista, br... Cak imaju pravo da ti ga oduzmu.

Ako ga prijavis, pitaju te za vrednost pa ti ili veruju ili sami procenjuju gde imaju diskreciono pravo da procene kako hoce. Mozes da se nadas da ga nece proceniti preko 1300 $ (npr) i onda ces proci bolje. Ako procene vise od stvarne vrednosti, onda mozes da se izvadis sa racunom i da platis po njemu (ili i to da friziras? ne verujem da ce Ameri pristati ali nikad se ne zna).

Ako se neprijatno zainate, mogu da ti traze da ga ostavis u carinskom magacinu i da preko spedicije obavis carinjenje (smatraju da je velika vrednost ili da treba atest) a to je trosak kojim ces prokleti sebe sto si uopste probao mada je takav razvoj dogadjaja gotovo nemoguc izuzev ako si nevidjeno iritantan organima.

Uglavnom, neka neko bude spreman sa dinarima da na licu mesta plati ocekivanu carinu makar ona bila u punom iznosu, bolje ces proci nego ovde.

Ako drugarica proba da ga unese kao licnu stvar, nece platiti carinu ali ce joj upisati u pasos i morace da ga iznese pri prvom prelasku granice.

Garancija ce ti se priznati i ovde (mada to nije roba koja se kvari) ali moras da imas originalni i overeni racun, sa citno popunjenim podacima, sopstvenim i od racunara, OBAVEZNO!

Za razliku u ceni si u pravu, ali takva je politika Apple-a prema nama. U Evropi su vise cene, kod nas jos vise. To nije hir distributera, vec zvanicna politika kompanije. Na zalost, to ne mogu da potvrdim jer na prezentaciji http://www.yuapple.com/ ne postoji cenovnik da bi ste videli da su cene tri efektivna prodavca i servisera opreme u skladu sa time sto kompanija od nas trazi.

Ja licno se non stop bunim i zahtevam uskladjenje makar sa evropskim cenama ali za sada to nema efekta. Pri tome je nasa zarada ispod nivoa zarade za PC konfiguracije u tom rangu cene.

Iz navedenog bih voleo da svi koji ovo prate shvate da nije u pitanju "ciganjenje" i da takav recnik nije primeren u diskusijama, pogotovu ako se ne konsultuje i druga strana.

Mladen Djuric, direktor Blue Fish, jedan od prodavaca Apple u Srbiji.


[Ovu poruku je menjao MrNo dana 30.05.2005. u 18:37 GMT+1]
[ SIT @ 27.05.2005. 19:00 ] @
ovo je reklama i treba brisati!
[ MacMladen @ 28.05.2005. 07:34 ] @
Nije mi bila namera da se reklamiram licno, vec da potpisem stav da se zna ko ga iznosi, da ne bude kao anonimni telegrami podrske, popularni u srbiji nekih prethodnih godina.

Pogotovu na nama omrazenom i trulom zapadu, imperativ je da ako u iznosenju nekog stava (u ovom slucaju pre politicke nego tehnicke prirode) strana ima određeni interes da ga iznese (npr ako publikacija komentarise kompaniju u kojoj poseduje akcije ili je affiliate) i to je jedini razlog mom potpisu.

Pri tome mislim da je izneto uputstvo u vezi sa potencijalnim iskustvom sa carinom korisno i uklapa se, dopunjuje Ivanov komentar.

Voleo bih da cujem stav i drugih da li smatraju da je u pitanju reklamiranje i kakva je vasa reakcija na pomenuto, bilo putem foruma ili privatno.

Vec sam moderatoru poslao poruku kojom se slazem da je promeni ako misli da postoji nešto što nije u skladu sa normama koje vladaju na forumima.
[ Toni @ 28.05.2005. 08:08 ] @
Citat:
MacMladen: Iz navedenog bih voleo da svi koji ovo prate shvate da nije u pitanju "ciganjenje" i da takav recnik nije primeren u diskusijama, pogotovu ako se ne konsultuje i druga strana.

