[ Ivan Miladinović @ 14.05.2005. 13:16 ] @
Kao sto naslov kaze... Jel moze?
Samo mi odogovorite ima li zainteresovanih...
Postavicu (u nedelju ili ponedeljak) par reklama i dzinglova koje sam ja radio a vi mi dajte ocenu... :-)
Ima li zainteresovanih?
[ ton_majstor @ 15.05.2005. 09:03 ] @
Evo, ja.
[ acaradio @ 15.05.2005. 12:01 ] @
@ evil_angel_yu

Spreman za ocenjivanje !
[ Ivan Miladinović @ 15.05.2005. 17:45 ] @
Idemo jednu po jednu ako moze tako...

evo prve reklame
[ ton_majstor @ 15.05.2005. 18:59 ] @
Ovako:

- Glas je malko cudno snimljen i tanak u masi, i ima malo blentav reverb na sebi... opet, sve zavisi od mikrofona i sta si imao od softvera.

- Muzika, efekti je sve moglo SLOBODNO jace, za bar 1.5 do 2 dB. Ako glasu dodas malo grudi, negde na 400 Hz... daj mu midla na 2,5 KHz, i osvetli ga na 8-10 Khz, SIROKO, imaces jos pristojniji mix! Takodje, skini glasu SVE ispod 100-120 Hz...

Idejno, ne mesam se... valjda je musterija zadovoljna.

Uopste, nije nimalo lose! Nastavi tako! Meni ovo prolazi!

Pozdrav!
[ vindic8or @ 15.05.2005. 19:14 ] @
mix nije balansiran.
glas ima dobar nivo, cudan reverb, sto rece Darko. background muzika je suvise tiha, probaj da podignes nivo i da sidechainujes glas za istu, tako da se njen nivo obara svaki put kad se nivo glasa podigne, stavi i neki razuman attack.
efekti formule (sta vec, motori) su opet suvise glasni, probaj da ih sabijes u pozadinu, mnogo su agresivni.
[ magnat @ 15.05.2005. 19:31 ] @
Super je samo jaci background.
[ Ivan Miladinović @ 15.05.2005. 19:45 ] @
@ ton_majstor

Sto se ideje tice, ja sam samo realizacija, znaci ja dobijem "suvi text nasnimljen" i odradim mix. A sto se glasa tice i on je pristojno snimljen, ali sam ja malo zakakio sa hallom... :-(
Radim na lokalnoj radio stanici i koristimo Live 5.1! zvucnu... :-( znam, znam...

Inace nisam neke stvari razumeo tako da se izvinjavam. A to su:

Citat:
ton_majstor: Ako glasu dodas malo grudi, negde na 400 Hz...


Citat:
vindic8or: ... da sidechainujes glas za istu, tako da se njen nivo obara svaki put kad se nivo glasa podigne, stavi i neki razuman attack.


Ostalo znam da uradim...

Ova reklama je stara jedno pola godine tako da nemam u planu da je prepravljam.

Izvinjavam se ako sam naporan sa onim pitanjima na koje mi nije jasan odgovor, ali bih voleo da mi neko ko ima vremena malo objasni to...

Hvala na komentarima, postavicu za koji dan jos neku reklamu... Inace jako cenim ovaj forum i ljude ovde tako da mi je bitno sto primetite svaki detalj.

Pozdrav.
[ acaradio @ 15.05.2005. 22:54 ] @
1. Izbegavaj reverb kada snimas "informativne" reklame, vokal spikera treba da bude suv k'o barut. Ovaj "roomverb" je zvucao kao da je soba neobradjena.
2. Malo sredi dinamiku na vokalu. Npr. ja upotrebljavam moju omiljenu kombinaciju: Steinberg Magneto + Waves DeEsser + Waves RVox, a ponekad se u ovom drustvu pojavi i Antares Microphone Modeler (na pocetku chaina).
3. Na kraju reklame, nakon teksta: "svi automobili su tu" trebalo je da odmah krene onaj zvuk automobila, bez onog syntha koji se pojavljuje izmedju. Trudi se da ti ne ostaju "repovi"....to je greska koju i ja ponekad pravim, ali se trudim da izbegnem.
4. Da, "tepih" je veoma nizak u odnosu na vokal. Izbegavaj "tepihe" ciji se zvucni sadrzaj sastoji od gornje-srednjih frekvencija - ovde imas zenski vokal koji bi se, kada bi suvise izdigao podlogu, "svadjao" sa onim synth-brassom koji se pojavljuje u drugom delu reklame (izvuceno iz pesme "Push It" od Salt'n'Pepa, ako se ne varam)

E, posle svega, da ne ispadne kako sam preterao, moram da priznam da se meni cesto desi da pravim greske na koje sam ti ukazao. Vecina mojih reklama, jinglova i spica koje sam radio pre 5 i vise godina mi zvuce odvratno...cak i kad cujem neke koje su novijeg datuma uhvatim se za glavu i pitam se gde su mi bile usi tog dana.

