[ farky @ 19.05.2005. 20:59 ] @
Bavim se muzikom vec dosta godina (gitarista), ali tek od prije mjesec dana sam poceo da snimam svoje ideje pomocu kompjutera, ovo je pocetak jednog od mojih prvih radova pa me zanima misljenje ton_majstora i ostalih u vezi tehnicke strane ovog snimka.. radjeno je u CubaseSX, pomocu midi kontrolera (YamahaDX21) i SB Audigy 2 ZS, a normalizacija uradjena u WaveLab-u

klik na OVAJ LINK pa skinite dream.mp3

eto.. pa recite mi sta mislite o snimku.. ne zamjerite na sviracke greske posto nisam jos na TI sa tipkama klavijature :)

svaki savjet je dobrodosao

hvala unaprijed

[Ovu poruku je menjao farky dana 20.05.2005. u 01:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao farky dana 20.05.2005. u 01:26 GMT+1]
[ vindic8or @ 19.05.2005. 23:20 ] @
the link.. she not worky!


ako nisi na TI sa real-time sviranjem klavijature, potrudi se da budes na TI sa midi editorima :-)
[ farky @ 20.05.2005. 00:29 ] @
ispravljen link :) nece direktno da skida sa lycosa

kombinujem sviranje sa midi editovanjem :) ovdje sam to uradio sa bubnjevima, dok ostali instrumenti nisu popravljani
[ Ni ten ichi ryu @ 20.05.2005. 03:19 ] @
jel ovo Embracer u pozadini? Ja bih kad počne melodija malo smanjio nivo, jer ovo buši uši.

pesma počinje sa klikom (desi se ponekad kad uradiš bounce u kjubejsu... Kad odradiš bounce otvori pesmu u wave lab-u i iseci klik ili uradi blagi fade in).

Bas je grozan (instrument, ne melodija).
I ova melodična udarljka je grozna (instrument, ne melodija). Imaš greške u tempiranju melodije i harmoničnog dela (na par mesta, ništa što ne može da se sredi za minut u sekvenceru). Na jednom mestu si pogrešio notu na sekund (onda sam pročitao tvoj post i shvatio da sam degen).
Nema potrebe gnušati se midi editora.

bubnjevi zvuče jako narodnjački - ne dopada mi se zvuk i fali ti kick/bas bubanj.

Pesmica je inače zanimljiva - sa samo još malo vremena i boljim instrumentima može da zvuči jako prijatno.
[ acaradio @ 20.05.2005. 07:25 ] @
@ farky

Ako radis u Cubase-u, znaj da ima mnooooooogo dobrih vst-instrumenata koji mogu ovu tvoju temu da lepo obogate. Za sada snimak ti zvuci plasticno, kao da je radjen samo sa 2MBajtnom bazom soundfontova. Ako nemas instalirane dodatne VST-instrumente, probaj A1 koji je integrisan u Cubase SX. Tu ima jako lepih synthova. Kada sve to lepo odsviras, odaberes farbe, dodas efekte i izmiksas, zvucace fino.

[Ovu poruku je menjao acaradio dana 20.05.2005. u 08:26 GMT+1]
[ farky @ 20.05.2005. 07:26 ] @
jeste, embracer je, ispravicu :)

za ovaj klik na pocetku nisam siguran jel nastao u wave labu ili prilikom konverzije u mp3, ali sigurno nije u cubaseu

znam da je bas grozan, ali zasad nisam uspio naci bolji, prijedlog?

sto se instrumenta (udaraljke) tice, naletio sam na ovaj i podsjetio me malo na zvuk ciste gitare, posto bih kasnije snimio to gitarom

nisam najbolje shvatio ovu gresku u tempiranju melodije i harmonickog djela, jel to mislis na ove sviracke greske?

bubnjevi i meni zvuce malo prazno i suho, ne znam sta da dodam a da ih ne pretrpam.. a ima bas bubanj, ali valjda ga nesto "pojelo".. sta da uradim sa bubnjevima?

