[ sergio @ 09.07.2002. 23:04 ] @
Ako je neko imao neka iskustva ili ima neke informacije zanima me sledece: kolika iznosi (cifra znaci me zanima)uvodjenje informacionog sistema u preduzece, interesuje me podrucje Jugoslavije ako neko zna.
Zanima me koliko para dobija programer da uradi informacioni sistem za jedno srednje preduzece (20-tak stanica)
[ ultraKeen @ 10.07.2002. 07:35 ] @
prvo: ozbiljan informacioni sistem jedne firme tesko i nikada ne radi 1 programer vec makar (po meni) trojica... radi se o jednostavno iskustvu i potrebi "snimanja" toka podataka tj. intervjuisanja korisnika i shvatanja kako firma funkcionise... i kako bi mogla bolje da funkcionise sto je i smisao svega... (cik nek' 1 covek skapira rad firme od preko 1000 zaposlenih... ima da mu se smuci i svaka pomisao na programiranje pre nego sto i pipne tastaturu)

drugo: cene idu od preko stotinu hiljada maraka/evra pa nadole... najskuplje je val'da ako IS uradi profa (Lazarevic) sa FON-a... i verovatno najsigurnije... firma treba, pored inicijalne cene samog IS-a, da plati i dobar SQL zavisno koliki je jednovremeni pritisak korisnika na njega... da li je to recimo do 50 ili preko toga istovremenih zahteva za podacima... da li moze da se caka i koliko na njih... itd... ima dosta toga oko toga :)

trece: svakoj pametnoj firmi pada na pamet odrzavanje: KO ce godinama da prilagodjava IS novim zahtevima... a kada se to pitanje postavi, onda dobar odgovor zahteva da IS potpisuje dobra programerska firma sa velikom (i realnom!) referentnom listom svojih musterija a ne 1 programer...

dakle, otvoris svoju takvu firmicu, trudis se kojih vise godina oko toga, i onda ti sve bude jasno... ;) ... hocu reci - nema zametnijeg programerskog posla od pisanja IS-a...
[ sergio @ 10.07.2002. 16:44 ] @
Ono sto mene zanima je da li je neko pisao neki slican softver - inofrmacioni sistem nekog preduzeca sa svim stvarim tipa: magacin, ulaz i izlaz, informacije o zaposlenima i njihove plate ... Zanima me cifra, red velicine za takav jedan programerski rad ....
Toliko za sada
[ ultraKeen @ 11.07.2002. 07:36 ] @
cifra zavisi od slozenosti posla tj. od velicine firme za koju se pise IS tj. zahteva na ciji se odgovor planira pokrivanje elektronskom obradom... dakle od mnogo toga, pa se zato ne moze reci neka ni cak okvirna cena... kao kad bi pitao a koliko kosta jedan auto ne navodeci nista vise...

jos nesto: VEOMA su retke firme koje imaji KOMPLETAN informacioni sistem BAS za sve... uglavnom se radi o delimicnoj pokrivenosti posla obradom na racunaru koja je cak isparcelisana po razlicitim softverima koji daj boze da ikako medjusobno saradjuju...

( postoji ideja da se IS softver ustvari ni ne pise, nego da se samo ispopunjavaju odredjene forma na ekranu i da to odmah proradi... ako si cuo za izvesni Magic; e, kod njega to zista tako i radi... :)
[ mardesic @ 23.07.2002. 18:29 ] @
Nemam pojma koji je red veličina kada je u pitanju jedan pravi IS, ali ja sam se upustio, i to sam (i to iz Access-a), (iz neznanja i pogrešno usmerenog entuzijazma) u razvoj "IS" za preduzeće (oko 500 radnika) koje se bavi remontima za EPS i maloserijskom i komadnom proizvodnjom (rezervni delovi za rudarske mašine, itd). Na taj posao utrošio sam preko 2300 radnih sati (love niotkuda!), a kraj se još uvek ne nazire, pa bi i mene interesovalo koliko bi to moglo da vredi. Inače, da se pohvalim, moj "IS" relativno uspešno radi već dve godine (u delovima: magacin, izrada tehnologije ...).
[ Flasica @ 23.07.2002. 19:47 ] @
Pazi,
Ako si toliko vec radio nez odredene cifre, onda si se u startu zajebao... Mislim da se sa svim vecim kompanijama ili ako je toliki posao mora raditi iskljucivo po ugovoru, sa odredenim vremenskim periodom naravno. Opet cifra zavisi uglavnom od velicine i vrste baze - uopste nije sveejdno dali si radio preko obicnog wizarda ili si pisao SQL. Malo mi detaljnije reci o tome, pa cu ti reci cifru.