Savet: slusaj satelitske radio stanice, pogotovu nemacke. Naravno, recices: "ma, lako je Nemcima, imaju opasne mikrofone, opremu za pumpanje zvuka"....ali.....ne zaboravi da smo mi na ovim prostorima svi puni svakakvih efekata u vidu pluginova i ako se malo poigramo sa njima, interesantni rezultati se mogu pojaviti.
Sto se tice mikrofona, i iz Sennheiser-ovog 421 se svasta moze izvuci :)
Koji si mikrofon ti koristio ?

Ja bih uploadovao neke svoje za***ancije, ali nemam pojma gde......
[ sarmeun @ 16.05.2005. 09:00 ] @
ok je reklama
samo da su ti efekti sa automobilima malo glasniji

kad imas tako malo losiju kartu ili mikrfon nabaci mu final master na glas,posebno ;)
ja sam isto trazio savete oko reklama i mislim da netreba da se drzis cifara striktno
kako osecas da treba da zvuci tako namontiraj
reklama treba da bude zanimljiva,pre svega
[ Ivan Miladinović @ 16.05.2005. 10:33 ] @
Mikrofon je Sennheiser ali ne znam koji, provericu, pa cu ti napisati.

@ acaradio
sto se tvojih zajebancija tice, prosledi ih meni na mail ako hoces, a ja cu da ih podignem negde... :-)
tvoji dzinglovi od pre 5 i vise godina...
Meni se ne svidjaju moji od pre godinu dana, a inace ovo radim vec nekih godinu i po dana... Pre toga sam radio na radiju, ali ne produkciju, vec samo kao tonac, e onda sam resio da sednem da uradim i ja nesto... To je bilo ovako... Voditeljka je ostavila suvi glas uredniku da uradi reklamu, ja sam seo i uradio kako bih ja zamislio to (bez njihovog znanja ali sam sacuvao suvi glas). Oni su rekli da ce je pustiti komintentu i njemu se dopala... Ako hocete mogu i da vam postavim moj PRVENAC. To je u stvari prva stvar koju sam u zivotu izmiksovao za nekoga...

I nisam napisao jos jednu jaaaako vaznu stvar... reklame radim u SF 6.0

Popodne stize jos jedna spremna za ocenjivanje... :-)


Mikrofon je Sennheiser 421u nije los...


[Ovu poruku je menjao evil_angel_yu dana 16.05.2005. u 17:57 GMT+1]
[ ton_majstor @ 16.05.2005. 16:21 ] @
Srednje siroko dizanje frekvencije od oko 350-400 Hz, na glasu, pogotovo zenskom, dodaje MASU, a to mi tonci zovemo "grudi", "pluca" i slicno.

Ok. Pitaj i dalje.
[ Ivan Miladinović @ 16.05.2005. 17:00 ] @
To cu da probam ovih dana, to sa "grudima" ... Treba da napravim neku reklamu, pa cu da iskoristim taj fazon. Ja sam se uvek pitao kako se to radi... To je onaj fazon kad se podloga cuje glasno, a glas se cuje perfektno iako je slicne jacine kao podloga... Hvala!
[ vindic8or @ 16.05.2005. 18:23 ] @
sidechain je ulaz na kompresoru ili noise gate-u, kroz koji prolazi 2 signala, u ovom slucaju, muzika i vokal, vokal se veze sa key input i ratio koji setujes na kompresoru ce spustiti nivo muzike za svako prelazenje treshold-a od strane key inputa.


od pluginova TC Native Bundle ima Sidechainer, a Compressor De-esser ima key input.

[ acaradio @ 16.05.2005. 21:35 ] @
@ evil_angel_yu

Sennheiser 421 .... moj najdrazi mikrofon. Bez obzira sto trenutno radim kod kuce na kondenzatorskom, na poslu jos uvek koristim 421 (i pop-filter napravljen od zenske carape :):))...Ko bi rekao da se ovaj mikrofon proizvodi vec vise od 40 godina. I nikako da mu padne cena, majku mu......
Ako hoces da ti posaljem neke moje radove, ostavi e-mail u privatnoj poruci.

Obzirom da si odskora poceo da radis produkciju, moram da priznam da je onda sasvim ok. Hvala bogu sto nemam sacuvane moje reklame od pre 11 godina (tada sam napravio prvu), to bi bio blam za medalju. Ja sam tada snimao na magnetofonu Revox A77, seckao traku, i koristio "svadbarski" magnetofonski echo....to su bili dani :)

Sto se tice uploada , ako neko ima ideju za neki sajt koji je otvoren za upload (a da nije RapidShare), nek javi....
[ ton_majstor @ 17.05.2005. 09:53 ] @
Sennheiser 421, mislis "RIBA"?

