[ mucky @ 05.07.2002. 20:41 ] @
poruka moderatora : ova tema je originalno postovana u Art of Programming forumu

Unapred se izvinjavam zato sto pitanje postujem ovde, ali stvarno ne znam kom forumu ova vrsta pitanja pripada.

Dakle, trebaju mi odredjene informacije o divx filmu (fps, velicina screen-a, sta ti ja znam) a stvarno ne znam gde da nadjem informaciju kakva je njegova struktura...
Da li postoji neki RFC ili nesto slicno? Hvala unapred na odgovorima.

[Ovu poruku je menjao jc denton dana 20.08.2002 u 01:52 AM GMT]
[ jc denton @ 05.07.2002. 23:49 ] @
DivX je CODEC kao i svaki drugi. Ono sto tebi treba su informacije o AVI datotekama. Pogledaj, recimo :

http://www.jmcgowan.com/avi.html

Meni je ovaj dokument 'rasvetlio' dosta tajni o AVI datotekama.

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 06.07.2002. 00:08 ] @
DivX je MPEG-4 Simple i Advanced Simple kompatibilan codec na elementarnom bistream nivou. DivX koristi AVI kao "container" format.

MPEG-4 je ISO medjunarodni standard 14496-2 - za sve relevantne informacije pogledati www.m4if.org

[ srki @ 06.07.2002. 03:06 ] @
Ako je nesto kompresovano sa divx 5.0 da li to moze da se gleda na racunaru koji ima instaliran samo divx 4.11?
[ Ivan Dimkovic @ 06.07.2002. 09:54 ] @
Interesantno pitanje - ako ne koristis 'B frames' u DivX 5.x onda bi trebalo da bitstream bude 'Simple Profile MPEG-4' - dakle, bistream koji DivX 4.x moze da procita. Naravno, to treba proveriti u praksi, jer je moguce da su DivX ljudi nesto menjali na AVI nivou.
[ srki @ 06.07.2002. 14:50 ] @
I ja pretpostavljam da treba proveriti u praksi. Mada bi bilo logicno da moze ali ako su menjali nesto na avi nivou onda naravno da nije moguce.
A cemu sluzi 'B frames' ? Mislio sam da je to samo nesto u algoritmu kompresije i da ne bi uticalo na dekompresiju?!?
Ako je neko probao u praksi neka bude ljubazan da podeli to znanje sa nama.
Hvala
[ Ivan Dimkovic @ 06.07.2002. 14:58 ] @
B frejm je tzv. "bidirekcionalni predvidjeni frejm"

Naime, u MPEG-4 video formatu postoji 3 tipa frejmova:

1. I frames, ili "intra" frejmovi - sto je u stvari 'key frame' koji se moze dekompresovati nezavisno od proslih ili buducih frejmova. Slicno JPEG still-image slici!

2. P frames, ili "predicted" frejmovi - ovi frejmovi ne sadrze sve informacije, vec se rekonstruisu na osnovu proslih frejmova i tzv. motion vektora. Ovi frejmovi su jako dobri za kompresiju pokreta.

3. B frames, ili "bidirectional prediction" frejmovi - slicni su P frejmovima, ali njihova informacija takodje zavisi i od buducih frejmova - obicno postoji sekvenca npr. I B B P I , i sl.


U svakom slucaju, dekoder koji nema podrsku za B frejmove ne moze da ih dekompresuje, jer oni zahtevaju posebne funkcije u dekoderu. Dekoder koji ima podrsku i za B i P frejmove moze da cita i strimove koji imaju samo I, I i P, ili I B P frejmove. To se zove 'backward compatibility' i to je jedan od neophodnih uslova u MPEG codecima.

[ jc denton @ 06.07.2002. 14:59 ] @
Ivane, ovo je pravi odgovor. Svaka cast.
[ srki @ 06.07.2002. 16:01 ] @
A-ha!
Sazet i celovit odgovor! Hvala!

[ mucky @ 06.07.2002. 17:26 ] @
Citat:
jc denton:
http://www.jmcgowan.com/avi.html

Meni je ovaj dokument 'rasvetlio' dosta tajni o AVI datotekama.

Pozdrav


Hvala puno, ovaj link je bas ono sto mi je trebalo :))