Vi ocigledno niste dobro procitali moju prvu poruku gde se nisam bunio zbog visokih cena nego zbog ciganjenja da moram da doplatim za novi OS iako svuda u svetu, sto je zvanicna politika appla, novi sistemi se isporucuju sa novim OS-om. Znaci konsultovao sam i drugu stranu.

E to je ciganjenje na sitno (zato se i zove ciganjenje :) ) i zbog toga verujte mi ja taj dan nisam kupio kod tog prodavca gore pomenuti powerbook.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 28.05.2005. 09:43 ] @
A ja sam se zalio na visoke cene :)
[ Ivan Dimkovic @ 28.05.2005. 10:07 ] @
Citat:

Posto se leti avionom, sansa da prenes i pravis se lud je mala jer sve ide kroz aparate a i pitacete da se izjasnis sta imas da prijavis. Ako kazes nista, br... Cak imaju pravo da ti ga oduzmu.


Mala ispravka, ne ide rucni prtljag kroz skener ako se izjasnis da nemas nista, i prodjes kroz zeleni prolaz ("nothing to declare")

Medjutim time si ti de-jure potvrdio da nemas nista, i ako te ONDA zaustve, nema "nisam znao" :-)

Problem sa vracanjem iz USA je sto obicno ljudi nose dosta torbi, i onda ih i dosta kontrolisu na zelenom prolazu - ko ide sa rancem, sanse da ga neko smara na carini su jako jako male.
[ SIT @ 28.05.2005. 11:10 ] @
Zapanjen sam cinizmom, poruka nije anonimna pa već stoji ime i prezime
ne treba još i firma, pa još prodajem macove, pa još direktor ...
ne znam, valjda to treba da da težinu (nekome)...
malo je bljak. Ako ništa drugo onda je pitanje lošeg ukusa (etike)...

Citat:
Pogotovu na nama omrazenom i trulom zapadu, imperativ je da ako u iznosenju nekog stava (u ovom slucaju pre politicke nego tehnicke prirode) strana ima određeni interes da ga iznese (npr ako publikacija komentarise kompaniju u kojoj poseduje akcije ili je affiliate) i to je jedini razlog mom potpisu.

da bi se reklamirao

a toni je potpuno u pravu
meni se čak desilo da sam kupio deo za kompjuter, platio,a posle 3 meseca mi stiglo da doplatim, jer su nešto "pogrešno" obračunali, fuj ...

a da je ciganjenje jeste
i o tome treba da se priča i to na ovakvom mestu, jer to Politika neće objaviti ,

a tvoj oglas hoće (ako platiš, naravno)
pa stavi da prodaješ i RR (marka luksuznih automobila)

(klikni gore: Vaša reklama ovde? Kontaktirajte nas..)

[ MacMladen @ 29.05.2005. 09:36 ] @
Ponavljam, uopste mi nije namera da se reklamiram, to sam placao u PC magazinu i tamo i pisem ponesto o Macu.

Ne odu svi na link i ne znaju svi da se ja time bavim, naprotiv, neki koji se licno jave se zacude da sam ja zapravo taj i samo sam sa potpisom hteo da preuzmem punu odgovornost.

A da sam neki direktor - bas i nisam, sem pravno kada treba da me poreska uprava klepi po glavi.

E da ne bi smo ovde diskutovali o dilerima i cenama, pokusacu da pokrenem novu temu koja ce se baviti iskljucivo problematikom odnosa Mac prodavaca prema kupcima a ova tema treba samo da odgovori zainteresovanima za kupovinu u inostranstvu, prenosenju i mogucim problemima.

Kada se ova dilerska pitanja izbace, ostaje, nadam se i po vasem misljenju, lep skup uputstava kako se racunar donosi i koji problemi mogu da nastanu.

Jedino sto je naslov teme neadekvatan sadrzaju, bolje bi bilo da je naslov "Kupovina Maca u inostranstvu".