Tako samo ga zvali pre desetak godina! UBIO se za snare, toms, amp-ove!

Skupstina stare Yuge x 5!

Hehe, lepa vremena!
[ Ni ten ichi ryu @ 17.05.2005. 17:00 ] @
zašto bi mu pala cena? to je jedan od najkorišćenijih mikrofona na svetu. Kako god da ga namestiš na tomovima oni će zvučati fenomenalno. Ja više volim 441, ali oni su tako skupi, eh.... kenj.
[ Ivan Miladinović @ 18.05.2005. 17:40 ] @
Produkcija 2004. :-)

Komentari... SAD!

evo je!

Izvinjavam se jer nisam mogao da postavim onaj dan... :-(
[ Ivan Miladinović @ 18.05.2005. 17:42 ] @
Citat:
ton_majstor: Srednje siroko dizanje frekvencije od oko 350-400 Hz, na glasu, pogotovo zenskom, dodaje MASU, a to mi tonci zovemo "grudi", "pluca" i slicno.


Ovo sam probao i kada ide live program. Fantastično!!! Gde sam ja živeo... Otvorio si mi oči! :-) Tnx man.
[ Ni ten ichi ryu @ 18.05.2005. 18:02 ] @
grozna reklama, ali to je zato što ja mrzim reklame.

Užasno puno reverb-a. Smanji malo decay. Inače je sasvim kul.
[ ton_majstor @ 18.05.2005. 20:47 ] @
@evil_angel_yu:

Uskoro, kada otvorim svoju offline i online skolu, budi mi djak!

Ima cale jos keceva u rukavu!

Pozdrav!

Drago mi je....
[ Ivan Miladinović @ 18.05.2005. 22:12 ] @
@ ton_majstor
Zaboravio si da preslusas ovu drugu reklamu...
Naravno da hocu da ti budem djak!
Poz.

Citat:
Ni ten ichi ryu: grozna reklama, ali to je zato što ja mrzim reklame.

Inače je sasvim kul.


Cekaj kako to da shvatim?
[ acaradio @ 18.05.2005. 22:24 ] @
Ova reklama je bolje postavljena od prethodne, samo sto problem pravi taj reverb koji je GLOMAZAN i zbog toga reklama deluje odsutno. Tepih je dobro "premeren" sto je veoma vazno za reklamu, breakovi su sasvim ok. Eto, da nema tog reverba, bilo bi veoma dobro. Ako u reklami zelis da stavis naglasak na ime firme (kao sto si ovde napumpao ALO ALO), mozes to (ponekad) da uradis sa ponavljanjem tog dela (tj. imena) kroz neku kombinaciju suzenog ekvilajzera na srednje (kao "telephone voice") + chorus....to je poslednjih nekoliko godina cesta fora i kod nas i napolju...
[ Ni ten ichi ryu @ 18.05.2005. 22:28 ] @
Citat:
Cekaj kako to da shvatim?


Kako god želiš, osim lično :)
Ne podnosim reklame, to je sve. Prezirem reklame. To nema nikakve veze sa tobom, niti si bilo kojom osobom. Ja jednostavno ne podnosim media marketing.

Reklama zvuči sasvim dobro, osim previše verb-a. To je alo alo reklama, prvu još nisam preslušao.

[ vindic8or @ 18.05.2005. 23:09 ] @
kao sto su ostali rekli, preterao si sa reverbom na vokalima. efekte uopste moras mnogo pazljivije da primenjujes, jer dok mixujes vrlo lako se pretera, jer ti u momentu zvuci dobro. uvek dok radis mix, koristi nekoliko referentnih reklama (ili sta vec) kako bi zeleo i ti da zvucis.

kao i prethodna reklama, nisu ti dobro izbalansirani elementi.
back muzika je cas suvise ispod svega, cas je glasna.
nivo vokala je ok, ali nisu jasni od reverba.
efekti su preglasni i ne uklapaju se sa ostatkom reklame.
[ ton_majstor @ 19.05.2005. 10:03 ] @
Ovako, reklama br 2: izabrao si "gotovo" adekvatan prostor, ali si ga predozirao (slusanje?)

Inace, ja bih na devojcicu turio neki stereo-widening FX (FM radio to ZAHTEVA), dalje, non-linear ambience, sto znaci mali, ali GUST prostor, tipa - kratka soba size 0.7-1 sec, malo veci predelay (70-80-90 ms), i OSVETLIO vokal (digao 7-12 KHz, onako.... muski)!

Ovako, pojela ti je sve dogadjaje....

Inace, dobre ideje... keep it comin' !

Pozdrav!

