[ Kill me @ 20.06.2005. 20:59 ] @
Koji alati bi mi trebali za izradu neke fine strategije (nešto kao Age of Empire, Cossacks...).
[ misa J. @ 20.06.2005. 21:57 ] @
Mozes sa bilo kojim alatom da napravis strategiju, ali ne misli da ce ona sama od sebe da se napravi cim dobijes alat. Uzmi recimo Age of Empire. Koliko je profesionalaca radilo to. Trebaju ti nekoliko vrhunskih modelara da urade modele, zatim neko da ih animira, treba uraditi zvuk, zatim glumci za glas, programeri... To radi grupa od vise desetina profesionalaca godinu dana. Ja sam nesto tako pokusao (zvala mi bi se Hogar strasni u zemlji zinovskih mrava po dva modela koji sam nasao) i nisam nesto uradio, ali niko ti ne brani da probas. Evo ovde imas nesto sto je specijalizovano za strategije(nisam probao, samo sam nasao link):
http://www.garagegames.com/pg/product/view.php?id=54
[ Vladimir P. Filipovic @ 21.06.2005. 09:00 ] @
Strategija, narocito RT, je jedna od tezih vrsta igara za napraviti. Koliko samo stvari ima za iscrtati, koliko mesta gde treba doneti odluku o tome sta ce svaka jedinica da radi, koliko podataka razmenjivati u multiplayeru... i to je jos uvek samo programerski deo.

Ali ako znas sta radis, samo napred!
[ Kill me @ 21.06.2005. 18:36 ] @
A ja sam sebi zatupio u glavu da je strategije lakše raditi nego neku 3D pucačinu.
Ali ja ne odustajem.
[ eva01 @ 21.06.2005. 18:54 ] @
Mozda bi mogao da pogledas RPG Maker. Sa njim sigurno neces napraviti strategiju, ali sam stekao utisak da bi hteo nesto sto bi ti bez mnogo programiranja i mucenja omogucilo da dobijes igricu.

Dakle Rpg Maker je program za pravljenje 2d Rpg igara. Ima vise verzija, poslednja je Rpg Maker XP (640x480 + Rubi za skriptovanje borbi i jos nekih stvari). Najbolje da potrazis na Emule-u jer verzija na engleskom nije izasla (cim izadje pravac u obliznju radnju :) ali su je preveli neki Rpg Maker fanovi. Inace na web-u ima tona tutoriala za Rpg Maker 2000 (prethodna verzija) i mozes ih koristiti i za ovaj novi. Nova verzija implementira i sistem za skriptovanje (rubi) borbi tako da verovatno mozes i napraviti nesto sto lici na strategiju.
[ Kill me @ 21.06.2005. 19:28 ] @
Daj mi link za RPG Maker
[ eva01 @ 21.06.2005. 21:20 ] @
Pa rekao sam na emule-u. Link mozes pronaci preko emule programa (pogledaj www.emule-project.org). Pazi: ako u imenu fajla ne pise da je na Engleskom onda je to sigurno Japanska verzija. Obrati paznju da skines XP verziju (ostale imaju zakljucanu rezoluciju na 320x240). Mozda nije lose da skines i Japansku verziju (oko 100 mega duza od Engleske) jer mislim da ona ima vecu bazu grafike za likove i mozda jos po nesto, a onda preko nje instaliras Englesku. Nisam 100% siguran jer ne koristim ovaj program. Ipak isprobao sam ga i vrlo je mocan. Iako je vrlo jednostavan za rad, da bi se napravilo nesto dobro treba puno iskustva i truda.

Eng. je 30-40 mb a Jap. oko 120 mb (iso). Dakle trebace ti kablovska ili adsl veza, moze i modem ali ima da potraje.
[Ovu poruku je menjao eva 01 dana 21.06.2005. u 22:38 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao eva 01 dana 21.06.2005. u 22:42 GMT+1]
[ bkaradzic @ 21.06.2005. 21:36 ] @
Ako je RPG maker komercijalan proizvod onda bi trebao da ima link na web-u gde može da se kupi ili da se skine probna verzija. Nemoj da širiš warez linkove ovde po forumu...
[ eva01 @ 21.06.2005. 21:40 ] @
Evo izmenio sam. Rpg Maker XP je komercijalni program ali postoji samo na Japanskom. Eto to je to. Napravio ga je ASCII, na googlu valjda ima.
[ bkaradzic @ 22.06.2005. 18:24 ] @
Odlično!

