[ HerQl @ 14.05.2005. 02:52 ] @
-dakle kolko vas je tu i odakle ste?
pozivn znak moje stanice ja YZ7SJN qth:Novi Sad-JN95VG
[ aca andrijevic @ 14.05.2005. 19:33 ] @
Mene vec znas, Aca, radio klub YU1DGH, QTH Nis, loc.KN03WH.Za ostale ne znam.
[ alexa_pg @ 14.05.2005. 22:39 ] @
Koliko ce biti, vidjecemo
YU6AR Podgorica, Alexa
[ jonathan @ 15.05.2005. 02:08 ] @
Ima koliko voliš !
p0z, Alek
[ pbenka @ 17.05.2005. 17:55 ] @
73 društvu

Pavel 4N7TA, Bački Petrovac JN95TI
[ T94LE @ 17.05.2005. 22:03 ] @
73 svima
T94LE, Lele, Kladanj - JN94FE
[ broker @ 17.05.2005. 23:01 ] @
YZ1TP, Pedja, Uzice, JN93VU
[ voltplus @ 17.05.2005. 23:13 ] @
YT1TDS Trstenik
[ Zeleni zub @ 17.05.2005. 23:14 ] @
73 de 4N1MD


Darko (4N1MD)
--
mailto: [email protected]
Jagodinac na privremenom radu u Paracinu
[ atom012 @ 18.05.2005. 13:37 ] @

Alex YT1TA
Pozarevac
[ aca andrijevic @ 19.05.2005. 12:54 ] @
HerQl zar ne mislis da bi bilo super kad bi ovi moderatori napravili jedan podforum samo za nas?Mislim da bi to bilo veoma lepo i korisno zbog toga sto bi tu mogli da razmenjujemo konkretna iskustva u vezi radioamaterizma.
[ zlatibor82 @ 19.05.2005. 16:01 ] @
eve i mene yt1omr!!!


Pozdrav!!!!!!
[ HerQl @ 19.05.2005. 16:45 ] @
Citat:
aca andrijevic: HerQl zar ne mislis da bi bilo super kad bi ovi moderatori napravili jedan podforum samo za nas?Mislim da bi to bilo veoma lepo i korisno zbog toga sto bi tu mogli da razmenjujemo konkretna iskustva u vezi radioamaterizma.

Ajd smislicu nesto pa cu da cimam administratora!
[ B @ n e @ 20.05.2005. 07:00 ] @
Pozdravljam drustvo!!!
YZ1PBC i grad Pirot, ZIVELI!!!!
[ digitalsat @ 29.05.2005. 22:03 ] @
73 ovo je z34igo Igor iz Tetova
[ liberator @ 22.06.2005. 06:44 ] @
Ima, ima dosta.

Pozdrav, Boris, YU7AOP
[ Silenoz @ 22.06.2005. 14:03 ] @
Ivan - bez licnog znaka

YU1EBC (YT1V) Valjevo
[ bokivb @ 24.06.2005. 15:50 ] @
ajde jos jedan yz1vb fm zajecar
[ Lord_Sauron @ 25.06.2005. 18:01 ] @

Evo i mene: YT6UVB, QTH - Herceg Novi (ne znam tačnu qth lokaciju napamet ;)

Inače češće radim iz kluba (imaju mnogo bolju opremu ;)
YU6RKB - Radio Klub Boka, Igalo

Baš mi je drago da ima radio amatera na forumu.
73
[ shonex @ 08.07.2005. 13:05 ] @
Necu da navodim pozivni, mozda je vec ugasen jer sam na zalost pre par godina uzeo ispisnicu iz Organizacije koja je na, jos vecu zalost, dozivela maltene potpuni kolaps. Od funkcionalnosti je ostalo samo otimanje clanarina i entuzijasti koji i dalje iz ciste ljubavi rade takmicenja i aktivni su u tome. Paketna mreza je ocaj, a posl. put kada sam proveravao (neka me neko ispravi ako gresim) Beograd i dalje nije imao ni JEDAN JEDINI gateway na I-net (nekada je to bio YU1B, koji, koliko znam, nije aktivan godinama), sto je za gl. grad blam i katastrofa !! Svojevremeno kada sam (pre 15-ak godina) polozio za B klasu, glavesinama iz tadasnjeg saveza je bilo suvise tesko i zahtevno da mi dodele odgovarajuci (dvoslovni) znak, a 2m opseg je odavno gori od najcrnjeg CB-ja (kakvog ga pamtim iz 80-ih). Eto to su neki moji utisci, i ako ima sl. misljenja rado bi ih cuo, jer cu jos pomisliti da sam ja neki sajko i crna ovca.

Poz. Nenad
[ Bik_koji_sedi @ 08.07.2005. 16:02 ] @
Ako ti je za utehu ti si barem dobio pozivni broj i ochigledno nauchio neshto.
Kada sam ja pozheleo da se uchlanim u RK (pre godinu dana), otishao sam na internet, nashao podatke o klubovima u mojoj blizini i otishao u prvi koji mi se uchinio pristojnim. Kad ja tamo , a ono...uzhas...
Na stranu to shto su chlanovi uglavnom penzioneri kojima sastanci dodju kao prilika da popiju koje pivo i truju malobrojnu omladinu prostachkim prichama i starachkom mrzhnjom, tehnika im je josh gora...
Posle par dolazaka, shvatio sam da od obuke za RA i polaganja za klasu nema nishta, niti ce biti u doglednoj buducnosti, a da se druzhim sa zlim starcima neshto i nisam imao zhelju. I to je bio pocetak i kraj more radioamaterske karijere. :)
I tu (kao u ostalom i u drugim drushtvenim sferama) sve funkcionishe preko veze. Po sistemu : Poslala me budala kod kretena i rekla da vam se javim... :)

Jednostavno sistem diktira pravila a ona su ista za skoro sve organizacije koje deluju danas u Srbiji (radioamaterske, pcelarske, nevladine... ) i ukratko glase:
Zli starci truju mladezh, mladi rastu u kretene i prave nove.I tako u krug...

Neuporedivo inteligentnije je drzhati se izvan ovog kruga uzrochno-posledichnog zaglupljivanja i chekati pravi trenutak. 8)
To je razlog zashto i izostaju odgovori ovog tipa.
Dakle, nisi ni sajko ni crna ovca. :)
Poz 8)
[ broker @ 09.07.2005. 09:45 ] @
Ima vec mnoog godina kako je radio-amaterski duh zamro. Ima jos poneki pravi radio-amater ali su se oni uglavnom povukli u svoje male coskove gde imaju stanicicu i antene i jos uvek koliko toliko uzivaju u komunikaciji sa ostalim radio-amaterima, ne ulazeci u ono sto se desava u nasoj radio-amaterskoj organizaciji.
[ Dual @ 10.07.2005. 21:55 ] @
Ima vec mnoog godina kako je radio-amaterski duh zamro. Ima jos poneki pravi radio-amater ali su se oni uglavnom povukli u svoje male coskove gde imaju stanicicu i antene i jos uvek koliko toliko uzivaju u komunikaciji sa ostalim radio-amaterima, ne ulazeci u ono sto se desava u nasoj radio-amaterskoj organizaciji.
napisa Broker

Prvo Brokeru ili ti Pedjo nisam ni znao da si radio amater sto je tuzno. Duh radio amaterizma nije zamro. Mozda se ne poboljsava ali oni pravi radio amateri od toga nikada ne odustaju ili to onda nisu pravi radio amateri. A to sto ti jesi ili tako mislis, je tvoje privatno misljenje i nije reprezentativno.

Drugo tvoj komsija Milan YU1ZZ sigurno se nebi slozio sa tobom a kada ga budem cuo pitacu za tebe :-((

Cak i u organizaciji se poboljsava stanje i dozvole se dobijaju za veoma kratko vreme.

To sto si se ti odrodio ne daje ti za pravo da pominjes reci: "Coskovi", "zamro", "povukli", "mnogo godina.." "mali" "stanicica" ....

Duh radio amatera zivi u svakom pravom radio amateru i ono sto si ti zaboravio da je nesto najvaznije za radio amatere "HAM SPIRIT"

Pozdrav Goran YU1CF
[ broker @ 10.07.2005. 23:57 ] @
Gorane, vidim da imas pik na mene, pa me progonis na forumu kako bi mi "spustao".

Zalim slucaj, ne tangira me. Ako ti mislis da je ovo sto je sada Radioamaterska organizacija zasnovano na hamspiritu, to je tvoj problem, ne moj. Ja bih pre rekao da nisi nikada osetio pravi ham spirit u akciji.

Inace, ovo mi je prvi put u zivotu da neko kaze da je zalosno sto sam ja radio-amater, nakon toliko godina koje sam na ovaj ili onaj nacin ulozio u taj pokret.

Svaka tebi cast kad mozes tako olako da procenjujes a da ne znas s kim pricas.

U svakom slucaju, ja bar svoj radioamaterski duh nisam komercijalizovao kao ti i tebi slicni radio-amateri.
[ shonex @ 11.07.2005. 11:37 ] @
Ne da je ZAMRO nego je CRKO, PUKO K'O LAJSNA, OTISAO U SEPTICKU JAMU !!!!!! Odusevljavaju me prvoborci koji zive u svom sjajnom imaginarnom svetu. Sta rece covek:" dozvole se dobijaju brze " !!!?!!?!!!!???!?!?!?!!!! Znam ljude koji su za njih podneli dokumenta pocetkom 90-ih i NIKADA ih nisu dobili. Jedini nacin da se to odradi za 'brzih' par godina je bio konstantni presing na onog degenerika u Ministarstvu a ni to nije bila nikakva garancija. Savezu naravno nije ni padalo na pamet da na bilo koji nacin urgira ili se zalaze za svoje kolege sa problemima vezanim za papire, a bar je to bilo moralno kad je vec jedan od uslova za njihovo podnosenje clanstvo u SRS.

I jos jedan komentar: Otkud bilo kome ideja da radioamaterizam vezuje za Radio klubove, Savez, ili bilo koji vid okupljanja. Ovo je stvar koju ljudi rade iz ljubavi prema radio-tehnici a ne iz ljubavi prema gomili trulih likova okupljenih oko profita i lecenja licnih kompleksa (cast nekim sjajnim izuzecima (a ovi drugi ce se vec prepoznati i burno reagovati), ali u vrhovima klubova i saveza sam takve uglavnom i sretao).
[ pbenka @ 11.07.2005. 13:22 ] @
Ajde ljudi što ste zapeli za te dozvole. Ja sam se od moje dozvole davno oprostio, čekam je već desetak godina, ali me boli uvo, ja predao, što oni nisu meni produžili, nije moja krivica. Radio-amaterizam nije savez. Tamo ćete gubiti vreme na kojekakvim diskusijama koje ne vode ničemu. Za mene je radioamaterizam čačkanje sa elektronskim uređajima, pravljenje antena, pravljenje veza, učešće u takmičenjima. Naravno, pravi radioamater od takvih aktivnosti ima zadovoljstvo. Za nekog početnika, kada napravi zujalicu koja, gle čuda radi. Za nekog iskusnijeg, kada sam napravi stanicu, ili napravi nekog monstruma od lineara ili antene i kad to koristi za uspostavljanje veze. I hobi treba da bude takav da se čovek nenervira, kada se njime bavi. Ako se nerviraš, menjaj hobi.
[ Dual @ 11.07.2005. 17:19 ] @
Broker: Zalim slucaj, ne tangira me. Ako ti mislis da je ovo sto je sada Radioamaterska organizacija zasnovano na hamspiritu.....

G. Ham spirit zivi u radio amaterima i njihovim odnosima a ne u radio amaterskoj organizaciji koja je u svemu tome nebitna.

B. Inace, ovo mi je prvi put u zivotu da neko kaze da je zalosno sto sam ja radio-amater, nakon toliko godina koje sam na ovaj ili onaj nacin ulozio u taj pokret.

G. Ako si i ulozio, onda si posustao. I to je tvoj problem. A ako vise neces da budes radio amater onda barem nemoj da blatis ostale radio amatere ili organizaciju i to je ono bitno.

Kao sto rekoh pravi radio amater nikada nebi za svoje kolege upotrebio reci: "Coskovi", "zamro", "povukli", "mnogo godina.." "mali" "stanicica" ....

B. U svakom slucaju, ja bar svoj radioamaterski duh nisam komercijalizovao kao ti i tebi slicni radio-amateri.

G. Od radio amatera niko nije video vajdu ili uzeo pare, tu se samo trose pare.
Komercijalizacija elektronike nema nikakve veze sa radio amaterizmom.

Veliki deo poslova oko dozvola je preuzeo Savez tako da dozvole stizu za mesec dana. a taj covek u Ministarstvu koji je kocio stvar tamo vise ne radi.


Pozdrav Goran YU1CF
[ Dual @ 11.07.2005. 17:25 ] @
Pavel: Ja sam se od moje dozvole davno oprostio, čekam je već desetak godina, ali me boli uvo, ja predao, što oni nisu meni produžili, nije moja krivica....

G. Potpuno si upravu, ali birokratija je birokratija. Posto su tvoji papiri verovatno izgubljeni, pozovi Savez i proveri sta je eventualno preostalo pa izvadi novo drzavljanstvo ili slicno i obnovi zahtev bice brzo resen (pretpostavljam).

Pozdrav Goran YU1CF
Ps Ne branim Savez, nisam nikakav funkcioner, a ovo pisem samo zbog HAM SPIRITA
[ Dual @ 11.07.2005. 23:47 ] @
Pozdrav
A evo i pravog radio amaterskog duha, da neverne Tome procitaju kako rade i pisu pravi radio amateri. Tekst je sa BalkanDX reflektora, ali se nadam da autor teksta Dr Brane YZ7DX se nece ljutiti. Tekst prenosim u celosti:
.................................
Ove godine sam imao izuzetnu cast da budem deo YT0HQ ekipe radeci iz Borce 7 mhz ssb.

To je moj drugi "nastup" u HQ ekipi, prvi je bio pre nekoliko godina, ne secam se tacno koje, ali znam da sam radio na 3,5 mhz cw. (2002. ili 2001.)

Zoran me je pozvao da se pridruzim ekipi na 7mhz, a tu su bili jos i Bora (yu1xx) ,Vasa (yt1xx) i jos jedan "momak" kojem na zalost nisam zapamtio ime i znak. Momak ima sigurno nekih 6 banki, ali je svu noc bio qrv!

Bio sam radoznao kako izgleda 7 mhz ssb u jednom takvom contestu, tim vise sto je HQ multiplier, i sto u odnosu na setup u exy, to bi trebalo da razbija.

Pre nekoliko meseci Vasa me je pitao"da li znam da radim ssb conteste", i ja sam mislio da se on zeza. Naravno da sam samouvereno rekao da znam, sta vise da rasturam, ali to njegovo pitanje mi se jos dugo vrzmalo po glavi. SSB? Ne, hvala, to je za "neznalice", cw je prava stvar! Uh, kakva strasna greska.