[ acaradio @ 19.05.2005. 12:29 ] @
@ evil_angel_yu

Umalo da zaboravim....nakon sto zavrsis neku reklamu (ili jingle, spicu....), OBAVEZNO preslusaj zbir levog i desnog kanala, tj. mono snimak !
Kada se koriste stereo chorusi, flangeri, wideneri i ostali efekti koji brljaju po fazi, moze se desiti da se u mono zbiru pojave gubici, i da ti npr. vokal koji obradis sa nekim od ovih efekata zvuci mnogo tise i odsutnije u mono zbiru, nego kada ga slusas stereo.
Pogotovo sto kod nas jos uvek vecina slusalaca na svojim radio prijemnicima prebacuje na mono prijem cim im se pojavi i najsitniji sum.
[ Ivan Miladinović @ 20.05.2005. 05:54 ] @
Samo upijam savete, videcete vi kad napravim reklamu a da nemož da joj nađete ni jednu manu...

Citat:
acaradio: @ evil_angel_yu
Kada se koriste stereo chorusi, flangeri, wideneri i ostali efekti koji brljaju po fazi, moze se desiti da se u mono zbiru pojave gubici, i da ti npr. vokal koji obradis sa nekim od ovih efekata zvuci mnogo tise i odsutnije u mono zbiru, nego kada ga slusas stereo.
Pogotovo sto kod nas jos uvek vecina slusalaca na svojim radio prijemnicima prebacuje na mono prijem cim im se pojavi i najsitniji sum.


Vidis, desavalo mi se da npr. kuci (kad moji ukucani slusaju radio napolju na nekom mono krsu) ne cujem neke efekte ili cak da nema cele reci. Jer sam stavio neki efekat... :-(
Nisam imao pojma... Pocecu da primenjujem to.

Citat:
ton_majstor: Ovako, reklama br 2: izabrao si "gotovo" adekvatan prostor, ali si ga predozirao (slusanje?)

Inace, ja bih na devojcicu turio neki stereo-widening FX (FM radio to ZAHTEVA), dalje, non-linear ambience, sto znaci mali, ali GUST prostor, tipa - kratka soba size 0.7-1 sec, malo veci predelay (70-80-90 ms), i OSVETLIO vokal (digao 7-12 KHz, onako.... muski)!


Slusanje...
Stereo-widening sam "otkrio" tek pre par meseci, a reklama je radjena pre toga.

Nego da ja vas pitam nesto pre nego sto nastavimo. Na osnovu čega zakključujete koj ije prostor najbolji? Na osnovu toga šta glas poručuje ili na osnovu podloge, ili na osnovu tipa reklame? Kako? Ja stavim onaj koji mi najbolje zvuči u datoj situaciji... :-D

Ima li tu neki tips & tricks...
[ acaradio @ 20.05.2005. 06:58 ] @
Ukratko, izbegavati reverb sto vise, to definitivno....reverb u reklamama je veoma "passe", pogotovo hall-ovi. Ali mi u Srbiji se tesko odvikavamo od toga. Volimo reverb. Hvala bogu pa se ipak malo po malo zaboravlja onaj svadbarski echo sto se koristio vise od 30 godina.
Ako vec treba, malo veci reverb moze lepo da legne jedino u ponekoj "neznoj" reklami, sa sirokom i mekanom podlogom. A "roomverb" (znaci, onaj "sobni" sa kratkim decay-om) moze da ulepsa reklamu koja je dinamicna, naravno ako je umereno, a i ako instrumentalna podloga koju koristis ne sadrzi "velike" reverbe.

Mada ipak, sve to treba svesti uglavnom na ubacivanje pomenutog kada treba da naglasis neke odredjene reci u textu reklame, npr. ime firme, proizvod itd. ......tu reverb moze da bude ok fora.

Isprobavaj malo choruse i flangere i eksperimentisi sa ekvilajzerima, ali budi veoma pazljiv, koristi samo za naglasavanje, pripazi da ne "zvecka", da se ne rasipa (sto manji "feedback") i normalno, nakon toga poslusaj mono mix.

Ali ipak, suv vokal, dinamicki dobro obradjen i "bogat" je ZLATO ! Jos jednom, poslusaj Svabe i npr. Skandinavce. Izbegavaj Holandjane i Francuze, imaju malo "prljaviji" zvuk....
[ vindic8or @ 20.05.2005. 09:04 ] @
o da. obavezno proveravaj sumu mixa u mono. ako ti nije jasno zasto se desava atenuacija, to sam nedavno objasnio u topicu o fazama. pogledaj, koristice ti.


od reverba, nema potrebe koristiti nista vece od navedenog roomverba, tj najbolje probaj prvo neki plate.

2) niko te ne tera da trackujes vokale stereo. za radio moze da prodje i mono, probaj onda da primenis neki verb sa mono izlazom.
[ ton_majstor @ 20.05.2005. 10:52 ] @
Naprimer... "Nivea-Beyersdorf" reklame ovde u SCG su moje.

Poslusaj...

NE STAVLJAM reverb na glas uopste, ambijens.. ponekada. Ima prilika kada glasovi GLUMACA na reklami nesto kazu... onda adekvatno prostoru u kome se nalaze. Spikerima, NE.

