[ Goran Rakić @ 29.07.2002. 19:47 ] @
Evo pregledah danas svih 12 stranica ovog foruma zeleci da saznam mogucnosti za croosplatform GUI programiranje u C++-u.

Šta mi treba:
- besplatno (ne mora da je OpenSource, dosta da je besplatno za komercijalnu upotrebu)
- da ima dobar IDE (poput Kdevelop+QTDesigner)
- da ima dobru dokumentaciju
- da aplikacije izgledaju kao da koriste native API sistema na kome se izvrsavaju (znaci da na win98 izgledaju kao win98 aplikacije, na XP-u kao XP aplikacije, a u KDE-u kao da su radjene QT-om)
- da je kod crossplatform (u ovo ukljucujem win9x/Me/2k/XP i X11-Linux, Mac mi nije potreban)
- da sve to nije preteško.... ;)))

Napominjem da C++ još uvek učim (onaj bez GUI-a ;)) ) ali hoću da mislim unapred...

PS. Do sada sam čuo za QT koji mi ne odgovara zbog cene za Windows (mada na sajtu ima da se skine QTLib za VC++6 kao neki noncommercial, pa dobro poklanacu aplikaciju, a naplacivati instalaciju), FLTK, GTK koji mi se ne svidja i wxWindows koji mi ne izgleda loše. Voleo bih neku uporednu tabelu prednosti mana... (ako može svako da kaže par +/- za ono u čemu radi)

Hvala!
[ Dejan Lozanovic @ 29.07.2002. 21:34 ] @
Pa pored toga sto ces dati program dzabe moras, da dat i izvorni kod od aplikacije, ili plati licencu za QT.
[ random @ 29.07.2002. 22:25 ] @
Citat:
Go! X:
- besplatno (ne mora da je OpenSource, dosta da je besplatno za komercijalnu upotrebu)


Da li si svestan da "OpenSource" i "besplatno za komercijalnu upotrebu" nema nikakve veze jedno sa drugim? Navedi mi neki kvalitetan besplatan, a komercijalni, toolkit ili razvojni alat. Plašim se da ćeš ipak morati da "platiš da se klatiš".

Citat:

- da aplikacije izgledaju ... u KDE-u kao da su radjene QT-om


Ha ha, a pritom bi hteo da ne bude Qt?

Citat:
GTK koji mi se ne svidja i wxWindows koji mi ne izgleda loše.


Opet kontradikcija -- wxWindows na Linuxu je upravo wrapper za GTK+.

Da podvučem crtu -- ako hoćeš da razvijaš komercijalni softver u svakom slučaju ćeš morati da platiš (dal Trolltechu, dal Microsoftu ili nekom trećem). Ako hoćeš da razvijaš OpenSource, onda biraj -- Qt, wxWindows...
[ Goran Rakić @ 29.07.2002. 23:55 ] @
Ok hvala na razjasnjenju oko wxWindows-a, e sada QT za Windows: da li je besplatan ako je aplikacija OpenSource i do koje granice to OpenSource ide, tj mogu li samo da dam kod uz izvrsni fajl, ili moram da taj kod stavim u public domain?
[ Dejan Lozanovic @ 30.07.2002. 12:14 ] @
Pa kod Qt-a nije bitno za koju je platrformu dok god program dajes besplatno i dajes izvorni kod aplikacije.(momci su rekli da jednino mozes da naplatis postanske troskove i recimo CD ili neki drugi medijum). E sada pod linuxom mi je pla napamet jedna ideja kako da naplatis ipak linux apliakciju(mora da moze i pod windowsima samo ne znam API ) a ideja je sledeca da svoj program podelis iz dva dela. Glavni program i neki graficki omotac(pogleda licq, i pogledaj nmap i nmapfe pa ce ti biti jasno na sta mislim). Inace sve sto bi trebalo da napravis jeste da iz tvog grafickog programa( kojeg ces dati dzabe i otvorenog koda) napravis 2 pipe-a i povezes ih na ulas izlas. I tako svoj glavni program koristis kao koproces.

Jeste da je tako malo teze isprogramirati celu stvar, ali prednosti ovakvog resenja jeste da bi mogao lako da napravis graficko omotac, za npr GTK ili nesto trece.
[ random @ 30.07.2002. 12:19 ] @
Evo ti TrollTechov FAQ. U njemu izgleda kaže da je besplatnu verziju Qt-a distribuiraju jedino u varijanti za Unix, dok za Windows ne postoji free verzija, ali možeš da skineš besplatno i testiraš 30 dana. This kinda sucks.
[ leka @ 30.07.2002. 14:05 ] @
Evo mog prvog teksta poslatog ovde nakon odmora :) . Hrvatska rules! Brac je najdivnije ostrvo na svetu! :)

Termini "QT" i "besplatno" ne idu jedno sa drugim, zapamtite to.

