[ bobzilla @ 22.06.2005. 03:12 ] @
Citat:
ZDNET: In a speech here Tuesday before the American Antitrust Institute, Jackson said that the "Microsoft persona I had been shown throughout the trial was one of militant defiance, unapologetic for its past behavior and determined to continue as before."

"Windows is an operating system monopoly, and the company's business strategy was to leverage Windows to achieve a comparable dominion of all software markets," Jackson said. "Nothing has changed, to my observation, in the five years that have elapsed since my decision...Microsoft has won the browser war in the United States. Netscape Navigator, if it is still available at all, has only a small fraction of the browser market."


Neko je ovde govorio o nekomercijalizaciji i nefleksibilnost GPL za komercijalnu upotrebu u diskusiji win vs lin... Da li nacin na koji Microsoft posluje treba da posluzi kao primer? Ne mislim tako. Monopolisticka praksa se sankcionise u svim nacionalnim pravima razvijenih, a i vecine drzava u razvoju (u slucaju da nisu u pitanju drzavno protekcionirane firme). Bilo bi interesantno izbrojati koliko je puta Microsoft bio tuzen, bilo za krsenje patentnih prava, bilo za monopol... Kako se onda moze porediti Microsoftov komercijalni model sa Linuxovim GPL modelom ili nekom varijantom OS modela. Kompanija kojoj je vise puta sudjeno za nelojalnu konkurenciju tesko moze posluziti kao primer!

Zasto bi FSF prihvatio pravila velikih korporacija, kad je jasno da su one orijentisane na profit, ne na dobrobit korisnika. Promene se cine samo kada je potrebno otkloniti opasnost od konkurencije ili kad korisnici imaju previse prituzbi na racun komercijalnog softvera. Komercijalni softver se cesto izdaje polugotov i pun bagova i to po punoj ceni, dok se kasnije to nastoji ispraviti raznoraznim zakrpama.

Ne u OS/FS zajednici, vec u zajednici Win korisnika postoji konstantno nezadovoljstvo previsokim cenama softvera. Korisnici razlicitih verzija windows operativnog sistema se stalno zale na stalne napasti koje uspeju da se uguraju u racunar, bez obzira na instalirane antiviruse, firewallove ili adblockere. Moram reci da do sada ni na jednom forumu nisam video ni jedan post u kome kucni korisnik pita: "kako ukloniti taj i taj virus?".

Napadati nesto samo zato sto ti se ne svidja je malo cudno. GNU/Linux aktivisti napadaju Microsoft zbog mnogo ozbiljnijih stvari od samog nesvidjanja. A o pricama o neozbiljnosti: znaci komercijalno je ozbiljno bez obzira sto je puno bagova. Po cemu je to ozbiljno. To je nepostovanje korisnika. Korisnik kupi softver koji radi, ali samo "malo" bagovito.

A ozbiljnosti Microsofta i njihovoj posvecenosti sigurnosti dovoljno govori i ovaj clanak:

Citat:
Indian cracks Microsoft's anti-piracy program
Bangalore based reseracher cracked the WGA through an "easy-to-exploit" weakness in the software.
Tuesday, June 21, 2005

BANGALORE: Microsoft's much-touted "impenetrable" Windows Genuine Advantage has been cracked by Bangalore-based Debasis Mohanty, according to agency reports.

The report states that Mohanty has cracked WGA through an "easy-to-exploit" weakness in the software for generating illegal copies of the Windows XP programme.

Although Microsoft confirmed Mohanty's cliams it sought to downplay it saying, "It represents very little threat."

A company spokesperson said they did expect counterfeiters to try a number of different methods to circumvent safeguards provided by WGA.

WGA is an anti-piracy programme that keeps a tab on consumers whether they are running legitimately licensed copies of Windows XP.


Neprobojni sistem je krakovan kroz lako iskoristivu slabost? Koliko je to neprobojno? Mnooogooo. Ma da... Sigurnooo...








[ Sundance @ 22.06.2005. 03:29 ] @
Citat:
bobzilla: Neprobojni sistem je krakovan kroz lako iskoristivu slabost? Koliko je to neprobojno? Mnooogooo. Ma da... Sigurnooo...


Već sam jednom na ovom forumu spomenuo kako

1) MS-u nije ni u interesu da WU bude neprobojan

2)ta client-side ActiveX kontrola se može vrlo lako crackati.

Ovo je obična medijska pompa kako bi se dječica poput tebe mogla na takve stvari ložiti, pošto uopće ne razumiju o čemu se radi i na što se odnosi.
[ Sundance @ 22.06.2005. 03:38 ] @
A u vezi ove ostale propagande o kojoj pričaš, evo malo još open-souce "success stories":

http://www.forbes.com/intellig...partner=yahootix&referrer=

mwhhahhah...

Citat:
Gluecode used to make money by selling some "closed source" programs that ran on top of its free open source stuff. No more, says IBM, which intends to release the source code for all of Gluecode's programs and distribute them for free.


Citat:
Fleury has, however. He claims IBM is trying to put his privately held company out of business. He is furious, but also stunned: He says Gluecode could hurt sales of IBM's WebSphere as much as it hurts JBoss, yet IBM doesn't seem to care.


Citat:
"Where does this all end? When the whole deck of cards, the whole software industry, falls apart?


Citat:
Poor guy. Did he not get the memo? This is what open source software is all about: creating knockoffs and giving them away, destroying the value of whatever the other guy is selling.


Citat:
Indeed, IBM's assault on JBoss raises big questions about whether stand-alone open source software companies can ever make enough money to sustain themselves. Because their code can be freely copied, these companies can't charge for their programs. Instead, they hope some users will pay for service and support.


Citat:
No wonder no one is making any real money at this. JBoss operates at a loss, as does MySQL, the open source database company. Novell (nasdaq: NOVL - news - people ), the No. 2 Linux distributor, is losing money. After a decade of losses, Red Hat earned $45 million last year on sales of slightly less than $200 million, but 40% of its profit came from interest income rather than operations.


Citat:
Even proponents like Fleury admit the open source business model is not intended to produce powerful, wealthy, massively profitable software companies.


Citat:
Sounds like the dot-com bubble, except that this time it's not just investors who will get burned. Customers are taking a risk too. Because when these open source software providers burn through their venture funding and go out of business, customers will need to either hire teams of expensive techies to maintain that orphaned code or pay someone to rip out the old stuff and replace it with something new. Either way, all that free software is suddenly going to look awfully expensive.


Bolje monopol u kapitalizmu, nego propasti IT-a u anarhiji...
[ bobzilla @ 22.06.2005. 03:38 ] @
Necu da ti odgovaram, jer to nije sustina teme, samo jedan mali deo. Ali, ako mislis na namernu pirateriju, sve je to meni jasno... Tako su se ljudi poput tebe i navukli na Microsoft...
[ bobzilla @ 22.06.2005. 03:41 ] @
Citat:
A u vezi ove ostale propagande o kojoj pričaš, evo malo još open-souce "success stories":


Ni to nije sustina teme. Niko nije pominjao success stories.

