[ gorkee @ 05.05.2005. 19:40 ] @
Poštovani posjetitelji ovog foruma!

Student sam katedre za srbski, hrvatski i makedonski jezik na FF Ljubljana. Pišem seminar o frazemima i frazeologiji u na području (Srbije) i Crne Gore. S nešto jačim akcentom na Crnoj Gori. Želio bih da mi pomognete pri skupljanju oko 30,40 najfrekventnijih izreka, poslovica, frazema. Što više njih, za koje znate da se upotrebljavaju u svakodnevici govora vaše okoline. Ponavljam-akcent je na CG; govornici Srbije, ako i vi znate za neke frazeme koje sa sigurnošću možemo nazvati crnogorskima slobodno ih navedite. A dobrodošli su i vaši, srbski, i s njima si možda možemo pomoći. Obraćam se vama jer mi treba autentičnost materijala. Što se sjetite navedite.

Definicija frazema za svaki slučaj: fraza je lingv. jezična jedinica kojoj je oblik ustaljen stalnom upotrebom; skup riječi sa ustaljenim značenjem, koje je različito od zbroja značenja njegovih članova, funkcionira kao dio rečenice; frazem.

Do ponedeljka popodne mi je "deadline". Zato vas molim za pomoć i ozbiljnost. Stvar je hitna.

Mnogo hvala na pomoći.

P.S. Evo primjera nekoliko frazema za ilustraciju, autentičnih za BiH (nama treba CG):

-Dok Bajro dođe, Bajram prođe

-Bez nameta nema selameta

-Leći kao kuja pod hambar