[ bobzilla @ 25.06.2005. 02:43 ] @
Citat:
The facts behind the "Get the Facts" ad campaign:


http://os.newsforge.com/articl...=05/06/23/2027229&from=rss


Teorija zavere? Pa dobro... Mozda je ipak moguce? Odavno se tvrdi da Microsoft finansira "nezavisna" trzisna istrazivanja, ucenjuje pojedine casopise, unajmljuje "nezavisne" strucnjake koji lobiraju za njih...

Da li je Microsoft fer ili nefer igrac na IT trzistu? Mislim da ne. Imate li protivargument da jeste? Iznesite ga... Imate li argument u podrsku ove teorije iznesite ga.




[Ovu poruku je menjao bobzilla dana 28.06.2005. u 00:30 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 25.06.2005. 02:55 ] @
Au... to onaj isti sajt koji je KDevelop proglasio najboljim IDE-om uz pomoc malo kliktanja tu i tu po VS .NET-u.... ccc, onda mora da su i ovde u pravu.

Gledajuci tekst, nekako nikako ne mogu da se otrgnem od misli da su ovi Linux sajtovi i advokati dobri u jednom - filozofiranju i s*ranju sa elementima FUD-a.

Samo neka politika, teorije zavere, kampanje... aman bre ljudi, Windows je proizvod - kosta para - znaci direktno tudjeg rada... da ne valja, ljudi ga boga mi ne bi ni kupovali... niko nije blesav da izdvoji par stotina $ za softver ako postoji besplatna alternativa koja je dobra za njega.

Naravno ta alternativa za vecinu IT profesionalaca a i hobista ne postoji - jel, il ti treba ozbiljan desktop softver (koji na Linuxu ne postoji) - il ti treba ozbiljna game/content ponuda (koja na Linux-u ne postoji)

I tako, posto je konkurentski proizvod u datim segmentima apsolutno inferioran - prelazi se na politiku, filozofiranje i prazne price...

Citat:

The ads are part of an evolving strategy for Microsoft. Its reputation became so tainted during the '90s that it became impossible for the company's own spokespeople -- from Chairman Bill Gates on down -- to speak with any credibility.


Da... covek ima kredibilitet da prica u Davosu ali nema kredibilitet za Linux agit-prop sajt. Get a life, dorks ;-)
[ caboom @ 25.06.2005. 02:59 ] @
mene zanima samo jedna stvar; da li je autor tog clanka profesionalni programer?
[ Slobodan Miskovic @ 25.06.2005. 02:59 ] @
Citat:
Samo neka politika, teorije zavere, kampanje... aman bre ljudi, Windows je proizvod - kosta dosta para... da ne valja, ljudi ga boga mi ne bi ni kupovali... niko nije blesav da izdvoji par stotina $ za softver ako postoji besplatna alternativa koja je dobra za njega.


NI ti kada kupujes kola ne mozes da biras koji ces akomulator da ti stave, zar ne?

Zasto se u Dell PC-e ne instalira Linux?
[ Ivan Dimkovic @ 25.06.2005. 03:02 ] @
Citat:

Zasto se u Dell PC-e ne instalira Linux?


Zato sto ga skoro niko ne trazi - Michael Dell je odmah ponudio Apple-u da svoj x86 MacOS instalira na Dell masinama, sto znaci da Michael Dell vidi buducnost MacOS-a na svojim sistemima, a Linux buducnost ne vidi na Dell masinama ;-)

A razlozi su vrlo jasni - zovu se desktop usability i prohtevi trzista...

Mislim da ni jedan ni drugi parametra ne idu bas u prilog Linuxu :-)
[ caboom @ 25.06.2005. 03:04 ] @
mislim da michael dell ima miskoncepciju o tome sta je potrebno trzistu, to govore njegove akcije... samo je pitanje trenuka kada ce dell propasti.
[ Slobodan Miskovic @ 25.06.2005. 03:07 ] @
Citat:
to znaci da Michael Dell vidi buducnost MacOS-a na svojim sistemima, a Linux buducnost ne vidi na Dell masinama ;-)


Ne vidi od $$$ koje mu je turno M$ ;)
[ Ivan Dimkovic @ 25.06.2005. 03:08 ] @
Ma da bre, kratkovid covek - umesto da ponudi USA "average joe" trzistu Dell Pingvina, sa polu-providnom konzolom i default wallpaperom sa Larom Kroft (ok, ovo je jedino dobro u toj ideji ;-), on tu hoce da eventualno podrzi nekakav MacOS, pored standardnog XP-a ;-)