BTW, za ciganjenje [sto moze da se tumaci i kao rasisticki napad na konstitutivni narod! (SALA, nemojte me sad napadati i zbog toga!!!) ] dobro sam procitao poruku ali problem sledece prirode.

Pod negativnom konotacijom tog termina mozete da smatrate nacin na koji vam je prodavac to interpretirao. Medjutim, rec je o tome da Apple neke stvari ne priznaje, tj prodavac je robu kupio PRE nego sto je Apple ukljucio tigar a Apple od svakog prodavca trazi naknadu za medijume i postarinu u visini od oko 30€, to je meni bila situacija kada se Panter pojavio a ja vec kupio masine.

NE opravdavam taj odnos, samo objasnjavam kako do toga dolazi.

I na zapadu je veliko nezadovoljstvo medju korisnicima koji su kupili masine pre 29. aprila i koji moraju da plate punu cenu za Tigra.

Ja takodje mislim da to nije u redu i da svi koji su kupili masinu u poslednjih pola godine kao i oni koji su kupili (platili kao retail paket) OS treba da imaju pravo na upgrade cenu (npr 50 ili 60$).

Zbog ovih i drugih mojih komentara ni nadredjeni Apple ne gaji preterane simpatije prema meni, tako da nam je ljubav obostrana. :-)
[ vindic8or @ 29.05.2005. 10:21 ] @
nije toliko bitna verzija OS X-a... problem je sto je ocigledno jeftinije kupiti celu stvar u inostranstvu i platiti carinu i porez i opet proci znacajno jeftinije nego kod domacih dilera. kod nas je Mac trziste homogeno, pa konkurencija ne moze da obori cenu, sto je steta.
[ Darko Selakovic @ 30.05.2005. 15:04 ] @
Mac tržište je veoma specifično, konkurencije "nema" jer postoji jedan distributer a Apple funkcioniše kao i svuda u svetu sa preporučenim cenama, za razliku od PC sveta, na smanjenje cena ne mogu uticati dileri jer oni ne kreiraju cene.
[ Toni @ 19.09.2005. 18:23 ] @
Evo čisto da se javim i kažem da je sve stiglo regularno i mnogo dobro radi... još samo da se naviknem na tastaturu i MacOS i valjda će da bude okej...

imaću milion pitanja :)
[ henrik @ 22.09.2005. 20:52 ] @
Šta je stiglo? Powerbook?
[ Toni @ 23.09.2005. 18:01 ] @
PowerBook G4 17" 1.67GHz 2GB ram 100GB hdd, iPod 60GB i iSight :)

sada nabavljam SW i prebacujem svakodnevne stvari koje mi trebaju sa PCja...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.09.2005. 19:29 ] @
Ima se..može se :)
Ne znam koliko ti takva mašina preko treba, a koliko je samo hir (kao što bi bio kod men), pa me zanima nije li te ni malo pokolebala odluka Applea da pređe na x86 arh? :)
[ SIT @ 23.09.2005. 19:49 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Ima se..može se :)
Ne znam koliko ti takva mašina preko treba, a koliko je samo hir (kao što bi bio kod men), pa me zanima nije li te ni malo pokolebala odluka Applea da pređe na x86 arh? :)

pa mac je mac!
kakve veze ima procesor?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.09.2005. 20:29 ] @
Možda je to za tebe stereotip, ili zabluda, ali moja prva asocijacija na Apple računar je sirova snaga. Tek onda "lepo belo" :)
[ henrik @ 25.09.2005. 01:20 ] @
?

