[ tosa @ 13.07.2002. 11:54 ] @
Dakle, kao sto (off) topic kaze, napravio sam neki program (privodim ga kraju),
i, prirodno, zeleo bih da ga prodam ...

Posto mislim da je stvarno korisna alatka za programere, verujem da bi mogao
da postane popularan (u krugu ljudi koje to interesuje) i samim tim mislim
da bih mogao da zaradim lepo...
(Naravno, ako ga budem prodavao na pravi nacin i uz pravu cenu).

Ono sto mene zanima je: da li neko ovde ima iskustvo sa prodajom (home-made)
softvera, i koje su moguce varijante.

Meni je padao napamet share-ware, ili cak (kada bi to bilo moguce) da prodam
program nekoj firmi, pa oni neka rade dalje ..

Dakle: pomozite oko ovoga :)

btw. softver je (veoma koristan) tool za (COM) programere...
ps. okacicu ga ovde, cim bude u beta fazi (verujem uskoro, ako ne odem na more :)
[ Shadowed @ 14.07.2002. 09:19 ] @

E, ovo je pravo pitanje.

Dodao bih samo da bi bilo dobro da neko kaze kakvi su uslovi i mogucnosti za registraciju software-a kod nas (dobijanje autorskih prava i kako posle ganjati one koji ih krse)...
[ Dejan Lozanovic @ 14.07.2002. 22:55 ] @
Znash kako, mislim da bi izdavanje pod GNU/GPL licencom bilo najbolje resenje ;) za sve prisutne.

Uskoro cu ti to pokazati zivim primerom, da ne mislis da te samo zezam i prozivam, jer zavrsavam 3 projekta uporedo i svi ce biti pod GNU/GPL licencom
[ 01011011 @ 15.07.2002. 07:25 ] @
E sad..

Kad postavis program pod licencom, opet nista para ne pravis, nego samo ono imas licencu. Da li imaju komapnije na internetu koje trebaju programe, da se pisu itd. I koliko se to placa, ako se uopste i placa dobro.

Dragi Tata znam da ovo radi u SAN FRANCISKU. Ja sam u okolini Chicaga, interesuje me gde mogu da nadjem neku kompaniju da uvazi moje radove, primi me na interneship dok sam na college, i da onda mogu da praim neku lovu. AKo moze ko da pomogne.
[ Dragi Tata @ 16.07.2002. 18:59 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic:
Znash kako, mislim da bi izdavanje pod GNU/GPL licencom bilo najbolje resenje ;) za sve prisutne.


Za sve prisutne osim za autora koji bi da zaradi koju crkavicu...
[ Reljam @ 16.07.2002. 19:52 ] @
Microsoft prima aplikacije za internship, i intervjuise ljude na kampusima. Pogledaj na www.microsoft.com, tu negde ima link.
[ Dejan Lozanovic @ 17.07.2002. 11:56 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Za sve prisutne osim za autora koji bi da zaradi koju crkavicu...


:) hmm sta znam to je vecita polemika, tj ljudi ne veruju da je moguce zaraditi, ako izdajes programe pod GNU/GPL, druga stvar je sto svi nasi programeri misle da ako napisu jedan najobicniji program mogu sa njim da uzmu para koliko je i sam Microsoft zaradio, tj ono sto sam hteo da kazem da su nasi programeri mnogo precenili svoje znanje.

Dejan
[ tosa @ 17.07.2002. 12:58 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic
:) hmm sta znam to je vecita polemika, tj ljudi ne veruju da je moguce zaraditi, ako izdajes programe pod GNU/GPL, druga stvar je sto svi nasi programeri misle da ako napisu jedan najobicniji program mogu sa njim da uzmu para koliko je i sam Microsoft zaradio, tj ono sto sam hteo da kazem da su nasi programeri mnogo precenili svoje znanje.

Dejan


Mozda je za tebe preambiciozno da prodajes softver koji pravis, ali ne i za sve nas...

...ali opet, sve je to stvar znanja, talenta i tako dalje ...

