[ DrSale @ 19.05.2005. 17:35 ] @
Planiram da kupim miniDV kameru Panasonic GS31... Uz nju ne ide firewire kabl, vec se kupuje posebno. Tip koji radi tamo mi kaze da taj kabl kosta 20$ (uzgred od nedavno sam u USA). Medjutim drugar koji je ovde vec par godina, kaze mi - nemoj tu da kupujes, naci cemo preko interneta jeftinije. I stvarno moze da se nadje jeftinije ali naisao sam na problem KOJI firewire kabl uzeti. Tamo pisu silne neke varijante 4 to 4 pin, 6 to 6 pin, 4 to 6 pin, i jos neki konverteri. Pretpostavljam da ja treba da kupim prvo kameru, procitam uputstvo i vidim koji mi treba kabl. A sa druge strane, da li sve firewire kartice na kompjuteru imaju isti prikljucak i kakav je da li 4 ili 6 pina. Da napomenem da sam na polju firewire kartica i kablova potpuno nov. Do pre mesec dana dok sam bio u Beogradu, sam imao staru Hi8 kameru sa koje sam drugacije prebacivao na komp...
Pozdrav svima
Sale
[ broker @ 19.05.2005. 22:58 ] @
Sacekaj d akupis kameru. Na njoj je verovtno 4 pin konektor a na racunarima je obicno 6 pin. Nije lose d akupis oba, tako da mozes da ga upotrebis u svakoj situaciji (4 na 4 ti treba ako kopiras sa kemre na kameri ili sa kamere na laptop).
[ RINCAM @ 23.05.2005. 08:05 ] @
Najvjerovatnije 4/6 ili 6/6 . Razlika u je u napajanju - ima li uredjaj vlastiti izvor dok radi s kompom 4/6 ili se napaja preko kompa 6/6. Ali svakako jos provjeri.. Na konektoru kamere lijepo se vide pinovi, a komp je gotovo sigurno 6 pinski prikljucak.

[ starko @ 23.05.2005. 12:51 ] @
Ja sam moju kameru(canon XM2,3 ccd)platio 1700eur.U USA se ista takva zove GL2,i mnogi mi kazu da je odlicna,mada ja nisam provalio sta sve moze.Na vecini kamera je 4-pinska uitcnica,a na kompu je 6-pinska.Na ploci,ako ti je komp novije generacije,imas fire-wire(IEEE 1394) uticnice.Ja sam taj kabl dobio uz pinnacle-ovu video kartu(studio 9 de luxe).
[ DrSale @ 23.05.2005. 15:59 ] @
hvala na odgovorima. video sam u prodavnici da na kameri ima 4-pin prikljucak a na kompu jeste 6-pinski. Tako da ce mi trebati 4-6 pinski kabl. Posto ce kamera valjda koristiti svoju bateriju kao napajanje, onda pretpostavljam da mi nece trebati 6-6 pin kabl. Ovo je pitanje za RINCAM-a?
Hvala jos jednom prijatelji
[ RINCAM @ 24.05.2005. 09:57 ] @
Da, treba ti 4/6. Medjutim vrlo vjerovatno ces morati koristiti ispravljac (sigurno ga dobijes uz kameru-provjeri), a ne baterije (nemaju dovoljno kapaciteta). Baterije ti sluze samo kod snimanja i eventualno pregledavanja na licu mjesta (jos nisam vidio da snimanje ne izazove bar malu znatizelju)..

Dakle, editiranje i streaming i slicno - > ispravljac.