2 Toni: koliko novaca je to u Ameriki?
[ Toni @ 25.09.2005. 10:12 ] @
Citat:
henrik: ?

2 Toni: koliko novaca je to u Ameriki?


Uf naručio sam sa apple.com-a i ispalo je sve djuture PB+iPod+iSight $3750 ~ 3090€ sa svim taxama u americi. Transport je bio free :)

Imam jedno pitanje sada jel zna neko gde može da se kupi za ispravljač nastavak za naš šteker. Onaj mali beli dodatak.
[ Toni @ 25.09.2005. 10:22 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Ima se..može se :)
Ne znam koliko ti takva mašina preko treba, a koliko je samo hir (kao što bi bio kod men), pa me zanima nije li te ni malo pokolebala odluka Applea da pređe na x86 arh? :)


ne znam šta da ti kažem...
Hteo sam da pređem na Mac odavno. Ne tripujem se da će ti Mac-ovi na x86 biti nešto mnogo bolji jer je ovaj mail po meni odličan. Sigurno ne bih kupio prvi neki PBx86 koji se pojavi a da čekam da se to proveri i "napravi kako treba" nisam imao strpljenja.

Možda je i hir ali potreban mi je stabilan sistem... radim i neku pripremu ponekada pa mi je bitno da mi se ponovo ne desi neki peh sa bojama kada se odštampaju. Ne igram igrice na kompu nego konzolama tako da za to se ne brinem mada sam video da čak i Doom3 lepo radi sa ovom PB sa 2gb rama.

A i ja nemam neka iskustva sada da pričam dal sam se pokolebao kada još ni shortcut-ove nisam naučio i extra sam manje produktivan na Mac-u nego na PC-ju trenutno.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.09.2005. 15:23 ] @
Citat:
Toni said:A i ja nemam neka iskustva sada da pričam dal sam se pokolebao kada još ni shortcut-ove nisam naučio i extra sam manje produktivan na Mac-u nego na PC-ju trenutno.

Razumem. Nisam radio na Macu, ali sam čuo da ima baš nekih fora sa shortcutovima. Koja je razlika? Znam kako to čak i nervira u početku. Meni je slično bilo sa Linuxom :)
[ SIT @ 25.09.2005. 18:47 ] @
Citat:
Toni: Uf naručio sam sa apple.com-a i ispalo je sve djuture PB+iPod+iSight $3750 ~ 3090€ sa svim taxama u americi. Transport je bio free :)

Imam jedno pitanje sada jel zna neko gde može da se kupi za ispravljač nastavak za naš šteker. Onaj mali beli dodatak.


toni voleo bih malo objašnjenje
otišao si na store.apple.com
uneo si adresu beograd srbija, platio vizom (predpostavljam)?
oni su ti poslali računar + transport za "džabe"?
preko koje trans agencije (dhl, fedex, ups)?
ovde su ti na carini prihvatili račun transport "džabe"?
nisi platio porez 18%?
daj malo detalja!
[ MMX @ 26.09.2005. 07:54 ] @
Zar čovek nije rekao u jednom od prethodnih postova da će mu PB doneti drugarica iz USA? Kako to misliš da možeš da naruiš nešto iz inostranstva, pa da ti poštarina do SiCG bude besplatna?

[Ovu poruku je menjao MMX dana 26.09.2005. u 08:55 GMT+1]
[ SIT @ 26.09.2005. 08:27 ] @
Citat:
MMX: Zar čovek nije rekao u jednom od prethodnih postova da će mu PB doneti drugarica iz USA? Kako to misliš da možeš da naruiš nešto iz inostranstva, pa da ti poštarina do SiCG bude besplatna?

[Ovu poruku je menjao MMX dana 26.09.2005. u 08:55 GMT+1]


pa to me i interesuje!
malo mi je nejasno šta se desilo!
jel donela drugarica ili dhl?
šta je bilo besplatno?
[ MacMladen @ 26.09.2005. 10:05 ] @
drugarica.... ali ne za svakog.
[ Toni @ 26.09.2005. 11:52 ] @
hihi

zbrka :)

tamo je bio isporuka besplatna ;)
a onda je drugarica to lepo spakovala u licni prtljag i donela meni opet besplatno :)

Inace ludnica kako to sve izgleda kada narucis... na www.apple.com/orderstatus mozes sve da vidis i odande odma da gledas na fedexovom sajtu gde se tacno nalazi posiljka. Inace fedex-ova kutija u kojoj je bio iPod je bila 100x50x35cm a kutija za PB bez zezanja 150x100x100cm. Znaci ovi ljudi kada je ovaj kreno da iznosi bili su sokirani :) Kao u crtanom filmu kada otpakujes 10 paketa i na kraju naidjes na mali neki ;)

