[ Hladijator @ 28.05.2005. 01:13 ] @
"The 604 coaxial loudspeaker of 1943 was a very successful combination of a small multicellular horn mounted concentrically with a 15-inch woofer. Working with John Hilliard, Lansing developed the A-4 theater system, a large two-way system standing about 8 feet high, which made use, for the first time in theater systems, of a low-frequency enclosure that was not open in the rear. The combination of horn loading through the mid-bass region and porting in the low-frequency range gave the system a level of low-frequency performance in the theater that had been unknown before. The high frequency section made use of a traditional high-frequency annular slit phasing plug driver with a three-inch voice coil, the model 288. The low-frequency transducer in the A-4 theater system was the model 515 loudspeaker, a fifteen-inch loudspeaker with a three-inch voice coil. It was the first low-frequency transducer to make use of flat wire. These early systems used field coil structures for attaining high flux levels in the transducers, since the permanent magnet materials of the day were not strong enough to provide the necessary field strength for these systems."

Sta je multicellular horn,transducer,flat wire,voice coil?Koja je nasa rec za two-way system?

ceo text mi je skroz nerazumljiv.
[ Arnold Layne @ 28.05.2005. 09:54 ] @
multicellular horn - horna koja se sastoji od vise celija:)

nesto ovako



transducer - pretvarac jedne vrste energije u drugu (zvucnik)

flat wire - spljeskani provodnik



voice coil - centralni deo zvucnika koji konvertuje elektricnu energiju u magnetnu - zica obmotana oko cilindricnog tela (papir, kapton...)


two-way sistem - dvo-sistemski zvucnik

vise opisna nego terminoloska pomoc, ali kada bi mi stvarno neko rekao flat wire na srpskom, ne bi imao pojma sta mi prica....

nadam se da pomaze

pozdrav




[ Hladijator @ 28.05.2005. 10:12 ] @
Hvala puno covece!!!

samo jos jedno podpitanje-jel postoji jos neki naziv za hornu ili je to jedini?
Prvi put cujem za tu rec i malo mi je nejasno njeno znacenje...

Jos jednom hvala.
[ Arnold Layne @ 28.05.2005. 18:34 ] @
horna se na srpskom kaze horna:)

mozda bi moglo i razglas, ali meni je horna prirodnije (razglas mi dodje kao ceo sitem sa zvucnikom, dok je horna vrsta kutije (uslovno receno) u koju/ili na koju zvucnik dolazi.


eh ta terminologija:)
[ Hladijator @ 28.05.2005. 21:46 ] @
Spasio si mi zivot...
Hvala
[ 1OXB @ 29.05.2005. 00:47 ] @
HORN znaci rog tj. drajver u obliku roga. Asocijacija je na prastari muzicki instrument od rogova goveda.
[ Hladijator @ 31.05.2005. 10:14 ] @
Znam za bukvalni prevod, ali nisam znao da i on moze da se koristi.

Elem, na isao sam na jos dva rebusa:

armature loudspeakers -armaturni(oklopni) zvucnici ?

pot structures - strukture lonca?

korisceno u ovom kontekstu
"JBL departed from the standard method of making pot structures using sections of seamless steel tubing. "
[ Arnold Layne @ 31.05.2005. 12:31 ] @
opet slikovito:)

armature loudspeaker:


predak danasnjih zvucnika, izmislio ih je Tomas Watson, i koristili su se do neke 1930 godine, a gomila bioskopa je ostala sa njima mnogo duze od toga. Danas se korste u nekim vrstama slusnih aparata, jer mogu da se naprave vrlo mali, naravno to su unapredjene verzije.


pot structure

onaj zadnji deo zvucnika, koji obuhvata citavu konstrukciju (lici na posudu - lonac). Najcesce se pravi od vecih metalnih cevi.

A u onoj recenici ti kaze da je JBL odustao od standardnog pravljenja tih *djavola* od celicnih neprekidnih cevi - ako se dobro secam:)
[ Hladijator @ 31.05.2005. 12:46 ] @
na svakom forumu treba da postoji covek kao ti :)
ponizni poklon i jos jedno u nizu hvala