Mora da nesto nije OK sa njim... bice da mu vizija zapravo nije kompatibilna sa prohtevima prosecnog coveka cim je tako dobro prosao sa firmom ;-)

To ce sigurno ovaj Linux News sajt i da potvrdi... covek garant propada, a ni nema kredibilitet odavno :-)
[ caboom @ 25.06.2005. 03:11 ] @
ja mu dajem jos 2-3 godine... evo samo 60-70% ljudi koje sam ovde upoznao ima dell masinu kod kuce.
[ Slobodan Miskovic @ 25.06.2005. 03:17 ] @
Pazi proble je sto M$ ima kesh, suske, lovu da finansira marketing i mnog drugih stvari (placene clanke u novinama, sponzorisanje raznih konferencija i seminara....) dok Linux to nema, nije uvek najprodavanjiji proizvod najbolji, veli uticaj tu ima marketing....
[ Ivan Dimkovic @ 25.06.2005. 03:24 ] @
@Stellanova, vrati se u pocetak 90-tih, ubaci u igru Apple i IBM koji su imali daleko skuplji marketing od "M$"-a pa je "M$" ipak pogodio najbolje potrebe trzista.

Mozda ti to odgovori zasto je danas ta kompanija #1 ;-)

I za tebe vazi isti link ako te zanima:

http://www.amazon.co.uk/exec/o..._ap_i9_xgl/202-4133553-0340648
[ Slobodan Miskovic @ 25.06.2005. 03:34 ] @
Citat:
ubaci u igru Apple i IBM koji su imali daleko skuplji marketing od "M$"-a pa je "M$" ipak pogodio najbolje potrebe trzista.


IBM i Apple su bili fokusirani na drugaciju ciljnu grupu ljudi tj. korisnika za razliku od M$-a.

Sto se tice knjige, ona ne pomaze objasnjavanje situacije koja je bila pre 15 godina.
[ caboom @ 25.06.2005. 03:37 ] @
a kakva je situacija trenutno? ako se ne varam ciljna grupa je bila identicna, samo je procena bila drugacija.
[ Slobodan Miskovic @ 25.06.2005. 03:42 ] @
Procenat ljudi koji imaju mogucnosti da kupe racunar je mnogo veci, uopste ne moze se porediti i uzimati u razmatranje uspeh nekoga u trenutku kada je neka tehnologija u zacetku sa vremenom u kome je ta tehnologija standard.

Ne moze se porediti i upotrebiti iskustvo Henrija Forda kada je u upotrebu stavio pokretnu traku u pogone sa sadasnjim pogonima gde je to resenje standardno.
[ Sundance @ 25.06.2005. 03:46 ] @
Citat:
STELLANOVA: Pazi proble je sto M$ ima kesh, suske, lovu da finansira marketing i mnog drugih stvari (placene clanke u novinama, sponzorisanje raznih konferencija i seminara....) dok Linux to nema, nije uvek najprodavanjiji proizvod najbolji, veli uticaj tu ima marketing....


Ajd mi onda objasni kako to da je IBM imao proizvod koji je 3 god bio u svakom mogućem tehničkom pogledu superiorniji OS, pa da je danas od njega ostalo jedno veliko ništa?

Zašto je OS/2 propao?
[ bobzilla @ 25.06.2005. 03:53 ] @
Citat:
Naravno ta alternativa za vecinu IT profesionalaca a i hobista ne postoji - jel, il ti treba ozbiljan desktop softver (koji na Linuxu ne postoji) - il ti treba ozbiljna game/content ponuda (koja na Linux-u ne postoji)


Sad bih rado rekao da je ovo glupost, ali se secam da sam skoro citao pravilnik. Tako reci cu to na finiji nacin: ne slazem se s tvojim konstantacijama nimalo. Stalno stavljas akcenat na svoja verovanja kao da su 100% istinita. Napr: alternativa ne postoji, na linuxu ne postoji... Itd...

To su tvoja verovanja.

I uzgred, mislim da nisu na mestu.
[ Sundance @ 25.06.2005. 03:57 ] @
Citat:
bobzilla: To su tvoja verovanja.


Ne dečko, to su činjenice. A to što vi gnju fanatici sw-u pridajete ideološki kontekst, to je vaš perverzni fetiš.
[ Ivan Dimkovic @ 25.06.2005. 11:04 ] @
Citat:

Sto se tice knjige, ona ne pomaze objasnjavanje situacije koja je bila pre 15 godina.


