[ Ivan Miladinović @ 10.05.2005. 14:24 ] @
Ja sam dosad pravio sajtove za firme, staticne sajtove i slicno a sada imam ponudu za nesto vece i znam da to mogu da napravim, ali ne znam da naplatim :-( pa molim raspolozene iskusne i pametne momke i devojke za nekoliko saveta...

Situacija je sledeca:

1. Ja bi trebao da napravim sajt nesto nalik nekom CMS-u (mozda PHP nuke) ili nesto slicno...
2. Forum
3. Chat
4. I jos dosta sitnica (tipa prenosenja vesti sa nekih sajtova - RSS i sl...)
5. Da svakodnevno ubacujem aktuelne vesti iz naseg kraja i tome slicno (slike, audio zapise...)
6. Da isti odrzavam
7. I sl.

Ja znam koliko bih mogao da dobijem para za ovako nesto, ali me zanima koliko to zaista vredi (da bih mogao to pristojno da naplatim, shodno trudu i radu ulozenom u sve to).
Bio bih zahvalan svakome ko bi mi pomogao da dobijem tu informaciju.





[Ovu poruku je menjao evil_angel_yu dana 10.05.2005. u 17:43 GMT+1]
[ Ivan Miladinović @ 10.05.2005. 16:38 ] @
Pa zar bas niko nema nikakav savet za mene... :-(
[ Java Beograd @ 10.05.2005. 16:50 ] @
Mnogo je, zaista, pisano na tu temu. Večito pitanje: koliko naplatiti ? Koliko poštovati svoj rad ? Rizikovati da kupac odustane i posao prepusti amaterima ? Nema tu odgovora. Posebno kad je intelektualni rad u pitanju.

Ali, možeš recimo ovako: koliko bi naplatio sat tvog rada ? 1 EUR ? 5 EUR ? 10 ? 20 ? 100 ? Prvo reši to pitanje, sam sa sobom. Proceni dužinu trajanja posla, onda pomnoži i - to je to. Za redovno održavanje sajta, sagledaj koliko će ti vremena dnevno trebati - opet pomnoži. Imaj u vidu da cena radnog sata opada ako je angažman na duže vreme.

Ne zaboravi da zanatlije, na primer vodoinstalateri (u Bgd) sat rada naplaćuju oko 15 EUR. Nađi se.
[ Ivan Miladinović @ 10.05.2005. 16:59 ] @
VELIKO HVALA za ovaj odgovor, takvi saveti mi i trebaju! HVALA!

Ukoliko jos neko ima ovakvu ideju ili mozda malo konkretniju (ko je vec radio/radi ovako nesto slicno) neka je slobodno izlozi...

Ja sam tako (mnozenjem) i mislio da uradim, ali meni ce to biti posao znaci kao sto pekar ide u pekaru, mesar u mesaru... Ja bih tako isao na posao i to radio. Zato to pitam...

Inace znam za izradu, ali mi je to za duzi period, zato sam to i postavio, to ne znam kako da naplatim.

Ne mogu da naplatim npr: 8h*5e*20dana = 800e - sto je istini za volju mnogo... ja bi to voleo, ali to ne ide tako. Zato pitam KOLIKO?
[ BluesRocker @ 10.05.2005. 18:55 ] @
Cim pitas znaci da nisi majstor, kao sto je vodoinstalater za svoj posao. Znaci, pitaj se koliko bi vremena trebalo majstoru za taj posao i kolika je njegova satnica. Pomnozis to i dobijes cenu posla. Njemu bi trebalo manje vremena ali je njegova satnica veca, tako da se svodi skoro na isto. I ne vidim zasto je 800 evra puno. Puno je kad tuku. Ionako ces tesko izvuci pare ako uopste i pristane musterija na cenu. Moras da im naplatis i sto oko njih gubis vreme i non stop ih cekas za nesto.
[ Ivan Miladinović @ 10.05.2005. 19:33 ] @
Zasto mislis da cu tesko izvuci pare? Njemu je poenta da dobije sajt, meni je poenta da ga napravim, ja ga napravim, on meni pljune pare... :-) Nema tu frke...

