|
[ Portieru @ 17.06.2005. 09:42 ] @
| Najbitniji podatak je da NI JEDNA domaća voda ne zadovoljava internacionalne standarde kvaliteta. Nadam se da će ovaj članak iz Politike pomoći u sređivanju ovog tržišta, jer će sve firme ovog tržišta morati da objasne zašto tako nekvalitetno flaširaju vodu.
http://www.politika.co.yu/cyr/tekst.asp-t=20968&r=40.htm
Citat: Politika
NEISPRAVNE VODE U PRODAVNICAMA
Bakterije u flašama
Četrdeset odsto uzoraka mineralne vode neispravno. – Agresivne reklame, umesto kvaliteta, opredeljuju kupca
Tek što se slegla prašina oko poražavajućih rezultata kvaliteta mleka, potrošače će verovatno zaprepastiti i najnovija istraživanja o bakteriološkoj ispravnosti flaširanih voda. Naime, inspekcija Ministarstva poljoprivrede juče je i zvanično objavila da je čak 41 odsto uzoraka mineralne vode na našem tržištu neispravno. Za pohvalu je što smo opet dobili konkretne podatke, pa će „prozvani” proizvođači posle ovoga verovatno morati poprilično da animiraju kupce i ubede ih u tako agresivno reklamiran kvalitet.
U pet uzoraka, navedeno je u izveštaju, pronađena je aerobna mezofilna bakterija. Po pravilniku o kvalitetu prirodne mineralne vode dozvoljeno je 100 ovih bakterija u jednom mililitru. Međutim u nekoliko najprodavanijih voda bilo ih je višestruko od dozvoljene granice.
Kako je inspekcija potvrdila i objavila reč je o „akva vivi”, „vrnjačkom vrelu”, „vlasinskoj rosi”, „rakovačkoj bi vodi” i „minakvi”. Za ove proizvode doneta su rešenja o zabrani prometa u radnjama iz kojih su uzeti uzorci, a proizvođači izgleda neće imati priliku za superanalize (koje se inače u ovakvim slučajevima obavljaju), zbog toga što je količina bakterija bila ogromna. Vode ostalih proizvođača su pale na testu zbog nepravilnog deklarisanja, zatim što su ispitivane u neakreditovanim laboratorijama, kao i zbog isteklog roka analiza izvorišta.
Inspekcija će uporedo ispitivati vodu ovih proizvođača i u drugim radnjama, a ukoliko loši rezultati budu potvrđeni iz prodaje će morati da budu povučene čitave serije. Iako su stručnjaci potvrdili da ove vrste bakterija ne mogu ugroziti zdravlje, nego su dobra podloga za razvoj patogenih bakterija, nameće se pitanje da li veliki proizvođači ovakve propuste (bez obzira na to da li je pitanju loše čuvanje vode u radnjama) smeju da dozvole. Jer, ulazimo u sezonu kada su flaširane vode najtraženije. Kako potrošači dalje da se opredeljuju i koliko, baš kao i na tržištu prehrambenih namirnica, mogu da budu sigurni u ono što kupuju?
Kako je „Politika” prethodnih dana istraživala ovo tržište, ne iznenađuju zvanični podaci s kojima je istupilo Ministarstvo poljoprivrede. Poznavaoci kažu da kod nas nema mehanizama koji će obezbediti rezultate kvaliteta voda koji „osiguravaju” kupca. Mora se, naime, insistirati na međunarodnoj sertifikaciji ovih proizvoda. A istina je da nijedan od domaćih proizvođača voda nema ovaj dokument, ali i da na ovih prostorima ne postoji telo ili ustanova koja ga može izdati.
– Naše tržište funkcioniše na granicama prihvatljivosti. Ono što je kod nas važno nije vezano za kvalitet, nego za zdravstvenu ispravnost proizvoda. Sertifikat je potvrda kvaliteta – dokaz da je ono što kupac pazari zaista to. Na primer, dokaz da prirodna mineralna voda zadovoljava hemiju kao parametar kvaliteta i mikrobiologiju kao parametar zdravstvene ispravnosti – kaže Žarko Đokić, konsultant za sertifikaciju proizvoda.