Izmedju ostalog bas se time i bavi u 2 poglavlja, o platformskoj viziji MS-a, Apple-a i IBM-a 80-tih - al' mora da se procita ;-)

Citat:

Sad bih rado rekao da je ovo glupost, ali se secam da sam skoro citao pravilnik. Tako reci cu to na finiji nacin: ne slazem se s tvojim konstantacijama nimalo. Stalno stavljas akcenat na svoja verovanja kao da su 100% istinita. Napr: alternativa ne postoji, na linuxu ne postoji... Itd...


Naravno da ne postoji, u vecini segmenata. Koje su profi aplikacije za: obradu slike, video montazu, DVD authoring, CAD/CAM, DTP, audio editing, project management (MS Project / Visio), i sl...

Da nije tako, Linux ne bi bio zakucan na svojih 1% market penentracije.
[ bobzilla @ 25.06.2005. 11:18 ] @
Citat:
Da nije tako, Linux ne bi bio zakucan na svojih 1% market penentracije.


A to kao zavisi samo od Linuxa? Ima tu i malo vise... Ok. Jedino sto ja pokusavam da kazem je da je Linux dostigao nivo u kome predstavlja odlicno desktop resenje. Ne tvrdim da je bolji od Windowsa Xp po tom pitanju. Znaci, mislim da je Linux validna alternativa. To je to.
[ Sundance @ 25.06.2005. 12:01 ] @
Citat:
bobzilla: A to kao zavisi samo od Linuxa? Ima tu i malo vise...


Čega ima više? Superiorni razvojni alati, platforma, standardi, podrška, kompatibilnost unazad, korisnička baza, komercijalna pozadina cijele stvari i na kraju money money money? :))

Citat:
Ok. Jedino sto ja pokusavam da kazem je da je Linux dostigao nivo u kome predstavlja odlicno desktop resenje.


E vidiš, sa tobom se ne slažu:

1) početnici kojima je jako teško skužiti neke osnovne stvari (poput onog dečka koji nije ni znao što je kompajler dok nije linux instalirao :)

2) iskusniji korisnici kojima nije do zajebancije po cijele dane, već su u stanu čak uložiti i truda, ali jednostavno platforma ne ispunjava njihova očekvivanja (Nikola...)

Citat:
Ne tvrdim da je bolji od Windowsa Xp po tom pitanju. Znaci, mislim da je Linux validna alternativa. To je to.


I MS-DOS je alternativa, pa ga opet malo tko koristi. To nije nikakav argument.
[ weB_KiLeR @ 25.06.2005. 12:15 ] @
Da je alternativa, nije...
Mozemo pricati o Mac OS X-u kao alternativi za windows, koji je baziran na unix-u, ali opet to nije linux, a ovi linuxashi bi mogli da vide od njih kako se radi posao.

Linux na desktop trzistu ne moze da prismrdi Mac OS X-u a windowsu pogotovo...
[ axez @ 25.06.2005. 12:46 ] @
Citat:
weB_KiLeR: Da je alternativa, nije...
Mozemo pricati o Mac OS X-u kao alternativi za windows, koji je baziran na unix-u, ali opet to nije linux, a ovi linuxashi bi mogli da vide od njih kako se radi posao.

Linux na desktop trzistu ne moze da prismrdi Mac OS X-u a windowsu pogotovo...


Naravno, a tvoj kredibilitet je takav da te tvrdnje uzimamo bez pogovora kao tacne....:D:D:D:D
[ Slobodan Milivojevic @ 25.06.2005. 13:07 ] @
Pa recimo da je Adobe izbacio acrobat reader 7 za linux, ne vidim zasto nebi portovali i photoshop?


Na linuxu postoji dovoljno dobrih aplikacija za sve što prosečnom korisniku treba. Nek mi kaže da open office nije više nego dobra oss alternativa M$ office-u???

Audacity mi je jedan od programa za obradu zvuka, i baš sam zadovoljan sa njime.

DVD authoring takođe postoji dosta kvalitetnog software-a...


E, sad jedino što stoji da mi treba više vremena da podesim slack nego wundows, al evo skoro godinu dana nisam reinstalirao lin, samo update kde-a, novi kernel, par novih paketa i to je to :)

Za sad mi jedino Adobe Photoshop fali na linuxu, mada je gimp vec na nivou photoshop-a 5.x, a sve više se razvija, tako da... Dočekaću i taj dan kad će adobe da portuje ps na linux, i onda milina, zamoraviću i crossover office, i sva ostala čudesa, jer sad photoshop teram preko crossover-a.
[ Sundance @ 25.06.2005. 13:33 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Pa recimo da je Adobe izbacio acrobat reader 7 za linux, ne vidim zasto nebi portovali i photoshop?