Recimo iPod je poslat iz shangaj preko aljaske do floride :)
Sep 12, 2005 8:46 PM SHANGHAI CN
Sep 13, 2005 3:59 PM ANCHORAGE, AK
Sep 14, 2005 3:20 AM INDIANAPOLIS, IN
Sep 14, 2005 5:58 AM ORLANDO, FL
Sep 14, 2005 7:44 AM COCOA, FL
Sep 14, 2005 10:28 AM MERRITT ISLAND, FL

PB je malo kraci put presao :)
Sep 12, 2005 11:59 PM MEMPHIS, TN
Sep 13, 2005 10:15 PM ORLANDO, FL
Sep 14, 2005 11:33 AM MERRITT ISLAND, FL

Nisam ja placao karticom da mi se nebi vrsila dupla konverzija para nego je ona sa svojom karticom koja je vec na dolarskom racunu. Problem je recimo bio sto nisu hteli da posalju posiljku zato sto adresa na kartici i adresa gde se salje nisu iste a u banci te kreditne kartice nije na njenom racunu naznacena ta adresa kao mesto gde bi ona nesto slala. Znaci moras da u banci naznacis gde saljes. Ma proveravaju sve verovatno zbog nas cc manijaka :)
[ MacMladen @ 27.09.2005. 22:26 ] @
Elem, ako je samo adapter konektora u pitanju a struja je ok, obližnja Kineska prodavnica to drži za par desetina dinara. Tako sam ja rešio pitanje adaptera za bežični telefon.
[ Durden @ 07.11.2006. 23:43 ] @
Dakle to da su mac-ovi poprilicno skuplji u srbiji u odnosu na druge evropske zemlje nije nista novo, ali je narocito izrazeno sada posto je vrednost evra skoro 10 dinara niza u odnosu na ovo vreme prosle godine. Pa neko logicno pitanje za upucene bi bilo - da li uvoznici apple proizvoda planiraju uskoro neko snizenje cena?
[ madamov @ 08.11.2006. 09:35 ] @
Ne verujem da je ES pravo mesto za to pitanje, dugo sam razmišljao da li da obrišem poruku ili ne, pa sam se odlučio za kompromisno rešenje: da je prebacim u ovu staru temu gde smo raspravljali o sličnoj tematici.

Elem, odeš na www.apple.co.yu i postaviš im to pitanje. Ja ne verujem da će menjati, može evro svaki čas da skoči, a i žiralni kurs je ipak viši.
[ Shadowsong @ 08.11.2006. 12:25 ] @
SIT, ko je tebe ucio da citas? Gde ti procita reklamu majke ti?

Ko je ostavio link http://www.yuapple.com/prodavci.html > sada je samo 404 :D

Ja cisto da pitam, da li je moguce kupiti PB u USA, zatim avionom do Madjarske, Austrije, Hrvatske pa onda kolima ili vozom ili ... kod nas?
Kakve bi onda sanse za carinjenje bile?
[ madamov @ 08.11.2006. 16:07 ] @
Tema je prilično stara, u vreme kada je otvorena je domen apple.co.yu još bio u vlasništvu jedne firme koja se bavila, verovali ili ne, prodajom četkica za zube. Od kada je IMC Apple Serbia uspeo da doše do domena apple.co.yu ovaj yuapple.com ne služi maltene ničemu. Dakle, za spisak ovlašćenih prodavaca ići na www.apple.co.yu pa potražiti link tipa "Gde kupiti".

A šanse su ti, pretpostavljam, iste za carinjenje, sleteo ti u Beograd ili Zagreb, Budimpeštu pa prelazio kolima.
[ Shadowsong @ 08.11.2006. 17:31 ] @
Ajmo da zivimo u Monte Karlo. Zgadila mi se Srbija. :P
[ vukk @ 09.11.2006. 00:54 ] @
ajmo, lepo je tamo ;-)))
[ MacMladen @ 18.11.2006. 09:32 ] @
Nisam siguran da li je ovo već rečeno, ali...

