[ caboom @ 12.06.2005. 17:53 ] @
have fun...

http://jwz.livejournal.com/490051.html
http://jwz.livejournal.com/494040.html
[ dwarf @ 12.06.2005. 21:19 ] @
Pročitao sam ovo pre neki dan i moram priznati da mi je baš bilo simpatično. :))

Inače, stvarno, kada se neko poslednji put zapitao ovakvo pitanje oko zvučne kartice?? Ja mislim da je kod mene bilo 1995 kada sam kupovao SB16 ili tako nešto. :))
[ degojs @ 12.06.2005. 21:25 ] @
Citat:
I also got to stop using the crapware known as Mozilla Sunbird; now I can use iCal, which Just Works (for example, the alarms actually go off, and it doesn't periodically shit a WAV file into my .ics file.)


hehehe, dobar alarm :) A pre par meseci kada sam zamerio što na Linuxu ne radi dobro mešanje zvukova iz više aplikacija, neki mi linuxovac ovde reče: "Ma kome to treba?"

A pazi komentara:

Citat:
I'm actually surprised that you lasted this long with Linux. You haven't hit the really scary part yet: other stuff works too.


:)
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2005. 21:34 ] @
Meni je ovaj deo ipak najjaci ;-)

Citat:

I plugged a mouse with three buttons and a wheel into the Mac, and it just worked without me having to read the man page on xorg.conf or anything. Oh frabjous day.


:-)

Ja se zaista nadam da ce Apple konacno shvatiti poruku i ponuditi svoj OS na svim x86 platformama. Tako ce konacno postojati komercijalni desktop-grade BSD sistem, ciji je desktop deo standardizovan i komercijalno odrzavan.
[ degojs @ 12.06.2005. 21:47 ] @
A ko će onda da kupuje Mac?
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2005. 21:51 ] @
Hehe, pa uvek ce Mac imati svoje fanove - makar to bio i fino dizajniran PC... dovoljno umetnika, naucnika i... naravno bogate dece - voli tu masinu ;-)
[ henrik @ 12.06.2005. 22:38 ] @
Baš me zanima kako bi se OS X ponašao na domaćim krpljenim konfiguracijama (Kol'ko memorija? Uuu...mnogo, daj neku jeftiniju...ploču neku isto, ne uklapa mi se u 500 evra).
[ dwarf @ 13.06.2005. 00:02 ] @
Citat:
henrik: Baš me zanima kako bi se OS X ponašao na domaćim krpljenim konfiguracijama (Kol'ko memorija? Uuu...mnogo, daj neku jeftiniju...ploču neku isto, ne uklapa mi se u 500 evra).


Zašto bi neko i želeo da instalira OSX na takvoj krpljenoj konfiguraciji? Ljudi koji to rade sebi traže problem na svakom koraku i samo je pitanje vremena kada će bilo koji OS da poludi od dž hardvera.

A komentari na "vest" su super. Mislim da je čitava ta priča oko Linuxa na desktopu mnogo bre hypeovana. Možda momci koji prave te razne DE-ove i sl. imaju još da rade.
[ Walker @ 13.06.2005. 00:12 ] @
Ma oni su krenuli od potpuno pogresne filozofije nije da jos imaju da rade.
[ dr ZiDoo @ 13.06.2005. 00:18 ] @
Ćao drugari,

nego samo želim da čujem šta je problem sa "multi-zvukovima" u Linuxu? Konfiguracija scrolla? Interesting... Koje godine je to bilo? Šta neko se igra sa "linux from skreč"

Ja sam pre 2 dana instalirao Ubuntu na jedan računar i za 30min sam imo sistem sa svim mogućim đžiđžama, samo sam morao instalirati još xmms i flash plugin i to sam radio sa dve komande...

(ruku na srce, mora se prvo podesiti apt-get izvori)
[ dwarf @ 13.06.2005. 00:41 ] @
Wow, super. Baš ti zavidim. Eto, ja sam imao malih problema sa tim Ubuntom, nekako nikako nije hteo da se konektuje iako imam normalan ext. modem prikačen na njega koji savršeno radi iz XP-a...i KDE-a, što je najluđe. Osim ako to nije KDE na Vector Linux-u, pošto onda nešto neće, odnosno hoće ali jako sporo. I tako u nedogled...

Samo mala ilustracija. Nekako mi je jako čudno što svaka Linux "desktop distribucija" koju sam do sada probao ima neke probleme koji me na kraju nateraju da se vratim na XP. Zaista mi je jako drago što tebi Ubuntu lepo radi i meni je, osim problema koje sam naveo a ima ih još, lepo radio, ali neki ljudi jednostavno žele da ne misle. I Zawinski sigurno nije izmislio problem koji ga je naterao da pređe na Mac.
[ henrik @ 13.06.2005. 00:55 ] @
Mac i postoji zbog toga. Određeni ljudi su spremni da plate određenu veliku cifru da bi ih sačekao sistem koji ti poručuje "sedi i radi posao". Nema zajebancija. Dok se tinejdžeri zabavljaju konfigurisanjem i kompajliranjem kernela, postoje i neki koje zanima zarađivanje para od zanata kojim vladaju, a koji zahteva ready-steady OS.
[ caboom @ 13.06.2005. 01:16 ] @
Citat:
dr ZiDoo:
Ja sam pre 2 dana instalirao Ubuntu na jedan računar i za 30min sam imo sistem sa svim mogućim đžiđžama, samo sam morao instalirati još xmms i flash plugin i to sam radio sa dve komande...

(ruku na srce, mora se prvo podesiti apt-get izvori)


poenta je sto je ovde rec o jamie zawinsky-u, samo pogledaj njegov CV i skontaces da njegove reference idu mnogo dalje od xscreensaver-a. elem, za one koji nisu upoznati, kljucne reci su mosaic, netscape, mozilla, xemacs, etc. covek je prosto dosao do tacke kada se naprosto smorio stalnim podesavanjima trivijalnih stvari koje te konstantno blokiraju da zapravo radis nesto pametnije.
[ axez @ 13.06.2005. 08:10 ] @
Citat:
caboom: poenta je sto je ovde rec o jamie zawinsky-u, samo pogledaj njegov CV i skontaces da njegove reference idu mnogo dalje od xscreensaver-a. elem, za one koji nisu upoznati, kljucne reci su mosaic, netscape, mozilla, xemacs, etc. covek je prosto dosao do tacke kada se naprosto smorio stalnim podesavanjima trivijalnih stvari koje te konstantno blokiraju da zapravo radis nesto pametnije.



Ovaj......veoma mi je poznato ko je Jamie Zawinski...svakako covek za respect.
Ali nije mi tu jasno o kakvom je tu stalnom podesavanju rec?
Mislim...jednom podesis i vozi...nije da moras sad svaki dan das se drkas sa time.
A i kad podesis, bekap /etc dir-a i kasnije cak i ako reinstaliras vratis sve u roku od....koliko...5 sekundi.

Ajde neko da mi pojasni kakva su to stalna podesavanja i prckanja koja te sprecavaju da se bavis necim pametnim?
[ Sundance @ 13.06.2005. 13:18 ] @
Citat:
axez: A i kad podesis, bekap /etc dir-a i kasnije cak i ako reinstaliras vratis sve u roku od....koliko...5 sekundi.


Trivia: Kad si zadnji put editirao nešto u /etc?

Ali bez laganja molim :)
[ caboom @ 13.06.2005. 14:27 ] @
Citat:
axez: Ovaj......veoma mi je poznato ko je Jamie Zawinski...svakako covek za respect.
Ali nije mi tu jasno o kakvom je tu stalnom podesavanju rec?
Mislim...jednom podesis i vozi...nije da moras sad svaki dan das se drkas sa time.
A i kad podesis, bekap /etc dir-a i kasnije cak i ako reinstaliras vratis sve u roku od....koliko...5 sekundi.

