[ marko_ @ 05.06.2005. 11:55 ] @
Ovako... Treba mi mikrofon... E sad, sto se mene tice ja bih uzeo Behringer B2 ali imam porblem... Kada ga kupim da li cu moci da ga povezem direktno u komp? Da li mi mozda treba neki poseban prikljucak ili nesto? Stvarno nemam iskustva sa ovim stvarima, pa mi treba pomoc...
Ako treba neki poseban prikljucak, onda mi recite koliko to kosta.

Hvala.
[ acaradio @ 05.06.2005. 13:23 ] @
Behringer B2 je kondenzatorski mikrofon i neces moci da ga povezes na mikrofonski ulaz na zvucnoj kartici...za kond. mikrofon je potrebno "fantomsko napajanje" (48 V). Treba ti neko mikrofonsko pretpojacalo (pre-amp) ili mikseta koja na mikrofoskom kanalu ima fantom-napajanje. To se onda prikljuci na linijski ulaz zvucne kartice.
Jednostavnije miksete koje imaju fantom se krecu od 60-200 evra, a dobar pre-amp nije jeftin. cene su od 150 do 500-i-navise evra
[ ton_majstor @ 06.06.2005. 09:43 ] @
Samo da dodam.

Fantomsko napajanje, tj. Phantom Power ne mora OBAVEZNO da bude +48V. Može da bude sve od 9-52 V (bar po mojim informacijama), ako ne uzmemo u obzir specijalna napajanja.

Pozdrav!
[ acaradio @ 06.06.2005. 10:12 ] @
@ton_majstor

U pravu si, secam se jednog starog Grundig-ovog mikrofona koji je koristio nekih 16-18 V...morao sam da spajam dve baterije od 9 V da bih ga hranio.
[ marko_ @ 06.06.2005. 10:30 ] @
Hvala na informacijama.

I ako moze neko da mi kaze da li ima neke velike razlike u kvalitetu izmedju B1 i B2 mikrofona? Koliko je B2 bolji i zasto?
[ acaradio @ 06.06.2005. 10:39 ] @
Jedna od najznacajnijih razlika je to sto na B2 imas mogucnost podesavanja "patterna", usmerenosti mikrofona:
1. Cardioid (oblik srca - mi to zovemo bubreg, valjda zato sto vise lici :):) - prosto receno, kada se postavis ispred mikrofona, on hvata sve ispred sebe i malkice na stranu)
2. Omni (kruzni - mikrofon hvata skoro sve oko sebe)
3. Figure Eight (osmica - znaci dvosmerni 0 i 180 stepeni - hvata "napred i nazad").

B1 ima samo jednu usmerenost, cardioid.

A da, jos nesto, mislim da su nasi prodavci uvaljivali B1 u kartonskim kutijama, a B2 u onom fancy kofercetu sa sve shockmountom unutra.
[ marko_ @ 06.06.2005. 12:00 ] @
Hmm... pa mogao bi onda da uzmem i B1... Ali dobro videcu jos...
Znaci ovako: Kupim mikrofon, kupim pre-amp, mikrofon prikljucim u pre-amp i pre-amp u line-in na zvucnoj, jel' tako?

Ok, hvala vam mnogo!
[ acaradio @ 06.06.2005. 19:52 ] @
Tako je !
Ne zaboravi da pre-amp (ili mixeta) mora da ima fantomsko napajanje !
[ marko_ @ 06.06.2005. 23:27 ] @
Da nasao sam i pre-amp koji cu da uzmem... To je M-Audio DMP3!