Ne znam zasto se dize tolika dreka oko toga da li je nesto wrapper za GTK ili ne - sasvim je normalno da tako bude - ko zeli da pise ciste GTK+ aplikacije? - Retko ko, samo cisti entuzijasti. Na kraju krajeva i GTK+ moze da se posmatra kao wrapper za Xlib! :)

wxWindows je veoma mocna biblioteka i ima par zaista dobrih vizualnih alata.

Ja sam vec pisao desetine tekstova o svemu tome i ne znam dokle vise da pisem(o) ... Da sam na mestu coveka koji se premislja sta od sijaset slicnih biblioteka da koristi ja bih lepo skinuo sve verzije za Operativne Sisteme koji me interesuju i lepo isprobao kako sta radi...

Evo moje liste sa kratkim obrazlozenjem ZASTO je odredjena stvar na odredjenom mestu.

1 - FLTK, www.fltk.org (Najmanji i najbrzi kod, stabilnost, podrska, vizuelni alat dolazi u paketu - FLUID, podrzava sve moguce i nemoguce sisteme, besplatan, prvi GUI toolkit koji ima fenomenalnu OpenGL podrsku, laka instalacija)
2 - wxWindows, www.wxwindows.org (jedini alat koji moze pomoci u portovanju MFC aplikacija na Linux!, baziran na GTK-u, lako se instalira)
3 - FOX ToolKit, www.fox-toolkit.org (besplatan, jednostavan, brz, dobra OpenGL podrska)
2 - VDK, vdkbuilder.sf.net (Najintuitivniji vizualni alat

Kao sto vidite QT nisam ni pomenuo, QT zajedno sa QT designer-om ne mogu da stavim ovde. QT designer je fantastican program, i QT je odlican, ali dajmo prednost besplatnim stvarima koje koriste hiljade programera sirom sveta...
[ Riste Pejov @ 01.08.2002. 09:34 ] @
mozda ste do sada videli,
a i meni se svideo, http://www.widestudio.org
koliko sam ja uspeo da izvucem iz dokumentacije, WS ima svoje klase,
a i totalno cross platform (nisam radio sa WS na Win)
[ Dragi Tata @ 04.08.2002. 22:45 ] @
Našao sam prilično dobar sajt koji poredi razne GUI biblioteke:

http://www.geocities.com/SiliconValley/Vista/7184/guitool.html
[ mist @ 07.08.2002. 00:02 ] @
Zdravo svima,

Ovo je btw, moj prvi post na elitesecurity...

Elem, chudi me da niko od vas nije chuo za GLUI. To vam je GUI baziran kompljet na OpenGL-u. Licenca je LGPL, tako da je slobodan za svaku vrstu (zlo)upotrebe. Jako je simpatichan, nishta nije ruzniji od FLTK.
Ono shto me odushevilo kod GLUI-a je to shto ima neke kontrole za rotaciju 3D objekata kakve nikad ni na jednom drugom mestu nisam video, i izgledaju FENOMENALNO.
U svakom sluchaju, preporuchujem od srca, nadjite, skinite, kompajlirajte primere, divni su...

Pozdrav,
Milosh
[ leka @ 07.08.2002. 13:52 ] @
Da Riste, totalno sam zaboravio na njega... Pisao sam u nekoliko navrata o WideStudiju na www.linuks.org -u. Ono sto se meni svidja kod njega je totalno originalan izgled widget-a, sto je najlepse to sve radi i na Linux/UNIX-u i na Windows-u! :)
Svakako, svima predlazem da to pogledaju!
Citat:
Riste Pejov:
mozda ste do sada videli,
a i meni se svideo, http://www.widestudio.org
koliko sam ja uspeo da izvucem iz dokumentacije, WS ima svoje klase,
a i totalno cross platform (nisam radio sa WS na Win)

[ leka @ 07.08.2002. 13:58 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Našao sam prilično dobar sajt koji poredi razne GUI biblioteke:

http://www.geocities.com/SiliconValley/Vista/7184/guitool.html


Nemanja upravo sam pogledao tu stranu i mogu ti reci da je totalno neazurna. Dobra je cisto da se ima spisak svih projekata i da covek moze lepo da juri sta mu odgovara. Recimo OS/2 verzija FLTK-a postoji vec nekoliko godina i radi odlicno! MacOS X takodje... Ono sto je cudno je recimo da je za wxWindows napisano da radi na microwindows-u, a za FLTK nije napisano da je microwindows prvih par godina svog postojanja imao samo FLTK na sebi!!!!! A najveca glupost vezana za FLTK je da ne pise da podrzava i *Step ... Delovi FLTK su razvijani na NextStep-u davno...

Svejedno hvala za URL! Nekom ce sigurno trebati. :)))