[ Milosdraskovic @ 19.06.2005. 16:50 ] @
Da li se mogu uporediti CPE i TOEFL? Ako mogu recite koji je bolji. P.S. Ja sam polozio CPE i mislim da je zahtevniji od TOEFL-a
[ Danica Porobic @ 19.06.2005. 20:31 ] @
Testovi jesu razlicito koncipirani, ali TOEFL je mnogo jednostavniji od CPE, verovatno je negde u rangu FCE (ili ispod).
[ Miroslav Jeftić @ 19.06.2005. 21:46 ] @
Nisam siguran ni zašto bi ih poredili? Ja sam takođe položio CPE, ali da iz nekog razloga idem u SAD, verovatno bih polagao i TOEFL za svaki slučaj. Dok za one koji ostaju u Evropi, mislim da su Cambridge ispiti mnogo bolja opcija. :)

p.s.
Jesi li stvarno položio CPE? Jer "proficiency" se piše sa jednim "f" ;))
[ Milosdraskovic @ 20.06.2005. 11:01 ] @
Pitam zato sto sam od jednog ortaka dobio informaciju kada sam mu spomenuo da imam CPE kako je isti u odnosu na TOEFL p.dim. Medjutim ja se ne dam. Na netu sam nashao kao neko poredjenje: Najbolji skor na TOEFL cini mi se 600 ili 800 i vishe, naime moze da se skonta kao CPE. Ali nisam polagao TOEFL pa ne znam, pri tome mislim da se on mozda ipak nalazi negde oko CA ili izmedju CA i CPE
Citat:
Bryan Fury: p.s.
Jesi li stvarno položio CPE? Jer "proficiency" se piše sa jednim "f" )

Da jesam polozio sam. Jedno .f. sorry greshka pri kucanju .
[ Miroslav Jeftić @ 20.06.2005. 14:27 ] @
Pre će biti da je obratno ;) TOEFL u odnosu na CPE je slabiji, a i jednostavniji. Na primer, drugi deo CPE-a ("Writing") je mnogo zahtevniji nego sličan deo na TOEFL-u. Duže traje, više se piše, imaš "normu", moraš poštovati zadatu formu, obaveznu temu u prvom delu, itd. Writing na TOEFL-u u poređenju sa ovim nije ni blizu.

p.s.
Tom ortaku možeš poručiti da slobodno proba da položi CPE kada je "p.dim", pa će sam videti koliko to odgovara istini ;)