[ doboy @ 14.06.2005. 12:31 ] @
| Pozdrav!
Mislim da do sad nisam nasao ni jedan topic koji se dotice ove teme a za koju smatram da je bitna. Dakle, polarizacija antene, kada i kako okrenuti antenu da stoji, kada vertikalno, a kada horizontalno...?
Koliko sam ja upoznat vertikalna polarizacija bi trebalo da bude bolja s obzirom na strukturu prostiranja radio-talasa pogotovo u naseljenim mjestima ili ako se signal treba prebaciti preko vrha brda do druge antene.
Ako neko od vas ima nekog iskustva s ovim mislim da ne bi bilo lose da napise nesto o ovom.
Takodje, mene sad zanima ako imam omni antenu da li se i kod nje moze podesavati H/V polarizacija (mislim da ne moze, osim ako se ne polozi za 90 stepeni, ali bih volio da cujem i vas)...
|
[ Dual @ 14.06.2005. 15:34 ] @
P. Dakle, polarizacija antene, kada i kako okrenuti antenu da stoji, kada vertikalno, a kada horizontalno...?
O. Antenu treba postaviti u istoj polarizaciji kao sto je polarizacija kod tvog provajdera. Najcesce je to vertikalna ali neki rade i na horizontalnoj.
P. Koliko sam ja upoznat vertikalna polarizacija bi trebalo da bude bolja ......
O. Ne postoji bitna razlika.
P. Takodje, mene sad zanima ako imam omni antenu da li se i kod nje moze podesavati H/V polarizacija.....
O. U principu ne. Omni antena se postavlja vertikalno pa prema tome i polarzacija je vertikalna. Dakle i prijemna antena mora imati vertikalnu polarizaciju....
Pozdrav Goran YU1CF
[ eki_yu @ 15.06.2005. 08:31 ] @
Ovo je malo pricanja napamet, ali sam primetio da kada link ide nisko iznad objekata (zgrade, drvece i slicno), bolje radi horizontalna polarizacija. U knjigama se frenelova zona predstavlja kao valjak, mozda zbog polarizacije postane malo elipsast ?
[Ovu poruku je menjao eki_yu dana 16.06.2005. u 11:55 GMT+1]
[ Dual @ 15.06.2005. 10:59 ] @
Pozdrav
Tek ovo sto si napisao je napamet....
Svi odgovori su sigurni.
Postoje slucajevi kada polarizacija antene provajdera na prijemnom mestu moze biti drugacija od emitovane, ali je to dovoljno retko da se moze smatrati zanemarljivo...
Pozdrav Goran YU1CF
[ broker @ 15.06.2005. 12:39 ] @
Za Omni antenu se polarizacije ne moze menjati jer ona zavisi od same konstrukciej antene. Ipak, omni antene mogu imati i horizontalnu i vertikalnu antenu. Uglavnom je vertikalna ali ima i horizontalnih, kao sto je recimo WaveGuide.
Usmerene antene se mogu prilagodjavati polarizaciji antene provajdera okretanjem oko ose (ako je to mehanicki omoguceno).
Polarizacija radio talasa se moze promeniti usled refleksija a moje iskustvo je da to i nije tako retka pojava, narocito u gradskim uslovima, kada su korisnici na nizim pozicijama.
[ eki_yu @ 16.06.2005. 10:52 ] @
Izvinjavam se sto nisam bio dovoljno precizan, mislio sam na oblik frenelove zone u radu sa usmerenim antenama. Dakle kada se koriste dve usmerene antene sa istom polarizacijom na dve niske zgrade izmedju kojih ima dosta drveca i drugih zgrada iste visine - tj gde je donji deo frenelove zone zaklonjen - imam bolji protok sa horizontalnom polarizacijom nego sa vertikanom, sto je empirijski zakljucak bez teorijske osnove, pa me je interesovalo koja teorija ima objasnjenje za to... a moglo bi i nekom da sacuva sate isprobavanja ....
[ ponline @ 16.06.2005. 23:52 ] @
U vise slucajeva Horizontalna polarizacija se pokazala bolja od Vertikalne.
Na mestima sa puno drveca, Horizontalna moze da prodje, gde vertikalna polarizacija se odbija od drva (valdja zato sto stoje vertikalno). Cak neki testovi pokazali su da 45* polarizacija prodje jos bolje u tim slucajevima.
Isto tako na dugackim linkovima se savetuje H polarizacija zbog paralelnosti sa zemljom.
[ doboy @ 17.06.2005. 09:40 ] @
Citat: Na mestima sa puno drveca, Horizontalna moze da prodje, gde vertikalna polarizacija se odbija od drva (valdja zato sto stoje vertikalno).
a sta ako u sumi ima dosta posjecenih stabala? ili ako je gola sjeca?... ;)
sala, naravno...
ali interesantan primjer sam imao sa panel antenama sa kojima su rezultati bili dosta zbunjujuci pa je antena davala cak bolje razultate okretanjem za 90 pa cak i refleksijama od drugih zidova... ipak sve zavisi od mjesta na kom se antena postavlja i cistog testiranja i to vise razlicitih antena po mogucnosti...
a kakva je stvar sa sektorskim antenama, moze li se kod njih mjenjati polarizacija?
pozdrav!
[ broker @ 17.06.2005. 10:12 ] @
Teoretski gledano, svaku antenu mozes rotirati za 90 stepeni i promeniti joj polarizaciju. Ipak od konkretne konstrukcije zavisi koliko je to prakticno i izvodljivo.
[ ponline @ 17.06.2005. 14:33 ] @
Citat: a kakva je stvar sa sektorskim antenama, moze li se kod njih mjenjati polarizacija?
Imas fabricke naprevljene sektorke za obe polarizacije, samo treba da ih citas karakteristike kad ih kupis.
[ YT1RX @ 17.06.2005. 15:42 ] @
Moram se sloziti da polarizacija na OVIM ( 2.4 ) talasima sto se tice pasivnih elemenata u prostoru nema nikavu ulogu.
Promena moze da pomogne u slucaju drugih aktivnih elemenata koji zrace pa da se izbegne njihova smetnja.
Opet slozio bih se i sa brokerom da se prilokom refleksije menja polarizacija i to vrlo cesto, medjutim posto se ovde veza uspostavlja OPTICKI antena na antenu ta refleksija nema nikakvog uticaja, mada je to NAUKA i to velika.
[ YT1RX @ 17.06.2005. 15:45 ] @
Da dodam:
Kod vecih rastojanja kad se promeni polarizacija totalno se onemoguci prijem i cak moze da se koristi ista FRQ sa razlicitim polarizacijama ali pet zavisi ko je i kako napravio antenu.
[ dcd @ 17.06.2005. 20:43 ] @
Verikalna polarizacija je inferiorna po pitanju slabljenja na dužim trasama kada je prva fenelova zona oštećena. razlog ovome je raspored električnog i magnetnog polja u odnosu na zemljinu ravan i povećanih gubitaka u zemlji. Još jedna neprijatnost sa vertikalnom polarizacijom je Brusterov ugao koji iznosi i do 15 stepeni. Brusterov ugao je ugao upadnog talasa na reflektujuću površinu pri kom nastaje okretanje polarizacije. To znači ako dodje do refleksije radio-talasa pod manjim uglom od Brusterovog ugla dolazi do promene polarizacije u horizontalnu i do slabljenja signala oko 20-30 dB.
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|