[ Shadowed @ 17.07.2002. 17:42 ] @
Ali, zna li neko kako se mogu kod nas zastititi autorska prava za softver, da li je potrebno imati registrtovanu firmu da bi se isti prodavao i sl. ?
[ tosa @ 17.07.2002. 21:47 ] @
Ja mislim (mada nisam siguran) da mozes da zastitis softver u zvanicnoj autorskoj agenciji (ne znam joj tacno ime) ...
[ Jovan Marjanovic @ 18.07.2002. 15:24 ] @
Naj jednostavniji nacin da zastitis autorska prava je da source + softver zapeces na CD, i zatim sam sebi posaljes postom, i nikada ne otvoris kovertu. Tom zatvorenom kovertom koja ima na sebi datum mozes da dokazes kada si napravio softver, i u velikom delu sveta je sasvim dovoljan dokaz na sudu da je nesto tvojih ruku delo. Sto se tice juge, pojma nemam kako stoji situacija sa kopirajtom.
[ Dejan Lozanovic @ 19.07.2002. 22:58 ] @
Citat:
Shadowed:
Ali, zna li neko kako se mogu kod nas zastititi autorska prava za softver, da li je potrebno imati registrtovanu firmu da bi se isti prodavao i sl. ?


Koliko ja znam, potrebno je, i cak si u obavezi da na svaku prodanu kopiju platis 20% poreza :)
[ Dejan Lozanovic @ 19.07.2002. 23:08 ] @
Citat:
tosa:
Mozda je za tebe preambiciozno da prodajes softver koji pravis, ali ne i za sve nas...


Nije preambiciozno, nego jednostavno, morate da shvatite da ovde ljudi od kada je sveta i veka nisu dali ni 1. dinar za legalni softwer, i niti ce posle donosenja zakona, vece kompanije ce morati da legalizuju programe koje koriste a obcna fizicka lica nema ko kako da kontrolise, jer meni i ako neko bude zakucao na vrata da mi pogleda sta imam na masini ja cu da mu butujem linux i reci cu mu cao bilo mi je drago videti vas.

Pre ces ovde uzeti pare na tehnicku podrsku za sam program, nego za prodaju istog. A recimo da sam ja prodao par kopija programa za vodjenja kafica i videokluba veoma uspesno i evo ljudi i dan danas rade na tim programima. Ali kazem GPL is way of life :)

A vi ako niste hrabri da izdate nesto pod GPL licencom to je vas problem.


Pozdrav
[ Krsta @ 20.07.2002. 02:37 ] @
Prodao sam veci broj svojih programa, tako da imam bas prilicno iskustvo oko toga.
Sve programe prodao sam kod nas tako da ne znam kako je preko.
E sad sto se tice zastite ako se neko nameraci da ga razbije, naci ce nacin za to, ili licno ili ce nekom poslati i slicno.
Ja licno kad odradim program za vise kupaca (stovarista, nekretnine...) uvek dam
demo verziju na neko odredjeno vreme, zavisi od procene kupca. Pa ako kupac oce, onda mu dam registraciju, ako nece ne mora. Mada sve ovo zavisi od namene programa...
Preko nekih firmi nisam prodao nista jer bar one sa kojim sam kontaktirao traze veliki procenat.
Sto se tice licence, nemas nikakvo pravo, svako moze kod nas da uzme (ako moze) tvoj program i da preproda, ne mozes mu nista, bar pravno.
[ Dragi Tata @ 20.07.2002. 05:45 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic:
Ali kazem GPL is way of life :)


Nekom jeste, a nekom i nije. Uopšte, meni je ta GPL licenca jako dvosmislena i nikad je ne bih koristio. Besplatne programe objavi kao "public domain", a komercijalne kao "closed source" i čist račun duga ljubav.
[ random @ 20.07.2002. 08:26 ] @
Hmm, ja generalno jesam za Open Source, ali ne konkretno za GPL. Postoji dosta drugih dobrih open source licenci koje nisu toliko restriktivne (BSD na primer...).

Ja na to gledam ovako -- ako pišeš program ako ne postoji takav, da ti odradi posao, i napišeš ga i profitiraš od njega (u smislu da je tebi odradio posao) daj ljudima source. Ako pišeš nešto za široku upotrebu, sa namerom da ga prodaješ, to je takođe pošteno. Ako radiš po narudžbini, onda ako se poslodavac slaže da to parče softvera može da se deli, onda super, ako ne onda (češći slučaj) igraš kako on svira.