Da im se ne bi dogodila pizdarija kao i Borlandu sa Kylixom. Onda bi bilo komentara tipa: "Zašto bih ja kupovao PS kad imam gnjimp for free?!". I ode gomila $ u nebo...

Nešto u obliku:

Citat:
mada je gimp vec na nivou photoshop-a 5.x, a sve više se razvija, tako da...


GNU/open-source je najveća opasnost modernog doba. RMS-a treba pod hitno eliminirati, OSDL zatvoriti a Linusa na lomaču :>

Citat:
Na linuxu postoji dovoljno dobrih aplikacija za sve što prosečnom korisniku treba. Nek mi kaže da open office nije više nego dobra oss alternativa M$ office-u???


Nedovoljno dobra.......

Face it boys...OOo čak ima i prilično dobru integraciju sa MS Office formatima, pa mu opet tržišno nije ni prsmrdio...

Otprilike pola PPT prezenatacija koje sam čitao sa OOo su totalni kaos bile, praktički nečitljive

Citat:
Audacity mi je jedan od programa za obradu zvuka, i baš sam zadovoljan sa njime.


Pravo čuo da ima i Windows port...

Citat:
DVD authoring takođe postoji dosta kvalitetnog software-a....


Gomila raspadnutog gnju koda u pre-alpha verzijama...

Citat:
al evo skoro godinu dana nisam reinstalirao lin


ja win svakih 6-9 mjeseci, s tim da ga drkam na načine na koje ne možete smisliti kako

Citat:
samo update kde-a, novi kernel, par novih paketa i to je to


"Samo" ?

Sa WU instaliraš novu verziju kernela bez da to i znaš

I naravno, on just works....Nikakav "smoke test" (za neupućene - paganski oblik molitve Manitu-u koju linux haxori prakticiraju kad kompajliraju kernel ) nije potreban...

Da ne spominjemo da su updates 100 puta manji...

Citat:
Dočekaću i taj dan kad će adobe da portuje ps na linux, i onda milina,


Keep dreamin'

Citat:
zamoraviću i crossover office, i sva ostala čudesa, jer sad photoshop teram preko crossover-a.


Uvijek je win tu negdje u blizni, jelte? Ako ništa drugo, makar preko emulacije
[ Slobodan Milivojevic @ 25.06.2005. 14:24 ] @
Prvo, sto se tice kernela i KDE-a, to ti je ko da sam snimio sp u windows-u :p


Drugo, sto bi se ja molio pri kompajliranju kernela? Uvek iz prve, uvek super... Nikad nisam imao problem.

A PPT prezentacije, mozda izgledaju lose, al ja nemam neku potrebu da ih citam. Za neki seminarski.. OO je super, znaci prezadovoljan sam.

Sto se multimedia-e tice, mislim da u linuxu imam super programe, mplayer, amaroK, ffmpeg...

I, da sto bi ja morao kliktanjem da vrsim konverziju iz jednog u drugi format.... Lepo odkucam u konzoli sta mi treba, i woala...


Ne vidim zasto je konzola losa za takve stvari, a ako ima bagovitih X frontend-ova, ja njih necu koristiti i tolko, ili cu naci neki koji nije, i to sve za dz, pa bolje to nego da trazim crack-ove na nekim sajtovima koji u windows snimaju spyware, i zbog kojih mu ne gine reinstalacija.

E, sad, malo vise standarda u X-u nebi falilo, mada sad immas QT i GTK, i to je ok, skoro su skroz uklopljeni, i ne smeta mi sto u KDE okruzenju koristim firefox (koji koristi GTK)...


Meni linux radi poso, i ne vidim ni jedan razlog zasto bi pukao par stotina $$ za win?
[ dwarf @ 25.06.2005. 18:42 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic:
Meni linux radi poso, i ne vidim ni jedan razlog zasto bi pukao par stotina $$ za win?


Naravno da ne moraš. Bože, pa ne menjaš ono što ti odgovara. Ono što je problem jeste što je slična stvar i u obrnutoj relaciji, odnosno ako nekome radi Windows on ne mora da ga menja. I obe ove tvrdnje ništa ne govore o tim operativnim sistemima per se, već samo o našim ličnim preferencama, zar ne??