Citas li ti ikad ovaj pravilnik? Lepo kaze:
Citat:
4. Pišite kvalitetno i ozbiljno

Ne pišite poruke nepovezano, tek da i Vi nešto kažete! Ako tražite pomoć, budite precizni. Izložite tačno šta očekujete da se dogodi, šta se u stvari desilo i iznesite sve relevantne detalje. Ukoliko odgovarate na nečiju temu ili pitanje, odvojte nekoliko minuta i dobro razmislite šta ćete napisati, proverite da li ste zaista u pravu i imate li dokaza za svoju tvrdnju. Ne zbijajte šale kada tome nije mesto na ozbiljnoj diskusiji (a najčešće nije). Budite spremni da stojite iza svoje tvrdnje.
[ Sundance @ 22.06.2005. 03:41 ] @
Citat:
bobzilla: Ali, ako mislis na namernu pirateriju, sve je to meni jasno... Tako su se ljudi poput tebe i navukli na Microsoft...


Nije to namjerna piraterija, jer je takav oblik zaključavanja ionako borba sa vjetrenjačama. Sve softverske zaštite jesu i bit će razbijene. Za sprečavanje piratluka treba kombinacija i hardvera i softvera, slično kao što će imati NGSCB na LH-u.
[ Sundance @ 22.06.2005. 03:44 ] @
Citat:
bobzilla:Citas li ti ikad ovaj pravilnik? Lepo kaze:...


Da se forum moderira po pravilniku, ostalo bi svega par ljudi (iz win tabora) na njemu....Ti pričaš propagandu, sl. kao RMS i gomila sličnih koji žive u svijetu koji ne postoji. Daj konkretne dokaze i primjere na kojima open-source može šire zaživjeti u industriji, pa čemo pričati (ne tdjokic, znam za Ladislava i distrowatch, zanima me širi ekonomski kontekst..).
[ bobzilla @ 22.06.2005. 03:45 ] @
Citat:
Nije to namjerna piraterija, jer je takav oblik zaključavanja ionako borba sa vjetrenjačama. Sve softverske zaštite jesu i bit će razbijene. Za sprečavanje piratluka treba kombinacija i hardvera i softvera, slično kao što će imati NGSCB na LH-u.


Borba sa vetrenjacama je odgovaranje na temu nerelevantnim cinjenicama.

P.S. Nisi cuo za namernu pirateriju... Uglavnom se piraterija tolerise u zemljama koja inace imaju zatvorena trzista. Pretpostavka je da ce jednog dana korisnici naviknuti na piratski softver i posle legalizacije kupovati iste proizvode. Vrlo mocna strategija. Ali to je vec druga tema i necu vise na to da odgovaram.
[ Sundance @ 22.06.2005. 03:46 ] @
Citat:
bobzilla: Necu da ti odgovaram, jer to nije sustina teme, samo jedan mali deo.


To je ukratko najobičnija laž i FUD pošto si taj glupi primjer uzeo kao:

Citat:
A ozbiljnosti Microsofta i njihovoj posvecenosti sigurnosti dovoljno govori i ovaj clanak:


mislim koji bezobrazluk....
[ bobzilla @ 22.06.2005. 03:50 ] @
Citat:
Da se forum moderira po pravilniku, ostalo bi svega par ljudi (iz win tabora) na njemu....Ti pričaš propagandu, sl. kao RMS i gomila sličnih koji žive u svijetu koji ne postoji. Daj konkretne dokaze i primjere na kojima open-source može šire zaživjeti u industriji, pa čemo pričati (ne tdjokic, znam za Ladislava i distrowatch, zanima me širi ekonomski kontekst..).


Sad bi trebalo da dajem primere, ne? Vidis mislim da je to skretanje sa teme. Konkretno sam kritikovao Microsoftovu monopolisticku strategiju, sto se na kraju razvilo u kritiku cele "komercijalne" softverske industrije. Ono sto ocekujem od zastupnika Mr. Gatesa je odbrana tih stavova: "Da. Monopol je korisna zivotinja. Monopol pravi dzem." :))) (ne pitaj me nista, iz jedne emisije na TVu).
[ Sundance @ 22.06.2005. 03:51 ] @
Citat:
bobzilla: Borba sa vetrenjacama je odgovaranje na temu nerelevantnim cinjenicama.


Ti si govorio o borbi protiv monopola preko open-souce-a. Ja sam naveo primjere i tezu da ukratko to suxa pošto je open-souce daleko najgore rješenje, zbog svoje neaplicibilnosti u globalni ekonomski model, pošto potiče krađu ideja u granicama daleko širim od pustog piratluka.

Citat:
P.S. Nisi cuo za namernu pirateriju... Uglavnom se piraterija tolerise u zemljama koja inace imaju zatvorena trzista. Pretpostavka je da ce jednog dana korisnici naviknuti na piratski softver i posle legalizacije kupovati iste proizvode. Vrlo mocna strategija. Ali to je vec druga tema i necu vise na to da odgovaram.


A jesi čuo za sindrom mjehurić od sapunice? To je kad pričaš stvari kao da si pao sa marsa, kao da si x godina živio u mjehuriću od sapunice izoliran od ostatka svijeta, a cijela tvoja priča je tako krhka i slabašna, da je dovoljno da je samo takneš i da prsne.

[Ovu poruku je menjao Sundance dana 22.06.2005. u 04:56 GMT+1]
[ bobzilla @ 22.06.2005. 03:54 ] @
Citat:
To je ukratko najobičnija laž i FUD pošto si taj glupi primjer...


Pazi... Ako nesto nazoves neprobojnim, a to na kraju ispadne "peace of cake"... To je neozbiljnost... Ali, mogu ja da citiram i onaj primer sa MasterCardom, to je jos ozbiljnije. Ali u tom primeru nigde nije pominjana ta rec: "neprobojno". Velike kompanije trebaju da budu iskrene prema svojim kupcima: da, to je djubre i lako je provaljivo. Napr.
[ Sundance @ 22.06.2005. 03:55 ] @
Citat:
bobzilla: Pazi... Ako nesto nazoves neprobojnim


Gdje piše da je neprobojan?

Citat:
Ali, mogu ja da citiram i onaj primer sa MasterCardom,


Gdje je MS tu bio uključen?
[ bobzilla @ 22.06.2005. 03:59 ] @
Citat:
Ti si govorio o borbi protiv monopola preko open-souce-a. Ja sam naveo primjere i tezu da ukratko to suxa pošto je open-souce daleko najgore rješenje, zbog svoje neaplicibilnosti u globalni ekonomski model, pošto potiče krađu ideja u granicama daleko širim od pustog piratluka.


A gde je ta teza? Ja to ne vidim. Vidim 8 pasteovanih linkova. To nije nikakva teza... Izjasni se... Napisi mini esej... A ne ovako.

Citat:
Citat:
P.S. Nisi cuo za namernu pirateriju... Uglavnom se piraterija tolerise u zemljama koja inace imaju zatvorena trzista. Pretpostavka je da ce jednog dana korisnici naviknuti na piratski softver i posle legalizacije kupovati iste proizvode. Vrlo mocna strategija. Ali to je vec druga tema i necu vise na to da odgovaram.


