[ Beltrammi @ 18.06.2005. 08:40 ] @
Interesuje me da li su to organizovana drustva koja imaju svoje ponude ili pak su to grupe koje se skupe od do po potrebi i koje formiraju ovi iz inostranstva kojima treba outsorcing. Nesto sam gledao sajt www.pamet.co.yu i deluje mi kao prilicno misteriozna organizacija. Isto tako cujem da dosta ljudi radi za strance, da idu na posao i primaju platu redovno.

O cemu je zapravo rec, zna li neko ?
[ tweeester @ 18.06.2005. 09:27 ] @
Mogu ti reci da u gore pomenutoj firmi nema niceg misterioznog, radim tamo vec dosta godina
[ Beltrammi @ 18.06.2005. 10:14 ] @
Pa, nisam mislio da pisem nesto protiv te firme. Sajt je OK, organizacija je ozbiljna, medjutim nigde se ne spominju nikakva imena. Meni to odaje pomalo tajnovit utisak i da budem iskren ne bas previse poverenja.

Eh, ako nisam suvise znatizeljan ?
[ Skaarj @ 18.06.2005. 14:26 ] @
Ma situacija je krajnje jednostavna. Mnoge od tih firmi su vrlo ozbiljne (tehnicki i tehnoloski) ali jednostavno manji broj posluje potpuno legalno.

Dobar deo novca koji se dobija od inostranih poslova pere se na razne nacine i ulazi u zemlju poluilegalno da bi se izbegao porez i kojesta drugo...

NAPOMENA:
Ovim ni na koji nacin ne impliciram da je www.pamet.co.yu takva firma.

[ Beltrammi @ 18.06.2005. 15:00 ] @
ma da, ali pamet je ostavio adresu, telefon, mail normalno i nista vise !
[ Dragan Varagic @ 18.06.2005. 15:55 ] @
Činjenica je da veliki broj ovakvih firmi posluje polu-legalno. Od dvadesetak firmi za koje znam da su u ovom poslu, samo 3-4 rade dosta transparentno za poreske vlasti, a mislim da samo jedna od njih i iskazuje realnu dobit na kraju godine.

Ne bih spominjao imena firmi, neka se jave sami.

Ovde se mogu pronaći neke od njih (ne prijavljuju sve outsourcing aktivnosti):
http://www.google.com/search?q=serbia+outsourcing
[ dejankr @ 19.06.2005. 14:15 ] @
Outsoursing firme u Srbiji obično osnivaju naši ljudi koji žive u insotranstvu gde i plasiraju krajnje proizvode-projekte. Obično je onda mali deo firme tamo a razvoj je ovde. Malo ređi slučaj je da je cela firma ovde. U svakom slučaju, ovde se radi samo razvoj te ovakve firme i nemaju potrebe da imaju ne znam kakve sajtove koje će privući klijente jer i ne ciljaju na naše tržište. Mnogo više su orijentisani na privlačenje developera jer to je ono što im i treba sa ovih prostora (a i dobri programeri su u deficitu ovde).

Ovakve firme su obično prilično organizovani sistemi i uglavnom se trude da rade po zapadnim kriterijumima. A činjenica je da većina ne radi baš 100% legalno jer žele da izbegnu plaćanje poreza na za ove prostore relativno visoke plate. U svakom slučaju, ovakvih firmi ima poprilično barem u Beogradu i ako kao programer želiš da zarađuješ platu od koje možeš da (koliko-toliko normalno) živiš ovde, verovatno ćeš pre ili kasnije završiti u nekoj od njih!

Inače, po meni je sajt pamet.co.yu prilično informativan jer mnoge slične firme gotovo i da nemaju sajtove.