[ Liticovjesac @ 17.05.2005. 23:08 ] @
Potrebna mi je mala pomoc zalutao sam.

1. Verovatno ste se susreli sa fajlovima koji su velicine 701, 699,99 i sl. (pricam o ripovanim filmovima .avi najcesce)
Meni nikako nije uspelo da to narezem na 1cd. Ima li tu nekog trika?

2. kako se pravi ISO fajl na meku ?
[ MacOS @ 18.05.2005. 00:32 ] @
~1. Verovatno ste se susreli sa fajlovima koji su velicine 701, 699,99 i sl. (pricam o ripovanim
~filmovima .avi najcesce)
~Meni nikako nije uspelo da to narezem na 1cd. Ima li tu nekog trika?

Dragon Burn ima opciju za overburn. Imam verziju 3.1.10 (trial za 10 snimanja) ali ga nisam probao.

~2. kako se pravi ISO fajl na meku ?

Uz pomoc vec pominjanog programa Damage Isolation.
[ MMX @ 18.05.2005. 00:56 ] @
Na žalost ni sa poslednjim updateom Toast ne podržava overburn :( Ukoliko želiš da koristiš ovu opciju, moraćeš da probaš neki drugi software.
[ MacMladen @ 18.05.2005. 07:42 ] @
Često se ne koristi izuzetno moćna komandna linija. Komanda hdiutil ima fantastičnih mogućnosti, ali zahteva iskustvo i da znaš šta radiš, mada sa RW medijima možeš da izgubiš jedino vreme a da korisno iskustvo preneseš svima.

Pre svega, "ripuj" ako pod time misliš na pravljenje kopije CD u fajl na disku ili iz komandne linije (kako ja uglavnom radim za 100% kopiju) sa hdiutil convert ... imaš detaljno man uputstvo koje možeš da čitaš i sa manopener, GUI frontendom, ili iz DiskUtil-a, koji verujem to radi na isti način iz opcije image from device ili volume. Jedinoo što ja tome uglavnom ne verujem, jer iz komandne linije može da se napravi i kopija particione tabele za hybrid diskove što je sa drugim alatima nekad neizvodivo, nekad neprihvatljivo (menja ili povećava).

Uz hdiutil treba da se koristi disktool i diskutil jer je nepreporučljivo raditi na diskovima koji su mountovani, treba uraditi unmount ali ne i eject!

Druga mogućnost je open source program Xburn ili sličnog naziva koji čak ima i GUI okruženje ali i milion međuzavisnih komponenti. Taj definitivno može da naprži i po stolu ali su sve to veoma opasne opcije (naravno samo po medijum, nisam čuo za HW kvar ;)

A problem sa kojim se suočavaš je ili interpretacija Toasta (meni se dešavalo da mi kaže da mi treba manje nego što imam i da ne može da sprži!?!?) ili "overhead" koji pravi sam Toast.

Probaj - javi.
[ Liticovjesac @ 18.05.2005. 08:21 ] @
Mozda nisam najbolje postavio pitanje. Trebalo bi da glasi:

Kako cuvate filmove koje ste skinuli sa neta i koje toast ne moze da naprzi na jedan CD jer za malo prelazi granicu od 700 mb ? Ja ih uglavnom przim na dvd ali to vecina standalone dvd playera ne moze da cita. Bar ne oni koje sam ja probao. Postoji li jos neko resenje pored overburna?

Damage isolation lepo radi na meku, ali koliko sam shvatio ti fajlovi su neupotrebljivi nekome ko ima pc.
[ madamov @ 18.05.2005. 09:54 ] @
Citat:
Kako cuvate filmove koje ste skinuli sa neta i koje toast ne moze da naprzi na jedan CD jer za malo prelazi granicu od 700 mb ?


Snimam ih na DVD, DivX ionako gledam samo na kompjuteru, za plejer kupujem originale sada kada ih ima jeftino po trafikama.
[ MacOS @ 19.05.2005. 01:05 ] @
~Kako cuvate filmove koje ste skinuli sa neta i koje toast ne moze da naprzi na jedan CD jer za
~malo prelazi granicu od 700 mb ? Ja ih uglavnom przim na dvd ali to vecina standalone dvd
~playera ne moze da cita. Bar ne oni koje sam ja probao. Postoji li jos neko resenje pored
~overburna?

Pa, dobro (bre! :)), jesi li probao Dragon Burn? Upravo tome i služi. Meni je zatrebao kada sam dobio Solaris koji je malko duži od CDa. Nisam imao šta da isečem iz filma pa sam ga na kraju snimio na pisiju (tada se još nije pojavio Dragon Burn).

Ako nista drugo, budi prvi koji je probao pa javi rezultat.
[ MacMladen @ 21.05.2005. 10:33 ] @
OK, ali opet nisi dobro postavio pitanje: u kom formatu, tj. koja je ekstenzija fajla koji dobijas kada ga preuzmes, raspakujes, sklopis ili sta mu sve ne uradis da bi dobio taj jedan fajl?

Pretpostavicu da je u standardnom ISO formatu i da ima ekstenziju .iso (nekad je i .cdr) Toast pravi overhead i ako bi dovoljan broj puta snimio-ripovao, prekoracio bi kapacitet diska (nisam probao ali imam takav utisak).

E sad, za overburn, rezanje preko 702 MB ili koji li je kapacitet medijuma (nisu svi isti!) je drugo pitanje, kojim se u ovom trenutku ne bavim.