A jesi čuo za sindrom mjehur od sapuice? To je kad pričaš stvari kao da si pao sa marsa, kao da si x godina živio u mjehuriću od sapunice izoliran od ostatka svijeta, a cijela tvoja priča je tako krhka i slabašna, da je dovoljno da je samo takneš i da prsne.


Ovo sto si upravo napisao nema veze sa vezom. Opet moram da te podsecam na pravilnik:

Citat:
4. Pišite kvalitetno i ozbiljno

Ne pišite poruke nepovezano, tek da i Vi nešto kažete! Ako tražite pomoć, budite precizni. Izložite tačno šta očekujete da se dogodi, šta se u stvari desilo i iznesite sve relevantne detalje. Ukoliko odgovarate na nečiju temu ili pitanje, odvojte nekoliko minuta i dobro razmislite šta ćete napisati, proverite da li ste zaista u pravu i imate li dokaza za svoju tvrdnju. Ne zbijajte šale kada tome nije mesto na ozbiljnoj diskusiji (a najčešće nije). Budite spremni da stojite iza svoje tvrdnje.


A sad moram da dodam i ovo:

Citat:
12. Pazite koga ispravljate i kome govorite kako nije u pravu

Šta god da radite, ne pokušavajte da ispravite bilo koga, osim ako ste 100% sigurni da ste u pravu, a da druga osoba greši. Protiv takvih postupaka, koji su čest uzrok besmislenih svađa po forumima, moraju se boriti moderatori, ali i sami korisnici foruma moraju biti obazrivi prilikom svog izražavanja! Ukoliko niste potpuno sigurni da li neko greši, bolje zatražite od te osobe da objasni svoje mišljenje ili rešenje problema. Zbog prazne priče je moguće da će ljudi sa foruma početi da Vas gledaju sa podozrenjem i da ignorišu Vaša pitanja, ukoliko ne budete delovali dovoljno ozbiljno. Ne volimo šarlatane!
[ degojs @ 22.06.2005. 05:13 ] @
Citat:
Da. Monopol je korisna zivotinja. Monopol pravi dzem.


Stvar je u tome da monopol sam po sebi nije nedozvoljen, muka je to više ovde i ponavljati. MS u poziciju monopola nije došao nekim zakonom ili uredbom tako da je sve to manje-više šuplja priča.

MS nije imao pravu konkurenciju na desktopu, te ne vidim zašto bi ih se teretilo što je Windows postao dominantan sistem u tom segmentu tržišta. Tamo gdje je konkurencija bila jaka (serveri), MS nije uspeo ponovi takav uspeh. Ne ide im loše, ali očigledno da je dobra konkurencija sasvim dovoljna da spreči potpuno zaposednje tržišta.

Treba li kriviti MS što praktično niko drugi nije napravio nešto dobro kao Windows za x86 računare? Glupost.
[ Sundance @ 22.06.2005. 05:48 ] @
Citat:
degojs: MS nije imao pravu konkurenciju na desktopu, te ne vidim zašto bi ih se teretilo što je Windows postao dominantan sistem u tom segmentu tržišta.


Ma nemoj :)

Hm.....da vidimo (a sad bez trollanja):

- OS/2 1.x je bio bolji od Windows 3.1, bolji memory manager, threading, vjerojatno bolji windowing API (ne može biti gori od USER/GDI), te je usto došao nekoliko godina prije Win3.1 na tržište.

- OS/2 2.x je bolje vrtio win 3.1 aplikacija nego oni sami :) Također je imao bolji dizajn (ne, ovdje ne pričamo o NT seriji koja je u to vrijeme bila u _intenzivnom_ razvoju, te uopće nije ciljala na desktop)...gotovo pa mikrokernel ;)

- puno bolju DOS VM (win3.1 je de facto shell za DOS koji je još uvijek srce OS-a)

- imao bolji UI od win95 2-3 godine prije nego su win95 izašli.

- 2-3 godine MS nije imao ništa da konkurira OS/2, ništa osim NT serije koja je tad bila u debelom razvoju, nije imala win shell (tek u 4.0 integriran), koji je (tad) imao lošiju podršku za DOS aplikacije (NTVDM), trošio je puno više memorije...

MS 2-2.5 godine je bio doslovno hendikepiran. Neka mi molim vas netko od ovih linux katastrofičara objasni koje su to monoplističke taktike kojima je MS pojeo desktop u razdoblju 90-95, kad je bio nitko i ništa?

Pokušajte povući paralelu sa LH-om i linuxom danas :)




Evo jedan demonstracijski link (uočite godinu :) :

http://pages.prodigy.net/michaln/history/os220/index.html
[ degojs @ 22.06.2005. 06:04 ] @
Kako je onda došlo do tog da je izuzetno mali broj uopšte koristio OS/2?

Ja, kad se prisetim tih vremena nikog ne znam, a da je imao OS/2.

Zašto? Nisam siguran, ali dobar odgovor možeš da nađeš na wikipedia, gde ćeš naći lep opis mnogih problema raznih verzija OS/2.

Druga stvar, nemoj ti meni da nabrajaš samo tehničke karakteristike. To nije uvek od presudne važnosti. Npr. pazi ovo:

Citat:
IBM, unlike Microsoft, charged ISVs for the OS/2 development kit, while Microsoft gave the Windows SDK away free.


Pa to je potez kojim sam sebi smanjuješ konkurentnost na tržištu. Mislim, ne peva onaj Balmer bezveze: developers, developers, developers.. :)

Ne, ne vidim da je MS imao dobru konkurenciju Windowsu.
[ Sundance @ 22.06.2005. 06:18 ] @
Citat:
degojs: Kako je onda došlo do tog da je izuzetno mali broj uopšte koristio OS/2?


1-2%

Citat:
lep opis mnogih problema raznih verzija OS/2.


conf fajlovi, driveri...

Citat:
nemoj ti meni da nabrajaš samo tehničke karakteristike. To nije uvek od presudne važnosti


linux klasteri i superkompjuteri, 300k google servera...

Citat:
to je potez kojim sam sebi smanjuješ konkurentnost na tržištu.


GPL


....


Rekoh, povucite paralelu sa Linuxom ;)

Citat:
Ne, ne vidim da je MS imao dobru konkurenciju Windowsu.


Imao je odličan OS kao konkurenciju, tehnički superiorniji puno, samo što je IBM imao lošu viziju i marketing.

Evo danas svi trube o LH-u, vele ti sam pročitao tekstova o Avalonu i WinFS, čak imam i knjigu (e-book) o winFX, a nije još ni prva beta izašla ;)

MS radi ogroman marketing i pompu, kroz svoju moćnu partnersku i medijsku mašineriju, da jednostavno locka i korisnike i ostale kompanije pričekaju da izađe next big thing (LH), koji će (a i hoće) samljeti te ljinuxe kao ništa :)
[ degojs @ 22.06.2005. 06:32 ] @
Ne znam baš za marketing.. Ono, sećam se dobro - za OS/2 su u to vreme svi čuli, u časopisima je bilo dosta priče o njemu, prikaza..... opet, kako rekoh, ne znam da ga je iko koristio. Ja ga nisam probao (pitanje: zašto nisam?), pa i ne mogu da kažem zašto ljudi nisu ostajali na njemu.