Ajde neko da mi pojasni kakva su to stalna podesavanja i prckanja koja te sprecavaju da se bavis necim pametnim?


npr. zamenis biblioteku xyz verzije 0.2.131 verzijom 0.2.135 i to utice na biblioteku yzx u verziji 0.3.12314, sto ce mozda biti ispravljeno sa verzijom 0.3.12315pre3... nikada nisi imao problema sa npr. freetype-om i slicnim bibliotekama?
nikada ti se nije desilo da kupis neko parce hw-a koje je navodno podrzano, a ispostavlja se da ne radi, ili da ti rusi kernel? ne nervira te sound system sa svim mogucim mixer-ima koji zapravo ne rade kako bi trebalo? ako je odgovor ne, ti si veoma srecan i skroman covek... ili naprosto imas mnogo vremena. ja stvarno ne mogu da priustim da stalno gubim toliko vremena na problemima koji se ponavljaju, prvi put je bilo interesantno - why not, naucis nesto novo, drugi put, ok nije problem, jos uvek sam mladi entuzijasta ... cek, cek, proslo je N godina i >> nista << se nije promenilo.

da citiram jedan od komentara:

Citat:

"What year is it again?"

On planet Linux, it is 1994. On planet Linux it is ALWAYS 1994.

And anyone who disagrees can be SENT BACK TO THE WINDOWS GULAG!

That way everyone can go back to agreeing about how user friendly and compatible and functional Linux is now and how the only reason Windows users don't migrate is because they're all stupid.
[ axez @ 13.06.2005. 15:17 ] @
Citat:
Sundance: Trivia: Kad si zadnji put editirao nešto u /etc?

Ali bez laganja molim :)



Pre neki dan...nesto sam petljao oko kucne mreze, nothin fancy...mrzelo me da pokrecem netconfig


Citat:
caboom:
npr. zamenis biblioteku xyz verzije 0.2.131 verzijom 0.2.135 i to utice na biblioteku yzx u verziji 0.3.12314, sto ce mozda biti ispravljeno sa verzijom 0.3.12315pre3... nikada nisi imao problema sa npr. freetype-om i slicnim bibliotekama?



Bilo nekad davno...doduse nisam ni znao sta radim tada.
Sad sam stalno na current ( Slack je u pitanju ) i nikakvih problema nema.....sve je kopmpajlirano bas kako treba.


Citat:
caboom: nikada ti se nije desilo da kupis neko parce hw-a koje je navodno podrzano, a ispostavlja se da ne radi, ili da ti rusi kernel? ne nervira te sound system sa svim mogucim mixer-ima koji zapravo ne rade kako bi trebalo? ako je odgovor ne, ti si veoma srecan i skroman covek... ili naprosto imas mnogo vremena.


Ne, ne i ne...jebiga......sve fercera.
A i podesio sam bog te pita kada....sad samo radi.
A i vremena sad imam malo vise zato sto ne moram iznova sve da podesavam.
Eventualno reinstaliram nVidia drajvere s vremena na vreme a i to je automatizovano.
[ caboom @ 13.06.2005. 15:42 ] @
Citat:
axez:Bilo nekad davno...doduse nisam ni znao sta radim tada.
Sad sam stalno na current ( Slack je u pitanju ) i nikakvih problema nema.....sve je kopmpajlirano bas kako treba.


recimo da si to uradio u poslednjih mesec dana, morao bi da editujes manje-vise sve sto koristi freetype, zato sto je sada obavezno ukljucivanje odr. makroa... ako si developer, it happens all the time.

Citat:

Ne, ne i ne...jebiga......sve fercera.
A i podesio sam bog te pita kada....sad samo radi.
A i vremena sad imam malo vise zato sto ne moram iznova sve da podesavam.
Eventualno reinstaliram nVidia drajvere s vremena na vreme a i to je automatizovano.


ok, dakle u pitanju je jedan racunar kojem se ne menja konfiguracija?
[ Sundance @ 13.06.2005. 16:04 ] @
Citat:
axez: Pre neki dan...nesto sam petljao oko kucne mreze, nothin fancy...mrzelo me da pokrecem netconfig


xaxa, a što bi sa onim, podesiš jednom i vozi? :>

Citat:
Bilo nekad davno...doduse nisam ni znao sta radim tada.
Sad sam stalno na current ( Slack je u pitanju ) i nikakvih problema nema.....sve je kopmpajlirano bas kako treba.


Mda...još kad bi bilo i istina.....Slack je dependency hell po pitanju paketa, pogotovo kad ih nemaš već .tgz.

Citat:
Eventualno reinstaliram nVidia drajvere s vremena na vreme a i to je automatizovano.


A šta je sa ATI-jem? :)

Zadnji put kad sam se ja igrao sa kupusarom, cijelo popodne mi je trebalo da konačno proradi....šta mi je ono trebalo, source kernela, pa neko kompajliranje drivera, pa insmod i moli boga da se X digne...i tek iz n-og pokušaja proradilo, kasnije kad je došao 10.1 već predkompajlirani modul nije radio, nije mi se dalo više zajebavat...sad pičim generičke drivere, jebga, tužno je to na planetu Linux :>
[ axez @ 13.06.2005. 19:50 ] @
Citat:
caboom
recimo da si to uradio u poslednjih mesec dana, morao bi da editujes manje-vise sve sto koristi freetype, zato sto je sada obavezno ukljucivanje odr. makroa... ako si developer, it happens all the time.



Oh...da li se to razlikuje od drugih platformi ako si developer na njima?
Ako zivis na bleeding edge verzijama i jos razvijas na njima to je za ocekivati, zar ne.


Citat:
caboom: ok, dakle u pitanju je jedan racunar kojem se ne menja konfiguracija?



U pitanju su 3 racunara, i da, ne menja se nesto konfiguracija.
I sad mi reci da se u svakoj bogovetnoj firmi svakodnevno menjaju konfiguracije.

Citat:
Sundance:
xaxa, a što bi sa onim, podesiš jednom i vozi? :>


Pa vozim dok ne odlucim da promenim nesto....

Citat:
Sundance:

Mda...još kad bi bilo i istina.....Slack je dependency hell po pitanju paketa, pogotovo kad ih nemaš već .tgz.


Hmm, yeah right..Slack sasvim fino radi i apdejtuje se.
Drzim mirror ftp stabla kod sebe na hdd-u tako da imam sve dependencies na dohvat ruke.


Citat:
Sundance: A šta je sa ATI-jem? :)



Pa ne znam...pitaj nekog ko vozi Ati...ja imam nVidiu i skroz sam zadovoljan sa njihovim drajverima.
[ caboom @ 13.06.2005. 20:30 ] @
Citat:
axez: Oh...da li se to razlikuje od drugih platformi ako si developer na njima? Ako zivis na bleeding edge verzijama i jos razvijas na njima to je za ocekivati, zar ne.


ovo je bila samo ilustracija haoticnosti razvoja sa OS bibliotekama, a ne tvrdnja "ovo se desava samo na linux-u". poenta je sto ovo nije "bleeding edge" verzija, vec stable release. "stable" release... govori o odsustvu kompatibilnosti medju verzijama i da stvar bude zabavnija, medju verzijama u istom branch-u (ne govorimo o razlikama izmedju freetype1 i freetype2). dakle ovo je ilustracija jednog od velikih problema open source razvoja, ne izolovan slucaj.

Citat:
U pitanju su 3 racunara, i da, ne menja se nesto konfiguracija.
I sad mi reci da se u svakoj bogovetnoj firmi svakodnevno menjaju konfiguracije.


ne, ali mi je tesko da zamislim nekoga da se zeza sa tim u kompaniji sa 1000+ racunara, cak i ako imas npr. deal sa nekim od brand vendora i relativno stabilne promene konfiguracija. pored ostalog, mislim da veoma relativan pojam reci za nesto da "radi OK"... npr. da li tebi sound sub-system na linux-u radi OK? u mojim ocima mnogo stvari ne radi kako bi trebalo.
poenta je, kako vreme odmice i moje vreme i iskustvo postaju skuplji a samim tim se gomila i broj stvari koje treba nauciti/uraditi, mene sve manje zanima da trosim vreme na konfigurisanje hw-a i ostale banalne stvari koje te zapravo samo dekoncentrisu i na kojima rasipas vreme i koncentraciju.