Dakle, probaj da pokrenes terminal, i sa fajlom u home direktorijumu (ili stavi punu putanju ka fajlu) izdaj sledecu komandu (ja radim na Panteru, ali verujem da je i na Tigru isto/slicno):

hdiutil burn tvojfilm.iso -noverifyburn -noeject

Opcije:
-[no]forceclose
zatvara disk, nema dodatnog przenja, DEFAULT: no
-[no]optimizeimage
optimizacija podata pre rezanja, vazi za HFS i HFS+, DEFAULT: no
-anydevice
omogucava rezanje na uredjaje koje OS zvanicno ne podrzava
-[no]verifyburn
ne radi verifikaciju posle snimanja, DEFAULT: yes
-[no]eject
ne izbacuje disk, vec ga odmah mountuje, DEFAULT: yes (eject)

Probaj, ako te ne mrzi pa nam javi kako je proslo.

> Damage isolation lepo radi na meku, ali koliko sam shvatio ti fajlovi
su neupotrebljivi nekome ko ima pc.

NE znam kako radi taj util, ali PC moze da vidi ili ne vidi CD a jedini nacin da ga ne vidi je da je CD u HFS formatu. Prema tome, ako je CD vidljiv, fajlovi su upotrebljivi ako su i inace pravljeni za PC.
[ 3funovic @ 21.05.2005. 12:13 ] @
čudno, još uvek te niko nije pitao gde je ta komandna linija ;)
[ Liticovjesac @ 23.05.2005. 05:42 ] @
Filmovi o kojima ja pricam su u .avi formatu i takvi treba i da ostanu kada se narezu na cd.
/man hdutil kaze da hdutil radi sa iso cdr i dmg fajlovima.
[ MacOS @ 23.05.2005. 23:32 ] @
~Filmovi o kojima ja pricam su u .avi formatu i takvi treba i da ostanu kada se narezu na cd.
~/man hdutil kaze da hdutil radi sa iso cdr i dmg fajlovima.

:) A ja lepo rekao koji to program radi. E, cim ispraznim jedan RW probacu da narezem Solaris koji je 703Mb pa cu da javim jel uspelo.

P.S. Kad tebe mrzi :)
[ Liticovjesac @ 24.05.2005. 06:16 ] @
Ma ne mrzi me, nego sam malo skeptican prema overburnu jer sam negde citao da moze da napravi probleme. Kakve, ne secam se vise. A u blizoj i daljoj okolini ne znam nikoga ko je to probao. Zato sam pitao da li postoji jos neko resenje :)
[ MacMladen @ 27.05.2005. 18:56 ] @
I ovaj odgovor malo kasni zbog nepoznavanja-pokusavanja odgovaranja putem maila.

Ako neko zeli da me uputi kako se to cini iz mail klijenta - bio bih veoma zahvalan!

I evo Jerrys' final thought:

Mislim da brkas neke pojmove.

ISO ili DMG su formati tzv image fajla CD-a, dakle format iz koga popularni programi za rezanje mogu da narezu CD.

Film o kome ti pricas i koji je u .avi formatu je vrsta zapisa filmskog materijala ali je rec o obicnom fajlu, ne o fajlu koji sadrzi kompletnu sliku diska.

I ovim zavrsavam ucesce u ovoj temi, posto nema sta jos mnogo da se kaze: Ako ti skines .avi fajl cija velicina prelazi 702 MB, onda zaista imas problem jer postoji odredjeni tzv overhead (visak podataka) neophodan za zaglavlje diska (nesto kao particiona tabela) tako da moze da se nareze jedino overburnom a to generalno stvara nepouzdane rezultate na losim medijima.

Da li je to moguce da se nareze ili ne, zavisi od dosta parametara a preko komandne linije to postizes na sledeci nacin (mislim da moze i iz DiskUtila iz GUI jednako dobro):

1. Kreiras image iz direktorijuma koji sadrzi film i pratece fajlove (titl i sta vec zelis) pri cemu je dir_sa_filmom putanja od mesta gde se nalazis do direktorijuma sa sadrzajem.

hdiutil create -srcfolder dir_sa_filmom film.dmg

2. Sprzis prema prethodnom uputstvu.

Nadam se da su ove informacije korisne i onima koji vole eksperimente sa sirovom snagom OSa.

Svakako, uvek mozete da se "igrate" sa CD-RW i da trazite sta sve moze da se uradi iz komandne linije a sta iz DiskUtil-a koji je skoro dovoljan za vecinu przenja.
[ Liticovjesac @ 29.05.2005. 08:17 ] @
Mac Mladene, hvala na odgovoru:)
btw, nista ja nisam pobrkao. U topiku su postavljena 2 pitanja. Jedno o przenju avi i jedno o kreiranju iso. Prosto sam mislio da bi bilo ekonomicnije postaviti dva pitanja u istom topiku :) Sorry za zabunu.
[ MacMladen @ 29.05.2005. 21:35 ] @
E sad se ja izvinjavam ako nisam dobro razumeo, ucinilo mi se tako mada i ja kad pisem, misli mi se utrkuju sa prstima pa svasta ispadne. Zapravo, greska je u recenici "przenje avi" koju sam doslovno shvatio i tako odgovorio ;-)

Uglavnom, nikako da procitam da li ste i kako resili i tacan kapacitet sa pratecim tehnickim podacima (kapacitet medijuma, velicina podataka u bajtovima!) i resenje.