Osim toga, IBM je u to vreme bio na lošem glasu zbog PS/2 arhitekture i sličnog. Otkud znam, možda su se ljudi bojali i tog - da će, pored OS, ostati još i hardverski vezani za IBM.

Što se LH tiče, mislim da si malo ekstreman (ne, ne želim da kažem da je to loše), bar među posetiocima ovog foruma :)
[ degojs @ 22.06.2005. 06:44 ] @
Citat:
MS radi ogroman marketing i pompu, kroz svoju moćnu partnersku i medijsku mašineriju, da jednostavno locka i korisnike i ostale kompanije pričekaju da izađe next big thing (LH), koji će (a i hoće) samljeti te ljinuxe kao ništa :)


Ma dobro, to ja sad druga priča: Windows se raširio, ljudi poznaju isti više nego bilo koji drugi sistem i ne treba MS danas kriviti da nekog "lockuje" u Windowsu.. Danas je to završena priča, praktično. Ne vidim da će bilo šta to da promeni u skorijoj budućnosti.

Npr. ako napraviš automobil koji bi imao samo ispremeštane komande: kočnica, kvačilo, gas, brzine na menjaču.. takav auto bi verovatno imao lošiju prođu na tržištu, iako npr. čisto tehnički nije ništa lošiji od konkurencije. Ne, ne mislim da je to slučaj sa Linuxom. To je smeće u poređenju sa većinom drugih sistema.
[ Sundance @ 22.06.2005. 08:16 ] @
Citat:
degojs:Npr. ako napraviš automobil koji bi imao samo ispremeštane komande: kočnica, kvačilo, gas, brzine na menjaču.. takav auto bi verovatno imao lošiju prođu na tržištu, iako npr. čisto tehnički nije ništa lošiji od konkurencije. Ne, ne mislim da je to slučaj sa Linuxom. To je smeće u poređenju sa većinom drugih sistema.


Sl. i za linux :)))

Toliko linux userland emulira windows, čak imaju i neke teme za KDE koji do u piksel kopiraju ugođaj :)) Ne zovu se Windows (TM) već Redmond ili sl. :>

Citat:
Ono, sećam se dobro - za OS/2 su u to vreme svi čuli, u časopisima je bilo dosta priče o njemu, prikaza..... opet, kako rekoh, ne znam da ga je iko koristio. Ja ga nisam probao (pitanje: zašto nisam?), pa i ne mogu da kažem zašto ljudi nisu ostajali na njemu.


Svi su čuli za njega, nitko ga ne koristi (ne, pod nitko ne smatram teenagere kojima je dosadno u životu i linux wannabe admine, mislim na usere vulgaris..) svi govore da je super i kul, a opet već 10 god smo na istom....loš marketing i nedefinirana strategija, nema šta drugo bit :)

MS ima timeline za sljedećih 10g, a na linuxu ne znaš što će kernel patch sljedeći mjesec donijeti/odnijeti novoga/staroga :))
[ bobzilla @ 22.06.2005. 14:57 ] @
Citat:
Stvar je u tome da monopol sam po sebi nije nedozvoljen, muka je to više ovde i ponavljati. MS u poziciju monopola nije došao nekim zakonom ili uredbom tako da je sve to manje-više šuplja priča.

MS nije imao pravu konkurenciju na desktopu, te ne vidim zašto bi ih se teretilo što je Windows postao dominantan sistem u tom segmentu tržišta.


Pazi, monopol je institut sasvim suprotan ideji trzisnog nacina privredjivanja. Monopol koci razvoj trzista i onemogucava slobodno privredjivanje, razvoj preduzetnistva ili tehnoloski razvoj. Zato je monopol "persona non grata" u trzisnoj ekonomiji. Nije vazno kako je doslo do njega, nego da on postoji i da mora da se suzbije kako bi se omogucilo nesmetano funkcionisanje trzisne ekonomije i osigurao privredni rast.

Gotovo nijedan monopolista u razvijenim zemljama nije dosao u poziciju zakonom ili uredbom. Nego nefer strategijama prema konkurentima: napr uslovljavanjem ili sl. Ne govori se o "dominantnom sistemu", nego monopolistickom ponasanju. Tj. ponasanju koja namerno i nezakonito (ili poluzakonito) gusi svaki oblik konkurencije. To je u ekonomskim naukama poznato kao institut "nelojalne konkurencije". Odnosno, narodski receno: podmetanje noge. Za to im se sudi, a ne zato sto imaju najvece trzisno ucesce.
[ Ivan Dimkovic @ 22.06.2005. 15:20 ] @
Citat:

Pazi, monopol je institut sasvim suprotan ideji trzisnog nacina privredjivanja. Monopol koci razvoj trzista i onemogucava slobodno privredjivanje, razvoj preduzetnistva ili tehnoloski razvoj. Zato je monopol "persona non grata" u trzisnoj ekonomiji. Nije vazno kako je doslo do njega, nego da on postoji i da mora da se suzbije kako bi se omogucilo nesmetano funkcionisanje trzisne ekonomije i osigurao privredni rast.


Postoji ostra razlika izmedju monopola do kojih je dodjeno drzavnim aktima (telekomunikacije, nafta, avio industrija) - monopola koji je jednostavno proizvod superiornosti proizvoda za odredjenu primenu (recimo desktop i Windows) i monopola koji je rezultat potpunog nedostatka adekvatne konkurencije.

Namerno deliti kompanije zbog toga sto ne postoji dovoljno dobra konkurencija je nesto sto se zove drzavni intervencionizam i ostra distorzija slobodnog trzista, i upravo je susta suprotnost trzisne ekonomije.

Sasvim je dovoljno onemoguciti losu poslovnu praksu - MS je par puta pokusao neke stvari i jasno im je dokle mogu da idu.

Citat:
Gotovo nijedan monopolista u razvijenim zemljama nije dosao u poziciju zakonom ili uredbom. Nego nefer strategijama prema konkurentima: napr uslovljavanjem ili sl.


Gotovo nijedan? Nije moguce? :-) Da pogledamo malo bolje...

AT&T, British Telecom, Deutsche Telecom, Luftnahsa, British Airways, KPN, France Telecom, Deutsche Bahn, SNCF, itd... itd...

To su ti sve "male" firme koje su bile monopoli drzvnim dekretima, a ti saberi kolika je velicina tih firmi ;-)

Citat:
Ne govori se o "dominantnom sistemu", nego monopolistickom ponasanju. Tj. ponasanju koja namerno i nezakonito (ili poluzakonito) gusi svaki oblik konkurencije. To je u ekonomskim naukama poznato kao institut "nelojalne konkurencije". Odnosno, narodski receno: podmetanje noge. Za to im se sudi, a ne zato sto imaju najvece trzisno ucesce.