Inače, što se tiče Photoshopa, jedno davno Adobe je radio studiju koja im je jasno pokazala da se portovanje velikih proizvoda ne bi nikako isplatilo. Suviše ljudi je negativno odreagovalo na ideju da se Photoshop plaća ako je na Linuxi. Slične priče sam imao rilike da vidim po nekim forumima i kada je reč o novom Neru za Linux; iako se deli besplatno uz windows verziju mnogo ljudi je jednostavno reklo da je *ubaciti omiljenu Linux cd roast aplikaciju ovde* daleko bolje i da neće nikada koristiti Nero.
[ axez @ 25.06.2005. 22:49 ] @
Citat:
dwarf:
Inače, što se tiče Photoshopa, jedno davno Adobe je radio studiju koja im je jasno pokazala da se portovanje velikih proizvoda ne bi nikako isplatilo. Suviše ljudi je negativno odreagovalo na ideju da se Photoshop plaća ako je na Linuxi. Slične priče sam imao rilike da vidim po nekim forumima i kada je reč o novom Neru za Linux; iako se deli besplatno uz windows verziju mnogo ljudi je jednostavno reklo da je *ubaciti omiljenu Linux cd roast aplikaciju ovde* daleko bolje i da neće nikada koristiti Nero.



Da vidis kako ce koristiti ako proprietary sofver bude x puta bolji od OSS, a da vidis kako ce proprietary smanjivati cene sto OSS bude bolji.
[ Dragi Tata @ 25.06.2005. 23:07 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic:  al evo skoro godinu dana nisam reinstalirao lin, samo update kde-a, novi kernel, par novih paketa i to je to :)


Samo to? Eeeeee, sad si me ubedio - lin je stvarno bolji; reinstaliraš ga tuto-kompleto svakih nekoliko meseci, a kernel i ostale sitnice na nedelju dana. Zabava do zore.

Uzgred, ja XP nisam ni jednom reinstalirao a ima više od dve godine kako fercera na mojoj kućnoj makini. Doduše, instalirao sam "samo" SP2, hehehehe
[ dwarf @ 25.06.2005. 23:36 ] @
Citat:
axez: Da vidis kako ce koristiti ako proprietary sofver bude x puta bolji od OSS, a da vidis kako ce proprietary smanjivati cene sto OSS bude bolji.


Naravno. Ako bi se sutra nekako hipotetički desilo da Linux i Windows zamene market share, Adobe bi sigurno portovao Photoshop na Linux jer bi i svi dosadašnji korisnici istog na Windows-u koristili Linux. Mi pričamo o trenutnom stanju, doduše, tako da...Photoshop je mnogo bolji od GIMP-a ali većina ljudi, kako je ta interna studija pokazala, nisu bili zainteresovani za Photoshop na Linux-u. Zašto?? Nemam pojma.

Što se tiče smanjenja cena softvera, videćemo. U nekim segmentima softverske ponude OSS nema šta da pruži. Možda se to promeni za nekoliko godina. Mada, iskreno, ne vidim kako je ovakva vrsta konkurencije fer, ali dobro. Nije li neko optužio MS da radi istu stvar, ubija nepravedno konkurenciju, kada su krenuli da dele IE za dž??
[ axez @ 26.06.2005. 00:20 ] @
Citat:
dwarf: Naravno. Ako bi se sutra nekako hipotetički desilo da Linux i Windows zamene market share, Adobe bi sigurno portovao Photoshop na Linux jer bi i svi dosadašnji korisnici istog na Windows-u koristili Linux. Mi pričamo o trenutnom stanju, doduše, tako da...Photoshop je mnogo bolji od GIMP-a ali većina ljudi, kako je ta interna studija pokazala, nisu bili zainteresovani za Photoshop na Linux-u. Zašto?? Nemam pojma.



Zato sto vecini ljudi Gimp radi posao a uzak krug profesionalaca koji rade na photoshopu ne rade na Linuxu iz razloga nedostatka istog.
Sta su ocekivali...da ce postojeci Linux korisnici da se presaltaju u graficke profesionalce cim izadje photoshop? Normalno da su dobili negativne rezultate u "anketama"
Sto nisu intervjuisali graficare na windozama da li bi koristili Linux ako bi bilo photoshopa, illustratora i indesigna?
[ Not now, John! @ 26.06.2005. 00:34 ] @
Citat:
dwarf: U nekim segmentima softverske ponude OSS nema šta da pruži.

Upravo u tim segmentima treba da se portuju aplikacije i na Linux (da ne bi ljudi koji zavise od jednog programa bili prisiljeni da koriste određenu platformu), npr. Adobe proizvodi, Corel proizvodi, Macromedia proizvodi i sl. GIMP sigurno mnogima dobro radi posao, ali mnogi profesionalci su navikli na Photoshop.
[ Ivan Dimkovic @ 26.06.2005. 01:07 ] @
Citat:

Na linuxu postoji dovoljno dobrih aplikacija za sve što prosečnom korisniku treba. Nek mi kaže da open office nije više nego dobra oss alternativa M$ office-u???


