[ Darko Selakovic @ 23.05.2005. 15:27 ] @
Evo opet počinju glasine...
http://story.news.yahoo.com/ne...0523/tc_nm/tech_apple_intel_dc

Da rezimiramo... tri nove igračke konzole (nintendo , sony P3, microsoft X-Box II) rade na PowerPC platformi (Cell) a Apple opet počinje da razmišlja da portuje Mac OS X na Intel platformu... nije li "malo" čudno... hm, možda Microsoft planira da portuje Windows (Longhorn) na Apple platformu (PowerPC)!!!
[ MrNo @ 23.05.2005. 15:48 ] @
Hmm
Potpuno mi je sve jedno na kojoj platformi radi OS 10.
Obicno ovakve glasine su dobar adut kada Apple hoce da "pogura" proizvodjaca cipova (IBM) da odrade bolji posao.
Steva je obecao pre dve godine da ce G5 biti 3GHz pre godinu dana. Mislim da sve to konstrusie los imidz o njemu, a Stevi je imidz veoma vazan :)
[ Darko Selakovic @ 23.05.2005. 16:24 ] @
Ili recimo kad pomenusmo Xbox 360
http://www.anandtech.com/tradeshows/showdoc.aspx?i=2420&p=5
kao što vidite "demo" se vrti na dve G5 mašine. E da mi je neko pre Xbox-a (prvog)rekao da će demo za Microsoft-ovu igračku konzolu? (e već bi ovde prasnuo u smeh) se vrteti na Apple računarima???

E Stiv i njegov imidž, mada lepo se izvukao prošle godine jer je poredio napredak Intela sa IBM-ovim procesorima pa je recimo (koliko se) sećam Intel napredovao sa 2,4 na 2,8 a IBM procentualno duplo. I opet će na WWDC-u da napravi šou u njegovom "one more thing" stilu, na pr. predstavi dual na 3GHz ali najavi opet nešto i onda ide "one more thing" i predstavi Mac mini sa Celeronom na 2,4 i OS X "optimizovanom" za Celeron-a... šalim se, naravno.
[ hulja @ 23.05.2005. 16:28 ] @
mislim da od toga nema nista.
sta bi sa more glasine o laptop makinama sa g5?
mozda je u nekim trenucima apple to mozda i hteo (trenutak motorola slab brzinski g4) ali zasto sada g5 je ok a ja sam odavno spekulisao o cell sto je mozda blize i dace apple ogromnu prednost na duze staze od 86 mrcina.
zasto sada da razmislja o x86 sljamu?
ziveo ppc
[ MrNo @ 23.05.2005. 16:52 ] @
Veca je verovatnoca da cemo videti Dual Core G5. Sad koliko ce biti brz ...
Nova CHUD alatka vec ima dodatke za Dual Core CPU tako da verujem da necemo cekati jos dugo.
Dual dual core G5 na 3GHz.
To vec nije za bacanje :)
Mada ja sam potpuno zadovoljan sa procesorom na 2GHz.
G5 na laptopu, mislim da cemo jos pricekati za tako nesto. Temperatura procesora je previsoka za laptop. Pre ce biti neki G4 na 2GHz ili slicno.
Jedino mi nije jasno kako je IBM mogao da proizvede PPC na 3GHz (3 cores???) za XBox a nije za Apple.
[ NastyBoy @ 23.05.2005. 19:44 ] @
Citat:
Jedino mi nije jasno kako je IBM mogao da proizvede PPC na 3GHz (3 cores???) za XBox a nije za Apple.


Ne, X360 ima 3 PPC procesora, 3.2GHz svaki!
Svaki procesor ima 2 odvojena hardverska thread-a. Sve u svemu, neshto kao 6 cores in one machine... malo li je? :)
[ MrNo @ 23.05.2005. 19:58 ] @
Netacno.
Jeste 3.2GHz, ali nije 3 procesora vec jedan procesor sa 3 jezgra (core) i 2 treda po jezgru.
Proveri sam:
http://www.xbox.com/en-US/xbox360/factsheet.htm
[ hulja @ 23.05.2005. 20:45 ] @
ma ljudi bitno je da li ce apple koristiti intel procesore ili ne.
ja mislim da bi to bio pocetak kraja.
mozda bi cak i peticija bila potrebna :)
salu na stranu to bi bio pocetak kraja.
apple ne daj se!
[ NastyBoy @ 24.05.2005. 02:53 ] @
Citat:
MrNo: Netacno.
Jeste 3.2GHz, ali nije 3 procesora vec jedan procesor sa 3 jezgra (core) i 2 treda po jezgru.
Proveri sam:
http://www.xbox.com/en-US/xbox360/factsheet.htm


Naravno, u pravu si, sorry na nesporazumu. 3 jezgra u x360 su simetrichna, tj. slichno kao i da imash 3 cpu-a (za razliku od cell-a).

U pozadini svega su 2 priche, chini mi se.
- Sa tehnichke strane, Apple nema apsolutno nikakvog razloga da odustane od PPC-a. Jednostavno PPC je bolji, skalira se odlichno (mali GameCube ima PPC, pa Mac, pa ove nove azhdaje od konzola), i nove custom varijante su ekstremno brze! PPC u Xboxu ima 120GFlopsa, a cell (koji je i dalje varijanta PPC-a) oko 200 sirovih GFlopsa, shto je fenomenalna brojka. Apple chak mozhe da bude i na slatkim mukama u odabiru smera za buduci PPC (simetrichni, mainstream pristup kao u Xbox360, ili masivni nesimetrichni pristup koji ima Cell), mada bi za general-computing bolji izbor bila multi-core G5 varijanta, nego Cell.
- Sa marketinshko/trzhishne strane vishe izgleda kao da Apple zastrashuje IBM da pozhure sa radom na G5-ici. Ovakva kakva je u Macu je definitivno sporija od nasviranog P4. A prema nekim analizama danas izgleda da je glavni cilj Apple-a ustvari Dell i pupchana vrpca izmedju Intel-a i Dell-a.

