[ Aleksandar Marković @ 14.05.2005. 19:48 ] @
RUSKI kosmonauti i bogati turisti, koje zanimaju kosmičke avanture, uskoro će moći da lete mnogo udobnije. Raketna kompanija "Energija" gradi novi tip kosmičke letilice koji bi trebalo da bude lansiran do 2010. godine. Kosmički brod "kliper" bitno će se razlikovati od dosadašnjih. Osim poboljšanog komfora, brod omogućava da sa dva kosmonauta u turističke šetnje krene troje bogatih i znatiželjnih ljudi.

Umesto dosadašnjih raketa "sojuz", novu letilicu će u orbitu podići raketa "zenit", što znači da se može lansirati sa kosmodroma na vodi "Morski start", čiji su vlasnici Rusija, Ukrajina i SAD. Letilica će moći direktno da ide na Međunarodnu kosmičku stanicu i neće, kao do sada, čitav dan da izgubi samo da bi ušla u željenu orbitu. Ovo je važno zato što će američki "šatlovi" kroz, pet, šest godina prestati da lete, pa će "kliper" biti glavni kosmički taksi za prevoz ne samo ruskih već i drugih posetilaca Međunarodne kosmičke stanice.

Novi kosmički brod se sastoji od nekoliko modula, a na zemlju se vraća samo kabina, koja će za kosmonaute imati čak 20 metara. Masa novog kosmičkog broda je dvostruko veća od starog, i iznosi 13 tona.

Kod konstruisanja "klipera" poštovale su se i želje kosmonauta koji su već leteli, pa znaju prednosti i mane "sojuza". Tako su na novoj letilici napravljeni prozori da kosmonauti mogu da vide gde ih spušta padobran.

- Rusija namerava da napravi od četiri do pet "klipera" pa se moeže dogoditi da svaka kabina bude uređena različito. Za bogatije turiste može da se napravi VIP kabina, u kojoj bi bio samo jedan pilot, a ostali prostor bi bio za dvoje parajlija - kaže Igor Hamič, načelnik projektnog biroa za kosmičke brodove u kompaniji "Energija".

Vrlo je važno to da u odnosu na američke "šatlove" ruski "kliper" ima poseban sistem za spasavanje koji može da se uključi u svakom trenutku.

- Američki kosmonauti su poginuli 1986. zbog toga što je raketa eksplodirala na startu, a NASA nije mogla da obezbedi sistem za spasavanje prilikom lansiranja. "Kliper" može da se spusti i prizemlji čak i kad otkaže sistem za upravljanje kosmičkom letilicom, jer ima tri padobrana za spuštanje.

HRANA
OSIM što modernizuje svoje letilice, Rusija nastoji da poboljša i kosmički jelovnik. Pre trideset godina kosmonauti su jeli voće i povrće u vidu paste. Sadašnji kosmonauti jednu hranu koja je konzervirana ili je u instant-obliku. Nedavno je Ministarstvo odbrane Rusije naručilo od moskovske fabrike sireva "Karat" da napravi nekoliko vrsta sireva za kosmonaute. Oni će biti u posebnom vakuumskom pakovanju i sačuvaće uobičajeni ukus.

BUDžET
BEZ obzira na to što SAD troši daleko više novca za osvajanje kosmosa od Rusa, kad je reč o letilicama sa posadom, zahvaljujući sovjetskom nasleđu Rusija je i dalje u prednosti. Ove godine budžet NASA je 15,4 milijarde dolara, a Rusije samo 530 miliona dolara.

TURISTIMA POPUST
PRVI kosmički utiristi koji su leteli 2001. i 2002. godine sa ruskim kosmonautima Denis Tito i Majkl Šatluort platili su svoje "karte" po 15 miliona dolara. Zahvaljujući tome što je "kliper" veći, pa će i mesta biti više, Rusija namerava da poveća broj turista. Sada se priča da će karte za kosmičke turiste biti jeftinije za oko 30 posto.

http://www.novosti.co.yu/vest....t=40348&rubrika=Reportaže