Siroki mix, debeli vokali, "voznja" volumena tokom mixa, svetla muzika/podloga.

Ne znas kada ce neki tamo tonac sa TV-a da bude indisponiran i da ti sreze sve preko 6 KHz!

Ne koristim sidechain-kompresiju-ducking, jer ne radi dobro, osim na Pro Tools pojedincima.

Pozdrav!
[ djdrale @ 22.05.2005. 02:02 ] @
Mislim da je malo(ne malo nego previse tiha)podloga na kojoj bi mogao raditi.
Inace nemoj se bojati da je malo dignes(svrha reklame i jeste da se cuje...).

Inace da sam ja radio ovu reklamu prvo bih izbacio onaj zenski glas jer mi je nekako glup, a i brate mili trpas neke tamo formule kao efekte(koji kako sam ja skontao moze da znaci neku brzu popravku Vasega auta i brzu voznju... - tako da mislim da bi vokal mogao malo da ubrza)/(koji se inace meni cuju ko iz "kante"), a ona ko da "k****". Daj malo joj reci ili angazuj neku drugu "voditeljicu" da brze prica, jer je monotona(bogte ko da reklamira pogrebno drustvo). Na pocetku kao da cita uspavanku. Mislim da bi muski glas dobro popravio stanje ukoliko bi ono muski rekao "Heeeej bre prestanite da sanjate" :) a ne na nacin kao sto je ona rekla.

Inace neka ti bude nauk da kada se prave reklame bolji efekat se postize ukoliko se sekvence vokala lijepe jedan iza drugog(Mix Paste u CE Pro2).
Isto tako ne upotrebljavaj istu podlogu za reklamu(pomenuo sam gore - monotono je). Koristi razne podloge i koristi malo pitch-a i efekata da ih "izoblicis" - stvarno cine cudo.
Isto tako kada pravis reklame bilo bi pozeljno da u sebi sadrze bar neku dozu humora(postize se bolji efekat - rekalme lakse ulaze u uho), ako ne u tekstu bar u podlogama(ne mislim sada da trebas lijepiti semplove iz nasih domacih filmova i sl., bas suprotno.)

Sto se tice teksta - svaka cast onome ko ga je sastavljao(mogao je i svoju babu da uvrsti u tekst kao i siru rodbinu) - znas ono "kratko ali j..itacno".
I mrzim kada se uvijek na kraju provlaci fazon "najposjecenije mjesto" - ma dajte malo budite originalni.

Da malo rezimiramo, necu ja da se pravim nesto previse pametan, radio sam ja to nekada u dobro vrijeme kada se radilo na radiju, ali samo zelim da momka uvedem u neke fazone.
Inace bilo bi pozeljno da se otvori neka tema koja ce imati za cilj da edukuje ljude kako napraviti iole dobru reklamu - na to najvise bi trebao da utice ton_majstor kao moderator i ostali clanovi koji se profesionalno bave slicnim poslovima.

DJ



[ ton_majstor @ 22.05.2005. 08:57 ] @
Citat:
Inace bilo bi pozeljno da se otvori neka tema koja ce imati za cilj da edukuje ljude kako napraviti iole dobru reklamu - na to najvise bi trebao da utice ton_majstor kao moderator i ostali clanovi koji se profesionalno bave slicnim poslovima.


djdrale, MOZDA si u pravu. Ja vec mesecima drzim u TOP-segmentu moju skolicu, al tamo niko nece NISTA da pita. Svi vole da otvore temu za sebe, tako da cu tu moju skolicu, verovatno i da ukinem. Ako se ostali slazu.

Dalje, nisam ja "posisao Solomonovu mudrost" sto se tice rada na reklamama. I ti mi zvucis kao neko ko se u to razume. Ima jos ljudi, od skoro su ovde. Dogovorite se preko PP, i CEPAJTE!

Nisu moderatori ovde profesori produkcije (hehhee...), nego su tu da VAS malko sutnu u dup... da se sami organizujete i da na ovome forumu drzite kvalitet post-ova. Bitno je da se rasprave ne rasipaju u prazno i da se dobijaju konretni odgovori, ako ih ko ima.

Naravno, PRIMERI, sto vise primera i KONKRETNIH predloga za resenja

Vec nam stizu pohvale sa drugih foruma, a i unaokolo se prica o svima nama ovde. Naravno, nismo mi ovde na ES nekakvo "pleme", ali smo duzni da odrzavamo ovo malo postova na visokom nivou.

Pozdrav, svima.

P.S. Inace, ja nisam GAZDA na E-Muzici, mi smo svi "prvi medju jednakima"!
[ Ivan Miladinović @ 22.05.2005. 10:28 ] @
@djdrale

Postujem ovako opsiran odgovor i ne mislim da se pravis pametan. JA nisam neki pro lik pa da se uvredim. Kao sto sam negde napisao produkciju radim nepune dve godine, tako da mi je svaki savet dobro došao.

