[ rocki @ 07.05.2005. 11:55 ] @
Zna li neko kako zapoceti sa uzgojem "nojeva". Cuo sam da je to dosta unosan posao.
[ Milos niks @ 23.05.2005. 15:30 ] @
pogledaj na www.noj.co.yu

pozdrav
[ rocki @ 25.05.2005. 07:10 ] @
Milose hvala ti, ali na tom sajtu nisam saznao sta je za pocetak neophodno. Na primer koliki prostor, koliko hrane, uslovi cuvanja i koja im je prodajna cena.
[ Milos niks @ 28.05.2005. 21:57 ] @
Nebavim se time , tako da ti nemogu nesto vise pomoci :(
Preporucio bi ti da nabavis neku literaturu za pocetak tamo ti je opisano vecina stvari koje te interesuju , ako vec hoces time da se bavis , znam coveka koji ima 4.kom :) i nemogu da kazem da je prezadovoljan poslom , zali se da trzista za taj proizvod nema kod nas a izvoz je jos malo tezi slucaj...
Inace probao sam jaja i mogu da ti kazem da su vrlo ukusna .ako nemas gde poslacu ti adresu gde da narucis uputstvo na cd-u .
[ MicrosoftCorporation @ 28.05.2005. 22:40 ] @
Citat:
Milos niks: Nebavim se time , tako da ti nemogu nesto vise pomoci :(
, znam coveka koji ima 4.kom :) i nemogu da kazem da je prezadovoljan poslom ,


Pa kako da bude zadovoljan poslom kad je sa tolikim brojem nojeva zasitio celo trziste. Mnogo je to neka smanji malo broj pa ce lakse da proda :))
[ Milos niks @ 29.05.2005. 00:22 ] @
Kao sto vidis , ima smajli iza ali kada malo bolje razmislim.. covek je hteo da prodaje konzumna jaja i nije nasao trziste za tako mali broj Tako da tvoj sarkasticni komentar mozda i ima neke logike :)
[ rocki @ 29.05.2005. 16:34 ] @
Za tako malu kolicinu, konzumnih jaja nemogu da verujem da ne moze da proda. Pa neka ponudi rastoranima, hotelima, u Subotici ima restoran sa nojevim specijalitetima, ito ljusku uzme nazad, pa umetnicki obradjena ljuska se placa do 500 € kom.
[ rocki @ 29.05.2005. 16:46 ] @
Sto se tice literature, imam knjigu iz Nemacke. Platio sam je 50 maraka, zove se "Strauße" sto u prevodu znaci "Noj" ima 28 slika u boji, 62 crno belih slika, 32 tabele, sa tekstom sve na 127 strana. Ali u sustini to je isuvise komplikovano za pocetnika. Osim kroz diskusiju, pa jos bolje kad se prikljuci neko ko nesto zna o tome puno se vise sazna nego u bilo kojoj literaturi.
[ Milos niks @ 30.05.2005. 22:36 ] @
Citat:
rocki:, pa umetnicki obradjena ljuska se placa do 500 € kom.


Nebi reko :) Mozda ako je obradi britny spears pa je posle uvali nekom fanu ili je nafiluju sa dijamantima . Ali trzisna cena "anonimno" umetnicki obradjene ljuske sigurno nije ni 50e a kamoli 500e . s druge strane ni meni nije jasno kako ne moze da nadje trziste za tako malu kolicinu jaja . jel si mozda upoznat da li ima neki restoran u bg sa "nojetinom " ?
[ rocki @ 31.05.2005. 09:14 ] @
Pa sama ljuska onako prazna je oko 25€, pa ja sam napisao do 500€ a ne od. A mislim da na hipodrumu sluze nojeve spec.
[ Milos niks @ 02.06.2005. 21:09 ] @
danas sam bio kod ovog lika sa nojevima :) cena jednog jaja od 1.5kg mu je 35E , meso se krece od 20e pa navise za kg .dao mi je neko uputsvo za gajenje nojeva , skeniracu ga (cim nabvim skener ) pa cu ga okaciti ovde , mozda jos nekom zatreba .
E sada jedna mala racunica .

noj : 1jaje , 1.500 grama , 2800 din

kokoska : 2800 din / 5 din = 560 kom * 50grama /komad = 28.000 grama

Jos faktor da ovo nojevo moras odjednom da utrosis .


