[ LaserLink @ 09.07.2002. 19:25 ] @
Mi smo grupa intuzijasta koji su krenuli 1999 u razvoj uredjaja za prenos podataka izmedju racunara koji ne zahteva frekvcencijsku dozvolu za internet provajding. Prema novom zakonu o telekomunikacijama i dalje smo u slobodnom rezimu.

Za nas projekat vec postoji interesovanje domacih i stranih investitora. Nas projekat gradske bezicne mreze podrazumeva ukljucivanje najmanje 7 domacih internet provajdera tako da ce korisnik birati preko kog provajdera zeli pristupiti internetu. Do sada su nam 3 ISP pozitivno odgovorili na njihovo ucesce. Ovih dana se ocekuje finalna proba komunikatora na brzini od 920Kbps. Ukoliko se i tu ostvari kvalitetan protok, mozemo slobodno reci da nam monopol Telekoma nece smetati.

Protok od 2GB/mesecno u mrezi ce biti besplatno a brzina komunikacije u LAN-u ce biti potpuno besplatna i odvijace se brzinom od 10/100Mbps sto je vise nego dovoljno za gaming.

Voleli bi da cujemo vase komentare po ovom pitanju.
pogledajte http://yulinks.web1000.com

Takodje, molimo i za jedan sastanak sa gospodinom Andjelicem kako bi nam pomogao u realizaciji ovog projekta.

pozdrav,

Aleksandar Djukanovic
[ torbica @ 09.07.2002. 20:16 ] @
hmmm, steta sto se niste pojavili i ucestvovali na ES letu, zanimljiv projekat... koliko vidim to je za sad point to point tehnologija?
kako mislte broadband da resavate?

[Ovu poruku je menjao torbica dana 10.07.2002 u 04:26 PM GMT]
[ alex @ 10.07.2002. 12:15 ] @
Svaka cast na projektu, ali, ako smem da se izjasnim, mislim da je opticki link (laserski) veoma lose resenje, znatno losije od radio veze (ZNATNO), pocev od dometa do vremenskih & ostalih uslova koji uticu na kvalitet linka.

[ LaserLink @ 11.07.2002. 20:06 ] @
Ako ste pazljivo procitali sta pise na websajtu onda mane tog sistema znate. Ideja je bila da uredjaj kosta kao da se uvodi ISDN veza i da bude njemu konkurencija. Jedina mana ovom sistemu je kad je magla onda nema protoka, dok sve ostalo je u prednosti u odnosu na ISDN a moze se meriti i sa postojecim 2.4Ghz radio sistemima interneta, jer i oni imaju slicne probleme kao sto si radio smetnje. Svi domaci service provajderi koji koriste 2.4Ghz radio internet sisteme su shvatili te probleme odavno. U inostranstvu je to bum jer ovi sistemi nisu namenjeni za spajanje point-to-point kuca sa kucom vec da vi sa vasim Laptop PC mozete se kretati u krugu od 300m i raditi bezicno.
Dalje za kvalitetni prijem u krugu od 4km vam treba profesionalna frekvencija tipa 5-10Ghz a tu onda se ide na licitaciju a onda ceo sistem ulazi u sferu profesionalnog rada, oprema za prikljucenje prelazi iznose od nekoliko hiljada dolara i za tu uslugu nema korisnika u Beogradu, a ako ih ima oni su onda ili milicija ili armija.

Broadband??? Prvi put cujem za ovo! Doduse ja nisam tehnicko lice pa je sve moguce, sto rece moj kolega, svakim danom nesto novo naucis.
Ako mislite na wide area network onda otprilike ovako...
Pokusacemo da zainteresujemo domace internet provajdere ili domace investitore da izgrade sopstvene mreze prema nasem tehnickom resenju i tako cemo doci do prstena oko Beograda. Svaki korisnik ce moci da koristi taj prsten da bi mogao komunicirati da nekim drugim korisnikom unutar mreze. Ono sto je za sada najveci problem koji nismo uspeli da resimo je pristup nekog korisnika koji nije u sistemu nase mreze. Za sada on nasu mrezu ne vidi niti mu je omogucen pristup.
[ broker @ 12.07.2002. 16:08 ] @
Sta je tu problme, stavis negde access server sa jedno 30 ulaza pa kome treba ima dialin...
[ LaserLink @ 13.07.2002. 14:06 ] @
Pa upravo smo hteli da izbegnemo, zeleli smo da nemamo telefonskih troskova i da nam telefon bude slobodan.
[ broker @ 14.07.2002. 11:07 ] @
Nisu to veliki troskovi. Nemas iznajmljenu liniju i ostalo, samo se jednokratno plati pustanje primarng ISDN-a i posle placas mesecno iznos u visini pretplate za 30 telefonsakih brojeva. U svakm slucaju dialnimove mozes da naplacujes a ta cena svakako ne mora d abude visoka jer nemas nikakve troskove osim pretplate...
[ LaserLink @ 15.07.2002. 02:23 ] @
Nisu veliki troskovi za 30 telefonskih brojeva?
Imamo ovde poprilican problem, zasto bi neko to placao kad i sad moze putem dial-up da se prikljuci na internet? Sta je to sto on dobija bolje u vasem sistemu?