Potrošači, po njegovom mišljenju, pojma nemaju šta kupuju i šta treba da kupuju. Najčešće ih opredeljuju lepota (agresivnost) reklame, ambalaža, cena. Izvesno da kod nas ne postoji svest kupaca o vodi. Čak i ako prepoznaje neki strani brend naš potrošač najčešće ne ume da objasni zašto je dobar. A dobro je ono što ima međunarodni sertifikat o kvalitetu.
Voda je hrana i ona se u svetu proizvodi po najstrožim kriterijumima, po takozvanoj „bejbi formuli”. Koliko je ovaj deo prehrambene industrije važan pokazuje podatak da su proizvođači voda pod kontrolom Svetske zdravstvene organizacije i Organizacije za ishranu pri Evropskoj uniji. Kakva je naša stvarnost i da li su naši renomirani proizvođači sertifikovani po HASAP-u i, još važnije, da li rade po standardima Kodeks Alimentarijusa? Da li se iz ovih razloga domaća mineralna voda ozbiljnije ne izvozi u svet? Da napomenemo da naših proizvođača nema ni na svetskim sajmovima voda.
– Prema podacima NSF-a, glavnog sertifikacionog tela, na ovim prostorima samo hrvatska voda „jamnica” ima potreban sertifikat. To znači da, uz odgovarajuću licencu, ova voda može biti izvezena bilo gde, pa i u Ameriku. A poznato je da ako to uspete, onda ste kralj – kaže naš sagovornik i dodaje da je poražavajući podatak da naše zemlje nema na spisku NSF-a, niti uopšte prepoznaju potrebu za nekim proizvodom iz naše zemlje.
Treba napomenuti i to da „Knjaz Miloš” izvozi vodu u neke od prekookeanskih zemalja, ali samo u trgovine koje su uglavnom u vlasništvu naše ljudi. Ovde je nostalgija presudna, jer, kako saznajemo, oni vole i kupuju vodu „knjaz miloš". O tome koliko staje otvaranje fabrike po svetskim standardima i šta je potrebno za dobijanje sertifikata kao dokaza kvaliteta biće reči u narednim brojevima „Politike”. Biće takođe reči i o „trećem svetskom ratu” koju vode najveći svetski „igrači” oko preostalih prirodnih bogatstava Srbije, preciznije tek otkrivenih podzemnih jezera.
Jelica Antelj |
[ Picard @ 17.06.2005. 09:56 ] @
Ovo mu dodje kao reklama za Knjaz Miloš?!?!
[ jablan @ 17.06.2005. 10:11 ] @
Aqua viva je valjda isto voda knjaz miloša, samo negazirana.
[ srdjee @ 17.06.2005. 12:01 ] @
Citat: Picard:
Ovo mu dodje kao reklama za Knjaz Miloš?!?!
Ne vec za Jamnicu,

ove nase su ista gofna samo u razlicitim pakovanjima !
[ Java Beograd @ 17.06.2005. 12:21 ] @
Filtrirana česmovača rulez.
[ rapidlord @ 17.06.2005. 14:38 ] @
Sta je sa "Prolom" ne pominju je.
[ Tyler Durden @ 17.06.2005. 15:10 ] @
prolom rulez! :)
ja pijem flasiranu vodu.. ovo je zabrinjavajuce :(
[ Aleksandar Marković @ 18.06.2005. 12:31 ] @
Ako bi se ukratko sumirali rezultati inspekcija Ministarstva poljoprivrede, koje su u poslednjih nekoliko meseci kontrolisale ispravnost prehrambenih proizvoda i mineralnih voda u Srbiji, moglo bi se reći da se potrošačima nude životne namirnice zadovoljavajućeg kvaliteta, ali da ima i izuzetaka koji zabrinjavaju.