PS: Jaje kokoske nije 5din ali ako ga kupujes na 500 kom toliko dodje
[ rocki @ 04.06.2005. 08:12 ] @
danas sam bio kod ovog lika sa nojevima cena jednog jaja od 1.5kg mu je 35E , meso se krece od 20e pa navise za kg .


Sad mi je jasno zasto ima problema sa prodajom. Jedno oplodjeno jaje kosta od 25€ do 30€, bez obzira na tezinu, a tezina im se krece od 1,5kg do 2kg. Konzumno(za jesti) jaje oko 3€ pa kad izracuna da 1 nojevo menja 24 kom. kokosijih (24kom.X7din=168din.) i nije tako skupo. Pa koj restoran da mu da 35€ za jaje, i da prodaju "svemirsku" kajganu za 6000 din. Ljusku uzme uvek nazad pa je proda praznu. A i kakva mu je to racunica: za 1 jaje 35€ ----- za 1,5kg mesa 30€ ??? A ljuska od jajeta se ne jede, ma jaje se ne prodaje na tezinu nego na komad.
[ Milos niks @ 05.06.2005. 00:06 ] @
:) right . u pravu si . nisam ga pitao da li su konzumna ili oplodjena jaja .

Posto vidim da si se raspitao u medjuvremenu , mozes li mi reci zasto je tolika razlika u ceni konzumnog i oplodjenog jaja ( ljuska ?) I recimo da jedan noj snese 80 jaja godisnje ako se svaka ljuska proda , sta rade sa tolikim ljuskama ( prave industriju lampi ?) i zasto bi je neko placao i 2.Eura ako je to ima u tolikim kolicinama ?
[ rocki @ 05.06.2005. 11:02 ] @
Nisam bas racunao koliko kom. god. Ali i to nije problem, ako zenka u prirodi snese svaki drugi dan po jedno jaje a nasadi u prirodi imaju od 8kom. do 16kom i ona lezi na polegnutim jajima 40 d0 45 dana i ako je u pitanju trio sto je i najbolje za cuvanje rasplodnih nojeva(jedan muzjak i dve zenke)onda se moze otprilike izracunati. A sto se tice razlike u ceni konzumnog i opldjenog jajeta pa to je zato sto konzumno jaje kako sama rec kaze jedemo, a od oplodjenog dolazi mladi noj na svet. Ako on prodaje sva jaja kao konzumna, nema od toga nesto vise od solidne zarade, ali ako odvaja oplodjena pa izlegnu se pilici pa proda pile od 3 dana ta 75€ onda je to plus. A ja se nisam salio za cifru do 500€ oslikanu ljusku stvarno je tako. Pa zamisli, kod mene ima likovni akademik i sad on oslika jaje sa par ikona uljanim bojama sta mislis koliko ta ljuska posle kosta. Jesili gledao pre nedelju dve u jutarnjem programu na RTS 1 licitaciju nojevog jajeta koje je bilo ukraseno pletenjem. Onaj poplavljeni nesretnik je dobio kucu od oko 20.000,00€ za to jaje. A on ako i ne proda sve ljuske isitni ih i daje im u hranu pa im pojaca kalcijum.
[ Milos niks @ 05.06.2005. 20:57 ] @
prodaja oslikanih jaja na takvim aukcijama i slicno nije relani oblik zarade . secam se na nakoj aukciji koju je drzao BK prodali su oslikanio guscijie jaje za po par hiljada evra , mada za tog nesretnika kako ti kazes nisam cuo ali pretpostavljam da je isto tako mogao da proda i simbolicno oslikan crep neke poplavljene kuce i dobio bi isto tako taj novac . E sada naravno da znam koja je razlika izmedju plodnog i neplodnog jajeta ali me je interesovalo z\asto je tolika razlika ako uzmemo naprimer cenu kokosijeg konzumnog i oplodjenog jajeta nije velika razlika a princip je isti :) tip koji radi sa tim nojevima nije bas "prijateljski" raspolozen pa nemogu da saznam vise ,inace bas me zanime informativno ceo proces sa nojevima .
poz.
[ rocki @ 18.06.2005. 11:15 ] @
Zamisli, pronasao sam u literaturama da se nojeva koza, kotira na trzistu u klasi krokodilske koze.
[ Milos niks @ 19.06.2005. 00:22 ] @
Evo i ja sam kupio par nojeva , ovaj lik mi je dugovao neke parice pa reko sto da ne ... inace ispala su me 70 evra ... velike curke :)
[ rocki @ 20.06.2005. 08:23 ] @
Bravo Milose, pitaj sve sto te interesuje, u međuvremenu sam savladao teoriju o uzgoju nojeva u potpunosti, cak sam i odstampao prirucnik za pocetnike. Za pocetak najbolji uspeh se postize kad imas "trio" (1 mužjak + 2 ženke).
[ Milos niks @ 20.06.2005. 22:26 ] @
rocki vidi , ne mislim u ovom trenutku da je to sa strane nekog biznisa pametno ulaganje , ali dug koji je prema meni imao se vukao jos iz vremena marke :) a takve dugove je jako tesko naplatiti , pa sam
rekao u elementu daj sta das , a pretpostavljam da ce biti zanimljivo iskustvo koje ce za koju godinu mozda biti isplativo . Sto se tice uslova toga imam na pretek kao i prostora . A pravo da ti kazem
zanimljivo mi je malo da ceprkam komsijama po glavama s nojevima . u trenutku kada smo imali 45 holstajna stalno su nam stizale prijave i kojekakve inspekcija jer ljudi (komsije ) nisu mogle da podnesu da neko
ko dodje iz BG kupi zemlju i pocne da radi na vecu kolicinu od bilo koga u selu i okolini . Bas me zanima sta ce biti od inspekcija sa ovim nojevima kada porastu hehehehehee