U nasem sistemu se zna,
1. brzina skoro 4 puta brza
2. slobodan telefon
3. stalna veza
4. LAN okruzenje sa pristupom od 10/100MBps
5. Nema prisluskivanja
[ torbica @ 15.07.2002. 03:05 ] @
Citat:
broker:
Nisu to veliki troskovi. Nemas iznajmljenu liniju i ostalo, samo se jednokratno plati pustanje primarng ISDN-a i posle placas mesecno iznos u visini pretplate za 30 telefonsakih brojeva. U svakm slucaju dialnimove mozes da naplacujes a ta cena svakako ne mora d abude visoka jer nemas nikakve troskove osim pretplate...

brokeru, odakle primarni ISDN drugo sto ne uzimas u obzir placanje transporta telekomu, trece promasio si temu, ljudi daju svoje tehnicko resenje!!!
svi znamo da su bakar i optika najbolji a cena i pristupacnost?
[ alex @ 15.07.2002. 13:22 ] @
Citat:
LaserLink:
3. stalna veza


Hmm, a sta ako neka baba prostre ves i prekine laserski link? Vas sistem je samo operativan kada se postavlja na veoma visoke zgrade ili objekte - kako se ponasa u prigradskim naseljima, gde nema toliko zgrada? Vas sistem je veoma ogranicen s mogucnostima, da ne pominjemo "stalnu vezu" o kojoj smo vec raspravljali.

Citat:

4. LAN okruzenje sa pristupom od 10/100MBps


Sta podrazumevas pod LAN okruzenje? Ako mislis na lokalnu mrezu, kakve veze ima lokalna mreza (LAN) i brzina iste sa linkom ka internetu? Za 10/100Mbps ti ne treba link ka internetu, a kamoli laserski link - dovoljan je hub (po mogucstvu switch) na 100Mbs i NIC-ovi na 100Mbps.. Kakve to ima veze sa vasim Laserlink-om?

[ broker @ 15.07.2002. 14:50 ] @
Mislim da ste vi mene pogresno protumacili. Primarni ISDN sam predlozio kao resenje na pitanje kako omoguciti ljudima koji nisu u dometu LaserLinka da se ukljuce na njega (dakle ne samo zbog koriscenja interneta, nego zbog pristupa resursima koji su dostupni na samom LaserLinku...

[ LaserLink @ 16.07.2002. 10:19 ] @
Prvi put cujem da se babe penju na krov porodicnih kuca da prostru ves?
Mislili smo i na to.

Nas sistem je najidealniji za visoke zgrade ali se moze koristiti i za porodicne kuce jer se montira na krovu. Ovih dana montiramo jedan link do jednog naseg novog korisnika na Opstini Palilula na Zrenjaninskom putu. Kuca mu je prizemna tako da cemo imati i rezultate toga uskoro.

U pravu ste, nas sistem ima ogranicenja, samo jedno, opticka vidljivost. Ali je zato besprekoran u svemu ostalom i najvaznije ima odlicnu cenu a tehnicko resenje buduce mreze daje sto niko u svetu ne daje. Sledeceg meseca ocekujemo da pustimo u probu novi laser na 920kbps.

Kazu "svaki ciganin svog konja hvali", ali ima istine u ovome. Do juce nam je stiglo pet ponuda od domacih i stranih investitora sto je potrvrda da nase tehnicko resenje moze da proradi profitabilno.


Kad sam pomenuo LAN okruzenje mislio sam na korisnike u zgradi gde laserski link zavrsava svoj put. Fiber-opti kablovi (kod nas popularni KDS) takodje zavrsavaju u zgradi ali sa kablovskim modemom za internet u KDS sistemu nema LAN okruzenja i svaki protok se placa. Nas sistem daje pravo LAN okruzenje i besplatan protok. Nadam se da ste me sada razumeli.
[ alex @ 16.07.2002. 13:21 ] @
Babe i ves su samo (saljivi) primer ometanja laserskog signala. Sta se dogadja ako se izmedju access point-a i kuce u kojoj instalirate laser nalazi (recimo) oveca zgrada, na pola puta?

Mogu da idem u detalje i da do sutra nabrajam potencijalne probleme. Naravno, verujem da ste mislili o takvim problemima, inace ne bi ulazili u komercijalizaciju vaseg projekta. Sve ovo pitam cisto iz radoznalosti da vidim da li ste i kako ste resili takve probleme.