Citajuci radioamaterske mitove i legende po Internetu, shvatio sam da u ssb radu je vrlo bitno da se sto manje zahvaljuje, indijanski speluje, trosi energija na jalove postapalice, cuva glas, tacno primaju znaci iz prve, menja dinamika poziva i stvara "frka" na bandu stvarajuci silovani pile up... pa sve do toga da nije isto da li zonu 33 izgovaras na engleskom kroz zube ili cvrsto ruski? ( ne bacas 48 sati jezik izmedju zuba).

Elem, u Borcu stizem po uzasnom nevremenu, trazeci izgovor da se vratim, i negde oko 9pm zovem Zorana nadajuci da ce mi reci da ne dolazim , ali zvucao je sasvim OK, sta vise kao da me je stvarno cekao?

Zaticem set up koji me je raznezio. Eh, postao sam emotivac. Isti "mali radojica", koji je jos ranih 80-tih na kuli B razvaljivao i bio cudo tehnike toga vremena. Sta vise, tacno pre 25 godina sam jedne subote uvece dosao na kulu B i dobio ft901, sb220 i slooper da radim kao yz1e M/M...

Vasa je za stanicom, ts 950, Heil slusalice, voice recorder, nozno tastovanje TX, tastatura na krilu, cluster ukljucen, write log i slobodna desna ruka za manuelno preklapanje antene na prijemu.Na predaji je 4 ele. full size yagi, a na prijemu niski delta loop. ( u toku noci cesto sam se odusevljavao kako se na bimu nesto cuje 57, a na delti ga nema, ili kako EU je na bimu 57 a na delti 59++). U logu oko 750 veza. Zadovoljno izgledaju Vasa i Zoki.

Antena je prema istoku, i posle nekoliko minuta Vasa mi prepusta stanicu. Primenio sam prvo pravilo nauceno na Obosniku " ne menjaj coveka na stanici dok ima pile up".

Band zvuci dosta cudno, do sada nesto ne dozivljeno. ATT je na "samo" 6 db, i dosta sve krci... Mnogo qrm-a, tako da s-metar poigrava do crvenoga... Jedan poziv, drugi poziv, i krece... Signali sa istoka su cisti, jasni, i snazni. Redjaju se Rusi, po koji japanci, i oni egzoticni Yb, yf, 9m2, vr2, 9k... Cim "osetim " evropu, prebacujem na loop i signal iz suma je odjednom 59*-+. Cekam Nikija da mi se javi, ali ga Bora slusa na cw na 14 i u tri ujutro na 21?. Negde pred ponoc, okrecem bim na zapad, i imam odlican pile up zapadne evrope i skandinavije... Sve ono sto me je verovatno zvalo na bok, sada grmi. Okrecem bim na South Americu i krece Brazil, Ce, CX... I naravno francuzi, spanci, italijani i famozni 5h3rk (na ssb- bolje nego na telegrafiji). Vracam bim na amere, i krecem split, negde oko 23 gmt. Pocinje igranka. Pronalazim fantasticnu 7199 prijemnu freq...

Sve vreme drzim se druge zapovesti sa obosnika "slusaj, slusaj, slusaj i pikuj". U prevodu, So2R tehnika, sve sto vidis na clusteru skidaj odmah, ne cekaj da ti dodje na CQ, neka pada rate, u finalnom scoru isplati se svaki multipl. Naravno, to me kosta "komfornog" rada, tako bih rado samo slusao jednu freq... Vasa mi sve vreme dobacuje da slusam i split i moju freq, sto opet utice na rate, u pozitivnom smislu.

Posle nekih 5 sati prvi put ustajem sa stanice i Vasa nastavlja. Odusevio me je sto gomilu contest znakova zna napamet, pa je milina slusati kako radi. Pokusavam da odspavam koji minut, ali previse je adrenalina, posle 45 minuta na kvarnjaka dizem Vasu, i sedam za stanicu cekajuci izlazak sunca, i da dozivim one prave USA signale...

I onda feeling koji moze da se dozivi samo sa 4 ele. full size... Radim amere, 2, 3, 8... Spustim 10 stepeni, krenu petice, spustim jos 5 stepeni idu karibi, spustim jos 5 stepeni ZL long path... Odem gore 10 stepeni od amera, javlja mi se VO1, Ve2... Sunce izlazi u 05.05, u 05.07 mi se javlja w7rn i nova zona.... Eh ljudi, kakav ukt. To je bre 10 giga, sve sa parabolom !!!

Sat vremena posle izlaska sunca ocekujem da je sve gotovo, ali javljaju mi se xe, 8p6, ti, cm, pj... I onda, neko vice split, split.... u 7 local time, 2 sata posle izlaska sunca, jos jedno otvaranje amera... Svakako najlepsa veza mi je ko1h, koga sam primio iz druge, a danas na 3830 vidim da je radio qrp???

I, onda sam prekrsio trecu zapovest sa Obosnika "ako pada rate, nisu lose propagacije, ti si umoran i izgubio si koncetraciju". Prepustam Vasi stanicu, ocekujuci da je sve gotovo, ali on nastavlja da radi evropu, zeland i amere kao da je contest tek poceo...

Pakujem se za Kikindu pomesanih osecanja. Drago mi je da sam upoznao jednog vrhunskog operatora, Vasu, koji je u takvoj kondiciji da mu 24 casa contesta tek sluzi za zagrevanje. Moj ucitelj Zoran kao i uvek tih, i covek iz senke, ali uliva poverenje da dok je on tu, sve ce biti perfektno. Uhvatio sam sebe da sam se osecao uz njega kao kad sam prvi put radio u operacionoj sali, i imao sam osecaj da mogu sve dok je preko puta mene profesor. Bora, cuti i radi...

Adrenalin koji sam doziveo na koncertu Belog Dugmeta na hipodromu je mala maca u odnosu na adrenalin koji sikne kada vidim da je w7rn uradio samo 4 veze ssb na 7. Ili, kada idem ti0hq na split freq i gazim pile up amera pozivajuci ga da slusa 7053, a on ladno caska sa mnom...

Obosnik ili Borca? Obosnik je Hip-hop, Borca je rock en roll. Obosnik je kompanija treceg milenijuma, Borca je zemljoradnicka zadruga. Obosnik je sofisticirani individualac, Roman Abramovch, Borca je Deportivo la Corunja... Raditi na Obosniku je radio amaterska perverzija, hedonizam koji jaca organizam, raditi u Borci je nostalgija i ponos pomesan sa prkosom.

Obosnik ili Borca? Imao sam srecu da radim na obe lokacije!

Obosnik ili Borca? Odgovoricu onda kada Ranko odgovori na pitanje da li vise voli plavuse ili crnke?

Verovatno vas interesuje koliko smo imali veza? To neka odgovori kapiten, ja sam isuvise mali zupcanik u mehanizmu. Mozda znam samo to da smo imali vise nego DA0HQ na 14???

Umesto zakljucka:

Proteklih nekoliko nedelja citajuci "prepisku" na BDX-u, desetinama puta sam bio u iskusenju da razbijem kompjuter. Ali, srecom, zbog onoga sto se dogodilo u noci subota na nedelju jednog jula 2005, jos uvek ima smisla druziti se sa radioamaterima...

yz7dx, ponosni vlasnik HQ majice. (danas sam je obukao na posao-kako su me samo i plavuse i crnke gledale)

Pozdrav Goran YU1CF
[ broker @ 12.07.2005. 12:57 ] @
Citat:
Dual:G. Ham spirit zivi u radio amaterima i njihovim odnosima a ne u radio amaterskoj organizaciji koja je u svemu tome nebitna.


Ti si pomenuo dozvole i radioamatersku organizaciju, ne ja. Nekada je radio amaterizam bio vrlo jak pokret tako da je samim tim imao i vrlo jaku organizaciju koja se zasnivala na radioamaterzimu kao nacinu zivota.

Sada je radioamaterizam zamro, organizacije se pretvorila u jos jednu komercijalnu tvorevinu preko koje nekolicina gleda da uzme pare (i ranije ih je bilo ali nisu dolazili do izrazaja).

E sad ako se tebi to ne svidja sta ti ja mogu. To je cinjenicno stanje. Radioamateri se sada ne bave oganizovano nego za svoju dusu i to ih ne cini manje radioamterima nego naprotiv, upravo je tako jer oni vole to cime se bave i nije im potrebna nikakva orgnaizacija i raznorazni lesinari koji ce da iskokorscavaju njihovu dobru volju

Citat:
Ako si i ulozio, onda si posustao. I to je tvoj problem. A ako vise neces da budes radio amater onda barem nemoj da blatis ostale radio amatere ili organizaciju i to je ono bitno.

Kao sto rekoh pravi radio amater nikada nebi za svoje kolege upotrebio reci: "Coskovi", "zamro", "povukli", "mnogo godina.." "mali" "stanicica" ....


Otkud tebi ideja da sam posustao i da ja necu da budem radioamater? Ja nikoga nisam blatio, cak naprotiv, upravo je stvar u tome da su pravi radioamateri opstali, jer su se povukli svaki u svoje cose i rade na svojim stanicicama (mi ih bar tako zovemo iz miloste) ali njih ima malo i ne mogu se primetiti kao nekada. Oni su i dalje u medjusobnom kontaktu i rade isto kao i nekada, samo sto su sada van tokova Organizacije koju interesuju samo toliko da im uzme pare kad moze.

Citat:

Od radio amatera niko nije video vajdu ili uzeo pare, tu se samo trose pare.


Ha ha, oduvek su najbucniji u ovakvim tvrdnjama upravo oni koji jesu nasli nacin da uzmu pare ili opremu preko radioamaterske grbace.

Ti si recimo skolski primer "radioamatera". Dosao si na ES i umesto da u pravom radioamaterskom duhu gledas kako da pomognes drugima, tebi je iskljucivi cilj da ljudima prodas svoju opremu, a napadas ljude koji su godine ulozili u to da drugima pomognu, bez ikakve komercijalne pozadine.

Mi smo uvek sa prezirom gledali na takve, koji gledaju da zarade na tome sto drugima informacije nisu dostupne, koji na Zbor dolaze ne bi li preprodali nesto od opreme, a uvek su vrlo radi da "pomognu" tako sto ce prodati informaciju, semu, neki deo ili fizicku pomoc.

Ima ovde stoput boljih radioamatera od tebe, a da nikada nisu ni uzeli taster ili mikrofon u ruke. Ne bave se radioamaterskim poslovima, ali itekako u njima ima pravog radioamaterskog duha i zelje da se upoznaju sa drugima, druze, uce i razmenjuju znanja.

Umesto da se poklopis usima i cutis ti se jos usudjujes da napadas ljude koji se zale na to da je nas radioamaterizam komercijalizacijom i sitnim licnim interesima sveden na mali broj istinskih zaljubljenika.
[ aca andrijevic @ 12.07.2005. 21:11 ] @
E pa ljudi vi stvarno niste normalni.Covek koji je zapoceo ovu temu Milosla yz7sjn je samo pitao koliko nas ima, a vi ni pet ni sest nego se prepucavate.Ja nisam toliko iskusan jer sam u radio amaterizmu tek 4 godine i nemam bas neka prava da vam govorim o tome, posto ste vi verovatno iskusniji od mene, ali ajde da se ne svadjamo vise ko je bolji, ko se vise nebavi time, ko nece da radi veze, ko hoce.Mislim glupo je. Ako je neko izabrao da tome posveti deo svog zivota, onda dobro, ako nije onda isto dobro.To se zove stvar izbora.
[ Dual @ 12.07.2005. 23:39 ] @
Broker YZ1TP: Sada je radioamaterizam zamro, organizacije se pretvorila u jos jednu komercijalnu tvorevinu preko koje nekolicina gleda da uzme pare (i ranije ih je bilo ali nisu dolazili do izrazaja).

G. Opet blatis organizaciju.
Ako tvrdis moras i da dokazes. Koja je to nekolicina pretostavljam funkcionera Saveza koji pokusavaju da od radio amatera uzmu pare, posto samo su oni to i u nekoj prilici? Dokazi!

Broker YZ1TP: E sad ako se tebi to ne svidja sta ti ja mogu. To je cinjenicno stanje. Radioamateri se sada ne bave oganizovano nego za svoju dusu.....

G. Bave se i organizovano i najskoriji primer je velika organizacija svih vrhunskih radio amatera za takmicenje IARU i to je bilo prosle nedelje.


Broker YZ1TP: ...... sto su sada van tokova Organizacije koju interesuju samo toliko da im uzme pare kad moze.

G. To opet moras da dokazes!

Broker YZ1TP: Umesto da se poklopis usima i cutis ti se jos usudjujes da napadas ljude koji se zale na to da je nas radioamaterizam komercijalizacijom i sitnim licnim interesima sveden na mali broj istinskih zaljubljenika.

G. Tacno branim organizaciju kojoj pripadam, A ti Pedjo YZ1TP (Broker) koji si se kao sto sam rekao odrodio od organizacije i koja ti nista ne znaci osim da je napadas bi trebalo da razmislis o svojim pisanjima. Ako ne volis radio amatere ili organizaciju onda se ispisi i ne smatraj se kompetentnim da o njoj diskutujes.

Kao sto rekoh na jednom drugom forumu, ti si kompjuterska usedelica koja misli da ako je moderator na nekom forumu da automatski jo pozvan da sve zna i da svima soli pamet. Na srecu daleko si od toga (da sve zna).

Goran YU1CF


[ broker @ 13.07.2005. 13:30 ] @
Citat:
Dual: Broker YZ1TP: Sada je radioamaterizam zamro, organizacije se pretvorila u jos jednu komercijalnu tvorevinu preko koje nekolicina gleda da uzme pare (i ranije ih je bilo ali nisu dolazili do izrazaja).

G. Opet blatis organizaciju.
Ako tvrdis moras i da dokazes. Koja je to nekolicina pretostavljam funkcionera Saveza koji pokusavaju da od radio amatera uzmu pare, posto samo su oni to i u nekoj prilici? Dokazi!


Nemam sta da dokazujem, toliko je ocigledno da samo onaj ko nece, ne vidi.
Uostalom, koja si mi pa ti civija pa da tebi dokazujem. :)

Citat:

Kao sto rekoh na jednom drugom forumu, ti si kompjuterska usedelica koja misli da ako je moderator na nekom forumu da automatski jo pozvan da sve zna i da svima soli pamet. Na srecu daleko si od toga (da sve zna).


A sto na drugom forumu? Nemas petlju da me pljujes ovde gde mogu da vidim? :)
Samo pokazujes svoej pravo lice. ES te interesuje toliko da reklamiras svoj biznis pa kada ti to nije dozvoljeno besplatno, onda pljujes :)

Ja sam en jenom i sam napisao na forumu da ne znam sve te da en mogu svima dapomognem, ali trudim se da pomognem onoliko koliko znam i umem, za razliku od tebe koji ne pomazes nikome nego samo nudis svoje proizvode.
[ Dual @ 13.07.2005. 20:22 ] @
YZ1TP: Nemam sta da dokazujem, toliko je ocigledno da samo onaj ko nece, ne vidi......