Flasica
[ Branko @ 24.07.2002. 08:59 ] @
Evo konkretnih cifara :
Preduzeće u Čačku, bavi se proizvodnjom boja, platilo je izradu IS (kompletnog !?) 16000 DM ( 250 zaposlenih, 30 radnih stanica). Nažalost nisam ja radio, ali je podatak pouzdan.
Ugostiteljsko preduzeće : 3500 DM + 150 DM mesečno. (200 radnika , 10 RS)
Mala trgovačka preduzeća 800-1000 DM + ( 10 dm mesečno po RS)
U zadnje vreme ne prodajem programe, već ih korisnici plaćaju dok ih koriste u visini plate knjigovođe ( SSS ).
Ovaj dodatak je mesečni paušal za sva moguća izmišljanja. Ako je klijent dosadan onda je malo, ali u principu to pokriva troškove.
Sve cifre su bez poreza na usluge.
Cene su iz Čačka. Znam da drugi naplaćuju i više. (Bolji su trgovci).
Naplaćujem 10 dm dolazak ( do 1,5 sati rada) i svaki naredni sat po 5 dm. Do te cifre sam došao na osnovu zidarske nadnice od 40-50 dm + dva obroka. Ja sam uzeo manju cifru ( 40 dm) i podelio sa 8 sati. ( Teško da programer može efektivno da radi više od 8 sati dnevno-ali stvarno da radi !!!) . To je to.
U tvom slučaju 2300 x 5 dm=11500 dm = 5879 EURA
[ Buba @ 21.02.2003. 07:20 ] @
Ako moze da pomogne malo iskustva sa druge strane: posao koji si naveo je definitivno veliki i trazi jos malo ljudi, ukolkiko hoces da ga uradis profesionalno i po informatickim pravilima i standardima. Firmi za koju radis to sigurno treba za poslovanje odmah i ne moze da ceka, ali ukoliko je ipak resila da finansira razvoj onda joj moras ponuditi Ugovor, faze realizacije, platformu na kojoj ces raditi i na kraju cenu. Cene u nasim uslovima su vrlo sarenolike, ali kreni od toga da se taj knjigovodstveni softver moze kupiti za konacnu svotu novca gotov i da radi (raspitaj se po par privatnih firmi koja je to cifra). Ne zaboravi u Ugovoru i odrzavanje - e, kroz taj deo naplacujes sebe i svoju ekipu.
Jos jedan iskustveni savet - nadji coveka u firmi za koju radis koji ce ti biti tehnolog, dogovori se s njim za deo profita i slusaj uglavnom njega - sto znaci da covek ne moze biti neki pocetnik u toj firmi, nego neka 'faca' u ekonomskom delu :)))

Na zalost nije tako jednostavno kako si pitao - cena i kraj, ima mnogo vise faktora koji uticu, a ako ne mislis da budes od onih 'oderi i pobegni' onda su standardi koje zahteva profesionalizam vrlo znacajna stvar :))
[ spartak @ 30.09.2003. 08:01 ] @
Citat:
Buba:
Ako moze da pomogne malo iskustva sa druge strane: posao koji si naveo je definitivno veliki i trazi jos malo ljudi, ukolkiko hoces da ga uradis profesionalno i po informatickim pravilima i standardima. Firmi za koju radis to sigurno treba za poslovanje odmah i ne moze da ceka,