Svaka cast na projektu, stvarno sam prijatno iznenadjen. Iako sam pristalica RF bezicnog interneta, pravo je osvezenje videti projekat o kome su svi network inzenjeri sanjali (laserski linkovi i slicno)..
[ torbica @ 16.07.2002. 17:26 ] @
alex, sistem funkcionise na line of sight ako se ne varam.....
ostali aman ljudi su se potrudili da urade resenje...ako nemate konstruktivne predloge i kritike, nemojte da ih "ubijate" u pojam.
Bitno je da imaju bajku odnosno viziju...ne mogu oni sve orobleme da rese4 ali se trude i to treba pozdraviti.
[ LaserLink @ 16.07.2002. 20:27 ] @
Hvala na podrsci Zorane i svima ostalima na konstruktivnim kritikama. Danas je napokon objavljeno da je vlada spremila jedan paket za investiranje projekata u vrednosti od 40,000 - 1 Milion Eura gde se nece traziti garancija u nekretninama vec ce se gledati isplativost na osnovu "business plana", ovu vest je objavio RTV B92.

Mi smo informaciju o tome dobili pre dva meseca. Sada nam se pruza prilika da konkurisemo za ta sredstva bez velikog pritiska koji smo imali do sada. Investitori su nam nudili sredstva ali pod veoma nepovoljnim uslovima.

S obzirom da ovih dana sastavljamo poslovnu ekipu koja ce raditi na projektu, da li medju vama koji citate ovaj forum a to radite iz YU ima zainteresovanih za posao u nasoj buducoj firmi? Ako ima javite se ili ovde na forum ili na nas e-mail [email protected]

pozdrav

Djuka
[ LimitMan @ 17.07.2002. 13:24 ] @
Radio sam sa ovakvim (mozda samo slichnim) sistemom u Rumuniji. Svidja mi se jer se zaobilazi monopol telekoma, jer je znatno brzi i sl. Samo ipak ima jednu manu .... kada dune JAK vetar i pocne da baca antenu levo-desno javljaju se smetnje cak i pad linka ...Tako da je treba mnogo dobro ucvrstiti ... Trenutno ne mogu da pogledam vasu stranicu jer je link ka svetu down ... ali pogledacu i javicu se ponovo ;-)
[ cRASH @ 04.08.2002. 19:51 ] @
Onaj vas sajt neso bas neradi :( nema nikakvih informacija ?
Sve mi to nekako lici na foru memodata i famoznih 20 korisnika u krugu od 400m.
A sto se tice fiksiranja antente, mislim da je to ama bas najmanji problem... ako ova stvar donosi ono sto kazu ima da antenu zacementiram i zavarim da nece moci ni bager da je mrdne.


A jel imate neke priblizne ponude, za krajnog korisnika cisto informativno... Kolko oprema kosta, kolka je zagarantovana brzina (kad su vremenski uslovi savrseni)
i kolko isti uticu na stanje linka. I koja je ciljna grupa za ovu vrstu prenosa, firme, pojedinci ili svako ko bi hteo da ima kvalitetan net. Jel se pod LAN-om smatraju svi korisnici koji su povezani preko laserlinka ?

Samo nastavite, i sa srecom


[ LaserLink @ 04.08.2002. 20:44 ] @
Sajt je trenutno u fazi update zbog novo nastalih pozitivnih situacija.

Novo je sto pokusavamo da ostvarimo smanjenje troskova za uvodjenje, pojedinacni korisnici ce morati da plate oko 36.000 dinara dok grupni od 7 po lokaciji oko 15.000 dinara a ono sto pokusavamo je da 21 korisnik po lokaciji sa 12.000 dinara pokusavamo da snizimo cenu na 3000 dinara.

Zagarantovana brzina kod pojedinacnog korisnika ce biti u tri kategorije 115kbps/512kbps/2Mbps. Kod grupnih ce biti 115kbps.
Za rad pri odredjenim atmosferskim uslovima pogledajte gore napisano.
Ciljna grupa su svi ukljucujuci i one koji zele da prave sopstvenu mrezu sa nasim tehnickim resenjem. Mi zelimo popularizaciju interneta a najbolji nacin da se to ostvari je "shareware".

Pod LANom mi podrazumevamo grupne korisnike u jednoj zgradi. Ta komunikacija odnosno takav protok ce biti FREE u nasoj mrezi. Pod MAN (Metronet Area Network) podrazumevamo komunikaciju unutar nase mreze i prvih 2Gbytes mesecno je FREE. Svaki sledeci 1Gb se placa i bice neka simbolicna cena.
Ove dve stvari su bitne razlike u odnosu na svu nasu konkurenciju.

Ovde nema nikakve antene, mi cemo montirati celu opremu. Ono sto garantujemo je protok koji ostvarite to i platite. Obezbedicemo mogucnost da birate preko kog domaceg ISP zelite da surfujete na svetski internet ili da odete vam nase mreze. Nasa postolja za laserlink su specijalno projektovana da im vetar do 200km ne smeta, a ako se takav pojavi nase postolje ce preziveti, pitanje je jedino da li ce preziveti zgrada u kojoj se vi nalazite?

Probna mreza se ovih dana postavlja. Atest laserlinka je u toku kao i dobijanje dozvole za postavljanje na zgradama gde se postavlja probna mreza. Kada se urade prvi testovi, napravicemo jedno odelenje negde u centru u nekom od internet cafea i o tome obavestiti javnost. Tada ce vam se pruziti prilika da ga isprobate kao i da dobijete sve one druger informacije a koje vam mogu biti od velike koristi.