[Ovu poruku je menjao caboom dana 13.06.2005. u 21:35 GMT+1]
[ mkdsl @ 13.06.2005. 20:33 ] @
Uh - uh, pa ovde vec zhurka, a mene niko nije pozvao

Prichate o problemima sa Ubuntu? Zar ta igrachka od linuxa mozhe da pravi probleme? Come on, pa ljudima i tezhe distribucije rade bez problema, u pitanju je samo znanje i iskustvo. Ko ne zna, nece znati ni XP, ne?

Ovde par ljudi konstantno forsira neke senzacionalistichke priche, vec zadnjih ne znam koliko tema ne chitam, samo zbog bacanja flamebait-a.

Ok, Zawinski je preshao na os/x. Wow. Super. Sad sam se razocharao u linux, sad cu ga odmah bacim i instaliracu neshto drugo. Ma jok, bacicu ceo rachunar, jer je bash ON morao da napusti ono chega se drzhao celog svog zhivota... Zealotizam? Ipak ima nezealotizovanih linuxovaca

Axez je ovde u pravu, bekap /etc, /home, /usr (if necessery) i upravo to, VOZI! Josh nisam chuo za korisnika kome je pukla particija pod linuxom, a svakako sam ja jedan od korisnika kome je brdo podataka otishlo u neku drugu dimenziju, bash pod windows-om. A to se desilo jednog lepog dana, kad je windows jednostavno odbio da se digne, pritiskom na dugme kucishta.

Batalite prazne priche.
[ caboom @ 13.06.2005. 20:45 ] @
Citat:
mkdsl: Uh - uh, pa ovde vec zhurka, a mene niko nije pozvao :)

Prichate o problemima sa Ubuntu? Zar ta igrachka od linuxa mozhe da pravi probleme? Come on, pa ljudima i tezhe distribucije rade bez problema, u pitanju je samo znanje i iskustvo. Ko ne zna, nece znati ni XP, ne?


ti stvarno ne kontas srz problema, zar ne? poenta je u besciljnom i beskorisno potrosenom vremenu. dakle, ako si kucni korisnik odr. operativnog sistema, ili administrator male mrezice mozda ti je zaista zabavno da se igras konfigurisanjem stvari koje bi sustinski trebalo da rade out-of-the-box, super - meni to nije primarna zanimacija i imam shitload stvari kroz koje treba da prodjem i uradim. i nije problem u ubuntu-u, problem je mnogo dublji.

Citat:

Ovde par ljudi konstantno forsira neke senzacionalistichke priche, vec zadnjih ne znam koliko tema ne chitam, samo zbog bacanja flamebait-a.


ovo je ilustracija, ne senzacija...

Citat:

Ok, Zawinski je preshao na os/x. Wow. Super. Sad sam se razocharao u linux, sad cu ga odmah bacim i instaliracu neshto drugo. Ma jok, bacicu ceo rachunar, jer je bash ON morao da napusti ono chega se drzhao celog svog zhivota... Zealotizam? Ipak ima nezealotizovanih linuxovaca :)


opet ne kontas srz problema...

Citat:

Axez je ovde u pravu, bekap /etc, /home, /usr (if necessery) i upravo to, VOZI! Josh nisam chuo za korisnika kome je pukla particija pod linuxom, a svakako sam ja jedan od korisnika kome je brdo podataka otishlo u neku drugu dimenziju, bash pod windows-om. A to se desilo jednog lepog dana, kad je windows jednostavno odbio da se digne, pritiskom na dugme kucishta.


evo meni je otisla (ext3) particija na linux-u na zvanicno podrzanom brand intelovom hw-u sa regularno podrzanim adaptec scsi kontrolerom... wellcome to lost+found. to sto nisi cuo ne znaci da se ne desava u produkcionim uslovima. pre svega, nadam se da ti je poznato da ni jedan linux fs nema zaista atomski journaling - najblizi tome je reiser, ali jos ce proci dosta vremena dok on bude konkurentan sadasnjim komercijalnim resenjima.
[ neetzach @ 13.06.2005. 20:56 ] @
Citat:
mkdsl:
Axez je ovde u pravu, bekap /etc, /home, /usr (if necessery) i upravo to, VOZI! Josh nisam chuo za korisnika kome je pukla particija pod linuxom, a svakako sam ja jedan od korisnika kome je brdo podataka otishlo u neku drugu dimenziju, bash pod windows-om. A to se desilo jednog lepog dana, kad je windows jednostavno odbio da se digne, pritiskom na dugme kucishta.

Batalite prazne priche.


Evo sad znas mene. Brand name x86 masine, nestalo struje u provajderu pa je otisla komplet particija sa bazom na jednoj masini, na drugoj /home, a na trecoj komplet disk. Dakle ne govorimo skrsenim aplikacijama nego o fs-u koji je prestao da postoji. I to se sve desilo na fs-u koji (navodno) podrzava journaling...
[ Sundance @ 13.06.2005. 20:57 ] @
Citat:
axez: Pa ne znam...pitaj nekog ko vozi Ati...ja imam nVidiu i skroz sam zadovoljan sa njihovim drajverima.


Pitao, i rekli mi da kupim drugu grafičku karticu, jer pazi ti to "ATI je smeće ne pravi dobre drivere za linux"

Možda je danas nešto bolja situacija, ali ionako nema smisla postavljati driver pod linuxom pošto je ionako 20-40% sporiji od onih na windozima.

Citat:
Hmm, yeah right..Slack sasvim fino radi i apdejtuje se.
Drzim mirror ftp stabla kod sebe na hdd-u tako da imam sve dependencies na dohvat ruke.


Samo što većina tih mirrora totalno kasni sa paketima, a .tgz je totalno primitivan mehanizam, uopće nema pravi dependecy tree među paketima kao apt-get već neka šugava ručna emulacija.

Probaj recimo također instalirati multi-gnome-terminal iz source-a pa'š vidit veselja

Citat:
Pa vozim dok ne odlucim da promenim nesto....


Prije nego što nešto pukne...

Citat:
mkdsl: Josh nisam chuo za korisnika kome je pukla particija pod linuxom,


FAT-32 particija veličine 20GB, isključivo za download piratskog softvera i dijeljenje sa windozima, krepala pod linuxom, ne znam kako ni zašto, ali odjednom se pojavilo nekoliko tisuća fajlova svaki veličine par stotina KB. Propade mi 10 dana skidanja
[ Sundance @ 13.06.2005. 21:00 ] @
Citat:
caboom: pre svega, nadam se da ti je poznato da ni jedan linux fs nema zaista atomski journaling - najblizi tome je reiser, ali jos ce proci dosta vremena dok on bude konkurentan sadasnjim komercijalnim resenjima.


Znamo mi što Linus misli o tome - kome još treba atomic filesystem
[ mkdsl @ 13.06.2005. 21:07 ] @
Citat:
caboom: dakle, ako si kucni korisnik odr. operativnog sistema, ili administrator male mrezice mozda ti je zaista zabavno da se igras konfigurisanjem stvari koje bi sustinski trebalo da rade out-of-the-box, super - meni to nije primarna zanimacija i imam shitload stvari kroz koje treba da prodjem i uradim. i nije problem u ubuntu-u, problem je mnogo dublji.


So whatcha bitchin' about? I meni bi mozhda trebalo da popravim karburator 3 dana, a imam pametnijeg posla da radim. Onda to prepustim onome ko je struchan u tome. I nije problem toliko dubok koliko ga pojedini korisnici ovde chine dubokim. Ok, probali ste linux, koristili ste ga koliko ste ga koristili, ne svidja vam se/tezhak vam je/nije podrzhan/whatever. Ima ovde ljudi koji takve probleme nemaju, a imaju mnogo vishe iskustva od vas (ja inache radim kao sistem administrator, i svi moji serveri koriste slackware).