Evo jos malo iskustva sa trece strane:
1. Buba, sta ti to znaci "treba za poslovanje odmah"? Mislis da neko moze da dodje u firmu koja radi komadnu proizvodnju sa parcetom papira i kaze treba mi ovaj deo - odmah! da bih nastavio da radim ili cu da legnem ovde i umrem (kao deda simpson). Nema "odmah", to jest u inzenjerskim poslovima odmah znaci tehnicko vreme potrebno za pripremu proizvodnje i proizvodnju. A i informatika je ing. sljaka.
2. Mario - ispod 5000 eur nedaj to nikom zivom. Bolje napravi sajt sa screenshotovima i opisom features i koristi ga kao referencu sta znas da napravis. Bilo za zaposlenje bilo da pogodis slicnu sljaku privatno. Ovo sto Buba kaze za "odmah" je opsta pojava, zato treba prvo porazgovarati sa poruciocem - i ako vidis da ne moze da shvati da ne moze odmah - bezi od njega ko' djavo od krsta.
[ silverglider @ 09.10.2003. 12:21 ] @
Kasnim, ali sad cu ja malo da zakeram - koliko su mene ucili na fakultetu, informacioni sistem predstavlja i hardver i softver i ljude koji na tome rade :) Tako da ono, terminologija je klizav teren i ovde bi moglo da se primeni samo u onom starom ERC konceptu sa VAXovima i slicno :)

Uopsteno pitanje "koliko kosta softver za firmu" nekako nema mesta. Prvo treba da se vidi sta taj softver treba da radi - da li ima racunovodstvo, plate, magacine, bazu el. formulara, itd. Onda koliko je to veliko i koliko moze da se ukomplikuje - npr. da li je magacin samo jedan, a ima vise prodajnih centara koji se kace na remote, kolika je procena velicine baza (maloj firmi mozda zavrsi access baza, drugima treba malo vise), da li taj paket treba da se inkorporira npr. sa nekim office paketom, itd. Onda pogledas sta vec ima na trzistu gotovo sta bi odgovaralo (tj. da kupuju od drugog) i znas koje su ti otprilike odrednice. Onda vidis koliko ti ljudi jos treba za zavrsavanje posla (ako samo jedan covek radi, ne znam koliko bi to moglo da se okarakterise kao "IS") i koliko vremena treba takvom timu, pa onda odlucujes da li ti se isplati da radis ili ne.
[ sudyxor @ 30.01.2004. 09:55 ] @
Citat:
sergio:
Ono sto mene zanima je da li je neko pisao neki slican softver - inofrmacioni sistem nekog preduzeca sa svim stvarim tipa: magacin, ulaz i izlaz, informacije o zaposlenima i njihove plate ... Zanima me cifra, red velicine za takav jedan programerski rad ....


Jeste, napisao je Microsoft i zove se 3P - Pracenje Poslovnih Procesa, sadrzi nekoliko modula... Cifra je u neku ruku 0, jer je potpuno besplatan za potpisnike OSL ugovora. :-)))
Mi u firmi koristimo SAP, tj. koristili smo ga dok nismo bankrotirali... :-(((
[ e5944 @ 08.04.2005. 10:51 ] @
projekat: Integralni informacioni sistem preduzeca , napravija firma MKS iz Pirota , uradjen u FOX PRO na bazi SQL. Treba videti. To radi u praksi, obuhvaceno je kompletno poslovanje jedne firme i primenjivo na bilo koju firmu bez obzira na njen profil i velicinu (tel.010-331-806)
[ EllesDee @ 08.06.2005. 13:27 ] @
napoznatiji IS:

http://www.mro.com
http://www.sap.de

oba mogu da dostignu cenu i do nekoliko miliona $ zavisno od svrhe, modula itd ...
[ tiranin @ 09.09.2005. 09:56 ] @
Citat:
Mi u firmi koristimo SAP, tj. koristili smo ga dok nismo bankrotirali... :-(((

Zato ste i bankrotirali:))
SAP na nasim prostorima nije isplativ, jer zahteva vise organizacionih prilagodjavanja, pretumbavanja sto nas "menadzment" ne zna da sprovede, pa ja samim time cena SAPA visetruko veca, a efekat ponekad puguban.
[ totovic @ 05.05.2006. 11:12 ] @
Citat:
Jeste, napisao je Microsoft i zove se 3P - Pracenje Poslovnih Procesa, sadrzi nekoliko modula... Cifra je u neku ruku 0, jer je potpuno besplatan za potpisnike OSL ugovora.


3P nije napisao Microsoft, već firma Virtual team iz Kragujevca i sa tim programom su pobedili na Microsoftovom takmičenju. Microsoft ga je samo priključio svojim paketima. Inače to baš i nije neki primer softvera za praćenje poslovnih procesa, to je više pomoćni softver za firme i u njemu se ne može voditi kompletno poslovanje.

