[ juzznjak @ 13.05.2005. 17:53 ] @
treba mi office za Mac OS X tipa OpenOffice, dakle, da se isporuci i sve bude legalno uz novi Mac koji dolazi inace sa operativnim sistemom.

E sad, nadjoh linki koji objasnjava portovanje OpenOffica na mac, zanima me da li neko ima konkretna iskustva sa tim? Neki drugi office koji je ili free ili dovoljno jeftin da ne optereti cenu?

dodatak: izguglao sam NeoOffice jel` to neko probao mozda?
[ MrNo @ 13.05.2005. 18:58 ] @
OpenOffice je vec portovan na OS 10.
NeoOffice nikada nisam probao, ali sam procitao da je dosta spor zato sto je baziran na javi.

Na http://porting.openoffice.org/mac/ooo-osx_downloads.html mozes da skines Open i Neo office.
[ juzznjak @ 13.05.2005. 21:03 ] @

da, skinucu oba, ovaj neo je kao za newbie... usput sam sreo jos par office-a ali ovo bi trebalo da bude ok, ono X11 me samo buni, ali videcemo usput kako ce da prolazi...
[ milke @ 13.05.2005. 21:39 ] @
Citat:
MrNo: OpenOffice je vec portovan na OS 10.
NeoOffice nikada nisam probao, ali sam procitao da je dosta spor zato sto je baziran na javi.

Na http://porting.openoffice.org/mac/ooo-osx_downloads.html mozes da skines Open i Neo office.


Moje krajnje subjektivno iskustvo: i jedan i drugi su podjednako i prilično spori. OpenOffice radi na Mac OS X, ali je to X11 program, pri pokretaju se pokreće i X11 (baš kao kod GIMP-a) i to traje. Takođe, u toku rada nije baš brz da odgovori na zahvete korisnika. Ako je za utehu, ni Microsoft Office 2004 nije mnogo bolji. Pored toga, izgleda kao da radiš na Linuxu, a ne na Macu, svaki prozor ima svoj meni, ikone i toolbar-ovi, font engine itd, sve to takođe nije u Mac OS X stilu. Ne koristi Mac OS X native drajvere za štampače, fontove (kao što već rekoh), drag'n'drop ili nije podržan, ili ne radi baš kao što bi čovek očekivao tamo gde jeste podržan...

NeoOffice je u stvari 95% OpenOffice sa malo dodatnog koda kako se ne bi koristio X11, već se dobija (bar je pokušano) Aqua GUI. I za to je korišćena Java (koja na Mac OS X daje native Look And Feel, bilo u Cocoa, bilo u SDK varijanti). Međutim, NeoOffice Aqua GUI je za sada prilično ograničen i dalje je u razvoju. Na brzini se ne dobija ništa. Praktično, zamisli da imaš klasičan X11 OpenOffice, samo su prozori i meniji u Mac OS X stilu (to podrazumeva i jedinstveni meni za sve prozore, baš kao kod svih Mac programa). Koriste se native fontovi i drajveri, drag'n'drop je mnogo bolji. Sve ostalo, ikone, toolbar-ovi... izgleda kao na Linuxu, odnosno X11 OpenOffice-u. Postojali su planovi i za potpuno Mac OS X regularan OpenOffice, ali je to zaustavljeno, verovatno zato što je dobar deo toga odradio NeoOffice tim. Međutim, NeoOffce je daleko od regularne Mac OS X aplikacije i puno vremena će proći dok to postane, ako ikada i postane. To je i potpuno razumljivo, s obzirom da se radi o projektu na kome ljudi volonterski rade.

iWork (Pages i Keynote) je, po meni, daleko najbolji, ali mu fali vrlo bitna komponenta: spreadsheet program. Stvarno ne znam zašto Apple nije nešto uradio po tom pitanju, verovatno da se ne bi baš previše konfrontirao sa Microsoft-om. Takođe, mislim da je Pages mnogo lakši i prijatniji za rad, ali je Word još uvek moćniji, naravno ako ti sve moguće opcije koje poseduje ikada i zatrebaju. Keynote je daleko najbolji program za prezentacije. Za spreadsheet, još uvek je najjači Microsoft Excel. Postoji i Mesa (http://www.plsys.com/mesa.htm), košta samo $34 i za taj novac puno nudi, ali je nakako malo "out of date", neki GUI elementi još uvek podsećaju na NeXTSTEP/OPENSTEP. Mislim da je Excel bolji, ali cena...