Citat:
evo meni je otisla (ext3) particija na linux-u na zvanicno podrzanom brand intelovom hw-u sa regularno podrzanim adaptec scsi kontrolerom... wellcome to lost+found. to sto nisi cuo ne znaci da se ne desava u produkcionim uslovima. pre svega, nadam se da ti je poznato da ni jedan linux fs nema zaista atomski journaling - najblizi tome je reiser, ali jos ce proci dosta vremena dok on bude konkurentan sadasnjim komercijalnim resenjima.


Uptime od 507 dana, na ext2 (!) particiji, server nije brand name, vec krpezh. Kako ti je otishla particija? Fizichki hard pobrljavio ili shta? Zanimljivo... A tolike godine sam proveo uz linux, verovatno sam ja jedno srecno kopile...

Citat:
neetzach: Evo sad znas mene. Brand name x86 masine, nestalo struje u provajderu pa je otisla komplet particija sa bazom na jednoj masini, na drugoj /home, a na trecoj komplet disk. Dakle ne govorimo skrsenim aplikacijama nego o fs-u koji je prestao da postoji. I to se sve desilo na fs-u koji (navodno) podrzava journaling...


Kao prvo, ako ti provajder hostuje/housuje server bez ikakve naponske zashtite, razmishljaj o promeni provajdera. To bi ti se isto desilo na ma kom OS-u, to nema veze sa linuxom ili windowsom. Ja sam prichao o jutarnjem click-u na dugme kucishta, i crnom ekranu na monitoru, a da struje nije nestajalo (i da je nestajalo, imam UPS sa naponskim regulatorom...)
[ Sundance @ 13.06.2005. 21:08 ] @
Citat:
mkdsl: Ja sam prichao o jutarnjem click-u na dugme kucishta, i crnom ekranu na monitoru, a da struje nije nestajalo (i da je nestajalo, imam UPS sa naponskim regulatorom...)


Je li se može znati da li je u pitanju bio NTFS ili neki drugi fs?
[ caboom @ 13.06.2005. 21:14 ] @
Citat:
mkdsl:
So whatcha bitchin' about? I meni bi mozhda trebalo da popravim karburator 3 dana, a imam pametnijeg posla da radim. Onda to prepustim onome ko je struchan u tome. I nije problem toliko dubok koliko ga pojedini korisnici ovde chine dubokim. Ok, probali ste linux, koristili ste ga koliko ste ga koristili, ne svidja vam se/tezhak vam je/nije podrzhan/whatever. Ima ovde ljudi koji takve probleme nemaju, a imaju mnogo vishe iskustva od vas (ja inache radim kao sistem administrator, i svi moji serveri koriste slackware).


mislim da razgovaras sa ljudima koji imaju malo vise iskustva nego sto mislis mkdsl, pretpostavljam da i zawinsky-om treba strucna pomoc? takodje pretpostavljam da u tvojim ocima koriscenje slackware-a predstavlja odredjeni elitizam?

Citat:
Uptime od 507 dana, na ext2 (!) particiji, server nije brand name, vec krpezh. Kako ti je otishla particija? Fizichki hard pobrljavio ili shta? Zanimljivo... A tolike godine sam proveo uz linux, verovatno sam ja jedno srecno kopile...


veoma zanimljivo, posto manje vise svi "dugogodisnji linux administratori" imaju neka zanimljiva iskustva sa linux fs-ovima pri velikom fs load-u.

Citat:
mkdsl: Kao prvo, ako ti provajder hostuje/housuje server bez ikakve naponske zashtite, razmishljaj o promeni provajdera. To bi ti se isto desilo na ma kom OS-u, to nema veze sa linuxom ili windowsom. Ja sam prichao o jutarnjem click-u na dugme kucishta, i crnom ekranu na monitoru, a da struje nije nestajalo (i da je nestajalo, imam UPS sa naponskim regulatorom...)


prvo to nema veze sa filesystemom, a pored ostalog sta ako provajder ima UPS sistem, a nema struje vise od 1-2 dana? da li uopste znas sta znaci atomski commit na fs-u i odsustvo istog?


[Ovu poruku je menjao caboom dana 13.06.2005. u 22:18 GMT+1]
[ Sundance @ 13.06.2005. 21:17 ] @
Malo o Linusovim viđenjima stvari:

http://kerneltrap.org/node/3736

Citat:
From: Hans Reiser [email blocked]
Subject: Re: silent semantic changes with reiser4
Date: Sat, 28 Aug 2004 02:55:00 -0700

Linus Torvalds wrote:
>Heh. Considering that WinFS seems to be delayed yet more, I don't think that's a
> very strong argument.

>Hell will freeze over before Microsoft does a filesystem right. Besides, WinFS is
> likely almost in user mode anyway, ie mostly a library, rather like the gnome
> people are already doing with nome storage.
>
>So there's really no point in trying to push your agenda by trying to scare people
> with MS activities. Linux kernel developers do what's right because it is _right_,
> not because somebody else does it.

> Linus


Apple will get it right. I promise it. I have met Dominic, and he is very very sharp. Look at the Tiger demos on their website. Simple interface, looks nice to me....

The one area he might screw up is performance, but I don't care to count on that.

WinFS first tried to put it all in the FS, and then it became a user mode library almost certainly because they are making the standard mistakes the database guys make when they try to emulate file systems without changing the core balanced tree algorithms, and their performance sucked and they had to back off. It took 11 years for me to get it right, and they aren't as crazy-err-persistent as I am.;-)

We might get lucky and have them produce another NTFS, but then again, when Microsoft focuses on a task, they do much better at it than they do most of the time, and they are focused on WinFS. They have hired very sharp people. We can hope that they don't know how to use them, but when they hire people like Gerard Salton for $1 million a year, there is just possibly a chance that they might try to get their money's worth out of him.

You should not be complacent about WinFS being delayed to 2007, because even if I get funding for enhanced ReiserFS semantics tomorrow we also can't get the job done before 2007. This is big science, not writing a device driver.

Finally, how much harm will it be if we do it right and it is important and they fail? Suppose I am wrong about them, and we create a powerful unifying namespace for Linux before any other OS does? Is that so bad? Creating a powerful namespace at the heart of Linux is the most important enhancement you can make to the OS.

Finally the storage layer is good enough to support putting the relationship between keywords (actually keyobjects in my scheme....) and their documents directly into the FS without losing performance for traditional file system usage patterns, and I get to stop tweaking performance and go have fun with semantics in the next major release.
Hans



A to što je NTFS x puta napredniji od ext* - nikome ništa
[ neetzach @ 13.06.2005. 21:26 ] @
Citat:
mkdsl:

Uptime od 507 dana, na ext2 (!) particiji, server nije brand name, vec krpezh. Kako ti je otishla particija? Fizichki hard pobrljavio ili shta? Zanimljivo... A tolike godine sam proveo uz linux, verovatno sam ja jedno srecno kopile...

Kao prvo, ako ti provajder hostuje/housuje server bez ikakve naponske zashtite, razmishljaj o promeni provajdera. To bi ti se isto desilo na ma kom OS-u, to nema veze sa linuxom ili windowsom. Ja sam prichao o jutarnjem click-u na dugme kucishta, i crnom ekranu na monitoru, a da struje nije nestajalo (i da je nestajalo, imam UPS sa naponskim regulatorom...)


Sa hardom je sve bilo OK, ali se particija nije mogla popraviti. Ovo inace nema veze sa provajderom vec je sluzilo kao ilustracija. Stvar je u file systemu. Ext2/3 je asinhron filesystem i kao takav veoma je nepredvidiv u slucaju nestanka struje ili panicenja kernela (verovatno nisi jos cuo za ljude kojima panici kernel, ali za sve postoji prvi put). Za razliku od ext2/3, UFS i VxFS su veoma stabilni po tom pitanju i garantuju integritet podataka.
[ axez @ 13.06.2005. 21:39 ] @
Citat:
neetzach: Za razliku od ext2/3, UFS i VxFS su veoma stabilni po tom pitanju i garantuju integritet podataka.