[ torbica @ 04.08.2002. 21:42 ] @
Sve je to lepo za lokalnu mrezu.....da vidim kako cete da resite spoljni net ;)
[ LaserLink @ 05.08.2002. 02:28 ] @
Sta podrazumevas pod spoljni net?
Terminologija mi nije bas jaca strana, objasni.
[ torbica @ 05.08.2002. 03:35 ] @
pa surf, odnosno saobracaj ka i od nadprovajdera, naime oni naplacuju od 35-50 eura za 1 K CIR-a odnosno 324 MB saobracaja.
[ LaserLink @ 05.08.2002. 14:09 ] @
Svi provajderi su nam dali dve mogucnosti:
- CIR
- Flat rate
CIR je jako nepopularan kod obicnih korisnika te smo se mi odlucili za Flat rate barem u pocetku dok ne prikupimo neku statistiku potrosnje.

Trenutno smo u pregovorima i sa tri Satelitska ISP za two way access odnosno sa www.teleglobe.com , www.transcom.com , www.mach-six.com, i na dobrom smo putu da ostvarimo manje od 50 eura za 1 K CIR. Njih cemo koristiti ako ne budemo mogli dobiti povoljnije cene od domacih provajdera.

Dva pitanja za tebe.

1. Da li smatras da ce ovaj sistem imati uspeha medju obicnim Dial-up korisnicima sa mesecnom pretplatom od 740 dinara i placanjem protoka koliko se potrosi (5 dinara/1Mb), ali da prikljucak (oprema za prikljucenje) bude besplatan?
Ako si sada na dial-up, da li bi presao na ovaj sistem?

2. Vrednost potrebne opreme da bi se umrezila jedna zgrada sa 21 korisnikom kosta circa EUR 5000. Ako bi imao ova sredstva, da li bi ta sredstva ulozio u svojoj zgradi za postavljanje ovakve mreze s time sto bi postao nas partner i dobijao deo prihoda od tvoje zgrade? (Metronet Partnerski program)

[ torbica @ 05.08.2002. 16:09 ] @
Pazi Aco, sjajno ste osmislili program i ja ga podrzavam, pogotovu sto CRI takodje zeli da omoguci internet bez telekoma, te cemo vrlo rado da napravimo peering sa vama. Za ostale detalje zovi na kafu
[ Veljko @ 05.08.2002. 17:45 ] @
Citat:
LaserLink:
Svi provajderi su nam dali dve mogucnosti:
- CIR
- Flat rate
CIR je jako nepopularan kod obicnih korisnika te smo se mi odlucili za Flat rate barem u pocetku dok ne prikupimo neku statistiku potrosnje.

Trenutno smo u pregovorima i sa tri Satelitska ISP za two way access odnosno sa www.teleglobe.com , www.transcom.com , www.mach-six.com, i na dobrom smo putu da ostvarimo manje od 50 eura za 1 K CIR. Njih cemo koristiti ako ne budemo mogli dobiti povoljnije cene od domacih provajdera.

Dva pitanja za tebe.

1. Da li smatras da ce ovaj sistem imati uspeha medju obicnim Dial-up korisnicima sa mesecnom pretplatom od 740 dinara i placanjem protoka koliko se potrosi (5 dinara/1Mb), ali da prikljucak (oprema za prikljucenje) bude besplatan?
Ako si sada na dial-up, da li bi presao na ovaj sistem?

2. Vrednost potrebne opreme da bi se umrezila jedna zgrada sa 21 korisnikom kosta circa EUR 5000. Ako bi imao ova sredstva, da li bi ta sredstva ulozio u svojoj zgradi za postavljanje ovakve mreze s time sto bi postao nas partner i dobijao deo prihoda od tvoje zgrade? (Metronet Partnerski program)



Od domacih provajdera ce te sigurno dobiti 1k CIR ispod 50Eur pogotovo sto ce te imati vecu potrosnju.

1. Flat je od 900-2000din za te pare mozes da svuces preko 1.2GB provereno za mesec dana i da platis malo vise tel. racun ali je to opet povoljnije. Jeste da nisi 24h online.
Moj primer (Prosli mesec, validna statistika od provajdera)
1 Mesec Flat 900Din + tel. Racun 750Din = 1650Din
Preneto podataka ka korisniku 687Mb

Ovoliko bi me kostalo kod vas 687MB*5Din=3435din
+ mesecna pretplata 740 = 4175Din
Jedino mi se isplati da chatujem
Sto se tice lokalne mreze oprema je jeftina tako da se vise iplati da sami napravimo LAN u zgradi ako nam je do igrica, a ovde je na prvom mestu internet!

2. Poznavajuci nas narod koji ne moze da se dogovori oko sitnica u zgradi, jako je tesko naci 21 korisnika u jednoj zgradi pogotovo sto ima dosta zgrada sa manje od 20 stanova.