U svakom slučaju, teško da ćeš naći sve u jednom paketu, da je ujednačenog kvaliteta i izgleda i da je još jeftino. Ako bih birao najoptimalniju varijantu, to bi bilo iWorks (79 EUR) + Mesa ($34). Ali ponavljam, ovo je samo moje krajnje subjektivno shvatanje. Uostalom, sve je dostupno za download (Mesa ograničena u probnoj varijanti), osim iWorks-a (he, he), pa probaj i sam.
[ _cika_kosta @ 13.05.2005. 23:46 ] @
par reci za open office,dosta spor,mada je moj predhodni iBook bio slab za aplikaciju takve vrste...
ali da ne duzim,za tu kintu je odlican.skoro sam skinuo neki text sa nekog hrvatskog site-a,gde su radili uporedni test open i microsoft office-a,i mogu reci da su mogucnosti vrlo identicne,cak nesto ide i u korist open office-a.e sad to sto GUI nije jos prilagodjen mac-u...cena govori sve.opet kazem open office je free,tako da je svakako vredan paznje.uostalom,PROBAJ GA,ako imas mogucnosti da ga skines sa neta,ili nadjes negde,posto je mislim malo vise od 100MB.ja imam instalaciju,pa ako ti nesto znaci,javi se na pp.pa cu ti poslati.
:))
[ MrNo @ 14.05.2005. 01:07 ] @
OpenOffice me podseca na MS Office 97.
Ne bih bas rekao da Office 2004 nije brz. Posebno ako ga poredis sa Open/Neo Office-om. Nisam neki ljubitelj MS-a ali ovaj 2004 su uradili potpuno OK. Koristim ga na dnevnoj bazi i nemam primedbi.
iWorks je jos uvek u razvitku tako da mislim da nece parirati MS-u bar jos jedno par godina ako se uopste i razvije posto je prodaja vrlo slaba.
[ milke @ 14.05.2005. 02:04 ] @
Citat:
MrNo:
Ne bih bas rekao da Office 2004 nije brz. Posebno ako ga poredis sa Open/Neo Office-om. Nisam neki ljubitelj MS-a ali ovaj 2004 su uradili potpuno OK. Koristim ga na dnevnoj bazi i nemam primedbi.


OK, jesam bio malo neprecizan, što mi se izgleda često dešava prilikom postovanja. Jeste potpuno OK i za Open/Neo je munja. Kada sam rekao spor, mislio sam na neke stvari koje me pomalo frustriraju, pogotovu što je native (Carbon) Mac OS X program, koje se recimo u iWorksu, pa i u Open/Neo ne dešavaju. Počnem da kucam tako nešto u Wordu (važi i za ostale MS Office programe), a on me 'ladno ignoriše par sekundi, pa onda sjuri sve što sam otkucao. Ili oni padajući toolbar-ovi sa strane; kliknem prvi put na expand dugme, tada im treba malo vremena (oko sekund), 'ajde razumem možda ih tek tada učitava da ne "ubije" sistem odmah po startu i nakon toga se otvaraju brzo, ali onda opet ponekad klik na njih pa par sekundi (!) pauze pre nego što se otvori i slično... Spava thread... Takve "sitnice" uglavnom. Možda je moj iBook G3 900MHz preslab, ali ako toga nema kod drugih...

Inače, slažem se da je najkompletniji i apsolutno najbolji Office paket za Mac, pitanje je da li ti treba sve ono što ima (meni ne, uglavnom ga koristim kada mi neko pošalje nešto u .doc, .xls ili .ppt formatu što nijedan drugi program neće ispravno da otvori, a to se dešava jaaakoooo retko) i bilo je pomenuto i pitanje cene, koja mu nikako nije adut.
[ madamov @ 14.05.2005. 10:17 ] @
Citat:
nače, slažem se da je najkompletniji i apsolutno najbolji Office paket za Mac, pitanje je da li ti treba sve ono što ima (meni ne, uglavnom ga koristim kada mi neko pošalje nešto u .doc, .xls ili .ppt formatu što nijedan drugi program neće ispravno da otvori, a to se dešava jaaakoooo retko) i bilo je pomenuto i pitanje cene, koja mu nikako nije adut.


Isti slučaj i kod mene, retko kada pišem išta u Wordu, dovoljan mi je TextEdit, verovali ili ne. Excel koristim nešto više, ali ni njega ne preterano. Šuška se da Apple pravi program Cell za spreadsheet kao dopunu za Pages i Keynote.

Što se cene Office 2004 tiče, ako imate pravo na akademsku licencu, tu je već stvar izuzetno povoljna, jedna NGO sa kojom saradjujem je kupila nekoliko primeraka i koliko se sećam su za 16000 dinara dobijali originalnu kutiju sa instalacionim CD-om i tri serijska broja, što će reći ako se udruže tri studenta i profesora imaju legalnu licencu za manje 70 evra po glavi.