Naravno, samo u ovom momentu tesko da se za MS moze reci da radi bilo sta od toga sto si ti naveo - posto su svi sudski sporovi koliko znam reseni, neki u korist naroda a neki u korist MS-a ;-)
[ Sundance @ 22.06.2005. 15:31 ] @
Citat:
bobzilla: Gotovo nijedan monopolista u razvijenim zemljama nije dosao u poziciju zakonom ili uredbom. Nego nefer strategijama prema konkurentima: napr uslovljavanjem ili sl. Ne govori se o "dominantnom sistemu", nego monopolistickom ponasanju. Tj. ponasanju koja namerno i nezakonito (ili poluzakonito) gusi svaki oblik konkurencije.


Jadni mali MS početkom 90-ih protiv velikog plavog IBM-a, imao daleko lošiji proizvod 3g, možeš mi objasniti koje su to "nefer stragegije" ? :)

Davanje win SDK za dž? :-)
[ Ivan Dimkovic @ 22.06.2005. 15:52 ] @
Citat:

Davanje win SDK za dž? :-)


A ne ne, Sundance... nego "Sakrivene funkcije u API-ju" koje je samo Microsoft mogao koristiti ;-))

Naravno, svi ostali su hteli prodati pateticna polu-funkcionalna GUI resenja sa njihovim word procesorima, spreadsheetovima i sl... pa im bilo krivo sto je neko zapravo hteo prodati OS+framework ;-)

[ mexico @ 22.06.2005. 15:53 ] @
Ufffff.....

Vecita diskusija i uvek iznova zanimljiva....

Novi uglovi gledanja donose i drugacija misljenja, drugacije argumente.....

Poznajem i koristim izuzetno puno i jedan i drugi OS (i Win i Lin). Svaki ima svoje prednosti svoje mane. Mislim, a i praksa je pokazala, da je nemoguce na jednom mestu prikazati sve dobre i lose strane jednog ili drugog operativnog sistema.

Ne volim monopole u bilo kom pogledu ali, ruku na srce, tesko da MS mozemo optuziti za to sto su ljudi masooooovno koristili windows. Ne moze se, takodje, ni reci da nisu imali izbora. Sasvim paralelno je postojao i MacOS, doduse na odredjenim racunarima ali uzmite u obzir da je Mac u svoje vreme bio usvojen kao standard za obrazovne ustanove (skole, college, univerzitete) u USA. Kud ces vecu sansu za monopol i proboj na trziste. Iako su danas dosta zastupljeni nisu ni priblizno kao PC i Windows. Stavise Windows je i krenuo kao pandan macintoshovom operativnom sistemu i njegovom izgledu.

U trenutku kada se pojavio windows (prvi bez oznake samo kratko WINDOWS) , kao softverski paket dosta skromnih mogucnosti, postojali su i drugi slicni paket za PC i DOS. Jedan od boljih, a tada daleko bolji od pomenutog windowsa, je bio GEM. Za njega su tada bile razvijane nadogradnje i aplikacije od strane nezavisnih firmi. Najpopularnija je naravno Ventura ali ni ArtLine, vektorski graficki program, nije bio los (tek pojavom prvog CorelDraw u windowsu se pojavio pravi odgovor na ArtLine).

Ali jednostavno firma koja je razvila GEM nije imala snage da istraje i da unapredjuje software brzo i vizionarski kao microsoft. Dalji nastavak price vidimo danas... Jednostavno microsoft je uvek isao "niz dlaku" najsirim korisnickim masama, cesto i po cenu brzine i funkcionalnosti (seca li se neko "Microsoft Bob-a"??), ali je zato dobijao sve vecu masu obozovalaca.

Istovremeno je za druge poslove koriscen UNIX. Korisnici i poslovi koji su koristili tadasnji DOS, Mac ili prapocetke Windowsa diajmetralno su se razlikovali od korisnika i poslova koji su radili i kao alat koristili UNIX. Nije da nije bilo korisnika koji su pripadali obema grupama ali njihov broj je stvarno bio zanemarljiv.

Vremenom, kako je jacao, microsoft je ulagao napor da udje i priblizi se UNIX grupi korisnika. Ideja je bila da uz prepoznatljiv interfejs windowsa ponudi mogucnosti unixa. To se zvalo NT (New Technologies). Ali taj pocetak je, ma sta ko rekao na ovom forumu, bio katastrofalan. Verzije NT-a do 3.5 ili cak 3.51 su bile uzasno problematicne. Taj deo "publike" se slagao sa novim izgledom ali problemi u radu i brzini su bili neoprostivi. Naravno Microsoft je vremenom ucio i popravljao proizvode za taj segment trzista i dobija sve veci procenat udela ali na njemu ne vaze pravila "personal desktop" trzista i napredak je trnovitiji i sporiji.

Istovremeno UNIX (a nedugo zatim i LINUX) grupacija pokusava da se priblizi windowsovom delu trzista ali prolazi mnogo gore nego microsoft u unix vodama. Korisnici nisu trpeli izuzetno "spartanski" i nehuman korisnicki interfejs cak ni uz dobitak fenomenalne pozdanosti i perfomansi. Koje, uzgred, nisu mogli ni da primene zbog loseg interfejsa. Naravno i ova grupacija napreduje ali jos dugo ce kaskati za Microsoftom.

Na kraju: cela prica mi lici na diskusiju dvojce vlasnika istog modela utomobila (recimo, samo na primer: peugeot 206) ali jedan vozi sportsku verziju (206 cc) a drugi karavan (206 sw). Svako ce da pljucka onog drugog: ovaj sa sportskom varijantom zato sto je ona druga sporija, i zdepasta a ovaj sa karavanom zato sto ona sportska nema uopste mesta za prtljag i clanove cele porodice. Isitna je da svako vozi ono sto mu treba i sto mu zavrsava posao na najbolji nacin.


Pozdrav,
[ tdjokic @ 22.06.2005. 17:31 ] @
Citat:
mexico:Na kraju: cela prica mi lici na diskusiju dvojce vlasnika istog modela utomobila (recimo, samo na primer: peugeot 206) ali jedan vozi sportsku verziju (206 cc) a drugi karavan (206 sw). Svako ce da pljucka onog drugog: ovaj sa sportskom varijantom zato sto je ona druga sporija, i zdepasta a ovaj sa karavanom zato sto ona sportska nema uopste mesta za prtljag i clanove cele porodice. Isitna je da svako vozi ono sto mu treba i sto mu zavrsava posao na najbolji nacin.
Ovo je realan prikaz stanja, ali diskusija pociva na principu da je "onaj drugi OS" apsolutno neupotrebljiv, sto je malo verovatno. Osim toga, postoji jedan segment trzista, koji nije bas najvazniji, ali ce biti sve vazniji a za MS ce uvek ostati "stelt" - zemlje u razvoju, razne "Srbije" i slicni, kojima je MS skup sve i da kosta 1# po racunaru, jer se zna da ce kroz izvesno vreme biti upgrade, pa opet placas i stalno tako. A za pocetak rada na racunaru je dobar i Linux. Jeste da je on jos uvek na malom % racunara, ali taj % raste, raste broj distribucija prilagodjen najrazlicitijim potrebama, jezicima, kulturnim i drugim okruzenjima.