Dakle rasparva je zavrsena. Sve sto si pisao protiv radio amatera sada cu iskopirati i poslati u Savez i tvom komsiji YU1ZZ koji je ujedno i funkcioner u njemu a i da zna sa kim ima posla.
Oni neka vide sta ce sa tobom da rade. I da li onaj koji blati organizaciu zasluzuje da i dalje imas pozivni znak i da sebe predstavlja za radio amatera.

Goran YU1CF
[ broker @ 14.07.2005. 20:48 ] @
:)
[ HerQl @ 14.07.2005. 22:00 ] @
covece,ovo postaje ko BDX,da nekazem 2m FM... HI!!!
[ marcony86 @ 30.07.2005. 12:09 ] @
Neverovatno je da gde god se skupi veca grupa radio amatera, mora da dodje do neke rasprave :)))

Pozdrav, YT1CW (YT9X, QTH Sevojno JN93WU)
[ @Vampir @ 01.08.2005. 12:33 ] @
Nesum imao vremena da citam romane iznad,
samo da se javnem i da kazem da i dalje opstajemooooo

pozdrav od YU1EXY/YT0A Contest Crew

MEMBER OF S.A.R.M.A
SERBIAN AMATEUR RADIO MANIACS ASSOCIATION
[ HerQl @ 01.08.2005. 17:33 ] @
za sad su se prijavili:
YU1DGH ACA iz NIŠ
YU6AR ALEXA Podgorica
YU1IS ALEK Aleksinac
4N7TA PAVEL B. Petovac
T94LE SEAD Kladanj
YZ1TP PEĐA Užice
YT1TDS Trstenik
4N1MD DARKO Jagodina
YT1TA ALEX Požarevac
YT1OMR ZLATIBOR
YZ1PBC Pirot
Z34IGO IGOR Tetovo
YU7AOP BORIS Zrenjanin
YU1EBC IVAN Valjevo
YZ1VB BOJAN Zaječar
YT6UVB VLADA H. Novi
YT1CW MARKO Sevojno
YU1EXY MILIJA bg/ue


IMALI KOGA JOS ZA PRIJAVU????


[Ovu poruku je menjao HerQl dana 01.08.2005. u 20:30 GMT+1]
[ marcony86 @ 01.08.2005. 18:45 ] @
Citat:
HerQl:
YU1CF MARKO Sevojno


Nije YU1CF nego YT1CW. Ja sam jos mali za YU prefix
[ HerQl @ 01.08.2005. 19:31 ] @
Joj da ispravljeno,sunce a i vrucina pa popusti koncentracija! :)
73
[ rsinisa @ 01.08.2005. 21:29 ] @
Citat:
HerQl:
IMALI KOGA JOS ZA PRIJAVU????

Ja sam bio clan od 1980-te (klub YU1EMN), ali sam 1987. nakon polozene B klase zbog nekih razloga, koji nisu za javnost, prestao da odlazim u klub i malo izgubio interesovanje, tako da znak nisam nikada imao. U zadnjih par godina malo sam se aktivirao i pomazem u ARG-u, a i pomagao sam u par takmicenja za YU1EMN, i za drugara YU1VD. Sve u svemu, odavno sam neaktivan na radio-talasima, ali i dalje se vidjam i druzim sa drugarima radio-amaterima. Eto, to je to, pa ti odluci da li sam za spisak ili ne (HI).

73,
Sinisha


[ broker @ 12.08.2005. 08:10 ] @
Radio amaterizam je pogled na svet, nije mno gbitno na koji nacin ga upraznjavas i koliko, tako da se sasvim uklapas u opis :)
[ Grof_73 @ 25.08.2005. 20:21 ] @
evo i mene,da se prijavim... YT4RBS vas pozdravlja, 73
[ YT1RX @ 04.09.2005. 13:54 ] @
YT1RX, ovu poruku pisem sa Tare, 15-og evropskog ARDF prvenstva gde ima preko 400 ljudi iz inostranstva. RA duh nije umro! Ko hoce da radi moze. YU1AAX klub radi takmicenja non stop i svako takmicenje oborimo neki rekord. Na celu tima sa YU1ZZ za sad radimo odlicno. Savez je osposobio paket mrezu, VHF i UHF mrezu repetitora i sad sve radi perfektno.
Pozdrav de YT1RX
[ paice @ 04.09.2005. 14:25 ] @
Ja sam clan YU1EMN jos od 1982. Ali to me je drzalo 10-15 godina,a u klub nisam otisao desetak godina. Takmicio sam se dosta u arg-u, i dosta pehara i diploma sam doneo
klubu"SVETA PERISIC".Cak sam 1984 bio sa jednim drugom(Bog dusu da mu prosti) i ekipni prvak srbije.A ipak je to bila stara Jugoslavija.Secam se da je to takmicenje bilo u
Pirotu. Sad samo "cepam " elektroniku samostalno.
73 i do slusanja!!!
P.S. prolazi sa 9.5!

[Ovu poruku je menjao paice dana 04.09.2005. u 15:26 GMT+1]
[ FOCO @ 07.09.2005. 08:13 ] @
Pozdrav
moj pozivni je T92PFG QTH Zivinice
[ baresi @ 08.09.2005. 23:31 ] @
Igrom slučaja nisam više aktivan, nekada je to bilo drukčije, YU3DXX, YU5FAL. Malo mi smeta što se svađate, mislim da smo to mi manje radili. 73 svima.
[ paice @ 10.09.2005. 15:29 ] @
Radio amateri se nikad nisu svadjali, uvek su i svima pomagali! Bez obzira na sve,
iako nisam vise aktivan, i dalje posedujem (ali "ne palim") stari dobri FT-221R.
Bas cu da ga kresnem ovih dana, da ne zardja!
Pozdrav, 59!!
[ aca andrijevic @ 15.09.2005. 09:34 ] @
Dana 17.08.2005 god. bice odrzan KT KUP SRS.Nadam se da cete uzeti ucesca u njemu.Pozdrav 73! de YU1DGH.



PS.Evo i propozicija!!!
[ marcony86 @ 16.09.2005. 10:28 ] @
Citat:
aca andrijevic: ...Nadam se da cete uzeti ucesca u njemu.


Naravno, kao i svake godine.
[ HerQl @ 18.09.2005. 23:42 ] @
ajd kad smo krenuli da skrecemo sa teme...
Evo jedno UKT takmicenje u oktobru,Vojvodjanski Oktobar.
Propozicije su attachmentu
[ shale.skay @ 18.09.2005. 23:46 ] @
YU1HQR iz Sapca ili YU1AID iz Sportskog centra sumice BGD...

599 ***-*- **
[ Yagi2m @ 20.09.2005. 10:58 ] @


9A1DAB de JN95BL

73
[ marioUMB @ 31.01.2006. 22:12 ] @
73 de 9a11UMB ,mario
[ MXDEC @ 01.02.2006. 10:41 ] @
Dosta naravno,

Nikola
Call: YZ6AMD
QTH: Herceg-Novi

73's
[ TraceRT @ 06.02.2006. 23:00 ] @
73
Denis. T92RND

[ nightmare @ 11.02.2006. 10:16 ] @
4n7am
qth Zrenjanin KN05EJ
[ Z35Z @ 11.02.2006. 10:54 ] @
ja sam Z35Z KN11CR
qrv EME, MS, iu svim kontestima radim na VHF.
73 Dime
[ YT1DIM @ 19.02.2006. 17:54 ] @
Ivica YT1DIM Sabac


www.yu1hqr.org.yu

Pozdrav svima iz Sapca,poslusajte repetitor r6x cekamo vas.
[ yu1ny @ 23.02.2006. 12:13 ] @
Pozdrav i od mene, YU1NY, Beograd, Rajko! 73!
[ escapeno1 @ 28.02.2006. 21:33 ] @
evo i mene
i jedno pitanje
jel ima neko neki program koji simulira GMZ
[ HerQl @ 28.02.2006. 22:45 ] @
Ima a josh je i Dzabe!!!

http://www.g4fon.net/CW%20Trainer.htm
[ escapeno1 @ 01.03.2006. 19:28 ] @
hvala hvala za gmz
ja imam jedno pitanje za vas koji znate odgovor - logicno
2003 godine mi je istekla dozvola za rad na amaterskim radiostanicama "c" kategorije, iste godine sam u vojsci polozio za 3 radio izvidjacku klasu, neki su mi rekli da je to u kategoriji civilne "b" klase
zeleo bih da obnovim dozvolu, ali ako je moguce kao samostalni radioamater tj bez uclanjenja u neki radio klub, ali bih naravno zeleo da dobijem dozvolu sa B kategorijom.
naravno ukoliko je potrebno neko polaganje to nije problem, neki radioamateri su mi govorili o nekim placanjima radioamaterskom savezu srbije i saveznom savezu a pomenuli su mi i ministarstvo za kapitalne investicije, moze li mi neko pomoci, malo mi razjasniti.
ukoliko je neko upoznat o visini taksi koje bih morao uplatiti, cisto da znam sta me ocekujem
[ HerQl @ 02.03.2006. 13:18 ] @
poshto je sada skoro svu papirologiju preuzela RATEL (rapublicka agencija za telekomunikacije) koja se tek formira sva izdavanja bilo kakvih dozvola i ovlascenja za nas radio amatere su obustavljena. ako bude promena javljam. a prati i sajt
www.yu1srs.org.yu tu ce biti postavljene informacije.
[ yz7rea @ 03.03.2006. 12:10 ] @
Pozdrav svima iz Novog Sada (JN95VF) od YZ7REA

HAM Spirit Lives!

73!
[ dmarko @ 07.03.2006. 13:06 ] @
t94nk marko odzak jn95ca
[ bez secera @ 31.03.2006. 13:36 ] @
Na ovom forumu ima dosta RA.
Imate i forum na www.yu1fjk.org/phpbb
Vidimo se i tamo, 73
[ vdkom @ 20.06.2006. 21:34 ] @
pozdrav i od mene, YU1 MO
MIta, Zemun
[ yt1dj @ 06.08.2006. 08:10 ] @
Imana nas dosta evo i mene yt1pdj sokobanja ///73
[ yz1zo @ 07.08.2006. 09:15 ] @



ima nas jos yz1zo role kn04ft beograd
[ yz1zo @ 07.08.2006. 09:20 ] @


zaboravio si i ovaj sajt



http://www.yu1srs.org.yu/forum




[ old.man @ 07.08.2006. 11:46 ] @
Citat:
yz1zo: zaboravio si i ovaj sajt http://www.yu1srs.org.yu/forum

Taj forum se bas nije proslavio, retko kad koga ima.... tamo sam prijavljen kao "stil_unlis", opravdano,
zahvaljujuci nekim "ccikama" ... tako da ne znam dal sam radioamater, a bio sam od 1971 do 1999.g. HI!
[ yz1zo @ 10.08.2006. 14:12 ] @



yz1zo kn04ft role
[ ctpaba @ 08.09.2006. 21:19 ] @
F4CZK fm jn18fv illi YZ1BOB fm kn04ip, pa biraj koji ti se vise svidja :)

[Ovu poruku je menjao ctpaba dana 08.09.2006. u 22:56 GMT+1]
[ 4N1JA @ 09.09.2006. 11:59 ] @
Marko , 4N1JA , YT2T , AD5YH .
QTH : Nis
73
[ HerQl @ 09.09.2006. 13:21 ] @
Citat:
4N1JA: Marko , 4N1JA , YT2T , AD5YH .
QTH : Nis
73


Čestitamo na AD5YH call-u
[ old.man @ 09.09.2006. 14:32 ] @
Citat:
4N1JA: Marko , 4N1JA , YT2T , AD5YH .

Pa to su ČETIRI odjednom :))))
[ Silenoz @ 09.09.2006. 15:56 ] @
Ja izbrojah tri
[ old.man @ 09.09.2006. 19:52 ] @
Citat:
Silenoz: Ja izbrojah tri

kako 3?
1. Marko
2. 4N1JA
3. YT2T
4. AD5YH
HIHIHIHI!
[ yt1dj @ 18.09.2006. 20:22 ] @
pozdrav za aleka 73 tusam i ja yt1pdj gile
[ YZ1ZV @ 25.09.2006. 14:43 ] @
Pozdrav svima.....YZ1ZV...kn04et...NBGD....73
[ Luka17 @ 10.10.2006. 13:31 ] @
9A3BRL
Long live FM!
Pozdrav svima.
[ marioUMB @ 10.10.2006. 15:43 ] @
Citat:
Luka17: 9A3BRL
Long live FM!
Pozdrav svima.



napokon netko od amatera da je mojih godina,...

73 svima 9a11umb / 9a5bmb mario
[ old.man @ 10.10.2006. 22:29 ] @
Citat:
Luka17: 9A3BRL
Long live FM!

?
[ HerQl @ 11.10.2006. 11:33 ] @
Citat:

Long live CW over TCP/IP
[ yt1grk @ 21.10.2006. 20:40 ] @
Evo i mene!
Pozdrav od YT1GRK!
73!
[ bube61 @ 25.11.2006. 18:49 ] @
i od mene 73, Z34DVA, Bube, Kumanovo,MK
[ Galeb 67 @ 25.11.2006. 22:31 ] @
[ Galeb 67 @ 26.11.2006. 18:06 ] @
73 pa gde se izgubi onaj Z34TRI, nisam ga cuo odavno :) tvoj zemljak bre,
vy 73 de YU1AS Dejan Leskovac
[ KCSupport @ 28.11.2006. 13:56 ] @
YT4ORM JN84OS
[ yu7br @ 30.11.2006. 22:36 ] @
Ajd' da se i ja javim pozivnim znakom - YU7BR
(moram da "nakupim" 20 postova da bih mogao slati mailove preko eS )
[ yu7fu @ 03.12.2006. 00:52 ] @
Ima nas joss. Bilo bi nas daleko visse, da nismo zamrli
Pozdrav, Nesa - YU7FU / YU150FU / YU2M ( Opet ccetvorica )
[ yu7br @ 03.12.2006. 11:18 ] @
Citat:
yu7fu: Ima nas joss. Bilo bi nas daleko visse, da nismo zamrli
Pozdrav, Nesa - YU7FU / YU150FU / YU2M ( Opet ccetvorica )


Opet mi udaraš kontru

kaže : Lokacija: Pancevo, a on iz ???
al ovo mi se dopada
*.madnet.co.yu.
[ yz7un @ 03.12.2006. 21:30 ] @
YZ7UN
Pozdrav svima koliko god vas jos ima

Ivanko
[ yz7un @ 03.12.2006. 21:36 ] @
Ukoliko neko zeli online chat ICQ 105-635-969
[ yz7rea @ 02.01.2007. 21:00 ] @
E, pa evo da se i ja oglasim... Pozdravljam se radio-amatere i ljude dobre volje... Broker kaze s'pocetka ovog thread-a da je HAM-spirit zamro. Velikim delom je na zalost u pravu, ali ne i skroz U Novom Sadu je jos 2003. godine oformljen radio-klub Gigahertz, koji okuplja mlade entuzijaste (prosek godina 25-30 hehehe), cija primarna interesovanja nisu KT i CW, nego UHF i mikrotalasi, ATV i digitalne komunikacije, pa cak i Wi-Fi mreze.