Da li je neko radio overburn, na kom uredjaju je radjeno, kom medijumu, koliki overburn i sa kojim alatom i slicno...

Moje iskustvo pokazuje probleme cak i sa tzv "brand" medijumima posto u srbiju ne mos' nikom verovati da je to TO. Problemi uglavnom nastaju bas pred kraj snimanja jer su to tragovi na spoljnom prstenu koji ima najvecu linijsku brzinu.

E sad, tu ima nekih teorija o snimacima sa konstantnom linijskom i konstantnom ugaonom brzinom i hibridni uredjaji koji tu brzinu prilagodjavaju medijumu i uslovima dotoka podataka (tzv brzini rezanja) ali to nije nesto sto dovoljno poznajem da bih tvrdio.

Dakle, sta ste probali i koja su iskustva? -V-O-Y-A-G-E-R-, obecao si raport ;-)

MacOS? Liticovjesac? Neko drugi?
[ Marko Simendic @ 29.05.2005. 21:50 ] @
Ja jesam. Na Matsushiti koja ide uz rev. A imac. Postoje dva ili tri pograma koji ovo omogućavaju, pogledaj na versiontrackeru. Ne sećam se sada tačno, mislim da je radilo i sa X-CD Roastom instaliranom preko Finka. Mediji? Verbatim slim od cca 30din. :)
[ MacOS @ 30.05.2005. 03:05 ] @
~Da li je neko radio overburn, na kom uredjaju je radjeno, kom
medijumu, koliki overburn i sa kojim alatom i slicno...

Napokon sam probao DragonBurn 3.1.10 i nisam ni�ta uspeo. Prijavljuje
da Verbatim (ili svejedno koji drugi) disk ima 703.1Mb i ne�e da snimi
704.5. Probao sam na Teac CD-W516EC i na Matshita DVD-R UJ-816. :((
[ SIT @ 30.05.2005. 08:06 ] @
Ljudi ...
....pa jer mora da se iscedi i poslednji MB?
krenuli smo od standarda 650, pa 700, pa koliko sada 705?
zaista ne razumem
[ madamov @ 30.05.2005. 10:11 ] @
Problem je što ti Divxovi dodju tako veliki, veliko je zezanje onda to nanovo kompresovati da stane na jedan CD. Ja to već duže vreme rešavam tako što snimim šest filmova na jedan DVD, mnogo je jednostavnije nego da teglim 6 CD-a sa filmovima na put.
[ MacOS @ 03.06.2005. 00:51 ] @
~Ljudi ... ....pa jer mora da se iscedi i poslednji MB?
> ~krenuli smo od standarda 650, pa 700, pa koliko sada 705?
> ~zaista ne razumem

Ne da ti da spavas, a? :) Pazi sad, dobio si film koji bi hteo da
sacuvas ali kao za inat nisi dobio CD vec samo dozvolu da kopiras na
svoj hard. A onda pozelis da ga snimis i secec vene jer to na Macu i
nije bas tako laka stvar. Jesam li malo pojasnio?

A da, a pazi sad. Na pisiju Nero moze ladno da snimi multisession DVD i
to i kao ISO i kao UDF. Ajd probaj to ti na tvojoj masini da uradis pa
se javi. Sto je najgore kucni DVD/DVX plejeri ladno vide obe 'sesije'
al Mac naravno vidi samo prvu. Opet isti problemi kao 80-tih kad smo
morali da koristimo Multisestion mounter. A opet da se nadovezem... Ako
imas USB cip od recimo 250Mb idi kod nekog pisijevca i formatiraj ga na
dve particije a onda probaj da pristupis drugoj. Cek samo da vidim jel
ima jos nesto... :(

A da, mis sa dva tastera sa Apple znakom na sebi. :)
[ SIT @ 03.06.2005. 10:10 ] @
Citat:
Ne da ti da spavas, a? :) Pazi sad, dobio si film koji bi hteo da
sacuvas ali kao za inat nisi dobio CD vec samo dozvolu da kopiras na
svoj hard. A onda pozelis da ga snimis i secec vene jer to na Macu i
nije bas tako laka stvar. Jesam li malo pojasnio?

Pa ja i o tome pricam
napravi film da stane na jedan cd, a ne na 1+1/2
tj standard je 700mb a ne 704mb
Citat:

A da, a pazi sad. Na pisiju Nero moze ladno da snimi multisession DVD i
to i kao ISO i kao UDF.

po standardu multisession DVD nije dozvoljen
Citat:

Ajd probaj to ti na tvojoj masini da uradis pa
se javi.

ne mooooogu
Citat:

Sto je najgore kucni DVD/DVX plejeri ladno vide obe 'sesije'
al Mac naravno vidi samo prvu.


kao što i standard nalaže
http://www.roxio.com/en/support/kb/toast/ET60000041.jhtml
Code:

Toast Support Notes    
Roxio Knowledge Base Article - ET6000041
How to Multisession DVDs
The information in this article applies to:
Toast 6.X Titanium
On the following Operating Systems:
Mac OS X
Issue
How to: Multisession DVDs
Cause
Resolution
You cannot burn a multi-session DVD using Toast Titanium. Currently, there is no supported multi-
session standard for DVD recording.
Status
More Information
Last Reviewed: 3/15/2004
Keywords:


Code:


Book    Name    Part 1 
Physical    Part 2 
File System    Part 3 
Appli- cation    Ver
A    DVD-ROM    Read-only    ISO 9660/ UDF    undefined     1.01
B    DVD-Video    Read-only    UDF    Video    1.1
C    DVD-Audio 
Read-only    UDF    Audio    1.2
D    DVD-R
Write once    UDF    not defined    2.0
E    DVD-RAM/ RW
Re-writable    UDF    not defined    2.0



obratiti paznju na D (write once)
Citat:

Opet isti problemi kao 80-tih kad smo
morali da koristimo Multisestion mounter.

jel' tada postojao cd?
mislim da pričamo o ludim 90/tim
moram priznati da je tada apple čitao samo svoje formate DOS (Apple II) MFS (mac flat system) i HFS (hierarchial file system)
za čitanje disketa se koristio uslužni program (nešto kao file transfer) tako da me ne čudi što na početku nisi mogao da mountujes ISO multi session cd/ove
a šta reći za wintel sada (mada meni zvuči ludo)
Normally, Windows standard tools allow you to access only the last session written on a multisession CD (DVD).
ako te interesuje poslaću ti link
Citat:

A opet da se nadovezem... Ako
imas USB cip od recimo 250Mb idi kod nekog pisijevca i formatiraj ga na
dve particije a onda probaj da pristupis drugoj. Cek samo da vidim jel
ima jos nesto... :(

i da je zaista tako .... mislim.... do sada mi nije nedstajala druga particija,
sada mi malo zvuči: da mac ne može da čite multisession cd, ne čita više particija, ne možeš da napišeš dvd a kamoli overburn.....
to mu dođe kao: da formatiram flash karticu od fotoaparata, pa na jednoj particiji ima system x, a na drugoj snimam fotke
zaista Ljubiša pretera ga,

pa ja sada disk od 400 GB pravim kao jednu particiju ....
a svugde u svetu se sve više koristi NAS, upravo da bi se sprečilo pravljenje particija i gubitak prostora tom prilikom.

Citat:
A da, mis sa dva tastera sa Apple znakom na sebi. :)

tu bih dodao i točkićem


[ nesh @ 03.06.2005. 10:35 ] @
"SIT" wrote:

Citat:

i da je zaista tako .... mislim.... do sada mi nije nedstajala druga

particija,

sada mi malo zvuči: da mac ne može da čite multisession cd, ne čita više

particija, ne možeš da napišeš dvd a kamoli overburn.....

to mu dođe kao: da formatiram flash karticu od fotoaparata, pa na jednoj

particiji ima system x, a na drugoj snimam fotke

zaista Ljubiša pretera ga,


pa ja sada disk od 400 GB pravim kao jednu particiju ....

a svugde u svetu se sve više koristi NAS, upravo da bi se sprečilo

pravljenje particija i gubitak prostora tom prilikom.



Multisession R/W snima NTI Dragon Burn 4.xx, toster ne ume da radi sa

sesijama. Da, Dragon Burn ima i overburn podršku.


Particije? Pa upravo mi je u USB fioci pc formatiran hdd sa tri

particije i sve radi ok, a i moj hdd je podeljen na tri particije.
[ MacOS @ 03.06.2005. 13:06 ] @
~Pa ja i o tome pricam
> ~napravi film da stane na jedan cd, a ne na 1+1/2
> ~tj standard je 700mb a ne 704mb

Ama, nisam ga ja napravio! Dobio sam Solaris kao 703.5Mb avi format.

> ~kao �to i standard nala�e
> ~http://www.roxio.com/en/support/kb/toast/ET60000041.jhtml

Ma, slazem se da jeste standard ali dzaba kad pisijevci vladaju nekim
drugim terminologijama koje nemaju veze sa tim. Mene samo interesuje da
ja to ne mogu da procitam a ni da snimim. :(

~jel' tada postojao cd?
> ~mislim da pri�amo o ludim 90/tim

Ups. :)

~Normally, Windows standard tools allow you to access only the last
session written on a multisession CD (DVD).* ako te interesuje ~posla�u
ti link

Nisam te bas razumeo pa ipak posalji link. Mulstisession DVD ladno
vidim na pisiju pod XPom. Koliko znam nista nije instalirano od
dodatnog softvera kojibi to omugacavao.

~i da je zaista tako .... mislim.... do sada mi nije nedstajala druga
particija, sada mi malo zvu�i: da mac ne mo�e da �ite multisession ~cd,
ne �ita vi�e particija, ne mo�e� da napi�e� dvd a kamoli overburn.....
to mu do�e kao: da formatiram flash karticu od fotoaparata, ~pa na
jednoj particiji ima system x, a na drugoj snimam fotke
~zaista Ljubi�a pretera ga,

E, nemam pojma sta si mislio sa ovime ali mislim da je ako vec nema
sanse da ih odmah pobedimo pridruzimo im se i napravimo da onda nas
program bude lepsi i pametniji. Prvo nismo imali nista kao DVDShrink a
sada imamo par programa koji su bolji od njega.

~pa ja sada disk od 400 GB pravim kao jednu particiju ....
~a svugde u svetu se sve vi�e koristi NAS, upravo da bi se spre�ilo
pravljenje particija i gubitak prostora tom prilikom.