Ja imam obicaj da ovde "davim" sa Live CD Linuxom, ali se tu i tamo govori o "remot computing"-u, koji ce u "nekoj buducnosti" znaciti da na svom PC-u neces ni imati OS, jer ce biti moguce sve raditi pomocu nekog OS-a negde na mrezi a zahvaljujuci brzoj Internet vezi, sto mene podseca na Linux Live CD. Negde sam citao kako je jedan covek svojoj familiji "podmetnuo" bas to i vise ne brini ni o virusima, ni o cemu. Hdd skoro da i ne koriste, sve je ili na Live CD-u, ili na webu (mail, slike(?)).
[ Sundance @ 22.06.2005. 17:51 ] @
Citat:
tdjokic: Ovo je realan prikaz stanja, ali diskusija pociva na principu da je "onaj drugi OS" apsolutno neupotrebljiv, sto je malo verovatno.


Ono je vrlo površan prikaz stanja, podsjećam te da si i sam jednom win usporedio sa limuzinom, a linux sa fićom (ili autobus bješe? )

Citat:
Osim toga, postoji jedan segment trzista, koji nije bas najvazniji, ali ce biti sve vazniji a za MS ce uvek ostati "stelt" - zemlje u razvoju, razne "Srbije" i slicni, kojima je MS skup sve i da kosta 1# po racunaru, jer se zna da ce kroz izvesno vreme biti upgrade, pa opet placas i stalno tako.


Obično je u takvim zemljama bolesno prisutan piratluk što kompenizra ekonomsku neimaštinu.

Osim toga, nije to samo Srbija i Balkan, piratluka ima previše i na zapadu.

Citat:
A za pocetak rada na racunaru je dobar i Linux. Jeste da je on jos uvek na malom % racunara, ali taj % raste, raste broj distribucija prilagodjen najrazlicitijim potrebama, jezicima, kulturnim i drugim okruzenjima.


Raste već 10 god...evo gradijent je tako velik da MS-a neće biti za....

http://www.muq.org/~cynbe/rants/lastdino.htm

Citat:
Are you a Microsoft investor? Be afraid. Be very afraid. By 2010 Windows will be as dead as CP/M, and every Windows-based software vendor will be either supporting Linux or out of business


čitavih 4-5 god

Naslušali smo se takvih apokaliptičnih predviđanja i previše. Get real.

Citat:
Ja imam obicaj da ovde "davim" sa Live CD Linuxom, ali se tu i tamo govori o "remot computing"-u, koji ce u "nekoj buducnosti" znaciti da na svom PC-u neces ni imati OS, jer ce biti moguce sve raditi pomocu nekog OS-a negde na mrezi a zahvaljujuci brzoj Internet vezi, sto mene podseca na Linux Live CD.


Bude možda 5-10 godina. Imat će MS kad bude vrijeme odgovarajuće rješenje, nemoj se ti brinuti za njega. Hajdmo se centirati na malo bliži time frame. Sljedećih 1-5 god. Gdje je tu linux?

Citat:
Negde sam citao kako je jedan covek svojoj familiji "podmetnuo" bas to i vise ne brini ni o virusima, ni o cemu. Hdd skoro da i ne koriste, sve je ili na Live CD-u, ili na webu (mail, slike(?)).


Pričam ti priču, pričaš mi priču, pričamo si priču....

Taj čovjek je donkey, za rješavanje problema sa malware-om treba imati 5-10 čitavih, OSS-free neurona koje treba znati inteligentno upotrijebiti! E sad to što je on preglup...
[ bobzilla @ 22.06.2005. 20:02 ] @
Citat:
IVAN DIMKOVIC:

Postoji ostra razlika izmedju monopola do kojih je dodjeno drzavnim aktima (telekomunikacije, nafta, avio industrija) - monopola koji je jednostavno proizvod superiornosti proizvoda za odredjenu primenu (recimo desktop i Windows) i monopola koji je rezultat potpunog nedostatka adekvatne konkurencije.

Namerno deliti kompanije zbog toga sto ne postoji dovoljno dobra konkurencija je nesto sto se zove drzavni intervencionizam i ostra distorzija slobodnog trzista, i upravo je susta suprotnost trzisne ekonomije.

Sasvim je dovoljno onemoguciti losu poslovnu praksu - MS je par puta pokusao neke stvari i jasno im je dokle mogu da idu.


Citat:
Wikipedia:

Industries which are dominated by a single firm may allow the firm to act as a near-monopoly or "de facto monopoly", a practice known in economics as monopolistic competition. Common historical examples arguably include corporations such as >>>>Microsoft<<<< and Standard Oil (Standard's market share of refining was 64% in competition with over 100 other refiners at the time of the trial that resulted in the government-forced breakup). Practices which these entities may be accused of include >>>>dumping products below cost to harm competitors<<<<, >>>>creating tying arrangements between their products<<<<, and >>>>other practices regulated<<<< under ANTITRUST LAW.

Large corporations often attempt to monopolize markets through horizontal integration, in which a parent company consolidates control over several small, seemingly diverse companies (sometimes even using different branding to create the illusion of marketplace competition). Such a monopoly is known as a horizontal monopoly. A magazine publishing firm, for example, might publish many different magazines on many different subjects, but it would still be considered to engage in monopolistic practices if the intent of doing this was to control the entire magazine-reader market, and prevent the emergence of competitors.


I jos malo razjasnjenja:
Citat:
Wikipedia:

United States v. Microsoft (87 F. Supp. 2d 30 (D.D.C. 2000)) was a widely publicized antitrust trial in which the U.S. Department of Justice (DOJ), joined by twenty U.S. states, alleged that >>>>Microsoft abused monopoly power in its handling of operating system sales and web browser sales<<<<. The DOJ and states filed this antitrust case against Microsoft on May 18, 1998. The case was tried before U.S. District Court Judge Thomas Penfield Jackson. The DOJ was initially represented by David Boies.


Izgleda da nisam bio dovoljno jasan: Zloupotreba monopola je "name of the game". To se najcesce podrazumeva pod "monopolistickim ponasanjem" koje sam ja pominjao.

A to da nije postojala konkurencija... A sta je bilo sa Netscapeom napr?

Ivane, stvarno... Fanaticna odbrana MSa... Da li je MS najbolji? Da li je MS bezgresan? Da li je MS softver siguran? Da li je MS OS bez rupa? Da li je MS softver dostupan sirem sloju gradjana Srbije. Lako je vama filozofirati iz susednih zemalja ili dobrog zagrejanih stolica IT, product ili security managera u Srbiji ili napolju... A sta je sa obicnim gradjaninom, cija je plata maximum 500 evra? Kako da izdvaja cifru od 1000 evra za neophodan MS softver. Pa i da pretpostavaimo da je u pitanju OEM softver i cifra od 400 evra. U srbiji je prosecna plata jos uvek manja cak i od te cifre... Zar linux ne predstavlja dobru alternativu za one koji nemaju para za ili koji nece da kupuju Microsoftove proizvode?