Web adresa radio kluba Gigahertz je http://www.gigahertz.org.yu gde mozete pronaci vise informacija o klubu i aktivnostima.

E sad, da se odmah ogradim Radio klub "slabo radi" jer imamo svega 20-ak clanova i vrlo malo (citajte skoro nista) para. Ali uspeli smo da sagradimo i pustimo u rad prvi ATV repetitor u Srbiji (znak na cekanju 4N7ATV) koji pokriva oko 80km na sever od Novog Sada. Radimo i na drugim projektima, ali o tome na nekom drugom mestu i drugi put.
Ukoliko neko zeli da se prikljuci na nas chat server adresa je sledeca:

http://www.gigahertz.org.yu/chat (jedina neophodnost je instalirana Java 1.5.0. na sistemu)

Ukoliko neko zeli da koristi program za chat umesto web applet-a, moze da instalira Pandion, Psi, Mirandu, Jajc, Trillian ili bilo koji JABBER (XMPP) messenger. Mi preporucujemo Pandion, jer ga koristi vecina nasih clanova. Instalaciju mozete pronaci na:

http://www.gigahertz.org.yu/files/pandion/Pandion-2.5.exe (Instalacija messenger-a)
http://www.gigahertz.org.yu/files/pandion/Gigahertz.exe (patch neophodan za pravilan rad messenger-a na nasem sistemu)
http://www.gigahertz.org.yu/fi...dion/Pandion_install_howto.txt (uputstvo za instalaciju i prijavu na chat server)

kao i dodaci:

http://www.gigahertz.org.yu/files/pandion/Backgrounds.exe (dodatne pozadine za ulepsavanje izgleda programa)
http://www.gigahertz.org.yu/files/pandion/new_plugins.zip (dodatni plugin-ovi sa korisnim funkcijama)

Toliko za sada. Imate svi, veliki pozdrav iz Novog Sada i nadam se da cemo se videti na chat-u naseg radio kluba...
[ 1OXB @ 03.01.2007. 23:09 ] @
Aaauuuuuuuuu... pa ja nisam ni znao da ima 'volko amatera, ne samo na forumu nego uopste...?! ;-)
[ mile4611 @ 04.01.2007. 22:13 ] @
73 i Sretna Nova!
YT1JNM i pored mene YT1MJN
[ Galeb 67 @ 01.05.2007. 10:33 ] @
pozz svima
zanam da nije vezano sa RA ali ima ,,valjda,, neko medju nama ko se razume u
tel. centrale. Imam problema sa 1232 pa ako neko zeli da razmenino par mailova
neka mi se javi na
[email protected]

vy 73 Dejan
[ yu7br @ 01.05.2007. 13:25 ] @
Citat:
Galeb 67: pozz svima
zanam da nije vezano sa RA ali ima ,,valjda,, neko medju nama ko se razume u
tel. centrale. Imam problema sa 1232 pa ako neko zeli da razmenino par mailova
neka mi se javi na
[email protected]

vy 73 Dejan


jel Panasonic 1232 centrala ?

http://www.elitesecurity.org/tema/31479
mozda pomogne
[ Galeb 67 @ 02.05.2007. 11:50 ] @
da to je panasonik 1232 sa DPT kx-t7436 i hybrid sys. kx-t7040x
[ yu7br @ 02.05.2007. 12:12 ] @
Citat:
Galeb 67: da to je panasonik 1232 sa DPT kx-t7436 i hybrid sys. kx-t7040x


Pa je si li pogledao gornji link - tema je “Pitanje za experte - Panasonic 1232 centrala” mozda nije bas tvoj model
ali ne moze da skodi ako pogledas
[ milejapy @ 08.05.2007. 20:17 ] @
YU7GST QTH Sremska Mitrovica 73 za sve zaljubljenike o taj hobi koji je bio moj omiljeni u klinačkim danima,sada skoro 15 god nisam bio na BAND-u.
[ yu7br @ 08.05.2007. 21:20 ] @
Citat:
milejapy: YU7GST QTH Sremska Mitrovica 73 za sve zaljubljenike o taj hobi koji je bio moj omiljeni u klinačkim danima,sada skoro 15 god nisam bio na BAND-u.


uzvracamo pozdrav
[ zarelik @ 08.05.2007. 21:29 ] @
U Aprilu 2007.godine sam postao radioamater.
Polozio sam B kategoriju i radim u stanici YU4ACL
Pozdrav svima
[ komaratz @ 08.05.2007. 22:40 ] @
Pozdravi mi sve u ACL, Draska, Kana, Bina i ostalu kompaniju.

Samo im reci, pozdravio vas Zik.
Ostatak ces cuti od njih :)
[ zarelik @ 09.05.2007. 19:08 ] @
Vazi, sutra cu da ih obavjestim.
Hvala i navrati do nase stanice :)
[ kan @ 11.05.2007. 12:57 ] @
73 de YU4XW

Jako teska vremena za radioamaterizam u BiH i RS. Sve je manje radioamatera dok se savezi prepucavaju.


Pozdrav za Zika koji se odmetnuo od nas u Germaniju
[ yu7br @ 11.05.2007. 17:28 ] @
“YU4XW”
O Milenko
ti nesto bese "gurao" kurs za nove operatore jesenas (ili se varam) ?
Kakav je rezultat?

(ako se i ti novi prijave ovde, tek onda ce moderator da se ccesse
po glavi http://www.elitesecurity.org/p1416465 )
[ cikajoca @ 05.06.2007. 22:06 ] @
Pozz,
YT4PJ
[ YT1RX @ 06.06.2007. 02:57 ] @
Eh dragi radioamteri,
Ja imam 25 godina i bavim se ovim hobijem veoma aktivno 10 godina, nije nesto ali sam kroz sve skole imao radio amaterizam kao hobi i pomogao mi je MNOGO i kroz posao.
Da li treba reci kolika smo mi tehnicka avangarda ove zemlje? Televizije, radio stanice, instituti... i tu, ovde i onde, znate vec gde. Gde god ima nesto vezano za struju, hehehe...
I tako mi CQ i CQ i cuju nas u LU i RW9 na drugu stranu i VK na trecu pa cak i N8S ali nikako onaj ko treba i to iz 4N, 4O i YZ (strasno) ali mi cemo jos pokusavati u YU i YT mozda prodjemo kroz sum jednog dana... snaga ne pomaze, mozete i antene menjati i nista. Drugi ucesnik ne da ima los prijem, nego nema prijemnik uopste...
73
[ jonathan @ 29.06.2007. 13:46 ] @
U vezi sa prefiksima... Ako pogledamo koliko je administracija i birokratija uspela da unazadi radio-amatersk pokret u poslednjih 15 godina, uopšte ne treba da nas brine niti čudi oduzimanje 3 prefiksa. Komotno su mogli da daju i jedan prefiks za dve zemlje, kao što ga dele Fidži i Svazilend. A radioamateri su ionako samo jedni od korisnika ITU serija - glavni potrošači su zemlje sa razvijenom mornaricom, što se za Srbiju teško može reći :)
Evo nekih odgovarajućih poređenja sa kontinentalnim državama
Mađarska; 10 miliona stanovnika, dve serije prefiksa
Austrija, 8 miliona stanovnika, jedna serija
Češka, 10 miliona, 2 serije
Slovačka, 8 miliona, 1 serija
Švajcarska, 7.5 miliona, dve serije... itd
Dve serije prefiksa omogućavaju 520 jednoslovnih, 13520 dvoslovnih i 351520 troslovnih amaterskih pozivnih znakova.
Hteo sam da kažem da nas mnogo više treba da brine strahoviti pad interesovanja za radioamaterizam.
To, što sam, kao i mnogi, davno odustao od bezuspešnih pokušaja da obnovim svoje dozvole, je samo jedan od uzroka.
I pored mnogih najava, još nije moguće dobiti dozolu za rad. I dalje "uskoro"... http://www.yu1srs.org.yu/index...ws&file=article&sid=27
Pozivni znak u potpisu je davno EX. Držim ga iz čistog inata :)

Poz svima, Alek
[ yu7br @ 30.06.2007. 11:36 ] @
Citat:
jonathan: U vezi sa prefiksima... ...... još nije moguće dobiti dozolu za rad. I dalje "uskoro"... http://www.yu1srs.org.yu/index...ws&file=article&sid=27

Poz svima, Alek

al vidi "glavni" problem (sa istog sajta)
Citat:
...Mole se svi koji žele da podnesu zahtev za licencu da to u ovom momentu NE ČINE jer još uvek nemamo žiro račun na koji se vrši uplata RATELu.


Ima li neki radioamater sa domena http://www.nbs.yu/
da nas posavetuje, moze li se to platiti "suvom kešovinom" ?( )
pa da rešimo i to pitanje ?
[ jonathan @ 30.06.2007. 13:27 ] @
Hey Brane,
upravo na te "proizvođače glavnog problema" sam i mislio. Sa dozvolama je sve išlo regularno i početkom osamdesetih, kada ih je izdavao Republički sekretarijat za saobraćaj i veze, i takođe i jedno kraće vreme kada ih je direktno izdavao Savez radio-amatera, a krah je nastao početkom devedesetih kada je taj posao ponovo "preuzelo" ministarstvo. Preuzelo, pod znakom navoda, jer svi znamo kako je to izgledalo i do čega je dovelo.
Keširati... možda nije loša ideja, sećam se nekih ljudi koji su išli iz ovih krajeva za Beograd sa pečenim jagnjetom u gepeku :) Hahaha, ovo je mala hiperbola, ali vrlo mala !
Svima nama još jednom želim da "neko" jednom shvati kako više radio-stanica nije sredstvo špijunaže ili štatijaznam čega, već jedan običan hobi koji uzgred, ponekad, može da bude jako koristan svima.
Ako ništa drugo, u skladiu sa svetskim trendovima, srediće se stvari kad budemo u penziji, pa ćemo se tada aktivirati...

p0z, Alek
[ dicizmaj @ 03.07.2007. 23:06 ] @
73 od Dragana i Mise iz YU1HFG LESKOVAC

Zar nas nema više?

[Ovu poruku je menjao dicizmaj dana 07.07.2007. u 23:10 GMT+1]
[ Man-Wolf @ 19.07.2007. 10:58 ] @
Veceras polaze 10ak nas valjda za 1 Z klasu ( ako se polaze po novom zakonu ). Da podmladimo malo Radio amaterski pokret :)) Drzite nam palceve :))

73
[ yu7br @ 19.07.2007. 13:21 ] @
Citat:
Veceras polaze 10ak nas valjda za 1 Z klasu .....

Lako je vama.....kad su i "Ameri" ukinuli telegrafiju ;)
Drzimo vam palceve, GL
[ Man-Wolf @ 19.07.2007. 23:38 ] @
Kako mislis ukinuli telegrafiju :)))

Izgleda da polozismo svi ( nas 6 :P ), kako pricaju prva generacija posle ne znam ni ja kolko :)) Malo puskica, malo prepisicanja, al dobro :P :P

I moja greska, nije 1 zept klasa, nego 2 zept :)))

73 de YU1EXY :P
[ jonathan @ 20.07.2007. 00:09 ] @
Čestitke i od mene. A ukoliko "sve bude po planu" ( http://www.yu1srs.org.yu/dl/srs_doc/Uputstvo%20za%20licencu.doc ), možete se nadati i licencama.
Lepo bi bilo da se ovde pohvali onaj ko pošalje zahtev i dobije licencu. Možda ću i ja tad skupiti hrabrost da ponovim taj "poduhvat" :)

p0z, Alek
[ yu7br @ 20.07.2007. 00:35 ] @
Citat:
 Kako mislis ukinuli telegrafiju...

pa ne bukvalno ....
http://www.arrl.org/news/stories/2007/01/24/100/?nc=1

Citat:
Izgleda da polozismo svi ( nas 6 :P ), ..... Malo puskica, malo prepisicanja, al dobro :P


Da ste vi nama zivi i zdravi


[ yu7br @ 20.07.2007. 10:06 ] @
Citat:
Kako mislis ukinuli telegrafiju ...

evo odmah samog sebe da opovrgnem
http://www.youtube.com/watch?v=WTvXxzBC7EY
[ Man-Wolf @ 20.07.2007. 23:05 ] @
Zahvaljujem svima na cestitkama u ime svih nas :))

Mozda se sretnemo na band-u :))
[ tosko010 @ 12.08.2007. 05:24 ] @
pozdrav za sve od yz1dq-yu1ino-pirot milovan.1is pa ovako li da uradimo vezu?
[ yu7br @ 12.08.2007. 09:26 ] @
Citat:
tosko010: pozdrav za sve od yz1dq-yu1ino-pirot milovan.1is pa ovako li da uradimo vezu?