Tekstove ne radim ja, već koleginica, (veruj mi da ne upotrebljava jeftine fazone kao onaj maločas, ali je ovde tako ispalo, pogotovu što je gazda za koga je rađena reklama takav čovek da to voli...) tako da sam nemoćan. Ja bih voleo da se bar na ovoj temi baziramo na odgovorima vezanim za produkciju i mix reklame, znači idejna rešenja vezana za mix, kako je šta uklopljeno i sl.

Sto se vokala tice, nemam potrebe za drugim, moze ona i bolje (samo kad hoce).


Citat:
djdrale:
Sto se tice teksta - svaka cast onome ko ga je sastavljao(mogao je i svoju babu da uvrsti u tekst kao i siru rodbinu) - znas ono "kratko ali j..itacno".


I mi bi voleli da je tako, veruj mi!!! Ali komintent kad dodje... Nema tu rasprave. On hoce takvu reklamu da toliko traje, i hoce da plati. Mi kazemo OK! Ma ima likova koji imaju npr. pekaru i sad nabraju sta tu ima... Pa sta mozes da nadjes u pekari? Deo za automobil?

P.S.: Mozda bih se malkice uvredio da nisi napisao

Citat:
djdrale:
Inace da sam ja radio ovu reklamu...


Hvala na savetima! Primenicu vecinu istih prvom zgodnom prilikom. I postavicu rezultat!

Citat:
ton_majstor: Ja vec mesecima drzim u TOP-segmentu moju skolicu, al tamo niko nece NISTA da pita.


Pa gde je ta skolica? Kako ja to nisam primetio?
[ Ni ten ichi ryu @ 22.05.2005. 20:39 ] @
TOP tema Demisitifikacija i ubrzana školica zvuka. http://www.elitesecurity.org/t...brzana-besplatna-skolica-zvuka

Ja ne dam da je ukineš Darko.
[ Ivan Miladinović @ 23.05.2005. 09:06 ] @
Nemojte da ukidate skolicu... Imam ja pitanja i pitanja za vas... Samo da pre toga procitam celu temu!

Ocekujte me za koji dan!

Poz za ucitelja... :-)
[ acaradio @ 23.05.2005. 12:53 ] @
Cek da se i ja ubacim u ovo.
Nazalost, prica o plitkosti komitenata koju je ispricao evil_angel_yu je tacna....nemate pojma koliko puta sam gubio zivce sa zeljama glupih vlasnika raznih firmi koji imaju svoju "omiljenu pesmu" koju hoce da stave u reklamu, sa sve vokalom pevaca u pozadini, ili npr. kada mi dostavi tekst sa rimama u fazonu B.Bizetica.
I sta da uradis kada se pojavi takav kreten ?
NISTA !
Mozes da se smeskas i napravis glupu reklamu......ili da odbijes i da se posvadjas sa ljudima iz marketinga (ili nesto jos gore).
[ ton_majstor @ 23.05.2005. 16:35 ] @
Gospodo, jedini izbor je: "Take It Or Leave It!"

Ili cete biti kreativni i gladni ili ponizeni i sa kintom u dzepu.

PR i producenti marketinskih agencija su I step, drugi korak su ljudi iz firmi koje narucuju posao, a tek na trecem nivou su komentari kolega... (zaista!)

Pozdrav!
[ djdrale @ 23.05.2005. 17:54 ] @
Citat:
ton_majstor: djdrale, MOZDA si u pravu. Ja vec mesecima drzim u TOP-segmentu moju skolicu, al tamo niko nece NISTA da pita. Svi vole da otvore temu za sebe, tako da cu tu moju skolicu, verovatno i da ukinem. Ako se ostali slazu.


Ma nikako cova puti neka ide sve svojim tokom. Ja sam inace procitao sve vezano za Demistifikaciju i za rijecnik audio pojmova i meni je odlicno. Sto bi sada to ukidali kada je barem jedino nesto sto se moze naci na Net-u, a da je na srpskom jeziku.

Samo naprijed... imate moju podrsku.

DJ
[ ton_majstor @ 24.05.2005. 12:08 ] @
Ok, hvala... ali ajde PITAJTE nešto?

Ovako, stoji ko spomenik!

Pozdrav!

Inače, očistiću je od internih rasprava.... i drndanja vune....
[ romeo-xix @ 26.05.2005. 01:12 ] @
meni je ovo sasvim ok!!!!!!!Malo podebljati glas,i to je sve...
Sve okolo je po meni manje vazno....Odlicno..
[ Play @ 07.06.2005. 03:38 ] @
Aaaaa, radio "PEK" iz Kuceva? Ma cuo sam vase reklame na Flops-u, mozda se i znamo sa festivala. Sve u svemu, nije uopste lose al' se opusti malo kod ideja.