A JFS i XFS?
Kakva su iskustva sa tim fajlsistemima?
[ neetzach @ 13.06.2005. 21:52 ] @
Citat:
axez: A JFS i XFS?
Kakva su iskustva sa tim fajlsistemima?


S obzirom ko stoji iza doticnih FS-ova, ne bih sumnjao u njihov kvalitet, ali nisam imao priliku da radim sa doticnim u produkciji.
[ caboom @ 13.06.2005. 22:17 ] @
Citat:
axez: A JFS i XFS?
Kakva su iskustva sa tim fajlsistemima?


koliko mi je poznato iskustvo kolega sa istima, iskustva sa portom na linux su prilicno losa - desava se prilicno cesto da nesto pandrkne pri vecem opterecenju. kao 'stabilne' fs-ove na linux-u bih trenutno razmatrao samo ext2, ext3 i reiser. uostalom, mislim da bi pomenuti bili daleko rasireniji u slucaju da su dosegli zadovoljavajuci status.
[ Sundance @ 13.06.2005. 22:26 ] @
Evo jedan zanimljiv papir baš u vezi fs-ova pod opeterećenjem:

http://www.usenix.org/events/o...tech/yang/yang_html/index.html
[ neetzach @ 13.06.2005. 22:41 ] @
Pih, iako je JFS od renomiranog proizvodjaca ispade najgori...
[ caboom @ 13.06.2005. 22:52 ] @
pa to nista ne znaci... portovanje FS-a na dva razlicita kernela je sve samo ne banalan zahvat i odredjene f-nalne razlike su neminovne.
[ neetzach @ 13.06.2005. 22:56 ] @
Nisam ni dovodio u pitanje ozbiljnost portovanja, vec ozbiljnost firme koja stoji iza toga. Doduse, ima tu jos jedna stvar. S obzirom da kernel Linuxa krpi ko stigne i cime stigne, pitanje je koliko stabilnost dovedena u pitanje i koje su razlike izmedju kernela koji je IBM koristio za razvoj i ostalih "budzevina". Opste je poznato da svaki vaci distributer Linuxa pakuje kernel sa svojim zakrpama.
[ caboom @ 13.06.2005. 23:00 ] @
to ne bih znao, ali generalno se JFS na linux-u nije bas pokazao...
[ mkdsl @ 14.06.2005. 01:17 ] @
Citat:
caboom: mislim da razgovaras sa ljudima koji imaju malo vise iskustva nego sto mislis mkdsl, pretpostavljam da i zawinsky-om treba strucna pomoc? takodje pretpostavljam da u tvojim ocima koriscenje slackware-a predstavlja odredjeni elitizam?


Ja naprotiv mislim da razgovaram sa ljudima koji imaju malo ili nikakvo iskustvo u radu sa linuxom, poshto jedino na advocacy mozhesh da se naslushash kako je linux djubre, i to od ljudi koji ne znaju ni da ga koriste. A oni koji ga koriste duzhe godina uglavnom vremenom oguglaju na takve priche, pa i prestanu da se ovako, kao ja, raspravljaju... Shto se tiche elitizma... Heh... Hocesh da kazhesh da je Ubuntu pravi linux?

Citat:
veoma zanimljivo, posto manje vise svi "dugogodisnji linux administratori" imaju neka zanimljiva iskustva sa linux fs-ovima pri velikom fs load-u.


Ne shvatam zashto tu stoje znaci navoda, ali ok. Shta mislish kakav je server load posle 507 dana uptime-a? Pricham o 507 dana, ne minuta, sekundi...

Citat:
prvo to nema veze sa filesystemom, a pored ostalog sta ako provajder ima UPS sistem, a nema struje vise od 1-2 dana? da li uopste znas sta znaci atomski commit na fs-u i odsustvo istog?


Ahahaha, ISP bez struje 2 dana? Ja stvarno ostajem bez teksta, mislim da sam sad na advocacy-ju chuo sve! Ja ne znam, nisam siguran, ali cenim da se Zimbabwe Telecom popravio posle ovog poslednjeg gradjanskog rata :)

Citat:
neetzach: Sa hardom je sve bilo OK, ali se particija nije mogla popraviti. Ovo inace nema veze sa provajderom vec je sluzilo kao ilustracija. Stvar je u file systemu. Ext2/3 je asinhron filesystem i kao takav veoma je nepredvidiv u slucaju nestanka struje ili panicenja kernela (verovatno nisi jos cuo za ljude kojima panici kernel, ali za sve postoji prvi put). Za razliku od ext2/3, UFS i VxFS su veoma stabilni po tom pitanju i garantuju integritet podataka.


Odlichno, ti se onda baci na UFS i VxFS i samo napred (mada, koliko se secam - rekao si da je jedan hard disk totalno crkao, znachi nisu tu bash chista posla bila...). Kernel panic? To ono shto se javlja ljudima koji ne znaju da rekompajliraju kernel? Da, mislim da mi je par ljudi spomenulo da im se to desilo, chesto sam ih upucivao na RTFM...


Citat:
Sundance: Je li se može znati da li je u pitanju bio NTFS ili neki drugi fs?


Da, bio je NTFS, sistemska particija (C:) nije bila vidljiva ni iz linuxa, dok je 100 GB druge particije (D:) bilo.
[ caboom @ 14.06.2005. 01:33 ] @
Citat:
mkdsl: Ja naprotiv mislim da razgovaram sa ljudima koji imaju malo ili nikakvo iskustvo u radu sa linuxom, poshto jedino na advocacy mozhesh da se naslushash kako je linux djubre, i to od ljudi koji ne znaju ni da ga koriste. A oni koji ga koriste duzhe godina uglavnom vremenom oguglaju na takve priche, pa i prestanu da se ovako, kao ja, raspravljaju... Shto se tiche elitizma... Heh... Hocesh da kazhesh da je Ubuntu pravi linux?


pa ... moje iskustvo sa linux-om i unix-om generalno pocinje jedno 8-10 godina pre ovog datuma, a profesionalno pre oko 7 godina. sto se ubuntu-a tice, on po definiciji jeste pravi linux - voleo bih da mi das bolju definiciju... 3-ce nisam korisnik ubuntu-a, nego govorim o generalnim problemima sa linux-om i sta po tebi znaci "znjanje koriscenja istog"?

Citat:
Ne shvatam zashto tu stoje znaci navoda, ali ok. Shta mislish kakav je server load posle 507 dana uptime-a? Pricham o 507 dana, ne minuta, sekundi...


pretpostavljam da to treba da me impresionira?

Citat:
Ahahaha, ISP bez struje 2 dana? Ja stvarno ostajem bez teksta, mislim da sam sad na advocacy-ju chuo sve! Ja ne znam, nisam siguran, ali cenim da se Zimbabwe Telecom popravio posle ovog poslednjeg gradjanskog rata :)


sava centar za tvoju informaciju. a pored ostalog, koje veze ima nestanak struje sa sugavim fajlsistemom. i dalje mi nisi odgovorio na pitanje da li ti je poznato zasto su bitne atomske transakcije i zasto nepostojanje istih uzrokuje potencijalne probleme koji nisu vezani za nestanak struje?

Citat:
Odlichno, ti se onda baci na UFS i VxFS i samo napred (mada, koliko se secam - rekao si da je jedan hard disk totalno crkao, znachi nisu tu bash chista posla bila...). Kernel panic? To ono shto se javlja ljudima koji ne znaju da rekompajliraju kernel? Da, mislim da mi je par ljudi spomenulo da im se to desilo, chesto sam ih upucivao na RTFM...


suzdrzacu se od komentara, ali... koje veze kernel panic ima sa "znanjem kompajliranja kernela" ne govorimo o init-u i coveku koji je zaboravio da stavi root fs, nego govorimo o kernel panic-u koji se desava tokom rada?
[ neetzach @ 14.06.2005. 01:42 ] @
Citat:
mkdsl:
Ne shvatam zashto tu stoje znaci navoda, ali ok. Shta mislish kakav je server load posle 507 dana uptime-a? Pricham o 507 dana, ne minuta sekundi...