hvala puno! :)
[ farky @ 20.05.2005. 07:32 ] @
Citat:
acaradio: @ farky

Ako radis u Cubase-u, znaj da ima mnooooooogo dobrih vst-instrumenata koji mogu ovu tvoju temu da lepo obogate. Za sada snimak ti zvuci plasticno, kao da je radjen samo sa 2MBajtnom bazom soundfontova. Ako nemas instalirane dodatne VST-instrumente, probaj A1 koji je integrisan u Cubase SX. Tu ima jako lepih synthova. Kada sve to lepo odsviras, odaberes farbe, dodas efekte i izmiksas, zvucace fino.

[Ovu poruku je menjao acaradio dana 20.05.2005. u 08:26 GMT+1]


radim u cubaseu, ali tek odnedavno pa se jos nisam snasao sa svim instrumentima, imam malo problema prilikom odabira syntha jer mi skoro nijedan ne zvuci kako ja hocu, a kad previse experimentisem sa farbama onda se pogubim.. :)

hvala :)
[ Ni ten ichi ryu @ 20.05.2005. 08:06 ] @
Citat:
nisam najbolje shvatio ovu gresku u tempiranju melodije i harmonickog djela, jel to mislis na ove sviracke greske?


mislim na zvuk koji te podseća na zvuk gitare. Evo šta da uradiš.. stavi midi kanale za melodije jednu iznad druge. Zumiraj horizontalno i vertikalno i pogledaj da li note počinju u isto vreme. Par nota nisu skroz sinhronizovane.

Za bas i bubnjeve... ako si strpljiv, možeš da odeš na www.kvr-audio.com i da polako skidaš i testiraš besplatne VST instrumente.

I ja volim embracer ;]

Meni se ponekad pojavi klik na početku cubase mixdown fajla.
[ vindic8or @ 20.05.2005. 09:11 ] @
melodija nije synced ~0:44.

probaj malo da balansiras nivoe u mixeru. pre ostalog probaj da podignes nivo bubnjeva.
[ farky @ 20.05.2005. 10:18 ] @
@Ni ten - problem je sto nemam bas previse slobodnog vremena za trazenje i testiranje instrumenata, super je ako skupim par sati sedmicno da se posvetim ovome jer mi i posao i ispiti uzimaju svo vrijeme sto imam :(

a najveci problem je sto ja "cujem" kako bi to sve trebalo zvucati u glavi, ali kada krenem raditi sve se to nekako pomjesa pa na kraju ode sve u nekom drugom smjeru

u svakom slucaju znam vise nego sto sam znao :) jos samo da se i ton_majstor javi, mozda i njemu sta upadne u "uho" :)

@vindic8or - cim stignem ispravicu sinhronizaciju i podici bubanj, hvala :)
[ farky @ 22.05.2005. 12:16 ] @
imam jedan problem

spojio sam gitaru (probao i 'line in' i 'mic' ulaze) i kad snimam u audio traku pored zvuka gitare snime mi se i svi ostale trake koje se cuju u tu jednu traku

znaci kompletan mix + gitara mi se snime u tu jednu audio traku

imal ko da zna o cemu se radi, tj. kako da snimam gitaru a da cujem podlogu
[ farky @ 23.05.2005. 12:32 ] @
jel to niko ne zna odgovor :(
[ ton_majstor @ 23.05.2005. 12:47 ] @
Alo, farky....

Ovde je to vec bilo, koristi pretragu...

Inace, nije da se ne zna... nego, traljavo objasnjavas. Plus, gresis silno, sinko!

A i mnogi nisu online do uvece, za razliku od mene.

Pozdrav!

[ farky @ 23.05.2005. 13:44 ] @
koristio sam pretragu ali nisam nasao nista ni slicno svom problemu..


vjerujem da traljavo objasnjavam ali mislim da se moze shvatiti u cemu je problem..

da ponovim.. u pitanju je CubaseSX i Audigy2 kartica, pri snimanju u "Audio track" snime mi se u tu jednu traku osim tog instrumenta i sve ostalo sto se reprodukuje iz ostalih traka u projektu

ja se izvinjavam ako sam dosadan, ali ako neko moze da mi odgovori bio bih mu zahvalan :)
[ ton_majstor @ 24.05.2005. 11:57 ] @
Citat:
Meni se ponekad pojavi klik na početku cubase mixdown fajla.