Zelim da pozdravim celu akciju ali mislim da su jos uvek losi uslovi za male korisnike. Ako mislite da uz mesecnu pretplatu 740din ide 2GB download-a onda ste najpovoljniji i najbolji.

Interesuje me sta od opreme treba za jednu zgradu da pretpostavimo da ima LAN koji treba samo da se prikljuci na Internet.
1x Server, 1x "Laserska kartica", 1x"Laserska antena" = 5000E ??????
[ LaserLink @ 05.08.2002. 20:21 ] @
Sto se tice lokalne mreze oprema je jeftina tako da se vise iplati da sami napravimo LAN u zgradi ako nam je do igrica, a ovde je na prvom mestu internet!

Deluje jeftino ali kad krenes da stavljas sve na papir...onda...jao kud se dadoh u to.

2. Poznavajuci nas narod koji ne moze da se dogovori oko sitnica u zgradi, jako je tesko naci 21 korisnika u jednoj zgradi pogotovo sto ima dosta zgrada sa manje od 20 stanova.

KDS je imao isti problem u pocetku, zar ne?

Zelim da pozdravim celu akciju ali mislim da su jos uvek losi uslovi za male korisnike. Ako mislite da uz mesecnu pretplatu 740din ide 2GB download-a onda ste najpovoljniji i najbolji.

Interesuje me sta od opreme treba za jednu zgradu da pretpostavimo da ima LAN koji treba samo da se prikljuci na Internet.
1x Server, 1x "Laserska kartica", 1x"Laserska antena" = 5000E

- reklamni materijal
- komercijalista (u ovom slucaju si ti)
- dozvola za postavljanje (gradjevinska)
- instalcije do svakog korisnika
- server
- tarifni software
- odrzavanje
- FSO device
- zarada 10%
- porez 20%
kad saberes tacno 4999EURO

ZIVELI!!!!
[ LaserLink @ 05.08.2002. 20:31 ] @
Citat:
torbica:
Pazi Aco, sjajno ste osmislili program i ja ga podrzavam, pogotovu sto CRI takodje zeli da omoguci internet bez telekoma, te cemo vrlo rado da napravimo peering sa vama. Za ostale detalje zovi na kafu ;)


Sta ti je to CRI?
Pogledaj mail.

[ niking @ 12.02.2003. 01:20 ] @
Da li vi imate nekakve veze sa TLNet-om koji na svom sajtu ( http://www.yulinks.co.yu/terra/uvod.htm ) ima sličnu ovakvu ponudu?

Da li može da se zna gde postavljate probnu mrežu, i šta je potrebno da bi se postao "beta tester" vaše tehnologije?
[ Gojko Vujovic @ 12.02.2003. 03:03 ] @
Hahaha cek 5000E za sistem koji ne radi kad se spusti MAGLA!?!

Pa bre ljudi za te pare cete da polozite opticke kablove na tako kratkim relacijama, zajedno sa svim dozvolama.. :)
[ radovic @ 12.02.2003. 16:21 ] @
Pozdrav za LaserLink,

Hteo bih da Vam kazem neko moje misljenje o svemu tome, mislim da laserski linkovi imaju najveci problem kada pada sneg ili kada se spusti veoma gusta magla. Jer u tim slucajevima laserski zraci ne prolaze.

Druga stvar jos nigde nisam cuo da je neko u Evropi (od Evropskih provajdera) napravio access network sa laserskim linkovima. Recimo u USA imate neke backbone provajdere koji se izmedju telehousa povezu sa LASERIMA ali to je sve na nekim manjim brzinama do STM-1 konekcije.

Cena za laserske linkove je jos uvek veoma skupa, ako ste primetili na zadnjem Telforu u Beogradu bio je jedan ponudjac strane opreme za LASERSKE linkove. Oni i sami navode da im najaci laser sa STM-1 konekciojom ne prelazi 3 km. (ako se zeli dostupnost veca od 99.5% na godisnjem nivou).

Jedino za sta realno moze da sluze laserski linkovi su backbone network u sredinama slicnoj nasoj gde nemate mogucnost zbog monopola Telekoma Srbija da postavljate svoje opticke kablove.

Sto se tice pristup na Internet po izboru provajdera (bas bih voleo da vidim na koji je to nacin izvedeno) ili je to samo masta. Da bi to moglo to znaci da bi eventualni laserski provajder morao da bude umrezen sa svim ISP-ovima i da ima AS broj i da naprave neki sowtware gde bi korisnik mogao da izabere tog i tog provajdera???? Ovo mi vise lici na neki SF nego na realnost al ajde.

Eto toliko
Pozdrav
[ LaserLink @ 13.02.2003. 01:54 ] @
Citat:
radovic:
Pozdrav za LaserLink,

Hteo bih da Vam kazem neko moje misljenje o svemu tome, mislim da laserski linkovi imaju najveci problem kada pada sneg ili kada se spusti veoma gusta magla. Jer u tim slucajevima laserski zraci ne prolaze.