Aaa, to nikada. Pa ja sam na Atariju na 30Mb hardu imao 6 particija.
Svakom svoje i da se ne mesaju. Ionako radim sa HTMLom i slicnim sitnim
fajlovima a bas sam odusevljen idejom da totalno fragmentiram hard.
Brrr. :(
[ SIT @ 14.06.2005. 01:44 ] @
sessije i pc
http://www.cdroller.com/htm/selector.htm
www.cs.uu.nl/wais/html/na-dir/cdrom/cd-recordable/part2.html
nesh
Citat:
Multisession R/W snima NTI Dragon Burn 4.xx, toster ne ume da radi sa
sesijama. Da, Dragon Burn ima i overburn podršku.

pazi nije problem toster, nego standard,
i kako tako nešto napišeš a i ne znaš o čemu se radi? (ne vređam te)
+ nije dovoljans samo dragon burn nego i hw mora da dozvoljava isti
Toaster i Apple FrameWork ne dozvoljavaju (a ne, da nemogu) overburn (tako je, kako je)
Citat:
Particije? Pa upravo mi je u USB fioci pc formatiran hdd sa tri
particije i sve radi ok, a i moj hdd je podeljen na tri particije.

opet se ne razumemo, kažeš mi da to može? slažem se, može, ali bojim se da se ne isplati
ne kažem da je zabranjeno ili da ne može, kažem da je koncept napušten, zastareo ....
evo proste računice, na svakoj particiji ostavis 10% praznog prostora,
sa 6 particija po 10% to ti ostane npr 120 Gb /6 + 20 Gb -10% to je 18Gb (home računar)
odnosno na svakoj particiji imaš prazno bar 2gb koji slabo možeš da iskoristiš
što izađe 12 Gb manji disk,
a onda imaš (na primer X-Rraid sa 14 diskova * 400 Gb)
to je onda 560 Gb bačeno (jako gruba računica)

i naravno i 10.3 i 10.4 vode računa o fragmentisanju diska , ali im je potreban slobodan prostor
znači ako stavite puno particija - ode mas' u propas'

ono što ja pričam oko cd standarda je:
papir i olovku u ruke pa kada radiš kompresiju filma, ne računaš da imaš 700MB nego 670MB
i onda (pošto niko nije savršen) dobiješ 690mb i to onda lepo stane na CD
meni je strašno što sam nekada viđao (jako davno) da ljudi diskete od 720kb formatiraju na 1,44 ! i jedan medijum koji je katastrofalan (nepouzdan) naprave još gorim
tako se i meni desilo da odgledam film, ali bez kraja, zato što nisam mogao da pročitam zadnjih 5 mb overburna.
pozdrav


[ MacOS @ 14.06.2005. 03:47 ] @
> ~ono �to ja pri�am oko cd standarda je:
> ~papir i olovku u ruke pa kada radi� kompresiju filma, ne ra�una� da
> ima� 700MB nego 670MB
> ~onda (po�to niko nije savr�en) dobije� 690mb i to onda lepo stane na
> CD

Aman, opet ti. Pliz, nemoj vise sa ovakvim savetima u Mac forumu. :)
Obicno takve velike filmove pravi konkurencija koja nema para da kupip
Mac ili pad CDova vise pa onda npr. da ustede konvertuju muziku u
128-bitni mp3. Cak i kad negde nadjem neku pesmu koja me zestoko
interesuje ona je u 128. :(

Dakle, koliko se secam prvobitno je bilo kako da se snimi fajl veci od
CDa. Niko nije rekao da ga je on napravio vec dobio a sad zeli da ga
snimi. Iako, nekako sam preskocio sledece...

> ~Multisession R/W snima NTI Dragon Burn 4.xx, toster ne ume da radi sa
> ~sesijama. Da, Dragon Burn ima i overburn podr�ku.

Sta Toast nece da radi sa multisession R/W diskovima? Sa CDovima radi a
sa DVDom ne (sto sam ja rekao).
[ madamov @ 14.06.2005. 09:17 ] @
Citat:
a onda imaš (na primer X-Rraid sa 14 diskova * 400 Gb)
to je onda 560 Gb bačeno (jako gruba računica)


Ovo ti je loš primer, ko je lud da particionira RAID? Polomiše se da spojiš x diskova da se vide kao jedan, a onda taj da particioniraš. B)

Mada, postoji jedan jedini razlog što imam dve particije na laptopu: mogu da testiram novi OS tako što mu HOME folder usmerim na durug particiju i tako vidi sve moje fajlove dok koristim stari.
[ madamov @ 14.06.2005. 09:20 ] @
Citat:
> ~Multisession R/W snima NTI Dragon Burn 4.xx, toster ne ume da radi sa
> ~sesijama. Da, Dragon Burn ima i overburn podr�ku.

Sta Toast nece da radi sa multisession R/W diskovima? Sa CDovima radi a
sa DVDom ne (sto sam ja rekao).


Ako se dobro sećam, snimao sam sesije na CDRW pomoću Toasta.
[ SIT @ 14.06.2005. 11:21 ] @
ne slazem se sa gospodinom adamovom (ili se nismo razumeli)

1 . to je DOBAR primer da se ne prave particije na disku, nego da se disk formatira iz jednog dela

2. Toast radi Multisession CD(kao što standard kaže) , a ne radi Multisession DVD (kao što standard kaže)
ne zato što ume ili ne ume(Toast), ili što programer nezna kako da napiše kôd, nego zato što prate standard


[ madamov @ 14.06.2005. 16:17 ] @
Citat:
1 . to je DOBAR primer da se ne prave particije na disku, nego da se disk formatira iz jednog dela


RAID ili ono drugo što sam naveo?