Evo ja cu da kazem - meni nije dobra alternativa, vec je blagi uzas - vec sam napisao na drugom topicu rezultate par meseci koriscenja Oo na drugoj masini:

- Prespor
- Ocajno sporo parsiranje velikih .doc dokumenata uz suludo zauzimanje memorije
- Nikakva integracija u objektni clipboard - dakle, ne mogu delove dokumenta (grafikone) direktno da embedujem u mail... niti da exportujem sliku kako bih je zakacio...

Posle izgubljenih pola sata da napisem jedan takav mail, pukao mi je film i Oo je zauvek nestao sa diska.

Citat:
DVD authoring takođe postoji dosta kvalitetnog software-a...


Evo ja hocu da ubodem moj kamkorder, da mi softver prihvati DV clipove, i da mi dozvoli da napravim kucni DVD sa menijima i slide-showom za ukucane...

Kako to da izvedem na Linuxu?


[ neetzach @ 26.06.2005. 07:17 ] @
Citat:
Not now, John!: Upravo u tim segmentima treba da se portuju aplikacije i na Linux (da ne bi ljudi koji zavise od jednog programa bili prisiljeni da koriste određenu platformu), npr. Adobe proizvodi, Corel proizvodi, Macromedia proizvodi i sl. GIMP sigurno mnogima dobro radi posao, ali mnogi profesionalci su navikli na Photoshop.


Ne znam da li se secas kada je Adobe dao Linux verziju FrameMakera za dz. Bio je to neki pilot program da vide da li im se isplati da prebacuju software na Linux. Veoma brzo potom su ga ugasili. Koliko se secam, i Corel je imao neki software za Linux, al' i od toga slaba vajda. Freehand je imao Linux verziju takodje...

Naravno, uvek je tu Pixel! FX Deluxe, ko je cuo za njega...
[ Palma @ 26.06.2005. 07:53 ] @
Citat:
axez: Zato sto vecini ljudi Gimp radi posao a uzak krug profesionalaca koji rade na photoshopu ne rade na Linuxu iz razloga nedostatka istog.
Sta su ocekivali...da ce postojeci Linux korisnici da se presaltaju u graficke profesionalce cim izadje photoshop? Normalno da su dobili negativne rezultate u "anketama"
Sto nisu intervjuisali graficare na windozama da li bi koristili Linux ako bi bilo photoshopa, illustratora i indesigna?


Jeeeste, kako da ne, baš će sad prepress studiji masovno da pređu na Linux, tu je inercija takva da je to neverovatno - ljudi su toliko oprezni i nepoverljivi i ne pada im na pamet da menjaju platformu tek tako. Za njih se zna - ili Mac ili Windows. Kakav crni Linux, pa sve i da Adobe izbaci Photoshop, Illustrator, Indesign i Acrobat ko bi bio lud da pređe - zar da se odreknu komfora koji imaju na Mac-u i Windows-u zarad uštede 80 evra, koliko košta XP Home? Šta dobijaju - kupusaru čija je hardverska podrška jadna i nedovršen i bagovit GUI gde će morati da kompajliraju ovo-ono i da šteluju conf fajlove!? Priprema za štampu je ozbiljan posao, nije to zajebancija, pa ako nešto ne radi: "Nema veze, pročeprkaću noćas netom, naći ću valjda neko rešenje po forumima, i sredićemo sutra".
[ dwarf @ 26.06.2005. 07:59 ] @
Citat:
neetzach: Ne znam da li se secas kada je Adobe dao Linux verziju FrameMakera za dz. Bio je to neki pilot program da vide da li im se isplati da prebacuju software na Linux. Veoma brzo potom su ga ugasili.


Uh, sećam se kada se to desilo. I dalje mi je misterija zašto ljudi nisu prihvatili taj paket. Najluđe je što u tom trenutku nije bilo kvalitetnog softvera za Linux za DTP (pitanje je da li ga i sada ima).
[ Palma @ 26.06.2005. 09:54 ] @

Ima neki Scribus, krš neopevani.

[ bobzilla @ 26.06.2005. 10:26 ] @
Citat:
Ima neki Scribus, krš neopevani.


Sta fali Scribu? Cccc...
[ Not now, John! @ 26.06.2005. 11:47 ] @
Citat:
neetzach: Ne znam da li se secas kada je Adobe dao Linux verziju FrameMakera za dz. Bio je to neki pilot program da vide da li im se isplati da prebacuju software na Linux. Veoma brzo potom su ga ugasili. Koliko se secam, i Corel je imao neki software za Linux, al' i od toga slaba vajda. Freehand je imao Linux verziju takodje...