Laserski zraci prolaze 2X koliko oko moze da vidi a to je dovoljno da se premosti skoro svaka zgrada u gradu. Guste magle sa gubitkom signala od -60dB u Beogradu jos nisu vidjene.

Citat:
radovic:
Druga stvar jos nigde nisam cuo da je neko u Evropi (od Evropskih provajdera) napravio access network sa laserskim linkovima. Recimo u USA imate neke backbone provajdere koji se izmedju telehousa povezu sa LASERIMA ali to je sve na nekim manjim brzinama do STM-1 konekcije.

Cena za laserske linkove je jos uvek veoma skupa, ako ste primetili na zadnjem Telforu u Beogradu bio je jedan ponudjac strane opreme za LASERSKE linkove. Oni i sami navode da im najaci laser sa STM-1 konekciojom ne prelazi 3 km. (ako se zeli dostupnost veca od 99.5% na godisnjem nivou).

Jedino za sta realno moze da sluze laserski linkovi su backbone network u sredinama slicnoj nasoj gde nemate mogucnost zbog monopola Telekoma Srbija da postavljate svoje opticke kablove..


Anilaser (par) se prodaje po ceni od Euro 600 ima deklarisan domet od 4km. Mozes ga kupiti za privatnu upotrebu kad god zazelis, takav u svetu ne postoji barem ne za ove pare.

Citat:
radovic:
Sto se tice pristup na Internet po izboru provajdera (bas bih voleo da vidim na koji je to nacin izvedeno) ili je to samo masta. Da bi to moglo to znaci da bi eventualni laserski provajder morao da bude umrezen sa svim ISP-ovima i da ima AS broj i da naprave neki sowtware gde bi korisnik mogao da izabere tog i tog provajdera???? Ovo mi vise lici na neki SF nego na realnost al ajde...


To sto mislis da je masta je izvodljivo, samo treba malo mucnuti glavom ako znas da mislis i ako imas dovoljno znanja. Verujem da je svim naucnicima sveta delovalo kao masta ili naucna fantastika ono sto je nekad Nikola Tesla pricao. I dok se drzimo naucne fantastika, trenutno testiramo sistem umrezavanja sa kablovskom instalacijom za 8/16/24 korisnika koji ce svakog korisnika kostati manje od Euro 35. E ovo je prava naucna fantastika!

Nadam se da si zadovoljan odgovorom.
[ LaserLink @ 13.02.2003. 02:26 ] @
Citat:
niking:
Da li vi imate nekakve veze sa TLNet-om koji na svom sajtu ( http://www.yulinks.co.yu/terra/uvod.htm ) ima sličnu ovakvu ponudu??


Neki od clanova tima iz projekta Anilaser su se odvojili i nastavili sa projektom koji ti ovde citiras. Najveci razlog napustanja je bio nepostovanje dogovora, rokova, finansija i potrebnog rada od strane pojedinih clanova tima. Vrlo bitan uslov je sto konstruktor (autor) nije hteo da laserski link posalje na procenu skodljivosti (atest za klasu 1) sto je bio preduslov da se taj link moze koristiti u javnim telekomunikacionim mrezama sto je bio glavni preduslov za njegovu masovnu prodaju. Nesto slicno se zahteva sa ovim novim radio linkovima koji rade na 2.4Ghz
u vidu odredjivanja snage emitovanja i njima ce biti potreban domaci atest ako ce se koristiti u javnim mrezama.

Citat:
niking:
Da li može da se zna gde postavljate probnu mrežu, i šta je potrebno da bi se postao "beta tester" vaše tehnologije?


Trebalo bi da se ta informacija nalazi na samom websajtu koji citiras. Konkretno je to na http://www.yulinks.co.yu/terra/mreza.html. Koliko sam upoznat to sto ti nazivas beta testeri ce biti korisnici u Bloku zgrada na krajnjim tackama. Moja informacija je da ce (brzina pristupa 1Mbit/s) 1GByte protoka kostati oko Euro 80 po sistemu koliko povuces toliko platis ali da ce u ponudi biti i flat rate (pristupna brzina 128Kbit/s) za surfovanje 1Gbyte protoka za Euro 30 preko satelitskog provajdera. Nemoj me hvatati za rec, informaciju sam dobio iz druge ruke.

pozdrav


[ radovic @ 13.02.2003. 10:12 ] @
Citat:

Anilaser (par) se prodaje po ceni od Euro 600 ima deklarisan domet od 4km. Mozes ga kupiti za privatnu upotrebu kad god zazelis, takav u svetu ne postoji barem ne za ove pare.


Ovo je tacno, da je cena niska, samo kazem da tako nesto nije standardno u Evropi.

Citat:

Verujem da je svim naucnicima sveta delovalo kao masta ili naucna fantastika ono sto je nekad Nikola Tesla pricao. I dok se drzimo naucne fantastika, trenutno testiramo sistem umrezavanja sa kablovskom instalacijom za 8/16/24 korisnika koji ce svakog korisnika kostati manje od Euro 35. E ovo je prava naucna fantastika!