[Ovu poruku je menjao totovic dana 05.05.2006. u 12:14 GMT+1]
[ totovic @ 05.05.2006. 11:21 ] @
SAP nije baš neko rešenje za naše firme, osim ako one ne spadaju u ogromne, tipa: Coca-cola, Dijamant, EPS, NIS...
SAP je odličan sistem, ali zahteva veliki broj radnika koji će ga opsluživati, a ne treba zanemariti ni njegovu ogromnu cenu.
Za naša manja i srednja preduzeća je primenjiviji Microsoftov Navision ili neki od domaćih (ili iz naše bivše države) softvera, tipa: AB Soft, Perftech.Largo, Panteon...
U svakom slučaju su višestruko jeftiniji od SAP-a, a mogu da daju izvanredne rezultate.

Programi koje sam naveo, ne spadaju ni u isti cenovni rang, niti su isti po kvalitetu. Oni su samo primer jeftinijeg ERP softvera koji može da vam završi većinu onoga što može i SAP. A morate lično da kontaktirate proizvođače, kako bi ste videli da li vam oni odgovaraju, a moja preporuka je da porazgovarate sa nekom od firmi koje već imaju ove softvere kod sebe.
[ range @ 05.05.2006. 12:43 ] @
I jos jedan post o SAP-u zahvaljujuci poluinformisanosti.... Prvo, pogledaj listu referenci sa sap.co.yu i vidi koja su od tih preduzeca velika, koja srednja, a koja mala. Drugo, informisi se o tome koje pakete SAP uopste nudi i koja su resenja za segmet malih/srednjih preduzeca.
E sad sto se tice da jeftiniji informacioni sistemi mogu da zavrse posao... uvodjenje novog IS-a je vrlo bolan postupak za preduzece. Sta se desava kada firma "preraste" npr. AB soft paket? Onda mora da uvede nesto skuplje, zar ne, i da prodje kroz isti proces prilagodjavanja, obuke, promene org. strukture...
I ono na kraju, postoji neverovatan stepen nerazumevanja sta firma kupuje pri kupovini SAP-a. To nije ni knjigovodstvo, ni evidencija radnika, ni fakturisanje robe... Kupuje se know-how kakav je tok procesa i podataka najoptimalniji za preduzece. Primenjuje se najbolja svetska praksa na mikro nivou preduzeca koje ga uvodi...
[ totovic @ 08.05.2006. 15:18 ] @
Ja nisam rekao da AB Soft može da zameni SAP, niko normalan tako nešto ne može ni da zamisli. Samo sam napomenuo da firma, pre nego što krene u zamenu postojećeg IS, prvo kvalitetno proceni svoje realne potrebe, a tek onda krene u nabavku. Izuzetno je bitno i kojom se delatnošću firma bavi.
Ja sam veliki poštovaoc SAP-a, ali bio prvo trebalo dobro sagledati da li nam je baš SAP potreban, ili to radimo iz pomodarstva. Ne treba zaboraviti veliki niz drugih kvalitetnih ERP sistema: BAAN, Navision, Axapta, Oracle... A uz ove sam samo napomenuo da postoje i solidna rešenja kod nas i u oklnim zemljama koja su lokalizovana za naše tržište, a svaki neka proceni koji mu softver treba.
[ range @ 09.05.2006. 13:27 ] @
Nisam ja ni rekao da poredis SAP i AB soft. Prva tvoja arecenica meni bode oci a to je

Citat:

SAP nije baš neko rešenje za naše firme, osim ako one ne spadaju u ogromne, tipa: Coca-cola, Dijamant, EPS, NIS...
SAP je odličan sistem, ali zahteva veliki broj radnika koji će ga opsluživati, a ne treba zanemariti ni njegovu ogromnu cenu.

I za ovaj deo se odnosi moj komentar. Ako firma vec krene da razmislja o ERP-u, izbor je SAP ili Navision ili Oracle... i tu moze da se diskutuje koji je bolji izbor. Ali ako preduzece dodje to toga da razmislja o ERP-u, to znaci da price o tome kako neki domaci softver moze da zavrsi 90% toga za 50% manje para su smesne.
[ totovic @ 11.05.2006. 10:11 ] @
Pa slažemo se, ja sam i napomenuo Navision kao prvi primer. Takođe pored SAP-a, Navisiona i Oracla, treba uzeti u obzir i BAAN ili Axaptu, naročito ako se firme bave proizvodnjom.

[Ovu poruku je menjao totovic dana 11.05.2006. u 11:12 GMT+1]