Sjećam se da je bio Corel PhotoPaint 9, koji je (kako se kasnije ispostavilo) emulirana Win verzja i ja sam je koristio. Koristio bih je i sad da je ima.
Ne znam šta je razlog neprihvatanja tih aplikacija. Koliko se sjećam, na Corelovim forumima je bilo mnogo tema o Linux verziji, tako da nisam siguran da je bilo malo korisnika...
[ Sundance @ 26.06.2005. 11:50 ] @
Citat:
Not now, John!: Ne znam šta je razlog neprihvatanja tih aplikacija.


Komunizam....RMS...."evil companies".....ring any bells??
[ neetzach @ 26.06.2005. 14:48 ] @
Dakle, velike kompanije su imale veoma neuspesne ekskurzije na Linux, upravo jer njihov software nije bio prihvacen kako treba. Kao sto sam vec pomenuo, kvalitetan graficki software za Linux postoji, rec je o Pixel! FX Deluxe paketu. Radjen je svojevremeno za UNIX graficke stanice (SGI, Solaris, etc.) i u rangu je Photoshopa - zapravo je dosta bolji, ali i skuplji.
[ mkdsl @ 26.06.2005. 15:08 ] @
Citat:
Dakle, velike kompanije su imale veoma neuspesne ekskurzije na Linux


...

Citat:
Kompanije u Wall Streetu su nekada koristile Linux samo kao fajl ili printer server, ali danas Linux u ovim firmama obavlja i druge, kritične zadatke vezane za finansije i procesiranje osetljivih informacija. Porast korišćenja Linuxa na Wall Streetu je nastao zahvaljujući tehnološkoj zrelosti i opštoj prihvaćenosti, kao i vrednim radom Open Source promotera. Najbolji primer je firma Brown Brothers Harriman & Co. koja je pre dve godine započela prelazak na Linux. Pre toga su koristili nekoliko operativnih sistema, uključujući z/OS, OS/400, Unix i Windows, ali masovnim dodavanje servera u toku 2003. godine ova kompanija je uvidela sve prednosti Linuxa u pogledu bezbednosti i stabilnosti. Zaista je čudno da u isto vreme Privredna komora Srbije preporučuje upotrebu Windowsa u svom nedavnom obaveštenju (prosleđenom mailom od strane Direct Linka) vezanom sa legalizaciju softvera.


Citat:
Finski proizvođač mobilnih telefona je odlučio da otvori razvojni centar u Brazilu koji će se baviti razvojem softvera otvorenog koda namenjenog mobilnim telefonima. Nokia je angažovala 100 programera na razvoju Linux, Java i Symbian aplikacija u novom razvojnom centru koji će biti integrisan u Nokia tehnološki institut i to u Recifeu, Manausu i Braziliji. Nokia je ovaj put izabrala Brazil zbog veoma jake podrške i prihvatanja koje GNU/Linux ima u ovoj zemlji. "Brazil nam je dao jasnu demonstraciju da je otvoreni kod ispravan put i da je imao veoma važan psihološki efekat", rekao je Fernando Terni, predsednik Nokia Brazila.


Citat:
Pošto se troškovi elektronskih komponenti u automobilima kontinuirano uvećavaju, pojedini proizvođači baziraju svoju konkurentnost uvođenjem Linuxa, besplatnog operativnog sistema. MontaVista Software, mala kompanija iz Kalifornije pravi aplikacije na bazi Linuxa namenjene uređajima u automobilima. Pored softvera za automobile, ova kompanija proizvodi i aplikacije za tržišta medicine i industrije uopšte. Automobilska industrija bira Linux zbog pouzdanosti i nižih troškova. Tržištu automobila pristupila je i National Scientific Corp. iz Arizone, koja nudi mobilne senzore po nazivu Travado, a koji omogućavaju praćenje automobila u pokretu u realnom vremenu, kao i video transmisiju preko GSM ili WiFi sistema. Naravno i ovaj softver radi na bazi Linuxa.


Izvor

Jesam li ja lepo rekao da ce ameri da voze Daewoo-e sa Linux-based GPS-om?