@ Ni ten i ostalima, koje ovo zanima:

Exportujte song ili wav UVEK barem takt ISPRED "korisnog" sadržaja, a end-marker turite barem dok ne završe reverbi i instrumenti. Toliko.

Citat:
a najveci problem je sto ja "cujem" kako bi to sve trebalo zvucati u glavi, ali kada krenem raditi sve se to nekako pomjesa pa na kraju ode sve u nekom drugom smjeru


@ farky No. 1: ...i mi svi ostali, dečače, i mi svi ostali...

@ farky No. 2: Tužna je melodija... nije loše ako ti je ovo nekakav prvenac. Dalje, ja ti ne bih sudio prestrogo. Moje melodije iz 1991-92 su otprilike ovako zvučale, ali ti sada imas čistiji zvuk i dobre semplove... osim toga, "raspad" pred kraj kompozicije je posledica "žive" svirke i neznanje o kvantizaciji... ništa strašno. Ja inače, ovakve kratke forme zovem "tehnička vežba", i tu je sve dozvoljeno.

Pozdrav!

[ farky @ 23.06.2005. 22:38 ] @
@ton_majstor: hvala na komentaru

evo malo sam sredio onaj snimak, promjenio neke instrumente pa me zanima sta sada mislite :)

dream1

idem li u dobrom pravcu?

takodjer sam pokusao da snimim i gitaru
rezultat je: dream2
ovo je cista improvizacija pa ne zamjerite na svirackim greskama :)
[ ton_majstor @ 24.06.2005. 09:41 ] @
Greske postoje i treba da ih popraviš UVEK pre nego što drugima prezentuješ svoj rad!

- Fino, ličiš na Radomira Mihajlovica - Točka, koji tek počinje...
- Prazan bubanj, suviše retko postavljen. Malo promeni zvuk, jer bas je synth a bubanj acoustic...
- Onaj pad-strajh sa početka, treba da se pretopi u nešto SKUPO-atmosferično tokom svirke gitare.
- U principu, nije loša boja gitare. Šta je to?
- Bas linija malo neangažovana, inače boja dobra.

Imam još da pišem, al nemam sad vremena!

Pozdrav! Nastavi!
[ vindic8or @ 24.06.2005. 15:21 ] @
moram da dam komentar na darkov komentar :-)

sve je ok, ali akusticni bubnjevi i synth bass linije se generalno dobro slazu. npr celokupna drum n bass zajednica je izgradjena oko uglavnom ove kombinacije. takodje i hip hop muzika, i svi ostali breakbeat stilovi.

samo treba imati sluh koji samplovi bubnjeva idu sa kojom bass linijom.
[ ton_majstor @ 25.06.2005. 15:40 ] @
Nisam hteo da se raspravljam... ali...

- nisam rekao da ta dva ne idu zajedno. I ja to često koristim, ali ne ovako.

- programing NJEGOVOG bubnja je prejednostavan da bi se mogao staviti u bilo koji kontekst, muzicki pravac pa samim tim, ako već ima bas sa identitetom, zašto koristiti neki akustični set, a programirati ga bez stava, tek da DRŽI "ikakav" ritam.

- kao tehnička vežba OK, ali ovo nije rad za ocenjivanje "u crevca".

Citat:
celokupna drum n bass zajednica je izgradjena oko uglavnom ove kombinacije. takodje i hip hop muzika, i svi ostali breakbeat stilovi.


Bez ljutnje, vind... ali me mahom zabole donji deo leđa za ceo taj žanr muzike. Ah, da... i za ovaj, novi RASISTIČKI R'n'B...