Nego treba pogledati i ovaj link:
http://sourceforge.net/softwaremap/trove_list.php?form_cat=80
Citat:
Games/Entertainment (11056 projects)

Board Games (811 projects)
Card Games (37 projects)
Console-based Games (17 projects)
First Person Shooters (744 projects)
Multi-User Dungeons (MUD) (1019 projects)
Puzzle Games (491 projects)
Real Time Strategy (680 projects)
Role-Playing (1942 projects)
Side-Scrolling/Arcade Games (693 projects)
Simulation (1112 projects)
Turn Based Strategy (917 projects)

Projekat koji bi neko kao početnik počeo da radi, ima jako male šanse da uspe. Radeći na nekom projektu gde već ima iskusnih programera imaš mogućnosti da naučiš nešto novo od iskusnih programera i da to što uradiš nekada neko vidi.
[ Aca_LP @ 22.06.2005. 22:50 ] @
Citat:
Kill me: A ja sam sebi zatupio u glavu da je strategije lakše raditi nego neku 3D pucačinu.
Ali ja ne odustajem.

Svejedno da bi napravio neku solidnu 3D pucačinu ili RTS potrebno ti je mnogo više ljudi.
Najmanje 5. Troje njih za modeliranje , jedan za zvuk i još jedan koji će sve to da sklopi u jednu igru.
[ bkaradzic @ 22.06.2005. 23:08 ] @
Citat:
Aca_LP: Najmanje 5. Troje njih za modeliranje , jedan za zvuk i još jedan koji će sve to da sklopi u jednu igru.

Baš jednostavno! Pitam se samo kako se niko do sada nije dosetio toga? A sada još i da nam pokažeš kako u praksi radi ta tvoja teorija... :)
[ McKracken @ 22.06.2005. 23:44 ] @
Pa prosto! "Uzmes i uradis"

Bitno je samo da imas sve najnovije alata, napucanu masinu i obavezno crno kuciste jer obicna nece da rade kako treba. Pored toga, moras da imas odlicnog misa jer mora mnogo da se klikce, a tastatura je nepotrebna jer se takoreci i ne koristi (samo klikces).

Za one koji losije kapiraju, ovo je bila ironicno-cinicna upadica

Od instant stvari na svetu, za obiljan rad, valja samo supa iz kesice Mmmmmmm, supa! Za sve ostalo moras malo da uzmes i cituckas :)
[ cubicle @ 23.06.2005. 08:12 ] @
Citat:
Od instant stvari na svetu, za obiljan rad, valja samo supa iz kesice Mmmmmmm, supa!

Si probao mozda onaj instant pire? To je tek dobra instant stvar
[ reject @ 23.06.2005. 09:40 ] @
Citat:
Aca_LP:... i još jedan koji će sve to da sklopi u jednu igru.

E, taj jedan je najebo. :)
Moj savet: Uzmite igre uz koje se dobijaju i editori, pa probajte da
napravite mod neke igre. Videcete da je i to izuzetno komplikovano,
ali kroz takvu rabotu mozete nauciti dosta o tome kako se stvari rade.


[ miskec @ 23.06.2005. 09:51 ] @
Hm pa probaj da uzmes cekic i testeru moda pomogne.
Salim se strategiju mozes napraviti u C++ -u i DX-u, naravno ako dobro poznajes.

[ Kill me @ 23.06.2005. 09:55 ] @
A jel može VB .Net?
[ Aca_LP @ 23.06.2005. 13:32 ] @
Citat:
Kill me: A jel može VB .Net?

Najbolji jezik za pravljenje igrica ti je C++. Moj Savet ti je da na netu skineš neki freeware 3D Engine.Preporučujem ti irrlicht:
http://irrlicht.sourceforge.net/

Veoma je lak za korišćenje.