anyway, danas je na 3 kanalu bio ovaj glavni lik iz okoline zrenjanina (130 nojeva), sumadija noj, pricao je nesto o tom udruzenju i plasiranju na trzistu , da li imas neku vise informaciju o tome ?
Mozda bi bilo zgodno plasirati meso kao dijetalni oblik ishrane (bilderima :) i drugima kojima je neophodna s obizrom da je s holesterolom i mastima nojevo meso jednako pilecem belom mesu
a ukus je daleko bolji . (probao sam samo peceno na rostilju ali u odnosu na belo meso :)

poz.

ps: I ja bih postigao bolji uspeh da imam dve zenke:) a kamoli noj :) . Mada probacu da nabavim jos jednu zenku .

[ Jolex @ 25.06.2005. 16:41 ] @
Znam dosta o gajenju Nojeva. Najbolji su hrvatski sajtovi za informacije. Moguc je i zajednicki biznis.
Za jednu koloniju od dve zenke i muzjaka potrebno je najmanje 5.ari. Noj pojede oko 1,5 kg hrane dnevno. Prva tri meseca u zivotu nojeva su vrlo osetljiva. Od tri do sest meseci smrtnost je minimalna. Odrastao noj ne bi trebao biti izlozen stresu (plasljiva zivotinja) i treba im se postepeno uvoditi promene u ishrani.
Pozdrav.
[ Jolex @ 25.06.2005. 16:43 ] @
Znam dosta o gajenju Nojeva. Najbolji su hrvatski sajtovi za informacije. Moguc je i zajednicki biznis.
Za jednu koloniju od dve zenke i muzjaka potrebno je najmanje 5.ari. Noj pojede oko 1,5 kg hrane dnevno. Prva tri meseca u zivotu nojeva su vrlo osetljiva. Od tri do sest meseci smrtnost je minimalna. Odrastao noj ne bi trebao biti izlozen stresu (plasljiva zivotinja) i treba im se postepeno uvoditi promene u ishrani.
Pozdrav.
[ rocki @ 15.07.2005. 17:37 ] @
Cao Milose, izvini sto se nisam prikljucio forumu, ali od 25. 06 do 13. 07 sam bio na odmoru. Vidi druze, u potpunosti se slazem stobom, ako kod svake od dve sredis po blizance oohooo to su cetiri od jednom. Za koga da nabavis jos jednu zenku, za noja ili ???
[ rocki @ 15.07.2005. 17:58 ] @
Zdravo Jolex, vidi reprodukcioni nojevi ili ti reprodukteri najrentabilnije " trio "(jedan muzjak i dve zenke trebaju: minimum 90m kvadr. otvorenog(6m x 15m, 7m x 13m ili 9m x 10m), i 40m kvadr. zatvorenog prostora. Za reproduktere vazi da se moraju cuvati izvan bilokakvih izvora buke i sokova. Stresovi i sokovi uticu vrlo negativno na broj snesenih jaja, tj. bitno smanjuju broj. Takodje, suvise velika povrsina nije preporucljiva, jer reprodukterima smanjuje plodnost tj, fertilnost. To je sto se povrsine tice.

