[ strba @ 22.07.2002. 13:35 ] @
Zdravo

1. Da li je neko cistio ( Uspesno ) socivo na cd romu?
2. Ako jeste cime (tecnost....)?


POzdrav svima
[ Jbyn4e @ 22.07.2002. 15:18 ] @
MOja preporuka je obicna voda (po mogucstvu destilovana?) i stapici za usi. Ne preporucujem alkohol, mada neki tvrde da je ok - ali ja sam sje*** jednan cd rom cisteci mu glavu alkoholom...
[ McKracken @ 22.07.2002. 16:46 ] @
Citat:

MOja preporuka je obicna voda (po mogucstvu destilovana?) i stapici za usi. Ne preporucujem alkohol, mada neki tvrde da je ok - ali ja sam sje*** jednan cd rom cisteci mu glavu alkoholom...


Obicna voda nikako, destilovana nema efelta.
Treba ti neko sredstvo sa ciscenje optickih sredstava (ne kontaktih sociva), to su mesavine lakih alkohola koji ne ostavljaju trag.

Nekada je to proizvodio CINI cacak i radilo je fino (ja jos nisam potrosio prvu bocicu od 5ml) :)

Obican medicinski alkohol mze da napravi probleme ako plastika nije bas dobrog kvaliteta ili ako je
socivo od nekih vrsta polimera (sto je tesko utvrditi).
[ jc denton @ 22.07.2002. 18:48 ] @
Aman, pa zar socivo ima blato na sebi?
Dovoljna je i suva vata, mada moze i da se malo natopi vodom i ocisti, pa opet suvom na kraju. Alkoholi i slicne stvari nikako kao sto McKracken rece.

[ Miroslav Cvejić @ 22.07.2002. 20:56 ] @
Ja sam uspešno očistio DVD-ROM sa diskom za čišćenje. Za one koji slučajo ne znaju to je CD sa četkicom na sredini.
[ Krsta @ 23.07.2002. 01:06 ] @
To sa diskom za čišćenje ne može baš uvek da očisti, tako da nekad
moraš da pribegneš otvaranju CD-a.
[ strba @ 25.07.2002. 02:50 ] @
Hvala svima na pomoci.

Lagano brisanje sociva stapicem za usi ( suvim ) dalo je rezultata. A raspitacu se za nabavku mesavine lakih alkohola ( posto mislim da ce mi se ovaj problem ponovo pojaviti kroz n vremena).

Pozdrav


[ drdrksa @ 27.07.2002. 15:20 ] @
Citat:
Cvejic:
Ja sam uspešno očistio DVD-ROM sa diskom za čišćenje. Za one koji slučajo ne znaju to je CD sa četkicom na sredini.


Takav disk obicno digne prasinu (ako je ima) i napravi jos gore stanje .....
Ne preporucujem ga nikome .....
[ drdrksa @ 27.07.2002. 15:24 ] @
I stapici za usi su potpuna greska jer posle brisanja sociva sa njima postoji velika mogucnost da se na njemu zadrze sitne "dlacice" od vate. Ja preporucujem (posto sam ocistio x CD-romova) da uzmete platnenu maramicu i cackalicu i da sa tim pokusate da ocistite socivo. Ako to ne bude pomoglo, onda kao sto McKracken rece, u pomoc dolaze razne vrste lakih alkohola ......
[ gasae @ 12.01.2005. 19:47 ] @
ja sam ih ocistio samo nekoliko ali moram da napomenem da je potrebno socivo ocistiti i ODOLE. Naime radio sam razne cd plejere koji su stojali po kaficima a duvanski dim je poguban za njih, ako se cisti socivo samo odgore ne radi ali kada se ocisti i odole, sto je vrlo vrlo zaj... ,radi. Pri tom sam koristio stapice za usi a pre tog izduvavanje onda ciscenje vodom na kraju susenje i duvanje dlacica :o). Isto je i sa sa cd u racunaru jedino sto kod njega brze dolazi do prljanja jer kuleri rade li rade.
[ pctel @ 12.01.2005. 23:29 ] @
Nikada to nisam radio, ali cuo sam da je komprimovani vazduh (kupuje se u spreju) dobar za to, a najbolje je laser izvaditi i oprati u ultrazvucnoj kadici.
[ Java Beograd @ 13.01.2005. 08:04 ] @
Još samo da mi neko kaže koji su to "laki" alkoholi ? Da li postoje i "teški" ?
[ StORM48 @ 16.01.2005. 20:13 ] @
Postoje... antifriz. :)
[ Goran Mijailovic @ 22.01.2005. 16:24 ] @
Jel' ima neko da da link gde je ovo objasnjeno u slici i reci kako se radi, ili da napise detaljno celu proceduru od pocetka?
[ StORM48 @ 22.01.2005. 22:13 ] @
Pisao sam lično o tome na forumu (a verovatno ima još dosta drugih tekstova), pa te molim da isprobaš opciju PRETRAGA na praktičnom primeru.

Pozdrav
[ Goran Mijailovic @ 23.01.2005. 13:37 ] @
Hvala ali ja ne mogu da se izborim sa pretragom na ovom forumu i ne dobijam nista korisno osim ove teme!?
[ StORM48 @ 23.01.2005. 20:01 ] @
Izvol'te:

http://www.elitesecurity.org/tema/66540/0#438191

Pozdrav
[ Goran Mijailovic @ 23.01.2005. 20:10 ] @
Zahvaljujem,
al' nema u "slici i reci".
[ boki99 @ 28.01.2005. 10:29 ] @
Moze li se socivo nekako razcentrirati upotrebom stapica i cackalica?
[ StORM48 @ 28.01.2005. 19:31 ] @
Ne, zato što sočivo i nije fiksirano. Naravno, tu se ne podrazumeva "kopanje" po istom... :)

Pozdrav
[ dana @ 19.03.2005. 11:51 ] @
gledajte ja sam opticar i moram vam reci samo jedno,sociva se ciste sa posebnom tekucinom nikakvim izmisljotinama vise,sta vam je????
[ StORM48 @ 20.03.2005. 18:09 ] @
@dana
Lepo je to što si Ti optičar, ali ova optika je prilično daleko od optike koja se stavlja na naočare i samim tim, ne važe nužno isti uslovi održavanja.

Ovde postoje/pišu ljudi koji su nakupili dovoljno "zagrejanih stolica", da mogu bez ustezanja da pišu o svojim iskustvima. Zato, nastavimo diskusiju u malo prijatnijem tonu.

Pozdrav