[ SIT @ 14.06.2005. 17:20 ] @
ko mljacka barke
četri noge dobre , dve noge loše ...
šalim se
ma nije vazno razumemo se
moram da pišem telegrafski
moja stav
Q. Particije da, ne?
A. NE
Q. Zašto?
A. Gubljenje prostora, fragmentacija diska.... i čuveno na kom to disku beše ?
Q. Ali kada uradim particionisanje, onda bolje raspolažem prostorom
A. Netačno! operativni sistem bolje raspolaže prostorom ako je samo jedna particija
Q. Zašto onda u Photoshopu i FCPu mogu da biram scratch diskove ?
A. Naravno biraš diskove, a ne particije istog diska
Q. zar to nije isto?
A. Nije, zato što na taj način svaki disk radi za sebe i smanjujes vreme pristupa
Q. A ti pametan sve to smislio
A. No comment (deo toga piše na developer.apple.com)
q. A i oni su mi neka firma
A. No comment (Dok su na berzi, jesu)
Q. ali sa dve particije mogu da napravim emergency particiju i u slučaju da krene nešto nizbrdo i onda mogu da butujem sistem sa druge particije?
A. Potpuno se slažem, to je možda jedini i najjači argument .
Q. nekada je bila preporuka da se urade particije, šta se sada promenilo?
A. Sada je veličina klastera (već sam malo dekoncentrisan) skoro uvek (može i 0,5 ) 4k, a nekada (HFS) je išla do 128 k!
Q. Ali meni radi fenomalno? Ja imam 6 particija?
A. u redu nemam ništa protiv, ali na taj način gubis mnogo prostora
Q. Ali meni se tako sviđa!
A. U redu
Q. Raid da, ne?
A. DA
Q. SAN da, ne??
A. DA, da, da ....
q. ciao
A. ciao
[ madamov @ 15.06.2005. 10:23 ] @
Citat:
Q. Particije da, ne?
A. NE


Slažem se i ja, kada nekome instaliram sistem odavno ne pravim particije.

Sebi pravim, na laptopu dve, na eskternom FireWireu čak 4 (Boot1, Boot2, Instalacije, Radni), ali takva mi je priroda posla.
[ nesh @ 15.06.2005. 17:48 ] @
Citat:
SIT: sessije i pc
opet se ne razumemo, kažeš mi da to može? slažem se, može, ali bojim se da se ne isplati
ne kažem da je zabranjeno ili da ne može, kažem da je koncept napušten, zastareo ....
evo proste računice, na svakoj particiji ostavis 10% praznog prostora,
sa 6 particija po 10% to ti ostane npr 120 Gb /6 + 20 Gb -10% to je 18Gb (home računar)
odnosno na svakoj particiji imaš prazno bar 2gb koji slabo možeš da iskoristiš
što izađe 12 Gb manji disk,
a onda imaš (na primer X-Rraid sa 14 diskova * 400 Gb)
to je onda 560 Gb bačeno (jako gruba računica)

i naravno i 10.3 i 10.4 vode računa o fragmentisanju diska , ali im je potreban slobodan prostor
znači ako stavite puno particija - ode mas' u propas'


i onda treba da uradiš clean instalaciju os-a .... backup, install, restore ;(

Particija za OS+app je vrlo korisna stvar, mnogo korisnija nego tih 10% prostora iz računice.

Takođe ne bih voleo da particiju koju koristim za photoshop swap koristim za bilo šta drugo (dok je ne prebacim poseban hdd), ma koliko se OS dobro snalazio sa fragmentacijom.

I na unix- dobro dođe da se disk podeli na particije - npr. da prepunjeni /home ne zatrpa root fajl sistem.

Što se tiče RAID-a ... ko ga ima zna zbog čega mu treba - i šta će sa njim: jedan ogroman disk (stripe) za ultrabrzi pristup ili možda podeljen na particije prema potrebama korisnika (ne bi bilo loše da se pogleda neki UNIX Admin text na temu particija )

Sve u svemu, uvek preporučujem svakom ko me pita (Win/OSX) da napravi barem dve, a ako se ozbiljnije bavi pripremom i tri, particije za os-swap-rad. Za UNIX je malo komplikovanije (boot, root, home, var, tmp i sl. - direktno zavisi od namene mašine). Ko radi video ionako mora da nabavi neki externi (raid) heavy duty storage.
[ SIT @ 15.06.2005. 19:07 ] @
Diskusija ode baš na lično i nije mi namera da ti govorim kako tî da radiš, što je zaista bezveze, pokušavam da kažem da je dizajn file sistema kod Maca takav da OS "voli" veliki disk, i ukoliko imaš dovolno prostora na disku sve će da radi kako treba. Ukoliko korisniku treba odvojeni Disk (storage) da ne ulazim zašto, bolje je staviti dva manja diska umesto napraviti particiju od jednog
[ nesh @ 16.06.2005. 10:03 ] @
Citat:
SIT: Diskusija ode baš na lično i nije mi namera da ti govorim kako tî da radiš, što je zaista bezveze,


Ništa lično

Citat:
pokušavam da kažem da je dizajn file sistema kod Maca takav da OS "voli" veliki disk, i ukoliko imaš dovolno prostora na disku sve će da radi kako treba. Ukoliko korisniku treba odvojeni Disk (storage) da ne ulazim zašto, bolje je staviti dva manja diska umesto napraviti particiju od jednog


Da je Apple ostao pri UNIX standardu (sve je direktorijum/fajl), tj. da se toliko nije trudio da sakrije sve to ova rasprava bi bila bespredmetna.