Ne, ja verujem da ce se u buducnosti mozda putovati i brzinama vecim od brzine svetlosti ali jedino sto ne verujem je da to sigurno nece otkriti Srbin.

Tj ovde je vise sustinski problem a to je da MetroNet mora da ispostuje neke kriterijume a to su:

- Da se poveze sa svim provajderima (brzinama vecim od 2 Mb)
- Da registruje kod RIPE-a svoj AS broj.
- Da kupi ili nabavi cisco router (najmanje 7200) ili da to namesti na linux ruteru.
- Da napravi organizaciju mreze tako da je to moguce.
- Da razmisli mozda o proxy serveru.

Mislim da je sve ovo malo preambiciozno, mnogo je bolje da MetroNet izabere jednog provajdera (bilo kog npr: Drenik) i da svojim korisnicima MetroNeta omoguci pristup na Internet po povoljnim cenama.


Eto toliko.

Pozdrav
[ LaserLink @ 14.02.2003. 03:41 ] @
[quote]radovic:
Citat:

Anilaser (par) se prodaje po ceni od Euro 600 ima deklarisan domet od 4km. Mozes ga kupiti za privatnu upotrebu kad god zazelis, takav u svetu ne postoji barem ne za ove pare.


Ovo je tacno, da je cena niska, samo kazem da tako nesto nije standardno u Evropi.

Citat:

Verujem da je svim naucnicima sveta delovalo kao masta ili naucna fantastika ono sto je nekad Nikola Tesla pricao. I dok se drzimo naucne fantastika, trenutno testiramo sistem umrezavanja sa kablovskom instalacijom za 8/16/24 korisnika koji ce svakog korisnika kostati manje od Euro 35. E ovo je prava naucna fantastika!


Ne, ja verujem da ce se u buducnosti mozda putovati i brzinama vecim od brzine svetlosti ali jedino sto ne verujem je da to sigurno nece otkriti Srbin.

Citat:

Tj ovde je vise sustinski problem a to je da MetroNet mora da ispostuje neke kriterijume a to su:

- Da se poveze sa svim provajderima (brzinama vecim od 2 Mb)

U pravu si, ugovori su vec sklopljeni sa dva najaca koji su nam dali 4Mbit/s linkove a jos se razmatra ponuda Verata.

Citat:

- Da registruje kod RIPE-a svoj AS broj.
- Da kupi ili nabavi cisco router (najmanje 7200) ili da to namesti na linux ruteru.
- Da napravi organizaciju mreze tako da je to moguce.
- Da razmisli mozda o proxy serveru.

Primecujem da si poceo da mislis, BRAVO!

Citat:

Mislim da je sve ovo malo preambiciozno, mnogo je bolje da MetroNet izabere jednog provajdera (bilo kog npr: Drenik) i da svojim korisnicima MetroNeta omoguci pristup na Internet po povoljnim cenama..

Kad nesto postaje preambiciozno? Pa prosto....kad imas pare. Uspeli smo da te pare nadjemo pod veoma povoljnim uslovima i to kod Zepter Banke. Najlakse je pare uzeti...najteze je vratiti ih! Zato nam priprema ovako dugo traje, ali bolje da zapusimo sve rupe nego da nas posle boli glava.


Pozdrav
[ niking @ 15.02.2003. 00:36 ] @
[/quote]
ugovori su vec sklopljeni sa dva najaca koji su nam dali 4Mbit/s linkove a jos se razmatra ponuda Verata.
[/quote]

Koji su to provajderi sa kojima je sklopljen ugovor
[ [SER]ChatNick @ 16.02.2003. 08:36 ] @

Da budem iskren... ja i laseri smo dve opozicone stranke.. nekako ono
radio i mogu da svarim, ali laser ne mogu :) Iskreno... meni to deluje
krajnje neozbiljno... no... samo napred... nece da skodi.. mada ja
licno u to ne bih ulagao :)

uzdravlje :)

[ radovic @ 16.02.2003. 10:25 ] @
Ne, stvarno bih voleo da mi neko navde neki primer gde se laseri koriste u svrhe 'last mile' ili access networka.

Pozdrav
[ Gojko Vujovic @ 16.02.2003. 13:37 ] @
I ne mora samo last mile, nek bude i da je neko napravio backbone u firmi izmedju dve zgrade laserom - samo primer gde to funkcionise i zaista radi po svim vremenskim uslovima?
[ radovic @ 16.02.2003. 13:48 ] @
Pa izmedju nekih zgrada ima cak i u Madjarskoj ili Nemackoj (npr 2 provajdera su se spojila izmedju nekih Telehousea) ali to su stvarno retki primeri.

Za backbone mrezu sam jos i cuo da koriste lasersku opremu ali za last mile jos nikad nisam.


Pozdrav
[ LaserLink @ 17.02.2003. 04:16 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
I ne mora samo last mile, nek bude i da je neko napravio backbone u firmi izmedju dve zgrade laserom - samo primer gde to funkcionise i zaista radi po svim vremenskim uslovima?