Posle 289 obavljenih kontrola hleba i peciva, koji se proizvode u industrijskim pogonima i malim pekarama, izrečeno je 12 zabrana dalje proizvodnje i šest zabrana prometa, a pokrenuto je 46 prekršajnih prijava i 13 prijava za privredni prestup. Proizvođači hleba uglavnom nemaju propisanu dokumentaciju, jedan broj njih ne vrši analize proizvoda kod akreditovanih laboratorija, na tržište iznose proizvode bez potpune deklaracije, a često ne upotrebljavaju sve sastojke koji se u deklaraciji navode.
Od 185 proizvođača bezalkoholnih pića kontrolisano je 129. Deset je dobilo rešenje o zabrani proizvodnje dok ne otklone uočene nedostatke i ispune zakonske uslove. Doneto je i 65 rešenja o zabrani prometa, pri čemu je isključeno iz prodaje više od 70 hiljada litara bezalkoholnih pića. Kod pet uzoraka je konstatovano da su "nehigijenski", jer je registrovano prisustvo aerobnih mezofilnih bakterija. Njih po pravilniku o kvalitetu prirodne mineralne vode sme da bude u jednom mililitru proizvoda do 100, a bilo ih je "bezbroj" u vodi "Vrnjačkog vrela", d.o.o. Vlajković globus, "Vlasinske rose", "Vlasinka" d.o.o. Beograd, "Akva vive", "Knjaz Miloš", a.d. Aranđelovac, "Minakve", a.d. "Minakva", Novi Sad i "Rakovačke bivode", "Jumko", a.d. Vranje. Promet te vode je zabranjen, a protiv proizvođača se vodi postupak.
Za razliku od vodopija, pivopije mogu da budu mirnije, jer svi pregledani uzorci odgovaraju po kvalitetu propisanim parametrima. Ipak, u periodu kontrole van prometa je stavljeno oko 56 hiljada litara piva zbog isteklog roka upotrebe. I ljubitelji slatkiša uglavnom su bezbedni. Od pregledanih 50 u svega tri uzorka su pronađene "greške". U dva slučaja reč je o nepotpunoj deklaraciji, a u jednom je u pitanju upotreba nedozvoljenih boja ("Aleksandar", Kraljevo).
Konzervisani proizvodi od povrća kontrolisani su u Beogradu, Novom Sadu i Vranju uz učešće po jednog člana pokreta potrošača. Od pregledanih 18. dva uzorka su se pokazala kao neispravna, jer su imala povećan sadržaj konzervansa. U oba slučaja reč je o kečapu od paradajza koji su proizveli "Sunce" iz Sombora i "MP MIN komerc" iz Zemuna.
PO PRAVILNIKU
- UZORCI mineralnih voda u kojima je utvrđen "višak" aerobnih bakterija uzeti su u Beogradu, u trgovinskim radnjama - kaže Stojan Arizanović, pomoćnik ministra za sektor inspekcijskog nadzora. - Inspektori su pri tom postupili u skladu sa Pravilnikom o kvalitetu i ispravnosti proizvoda u prometu. U donošenju tog pravilnika učestvovali su i predstavnici nekih od proizvođača mineralnih voda. Arizanović dodaje da je u toku superanaliza u kojoj će biti utvrđeno da li je voda bakterije "primila" u prodavnicama ili u magacinu proizvođača.
BEZOPASNE BAKTERIJE
- EVROPSKI standardi kvaliteta i ispravnosti hrane, iako veoma strogi, ne proveravaju koncentraciju aerobnih bakterija u vodi - objašnjava Dušan Pajkić iz "Minakve". - Naši standardi su tu prestrogi. Dozvoljena količina je 100 mikroorganizama u mililitru vode, a sve preko 170 karakteriše se kao "bezbroj". U otvorenoj flaši vode za samo tri minuta stvoriće se 10.000 bakterija. Njihov nastanak je prirodan, ne može se sprečiti, a ovi mikroorganizmi potpuno su bezopasni.
http://www.novosti.co.yu/vest.php?vest=41621&rubrika=Društvo
[ Vera Vukanic @ 18.06.2005. 14:48 ] @
Tekstovi iz novina nisu dobar izvor informacija vezano za ovu temu!
Mada je cinjenica da se u nasoj zemlji ne postuju pravila i kao posledicu imamo flasiranu sanitarno neispravnu vodu!!!