Sto da ne , kad je SerMiguel skupio DXCC SMS-om... he he he ...
599 + .... KN05dr QSLL ? 73'
[ Man-Wolf @ 13.08.2007. 13:40 ] @
@jonathan - Ja kolko sam skapirao, trebali bi do kraja ove nedelje ili pocetkom sledece, da posaljemo zahteve za izdavanje licence i da uplatimo po 1000 din .... Tako da cu da javim cim zavrsimo sa tim :))

Btw, Imam jedno pitanje: Pre neki dan, radio sam RTTY iz kluba ( za pocetak mi nekako najlakse da radim preko komp-a, a da samo slusam ostale vrste rada, za svaki slucaj :P :P ) i odradio sam vezu sa nekim spancem. Nakon toga, javio mi se neki gospodin iz borche ( yu5xx ) i reko mi da smanjim snagu jer gusim sve okolo. Posto nisam imao pojma kako da smanjim snagu, prekinuo sam sa radom, a mogao sam da odradim jos par veza. E sad, nije mi jasno, kako je mislio da "smanjim snagu" jer nam za vreme kursa, jos niko nije nista pricao o tome ( il se ja bar ne secam ? ) :-)

Nadam se da ste me razumeli i da ce neko uspeti da pomogne :))

Unapred zahvalan,

Mihailo Joksimovic
[ jonathan @ 13.08.2007. 18:28 ] @
Pretpostavljam da si RTTY radio priključivanjem izlaza zvučne kartice na mikrofon radio-stanice... što je najprostiji, ali ne i najsrećniji način, iz više razloga. Pojačavački stepeni predajnika, koji su predviđeni za obradu govora, na prejak, tvrdi, sinusni signal, kakav je RTTY, reaguju tako što aktiviraju kompresiju, ulaze u zasićenje, što dovodi do toga da emitovani signal zauzima mnogo širi frekventni opseg od normalnog. A to smeta ostalima.
Kako otkloniti ? Čudi me da vam na samom kursu, ili pre početka rada za stanicom, niko nije objasnio kako ona radi ili bar "čemu služi koje dugme". Ne znam koji je uređaj u pitanju, ali treba da se uradi otprilike sledeće:
- ako je situacija kako sam pretpostavio, tj. ako se koristi mikrofonski ulaz na stanici, treba smanjiti "MIC GAIN" i isključiti sve "kompresore" i "procesore". Po svoj prilici će se takvi dugmići naći na prednjoj ploči uređaja.
- ako uređaj ima poseban RTTY način rada, u kome se FSK tastovanje radi samo kontrolnim naponom, a ne zvučnim signalom (tj, ako je računar priključen preko serijskog porta, a ne preko zvučne kartice), onda treba smanjiti izlaznu snagu... mada je to manje verovatno, jer je obično snaga na RTTY iznosi nekih 20% od one za CW ili SSB.
E sad, koliko smanjiti mikrofonsko pojačanje... tu treba malo iskustva, poznavanja uređaja i još koječega :) Najbolje da se konsultuje iskusniji kolega
Ako je odgovor bio isuviše opšt, reci koji uređaj je u pitanju, pa ćemo odgovoriti detaljno.

p0z, Alek
P.S. @YZ1DQ: hej, druže, nismo se videli sto godina ! 73 !
[ Man-Wolf @ 13.08.2007. 22:58 ] @
@jonathan - hvala na brzom odgovoru !!! U pitanju je Kenwood neki, reci cu ti sutra tacno koji. Sto se tice prikljucivanja, mislim da ide preko zvucne kartice. Pokusacu ovo za MIC GAIN sto si mi reko :)

I jos samo jedno pitanje: Na koju vrstu rada treba podesiti stanicu kada se radi RTTY ( CW, USB, LSB, ... ) ili to nema nikakve veze ? :))

Jos jednom hvala na odgovoru !!!
[ pbenka @ 14.08.2007. 16:08 ] @
Izlazni signal možeš smanjiti i na onom mikseru za zvučnu karticu. Za RTTY koristiš USB ili LSB, zavisno šta se na kojem bandu koristi, može i obrnutu, onda na softveru za RTTY biraš opciju REV. Za PSK je svejedno da li koristiš USB ili LSB. Pošto si ti već uspeo da dekodiraš signal, onda je dobro bilo podešeno. I još nešto, oko onog nivoa signala. Vidi da li na instrumentu imaš ALC, pri predaji podesi da ručica (instrument prebačen na ALC) bude u prvom delu skale, pomoću MIC Gain-a ili kontrolom zvučne karte.

Ajd pa čujemo se na digitalijama

Pavel 4N7TA
[ edotopcic @ 25.08.2007. 20:56 ] @
Pozdrav.Tragam u vezi C++ kompajlera.Ja sam ( bio sam) T91EDK - Kladanj.Na žalost nisam aktivan već godinama.
Jad i bijeda , ali nada nikad ne umire. 73 !
[ yu7br @ 26.08.2007. 09:42 ] @
Citat:
Ja sam ( bio sam) T91EDK - Kladanj.Na žalost nisam aktivan već godinama...

Ne sekiraj se, ja sam 17 godina bio "normalan" pa sam onda opet postao radioamater (HI!)

Funkcionisu li jos oni vasi cuveni mineralni izvori ?
73's
[ ljuba.micic @ 26.08.2007. 09:51 ] @
re: tosko010:pozdrav za sve od yz1dq-yu1ino-pirot milovan.1is pa ovako li da uradimo vezu?
tosa


Pa ovako je QSA 5, NIL QRM, QRN, QZF, QZN NOT!

73 SK
[ YT8WW @ 28.09.2007. 00:06 ] @
Pozdrav svima!
YT8WW,YT8W Pedja
[ yu1ny @ 28.09.2007. 08:16 ] @
Pozdrav!

73
[ Predrag Supurovic @ 28.09.2007. 10:10 ] @
De si imenjace :) Jos nisi batalio mikrofon, a? :)
[ komaratz @ 28.09.2007. 14:24 ] @
Jel to moj drug propali radioamater

E, neki dan smo spominjali na PC-Hamlet i YHR Taru 97, sjetih se kako su te zezali za kameru na BiH/CG granici


De si Djape (misliom na ovog ex 4N1KW)

Pozz iz DL...

Ve3ZIK, DO7ZZ, YU/YT???? (nemam pojma jos sta cu)

[Ovu poruku je menjao komaratz dana 28.09.2007. u 15:50 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 28.09.2007. 18:34 ] @
Nisam ja taj. Ja sam i Uzica :)
[ komaratz @ 28.09.2007. 18:41 ] @
To wse odnosilo na onog Marica iz B. Baste :)

A, pozdrav i tebi u ABH...
[ YT8WW @ 10.10.2007. 13:43 ] @
Pozdrav Zik iz B.Baste !
Moram onaj materijal da prebacim na DVD da mi se kaseta ne zezne!
Cujemo se u WW SSB takmicenju ako budes radio.
Imas li nacrt za vertikalku za 40 m i 20 m nesto mi treba da vidim, mozda bih je postavio na mojoj lokaciji na Tari.
Ako imas ti mi je posalji na e-mail [email protected]
73 Pedja YT8WW
P.S. Imenjace radim po malo samo takmicenja kad imam vremena jer u zadnje vreme dosta putujem sa izvidjacima pa vrlo malo vremena imam za radio amaterizam.
Veliki pozdrav !
[ Boško Vučitrn @ 29.10.2007. 18:38 ] @
Citat:
komaratz: To wse odnosilo na onog Marica iz B. Baste :)

A, pozdrav i tebi u ABH...


Komaratz,

Daj nauči mene neke trikove pa da i ja postanem radio amater. Budi i ti od koristi, ja sam tebe naučio ko je Šobić :). Do pre par godina nisi znao nijednu njegovu pesmu :)
[ ljuba.micic @ 01.11.2007. 17:49 ] @
Re: Mene vec znas, Aca, radio klub YU1DGH, QTH Nis, loc.KN03WH.Za ostale ne znam.

Ako se nevaram, ovo YU1DGH beše u niškoj tvrđavi, u jednoj staroj kućici. Tamo sam počeo, doduše pre Yom Kippur-skog rata. Posle sam avanzovao u radio profesionalca te se radio amaterizmom nastavio da bavim amaterski......

[ aca andrijevic @ 05.11.2007. 10:18 ] @
Pa navrati, stara kucica i nije tako stara, a upravo i zavrsavamo sa renoviranjem, 73!
[ marinbnm @ 15.11.2007. 11:37 ] @
9A3BWM

73!
[ Beltrammi @ 20.11.2007. 16:53 ] @
postovani radioamatori,

nisam se nikada bavio radioamaterstvom i pa bih hteo da pitam, kakva je perspektiva RA danas s obzirom na sveprisutni Internet. Da li je to sad hobi za sebe ili i dalje ima nesto sto internet nema ?

Vidim da su RA sajtovi u Srbiji lepo uradjeni.
[ yu7br @ 20.11.2007. 19:10 ] @
Citat:
Beltrammi.... kakva je perspektiva RA danas s obzirom na sveprisutni Internet.


xmmmm xmmmm xmmmm
Pa radioamateri su "izmislili" internet
poz
[ yu1ny @ 20.11.2007. 20:55 ] @
Jedno su internet, mobilni telefoni....drugo je ogromno zadovoljstvo uspostaviti vezu sa sagovornikom koji se nalazi na drugom kraju zemljine kugle...uz pomoć slabog uređaja i svojih ručno pravljenih antena....

Hobi znači ljubav prema nečemu, ne obazirući se na troškove (velike), utrošeno vreme, nespavanje
[ ljuba.micic @ 23.11.2007. 10:06 ] @
Re:edno su internet, mobilni telefoni....drugo je ogromno zadovoljstvo uspostaviti vezu sa sagovornikom koji se nalazi na drugom kraju zemljine kugle...uz pomoć slabog uređaja i svojih ručno pravljenih antena....

Hobi znači ljubav prema nečemu, ne obazirući se na troškove (velike), utrošeno vreme, nespavanje
----------------------------------------------

Samo da dodam: Internet, mobilni tel, ranjiviji su u odnosu na radio saobracaj.....

[ yu7br @ 24.11.2007. 16:40 ] @
Citat:
ljuba.micic:
Hobi znači ljubav prema nečemu, ne obazirući se na troškove (velike), utrošeno vreme, nespavanje

Istina je sve , ali ne mora da bude "velikih troskova"
Kad sam posle 18 godina pauze , ponovo poludeo (citaj: aktivirao se u ovom hobiju)
antenu za 14 mHz sam napravio od stare zzice , punog preseka, iscupane iz zida kad je menjana el. instalacija. Obican dipol na 5 m visine, a narocito sam voleo kad , sa FT 101, prodjem kroz pile-up, uprkos "snagatorima" iz "komsiluka"
Pozz...
[ Beltrammi @ 26.11.2007. 15:29 ] @
dobro, ja sam prevideo da je to radioamaterizam dakle sam je sebi svrha, a alternativni metodi komunikacije su uvek postojali. Veoma mi se svidja sto RA veoma podize tehnicku kulturu.
[ komaratz @ 26.11.2007. 16:38 ] @
Tehnika narodu!

Evo, ja iduceg mjeseca postajem punoljetan sto se ovog hobija tice, i nije mi zao nijednog sata, neprospavane noci uz stanicu, takmicenja, druzenja.
Mogu reci da sam uspio u njemu, i dalje mi je zadovoljstvo raditi veze, prosirivati znanje... Deljati kojekakva takmicenja...
Iako je danasnjim klincima puno vazniji net, kompjuter ili nesto trece, jos uvijek postoje ljudi koji uz puno odricanja stvaraju nove generacije radioamatera.
[ yu1ny @ 26.11.2007. 18:05 ] @
Citat:
Beltrammi: dobro, ja sam prevideo da je to radioamaterizam dakle sam je sebi svrha, a alternativni metodi komunikacije su uvek postojali. Veoma mi se svidja sto RA veoma podize tehnicku kulturu.


Radioamaterizam NIJE sam sebi svrha, naprotiv.
Osim što, kao što kažeš, razvija tehničku kulturu, tu su i nebrojeni primeri humanitarnog rada i izuzetno brze reakcije u slučaju ekstremnih situacija...
[ Beltrammi @ 26.11.2007. 19:48 ] @
da da, to svakako. Evo bas sam gledo neki film od ARRL i odmah pocinje o korisnosti RA tokom katastrofa, konkretno govore o pozarima i cunamiju.
[ yu7br @ 27.11.2007. 00:08 ] @
Citat:
yu1ny: .... brze reakcije u slučaju ekstremnih situacija...


Pomeri se s mesta

niko ne pise o veseljima i svadbama, vec cunami i tornada
[ yu1ny @ 27.11.2007. 09:20 ] @
U pravu si poštovani kolega

Nema bolje primene radio stanica od organizovanja kupovine i isporuke piva i prasića na udaljenoj lokaciji, sa praćenjem kretanja veselih dobavljača.
[ kele_87 @ 09.12.2007. 11:59 ] @
Pozdrav od 9A3CAT QTH Cernik, JN85QG
Kele
[ exal @ 22.12.2007. 11:25 ] @
Evo i mene..

YT2ACA , KN03we...

srdacan 73!!
[ faraguna @ 22.12.2007. 15:24 ] @
73 de 9a3bim
[ Ivek33 @ 17.01.2008. 20:01 ] @
73 de EX 9A6GPP
[ BigFoot @ 21.01.2008. 21:11 ] @
YT1JB, Boban Jovanović - Čačak,
Administrator zvaničnog sajta Saveza radio-amatera Srbije - YU1SRS
[ T92RXM @ 22.02.2008. 15:40 ] @
7 3 i od mene T92RXM QTH kladanj i jedno pitanje dali neko zna gdje se mogu nabaviti lampe za uredaj TS830s i koliko kostaju
[ yt7we @ 10.03.2008. 16:20 ] @
Pozdrav od YT7WE Alex iz Zr za sve R-A, a i one koje ce to da postanu. --... ...-- (73)!
[ malita @ 23.03.2008. 17:56 ] @
73 od YZ7MNV iz Crvenke !
[ yu7br @ 24.03.2008. 11:26 ] @
Citat:
yt7we: Pozdrav od YT7WE Alex iz Zr za sve R-A, a i one koje ce to da postanu. --... ...-- (73)!

"Viski Eko" nemo' da mi "krades fazone" vidi http://pc-hamlet.rdgr.net/new/index.php?id=grupa
( )
[ yt7we @ 24.03.2008. 18:00 ] @
Citat:
yu7br: "Viski Eko" nemo' da mi "krades fazone" :( vidi http://pc-hamlet.rdgr.net/new/index.php?id=grupa
( ;) )


Nisam hteo nikog da kopiram, prvi put sam sada video tvoj sajt pa nisam znao da to pise, a to sam napisao na osnovu nekih clanova foruma koji pominju da zele da postanu r-a.
Koji ti je QTH, po lokatoru vidim da smo blizu ??
[ yu7br @ 24.03.2008. 22:16 ] @
Citat:
yt7we: Nisam hteo nikog da kopiram,prvi put sam sada video tvoj sajt pa nisam znao da to pise..
Ma izmotavam se... nisi video dole smajlija ?
Citat:
Koji ti je QTH, po lokatoru vidim da smo blizu ??
Pitaj Mišku , vidim da si se družio sa njima u Sept. 2007
poz
[ Miroslav Ćurčić @ 24.03.2008. 22:33 ] @
Eh, ja sam od 2001-e YT7RWM ali već par godina nisam uplatio članarinu u klubu, a ni stanicu nisam duuuugo upalio.
Verovatno su me do sad izbacili.
:P
[ yu7br @ 25.03.2008. 00:04 ] @
Citat:
mVeliki: Eh, ja sam od 2001-e YT7RWM ...Verovatno su me do sad izbacili.:P
E moj mVeliki..... vidi se da nisi u toku dogadjaja. Sad moras da platis da te izbace
[ miodan @ 03.04.2008. 00:06 ] @
Evo i mene YU2FVV Cata i Grad Knjazevac 73
[ Egi @ 08.04.2008. 05:22 ] @
Pozz Svima.

YZ7SCA KN05DS Bočar

A ima nas vala i ovde izgleda podosta.

Pozz.
[ yu7br @ 08.04.2008. 09:32 ] @
Citat:
Egi:....YZ7SCA KN05DS Bočar

AJDE.... salis se
[ Mili-CQ @ 08.04.2008. 13:42 ] @
e sad jos da uvedemo podelu na licencirane,nelicencirane i ovalšćene :P
[ yt7we @ 08.04.2008. 20:54 ] @
Citat:
Egi: Pozz Svima.

YZ7SCA KN05DS Bočar

A ima nas vala i ovde izgleda podosta.