Sa obzirom da reklame slusa prosecan slusalac na ko-zna-kakvom uredjaju, kvalitet snimka je OK. Sve najbolje ti zelim!
[ acaradio @ 07.06.2005. 11:52 ] @
Citat:
Play: Sa obzirom da reklame slusa prosecan slusalac na ko-zna-kakvom uredjaju, kvalitet snimka je OK.


Veoma zastareo nacin razmisljanja !!




[ ton_majstor @ 07.06.2005. 12:44 ] @
acaradio, pazi: u pravu si!

Zabole me više što neko ima mini-liniju od 50 e, ili TV od pre 25 godina!

Kablovska ima VELIKI raspon dinamike i frekvencije, FM je zasada dobrog kvaliteta (sem ako ne cepaju sve u 128 Kbps)! O auto-zvučnicima da i ne govorim. Moj ortak ima bolje zvučnike u kolima nego ja u studiju.... (kbsz)!

Internet... hah! Broadband...

Koga više zanima da mixa išta minimalistički, jerbo probija link na lokalnoj FM-stanici ili ciljna grupa ima samo mobilne telefone kao izvor zvuka....

Pozdrav!

(Play, ovo nemoj da shvatiš kao uvredu, nego kao podsticaj za debelo i skupo mixanje!)

[ Play @ 07.06.2005. 13:08 ] @
Nismo se razumeli ovde. Naravno da i JA veliki deo vremena provodim u "peglanju" i mixanju (a da ne pricam koliko me je kostala oprema-to sad nema veze), vec sam posle 12 godina rada dosao u situaciju da naruciocu poturim test snimak sa upola ulozenog truda, i onaj koji mi je odneo 3 dana.
Pazi, pricam o reklami koja traje 30 sekundi, uradjena je za prilicno ozbiljnu firmu.
I sta je rezultat?

Gotovo da nije ni primetio razliku.

Naravno da ne shvatam kao uvredu, ali cinjenice su cinjenice.

Pozdrav!
[ Ivan Miladinović @ 07.06.2005. 13:50 ] @
Citat:
Play: Aaaaa, radio "PEK" iz Kuceva? Ma cuo sam vase reklame na Flops-u, mozda se i znamo sa festivala. Sve u svemu, nije uopste lose al' se opusti malo kod ideja.

Sa obzirom da reklame slusa prosecan slusalac na ko-zna-kakvom uredjaju, kvalitet snimka je OK. Sve najbolje ti zelim!


Hvala na lepim zeljama...
Na flopsu su moje starije kolege odnele pobedu pre dve godine cini mi se...
Prvo mesto za radio produkciju, trece za reklamu...

Doci ce i moje vreme...

A pre nego sto dodje hoce li mi neko reci kada se odrzava FLOPS??? Imaju li sajt?

idemo dalje...

Citat:
Play: ... dosao u situaciju da naruciocu poturim test snimak sa upola ulozenog truda, i onaj koji mi je odneo 3 dana.
Pazi, pricam o reklami koja traje 30 sekundi, uradjena je za prilicno ozbiljnu firmu.
I sta je rezultat?

Gotovo da nije ni primetio razliku.

Naravno da ne shvatam kao uvredu, ali cinjenice su cinjenice.



Ajd da se komintenti ne ljute, ali nemaju oni pojma sta im se svidja. Da se oni pitaju (nazalos najcesce se oni pitaju) tu bi bio neki seljacki stos, malo smeha, podloga neki saban ili indira i TADA eto reklame. To je sto se idejnog dela tice...

A sto se produkcije tice stvar bi stojala ovako:
Ja: Kako vam se dopada produkcija, sta mislite da li da malo dodam neki efekat negde...
Komintent: ? A sta je to produkcija...? (zacudjeno upita...)

@acaradio offtopic

upravo podizem tvoje radove, dobices mail sa linkovima... sorry sto nisam stigao do sada da ti posaljem... ucim neku psihologiju imam seminarski, pa ispit... guzva na poslu... :-( itd, itd...
Dobices i text ovih dana... Sorry jos jedared.
[ ton_majstor @ 07.06.2005. 13:53 ] @
Play, ako mogu da kažem, sve to poprilično važi i za mene. Danas sam upravo mixao reklamu sat-dva i ruku u vatru da turim da neće klijenti čuti finese u njoj... čuće ONO ŠTO ŽELE DA ČUJU!

Ja inače uvek šaljem preview, pa ako odobre.... inače, često mi se desi da i ne traže Final mix... preview je dovoljan... (užas)

Nema ljutnje, kolege!

[ Ivan Miladinović @ 07.06.2005. 14:10 ] @
Citat:
ton_majstor:

Nema ljutnje, kolege!