Proizvodjaci nemaju adekvatnu kontrolu nametnutu od drzave. Tu mislim na kontrolu strucnjaka iz pomenutih oblasti kao sto su mikrobiologija i hemija vode!!!
Ali ipak ne verujem da bi veliki proizvodjaci rizikovali da flasiraju neispravnu vodu???
Sta je sa Rosom???
Rosu lekari preporucuju roditeljima za bebe? Nemoguce da nije ispravna???
I slazem se da ceo tekst izgleda kao reklama za tu kako se zove jamnicu ili sl.
Zasto se ne pominje Rosa???
[ Portieru @ 18.06.2005. 15:22 ] @
Evo, danas ista tema, ali sa drgačijim predznakom. Da li se iza ove priče ipak krije i političko lobiranje? Biće još ovde dosta priče o vodi...
http://www.politika.co.yu/cyr/tekst.asp-t=21027&r=40.htm
Citat: ANALIZE SUPROTSTAVILE LOBIJE
Bura u flaši vode
Proizvođači pripremaju odgovor na nalaze o bakteriološkoj neispravnosti
Vest o bakteriološki neispravnim flaširanim mineralnim vodama stigla je do potrošača. Međutim, izgleda da su kupci, naviknuti na javašluk na tržištu, pogođeni manje nego direktno prozvani proizvođači. Jer reč je o ugledu, ali i profitu, pa se ovako javno plasirane informacije (na bum) teško ispravljaju, a poverenje potrošača ozbiljno narušava.
U prvi mah se učinilo da je proizvođačima zasmetalo to što je Ministarstvo poljoprivrede objavilo rezultate inspekcijske kontrole i to prvi put javno prozvavši „krivce”. Nije kraj sveta, greške se mogu ispraviti ukoliko postoji spremnost da se ulože novac i znanje i ako se računa na neprikosnoveno pravo potrošača da bira proizvode na tržištu. No, nije moguće izbeći onaj nezvanični deo ove priče. Naime, posumnjalo se, kao i uvek, u snažan i snalažljiv uticaj proizvođačkih, ali u ovom slučaju, izgleda više uvozničkih lobija – po principu „uništi konkurenciju i vladaj” (neki se pitaju kako to da su u ovoj kontroli podbacili oni čije su vode najprodavanije?).
Ili su ovo samo sumnje povređenih proizvođača kojima se, navodno, ne dopadaju objašnjenja data u rezultatima Ministarstva poljoprivrede. Čudno je da se proizvođači higijenski neispravnih voda juče nisu javili ili pokušali da ospore ove rezultate. Ali javio se proizvođač „Voda Vrnjci AD” iz Vrnjačke Banje koga su potrošači poistovetili sa „vrnjačkim vrelom” vodom koja je bila neispravna u ovoj analizi. Kako kažu, mineralnu vodu „vrnjačko vrelo” proizvodi „Vlajković globus” koji ima punionicu vode u Novom Selu, dok „Voda Vrnjci” iz Vrnjačke Banje proizvodi gaziranu i niskogaziranu mineralnu vodu koja zadovoljava sve parametre kvaliteta.
Tokom jučerašnjeg dana održan je sastanak Udruženja industrije mineralnih voda, a dan pre i sa nadležnima iz Ministarstva poljoprivrede. Ostali smo uskraćeni za detalje, ali izgleda da su se proizvođači na ovom drugom sastanku dogovarali o sledećim koracima i nastupu u javnosti.
Udruženje industrija mineralnih voda tvrdi da su „njihovi prirodni proizvodi najvišeg kvaliteta”. Na pitanje šta je sporno u tek objavljenim rezultatima nisu precizno odgovorili osim da spremaju zajednički nastup u javnosti i strategiju koja će tek biti definisana.
– Ne verujem rezultatima koje je objavilo Ministarstvo poljoprivrede, jer iza njih ne stoji struka – rekao je za „Politiku” profesor Tomislav Jovanović, redovni profesor Medicinskog fakulteta i šef katedre za balneoklimatologiju.