Pozz.



Opa, evo jos jedan komsija, pozdravljam .
[ Egi @ 08.04.2008. 22:01 ] @
Hvala na Pozz.
Izgleda ima dosta Banacana.
Samo jos da odem do NS i dovedem papirologiju u red, posto sam u zadnje vreme bio okupiran drugim poslovima.
S' time naravno bice i drugi pozivni znak.

@YU7BR:
Gde si Branko, jel si ziv?
Ako za koji dan se budu palile i gasile neonke tamo kod tebe, znaj da to ja stelujem moj "sporet", Hiii.

Pozz.
[ yu7br @ 08.04.2008. 22:45 ] @
Citat:
Egi: @YU7BR:
Gde si Branko, jel si ziv?
Još drmam nogama al jedva
Citat:
Ako za koji dan se budu palile i gasile neonke tamo kod tebe, znaj da to ja stelujem moj "sporet", Hiii.Pozz.
ajde bre....ako potpališ neonku na tom rastojanju , bolje nosi "šporet" pa ga prodaj na otpad....
tc tc tc tc .... a ovamo u drugoj temi na ovom forumu piseš o podešavanjima predajnika , sondama, veštačkim opterećenjima i slično
QRP bato QRP !!!

Mili-CQ
gde ima da se kupe te licence i pošto? Oću da kupim jedno deset komada, makar me Zeleni Zub izbacio sa yu0s liste
[ Mili-CQ @ 09.04.2008. 15:36 ] @
Citat:
Mili-CQ
gde ima da se kupe te licence i pošto? Oću da kupim jedno deset komada, makar me Zeleni Zub izbacio sa yu0s liste


Najjeftinije ima u savezima
Mozda ce jeftinije biti na nekom od sledecih zborova.
A ako oces slovo A u sufixu za call onda ce morati malo da te propitaju
[ komaratz @ 14.04.2008. 19:09 ] @
Cuj, zeleni zub hahahahah slatko sam se nasmijao... :)

za one koji ne znaju, 73 de VE3ZIK, DO7ZZ, ex 4N1DX
[ yz1mo @ 25.04.2008. 11:03 ] @
pozdrav svima od YZ1MO Mile iz Batocine
[ Mad_mangod @ 26.04.2008. 14:41 ] @

Pozdrav od YU1SIS Goran Nis
[ larry @ 18.08.2008. 16:03 ] @
Bio sam clan YU!BKL od 1954.Klub je imao vrsne strucnjake i otskolovao plejadu vrhunskih strusnjaka od kojih su neki legende. Oko 1956 razbuktao se UKT saobracaj i imao sam cast da drzim na krovu opservatorije na zveadari stub antene sa dva jagija od po cetrnaest elemenata , kada je postavljen evropski rekord u vezi sa Sauthemptonom i to AMfonijom. Sve je od dvostrukog supera na dve sasije pa do predajnika sa QQe0640 i antena bilo rucni rad. Autor je naravno bio Bora-YU!CW.
Put me posle odveo na drugu stranu u profi vode.Ipak ni jednog trena nisam zapostavio elektroniku.
Posto sam penzioner, ponovo mogu da se bavim tim divnim hobijem Slusam dva metra i citam ove vase postove.Zar je moguce da sa sve svelo na pametovanja i prepucavanja.???Vi pametni idite u politiku pa se svadjajte do mile volje pustite nas da razmenjujemo sheme i savete i pomazemo manje iskusnim drugarima.
Samo vas slusam....

Larry
Belegis
YT7SIL
[ yu1ny @ 18.08.2008. 21:36 ] @
U pravu si Larry

73
[ komaratz @ 30.08.2008. 11:32 ] @
Larry, pozz u Belegis, bilo bi mozda fino da negdje napises malo o tome kako je to izgledalo u 50tim godinama proslog vijeka, siguran sam da ima nas koji bi to vrlo rado procitali... Uzivaj u penziji i ovom nasem hobiju.

73, Zik VE3ZIK, DO7ZZ, ex 4N1DX i relativno bivsi komsija (KN04CV, Ugrinovci)
[ mciric @ 25.09.2008. 02:47 ] @
Pozdrav od Milosa
YU 3 FCM
iz
Bele Palanke
[ yu1ny @ 25.09.2008. 09:09 ] @
73 !
[ White Wolf @ 29.09.2008. 00:57 ] @
`73 svima YT8CDC, QTH KN04um, Zitkovac kod Aleksinca.
[ jonathan @ 29.09.2008. 16:51 ] @
KN03, dragi komšija :)
[ peca26000 @ 29.09.2008. 23:29 ] @
koliko moze da ih cita.Dovoljan broj ko ima komp sa internetom moze da bude i neamater
[ whitie2004 @ 30.09.2008. 08:32 ] @
Malo sam ispao iz ove price - jel' ostaju call-ovi na Y ili se i to menja u RS ili sta li vec ....?
[ yu1ny @ 30.09.2008. 09:04 ] @
Još uvek su sa YU, a sigurno će uskoro da se promene....
[ komaratz @ 30.09.2008. 12:34 ] @
Prije odvajanja Srbija i Crne gore imali smo blok: YU, YT, YZ, 4N i 4O.
Ono sto je zadnje mijenjano je, kad su se Srbija i Crna gora odvojili, Crnoj Gori je pripao 4O, Srbiji YU i YT (svi redni brojevi) a YZ i 4N vraceni ITU.
BiH vise nije T9 vec E7 sto je konacno dovelo da radioamateri iz Rep. Srpske, kao i dio radio amatera Hrvata koji su koristili 9A11 budu licencirani.
[ pbenka @ 30.09.2008. 16:57 ] @
yu1ny, druže teško da će doći do promene prefiksa, nema slobodnih serija, zato su nam i maznuli 4N i YZ. Mada i mene često pitaju kad ćemo to menjati, ali meni ne smeta. Meni smeta što sam morao da menjam znak kad su Srbiji oduzeli 4N prefiks.
[ White Wolf @ 01.10.2008. 01:56 ] @
Alek, hvala na ispravci... Malo sam zardjo.... Znaci treba KN03um.... Jos uvek ucimo.... Pozdrav i svrati do nas kad imas vremena... Radio klub Zitkovac uskoro, ali stvarno uskoro pocinje sa radom.... Pozdrav svima
[ yu7br @ 01.10.2008. 10:10 ] @
Citat:
White Wolf: Alek, hvala na ispravci... Malo sam zardjo.... Znaci treba KN03um.... Jos uvek ucimo....

Evo male pomoci
http://f6fvy.free.fr/qthLocator/fullScreen.php
pa ukucas KN03um
73's
[ White Wolf @ 10.10.2008. 20:36 ] @
YU7BR de YT8CDC TNX (Malo vezbamo za 1. klasu, bar se nadam da cu je poloziti....) Uzgred ako neko ima neko pisanije oko rada na KT, bio bih mu zahvalan da mi to posalje na [email protected]. Nesto sto bi pomoglo oko polaganja za CEPT 1.
[ BigFoot @ 16.10.2008. 10:56 ] @
Beli vuče,

Položićeš ti to svakako, posebno što vidim da znaš da se 73 koristi na kraju, a ne na početku. Mnogi radio-amateri greše još iz vremena kad je bilo popularno divaniti na 3.7 MHz SSB i kao prvo što kažu, kažu: "Velika sedmica trojka na početku"
Ovo je kao da je rekao: "Veliko dovidjenja na početku". 73 znači "puno pozdrava" i koristi se na kraju, kao završetak veze u smislu "pozdravljam te, do slušanja", a nikako kao početak. O ovome se puno pričalo, ali vidim još uvek se nepravilno koristi.

Inače, skraćenice treba izbegavati u govornom jeziku, osim ovde kao ti, za vežbu. One se koriste za telegrafiju.

Boban, YT1JB
[ White Wolf @ 17.10.2008. 00:35 ] @
HvalaBigFoot, tj. YT1JB... Nadam se iskreno.... Cim cujem nesto na 3.5 ili 14MHz, zaigra mi ruka, a ne smem da uradim nista.... Za sada se zadovoljavam sa 2m i 70 cm.... A veliki sam fan DX-a, da to ne mogu da ti opisem.... Ako prolazis kroz R2 Kopaonik, javi se.... Na prijemu smo, iz naseg kluba, uvek posle 18 sati... Veliki pozdrav iz Zitkovca!!!!
[ Vasa Titel @ 26.10.2008. 12:41 ] @
Veliki 73 !! za sve radio-amatere ovog sajta. Y U 7 V U , Vasa, Titel . Nekada aktivan na svim opsezima sada ponekad kao prijemni amater na KT opsezima .

[ rstankov @ 02.11.2008. 18:15 ] @
73 de ex yu6ssb
[ DagyS @ 25.11.2008. 10:18 ] @
Pozdrav svim radioamaterima sveta...

VY 73 & GL de S55Z Dragan, QTH LJubljana JN76HB

Member of contest team S50L, SCC, EPC#760, ...
[ yu1ny @ 25.11.2008. 10:55 ] @
73 za Sloveniju
[ beki89 @ 28.11.2008. 22:16 ] @
Pozdrav za sve radioamatere od YU7AEQ,Marko QTH Kumane.Aktivan na 145MHz.73
[ yu7br @ 29.11.2008. 12:30 ] @
Citat:
beki89: Pozdrav za sve radioamatere od YU7AEQ,Marko QTH Kumane.Aktivan na 145MHz.73

Da prostiš, od čijih si ti ???
tj kako ti se "prkosi"

Jel taj "Reper" još mrda ?
pozz
[ DagyS @ 30.11.2008. 10:56 ] @
Citat:
73 za Sloveniju


Hvala! Vračam pozdrave za Srbiju .... radio sam danas nekoliko YU stanica u CQWW CW ...
[ jutikus @ 30.11.2008. 16:51 ] @
Pozdrav svima

ex YT7EX, možda i ja "poludim" ponovo...

kad se setim po 48 sati CW kontest.... pa ti posle dva dana TA TI TA svaki auto na ulici....

73
[ beki89 @ 04.12.2008. 09:50 ] @
Evo ja sad dospeo da odgovorim.
Mrda Reper i te kako :)
[ yu1ny @ 04.12.2008. 10:31 ] @
Citat:
jutikus: Pozdrav svima

ex YT7EX, možda i ja "poludim" ponovo...

kad se setim po 48 sati CW kontest.... pa ti posle dva dana TA TI TA svaki auto na ulici....

73


ja i sad u kolima kad sviram nekome, kucam R (.-.)
[ yt1prm @ 14.12.2008. 19:02 ] @
da vas pozdravim i sa moje strane !!! milan i pirot KN13gd stalno prisutan na vhf repetitoru r4 145.700 -600Khz a i na satelitu ao-51 tako i na skaype yt1prm
[ Vizantinac @ 17.12.2008. 13:57 ] @
73
ex yu7akz qth Kljajićevo

PPS-a odavno nema, a ljubav je neizreciva.....
[ MasterRW @ 20.02.2009. 20:25 ] @
YU1TTN Filip, maticni QTH Pirot, a trenutno na studiranju u Beogradu. Na prijemu skoro stalno na Ru3 i Ru9.
Kad svracate ili prolazite pokraj Pirota javite se kroz R4 145,700MHz offset -600kHz

Cujemo se i sto bi rekli "best dx dr om" :)
73!
[ White Wolf @ 15.03.2009. 23:58 ] @
Ima nas ima, sve vise i vise..... I treba tako.... Veliko `73 de YT8CDC, QTH Zitkovac kod Aleksincaa....
[ yu1ny @ 23.03.2009. 18:17 ] @
73 & best DX
[ komaratz @ 07.04.2009. 19:46 ] @
Pozdrav onima koji nisu radio aktivni sa zeljom da se cujemo cim prije na KT...

CW forever! :)
Aj dobro, moze i SSB, RTTY, PSK....

Nista ljepse nego CW pile up.
[ MaxM @ 13.04.2009. 21:55 ] @
Pozdrav Zik druze moj. Nismo se culi preko 10 godina, jos od kako sam bio aktivan u YU1KQR i svo ono drustvo sto je bilo tada. Moj znak je YU2MMA, pa se cujemo obavezno na bandu. Veliki pozdrav za tebe
[ alek1979 @ 04.05.2009. 00:56 ] @
Pozdrav svima
73 de Z37FRP .
[ radioamater220 @ 05.05.2009. 15:03 ] @
Pozdrav od radioamater220 73
[ yt3mm @ 13.05.2009. 16:31 ] @



73 od YT3MM
[ OverLord @ 05.08.2009. 12:59 ] @
pozdrav iz Kraljeva

Nikola Manojlovic
YT3NM
[ Nero.f @ 14.09.2009. 16:30 ] @
ima ima
73 de E76GER
[ cnx @ 19.09.2009. 02:10 ] @
E78ZX
[ vrbnik1 @ 23.09.2009. 07:54 ] @
Pozdrav za Božu kuka be! :)
[ gane1 @ 01.11.2009. 08:15 ] @
DE YU1SU
Gane Smederevo
73 GL!
[ YT1BGT @ 22.11.2009. 17:27 ] @
YT1BGT Bojan - BGDTEAM, QTH Beograd,Zemun,
Na prijemu na Ru3,Ru9 i Ru10..

73!
[ radioamater220 @ 22.11.2009. 21:19 ] @
Dobrodosao BokI , cujemo se....
[ gorgo @ 27.11.2009. 23:17 ] @
Bio nekada YZ7SCQ, ali nisam aktivan 5-6 godina, pa mislim da vise ni znak nije aktuelan. :(
Inace imam i polozene ondasnje C,D,E kategorije.