Neko kao ja koji sam proveo poslednjih 2 godine baveci se tom tehnologijom sam shvatio da nju krase dve vrline, "privatnost i 24/7 - u svim vremenskim uslovima".
Jedina mana te tehnologije sto nije za "kokosare", trosak za nabavku je ozbiljna cifra.

Klasifikacija lasera za komunikaciju (data, cellular) je podeljena u 3 grupe. Klasa 1 je namenjen za ISP i telekom provajdere. Klasa 2 je za Telekom i industrijsku upotrebu. Klasa 3 je za security forces i army. Laseri u klasi 3 imaju veliki domet, u nasoj JA ima pet takvih koji rade na razdaljinama od 80km, MUP je imao jedan takav ali je on nastradao u Kneza Milosa prilikom bombardovanja. Protok im je 625Mbit/s.

S obzirom da se ovde radi o uredjajima cija pocetna cena pocinje na $ 5000, tu je jedino mesto gde se razvoj isplati. Ostali uredjaji kao sto su mikrotalasni linkovi je neisplativo za domaci razvoj jer nema smisla (mnogo je niska cena). Pocetna ideja je bila razviti uredjaj i proizvoditi ga koji bi imao domet do maksimuma kojim moze probiti gustu maglu u gradskim uslovima a to je izmedju 200 metara - 20 km a sve zavisi od laserske snage. Kako povecavate lasersku snagu tako dobijate vecu probojnost ali u isto vreme se menja i klasa. Da bi se odrzali u Klasi 1 taj maksimum je 700 metara kod kvalitetnijih laserskih linkova. Njihova glavna prednost je sto su oni full duplex uredjaji i mogu se postavljati "ledja u ledja" da bi se nastavila daljina i to ih cini onda veoma korisnim. Inace oni se prodaju u parovima.

Proizvodna cena Anilasera (115kbit/s) koji smo napravili nije presla Euro 300, na vece kolicine 20 komada cena pada za citavih 25%. Ovih 115kbit/s je sasvim dovoljno za 6 korisnika u jednoj zgradi. Kad saberemo sve troskove, prikljucak ne prelazi EURO 100 po korisniku. Inace Anilaser se moze kupiti po ceni od EURO 600 samo za privatnu upotrebu (treba i mi nesto da zaradimo...)

Proizvodna cena TerraLasera (10Mbit/s) je mnogo veca ali i dalje je isplativo, jer vec ima preko 29 firmi koji zele da ga kupe po promotivnoj ceni od $3000. Normalno zele da ga prvo vide na delu a ta promocija ce se dogoditi najverovatnije sredinom Marta 2003.

Sto se tice skepticnih kao tebe Evo ti samo dva primera u sred Beograda.
Na vodotornju na Banovom Brdu je postavljen laserski link velike brzine (155Mbit/s) usmeren ka gradu.

Na Genex kuli imas primer "ledja o ledja" jedan usmeren ka blokovima 45, 63, na Novom Beogradu a drugi ka SIV-u.

Oba su postavljena 2001 godine.


[ -zombie- @ 17.02.2003. 04:32 ] @
Citat:
LaserLink:
Proizvodna cena Anilasera (115kbit/s) koji smo napravili nije presla Euro 300, na vece kolicine 20 komada cena pada za citavih 25%. Ovih 115kbit/s je sasvim dovoljno za 6 korisnika u jednoj zgradi. Kad saberemo sve troskove, prikljucak ne prelazi EURO 100 po korisniku. Inace Anilaser se moze kupiti po ceni od EURO 600 samo za privatnu upotrebu (treba i mi nesto da zaradimo...)


bash me zanima dokle ce te dogurati sa ovim klasicno balkanskim nacino poslovanja (tj razmisljanja i zelje poslovanja): "ako nije sigurna zarada 100%, onda ne vredi se upustati u posao..."
[ LaserLink @ 18.02.2003. 03:40 ] @
Citat:
zombie / DDG:
Citat:
LaserLink:
Proizvodna cena Anilasera (115kbit/s) koji smo napravili nije presla Euro 300, na vece kolicine 20 komada cena pada za citavih 25%. Ovih 115kbit/s je sasvim dovoljno za 6 korisnika u jednoj zgradi. Kad saberemo sve troskove, prikljucak ne prelazi EURO 100 po korisniku. Inace Anilaser se moze kupiti po ceni od EURO 600 samo za privatnu upotrebu (treba i mi nesto da zaradimo...)


bash me zanima dokle ce te dogurati sa ovim klasicno balkanskim nacino poslovanja (tj razmisljanja i zelje poslovanja): "ako nije sigurna zarada 100%, onda ne vredi se upustati u posao..."


Mene brine jedna druga stvar, a to je kad ce Srbi poceti da vrednuju rad?
Kad pogledam sta si napisao dodje mi muka. Nije ni cudo sto uvozimo domacu pamet...