Glavni (po meni) razlog što OS "voli" veliki disk je što on trpa sistemske swap fajlove (koji lako naraaaaaastu čak i sa 1.5Gb memorije - većina drugih *NIX-a za to koristi odvojene swap particije) na disk na kojem je instaliran i ne postoji jednostavan način da se to promeni (pokušao, uspeo jedanput, drugi put naterao OS da se podigne samo u konzoli ). Tu idu i app, prefs, biblioteke, $HOME, /sw/ (fink), /usr/local/*, /tmp, /var, logovi, .... lako se prepuni.

Sve ostalo vezano za više particija / sve u jednom, možda više spada u domen ukusa-navike što definitivno nije stvar za raspravu .

btw. da li je neko ima ideju kako da se OS natera (ako je to uopšte moguće) da koristi "pravu" UNIX swap particiju (raw particija, bez fajl sistema) pošto je to definitivno drastično brža varijanta od swap fajla koji se "gura" sa ostalim fajlovima na disku?
[ madamov @ 16.06.2005. 11:36 ] @
Citat:
ne postoji jednostavan način da se to promeni (pokušao, uspeo jedanput, drugi put naterao OS da se podigne samo u konzoli ). Tu idu i app, prefs, biblioteke, $HOME, /sw/ (fink), /usr/local/*, /tmp, /var, logovi, .... lako se prepuni.


Imaš step-by-step instrukcije na www.macosxhints.com kako to da obaviš. Ja sam jedno vreme $HOME držao na radnoj particiji, pa sam menjao sisteme po volji, ali swap particiju nisam dirao.
[ SIT @ 16.06.2005. 18:03 ] @
Hi nesh,
Lično je, kada kažeš ja.

unix standard ? ili linux standard
čudi me da ne znaš da OSX nije jedini koji radi page demand, tako da nema potrebe za swapfs
i drugo zaista ne znam kako ćeš da nateraš sistem koji ne koristi swapfs da prepozna swapfs
i na kraju to je prevaziđen koncept,

onog trenutka kada ti swap pređe veličinu swap particije ostaješ bez memorije,
(probao dok nisam ukapirao o čemu se radi)

drugo veća je verovatnoća da će da se prepuni disk od 10 gb nego disk od 100 gb
i čemu smaranje tipa koliki /opt da stavim?
voleo bih da čujem pravi argument
i ajde daj predlog particija i zašto ?

bilo je čak varijanti da se swap (kao) montira kao disk image, to je bio pravi biser, jer je onda swap radio u user space-u (smejao sam se kao lud)

-zaista nema šta da se prepuni na disku od 100 GB
[ nesh @ 17.06.2005. 09:40 ] @
Citat:
SIT:unix standard ? ili linux standard
čudi me da ne znaš da OSX nije jedini koji radi page demand, tako da nema potrebe za swapfs
i drugo zaista ne znam kako ćeš da nateraš sistem koji ne koristi swapfs da prepozna swapfs
i na kraju to je prevaziđen koncept,

onog trenutka kada ti swap pređe veličinu swap particije ostaješ bez memorije,
(probao dok nisam ukapirao o čemu se radi)

drugo veća je verovatnoća da će da se prepuni disk od 10 gb nego disk od 100 gb
i čemu smaranje tipa koliki /opt da stavim?


Na linux-u možeš koristiti obe varijante, primarnu swap particiju - a ako zatreba i klasičan swap fajl. Ako ne grešim swapfs i nije neki fs, to je jednostavno raw pristup particiji, bez overhead-a fajl sistema.

Slažem se da u vreme kada je RAM sve jeftiniji swap sve manje igra ulogu, ne računam aplikacije kao Photoshop i sl., one ionako koriste svoj swap sistem. Jedini problem sa swap-om sam imao kada su mi par apache/mod_python procesa zbog greške počela da jedu gomilu memorije, swap je začas narastao na 5Gb i popunio sav slobodan prostor na OS particiji - OS X se ne snalazi baš najbolje u takvim situacijama -> hard reset . Da je swap imao svoju particiju, procesi bi se prekinuli zbog nedostatka memorije kada nestane mesta za swap.

Citat:
SIT:voleo bih da čujem pravi argument
i ajde daj predlog particija i zašto ?


Xm, npr. za single user mašinu bi sasvim bilo ok da se podeli na ~20Gb OS i aplikacije i ostatak za rad (sa prebačenim $HOME dir-om na radnu particiju), tako da reinstalacija sistema ne zahteva detaljni backup (a ako je i $HOME prebačen čak će biti sačuvane app prefs.).

Server varijanta zahteva dosta više razmišljanja, zavisno od namene.

