[ sojic @ 16.06.2005. 13:31 ] @
Gledam statistiku sajta http://www.x.net.mk i primetim da je neko došao od google-a tražeći "izrabotka na web strana" napišano latinicom. Sajt je pisan kirilicom, pa sm se začudio kao je mogao da me nađe.

Idem na googleta, tražim "izrabotka na web strana", kad ono http://www.x.net.mk, prvi.

Nigde na satu nisam pisao latinicom (sem neke reči).

Onda sam hteo da proverim dali je to stvarno tako.

Tražim "sterilizatori za voda" (latinicom, a na sajtu http://www.elab.com.mk je pisano kirilicom). Da skratim rezultate dodam "site:mk" ali ELAB nema nigde.

O čemu se radi?
[ kime1 @ 18.06.2005. 09:51 ] @
hehe,možda su čuli za pogodak.... i ja sam to primetio nedavno...
[ Dragan Varagic @ 18.06.2005. 16:27 ] @
Ovo je NEVEROVATNO interesantno.

Možda se slučajno desilo da su otpočeli baš sada na svetskom nivou da objedinjuju upite koji se koriste u državama sa višestrukim pismima. To je relativno jednostavno, obzirom da postoji UTF-8 i ograničen broj država sa ovakvim pismima. Da ne pričamo o njihovim bazama znanja na osnovu upita, i o samoj personalizaciji pretraživanja.

Sa druge strane, u Sloveniji je drastično manje korišćenje Google-a u odnosu na npr. Srbiju, pa su možda ispratili njihove poteze. Ipak, za ovo mislim da je u domenu teorije zavere, ali je interesantno... :)

U svakom slučaju Google isto razmišlja na nivou trendova o lokalizaciji pretraživanja, kao što se to dešava i u slučaju drugih svetskih pretraživača (npr. primene yahoo-ove tehnologije "Mind Set" - videti u istoimenoj temi).
[ aleksandaraleksandar @ 18.06.2005. 17:17 ] @
@sojic

ti vec duze vremena pokusavas da resis taj problem, to nije od skoro tako?

@dragan

google to ima vec godinu dana, sa velikim izborom, a ne samo research & shopping
http://labs.google.com/personalized
[ sojic @ 18.06.2005. 20:07 ] @
@aleksandaraleksandar
Nisam pokusavao da resim problem. Ovo sam primetio slucajno.

Ali sta je sa ostalim pretrazivanja? Kao sto sam primetio, samo ova fraza moze da se "konvertuje". Pokusao sam sa nekoliko fraza, koje su pisane kirilicom, a ja trazim latinicom, nisam dobio nista slicno.
[ Dragan Varagic @ 19.06.2005. 07:56 ] @
Ono što je ovde bitno (tema ove diskusije) jeste da je Google uradio pretraživanje različitih pisama u jednom upitu, a da li je to deo personalizacije ili ne, to nije ovde issue :)

Ako malo pogledate temu http://www.elitesecurity.org/poruka/795218 , videćete da se Google bavi stvarno neverovatnim sistemima kako da dođe do dobrih rezultata, pa nije čudo da praćenjem dođe i do toga da je potrebno zajedničko pretraživanje više pisama za neke države.
[ pedja_vujic @ 19.06.2005. 12:19 ] @
evo jednog konkretnog primera:
http://www.google.com/search?h...site%3Asr.wikipedia.org+srpski

obratite paznju na "bold" reci u rezultatima.
[ aleksandaraleksandar @ 25.06.2005. 23:02 ] @
Citat:
Dragan Varagic: Ono što je ovde bitno (tema ove diskusije) jeste da je Google uradio pretraživanje različitih pisama u jednom upitu, a da li je to deo personalizacije ili ne, to nije ovde issue :)

Citat:
Dragan Varagic:U svakom slučaju Google isto razmišlja na nivou trendova o lokalizaciji pretraživanja, kao što se to dešava i u slučaju drugih svetskih pretraživača (npr. primene yahoo-ove tehnologije "Mind Set" - videti u istoimenoj temi).


to i ja kazem :)

inace, ima zanimljivih stvari, kako se sve pise engleski jezik: :)
http://www.google.com/search?q...B1%D0%B8%D0%B0%D0%BD&hl=en

(pogledajte odgovor gde se pojavljuje BBC)