Tvrdoglavo tvrdjenje kako je MS softver mnogo bolji je mozda prirodno za vas kojima je on lako dostupan. Ali, sta je sa Srbijom i onih nekoliko miliona ljudi koji to ne mogu sebi da priuste? Da li je fer pljuvati po njihovoj alternativi i njihovom izboru.

Evo reci cu sad: Ne tvrdim da WinXP mozda nekome i nije vredan tih para koje je platio. Meni licno ne pada na pamet da kupim Win iz nekoliko razloga:
* ideologije
* cene
* postojanja dobre alternative
* licnih preferencija

I sta sad? Ja bih morao da koristim Win samo zato sto vi govorite da je bolji? Ajde malo realnosti u tu pricu... Meni je Linux sasvim dovoljan. I zadovoljan sa njime. Naravno, ima svoje bubice... Ali pored toga je jedan kompletan i odlican OS. U nekim stvarima skripi, to stoji... Ali nije sve tako crno kao sto vi prikazujete... Sasvim je spreman za svakodnevnu upotrebu na desktopu. Mozda ne za sve svrhe, ali za veliki broj i jeste.

Mislim da ucesce na ovom podforumu nema smisla. Samo neargumentovano pljuvanje po tudjim misljenjima. Kladim se da cu vec veceras imati priliku da vidim pljuvanje na ovaj moj post i ogorcene odgovore... Pa ako se to i desi. Neka vas... Imam ja pametnija posla nego da ovde gubim vreme...
[ axez @ 22.06.2005. 20:06 ] @
Auuuu...sine bobzilla...ne daj se tako brzo....;)

Sad ce samo likovati kako su jos jednog uspeli da nateraju da da otkaz....;)
Zapamti.....advocacy na ES-u nije about facts....vec je about ciji je veci...heh

Pazi, vecina tih windows zealota duboko u dusi pati zato sto koriste OS namenjen debilima bez obzira koliko dobar je MSDN...;)
[ bobzilla @ 22.06.2005. 20:20 ] @
Citat:
Zapamti.....advocacy na ES-u nije about facts....vec je about ciji je veci...heh


Primetio sam. :))) Ali to se bar zna. ;)

Citat:
Pazi, vecina tih windows zealota duboko u dusi pati zato sto koriste OS namenjen debilima bez obzira koliko dobar je MSDN...;)


Ova ti je dobra. :D Ne znam... Malo cu se pritajiti... Stvarno moram da jurim tu diplomu. Kao neko ko zeli da uradi nesto u zivotu, stvarno nemam vremena za ove price. Kad i ja budem grejao neku IT management stolicu, mozda cu i imati vremena za ove gluposti. :))) A, sada pravac na polaganje nekoliko preostaih ispita... :) No to ne znaci da necu ponekad svratiti ili baciti neki komentar. Previse su smesni... Cak i kada znaju o cemu pisu... Ko pijan plota... "Windows blah blah blah", "Linux sux", "komunisti, blah, blah", "blah blah"...
[ degojs @ 22.06.2005. 20:26 ] @
Mesar,
ajd pali u radnju da vidis sta je sa friziderima i sunkama. Proveri uptime i temperaturu..

[ Ivan Dimkovic @ 22.06.2005. 20:53 ] @
Citat:

Izgleda da nisam bio dovoljno jasan: Zloupotreba monopola je "name of the game". To se najcesce podrazumeva pod "monopolistickim ponasanjem" koje sam ja pominjao.


Vidi ovaj u tvom citatu wikipedije pise ovo:

Citat:

Common historical examples arguably include corporations such as Microsoft


Citat:
Dictionary
arguable

If something is arguable, there could be some disagreement about it:


Dakle to su naravno spekulacije koje mogu a i ne moraju biti tacne - sto se mene licno tice, sudovi su rekli svoju poslednju rec po pitanju MS-a - prakse koje su bile ilegalne su promenjene. Ni prvi ni poslednji put u corporate svetu, MS ispada crna ovca a ovakve stvari se desavaju svakoj vecoj korporaciji.

Interesantno je da su "zastitnici linuxa" korporacije sa mnogo grdjim istorijatom zloupotrebe prava kako potrosaca tako i svojih .. khm.. radnika (da ne pominjem neko trovanje u fabrici diskova... ) ;-)

Citat:
A to da nije postojala konkurencija... A sta je bilo sa Netscapeom napr?


Znaci Microsoft nije smeo ukljuciti browser u svoj OS... nije nego.. eto ni Apple ni same Linux distrbucije nisu monopolsiti jer forsraju neki browser - ali eto MS je problem - da bi zadovoljili konkurenciju oni bi znaci morali shipovati polu-funkcionalan OS koji korisnicima ne pruza ono isto sto im pruza konkurencija.

Tja.

Citat:
Ivane, stvarno... Fanaticna odbrana MSa... Da li je MS najbolji? Da li je MS bezgresan? Da li je MS softver siguran? Da li je MS OS bez rupa?


Gde sam ja bilo sta od ovoga rekao... ja samo pokusvam biti vrlo realan - ne znam kako da ti to saopstim, ali Microsoft je de-facto danas najupotrebljiviji Desktop OS... mene licno briga da li je to MS, Apple ili neko deseti - ali ono sto sigurno znam da Linux to trenutno nije - ako ikad bude, super - cestitam.

Meni je samo jako zanimljivo da se zezam maloi sa Linux klanom koji se sluzi ideologijom i zeal-om radi borbe protiv vetrenjaca ;-)

Citat:
Da li je MS softver dostupan sirem sloju gradjana Srbije. Lako je vama filozofirati iz susednih zemalja ili dobrog zagrejanih stolica IT, product ili security managera u Srbiji ili napolju...


Objasni mi, sta ovo treba da znaci? :-) Ako si nesto uspeo u IT-u nemas pravo na misljenje... ko u diktaturi proletarijata ;-)

Ne, MS Softver nije dostupan sirem sloju gradjana Srbije... kao ni kompjuteri uostalom. Ali nekim cudom najnoviji mobilni telefoni i cigarete (medju najvecim brojem pusaca po stanovniku) ipak jesu odredjenom delu ljudi, znaci za najnovije Nokije i cigare ima - a za softver nema ;-) A da ne pominjem posebnu klasu klinaca koji kupuju najnoviji GeForce da bi terali svoj FPS na 125 umesto 123 frejma u sekundi - valjda je i taj GF dzabe ;-)

No dobro - i to je OK, za ljude sa vrlo ogranicenim primanjmia Linux moze biti spas... ali mi nismo pricali o dostupnosti softvera uopste koliko znam?

Citat:
A sta je sa obicnim gradjaninom, cija je plata maximum 500 evra? Kako da izdvaja cifru od 1000 evra za neophodan MS softver.