Citat:
SIT:bilo je čak varijanti da se swap (kao) montira kao disk image, to je bio pravi biser, jer je onda swap radio u user space-u (smejao sam se kao lud)




Citat:
SIT:-zaista nema šta da se prepuni na disku od 100 GB


Tja, to pričam za RAM/DISK prostor od kada sam nabavio ZX-a i svaki put sam sebe demantujem: 48K->128K uuu kolika memorija, ...., super, diskete - 880K ogroman prostor, ..., 512Mb HDD ooooogromno, 1Gb uuuuuu, ...., 160Gb dosta je .... daj da pobrišem malo da napravim mesta.
Što se više mesta ima to je lakše se puni, ko sad razmišlja o tome da li da prebaci cd na hdd - pa to je samo 700Mb - meni samo muzika zauzima 5-6Gb.
[ neetzach @ 17.06.2005. 09:57 ] @
Citat:
SIT:
čudi me da ne znaš da OSX nije jedini koji radi page demand, tako da nema potrebe za swapfs
i drugo zaista ne znam kako ćeš da nateraš sistem koji ne koristi swapfs da prepozna swapfs
i na kraju to je prevaziđen koncept,

onog trenutka kada ti swap pređe veličinu swap particije ostaješ bez memorije,
(probao dok nisam ukapirao o čemu se radi)

drugo veća je verovatnoća da će da se prepuni disk od 10 gb nego disk od 100 gb
i čemu smaranje tipa koliki /opt da stavim?
voleo bih da čujem pravi argument
i ajde daj predlog particija i zašto ?

-zaista nema šta da se prepuni na disku od 100 GB


Ovde je valjda bitno da se napravi razlika izmedju servera i desktopa, s obzirom da je kod servera ovo mnogo kriticnije.

Kao sto je nesh pomenuo, swap je sirova particija bez overheada FS-a, a taj overhead je daleko od zanemarljivog. Ako swap krene da divlja i da raste nekontrolisano, na fragmentisanom FS-u ce doci do znacjanog opada performansi. Povrh toga, ako imas i journaling, eto radosti... Kod servera bi ovo bilo mnogo glupo jer bi ti swap "jeo" prostor na disku koji je neophodan za druge aplikacije. Kod UNIX-olikih sistema se iz tog razloga stavljaju odvojene particije za logove i fajlove koji stalno rastu da ne bi ugrozili rad samog sistema, pa i drugih (kriticnih?) aplikacija. Mnogo je bolje resenje da OS ubije proces koji pojede sve resurse nego da ugrozi i kompromituje integritet podataka.
[ SIT @ 17.06.2005. 10:49 ] @
Hi nemanja
Citat:
neetzach: Ovde je valjda bitno da se napravi razlika izmedju servera i desktopa, s obzirom da je kod servera ovo mnogo kriticnije.

mnogo je bitnije da se napravi razlika izmedju OSX i Linuxa
Citat:

Kao sto je nesh pomenuo, swap je sirova particija bez overheada FS-a,

koju inače OSX ne prepoznaje, ne koristi i koju nema potrebe praviti
Citat:

a taj overhead je daleko od zanemarljivog. Ako swap krene da divlja i da raste nekontrolisano, na fragmentisanom FS-u ce doci do znacjanog opada performansi.

a sistem X vodi računa o tome i ako imaš dovoljno veliki disk ne fragmentiše prostor, a veruj mi zaista nisam čuo da se nekom desilo da mu VM poraste na više od 2 GB

Citat:

Povrh toga, ako imas i journaling, eto radosti...

Moj prijatelj radi video, journal je uključen i ima jako malo umanjenjene performanse (on zaista vodi računa o FPS)
Citat:

Kod servera bi ovo bilo mnogo glupo jer bi ti swap "jeo" prostor na disku koji je neophodan za druge aplikacije. Kod UNIX-olikih sistema se iz tog razloga stavljaju odvojene particije za logove i fajlove koji stalno rastu da ne bi ugrozili rad samog sistema, pa i drugih (kriticnih?) aplikacija. Mnogo je bolje resenje da OS ubije proces koji pojede sve resurse nego da ugrozi i kompromituje integritet podataka.

pa ja opet kažem na disku od 100Gb nikad nisam čuo da nema mesta za log fajlove
ali da nema mesta da se snimi neka slika ili moovie vrlo često....


OSX je zaista moderan (vremešan, mlad , star , različit :) kako kod hoćete ) operativni sistem, tako da nemoje da ga gledate kao Linux ili windows

[ neetzach @ 17.06.2005. 12:29 ] @
Nema to veze sa Linuxom niti Windowsom. Ja sam poredjenje pravio sa stanovista UNIX-a koji su tradicionalno serverski, a ne desktop sistemi.
[ madamov @ 17.06.2005. 15:08 ] @
Citat:
Kod UNIX-olikih sistema se iz tog razloga stavljaju odvojene particije za logove i fajlove koji stalno rastu da ne bi ugrozili rad samog sistema, pa i drugih (kriticnih?) aplikacija. Mnogo je bolje resenje da OS ubije proces koji pojede sve resurse nego da ugrozi i kompromituje integritet podataka.


OS X Server sve ovo radi. Evo, pre nekih mesec dana me zovu jedni kojima "volonterski" održavam server, ne radi im mail. Server je isključio mail server jer nije bilo dovoljno mesta na disku, iako je bilo oko giga i po slobodno što je nekoliko puta više od veličine poruke koju su hteli da pošalju.

Drugo, samo lud administator ne uključuje svakodnevno arhiviranje logova, to pretpostavljam da znate kako funkcioniše, aktivni log postaje log1, log2 postaje log3 i tako do log8 koji postaje log9, a log9 odlazi u nepovrat. Sve to gzipovano.