Za izradu takvog sajta bih i racunao na cenu od 800e, ali za mesecno odrzavanje, tj. to da mi bude plata, mislim da to nece da se primi kod nas jos uvek. Ako neko ima takvu platu (800e) nek se javi (da plati pivo :-)).

Ja svoj rad umem da cenim, ali hocu da ga "cenim" po nekim standardima, a ne da budem ni najskuplji, ni najjeftiniji, mislio sam da je to poenta ovakvih zajednica i druzenja, da se obrazujemo, da ucimo jedni od drugih i da se "dogovaramo" o cenama i sl. Isto kao sto se slozimo/ne slozimo da je npr PHP bolji od ASP isto tako i za ovo. Zato sam otvorio temu na ovo pitanje, da bi mi neko sa vise iskustva pomogao da pocnem da radim malo ozbiljniji posao.

Hvala.

[ BluesRocker @ 10.05.2005. 20:19 ] @
Znas sta, musterija cesto ne zna ni sama sta hoce, moze pred sam kraj projekta da se predomisli i da odustane od sajta. Takodje moze da odustane pre nego sto i pocnes da radis (ovo je bolja varijanta :) ). Zato treba u cenu da uracunas dobar % ovakvih prevrtljivaca i da za tolko dignes cenu.
[ noviKorisnik @ 10.05.2005. 20:39 ] @
Ti si ovde specificirao 2 tipa posla. Jedan je izrada sajta, a drugi njegovo održavanje.

Izrada je jednokratan posao, a održavanje periodičan (stalan).

Dva različita posla koji ne mogu da idu na isti račun.
[ boccio @ 10.05.2005. 21:34 ] @
Citat:
evil_angel_yu:
Ja svoj rad umem da cenim, ali hocu da ga "cenim" po nekim standardima, a ne da budem ni najskuplji, ni najjeftiniji, mislio sam da je to poenta ovakvih zajednica i druzenja, da se obrazujemo, da ucimo jedni od drugih i da se "dogovaramo" o cenama i sl. Isto kao sto se slozimo/ne slozimo da je npr PHP bolji od ASP isto tako i za ovo. Zato sam otvorio temu na ovo pitanje, da bi mi neko sa vise iskustva pomogao da pocnem da radim malo ozbiljniji posao.

Da ucimo jedni od drugih - da. Da se "dogovaramo" o cenama - ne. Cene diktira trziste (ponuda/potraznja) i strucnost izvodjaca radova. Nema tu sta da se diskutuje.

Vec postoje dve razradjene teme, jedna o naplati, druga o odrzavanju sajtova. Nema potrebe razvodnjavati.

A sto se konkretnih cena tice - ja sam uvek bio protiv toga da se rade appraisali ovde, da se ne ponavljam kao papagaj...Mozemo da pomognemo savetima oko planiranja, izrade, odrzavanja, ugovora...Ali o ciframa ne bih da pricamo, jer nema poente...

Meni se desavalo da naplatim jedan dan custom programiranja $400. Jednostavno, okolnosti su bile takve da sam sebi mogao da dozvolim da budem bezobrazan i trazim tu cenu za 12 sati svog rada (i dobijem). Pod nekim drugim okolnostima bih bio srecan da me neko angazuje za $20/sat. Jedan portal sam u jednom trenutku naplatio $300, a drugi u nekom drugom i za drugog klijenta 1.500 evra (naravno da necu navoditi imena i url-ove).

A kako znam koliko da naplatim? E, pa to dolazi sa godinama iskustva...Ne, ne radi se o principu "deri ovcu", to rade vodoinstalateri. Ja sa svojim klijentima pravim dugorocnu saradnju, a tu dranja nema. Samo se radi o tome da se zna tacno sta klijent zeli, koji nivo ozbiljnosti ocekuje, kakvu podrsku zeli da ima, da li ocekuje "fizikalca / izvodjaca radova" ili konsultanta i svestranog profesionalca koji ce ga usmeravati i sugerisati mu u kom pravcu da ide i kako da koncipira svoj sajt/portal/stagod kako bi ostvario svoj cilj.