Problematika visokih Apple cena u Srbiji je u bar dva razloga: jedan je da smo malo tržište koje malo prodaje i shodno tome operativni troškovi su veliki. To ne znači da se lokalni prodavci obogaćuju na toj muci, već znači da ne možemo da dobijemo bolje ulazne cene jer je prodaja "sporadična". To znači da je lager minimalan (možda po par mašina koje trenutno dobro idu) a nabavlja se uglavnom po potrebi. Dobro je to da je ciklus nabavke sedmični (ponedeljak se naručuje, petak stiže) i uglavnom je sve dostupno (aktuelni modeli). U poslednje vreme ne kaskamo toliko koliko je to ranije bio slučaj mada smo uglavnom uvek bili u liniji sa ponudom u Evropi (mada ne i po količinama - odatle i utisak nestašice).

Ceo ex yu region (SLO, HR, BIH, MAK, SRB i MNE) se snabdeva od nosioca prava distribucije Apple IMC iz HR. Pošto su i oni u "lancu ishrane", cene ne mogu da budu u nivou Apple DE ili druge evropske zemlje jer smo, hteli to ili ne, treća ruka. Naša zarada je realno veoma mala tako da svaki od Apple predstavnika sa apple.co.yu ima i druge izvore prihoda kojima se pokriva jer da iko samo to radi, propao bi veoma brzo.

Isti taj Apple IMC (koji je vlasnik apple.co.yu domena) definiše naše maloprodajne cene koje ni inače ne bi bile niže jer sa njihovom ulaznom cenom i našom ukupnom prodajom, nema prostora (zaista). Oni nama vrlo nepovoljno računaju pogodnosti koje se uvek nama obijaju o glavu (i našim kupcima).

I za kraj dobra informacija: ovih dana je izvršena korekcija preporučenih cena koje su i dalje, nažalost, visoke.

U najgoroj situaciji se nalaze Slovenci koji su, kao zemlja EU, izloženi konkurenciji iz cele Evrope a imaju cene poput naših. Na stranu što im i inače nije teško da skoknu do Austrije.

Nadam se da ćemo Ratka isporučiti uskoro i 2008 ući u EU. (ako neko zna tužniji vic, otvorićemo novu temu)
[ madamov @ 18.11.2006. 13:20 ] @
Citat:
Nisam siguran da li je ovo već rečeno, ali...

Jeste, ne baš tako eksplicitno, ali sam već par puta u raznim temama, kada god je neko kukao na lokalne dilere kako su skupi, objašnjavao "lanac ishrane" koji ide preko Powercomma.
[ Joomlay @ 20.11.2006. 11:11 ] @
....a od nove godine kako sam nacuo i preko Comtrada ili kako se vec zovu. Zalosno!
[ madamov @ 20.11.2006. 11:17 ] @
Ne, mislim da ta informacija nije tačna. Doduše, Comtrade jeste jedan od ovlašćenih Apple dilera, ali je njegov status isti kao i ostalih ovlašćenih dilera.
[ Dachaz @ 20.11.2006. 12:34 ] @
Sem što Comtrade, za razliku od ostalih, drži G4 računare kao aktuelne...
[ trabl @ 10.12.2006. 02:10 ] @
Jeste kasno, ali sada tek pristupak ovoj temi uvredjen i povredjen kada sam uporedio i izracunao cene Apple compova u US i ovde.

Lokalna firma koja jedina radi uslugu kupovine, odredila je popuste na svaki dan do nove godine. I samim tim, svaki dan ima svoje proizvode koje mozete kupiti bez njihove provizije. Tako da je 20.12. odredjen za Apple racunare ;)

Kada sam sve proracunao video sam da bih kupovinom preko njih ustedeo oko 400eura za isti komp, u ovom slucaju u pitanju je iMac G5 20" ekran :P eee.. ljudi 400eura (?!) pa daaaj bRE?