Naravno cifra od 1000 evra je apsolutno preterana - za prosecnog stanovnika MS Win XP OEM i MS Works rade posao. To ne kosta 1000 evra.

Naravno, tu je i Linux.. mislim sto da ne - to je super, ali mi ovde ne pricamo o socijalnim aspektima donacije softvera, vec o kvalitetu istog. Mislim da na tu tvoju tvrdnju u principu nema nista da se kaze osim - da, u pravu si.. ali kakve to veze sa usability-jem ima?

Finansijski usability? :-)

Citat:
Pa i da pretpostavaimo da je u pitanju OEM softver i cifra od 400 evra. U srbiji je prosecna plata jos uvek manja cak i od te cifre... Zar linux ne predstavlja dobru alternativu za one koji nemaju para za ili koji nece da kupuju Microsoftove proizvode?


Ne. Ljudi koji nemaju pare i nemaju "alternativu" - tako da je Linux jedina legalna opcija. Sto naravno ne implicira da je taj softver kvalitetniji (pre bi se moglo zakljuciti obrnuto), zar ne? :-)

Citat:
Tvrdoglavo tvrdjenje kako je MS softver mnogo bolji je mozda prirodno za vas kojima je on lako dostupan.


Jos jednom - kakve veze ima kvalitet sa dostupnoscu?

Citat:
Ali, sta je sa Srbijom i onih nekoliko miliona ljudi koji to ne mogu sebi da priuste? Da li je fer pljuvati po njihovoj alternativi i njihovom izboru.


Ja Linux ne pljujem - mozda mislis na nekog drugog. Ja samo njega ne smatram podjednako kvalitetnim OS-om kao npr. Win NT, MacOS / BSD kada je destkop segment u pitanju.

Linux ima svoje mesto pod suncem - eto od tog slucaja koji si ti pomenuo - siromasne zemlje, programi raznih vlada i univerziteta i sl... pa do jeftine embedded opreme koja ne zahteva RTOS. Linux moze imati lepu buducnost u mobilnom svetu - ali i ja isto cekam da se to materijalizuje ;-)

Citat:
Evo reci cu sad: Ne tvrdim da WinXP mozda nekome i nije vredan tih para koje je platio. Meni licno ne pada na pamet da kupim Win iz nekoliko razloga:
* ideologije
* cene
* postojanja dobre alternative
* licnih preferencija


Super za tebe :-) Kazu da o ukusima ne treba raspravljati ;-)

Citat:
I sta sad? Ja bih morao da koristim Win samo zato sto vi govorite da je bolji? Ajde malo realnosti u tu pricu... Meni je Linux sasvim dovoljan. I zadovoljan sa njime. Naravno, ima svoje bubice... Ali pored toga je jedan kompletan i odlican OS. U nekim stvarima skripi, to stoji... Ali nije sve tako crno kao sto vi prikazujete... Sasvim je spreman za svakodnevnu upotrebu na desktopu. Mozda ne za sve svrhe, ali za veliki broj i jeste.


Kao sto rekoh - super za tebe ;)

Citat:
Mislim da ucesce na ovom podforumu nema smisla. Samo neargumentovano pljuvanje po tudjim misljenjima. Kladim se da cu vec veceras imati priliku da vidim pljuvanje na ovaj moj post i ogorcene odgovore... Pa ako se to i desi. Neka vas... Imam ja pametnija posla nego da ovde gubim vreme...


Imam osecaj da ces ipak procitati ovaj post :-))


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 22.06.2005. u 22:18 GMT+1]
[ Genbox @ 22.06.2005. 20:59 ] @
Citat:
axez: Zapamti.....advocacy na ES-u nije about facts....vec je about ciji je veci...heh

Citat:
degojs:Mesar,
ajd pali u radnju da vidis sta je sa friziderima i sunkama. Proveri uptime i temperaturu..


Ovome gore mora da je najmanji . Ne stvarno degojs , ne bih da se pozivam na pravila foruma, ali jako si bezobrazan.
[ Sundance @ 22.06.2005. 23:39 ] @
Citat:
bobzilla: Evo reci cu sad: Ne tvrdim da WinXP mozda nekome i nije vredan tih para koje je platio. Meni licno ne pada na pamet da kupim Win iz nekoliko razloga:
* ideologije
* cene
* postojanja dobre alternative
* licnih preferencija


1. i 3. većini ljudi ne smeta (nije im um zagađen ideologijom intelektualnog komunizma), jednostavno uzimaju najbolje rješenje jer im obavlja posao.

2. Cijenu kao faktor smo već raspravili. U slabije razvijenim zemljama je ionako piratluk, a bogami i je u razvijenim, tko si hoće kupit neka kupi (kad ima para i ako mu treba - kupit će)

a 4. jednostavno za 95% ljudi nije točno. To su tvoje preferencije.

Citat:
Zapamti.....advocacy na ES-u nije about facts....vec je about ciji je veci...heh


Znamo mi axez da ti pažljivo vodiš bilješke čiji je veći, molim te da ne iznosiš te perfidne činjenice na javnom forumu, hvala.

Citat:
Pazi, vecina tih windows zealota duboko u dusi pati zato sto koriste OS namenjen debilima bez obzira koliko dobar je MSDN...;)


Pola linux zealota pati jer koriste OS o kojem znaju daleko manje nego neka izvjesna njihova windoze braća.

Drugim riječima, neće te OS napraviti stručnjakom ili nešto, a što se vi toplo nadate.
[ degojs @ 23.06.2005. 00:47 ] @
Citat:
Ovome gore mora da je najmanji . Ne stvarno degojs , ne bih da se pozivam na pravila foruma, ali jako si bezobrazan.


Pa cuj, dojadilo mi citati gluposti koje mesar pise usled svog kompleksa ili cega vec. Za nekih 2 godine nikad nista nije normalno napisao nego samo takve budalestine. Ali nikad nista drugo. Doduse, kontam odavno da i ne moze pametnije, ali sto da nas smara sa tim, uporno..

Ono nasao covek da leci kompleks tako sto je instalirao Linux pa ide okolo i laprda Windows ovo, Windows ono, korisnici Windowsa ono... A radi u mesari: donekle mogu da skontam da je iskompleksiran zbog toga, pa se leči ovako.. Ali na lečenje treba u neku ustanovu a ne ovde da nas smara.
[ bobzilla @ 23.06.2005. 03:46 ] @
Citat:
Imam osecaj da ces ipak procitati ovaj post )


The truth is in the eye of beholder. Citao sam ja nesto... Citao... Citao... I video kako vrlo inteligentno izvrces teze, a kada to ne uspe, udris malo po predrasudama o Linuxu. Ma dobro nije ni Wintendo los... Za igrice.
[ degojs @ 23.06.2005. 05:40 ] @
Kupusara ne valja ni za to.
[ Sundance @ 23.06.2005. 05:51 ] @
Priča se da će PS3, ali samo verzija sa hard diskom, kao imati linux predinstaliran. Vjerojatno za neki basic I/O. Koliko sam ja shvatio, ne sjećam se više di sam to pročitao :D