73 svima
[ Predrag Supurovic @ 13.12.2009. 20:23 ] @
Samo da vas obavestim da sam promenio znak. YZ1TP je ugasen jer smo stali bez YZ prefiksa.
Sada mi je pozivni znak YT9TP.
[ milomirp @ 28.12.2009. 12:29 ] @
Pozdrav svim radioamaterima magde bili.nekada aktivan YU1PRV (pivi,rakija,vino).Imao bih dva pitanja :
Da li neko zna gde je Graco (cini mi se Gradimir Petrovic) iz Cacka i drugo Bane YU7MAX Radio klub Stari grad iz Novog Sada.
Pozdrav:Micca
[ komaratz @ 28.12.2009. 22:19 ] @
Graca je aktivan kao YU1IG...
[ Mili-CQ @ 31.12.2009. 15:29 ] @
a Bane YU7MAX je sad aktivan kao YU7RO.
Vidjam se sa njim cesto u RK YU7BPQ
[ wujke @ 08.01.2010. 17:06 ] @
YT1MSX sramota ih da se jave na forumu. Ajde kad vas nema tamo na bandovima , daj da ovde pricamo. srecni praznici i najveci pozdrav za sve radio-amatere, za admine, i ostale koji citaju,,, i za mog kolegu IVICU_shabac
[ wujke @ 09.01.2010. 18:53 ] @
deste ljudi amateri ima li koga ? 73
[ e73 ezk @ 11.01.2010. 07:27 ] @
pozdrav za sve R.A. preko drine, pa i sire, sto se tice radioamaterstva ja imam samo dobru volju ,a i i pozicija mi je vise nego dobra, sa jednog obliznjeg brda(1537) mogu da vidim avalski toranj golim okom,samo hvali mi dobra oprema, inace clan sam radio klub zvornik,e73ezk,(moram trknuti platiti clanarinu)-i tako cekam polaganje bice valjda.
pozdrav goran QTH selo mrkalji. han pijesak. 73.
[ Momcilo Bojanic @ 08.02.2010. 14:27 ] @
Hajde da i ja posaljem 73 za sve kolege na forumu EX YU4MB,sada E73MB QTH LOC JN94QK.
Zaboravi napisati da sam bio YU4VMB sve dok ne dadose slovo V repetitorima Hi,a licni operator od 1963 godine pa sada sracunajte koliko godina nosim na svojim plecima hi.
Best 73 es DX de Momcilo.
[ kockaboy @ 10.02.2010. 13:40 ] @
slusam samo na ft-411 2m
[ wujke @ 03.03.2010. 00:14 ] @
De ste ljudi. 73 za sve kolege
[ Gjoreski 001 @ 16.03.2010. 23:39 ] @
Pozdrav iz Makedonije (Ohrid)
Z34GAL i radio klub JUG Z37DST
73 svima
[ rijetki @ 22.04.2010. 22:29 ] @
Pozdrav svima. 73 de 9A5WW
9A5WW, Bjelovar, JN85KV
[ Edulis @ 24.04.2010. 22:17 ] @


VY 73 za ekipu RA - ovo je YT9NX , Uzice i Peco !
[ kruparica @ 24.05.2010. 17:53 ] @
kako postati radio amater?
kako sam da napravim radip primopredajnik za radio amatere?
Cime se konkretno bave radio amateri?
[ rasha01 @ 11.07.2010. 10:36 ] @
VY 73 de YU1AEP Rasha
[ MasterRW @ 14.08.2010. 12:48 ] @
@kruparica pogledaj sajt Saveza radio-amatera Srbije.

YU1TTN
[ AleksMK @ 20.08.2010. 19:46 ] @
73 de Z32AL

Pozdrav iz Makedonije !
[ lucky88 @ 21.08.2010. 11:03 ] @
@kruparica

Ne treba ti nikakve dozvole, radi i gradi sve sto ti je volja.
Ne moras da placas nikome nista, da ulazis u sumnjive krugove gde se ne zna ni ko pije ni ko placa
toliko malo nesto o "r.amaterizmu" danas. Nekada u pocetku i jesto bilo amaterizma, sada je to "profesionalizam".
Mozda ako si i ti od takvih, onda izvoli...
[ MasterRW @ 21.08.2010. 13:04 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Sada mi je pozivni znak YT9TP.

Ako ne grešim mislim da u klubu YU1INO imamo tvoju QSL karticu

YU1TTN
[ lucky88 @ 22.08.2010. 07:13 ] @
@Mastrw Jak vam je taj klub, imate i poneku qsl-ku , uspeh nema sta.

A i ti pokazujes zavidno znanje , na primer sa onim fm oscilatorom, PepetumMobile umalo, vise snage izbacuje nego sto trosi struje :)
svaka cast.
Vidim i sajt saveza je na nivou .

Mogli bi ti "Veliki Amateri" da porade malo na razvoju Amaterskog pokreta i u drugim sredinama umesto da rade samo za sebe i svoje dobro
itd..

Ja ne bi imao nista protiv da neko osnuje Radio klub u mom gradu, pa bih i polagao za neku klasu sto da ne.

Ima u svetu i pravih radio amatera sa kojima se moze odrzati pristojna veza.

poz
[ pbenka @ 22.08.2010. 08:59 ] @
Citat:
lucky88: @kruparica

Ne treba ti nikakve dozvole, radi i gradi sve sto ti je volja.
Ne moras da placas nikome nista, da ulazis u sumnjive krugove gde se ne zna ni ko pije ni ko placa
toliko malo nesto o "r.amaterizmu" danas. Nekada u pocetku i jesto bilo amaterizma, sada je to "profesionalizam".
Mozda ako si i ti od takvih, onda izvoli...


lucky88, ne znam čemu takav ton? Da li ti imaš neke nesporazume sa nekim radio-amaterom ili o čemu se tu radi? Nemoj čoveku da savetuješ da krši propise, jer postoje važeći propisi koji regulišu rad amaterskih radio stanica.

Šta je razlika između radio amatera ili "radio-profesionalca" kako ti kažeš? Pa radio-amater se radiotehnikom bavi iz hobija i ljubavi da nešto napravi ili nauči. Da li je pokušao da napravi neki "perpetum-mobile", da li zna da lepo napravi pločicu ili zalemi nešto, to je nebitno, ako neko to želi, naučiće onoliko koliko ga to privlači. Koliko ko ima QSL karti, ni to nije bitno. Ja recima svima šaljem kartu preko QSL biroa, ali da nekom šaljem kartu u koverti sa dolarima da bi on meni uzvratio kartu - hvala lepo. Ja znam s kim sam uradio vezu i to je za mene dovoljno. Nekome uopšte nije bitno da održi vezu sa ko zna kim, nego čovek voli da napravi stanicu, antenu i veliko mu je zadovoljstvo da vidi da to radi.

Što se tiče razvoja amaterskog pokreta, teško da ćeš naći nekog da u tvom gradu hvata ljude za rukav i da pita da li neko hoće da polaže klasu. Tu bi ipak morali zainteresovani sami da se organizuju, pa da zamole nekog iz obližnjeg grada da im pomogne, održi kurs itd. pa da tako nastane radio klub u tvom gradu.
[ lucky88 @ 22.08.2010. 10:21 ] @
Citat:
Da li ti imaš neke nesporazume sa nekim radio-amaterom ili o čemu se tu radi?


Pa ima i toga. Evo da kazem, imam u blizini jednog radioamatera, bezobrazan i da ne pricam dalje, nije ni za pricu itd.
A ranije je pokusavao i radio nesto na osnivanju radio kluba, i nista nije bilo od toga. A sve se cini da je on isao da
upozna ljude i izvuce jeftino ili za dž. delove, polovne antene i opremu, da bi preprodavao kasnije. Svedok sam kad
je prodavao za skupe pare antenu za CB koju je napravio od stapova stare vojne antene-koje je izvukao od nekoga.

Pa naravno da cu biti protiv organizacije kojoj pripadaju takvi ljudi.
[ jonathan @ 22.08.2010. 12:59 ] @
Citat:
lucky88
Ja ne bi imao nista protiv da neko osnuje Radio klub u mom gradu, pa bih i polagao za neku klasu sto da ne.


O kom gradu se radi ?
[ MasterRW @ 22.08.2010. 14:56 ] @
Izvinjavam se ukoliko je moj pozdravni post poremetio kurs teme.

Citat:
@Mastrw Jak vam je taj klub, imate i poneku qsl-ku , uspeh nema sta.

Poneku? Ne vidim gde sam pomenuo da je to jedina, ili jedna od par njih.

Što se tiče oscilatora, na temi sam pored šeme priložio i .cir fajl za AIM Spice, tako da svako može da ga proba u simulatoru, a ko ima vremena može i da ga sklopi. Takođe napisao sam i kako je radio kod mene i sa kojim tranzistorima sam ga radio. Još neko na toj temi je potvrdio da dobro uštelovan oscilator sa jednim tranzistorom može dati solidnu snagu, mislim da je korisnik iz Makedonije.

Što se tiče sajta Saveza, kakve veze ja imam sa time u kakvom je on stanju? Postoje ljudi koji su odgovori za to. Ja sam samo osobu koja je pitala uputio na adresu gde može da pronađe pravilnike u .pdf formatima i da se informiše kakvo je sada stanje i kakva su sada pravila. To je sve.

Citat:
Mogli bi ti "Veliki Amateri" da porade malo na razvoju Amaterskog pokreta i u drugim sredinama umesto da rade samo za sebe i svoje dobro
itd..

Apsolutno se slažem, članarina Savezu se blagorečeno plaća uzalud, jer manje-više nijedan dinar nije uložen u neki radio-klub, radio-sekciju, repetitor, itd.. Primer je repetitor (Saveza) koji je bio na Avali, već duži niz godina ne radi, a izgovor je problem sa strujom (ili beše napajanjem.. zaboravio sam..?)

Citat:
Ima u svetu i pravih radio amatera sa kojima se moze odrzati pristojna veza.

Da, ali nažalost kod nas postoji izvestan broj onih koji su poput tvog komšije (ili poznanika), kog si naveo, nevaspitani, bezobrazni i prevaranti. Jesu teške reči, ali takvi ljudi postoje među radio-amaterima i imao sam ‚‚čast‚‚ da ih upoznam na druženjima po Zemunu i Ostružnici.

Citat:
Nekada u pocetku i jesto bilo amaterizma, sada je to "profesionalizam".

Ovo nisam najbolje razumeo ako ti nije problem pojasni.

Citat:
Pa naravno da cu biti protiv organizacije kojoj pripadaju takvi ljudi.

‚‚Takvi‚‚ ljudi kvare njen ugled, ali ne treba biti protiv organizacije već protiv takvih ljudi.



YU1TTN
[ YU2AX @ 20.09.2010. 22:51 ] @
Citat:
kruparica:
kako postati radio amater?
kako sam da napravim radip primopredajnik za radio amatere?
Cime se konkretno bave radio amateri?


Na prvo pitanje dobio si lep odgovor,
na drugo - potrebno je mnogo znanja i upornosti da bi to postigao,
a na treće pitanje - pa ništa posebno, ako ne radimo za stanicom (a to je po svemu sudeći sve ređi slučaj) uglavnom “visimo” po forumima i prepucavamo se (u prazno) što si već i sam mogao da zaključiš

Za ostale: 59+ de Zele YU2AX es 73s!
[ kruparica @ 23.09.2010. 19:44 ] @
A da dugo me nije bilo hvala vam na savetima.
npr dali je moguce slusati razne radio signale ukljucivsi i one koje se odvijaju izmedju vasionskih brodova?
[ YU2AX @ 24.09.2010. 10:24 ] @
Svaki radio signal koji se emituje dostupan je svima i moguće ga je slušati ako znaš frekvenciju na kojoj se signal emituje i ako imaš odgovarajuće prijemnike (i dekodere ako su imnformacije skremblovane). Većina običnih korisnika radio spektra nema mogućnosti da prati baš sve frekvencije i službe.

Kada su u pitanju vasionski brodovi priča postaje veoma interesantna. Tokom proteklih decenija radio amateri su imali nekoliko puta prilike da održe veze na amaterskim opsezima sa članovima posada Spejs šatla i svemirske stanice Mir (koja više nije u orbiti). O tome možeš pronaći dosta informacija pretragom na internetu.

Pored toga, u orbiti postoji mnoštvo satelita koji uz svoje osnovne funkcije imaju i deo uređaja posvećen radio amaterima širom sveta. Siguran sam da na ovom forumu ima mnogo ljudi koji su održali bar nekoliko veza preko satelita. Čak su jedno vreme (tokom 80-tih) postojali ruski sateliti sa robotom koji je bio u mogućnosti da održava jednostavne veze sa amaterima na zemlji.

Radio amaterizam je hobi sa veoma širokim i raznolikim aspektima. U njemu su se pronašli, osim nas običnih ljudi, i svetski poznate ličnosti iz redova naučnika, predsednika, kraljeva, glumaca, muzičara i mnogo drugih profesija. I o ovome možeš da sasnaš dosta putem interneta.
[ MasterRW @ 24.09.2010. 11:55 ] @
Da potvrdim priču kolege YU2AX, kralj Jordana Husein je takođe bio radio-amater, njegov pozivni znak je bio JY1. Naš radio klub YU1INO je imao tu čast da pre više od 10godina održi vezu sa njim.

Filip, YU1TTN
[ kruparica @ 24.09.2010. 12:51 ] @
pa to sam hteo cuti citao sam neke informacije o radio amaterizmu na netu
pa mi nije sve jasno,mene interesuje kakvi se testovi polazu kada hoces postati r amater?
a to nisam nasao na netu. o tim dekoderima,za frekvencije koliko ono kostaju i koliko kosta radio stanica za amatere mozete li mi nesto vise reci o radio stanicama,tipovima...
[ MasterRW @ 24.09.2010. 13:30 ] @
Pozdrav,

Naravno da ima toga na internetu, ali verovatno nisi lepo koristio pretragu.
Mislim da je bolje da otvoriš posebnu temu, jer je ovo tema "kolko radio amatera ima na ovom forumu???", a ne kako se postaje radio amater, čisto da ne bi radili offtopic.


Evo nekih korisnih linkova:

Statut SRS
Pravilnik o radio amaterima
Pravilnik o pozivnim znacima

Pravilnik o ispitima
Test za I klasu (primer)
Test za II klasu (primer)


Radio stanice su kao i automobili, imaš razne proivođače i razne modele. Neki od proivođača su Kenwood, Yaesu, Motorola, Icom, Alinco, Midland, Standard,..
Cene su takođe različite, postoje uređaji koji koštaju <100eur, a postoje uređaji koji koštaju >1000eur.

Jedna od aktuelnijih "berzi" polovne opreme nalazi se na sajtu Radista :: Mali oglasi.


Filip, YU1TTN
[ kruparica @ 24.09.2010. 20:08 ] @
hvala Master RW
videh tvoje oglase na netu.sta ce ti te motorole tolike?
videh dosta opreme tamo ali sta je sve potrebno jednom amateru od opreme al da bude profi r amater?
ja mogu samo da ti nabavim pokvarene r stanice motorole od protivgradne zastite za delove...

[Ovu poruku je menjao kruparica dana 24.09.2010. u 21:35 GMT+1]
[ MasterRW @ 24.09.2010. 21:12 ] @
Pozdrav,

Ništa i drugi put.
Radio amateri nisu ‚‚profi‚‚. Neko može da bude amater a da nema nijednu stanicu, a može da ih ima i hiljadu. Amaterom te ne čine stanice.
Da ne skrećemo sa teme, odgovoriću ti na pitanja preko privatnih poruka. Ovo nije tema za tako nešto.

Filip, YU1TTN
[ peca26000 @ 25.09.2010. 02:03 ] @
@kruparica to je organizacija, sve je profi cim se dodeli pozivni znak, postajes broj ili sluzbeno lice! ! !
U slucaju ratatataa i dozvolu daje drzava, sve sto je van toga je ilegala ili paraformacija koja luta.
Vidis RA ti nije odgovorio, moze svasta ima tu mnogo amatera koji ce ti objasniti sta moze i kako, ovaj Filip ili YU1TTN je ponekad slab na prijemu pa ne cuje dobro :) ili se samo pravi da nije procitao...
[ pbenka @ 25.09.2010. 14:19 ] @
Citat:
peca26000: @kruparica to je organizacija, sve je profi cim se dodeli pozivni znak, postajes broj ili sluzbeno lice! ! !

a platu od 2000€ si zaboravio ??