Da li ti znas sta je server load uopste? A 507 dana uptimea nije nesto sto bi oznacavalo kvalitet sistema jer u obzir moras uzeti namenu masine, opterecenje, dizajn resenja i t.sl. Obicno masine treba odrzavati u smislu kriticnih zakrpa i sigurnosnih propusta, pa cak i rutinsko odrzavanje zahteva downtime s vremena na vreme. Drugim recima, masine koje imaju relativno nizak uptime ne znaci da se ruse cesto, naprotiv, imaju uptime jer se redovno odrzavaju da ne bi doslo do kompromitovanja.

Citat:
Odlichno, ti se onda baci na UFS i VxFS i samo napred (mada, koliko se secam - rekao si da je jedan hard disk totalno crkao, znachi nisu tu bash chista posla bila...). Kernel panic? To ono shto se javlja ljudima koji ne znaju da rekompajliraju kernel? Da, mislim da mi je par ljudi spomenulo da im se to desilo, chesto sam ih upucivao na RTFM...


Izvini, pogresno sam se izrazio. Disk nije bio fizicki ostecen, nego su sve pariticje na jednom disku otisle. Kernel panic je nesto sto se meni javljalo kod Linuxa kad mu ponestane memorije i swapa - sistem je jednostavno crk'o. Sta ces tu da konfigurises kod kernela?

Nego, da nismo otisli malo u off-topic?
[ mkdsl @ 14.06.2005. 01:54 ] @
Citat:
caboom: pa ... moje iskustvo sa linux-om i unix-om generalno pocinje jedno 8-10 godina pre ovog datuma, a profesionalno pre oko 7 godina. sto se ubuntu-a tice, on po definiciji jeste pravi linux. voleo bih da mi das bolju definiciju... 3-ce nisam korisnik istog.


Aham... Ok...

Citat:
pretpostavljam da to treba da me impresionira?


Ne treba. Ochigledno se uopshte ne razumemo, pa cu tu i da stanem.

Citat:
sava centar za tvoju informaciju. a pored ostalog, koje veze ima nestanak struje sa sugavim fajlsistemom


Ne znam, to pitaj neetzach, njemu je nestalo struje pa riknushe fs-i... Svaka chast za SC, josh jednom dolazi do izrazhaja srpska poslovnost...

A sad onaj editovani deo:

Citat:
dzizus, koja si ti amatercina...


Vidish, da li sam amaterchina ili ne je definitivno out-of-discussion ovde. Ali hvala na sugestiji i komplimentu, trudim se da budem profesionalniji...

Citat:
suzdrzacu se od komentara, ali... koje veze kernel panic ima sa "znanjem kompajliranja kernela" ne govorimo o init-u i coveku koji je zaboravio da stavi root fs, nego govorimo o kernel panic-u koji se desava tokom rada?


Daj mi, molim te, primer gde ti se javio kernel panic u toku rada. Koji distro, koji kernel, kakav rad? Ja mora da sam stvarno srecno kopile...

Citat:
neetzach: Da li ti znas sta je server load uopste?


Code:
root@shells:~# uptime
 02:58:34 up 70 days,  3:01,  2 users,  load average: 0.00, 0.03, 0.00


Code:
root@shells:~# ps aux
USER       PID %CPU %MEM   VSZ  RSS TTY      STAT START   TIME COMMAND
root         1  0.0  0.0   588   64 ?        S    Apr04   0:21 init [3]
root         2  0.0  0.0     0    0 ?        S    Apr04   0:01 [keventd]
root         3  0.0  0.0     0    0 ?        SN   Apr04   0:03 [ksoftirqd_CPU0]
root         4  0.0  0.0     0    0 ?        S    Apr04   7:53 [kswapd]
root         5  0.0  0.0     0    0 ?        S    Apr04   0:01 [bdflush]
root         6  0.0  0.0     0    0 ?        S    Apr04   0:20 [kupdated]
root        10  0.0  0.0     0    0 ?        S<   Apr04   0:00 [mdrecoveryd]
root        61  0.0  0.1  1444  328 ?        Ss   Apr04   1:37 /usr/sbin/syslogd
root        64  0.0  0.0  1400  164 ?        Ss   Apr04   0:00 /usr/sbin/klogd -c 3 -x
root       116  0.0  0.0  1376   24 ?        Ss   Apr04   0:00 udevd
root       215  0.0  0.0     0    0 ?        S    Apr04   0:00 [khubd]
root      1929  0.0  0.0  1428   72 ?        Ss   Apr04   0:00 /usr/sbin/inetd
root      1944  0.0  0.1  1588  328 ?        S    Apr04   0:01 /usr/sbin/crond -l10
daemon    1946  0.0  0.0  1596  172 ?        Ss   Apr04   0:00 /usr/sbin/atd -b 15 -l 1
root      1961  0.0  0.0  1440   56 ?        Ss   Apr04   0:00 /usr/sbin/gpm -m /dev/mous
root      1964  0.0  0.0     0    0 ?        S    Apr04   0:00 [kapmd]
root      2020  0.0  0.0  2404  208 ?        Ss   Apr04   0:02 /usr/libexec/postfix/maste
postfix   2023  0.0  0.1  2460  472 ?        S    Apr04   0:02 qmgr -l -t fifo -u
root      3749  0.0  0.0  1392   52 tty3     Ss+  Apr04   0:00 /sbin/agetty 38400 tty3 li
root      3750  0.0  0.0  1392   52 tty4     Ss+  Apr04   0:00 /sbin/agetty 38400 tty4 li
root      3751  0.0  0.0  1392   52 tty5     Ss+  Apr04   0:00 /sbin/agetty 38400 tty5 li
root      3752  0.0  0.0  1392   52 tty6     Ss+  Apr04   0:00 /sbin/agetty 38400 tty6 li
david     3874  0.0  0.4  2576 1196 ?        S    Apr05  29:36 ./psybnc
echo      3880  1.9  4.8 14492 12448 ?       S    Apr05 2007:18 ./eggdrop elita.conf
echo      3883  0.1  2.5  8868 6584 ?        S    Apr05 198:27 ./eggdrop ircbot.conf
echo      3886  0.1  2.2  7772 5756 ?        S    Apr05 187:52 ./eggdrop severina.conf
echo      3888  0.1  0.9  4936 2352 ?        S    Apr05 163:47 ./psybnc
thor      7712  0.0  0.4  4928 1044 ?        S    Apr15  50:13 ./psybnc
thor      7715  0.0  4.5 13488 11632 ?       S    Apr15  56:14 ./eggdrop thorbot.conf
root     31214  0.0  0.1  3280  456 ?        Ss   Apr20   1:27 /usr/sbin/sshd
vranac   28679  0.2  0.9  5084 2468 ?        S    Apr25 144:16 ./psybnc
root     30364  0.0  0.1  4712  284 ?        Ss   Apr25   0:00 /usr/local/apache2/bin/htt
irc      10422  0.0  0.8 10008 2300 ?        Ss   Apr28   0:00 ./ircd
irc      20170  0.0  0.2  1456  528 ?        S    Apr29   0:01 ./bopm
bond     23588  0.2  1.0  4684 2788 ?        S    May13 129:31 ./psybnc
root     10205  0.0  0.0  1392  124 tty1     Ss+  May13   0:00 /sbin/agetty 38400 tty1 li
root     10225  0.0  0.0  1392  124 tty2     Ss+  May13   0:00 /sbin/agetty 38400 tty2 li
kordi_   22480  0.0  0.3  2208  880 ?        S    May13   3:42 ./psybnc
echo      4163  0.9  4.6 14080 11836 ?       S    May14 392:51 ./eggdrop echokviz.conf
shrek    17231  0.0  0.3  2684  816 ?        S    May17  18:57 ./psybnc
bond      5617  0.0  1.3  8296 3536 ?        S    May20   2:04 ./eggdrop gnjavator.conf
marko    11449  0.0  0.8  6780 2164 ?        S    May22   2:11 ./eggdrop dzone.conf
vranac   14589  2.6 14.2 38372 36584 ?       S    May24 761:27 ./eggdrop
bond     21758  0.0  0.3  2364  908 ?        S    May26  11:27 ./psybnc
shrek    31019  0.1  2.3  8176 5972 ?        S    Jun01  20:10 ./eggdrop eggdrop.conf
nobody   29116  0.0  0.4  4988 1184 ?        S    Jun03   0:00 /usr/local/apache2/bin/htt
nobody    3270  0.0  0.5  4852 1408 ?        S    Jun04   0:00 /usr/local/apache2/bin/htt
nobody   28277  0.0  0.6  4856 1612 ?        S    Jun09   0:00 /usr/local/apache2/bin/htt
root      7139  0.0  0.3  2132  804 ?        Ss   Jun12   0:00 pure-ftpd (SERVER)
nobody    9537  0.0  0.6  4848 1600 ?        S    Jun12   0:00 /usr/local/apache2/bin/htt
nobody    9696  0.0  0.6  4848 1584 ?        S    Jun12   0:00 /usr/local/apache2/bin/htt
nobody    9698  0.0  0.6  4848 1584 ?        S    Jun12   0:00 /usr/local/apache2/bin/htt
nobody    9699  0.0  0.6  4840 1608 ?        S    Jun12   0:00 /usr/local/apache2/bin/htt
nobody    9700  0.0  0.6  4840 1632 ?        S    Jun12   0:00 /usr/local/apache2/bin/htt
nobody    9701  0.0  0.6  4848 1584 ?        S    Jun12   0:00 /usr/local/apache2/bin/htt
nobody    9702  0.0  0.6  4852 1572 ?        S    Jun12   0:00 /usr/local/apache2/bin/htt
root     18662  0.0  0.3  2148  936 ?        SN   01:13   0:00 pure-ftpd (DOWNLOAD)
postfix  18702  0.0  0.3  2424  888 ?        S    02:43   0:00 pickup -l -t fifo -u
root     18725  0.0  0.6  5872 1752 ?        Ss   02:47   0:00 sshd: thor [priv]
thor     18728  0.0  0.6  5848 1728 ?        S    02:47   0:00 sshd: thor@pts/3
thor     18730  0.0  0.6  2712 1632 pts/3    Ss+  02:47   0:00 -bash
root     18753  0.0  0.6  5840 1620 ?        Ss   02:54   0:00 sshd: thor [priv]
thor     18756  0.0  0.7  6188 1952 ?        S    02:54   0:00 sshd: thor@notty
thor     18757  0.0  0.4  3224 1216 ?        Ss   02:54   0:00 /usr/libexec/sftp-server
root     18761  0.0  0.6  5848 1720 ?        Ss   02:58   0:00 sshd: ztadic [priv]
ztadic   18764  0.0  0.6  5848 1744 ?        S    02:58   0:00 sshd: ztadic@pts/8
ztadic   18765  0.0  0.6  2740 1644 pts/8    Ss   02:58   0:00 -bash
root     18782  0.0  0.6  2672 1572 pts/8    S    02:58   0:00 bash
root     18784  0.0  0.3  2408  844 pts/8    R+   02:59   0:00 ps aux


