[ kul-rom @ 23.05.2005. 16:24 ] @
Zdravo,
Nisam bas siguran da sam postavio pitanje na pravom mestu (mozda sam trebao staviti u sekciji hardver) ali se iskreno nadam da necete zameriti ako je to tako.


Problem: ako ostavim komp da "ohladi" (ne radi duze od 2-3 sata) onda kada pokrenem windows na pola podizanja sve se ukoci ... ventilatori okrecu ali nista ne radi. Restartujem preko dugmeta na kucistu i onda komp radi besprekorno. Ovo se ponavlja svaki put kada se PC uslovno receno, ohladi.

Sumnjao sam na hard pa sam kupio novi Maxtor 160GB (ionaka sam to planirao kupiti ) i novu Graficku gForce a isto sam zamenio i sve IDE kablove. Resetirao sam i BIOS ali nista ne pomaze.

Jos jedino sto moze biti su ili ploca Soltek (SL-85DR2), ili memorija (2 x 512 (DDR - jedna 333MHz a druga 400MHz) ... za CPU (P4 2.41GHz) sam siguran da ne nije jer nikad cuo za slicne simptome kojima je uzrok bio CPU. Znaci jos ostaje da proverim MB i Memoriju ... dali je neko vec imao ovakvo iskustvo (problem) i sta jos moze uzrokovati ovakve simptome? Dali je moguce da crkavaju tranzistori na ploci pa je ovo samo pocetak?


Hvala unapred
[ VRKY @ 23.05.2005. 20:06 ] @
Ovdje imaš sve potrebne alate za testiranje komponenti:

http://www.elitesecurity.org/t...grami-za-dijagnostiku-racunara

A od kad ti se to dešava?
[ kul-rom @ 23.05.2005. 23:45 ] @
Hvala Vrky ... zaista lepi saveti sutra cu istestirati sve po redu ...

btw, ovo se pocelo desavati odprilike pre jedno mesec dana (mozda i malo manje) ... ali to sto mene zapravo i najvise cudi jeste da nakon onog "obaveznog" restarta mogu ostaviti komp ukljucen i po nekoliko dana i raditi na njemu sve i svasta (download, renderiranje, programiranje itd.) a da komp radi savrseno ... bez mane! dali je moguce da uzrok svemu ovome bude shity baterija BIOS-a jer sam primetio da mi se pomesta sistemski sat odnosno izmesta (odnosno to se desilo dva puta)?

Hvala jos jednom ... pozdrav
[ Binary Mind @ 24.05.2005. 07:49 ] @
Moguci simptomi su dosta prljav racunar unutar kucista, neka od magistrala ili controllera u losem stanju, kondenzatori ili na maticnoj ploci ili u napajanju u losem stanju. Moze takodje biti i baterija ali samo u slucaju da ti se nonstop resetuju BOIS podesavanja a ne samo sistemski sat. Pogledaj kondenzatore na ploci (vidi da neki nije otekao ili vec ne curi). Ako na ploci nema vidljivih losih kondenzatora promeni napajanje. Ukoliko vidis lose kondenzatore ima dosta o menjanju istih na hardverskom delu ES-a. Ukoliko je neki tezi problem sa maticnom plocom predlazem nosenje u servis ili uzimanje nove
[ kul-rom @ 25.05.2005. 00:58 ] @
Probao sam GoldMemory ali moram priznati da me veoma zbunio ...
Pored onoliko cekanja ipak je prosao jedan test 2 sata ... a zatim poceo drugi koji je do 50% potrosio 40-45 minuta ... a onda sam isklucio ... zatim sam probao naci neke odgovore u fajlu (Crystal reports) ali nista ne pise osim osnovnih podataka o programu ... jesam li ja zbunjen ili mi je memorija ispravna ... inace bi program bacio gresku jel da?

Hvala vam
[ mrkidivx @ 25.05.2005. 02:37 ] @
Čim je prošao prvi put najverovatnije je memorija ispravna.
Naravno što ima veći broj prolaza dijagnostika memorije će biti preciznija.
[ pctel @ 25.05.2005. 17:11 ] @
Naj verovatnije ploca, mozda napajanje, memorija je sigurno dobra.
[ kul-rom @ 26.05.2005. 00:35 ] @
Znaci ne treba citati dodatni izvestaj o tome dali je memorija ispravna ... vazno je da program u toku ispitivanja ne vrati neku gresku? Ok! Onda to znaci da je memorija ispravna i da je eliminisana kao uzrok mojim stradanjima ... Super ! ona je i najskuplja (2 X 512MB ECC unbuffered DDR400 KIngmax) ... za ove dve plocice sam platio skoro 400 Eura pre jedno pola godine. a ploca je kostala oko 100 Eura (pre dve godine)
Molim jos samo za savet koji je najpouzdaniji alat za proveru maticne ploce?
Hvala unapred
[ kul-rom @ 05.06.2005. 11:03 ] @
Zdravo,
Necete mi verovati alo komp se oporavio i sad radi bezprekorno. Evo druga nedelja kako ne radi ono sto je radio za vreme pisanja prve poruke.

Mislim da je fora u tome sto imam produzan kabl sumnjivog porekla (btw, MAXGEAR 3500 WATT 230 Volt) koji je placen izuzetno skupo.
E sad svakako da problem nije bio u kablu ali ja sam svake veceri posto zavrsim sa radom na PC-ju iskljucim prekidac koji se nalazi na kablu ... kao da mi komp nije pod naponom (ziva glupost).

E od kad sam prestao gasiti taj prekidac PC radi perfektno ... cudno zar ne?

Hvala jos jednom svima koji su odgovarali na moje pitanje ... Pozdrav