Pozdrav svima!
[ farky @ 25.06.2005. 23:45 ] @
ovo sto ja radim i jesu u neku ruku tehnicke vjezbice.. bez obzira koliko se dugo bavim muzikom ovo su moji poceci u snimanju pa mi je svaki komentar koji me moze usmjeriti u nekom pravcu dobrodosao :)

@ton_majstor: hvala na poredjenju, iako se ne trudim da kopiram Tocka on mi je bio jedan od uzora, a ono je bilo odsvirano "na prvu" i samo sam htio da cujem kako ce zvucati gitara

gitara je Ibanez EX360, provucena kroz Tube Screamer i ustekana u Line in + malo eha u cubase-u

sta da uradim sa bubnjem da ne bude prazan a da ostane jednostavan?

Citat:
- Onaj pad-strajh sa početka, treba da se pretopi u nešto SKUPO-atmosferično tokom svirke gitare.


nisam bas najbolje shvatio ovo? sta je pad-strajh?

[ ton_majstor @ 26.06.2005. 08:52 ] @
Citat:
@ton_majstor: hvala na poredjenju, iako se ne trudim da kopiram Tocka on mi je bio jedan od uzora, a ono je bilo odsvirano "na prvu" i samo sam htio da cujem kako ce zvucati gitara


- to si i uspeo.

Citat:
gitara je Ibanez EX360, provucena kroz Tube Screamer i ustekana u Line in + malo eha u cubase-u


- koja zvučna "kartica", koji Cubase? Eho?

Citat:
sta da uradim sa bubnjem da ne bude prazan a da ostane jednostavan?


- ako hoćeš da "poskupiš" svirku bubnja, za početak, angažovanije koristi HH, odnosno otvorenu-zatvorenu činelu, male dodatke na dobošu i kick-u, i nekakvo akcentovanje-naglašavanje na pojedinim mestima u kompoziciji. Ako umeš i možeš, koristi za početak gotove drum loop-ove u tom tempu i primetićeš kako ti kompozicija dobija na zamahu. Inače, ja uvek prvo postavim bubanj i bas, jer me oni vode dalje kroz aranžman. Naravno, kasnije se vratim i dorađujem ih i prepravljam, ali uvek krećem od njih.
Dosta.

Citat:
sta je pad-strajh?


- pad je PODLOGA, a štrajh je prevod sa nemačkog, a znači gudači... mislio sam na nekakav SKUP sintisajzer, sa dosta layer-a, harmonika i dešavanja u zvuku, koji POVREMENO dođe i "kaže" nešto, pa se skloni i pusti gitaru da svira... ima tu mesta za ovu priču...


Eto, produkcija nije samo software i plug-ins, nego je UGLAVNOM usmeni dogovor između više ljudi i realizacija na mix-pultu!

Pozdrav!
[ farky @ 26.06.2005. 11:46 ] @
Citat:
- koja zvučna "kartica", koji Cubase? Eho?


Audigy2 ZS, Cubase SX 2.2, a koristio sam Insert stereoecho s tim sto sam Delay1 vrijednost postavio na 60 ms, ostale su default

i zanimljivo mi je sto na snimku gitare nema gotovo nimalo shuma, jedino sam imao malo problema sa kasnjenjem zvuka pri reprodukciji, ali to sam rijesio tako sto sam prije nego krenem sa svirkom udarao ritam na gitari, pa kasnije uskladio to sa bubnjem

inace mi je Latency 12 ms sa Asio4All driverima

hvala na savjetima :)
[ Illiron @ 26.06.2005. 20:08 ] @
Zar ti ne bi bilo bolje da koristis KX drajvere ?
[ farky @ 26.06.2005. 23:26 ] @
Citat:
Illiron: Zar ti ne bi bilo bolje da koristis KX drajvere ?


probao sam, ali se pravo nestabilno ponasaju na mojoj kartici
[ banditi @ 27.06.2005. 19:56 ] @
Smanjiti malo nivo pad-a,srediti malo nivoe. Tema je ok,samo napred.
Pozz.
Unknown.