[ dinke @ 20.05.2005. 11:34 ] @
Citat:
Hakeri skupljaju lozinke korisnika on-line bankarskih usluga. Na spisku 100 ugrozenih banaka nalaze se i tri srpske.

Jedna od poslednjih pretnji korisnicima on-line bankarskih usluga dolazi od novog malicioznog programa (trojanca) pod oznakom Trojan-PSW.Win32.Agent.aa koji se infiltrira na korisnikov kompjuter i odatle prikuplja informacije o lozinkama i racunima koji se prate preko Interneta.

Ovaj program, ukoliko kompjuter korisnika nije adekvatno zaštićen anti-virusnim softverom, "slika" izgled ekrana u trenutku unosenja šifre i rezultate šalje svom tvorcu, koji kasnije može da pristupi računu i podigne novac.

On takođe beleži i sve otkucaje na tastaturi i smešta u poseban fajl kojem kriminalci takođe imaju pristup.

U ovom trenutku, ovaj trojanac operiše sa on-line sajtovima 100 svetskih banaka, među kojima su i tri srpske.

Atlas Banka, Centrobanka i Vojvođanska Banka. Potpun spisak banaka nalazi se na adresi http://www.f-secure.com/weblog/archives/agent_aa.txt .
Korisnici sa kompjuterima zaštićenim F-Secure softverom imuni su na ovu pretnju.


Izvor: http://economy.co.yu/e-busines...sti&subact=full&id=571
[ The Sekula @ 20.05.2005. 12:52 ] @
pominje se i raiffeisenbank.co.yu
[ nitroy2kwor @ 20.05.2005. 23:52 ] @
haha ko da je ovo bitno... oni mogu da uzmu podatke ali postoji problem bar kod nasih ne mozes pristupis ako nisi sa tog i tog telefona barem kod vojvodjanske.. ako ne gresim.. za deltu ne znam i ne znam da li je na spisku... a ja sam nalazio liste sifri i naloga na warez forumima pre par meseci.. cak sam nasao i jedan nalog sa 100k$ neke avio kompanije... znaci full login.. ali posle 2 dana vise login nije radio... naravno to sam gledao samo iz "zelje da ucim" ne da zloupotrebim...
[ Stojan Trifunovic @ 30.06.2005. 22:17 ] @
To je jedino moguce kod banki kod kojih je prijavljivanje po sistemu stalne lozinke (username/password). Sa tokenima koji generisu jednokratnu lozinku za svaku konekciju to ne pali.
[ Xpirit @ 02.07.2005. 23:35 ] @
imaju i kod tokena prozor od 30 sekundi najmanje... pa ako je lopov brz...eto
[ genesys @ 03.07.2005. 08:38 ] @

Nek me neko ispravi ako gresim, ali kod nas samo HVB koristi token-generatore. Kod HVBa morash upisati lozinku i kad hoces da izvrsis samu transakciju, a onda je pass vec nov...