Citat:
Drugim recima, masine koje imaju relativno nizak uptime ne znaci da se ruse cesto, naprotiv, imaju uptime jer se redovno odrzavaju da ne bi doslo do kompromitovanja.


Pa valjda ljudi znaju da patchuju svoje mashine, a bez da moraju da gase server... A ne, to rade samo ljudi koji koriste windows nt-based servere... Btw, ta mashina od 507 dana je bila zapushtena, bushna kao sito, jer sam tad bio u vojsci i niko je nije odrzhavao... Ali su se ljudi i dalje logovali na nju i cepali procese...

Citat:
Nego, da nismo otisli malo u off-topic?


Josh od pominjanja FS-a...

Elem, nije vishe ni bitno... Kao shto rekoh, chovek ogugla na ovom advocacy-ju i da ga vredjaju, i sve... Ovim i ovaj thread odlazi u zaborav, shto se mene tiche... A vas trojica mozhete slobodno da razmenjujete iskustva...

Over&Out

[Ovu poruku je menjao mkdsl dana 14.06.2005. u 03:04 GMT+1]
[ caboom @ 14.06.2005. 02:00 ] @
Citat:
mkdsl:Ne treba. Ochigledno se uopshte ne razumemo, pa cu tu i da stanem.


sa tim se apsolutno slazem.

Citat:

Daj mi, molim te, primer gde ti se javio kernel panic u toku rada. Koji distro, koji kernel, kakav rad?


RH 8.x sa kernelom 2.4.x (davno je bilo) na obicnom backup serveru koji cak nije bio ni narocito opterecen, suse openexchange x.x je dolazio sa kernel patch-om koji je uzrokovao da svi file-descriptor-i budu "pojedeni", doduse to nije uzrokovalo cak ni kernel panic, efekti su bili daleko zanimljiviji, pojedine verzije grsec patch-eva su takodje pravile fantasticne efekte pri velikom fs load-u, etc. ali ovde smo se udaljili od originalne teme koja je 'gubljenje vremena na banalnim stvarima'.

Citat:
Btw, ta mashina od 507 dana je bila zapushtena, bushna kao sito, jer sam tad bio u vojsci i niko je nije odrzhavao... Ali su se ljudi i dalje logovali na nju i cepali procese...


Q.E.D.
[ Sundance @ 14.06.2005. 02:13 ] @
Citat:
mkdsl: Ne znam, to pitaj neetzach, njemu je nestalo struje pa riknushe fs-i...


Ako fs nije atomic i nestane struje, fs struktura se može vrlo lako koruptirati Zato su i izmišljeni atomic fs-emi poput reiser4; operacije se ili završila, ili nije, nema između.

Citat:
Da, bio je NTFS, sistemska particija (C nije bila vidljiva ni iz linuxa, dok je 100 GB druge particije (D bilo.


Hm..jesi provjerio da linux nije koruptirao MBR?

Šala. NTFS se ne raspada samo tako. Jesi probao neki recovery alat? Nekako mi je baš čudno da su i glavni i backup MFT samo tako nestali.

Također da napomenem da NTFS 6.0 u LH-u dobiva podršku za transakcije:

http://blogs.msdn.com/because_we_can/archive/2005/04.aspx

I to za operacije nad datotekama i registryem

[ neetzach @ 14.06.2005. 02:35 ] @
Citat:
mkdsl: Daj mi, molim te, primer gde ti se javio kernel panic u toku rada. Koji distro, koji kernel, kakav rad? Ja mora da sam stvarno srecno kopile...


RedHat, mislim da je bio 8 tada, custom (vanilla) kernel, verzije se ne secam ali najsveziji u to vreme (to je bilo pre nesto manje 2 godine, pa se ne secam tacno). Rad? MySQL baza sa tabelama od nekoliko desetina miliona redova (preko preko 3 GB na disku), aplikacija koja je veoma I/O intenzivna i guta dosta RAM-a. Dakle aplikacija ima veoma veliki dataset (zna da naraste dovoljno da pojede svu raspolozivu memoriju), i podatke stalno vuce iz baze. Prvi problem je sto su tabele vece od 2 GB sto na 32-bitnoj masini predstavlja veliko usporenje, a drugi problem se javlja kad aplikacija udari u plafon sto se tice memorije. Iskoristi sav RAM, sav swap i kernel pukne... Poredjenja radi, pravljen je test sa Solarisom i aplikacijom koja je imala "namenski" memory leak, pa kad je pojela svu memoriju Solaris ju je jednostavno ubio - aplikaciju, a ne sebe.