Ako si i mene ovde svrstao stvarno se ponosim...
[ acaradio @ 07.06.2005. 14:29 ] @
Nadam se da nije bilo uvredljivo ono moje "staromodan nacin razmisljanja"...Na svu srecu, u poslednjih 10-tak godina, sve veci broj ljudi u ovoj zemlji pocinje da obraca paznju na to kako ce reklama (tehnicki) da zvuci. Polako se izbacuju one stare navike i pristup koji je imao npr. Studio B pre 20-tak godina (uzas, dan danas mi u usima odzvanja njihova reklama za mesaru "Papak").
Da ne ispadne da mnogo pametujem (desava mi se)....ne kazem da ja radim nesto posebno...trudim se....cesto upropastim reklamu.....ali mi je drago da, kada poslusam neke svoje stare reklame, mogu sebi da priznam da su sr*nje....sto valjda znaci da napredujem :)

Citat:
evil_angel_yu
upravo podizem tvoje radove, dobices mail sa linkovima... sorry sto nisam stigao do sada da ti posaljem... ucim neku psihologiju imam seminarski, pa ispit... guzva na poslu... :-( itd, itd...
Dobices i text ovih dana... Sorry jos jedared. :-)


Hvala !!



[ Play @ 07.06.2005. 17:22 ] @
Citat:
evil_angel_yu: Hvala na lepim zeljama...
Na flopsu su moje starije kolege odnele pobedu pre dve godine cini mi se...
Prvo mesto za radio produkciju, trece za reklamu...

Doci ce i moje vreme...

A pre nego sto dodje hoce li mi neko reci kada se odrzava FLOPS??? Imaju li sajt?


Da, secam se, fina produkcija:-) Ja vise ne ucestvujem ( a da budem malo neskroman, 9 nagrada do sada je dovoljno he he)

Sto se tice FLOPS-a, za ovu godinu je vec odrzan, i to od 25. do 27. maja. Nemam informacije kako je sve izgledalo, ali buduci da festival iz godine u godinu ide nizbrdo, mislim da nisi mnogo propustio. Napreduj zbog SEBE, i kada dodje vreme, naplati to dobro ;-)

Sajt zajednice radio stanica Srbije i FLOPS-a :

http://www.zajednicartv.org.yu/
[ stereo2.0 @ 09.06.2005. 09:36 ] @
Mogu reci da sam preslusavajuci reklame i citajuci komentare veoma zadivljen. Vidim kako se spominju izrade reklame od par sati ili cak dana. Radeci taj posao znam da to nekada treba, sto se mene tice to jeste princip-da se reklama uradi kako treba. Na zalost, u mojoj firmi za to nemaju obzira jer nam ulecu nalozi sa porukom "hitno" sto se odnosi na to da reklama bude uradjena za 5 minuta! A to zaista bukvalno tako! Eventualno pola sata! Pa ko je tu lud? Mogu samo da zamislim sta nas marketing prica komintentima, da se kod nas reklama urade cim se pomisli! :) Da dodam i to da, sto je i za ocekivati, kada reklamu cuju ljudi iz marketinga (tako to kod nas ide) onda budu ne zadovoljni! Bas me cudi zasto! C,c,c,c!
Kada bi neki ljudi lepo drzali svoj nos tamo gde treba sve bi bilo mnogo bolje! :)
Reklame ovde prikazane su, bez obzira na sve, sasvim korektne sa strane slusaoca (cak odlicne u odnosu kakvih kod nas ima :( ) Ali kada bi se ulazilo u detaljnu analizu, high-end analize, onda bi se naslo par gresaka.
[ ton_majstor @ 12.06.2005. 09:24 ] @
Vidite, kolege...

ja verovatno celokupan posao dobijam po osnovu činjenice da im non-stop ONLINE revidiram-prepravljam ideje, poznajem BRDO spikera (tu nam treba saradnja, nešto kao baza), relativno sam brz, i zato što NE DAM NA SEBE i BRANIM SVOJ STAV.

To znači da teram te likove iz agencija da stanu iza našeg-mog rada, jer smo ga mukotrpno (hehe..) stekli. Uglavnom, komintenti NE JEBU (izvinjavam se na rečniku) agencije, osim njihovih gazda. Accounti, produceri, storyboarderi i slična salata (da i ne spominjem externe likove, npr. JA), uglavnom ima da slušaju i ćute.
Jeste da imaju veću platu od tonaca, ali imaju i veću odgovornost, a samim tim su i više poniženi, ako zabrljaju.

Sedi i ćuti, ili idi kod komintenata ili konkurencije i izogovaraj Gazdu, pa daj otkaz i pecaj freelancing... kao ja. Stresno, ali BEZ šefova.

S tim, da sam se ja svaki put posvađao i otišao, pa mi je jedan poslao naknadno pare i ČAST, jer sam bio u pravu, a oni drugi uglavnom bili srećni što se ne potukosmo.. (ima me...).

Pozdrav!