[ tiranin @ 25.06.2005. 13:59 ] @
Pravim malu web aplikaciju u PHP i sa MySQL bazom.
Kada testiram na Linuxu Fedora Core 2, gde imam verziju MySQLa 3.28, sve što se tiče naših slova radi besprekorno, i sa ćirilicom i sa našim latiničnim slovima.
Kada sve prebacim na WindowsXP gde imam Apache server, PHP 4, i MySQL 4.11 naša slova mi blago rečeno brljaju. Čini mi se da je problem u MySQL 4.11. Probao sam razne stvari sa character setovima, collatingom .. i ništa.
Na netu sam našao razne diskusije na tu temu, ali nisam uspeo da pronađem ono što mi treba da rešim problem.
Tražim pomoć, svaki savet je dobrodošao.
[ peleplay @ 25.06.2005. 17:15 ] @
imam jako slican problem, naime meni baza automatski č,ć,š,đ pretvara u c,c,s,d iako je podesen utf-8 i u bazi i na php stranici. A tek da ne pricam, da kad otvorim php koji je implementiran u okviru html-ovog <body> taga dobijem neku bezveznu poruku sledece sadrzine:

File 'c:\mysql\share\charsets\?.conf' not found (Errcode: 2) Character set '#26' is not a compiled character set and is not specified in the 'c:\mysql\share\charsets\Index'

pa onda tek ovde izbaci sadrzaj php strane.


Negde sam procitao da komandom SET NAMES 'utf8' treba da se ispravi greska, medjutim ovo ne radi kod mene.

a povrh svega sto je najcudnije kada u line editoru ukucam komandu status dobijem izmedju ostalog sledece:

Server characterset: latin1
Db characterset: utf8
Client characterset: utf8
Conn. characterset: latin1

Ne znam ni sam sta nisam pokusao da uradim kako bih sve stavio na utf-8 ali ne pomaze nista
[ peleplay @ 26.06.2005. 12:20 ] @
USPEO SAM DA SREDIM č,ć,š,đ,ž
ali nisam uspeo da uklonim poruku.

Naime, sa mysql'ovog sajta sam preuzeo Mysql Administrator-a i Mysql query browser. (5+5 mb)

U administratoru sam uspeo da podesim da server koristi utf-8 i da konekcija koristi utf-8

da bi bilo jasnije evo primera>

PRE NEGO STO SAM PODESIO komandom status dobijao sam izmdeju ostalog i ovo:

Server characterset: latin1
Db characterset: utf8
Client characterset: utf8
Conn. characterset: latin1

SADA DOBIJAM

Server characterset: utf8
Db characterset: utf8
Client characterset: utf8
Conn. characterset: utf8

Usput, podesio sam i putanju do charset foldera.

Jedina stvar koja mi uopste nije jasna je zasto izbacuje onu blesavu poruku

(File 'c:\mysql\share\charsets\?.conf' not found (Errcode: 2) Character set '#26' is not a compiled character set and is not specified in the 'c:\mysql\share\charsets\Index')

SA ONOM PUTANJOM kad je od pocetka server bio instaliran na potpuno drugom mestu (u program files).

Koji conf fajl (mozda php.ini?)
moze da zahteva onu putanju?
[ peleplay @ 27.06.2005. 12:31 ] @
uspeo sam i da otklonim onu glupavu gresku. svima kojima se ovo desava neka posete sledecu stranu

http://dev.mysql.com/doc/mysql...blems-with-character-sets.html
[ Ivan Miladinović @ 03.07.2005. 10:47 ] @
Citat:
peleplay:
U administratoru sam uspeo da podesim da server koristi utf-8 i da konekcija koristi utf-8


Gde si u administratoru to izmenjao, ja se ubi tražeći, ali mi ne ide...

Tu gde vidim to ne dozvoljava mi da upisem ništa, polja su zatamnjena. Probao sam i da zaustavim MySQL ali ne ide...

Help...

[Ovu poruku je menjao evil_angel_yu dana 03.07.2005. u 11:51 GMT+1]
[ peleplay @ 04.07.2005. 14:13 ] @
odes u startup variables pa u karticu advanced i tamo gde pise def. cha. set ukucaj charset koji hoces (preporucujem cp1250 (ime za windows-1250) jer ces verovatno sa utf-8 imati problema),

onda uzmi i udji u bazu koju hoces, i podesi encoding svakog polja na utf-8

restartuj mysql i u administratoru u okviru health pogledaj system variables (karticu) i klikni na charsets. proveri kako ti ocitava konekciju.


pozz