Sto se onog opterecenja tice, videm da je 0.00 0.03 0.00 sto znaci da ta masina nista ne radi zar ne?

Mislim da upadas sebi u usta sa tih 507 uptimea, s obzirom da si potvrdio ono sto nisam hteo naglas da kazem, a to je da je prevelik uptime odlika loseg odrzavanja, a ne kvaliteta. Nego, umesto sto se iskljucujes iz diskusije mozes da probas da odbranis svoje stavove... Ili je to bilo to?

Nego, da se nadovezem na cabooma. grsec je zakucavao masinu pri intenzivnom pisanju, tj. tokom backupa. SuSe OpenExchange, tada komercijalni proizvod, stavise bio je veoma skup u to vreme. Recommended patch koji je skucavao masinu na 1024 zatvarajuce konekcije - dan posle su izbacili hotfix. Mandrake Linux, 2.4.x, masina se skucavala kada se poveca mrezni protok sa sve porukom: "Something wicked hapenned".
[ caboom @ 14.06.2005. 02:56 ] @
Citat:

Recommended patch koji je skucavao masinu na 1024 zatvarajuce konekcije - dan posle su izbacili hotfix.


proslo je nekoliko dana...

Citat:
Mandrake Linux, 2.4.x, masina se skucavala kada se poveca mrezni protok sa sve porukom: "Something wicked hapenned".


ovo vec moze da se pripise hw-u posto je u pitanju machine exception... ta masina je odista bila skrndelj, za razliku od ostalih.
[ neetzach @ 14.06.2005. 02:59 ] @
To jeste, al' nije nesto sto se desava samo ljudima koji ne znaju da rekompajliraju kernel :)
[ caboom @ 14.06.2005. 03:01 ] @
i guess m4 and CML1 are a hard languages to master...

[Ovu poruku je menjao caboom dana 14.06.2005. u 04:03 GMT+1]
[ neetzach @ 14.06.2005. 03:02 ] @
Pazi, ima umestnosti u beskonacno odgovaranje Y/N za svaki eksperimentalni feature :)
[ caboom @ 14.06.2005. 03:03 ] @
pa da, ruka brza od oka...
[ weB_KiLeR @ 14.06.2005. 10:23 ] @
Ruka brza od zvuka, aka Djogani...
[ dwarf @ 14.06.2005. 11:46 ] @
Ma koliko meni bilo zabavno da pratim ovu raspravu, mislim da je ipak vreme da se vratimo na originalnu temu.

Kada sam pomenuo probleme sa Ubuntom nisam mislio da napomenem kako je on nešto "težak" za korišćenje; ne, pričao sam upravo o onome što je nateralo Zawinski-a da pređe na Mac i što je caboom pominjao. Zaista ne vidim problem da se dial-up konencija u startu podesi normalno a ne da moram ručno da editujem wvdial.conf fajl. To je samo jedan trivijalni primer. Ima ih još, kao Ati drajveri koje Sundance pominje itd. U tome je reč, u stvarima koje bi trebalo 2005 godine da rade out-of-the-box a ne da se podešavaju naknadno.

Ubuntu sam namerno pomenuo jer se u poslednje vreme on gura kao najbolja desktop distribucija Linux-a, a pošto pričamo o "malim stvarima" koje se dešavaju u svakodnevnom korišćenju računara, mislim da je mnogo bolje za primere koristiti desktop distroe nego neke koje su kao optimizovane za servere. Ili već nešto slično.

Verujem takođe da će nam svima ovde mkdsl objasniti kako to Ubuntu nije Linux. Mora da sam pogrešno pročitao da je to ipak Debian ispod a isti važi za krajnje ozbiljnu distribuciju. Ili je samo Slackware zaslužio da nosi oznaku "ozbiljan Linux"??
[ Palma @ 14.06.2005. 12:25 ] @
Citat:
degojs:
hehehe, dobar alarm A pre par meseci kada sam zamerio što na Linuxu ne radi dobro mešanje zvukova iz više aplikacija, neki mi linuxovac ovde reče: "Ma kome to treba?"




Ovaj Linux sve gori i gori, svakim danom naiđem na neki feler, i to ne bilo kakav.

A to sa zvukom su skarabudžili, da te Bog sačuva, ja pre neki dan umalo ne ogluveh. Elem, probavao sam onaj šugavi Remote Desktop koji dolazi uz Suse 9.1 i povezao se na Windows 2003 mašinu. Radilo je kako je radilo, ali čim sam prekinuo konekciju, zvučnici počeše da pište tako grozno da sam kao oprljen skočio i resetovao mašinu (u tom trenu ono dugme za resetovanje mi je bilo najbliže, ne beše vremena da ispružim ruku i ugasim zvučnike. ) Posle reseta isto pištanje (al’ sad sam ga zajebo, smanjio sam ton ) Tamo-vamo, čačkaj jedno-drugo-treće, i na kraju sam morao da u Kamix-u ugasim ovo...



... i tako svaki put kad se Linux startuje


Citat:
axez:
Mislim...jednom podesis i vozi...nije da moras sad svaki dan das se drkas sa time.


E, leba ti axez, aj kaži mi kako da podesim ovo da ne pišti pri svakom startovanju, ono Activate moram da gasim kad god podignem Linux?
[ degojs @ 14.06.2005. 15:15 ] @
Citat:
mkdsl objasniti kako to Ubuntu nije Linux


Kladim se da ce naci neko objasnjenje :-)

[ Ivan Dimkovic @ 14.06.2005. 15:27 ] @
Citat:

Radilo je kako je radilo, ali čim sam prekinuo konekciju, zvučnici počeše da pište tako grozno da sam kao oprljen skočio i resetovao mašinu (u tom trenu ono dugme za resetovanje mi je bilo najbliže, ne beše vremena da ispružim ruku i ugasim zvučnike


Citat:

Posle reseta isto pištanje (al’ sad sam ga zajebo, smanjio sam ton


Citat:

... i tako svaki put kad se Linux startuje


A mora da moze da se edituje neki kernel skript... ili da postavis shell skriptu koja ce za tebe svaki put da utisa zvuk ;-)

To je taj cuveni usability - od koga covek PIZDI ... kad se setim, Mozilla i onaj njen trip da prikaze message box ako sajt vise nije dostupan.

I onda tako sa ES-om, 100 message boxova na ekranu... naravno da nema sanse da stoji check box "Don't show this next time"... nego svaki put rucni rad.

[ Walker @ 14.06.2005. 17:57 ] @
Offtopic:
Citat:
.. nego svaki put rucni rad.



Rad je stvorio coveka ))
[ degojs @ 14.06.2005. 23:08 ] @
..i pretvorio ga opet u majmuna :)))
[ Palma @ 15.06.2005. 14:08 ] @
Citat:
Ivan Dimković:
A mora da moze da se edituje neki kernel skript... ili da postavis shell skriptu koja ce za tebe svaki put da utisa zvuk ;-)


Vidi, čak i da može, mene takve budževine ne interesuju i tu se u potpunosti slažem sa dwarf-om... Sada je 2005. godina i neke stvari se podrazumevaju da rade out-of-the box i tačka. To neka rade zagoreli Linux-ovci, ali ja kad npr. instaliram Windows, samo ubacim product CD i s jednim klikom instaliram drajvere i zaboravim na sve te jebade. I sve RADI. Normalni ljudi ne žele da ručno edituju dvadesetak konfiguracionih fajlova da bi hardver (možda) proradio.

Nego, mene stvarno čudi kako mogu da koriste jedan tako bedan poluproizvod i još da ga dižu u nebesa i proglašavaju za „the best thing after sliced bread“?!
[ Palma @ 15.06.2005. 16:57 ] @
E, sad znam zašto Linux-ovci rađe koriste konzolu - onaj GUI je toliko ružan, nefunkcionalan i bagovit da i ne treba da se koristi.