Interesuje me da li Apple racunari, imaju Internacional varranty? Jer ako se bas i odlucim za kupovinu preko "drugarice", da li imam tu sigurnost da imam pravo proizvod koji sam tamo kupio da predam na servis ovde u BG? ili bih u tom slucaju morao da posaljem u US?


Veliki pozdrav momci,
Tane

[ MMX @ 10.12.2006. 03:08 ] @
Za laptopove vazi world wide warranty, ali za kucne racunare, koliko je meni poznato - ne. Ali, ne bih da pricam napamet. Neka neko ko je vise upoznat odgovori na ovo pitanje. Ako nemas WWW, onda se ne isplati da se kockas za tih 400e. Jeste da Apple nije nesto sto se kvari svaki dan, ali nikad se ne zna. Na primer, mom rodjaku je na novom iMac G5 crkla ploca posle manje od pola godine.
[ DS_Store @ 10.12.2006. 08:01 ] @
Neko je spomenuo da je skoro video MacMini koji ima WWW. Procackaj starije teme. Mozda su poceli i sa iMacovima.
[ trabl @ 10.12.2006. 11:11 ] @
@MMX
Da, upoznat sam sa tim slucajem . Znam da je Rade vratio njima, a oni su
morali (mislim) da salju nazad u US na popravku. Jer taj komp nije Indel
serija, vec stara garda. Cekao je 6 nedelja, koliko se secam. (znam da je
nesto dugo trajalo)...

Jer, ako bi imali iMacovi WWW, nerazumem zasto bih se cimao ja ovde da kupim
to?! Nije mi jasno?
Ali ako ne daju istu, onda definitivno ne bih mogao da se kockam...
[ cikaKosta @ 11.12.2006. 00:46 ] @
Miki je pominjao u nekoj od predhodinh tema za mac mini da sigurno ima www,mada mislim da bi to na home site-u apple-a trebalo da pishe...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 11.12.2006. 18:06 ] @
Imaju i desktopi WWW. Konkretno, moj Intel iMac je ima.
[ calimero @ 27.03.2007. 14:33 ] @
Hi,
da li neko u Srbiji moze da isporuci dva AirPort extrema?

Pitam jer ih je moja prethodna firma platila CTu pre dva meseca a oni ne samo da nisu isporucili robu do sad vec ni ne znaju kad ce je dobiti!

Moze odgovor i na PM!

Hvala unapred!
[ ebojans @ 07.05.2007. 09:46 ] @
Poštovani gospodin Madamov mi je kada sam tražio procesor za svoj računar rekao da Proguglujem.Proguglao sam.I našao odgovor.On se nalazi u Beogradu u Autorizovanom servisu za Apple i Mac računare u Maksima Gorkog br.53.Ali baš u Gorkog.Imaju procesor za moj računar na 400 MHz koji je proizveden 1999-2000 a cena prava sitnica 120 eura u dinarskoj protivrednosti.A sam računar na mreži naravno polovne i ispravne konfiguracije koštaju izmedju 49-60 dolara.A za Beograd važi pravilo keš kolica i lagarica.Pozdrav svima i ako imaju problem sa hardwerom neka se obrate autorizovanom servisu u Beogradu jer ljudi nemaju šta nemaju ali za dobru lovu.Za taj novac mogu da kupim kompletan PC.
[ MacMladen @ 07.05.2007. 12:47 ] @
Ne sviđa mi se konotacija ove teme koja u priličnoj meri liči na neke već viđene u drugim diskusijama.

Prvo, svako ima pravo da ceni ono što prodaje koliko smatra. Da li je to previše ili nije, drugo je pitanje, problem nastaje tek onda kada se kaže jedno a ispadne drugo ili kada se bez upozorenja unapred, nesrećni vlasnik problematične mašine oglobi kada je stvar gotova. Problem je, naravno, što se ni ne zna cena intervencije pre ustavnovljavanja dijagnoze ali to je druga stvar.