[Ovu poruku je menjao mkdsl dana 26.06.2005. u 16:15 GMT+1]
[ neetzach @ 26.06.2005. 16:06 ] @
Kakve to ima veze sa Adobeom, Corelom, Macromediom i graficarima? Izvadio si mi recenicu iz konteksta. Ja sam pricao o portovanju FrameMakera, PhotoPainta i Freehanda na Linux.
[ caboom @ 27.06.2005. 14:26 ] @
Citat:
mkdsl
Kompanije u Wall Streetu su nekada koristile Linux samo kao fajl ili printer server, ali danas Linux u ovim firmama obavlja i druge, kritične zadatke vezane za finansije i procesiranje osetljivih informacija. Porast korišćenja Linuxa na Wall Streetu je nastao zahvaljujući tehnološkoj zrelosti i opštoj prihvaćenosti, kao i vrednim radom Open Source promotera. Najbolji primer je firma Brown Brothers Harriman & Co. koja je pre dve godine započela prelazak na Linux. Pre toga su koristili nekoliko operativnih sistema, uključujući z/OS, OS/400, Unix i Windows, ali masovnim dodavanje servera u toku 2003. godine ova kompanija je uvidela sve prednosti Linuxa u pogledu bezbednosti i stabilnosti. Zaista je čudno da u isto vreme Privredna komora Srbije preporučuje upotrebu Windowsa u svom nedavnom obaveštenju (prosleđenom mailom od strane Direct Linka) vezanom sa legalizaciju softvera.


ovaj... pazi 'vako, ja trenutno radim u "wall street-u" (sirok termin, u pitanju je ulica), ali ako referiras na stock market on je kompletno na sun/ibm (non-linux ibm) resenjima, a ja vise ne mogu da zivim od prokletih sun reklama oko office-a i novih ugovora koje su potpisali sa stock market-om u kooperaciji sa amd-om.
stvarnost izgleda drugacije kada je gledas iz blizine, a ne iz slashdot realm-a.

[Ovu poruku je menjao caboom dana 27.06.2005. u 15:27 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 27.06.2005. 14:30 ] @
Citat:

Zaista je čudno da u isto vreme Privredna komora Srbije preporučuje upotrebu Windowsa u svom nedavnom obaveštenju (prosleđenom mailom od strane Direct Linka) vezanom sa legalizaciju softvera.


Hehe - naravno i ekstrapolacija jednog use-casea neke firme na Wall Street-u na celu PKS i potrebe industrije je savrsen primer GNU/Slashdot logike ;-)

Nije ni cudo sto posle GNjurci traze da im se plati doktor.
[ axez @ 27.06.2005. 23:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nije ni cudo sto posle GNjurci traze da im se plati doktor.



Mozes ti i bolje od toga Ivane...:)
[ henrik @ 28.06.2005. 12:15 ] @
[quote=Palma]Jeeeste, kako da ne, baš će sad prepress studiji masovno da pređu na Linux, tu je inercija takva da je to neverovatno - ljudi su toliko oprezni i nepoverljivi i ne pada im na pamet da menjaju platformu tek tako. Za njih se zna - ili Mac ili Windows. Kakav crni Linux, pa sve i da Adobe izbaci Photoshop, Illustrator, Indesign i Acrobat ko bi bio lud da pređe - zar da se odreknu komfora koji imaju na Mac-u i Windows-u zarad uštede 80 evra, koliko košta XP Home? Šta dobijaju - kupusaru čija je hardverska podrška jadna i nedovršen i bagovit GUI gde će morati da kompajliraju ovo-ono i da šteluju conf fajlove!? Priprema za štampu je ozbiljan posao, nije to zajebancija, pa ako nešto ne radi: "Nema veze, pročeprkaću noćas netom, naći ću valjda neko rešenje po forumima, i sredićemo sutra".[/quote]

Fuckin Word. U petak sam se petljao sa fajlom od 1.2 giga na par PCa i Mekova, preznojio se kao konj da ga sredim da ode do 8 uveče u štampariju, mislim da bi mi baš prijala podešavanja conf fajlova u tim veselim trenucima.

A ovo što vidim da pišu ovde o GIMPu i sličnim kvaziprogramima za grafiku na Linuxu tipa Inkscape, Scribus itd, to nema veze sa vezom. GIMP u rangu PS 5? To može da kaže neko ko se u životu nije bavio grafikom, osim povećavanja nosa na svojoj fotki uslikanoj mobilnim telefonom. GIMP ne može da prismrdi PS 3 u najboljem slučaju. O Inkscapeu kao zameni za AI ili FH ili čak Corel neću ni da pričam. Ljudi, držite se svojih hobističkih podešavanja sistema i ostalih fetiša u 4 ujutru, ok, ja se profesionalno bavim pripremom za štampu, ne zanimaju me zajebavanja, volim da je mašina ready steady kad sednem za nju zato što će meni neko da sedne na glavu (i novčanik, da ga spljošti) u suprotnom.

[Ovu poruku je menjao henrik dana 28.06.2005. u 13:16 GMT+1]