[ Kill me @ 23.06.2005. 14:19 ] @
Koji mi programi trebaju (hoću popis baš svih), da ne srljam u prazno, i da znam koji mi ljudi trebaju. Da li zna netko da li ima nekakva knjiga o izradi igra i slično.
Zašto C++, zašto ne VB .Net, jer o VB. Netu znam nešto i čuo sam da je bolji za početnik?
[ reject @ 23.06.2005. 14:48 ] @
Sto se knjiga tice, upisi "Game programming book" u google i prijatno se iznenadi.
Citat:
Zašto C++, zašto ne VB .Net, jer o VB. Netu znam nešto i čuo sam da je bolji za početnik?

Ma mozes ti da pravis "igrice" (odvratan termin) i u Flashu,
odican je za pocetnike.
[ Vladimir P. Filipovic @ 24.06.2005. 08:32 ] @
Neku relativno jednostavnu poteznu igru (strategiju, avanturu, logicku...) je verovatno najlakse napraviti u nekom scripting jeziku kao sto je PHP, Python ili Ruby... a nije ni VB los za takve stvari, iako nije scripting jezik.

Za igru koja barem lici na one koje obicno igramo, o kojima slusamo i pricamo, koje se najvise prodaju u radnjama (ili kod pirata) treba ti naprosto jezik koji se moze kompajlirati u efikasniji kod. Asembler iz ociglednih razloga ne dolazi u obzir, C je suvise slab sto se tice organizacije koda za tako veliki projekat i sledeci kandidat je ocigledno C++. Ovo ne znaci da se ne moze napraviti pristojna igra u Javi ili C#-u, ali je C++ i dalje najbolji.

"Top shelf" igre moraju da budu konkurentne, na granici onoga dokle se (uz ekonomski opravdanu kolicinu truda) moze doterati masina, i u smislu grafike i u smislu svega ostalog sto se mora racunati i presipati u memoriji. Do te granice se ne moze doci programirajuci u VB-u.

Ali ti ne moras da pravis top shelf igru. Ne znam kako je u Hrvatskoj, ali ako je kao ovde, vecina igraca je razmazena jer su navikli da kupuju najvece svetske hitove kod pirata za evro-dva i onda i ne primecuju celo trziste "budget" igara. Zasto bi pirat ikome nudio neku 2d logicku igru, kad taj kupac moze za iste pare da kupi, ne znam, Doom 3?

Ako hoces da naucis da pravis igre i mozes vremenski ovako nesto sebi da priustis, verovatno je dobra ideja da pocnes s necim neambicioznim, bez plana da napravis svetski mega hit. Napravi jednostavnu igru u jeziku koji znas, pa onda vidi kako mozes da je prodas - ako treba, neka bude shareware ili mozda i freeware. U pocetku je vazno da naucis, a ne zaradis.


Za top shelf igru ti treba kvalitetan graficki i zvucni sadrzaj, kvalitetni programi u kojima se to pravi i kvalitetni ljudi koji ce da ga naprave. (I kvalitetan dizajn price/nivoa/sveta.) Za budget, shareware ili besplatnu igru mozes i da se dogovoris s nekim klincima koji nesto znaju o 3D Studiju ili CuBaseu da ti naprave nesto, pa nema veze ako nije bas za poredjenje s najvecim hitovima.


PS: Za bilo kakvu 3D igru ces morati da ucis i Direct3D ili OpenGL, sto je manje-vise kao da ucis jos jedan programski jezik.
[ Kill me @ 24.06.2005. 20:00 ] @
U Hrvatskoj isto tako možeš kupiti bilo koju za 15-20 kuna. Ja nemam plan da moja igra bude "Top shelf" jer sam svjestan da sam u ovome početnik.
[ senser @ 06.07.2005. 09:25 ] @
Po meni - mislim da ti je najbolje da krenes sa total modom tipa Project Revolution http://revolution.wc3campaigns.com/, gde momci rade modding Warcraft III u Starcraft : Brood War.
[ ljubafm @ 09.11.2009. 18:01 ] @
Najlakše je napraviti web based strategiju, ako znaš php sve ide lagano, lako se nadogradjuje i ispravlja kod.

Kao primer jedne od najposecenijih i sve popularnijih online socijalnih strategia je erepublik ! Napravilo je par Rumuna... i zgrnuli pare!

Posetite: www.esrbija.co.nr