Evo i utehe za brojne čitaoce koji su se juče uznemireni javljali u našu redakciju. Struka, dakle, sumnja u ove rezultate, uz objašnjenje da kompetentne institucije u ovakvim analizama nikako ne smeju biti zaobiđene.
Vode koje su se našle na crnoj listi Ministarstva poljoprivrede ni juče nisu bile povučene iz trgovina što je posebno zasmetalo kupcima. Trgovci su se, s druge strane, branili kako ih o tome niko nije obavestio. Prodaja vode juče je stala, a neki su čak nostalgično komentarisali da će se posle svega vratiti česmovači. Ovakav haos koji je za samo 24 sata uzeo maha upozorio je još na jedan detalj – da niko nije preuzeo odgovornost (ona je izgleda pala na medije) i izašao sa argumentima koji bi umirili javnost.
Da li je to samo proizvod tihog rata koji se vodi na tržištu voda, ali i prirodnih resursa?
Stanovnik Zapadne Evrope popije 200 litara flaširane vode godišnje, u Poljskoj i Rusiji oko 100, u Hrvatskoj i Sloveniji tek 50 litara. Pretpostavka je da je u Srbiji ta količina još manja. Dakle, ima prostora da se na tržištu pojave i novi igrači.
Jelica Antelj
Ivana Ćuk
[ Pwog @ 18.06.2005. 15:47 ] @
Citat: U donošenju tog pravilnika učestvovali su i predstavnici nekih od proizvođača mineralnih voda.
Mislim da bi te "neke" trebalo tuziti po sluzbenoj duznosti za sirenje laznih vesti o bakterioloskoj neispravnosti konkurentnih voda, zato sto su direktno ucestvovali u kreiranju (korumpiranog) pravilnika. Ako se u Evropi procenat aerobnih bakterija tolerise, zasto bi neki bili "veci katolici od pape", sem ako na dezinformisanju javnosti ne zele da profitiraju. Plan je paklen, procedura demokratska...
Umesto kojekakvih pravilnika trebalo bi da se donese pravi pravcati zakon o prirodnim izvorima (mineralne) vode, jer ovaj sadasnji ne pravi jasnu razliku sta se daje privatniku koji kupuje fabriku vode: izvor ili fabriku, ili oboje. (Kako se prodaje prirodno bogatstvo i koliko ono kosta?). Nije ni cudo sto se sada brze-bolje prodaju fabrike min. voda. Sada se Heba privatizuje, juce je Knjaz Milos otisao u ruke nekakvog fonda, a pre toga Vlasinska rosa (neka me neko ispravi ako gresim). Na kraju ce domacin postati sluga...III svetski, kako gore pise. Jos Vodovod da se privatizuje...sve na dobos!
Moja prva reakcija je bila da sam kupio drugu min. vodu., i hipohondrijski razmisljao o simptomima. Sad kad vidim da je sve OK, vracam se na Minakvu.
[ kv66 @ 18.06.2005. 20:31 ] @
Ovo je suvise ozbiljno pitanje da bi proslo tek tako:Apsolutno svi pijemo flasiranu vodu,neko vise neko manje,ali kao sto neko rece Rosu cak preporucuju lekari za razredjivanje antibiotskih sirupa za decu,pa ako je i ona neispravna-super!Samo da ne bude to marketinska priprema za neku "drugu vodu"?Ovde je sve moguce,velike pare se vrte u biznisu sa vodom.
[ pajaja @ 18.06.2005. 20:44 ] @
ja pijem cesmovacu i jos nisam crko...
[ zus @ 18.06.2005. 21:07 ] @
Citat: kv66:Apsolutno svi pijemo flasiranu vodu,neko vise neko manje,
?
Ja se jos uvek drzim cesme.
[ pajaja @ 18.06.2005. 21:33 ] @
p'naravno,
niko nije umro od prljave vode, i od g*vana i osalih stvari iz dunava...
a i ne nameravam ;)
i sad se pravi frka sto ima 170 bakterija a max je 100... pfff...
[ gorang @ 18.06.2005. 21:35 ] @
"Pekamsko vrelo"
... Only fools and horses
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|