Ako madamov rekao da se progugluje nije mislio time da spere odgovornost sa sebe niti da bilo šta sugeriše, zato je i dao takav savet koji važi uvek i za sve koji prvo postave pitanje a onda se sete da su mogli i da se malo potrude.

A sada mali reality check:

1. Najjeftiniji G4 sa prve stranice "buy G4 processor" upita na Google-u kaže da je to Sonnet Encore G4 na 1.0 GHz, 169 USD, odnosno Maxpower G4 na 1.6 GHz za 249 USD. Naravno, na to treba da se dodaju poštanski, carinski, PDV i manipulativni troškovi koje ne mogu da procenim ali ne verujem da je sve zajedno manje od 100 evra.

2. Polovne i ispravne konfiguracije ne koštaju 49-59 USD. Upit "second hand mac" na prvom stavu daje http://www.secondhandmac.com/ sa cenom od 500-875 USD. Upit "used macs" daje MacOfAllTrades (nema) i LowEndMac http://lowendmac.com/ppc/deals.html - 189 USD najniže ali ko zna u kakvoj konfiguraciji. Napomena da to treba i da dođe dovde i pod kojim uslovima je nepotrebna.

3. Još bolje je da se ovde na forumu proveri koliko koja mašina vredi, za koliko se prodaje ili kupuje, imaš teme oglasi i koliko vredi ovaj Mek?

4. Jedna od retkih stranica koja se bavi polovnom opremom pripada baš dotičnoj firmi na adresi http://www.applecentar.co.yu/pages/PolovnaOprema.html Da si pogledao, video bi da 450 MHz DP (dual processor) vredi 450 evra i to cela mašina.

I za sam kraj, ako za 120 evra možeš da kupiš PC koji ima iole upotrebljivost koju ima Mac G4/400 podeli tu radost sa svima. Znam ljude koji rade sa polovnom PC opremom i ne znam da za taj novac može da se dobije nešto upotrebljivo.

Najlakše je otvoriti debelo crevo po svima i svakom a malo teže je biti objektivan, potruditi se za sebe a korisno podeliti sa drugima. Odgovorili smo ti lepo u temi koju si pokrenuo gde ti je i madamov rekao da ne pokrećeš nove teme za iste stvari.

Realno, imaš premalo da bi se bilo šta sa tim isplatilo. A btw ni ne znaš da li matična ploča uopšte radi da bi znao da li se treba petljati sa time. Nisi razmislio zašto je sve povađeno iz njega?
[ MacOS @ 07.05.2007. 15:14 ] @
Citat:
On se nalazi u Beogradu u Autorizovanom servisu za Apple i Mac računare u xxxxxx xxxxxx br.xx.Ali baš u xxxxxx.Imaju procesor za moj računar na 400 MHz koji je proizveden 1999-2000 a cena prava sitnica 120 eura u dinarskoj protivrednosti.


Jel beše ovde ne bi smele da se ostavljaju adrese kao reklame firmi? :) I nisam razumeo, jel ovo pozitivno za njih ili šta?
[ madamov @ 07.05.2007. 15:56 ] @
Ne bi smelo, ali rekoh da ne brišem čoveku poruku, možda nekome stvarno treba procesor za iMaca pa da zna gde ima. A mislim da je reč o antireklami.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.05.2007. 16:25 ] @
Smešno je koliko su ljudi površni. Taj kmpjuter od 50€ bi izašao 200€ sa transportom, carinom i porezom.

Takođe je normalno da trgovaci vitalne delove bilo kojeg uređaja prodaju po višoj ceni od "realne" (ma koja očekivana cena to bila), uz to to nije miš, koji se prodaje na desetine komada dnevno, nego redak deo koji se lageruje i drži novac zarobljen, a na sve to, pokušava da kupi antikvitet u IT svetu i onda se čudi što je cena tolika kolika jeste.
[ calimero @ 09.05.2007. 15:55 ] @
i MC68060 "napolju" kosta nesto preko 100 evra...