Mislim, ne znam na čemu si peca26000...
[ peca26000 @ 25.09.2010. 16:38 ] @
Sve su to indirektne institucije i drustva a velike ribe se samo smeju i gledaju sto vise bolesnika, pa pitaj se ti ''na čemu si''
mozda si i ti neko ko jos veruje u ''deda mraza'' ja sam spremio zimnicu, pa nek dodje zima, samo da nema poplave!
Onda mi svakako nece trebati radio-amateri...
[ MasterRW @ 25.09.2010. 17:00 ] @
Mislim da se tema bespotrebno zatrpava porukama koje nisu vezane za nju.
Ovo je tema ‚‚kolko radio amatera ima na ovom forumu???‚‚ a ne ‚‚radio amaterizam - za i protiv‚‚ , ‚‚kako postati radio amater‚‚ ili slično. Zato sam korisniku kruparica i predložio da bolje otvori posebnu temu o tome što ga zanima.
Izvinjavam se zbog offtopica koje sam načinio na ovoj temi - ljudi su pitali, pokušao sam da odgovorim, ali sam pokušao i da napomenem da ovo nije tema za tako nešto.
Predpostavljam da će moderatori obrisati nepotrebne postove ili ih premestiti u drugu temu, što nije loše.

Filip, YU1TTN
[ peca26000 @ 25.09.2010. 17:30 ] @
Ako nismo istomisljenici, to ne znaci da se ne poshtujemo. Neki red treba da postoji.
[ peca26000 @ 28.09.2010. 19:58 ] @
Pa mogu da budu ''amateri'' i oni koji nisu, zato je bitno koliko ih ima :) ajd sad, diste danima, fali vam baba-sera ili vodja. To je onaj sto pravi evidenciju, susu mu jbm.
[ yu1ny @ 03.10.2010. 22:25 ] @
Lepo je da postoji razmena mišljenja ali molim bez ličnih vređanja i obavezno argumentovano obrazloženje a ne ono "rekla - kazala"...

Radioamaterski pokret u Srbiji nije ono što je nekad bio i u neku ruku je dobro što je očišćen od onih koji nisu pravi entuzijasti što svaki hobi, pa i ovaj, čini neprocenjivim.
[ peca26000 @ 03.10.2010. 23:26 ] @
Mislim da gresite sto se tice kolektiva koji uporno pokusavate da propagirate, u ovoj drzavi se nista u tom polju nije promenilo!
Argumenata ima jako puno, nece ljudi javno da iznose svoje misljenje jer su i dalje u nekom ''strahu'' da ih ne pociste, to je oduvek bilo poznato! zato nema nista licno i to je odgovor da se ne menja nista.
Za hobi ja ne placam nikome clanarinu. Takav vas ''hobi'' trazi odricanje i to nije hobi, vec nametnut nacin da se zove hobi.
Nisam radio amater, bio sam odavno upoznat sa tim. Menjale se samo funkcije ko je ko.
Mozda su neki pocisceni koji su smetali ovima sto se menjaju po dogovoru.
[ Predrag Supurovic @ 04.10.2010. 06:56 ] @
Citat:
yu1ny: Radioamaterski pokret u Srbiji nije ono što je nekad bio i u neku ruku je dobro što je očišćen od onih koji nisu pravi entuzijasti što svaki hobi, pa i ovaj, čini neprocenjivim.


Kojoj radioamaterskoj organizaciji pripadas? Hocu i ja tamo. :)
Ova moja je puna dodjosa koji sa radioamaterizmom nijedno zajednicko slovo nemaju. ali imaju dozvole i pozivne znakove, jer ih je vrlo lako dobiti.
[ Galeb 67 @ 04.10.2010. 07:41 ] @
>

>> (yu1ny: /p2708333 ):� Radioamaterski pokret u Srbiji nije ono što je
>> nekad bio i u neku ruku je dobro što je očišćen od onih koji nisu
>> pravi entuzijasti što svaki hobi, pa i ovaj, čini neprocenjivim.
>
> Kojoj radioamaterskoj organizaciji pripadas? Hocu i ja tamo. :)
> Ova moja je puna dodjosa koji sa radioamaterizmom nijedno zajednicko slovo
> nemaju. ali imaju dozvole i pozivne znakove, jer ih je vrlo lako dobiti.

Prvi citat mi je jasan, vremenom se srede mnoge stvari.
Mozete li mi objasniti kao se to ,lako moze dobiti,?
i ja bih tamo :)
[ Predrag Supurovic @ 04.10.2010. 08:25 ] @
Ne može lakše, hoćeš licencu, pozivni znak, dozvolu za stanicu, sve može samo je bitno da legnu pare na račun :)
[ yu1ny @ 04.10.2010. 09:07 ] @
Nije baš tako Predraže, možda ima takvih slučajeva ali koliko imam iskustva iz svoje okoline ispiti su osnovni uslov za ulaz u SRS. Slažem se da nisu tako teški kao nekada ali moraju se položiti. Druga je stvar što moramo dati relativno dosta novca za sve te papire i članstva ali i u svetu je nešto slično.

Na onaj moj pasus "očišćeno..." mislio sam na smanjen broj ljudi koji su radio stanicu koristili kao telefon i one koji su FM opseg koristili isto kao i CB gde svi znamo da nema nekih pravila i da se može čuti svašta.

Kriza je u celom društvu i to se, naravno, prenosi na sve segmente pa i na radioamaterizam. Moramo biti uporni i čekati bolje dane.

Jedino vas molim da ne prozivate kolege forumaše i ne vređate se međusobno, urednički tim će jedino to obrisati zbog normalnog toka diskusije i dobre atmosfere u temi. Hvala na razumevanju.

73
[ peca26000 @ 04.10.2010. 12:04 ] @
Citat:
Kojoj radioamaterskoj organizaciji pripadas? Hocu i ja tamo. :)
Ova moja je puna dodjosa koji sa radioamaterizmom nijedno zajednicko slovo nemaju. ali imaju dozvole i pozivne znakove, jer ih je vrlo lako dobiti.

Iz ovakvog opisa se moze zakljuciti da su dobili sve, problem u kolektivu nije resen i ako to treba da spada u ''hobi'' tu bi trebalo privuci paznju preko sekcija u klubovima.
Cim je bilo potraznja za dozvolama i pozivnim znakovima, postoji ipak interesovanje, samo da nije ono sto opisuje yu1nu da je tu potrebno ''ciscenje'' ukoliko se koriste kao telefon.
Citat:
Moramo biti uporni i čekati bolje dane.

Boljih dana nece biti ako se ceka dok klubovi ne pokrenu neku akciju, to znaci da se nesto tu ipak radi i bice jos veci pomak na bolje, ovako ostajete sami.
Mozete se vratiti na predjasnja iskustva za kolektiv, kako ce funkcionisati zavisi od dogovora celnih ljudi koji ce napraviti pomak u drustvu, naravno tu su i finansije koje treba opet neko da opravda...
[ boro62promaja @ 13.05.2016. 15:34 ] @
Da li ima neko iz YU1AFI (sekcija od YU1FJK) N.Beograd (Jurija Gagarina blok 45) ili neko ko ima bilo kakve info o clanovima ove sekcije ili mozda o YU1PIN i YU1PIN/X (Petar i Nikola takodje na navedenoj adresi) ?

Pozdrav, Boro E73FDE (ex YU4FDE)
[ emiSAr @ 13.05.2016. 16:11 ] @
Boro, ako mislis na bracu koja su boravila u Fojnici-predavao im 1973 godine, nazalost SK, jedan sigurno Nikola a za Petra nemam 100%
provjerenu informaciju.-
73 de ex T95LAF, nisam vise obnavljao licencu
[ Sava @ 13.05.2016. 16:32 ] @
Ha, ha, ha, pa više je ovde radioamatera nego na bilo kojoj frekvenciji !!!
[ boro62promaja @ 13.05.2016. 18:29 ] @
Uvijek mi je drago da korespondiram sa dragim i ljubaznim ljudima, bili oni radio-amateri ili ne. Ovaj put je to moj dobri poznanik sa elektronicarskog foruma emiSAr.
Tako je Emire, to su braca (mislim da su cak blizanci) koji su u vrijeme naseg druzenja bolovali od distrofije misica i bili su "vezani" za invalidska kolica. Znaci ti ih poznajes iz Fojnice (za neupucene u Fojnici postoji veliki centar za njegu bolesnika distroficara). Inace u vremenu o kojem govorim (1982-1987) sam privremeno boravio u BG (na studijama) i stanovao sam u Studentskom gradu na N.Bg pa iako mi je YU1FJK bio "ispred nosa" (preko puta Studentskog grada) uvijek sam slobodno vrijeme provodio u YU1AFI u bloku 45 sa Petrom i Nikolom, ne znam zasto ali mi je ta ekipa iz AFI-ja bila opustenija i danas ih se rado sjecam.
Sto se tice same teme, slucajno sam nalitio na nju i vidim da se vec 5+ godina niko nije oglasavao pa eto nije mi krivo sto je podigoh iz mrtvih. Sto se tice off-topic postova, oni za mene ne postoje ukoliko se prica o radio-amaterizmu i elektronici vezano za njega. Malo nas je i u izumiranju smo da bi sebi mogli dopustiti luksuz da se parcamo na "srodne" teme.
Zato jos jedan srdacan pozdrav iz Doboja, BiH, RS za sve radio-amatere na svijetu a narocito za one sa prostora ex YU.
Boro de E73FDE
[ Predrag Supurovic @ 13.05.2016. 19:21 ] @
[ boro62promaja @ 13.05.2016. 20:51 ] @
Neko je ovde pomenuo stap antenu za 7 MHz (iscitao sam sve postove od pocetka prije nego sto sam ista napisao na temi) pa ako neko ima nesto provjereno neka okaci ovdje.
Predlazem da sve o radio-amaterizmu (informacije, savjeti, sheme, nacrti, antene, amaterska oprema, uredjaji, kvarovi-popravke.....) kacimo na ovu temu i da ne spominjemo off-topic jer i naziv teme i ono sto sam naveo - sve je to ono sto svi mi ovde prisutni volimo te necemo se rasplinuti po forumu. Ako ste za to i ako moderatori nemaju nista protiv nastavimo tamo gdje smo stali. Bilo bi korisno da se izjasnimo da li smo za ovaj moj prijedlog il ne.

Pozdrav, BP
[ fm.volter @ 13.05.2016. 22:11 ] @
73 de E72AMR
[ Predrag Supurovic @ 14.05.2016. 18:29 ] @
Citat:
boro62promaja:
Neko je ovde pomenuo stap antenu za 7 MHz (iscitao sam sve postove od pocetka prije nego sto sam ista napisao na temi) pa ako neko ima nesto provjereno neka okaci ovdje.


Zavisi kqakva je namena antene i ulsovu u kojima milsiš da je korsitiš.

Citat:

Predlazem da sve o radio-amaterizmu (informacije, savjeti, sheme, nacrti, antene, amaterska oprema, uredjaji, kvarovi-popravke.....) kacimo na ovu temu


To baš i nije dobro jer bi tema vrlo brzo postala pretrpana. UVEK je za novu temu za diskusiju, otvaati stvarno novu temu na forumu.
[ boro62promaja @ 19.05.2016. 19:02 ] @
Pedja, mislim da je bojazan od prevelike guzve na ovoj temi pretjerana. Vidis i sam da nas je malo ostalo pa jos treba da se dodatno razvodnjavamo ali neka o tome odluci moderator ili neko pozvan da to uradi. Dok smo jos tu u vezi ove antene za 40m - stanujem u stambenoj zgrado (5 spratova - cca 15-tak metara visine) pa ako imas nesto prakticno - okaci.
BP
[ Predrag Supurovic @ 19.05.2016. 21:35 ] @
Slične sam nedoumice oko antena imao pa sam na kraju zaključio da je najpraktičnije rešenje DunaX GPN4B, mađarska vertikalka za 7, 14, 21 i 28. Cena joj je pristojna a radi za sve pare.

Kod mene je situacija još nepovoljnija, antena je na krovu i do nje ima oko 40 metara kabla, ali radi to prihvatljivo za gradske uslove.
[ boro62promaja @ 20.05.2016. 12:31 ] @
Jel to izvodljivo u "sam svoj majstor" varijanti tj. postoji li nacrt sa shemom napajanja (mehanicki detalji) ?
[ emiSAr @ 24.05.2016. 07:57 ] @
@boro62promaja, jel ti treba monobander ili nesto multi? Za vertikalku ti u svakom slucaju treba prostora za radijale, bilo koju varijantu da radis.
Radijali u svakom slucaju zauzimaju prostora ko normalan dipol-pa razmisljaj u tom smjeru. Druga varijanta je EH antena za jedan band, izrada
jeftina, podesavanje malo skakljivo-bez nekog makar i najjednostavnijeg antenskog analizatora nece ici.-
Za inverted V dipol prostora treba kao za radijale za istu antena i cak manje, dvije uporne tacke spram tri radijala.-
Evo kacim od bivseg komsije Antena diper, malo nesretno izvedena indikacija ali se moze izbaciti ledica, a zakacit cu i jednu EH antenu
da vidis o cemu se radi.-

pOz
[ Predrag Supurovic @ 24.05.2016. 08:03 ] @
Ja sam problem merenja antena zasad rešio.
[ boro62promaja @ 24.05.2016. 16:23 ] @
@emiSAr
ova antena je ono sto trazim jer da imam prostora uradio bih to na klasican starinski nacin (dipol i ajd zdravo) ali nemam prostoara za to. Sama izvedba me ne plasi ali podesavanje - to je druga prica. U ostalom eto mene uskoro u rajvoSa pa ces mi to u cetiri oka objasniti.
@Predrag
koliko si platio ovu simpaticnu spravicu ?
[ emiSAr @ 24.05.2016. 16:54 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Ja sam problem merenja antena zasad rešio.


Jel "meris po kucama"? Hi
Boro, evo link-rang cijene, ima i skuplje a i jeftinije:
http://www.mfjenterprises.com/Product.php?productid=MFJ-225

pOz
[ boro62promaja @ 24.05.2016. 20:13 ] @
Tnx
[ Predrag Supurovic @ 25.05.2016. 03:13 ] @
Citat:
emiSAr:
Jel "meris po kucama"? Hi


Jabome :)

I ne naplaćujem (radio-amaterima).
[ boro62promaja @ 01.07.2016. 06:19 ] @
Ima li neko iskustvo sa izradom antene 9A4ZZ (i podesavanja iste) ?
[ jonathan @ 01.07.2016. 20:24 ] @
http://www.w8ji.com/e-h_antenna.htm
http://www.eham.net/reviews/detail/3519

p0zz
[ 9a2us @ 20.01.2022. 08:17 ] @
9a2us 73