Sto se hrane tice, ako si mislio na reproduktere: od 14meseci starosti pa do 30 mes. starosti po 2,3 kg dnevno. Od 30 mes..... po 2,5 kg dnevno.
[ rocki @ 18.08.2005. 12:04 ] @
Milosee, sta ima novo i sta se desava sa tvojim nojevima

[Ovu poruku je menjao rocki dana 18.08.2005. u 15:31 GMT+1]
[ rocki @ 18.08.2005. 12:06 ] @
Jolex imali sta novog za uzgoj nojeva

[Ovu poruku je menjao rocki dana 18.08.2005. u 15:31 GMT+1]
[ Jolex @ 18.08.2005. 14:37 ] @
[ Milos niks @ 19.08.2005. 13:34 ] @


Rastu :) I dalje imam 2 komada ... hteo sam da nabavim jos jednog ali nesto nisam imao vremena ... Inace za nojeve vlada misljenje da nisu pitomi i plasljivi
ovi moju su extra pitomi . Zadnjih dana kada je ovo promenljivo vreme desava se da imaju poluotvorene oci konstantno , moram to da proverim da nisu navukli nesto ...I to je tacno premestio sam ih dosta dalje od buke i bilo kakvih aktivnosti , imali smo jedan mali ogradjeni prostor za ovce . posto nijh nema, nojevi tu kolo vode....


pozdrav

[ rocki @ 27.08.2005. 21:54 ] @
da nisu pitomi i plasljivi



Zdravo Milose, nabavi jos jednu zenku sto pre, a da .. ne za tebe nego za noja ha ha ha. Pitomi jesu, ali zavisi kad, a plasljivi su ite kako. Da ti ispricam nesto. Ortak moj ovde ima 10 kom. I skoro odem kod njega a on umotao neke krpe oko kuka i butine, pitam ga sta ti je to, kaze mekinje na otekline kao obloga. Sto bre obloge, a on kaze sutnuo ga noj. Pitam sto, kaze nema poima, usao i mazio jednog noja a sa drugog kraja farme kaze sjuri se drugi i pravo na njega. Kaze nikad nije bio blizi kapiji a kapija dalja. I on ga stigne blizo kapije odskoci od zemlje i nogom u butinu, zakucao ga za kapiju. Pitam kad si ga mazio, kaze kad je dosao saposla, i to je to.
On radi na benzinskoj pumpi i kombinezoni su im crvene boje, a nojevi kada treba da se pare, muzjacima su crvene noge a zenkama telo, pa to bio neki ljubomorko. Sada znas da su alergicni na crvenu boju tj ljubomorni, nikako ne ulazi sa crvenom garderobom. Dobar je to poso i unosan kad se poznaje.
Pozdrav