[ madamov @ 24.05.2005. 08:23 ] @
Citat:
ma ljudi bitno je da li ce apple koristiti intel procesore ili ne.
ja mislim da bi to bio pocetak kraja.


I ja mislim tako, mada ko zna šta bi se tu desilo. U svakom slučaju, trebalo bi marketinški pripremiti teren za takav "šok".

[Ovu poruku je menjao madamov dana 25.05.2005. u 10:55 GMT+1]
[ madamov @ 24.05.2005. 08:24 ] @
Citat:
A prema nekim analizama danas izgleda da je glavni cilj Apple-a ustvari Dell i pupchana vrpca izmedju Intel-a i Dell-a.


Misliš da nagovore Intel da proizvodi i PPC? I ovo mi zvuči neverovatno...
[ SIT @ 24.05.2005. 09:27 ] @
OSX i jeste tako napravljen da podržava različite arhitekture računara,
po meni ništa ne smeta (naravno ako radi kako treba) da imaš računar gde možeš da iščupaš CPU board i da staviš 2,3,4 PowerPC ili Itanium procesora ,
kakve to veze ima ?

Važan je "Mac Look and Feel"
[ NastyBoy @ 24.05.2005. 15:13 ] @
Citat:
madamov: Misliš da nagovore Intel da proizvodi i PPC? I ovo mi zvuči neverovatno...


Ne, poenta priche je bila da Apple zheli da shto dublje udje u consumer electronics trzhishte. Dell, kao najveci Intelov potroshach, im je glavna prepreka, pa Apple ispipava reakcije Intela i Della na vest (ja bi rek'o hoax) da hoce u Intelovo jato.
[ MrNo @ 24.05.2005. 16:00 ] @
Obicno kada Dell hoce da Intel spusti cene, oni puste buvu da ce poceti da koriste AMD procesore.
Mislim da Apple isto radi sa IBM-om
[ Burgos @ 24.05.2005. 16:59 ] @
Apple i Intel pregovaraju o saradnji
----------------------------------------------------------------------
Više medija u SAD izvestilo je da kompanija Apple Computer pregovara sa
najvećim svetskim proizvođačem procesora, kompanijom Intel, o upotrebi
njenih čipova u računarima Macintosh.

Predstavnici dveju kompanija nisu želeli da potvrde vesti o pregovorima, ali
se čini da su oni uveliko u toku. Iako upućeni tvrde da će ugovor o saradnji
biti uskoro potpisan, nije sasvim jasno da li to znači da će Apple okrenuti
leđa svom dugogodišnjem snabdevaču, kompaniji IBM.

Analitičari smatraju da bi razlog za Appleov potpuni prelazak na Intelove
procesore mogla da bude cena budućih Macintosha; sa Intelovim čipovima oni
bi bili jeftiniji i konkurentiji na tržištu. Osim toga, Intel bi mogao
Appleu da odobri nabavku procesora po sniženim cenama (kao što je to činio
kada su u pitanju bili drugi proizvođači računara), što bi Apleove računare
učinilo još konkurentijim.

Na svetskom tržištu godišnje se proda oko 200 miliona računara od čega
kompanija Apple Computer proda oko tri miliona računara. (G.B.)

Izvor mikro vesti
[ hulja @ 25.05.2005. 08:57 ] @
hvala na doslednom prevodu
mislim da su svi sa foruma takva stvari procitali ali
na forumu se ocekuju komentari svako ima neko misljenje itd. koje je vase?
[ SIT @ 25.05.2005. 09:37 ] @
... i tako alfa grupa kupila mobtel ....
[ Darko Selakovic @ 25.05.2005. 10:24 ] @
Šta mislite, možda Apple-u treba Intelov procesor (Sonoma) za Tablet
http://www.engadget.com/entry/1234000310044375/
[ hulja @ 25.05.2005. 11:38 ] @
moguce proc za ipod novi gadget ili nesto trece.
iskreno se nadam da nema veze sa mac to bi bila ogromna promena ne samo za sistem vec i developere itd.
sigurno je samo zastrasivanje ibm.
[ Darko Selakovic @ 25.05.2005. 14:49 ] @
Citat:
madamov: I ja mislim tako, mada ko zna šta bi se tu desilo. U svakom slučaju, trebalo bi marketinški pripremiti teren za takav "šok".

[Ovu poruku je menjao madamov dana 25.05.2005. u 10:55 GMT+1]


Kad smo već kod marketinškog ŠOKA, Apple reklamira OS X!!!
http://macdailynews.com/index.php/weblog/comments/5852/
mislim da Apple-u najviše zameraju da je sada vreme za pravu reklamu... mislim da su počeli, eto nismo dugo čekali!
[ yooyo @ 25.05.2005. 15:51 ] @
AFAIK, Apple je izbacio novu verziju iTunes-a koji podrzava i video playback. Verovatno da je u pripremi neka spravica kao iPod koja moze da reprodukuje i video. Predpostavljam da ce, u online iTunes radnjama, uskoro pored muzike pojaviti i flimovi i serije, koje ce korisnici mocu da skinu na svoj novi iPod. A zasto Intel... moguce je da su napravili dil sa Intelom oko proizvodnje nekakvih procesora za tu buducu spravu. Ne verujem da ce da portuju Mac OSX na x86. Ako to urade.. odmah brisem windows.

yooyo