Prema tome - ti naplati koliko mislis da treba i da mozes da dobijes. Posle 20-tog posla i par godina iskustva vise nikog neces pitati koliko da naplatis...
[ Java Beograd @ 11.05.2005. 07:57 ] @
U vezi prethodnih postova:
na žalost, nije mali broj ljudi koji odustane od celog posla. Zato, obavezno traži pola unapred. Ili, završi oko 10% do 20% posto posla pa onda traži pola unapred. To, ako naručilac posla sumnja u tvoju profesionalnost. Kad plati 50% naš čovek posao shvati ozbiljno. Inače, se, kako neko reče, predomisli na samom kraju i odustane, a ti ga po..šiš. Ne dozvoi da budeš tako izigran.
Inače, i ja smatram da 800 EUR za jednokratan posao od mesec dana nije mnogo, Jer, pazi, ne plaća on za tebe socijalno, zdravstvebno, ne plaća poslovni prostor ... Dakle nikakve druge troškove nema. Uostalom, predoči naročiocu posla finansijsku matematiku. A što se održavanja tiče, ako je to oko sat vremena dnevno, planiraj 100 - 200 EUR.
[ Ivan Miladinović @ 11.05.2005. 21:51 ] @
Hvala svima na odgovorima, u ponedeljak cu imati razgovor, pa ukoliko bude dobro prosao javicu vam rezultat, cisto da vidite cemu ste me naucili :) , ukoliko ne bude dobro proslo, onda se necu javiti, ali cu biti bogatiji za iskustvo vise...

Pozdrav svima.

I da, umalo da zaboravim, ovo cu zasigurno zapamtiti:

Citat:
boccio:
Prema tome - ti naplati koliko mislis da treba i da mozes da dobijes. Posle 20-tog posla i par godina iskustva vise nikog neces pitati koliko da naplatis...


Citat:
Java Beograd:
Na žalost, nije mali broj ljudi koji odustane od celog posla. Zato, obavezno traži pola unapred. Ili, završi oko 10% do 20% posto posla pa onda traži pola unapred. To, ako naručilac posla sumnja u tvoju profesionalnost. Kad plati 50% naš čovek posao shvati ozbiljno. Inače, se, kako neko reče, predomisli na samom kraju i odustane, a ti ga po..šiš. Ne dozvoi da budeš tako izigran.


Hvala jos jednom.
[ Pharos @ 01.06.2005. 22:56 ] @
I šta je bilo na kraju?
[ SashaM @ 02.06.2005. 20:31 ] @
Citat:
evil_angel_yu: ukoliko bude dobro prosao javicu vam rezultat, cisto da vidite cemu ste me naucili :) , ukoliko ne bude dobro proslo, onda se necu javiti
[ Ivan Miladinović @ 03.06.2005. 15:52 ] @
Nisam se javio jer nije da nije bilo dobro, vec cekamo stalnu internet konekciju pa bi 99% trebalo da radim sajt i da ga kasnije odrzavam.

Kad bude bio gotov dogovor, javicu rezultat. :-)
[ djoka_l @ 06.06.2005. 11:26 ] @
Jedan savet, ako računaš na platu od 800 EUR, treba da znaš da je kod plaćanja poreza i doprinosa na platu stopa 72% na neto, u tvom slučaju nekih 600 EUR, pa je to sve oko 1400 EUR. Ako misliš da je to mnogo, ja naplaćajem (doduše za druge poslove) 2000-2500 EUR mesečno. Moja računica je prosta: neto plata, deo za doprinose, pa na to +30%.
Inače, kod takvih poslova, najpovoljnije je da sklopiš ugovor o autorskom delu (ne ugovor o delu nego o autorskom delu). Na bruto honorar se obračunava porez, po stopi od mislim 20%. Kada je u pitanju autorsko delo, tada se porez obračunava na bruto iznos umanjen za normirane troškove, koji su u slučaju softvera, 45%. Porez na kraju, sa drugim doprinosima, ispadne dosta manje nego po ugovoru o delu.
Sve zavisi od klijenta i od posla, veruj mi, naplaćivao sam i po 60 EUR na sat, sve je u konkurenciji.
Nemoj da obezvređuješ svoj rad, od softvera može da se živi.